Wojna domowa na Ukrainie 18.01.2020r.- 1683 dzień od nowego rozejmu.


Pod przewodnictwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego odbyło się wczoraj (17 stycznia) posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), podczas którego rozważono strategię bezpieczeństwa narodowego Ukrainy w aspekcie: „Bezpieczeństwo człowieka- bezpieczeństwo narodowe”.

Prowadzący spotkanie prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę, że ​posiedzenie RBNiO ma charakter konsultacyjny i doradczy, aby wszyscy członkowie gremium mogli wyrazić swoje opinie, uwagi i sugestie dotyczące przyszłego dokumentu.

„Słyszałem, że jest wiele różnych komentarzy. Właśnie się spotkaliśmy, aby omówić tę strategię po przedstawieniu jej przez sekretarza RBNiO”– tymi słowy Wołodymyr Zełenski otworzył spotkanie.

Przewodniczący zasugerował też, aby wszyscy uczestnicy spotkania w ciągu tygodnia opracowali projekt strategii i przedstawili swoje propozycje.

„A potem spotkamy się i zatwierdzimy dokument”– dodał Zełenski.

Sekretarz RBNiO, Aleksiej Daniłow powiedział, że projekt strategii bezpieczeństwa narodowego Ukrainy został opracowany zgodnie z art. 26 ustawy o bezpieczeństwie narodowym Ukrainy. Dokument został oparty na programie wyborczym prezydenta, który następnie został poparty w głosowaniu przez zdecydowaną większość ludności kraju. Narodowy Instytut Studiów Strategicznych, agencje rządowe, instytucje społeczeństwa obywatelskiego, a także zagraniczni eksperci byli zaangażowani w przygotowanie projektu.

Aleksiej Daniłow podkreślił, że kluczowymi aspektami strategii jest osoba, jej życie, zdrowie, honor, godność, uczciwość i bezpieczeństwo. Ostatecznym celem jego wdrożenia jest ustanowienie wolnego, bogatego, bezpiecznego kraju, zdominowanego przez prawo, w którym każdy może wykorzystać swoje talenty i umiejętności.

„Strategia stanie się podstawą do opracowania innych dokumentów planowania strategicznego w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obrony narodowej, które określą sposoby i narzędzia ich wdrożenia”– powiedział sekretarz RBNiO.

Według Aleksieja Daniłowa w szczególności jest to strategia rozwoju człowieka, strategia bezpieczeństwa wojskowego, strategia bezpieczeństwa publicznego i obrony, strategia rozwoju przemysłu obronnego, strategia gospodarcza, środowiskowa, bezpieczeństwa informacji, strategia bezpieczeństwa cybernetycznego, krajowego programu wywiadowczego, strategia dotycząca bezpieczeństwa międzynarodowego, strategie bezpieczeństwa państwa, kontrwywiad i walka z terroryzmem itp.

Następnie zabrał głos dyrektor Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych (NISS), Aleksander Litwinienko, który powiedział, że projekt strategii został opracowany przez profesjonalną grupę roboczą i zaprezentowany w szczególności w kwaterze głównej NATO w Brukseli w grudniu ubiegłego roku, i został tam pozytywnie oceniony.

Poinformował on, że w dokumencie tym proponuje się, aby u podstaw działania leżały trzy podstawowe zasady:

1. rozwój zdolności obronnych i bezpieczeństwa, które uniemożliwiłyby agresję przeciwko Ukrainie poprzez podniesienie kosztów tej agresji,

2. zdolność społeczeństwa i państwa do szybkiego i odpowiedniego reagowania na zmiany w środowisku bezpieczeństwa oraz do utrzymania stabilnego funkcjonowania ich podstawowych mechanizmów,

3. rozwój strategicznych relacji z kluczowymi partnerami zagranicznymi, przede wszystkim z Unią Europejską i państwami członkowskimi NATO, pragmatyczna współpraca z innymi krajami i organizacjami międzynarodowymi w oparciu o interesy narodowe Ukrainy.

Priorytetowe obszary polityki bezpieczeństwa narodowego w projekcie przedłożonej przez Litwiniekę strategii określa się przez zapewnienie niezależności i suwerenności państwa, rozwoju społecznego, a przede wszystkim- rozwoju kapitału ludzkiego, ochrony praw, wolności i uzasadnionych interesów obywateli Ukrainy, integracji europejskiej i euroatlantyckiej, w postaci stworzenia warunków niezbędnych do uzyskania pełnego członkostwa w UE i NATO, przywrócenie integralności terytorialnej w ramach uznanych na arenie międzynarodowej granic Ukrainy.

