Wojna domowa na Ukrainie 17.01.2020r.- 1682 dzień od nowego rozejmu.


Komentarz szefowej resortu dyplomacji DRL, Natalii Nikonorowej na temat prac nad wdrożeniem dodatkowych środków kontroli zawieszenia broni.

„Wczoraj oficjalna strona prezydenta Ukrainy opublikowała informację, że przedstawiciele Ukrainy podczas rozmów w Mińsku będą działać na rzecz promowania dodatkowych środków w celu zapewnienia kompleksowego zawieszenia broni.

W tym względzie przypominamy, że po raz pierwszy lista dodatkowych środków została zaproponowana przez specjalną misję obserwatorów OBWE w sierpniu 2017 r., Uzupełniona dalej na podstawie wniosków przedstawicieli republik i obejmowała między innymi potrzebę publikowania nakazów zawieszenia broni, prowadzenia postępowań i stosowania środków dyscyplinarnych w celu przeciwdziałaniu ich naruszeniom. Republiki regularnie spełniały wszystkie niezbędne wymagania, a strona ukraińska bezkarnie ostrzeliwała nasze terytoria, w tym używając ciężkiej broni.

Tak więc od 21 lipca, od wejścia w życie nieograniczonego zawieszenia broni, popartego pakietem dodatkowych środków w celu wzmocnienia i kontroli zawieszenia broni, ukraińskie siły zbrojne 2118 razy ostrzeliwały terytorium DRL, w wyniku czego 23 cywilów zostało rannych, 344 domów i 37 obiektów infrastruktury zostało zniszczonych. Nie widzieliśmy w żadnym z tych przypadków reakcji strony ukraińskiej, sprawcy nie zostali ukarani za żadne naruszenie.

W oświadczeniu w sprawie rozejmu na czas nieokreślony, uzgodnionym w lipcu 2019 r., mechanizm zapewniający zawieszenie broni na podstawie dodatkowych środków jest dość jasno i wyraźnie określony, siły zbrojne Ukrainy mogą jedynie wdrażać punkty uzgodnionych dodatkowych środków, ale tak się nie dzieje, nie widzimy realnych kroków prowadzących do pokoju.

Przez ponad dwa lata przedstawiciele republik nalegali na parafowanie oficjalnego dokumentu dotyczącego dodatkowych środków, w tym na ostatnim spotkaniu w grudniu 2019 r. Na nadchodzącym spotkaniu ponownie zamierzamy poruszyć kwestię nadania pakietowi dodatkowych środków statusu prawnego, podpisując go przez strony i mamy nadzieję, że w końcu to nastąpi. Wielokrotnie byliśmy przekonani, że nawet podpisane dokumenty nie dają 100% gwarancji, że strona ukraińska wywiąże się ze swoich zobowiązań. Uważamy, że status prawny parafowanego dokumentu pozwoli na zastosowanie mechanizmów sankcji w przypadku naruszenia dodatkowych środków i popełnienia zbrodni wojennych, w wyniku których ucierpią cywile i ich domy.

Uważamy również, że najbardziej produktywnym dla pana Zełenskiego- zamiast proponować istniejące i uzgodnione mechanizmy, byłoby skoncentrowanie się na znalezieniu możliwości stopniowego wycofywania sił i środków wzdłuż całej linii kontaktowe, o czym on zadeklarował po spotkaniu przywódców krajów formatu normańskiego. Prowadzone etapami wycofanie może rzeczywiście być znaczącym krokiem w kierunku pokoju.

Pełnomocnik przedstawiciela DRL w negocjacjach trójstronnej grupy kontaktowej, minister spraw zagranicznych Republiki

Natalia Nikonorowa

Komentując tą sytuację, jasno i wyraźnie widać, że Zełenski prowadzi pozorną robotę dla wyłącznego podbudowania swojej pozycji w rankingach popularności i poparcia. Praca ta jednocześnie w niewielkim stopniu nie przekłada się na realne efekty. Dowodem na to jest chociażby właśnie prowadzony przez ukraińskich żołnierzy ciągły ostrzał terytorium DRL w wyniku czego nadal giną cywile i niszczone jest ich mienie.

Jeśli więc Zełenski sądzi, wzorem swego poprzednika na stanowisku prezydenta, że w ten sposób przekona mieszkańców Donbasu do prowadzonej przez siebie polityki integracji całości terytorium Ukrainy, to się głęboko myli.

Już dziś, aby Ukraina mogła odzyskać kontrolę nad opanowaną przez bunt częścią Donbasu, musiałby nastąpić jakiś cud, bo innej drogi integracji obecnie nie ma.

Każdy dzień ostrzału prowadzonego przez ukraińskich bojców oddala społeczność Donbasu od Ukrainy. Oddala tak bardzo, że jest jemu bliżej do Rosji niż do Kijowa.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu przeciwpancernych granatników SPG-9 (9 granatów) oraz broni maszynowej- w tym ciężkiej (5 ostrzałów), łącznie 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice Bajraka i południowa część Zajcewa- na obrzeżach Gorłówki oraz przedmieścia Dokuczajewska- na południowym odcinku frontu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 13 pocisków (w odniesieniu do 24- w ciągu dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych strat i szkód.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 17 січня 2020 року.

16 січня збройні формування Російської Федерації 12 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями артилерійських систем калібру 152 мм та 122 мм, мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї. Окрім цього, була присутня снайперська активність.
Тричі з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї противник обстріляв захисників населеного пункту Новотроїцьке, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”.
Дев’ять обстрілів противник здійснив в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
поблизу Травневого – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
два рази поруч з населеним пунктом Новотошківське – з мінометів калібру 120 мм противник випустив 18 мін та 82-мм міномету – 10 мін;
неподалік з Миронівським – зі станкового протитанкового гранатомету – 7 пострілів;
поблизу Луганського – зі станкового протитанкового гранатомету – 3 постріли та великокаліберного кулемету;
в районі населеного пункт Новозванівка – зі снайперської гвинтівки;
двічі поруч з Оріхове – з артилерійських систем калібру 152 мм – 8 снарядів та 122 мм – 10 снарядів, міномету калібру 120 мм – 9 мін та 82-мм міномету – 15 мін, а також автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу Зайцевого – з автоматичних станкових гранатометів та іншої стрілецької зброї.
Вчора, 16 січня, у результаті ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув.
З початку цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат з нашого боку немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

Jak widać z powyższego, oni ciągle zabawiają się w bajkopisarstwo.

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

23 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.01.2020r.- 1682 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, w związku z trwajacym na Ukrainie skandalem którego powodem stały sie horrendalnie wysokie (jak na warunki ukraińskie) pensje i premie jakie przyznali sobie ukraińscy urzednicy, ukraiński portal „Strana.ua” ujawnił „listę płac” urzędników Rady Ministrów Ukrainy;
  https://strana.ua/news/244989-kto-v-kabmine-poluchil-zarplatu-ot-100-do-315-tysjach-hriven-polnyj-spisok-chinovnikov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińska codziennosć. Wczoraj wieczorem przed jednym z bloków w Charkowie NN sprawcy „rozstrzelali” mężczyznę jak się okazało dyrektora zakładu pogrzebowego;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4183175-v-kharkove-sredy-bela-dnia-rasstrelialy-byznesmena
  Na jednym z wysypisk w Odessie, w miejscu gdzie koczowali bezdomni i alkoholicy miejscy „wolontariusze” znaleźli 4 – letnią dziewczynkę;
  https://strana.ua/news/244959-video-na-svalke-v-odesse-nashli-malenkuju-devochku-ostavlennuju-tam-ottsom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W związku z afera podsłuchową która doprowadziła do dymisji obecnego Premiera Ukrainy, Prezydent Ukrainy (jeden z „antybohaterów” owej afery) wezwał słuzby by w ciągu 2 tygodni ustaliły kto stoi za podsłuchami;
  https://strana.ua/news/245040-zelenskij-trebuet-najti-vinovnykh-v-slive-telefonnykh-zapisej-honcharuka.html
  Z kolei ukraiński portal „Strana.ua”, powołując sie na opinie „prominentnych” polityków z proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu”, w ugrupowaniu tym uznaje się nominację Honczaruka na stanowisko premiera za „błąd”;
  https://strana.ua/news/245037-nardepy-iz-sluhi-naroda-prokommentirovali-zajavlenie-honcharuka-ob-otstavke.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ciąg dalszy sprawy pułkownika Sztabu Generalnego Ukrainy Nozdraczewa, który publicznie ołosił zę wolałby „współpracować” z ‚rosyjskimi wojskowymi i separatystami” niż członkami tzw. ukraińskich batalionów ochotniczych. Ukromedia poinformowały ze w „nagrodę” za swoją szczerosć został zdegradowany i odsunięty od pracy w Sztabie Generalnym Ukrainy;
  https://strana.ua/news/244983-polkovnika-intehratora-s-rossiej-na-donbasse-ponizili-v-dolzhnosti-vsu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraiński bloger (na wychodźstwie w UE) Anatolij Szarij tym razem o „wykładowcy” w Szkole Policyjnej w Odessie którym okazał sie być „weterana ATO” Rusłan Pustowojt (ps. Pająk) który zanim zabrał sie za „wyzwalanie” Donbasu zajmował sie przestępstwami (m.in napadami i kradzieżami) a takze leczył się w „psychiatryku” ponieważ zdiagnozowano u niego schizofrenie;
  http://antifashist.com/item/recidivist-so-spravkoj-shizofrenika-atoshnik-pauk-chitaet-lekcii-budushhim-policejskim.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Wieści z „wyzwolonego” przez Kijów terytorium obwodu ługańskiego, gdzie zatrzymano jednego z urzędników prokijowskiej administracji który oskarżony jest o to ze w latach 2015 – 2018 bezprawnie wyrąbał 9 tysięcy sosen, a potem sprzedał pozyskane drewno narażajac skarb państwa na straty w wysokości 11 mln hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/4183377-na-donbasse-chynovnyk-okazalsia-prychastnym-k-vyrubke-lesa-na-11-mln
  Ps. „Odbudowa” Donbasu przez Kijów, jak widać, idzie „pełna parą”, można napisać nawet że aż „wióry lecą”…