Litwinienko zapewnił, że realizacja tych priorytetów zostanie wdrożona poprzez przywrócenie pokoju i suwerenności państwa na tymczasowo okupowanych terytoriach Doniecka i Ługańska, wprowadzenie zestawu międzynarodowych środków prawnych, politycznych, dyplomatycznych, humanitarnych, gospodarczych i bezpieczeństwa w zakresie „Krym to Ukraina”. Zaproponował również podjęcie środków w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa eskalacji konfliktu z Federacją Rosyjską i napięcia w stosunkach dwustronnych.

Relacje między Moskwą a Kijowem pogorszyły się w związku z sytuacją w Donbasie. Władze ukraińskie wielokrotnie oskarżały Rosję o ingerowanie w wewnętrzne sprawy tego kraju. W styczniu 2015 r. Wierchowna Rada przyjęła oświadczenie, w którym Moskwa została określona mianem „agresora”. Rosja zaprzecza tym oskarżeniom i określa je jako niedopuszczalne i absurdalne. Rosyjskie władze wielokrotnie powtarzały, że Rosja ​​nie jest stroną konfliktu wewnątrz ukraińskiego i jest zainteresowana aby Kijów przezwyciężył objawy ostrego kryzysu politycznego i gospodarczego do jakich doszło po przewrocie pałacowym w lutym 2014 roku.

Jeśli zaś chodzi o Krym, to stał się on regionem rosyjskim po referendum, które odbyło się w marcu 2014 r., w którym to referendum zdecydowana większość wyborców z autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola głosowała za przyłączeniem się do Rosji. Władze krymskie przeprowadziły referendum po zamachu stanu na Ukrainie w lutym 2014 r. Rosyjskie kierownictwo wielokrotnie powtarzało, że mieszkańcy Krymu w sposób demokratyczny, w pełnej zgodności z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych, głosowali za zjednoczeniem z Rosją. Według prezydenta Rosji Władimira Putina kwestia Krymu jest już „całkowicie zamknięta” i nie podlega żadnej dyskusji.

https://www.president.gov.ua/ru/news/rnbo-rozglyanula-proekt-strategiyi-nacionalnoyi-bezpeki-ukra-59321.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (1 raz, 8 min) i 82 mm (2 razy, 11 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (70 wystrzałów) i przeciwpancernych granatników SPG-9 (8 granatów), 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (południowa część Zajcewa i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Izotowa), obrzeża Doniecka (Żabiczewo) oraz jego okolice (Staromichajłowka).

W sumie, w wyniku wczorajszych ostrzałów ze strony ukraińskiej, na terytorium DRL spadły 104 pociski (w stosunku do 13- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, nadal utrzymuje się spokój i nie dochodzi tam do naruszeń warunków zawieszenia broni. Jedyne co tam się obecnie dzieje, to rozmieszczanie dodatkowego sprzętu ciężkiego przez stronę ukraińską, w pobliżu strefy rozgraniczenia, w tych jej punktach, gdzie dokonano demilitaryzacji.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 18 січня 2020 року.

17 січня збройні формування Російської Федерації 8 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
П’ять ворожих обстрілів було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
поблизу населеного пункту Красногорівка – зі станового протитанкового гранатомету – 2 постріли;
поруч з Широкиним – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
два рази неподалік Павлополя – з міномету калібру 82 мм противник випустив 2 міни, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
поблизу Василівки – зі стрілецької зброї.
Три обстріли по нашим позиціям противник здійснив у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
два рази поруч з населеним пунктом Оріхове – з міномету калібру 120 мм – 4 міни та гранатометів різних систем;
неподалік Луганського – з ручного протитанкового гранатомету – 1 постріл, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
Вчора, 17 січня, у результаті ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.
З початком цієї доби російські окупаційні війська зі стрілецької зброї відкривали вогонь у бік наших позицій поблизу населеного пункту Піски.
За поточну добу один український захисник отримав поранення.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.01.2020r.- 1683 dzień od nowego rozejmu.