  Polubione przez 4 ludzi

  • Oj tam oj tam. Zezna ,ze drewno poszło na opał i do rozbudowy umocnień na linii frontu, da paręset tysięcy hrywien odpowiedniej osobie i „ukrpatrioty” zrobią takie przedstawienie przed sądem, że urzędnika wypuszczą w przeciągu kilku dni (i jeszcze przeproszą 🙂 )

   Polubione przez 1 osoba

 7. OT z Rosji. Podczas konferencji prasowej szefa rosyjskiej dyplomacji ministra Ławrowa miał on m.in powiedzieć że pomimo zmiany władzy w Kijowie nie wpłynęło to na postęp w rozwiązaniu konfliktu na Donbasie. Rosyjski minister stwierdził m.in że „„Zmiana władzy na Ukrainie latem 2019 roku niestety nie doprowadziła do postępów w rozwiązywaniu konfliktu w Donbasie. Nowe kierownictwo kraju, ogłaszające koniec wojny na południowo-wschodnim jednym ze swoich priorytetów, nie spieszy się z realizacją tego zadania”. Zarzucił także obecnym władzom Ukrainy że ogłaszane przez nie ‚zawieszenie broni” oraz „ustawa o decentralizacji” to faktycznie tylko ich „gra pozorów” która wykorzystują tylko dla wąłsnej korzyści;
  https://strana.ua/news/245108-novaja-vlast-v-kieve-ne-dobilas-prohressa-v-reshenii-konflikta-na-donbasse-mid-rf.html
  Plus pojawiły sie spekulacje co dalej z Ramzanem Kadyrowem który „na dniach” zrezygnował z funkcji lidera Republiki Czeczeńskiej. Podobno ma on otrzymać „wysokie stanowisko na Kremlu”, czyli „przedstawiciela Prezydenta Rosji”;
  https://strana.ua/news/245053-ramzan-kadyrov-polpred-prezidenta-rossii-smi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem w trakcie „dyscyplinującej” rozmowy jaką Prezydent Ukrainy przeprowadził z Premierem Ukrainy (dajac mu w trakcie niej „ostatnią szansę” na zachowanie stanowiska) postawił mu „zadania do wykonania”, czyli m.in „zainteresować się” astronomicznymi premiami jakie (kolejny już raz) przyznali sobie członkowie zarządu państwowego koncernu ‚Naftohaz”;
  https://strana.ua/news/245124-zelenskij-potreboval-u-honcharuka-reshit-vopros-s-millionnymi-premijami-rukovodstva-naftohaza.html
  A także zrobienie „przegladu” horrendalnie wysokich pensji i premii jakie poprzyznawali ostatnio członkowie ukraińskie rządu, co wywołało oburzenie ukraińskiej opinii publicznej;
  https://strana.ua/news/245127-zelenskij-dal-zadanie-honcharuku-privesti-zarplaty-top-chinovnikov-v-sootvetstvie-s-situatsiej-v-ukraine.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.