 1. ‚Czasy w których przyszło nam żyć”. W Tarnopolu na uniwersytecie medycznym 24 – letnia studentka z Ghany nie zdała egzaminu dlatego też…popełniła samobójstwo wypijając truciznę. W reakcji na to zdarzenie na uniwersytecie pojawiły sie „setki zagranicznych studentów” (jak widac po zdjęciach głównie „białych inaczej”) którzy w ramach protestu domagali się…obniżenia poziomu egzaminów oraz dymisji władz uczelni…
  https://strana.ua/news/245178-v-ternopole-temnokozhaja-devushka-pokonchila-s-soboj-iz-za-provala-na-ekzamene-sotni-studentov-prishli-protestovat-v-vuz.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. „Afera podsłuchowa” na Ukrainie. Ukraiński portal ‚Strana.ua” publikuje artykuł ze spekulacjami o tym kto mógł stać za upublicznieniem nagrań z podsłuchu Premiera Ukrainy. W gronie „głownych podejrzanych” znaleźli się „doradca d/s międzynarodowych” Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, „wszechwładny” szef MSW Ukrainy Awakow lub tez mogła być to „niezalezna inicjatywa” kogoś z ukraińskich „specsłużb” (być może działajacego na „czyjeś zlecenie”);
  https://strana.ua/news/245188-kto-zapisal-honcharuka-vse-versii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I jeszcze jedna „afera podsłuchowa” powiazana z Ukrainą, czyli sprawa inwigilacji byłej Ambasador USA na Ukrainie Yovanovitch zleconej prawdopodobnie przez obecnego Prezydenta USA. Amerykańska CNN przedstawiła dokumenty majace pochodzić od Lwa Parnasa „biznesmena” który na zlecenie prawnika Trumpa Gilulianiego miał na Ukrainie zbierać „haki” m.in na Bidenów. Według tych materiałów za inwigilacją Yovanovitch, która jak wiadomo „nie pałała miłoscią” do Trumpa, miał stać Devin Nunes, czołowy republikanin z Komitetu Wywiadu Izby Reprezentantów USA;
  https://edition.cnn.com/2020/01/17/politics/lev-parnas-documents-january-17/index.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem MSZ Rosji oficjalnie zwróciło sie do ONZ, OBWE i Rady Europy by wydały opinię w sprawie uchwalonej na Ukrainie ustawie która faktycznie likwiduje szkolnictwo z językiem rosyjskim i jest, jak stwierdziło rosyjskie ministerstwo, co jest „wymuszoną ukranizacją” naruszając ukraińska konstytucje;
  https://strana.ua/news/245186-v-mid-rf-dali-otsenku-ukrainskomu-zakonu-o-likvidatsii-russkojazychnykh-shkol.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Ot z naszego nieszczęsnego kraju, czyli „Głupich nie sieją”. Cytat „Krzysztof Szczerski: USA popierają decyzję prezydenta Dudy o nieobecności w Jerozolimie”;
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-krzysztof-szczerski-usa-popieraja-decyzje-prezydenta-dudy-o-,nId,4274430
  A przy tym same USA wysyłają na forum w Jerozolimie wiceprezydenta USA…
  >https://www.jpost.com/Israel-News/US-Vice-President-Mike-Pence-to-attend-Holocaust-forum-in-Israel-614456

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Artykuł wart przeczytania, czyli „Aktor filmów porno – specjalista od cenzury”;
  http://www.mysl-polska.pl/2161
  Cytat „Chodzi o dyrektora wykonawczego centrum niejakiego Jakuba Jandę (nie mylić ze znanym skoczkiem narciarskim o tym samym imieniu i nazwisku), na temat którego przed kilkoma laty rozpisywały się czeskie media, w tym prasa plotkarska i bulwarowa. Zanim bowiem Janda został doradcą czeskiego resortu spraw wewnętrznych znany był przede wszystkim jako aktor w adresowanych do środowisk homoseksualnych filmach pornograficznych. Zaskakująca kariera tej postaci do dziś – pomimo spowiedzi samego zainteresowanego – budzi różne spekulacje nad Wełtawą”
  A tutaj pan dyrektor „centrum d/s walki z rosyjską propagandą”, w działalnośc którego jak można wyczytać w artykule zaangażowali sie polscy analitycy (w tym m.in doradca Prezydenta RP) w „pełnej krasie” 🙂
  https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/343742/znamy-lobbista-jakub-janda-natocil-porno-pro-gaye.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Ukraińska codzienność. Ukraińscy internauci skrytykowali i wyśmiali „brawurową akcję” ukraińskiej policji która zlikwidowała nielegalne…przedszkole w Kijowie;
  https://strana.ua/news/245218-v-kieve-politsija-vlomilas-v-chastnyj-detskij-sad-i-obvinila-vospitatelej-v-antisanitarii.html
  W Charkowie „witiran ATU” przyszedł do pracy i cos mu sie nie spodobało, wiec wyciagnął granat (który przywiózł sobie z „frontu”) i zagroził ze go zdetonuje. Potem zadzwonił po policje i po przyjeździe funkcjonariuszy dał sie rozbroić;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4183756-v-kharkove-muzhchyna-uhrozhal-vzorvat-hranatu-na-rabote

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem pojawiła się informacja o tym że Ukraina oraz Gruzja poskarżyły się „Miedzynarodowej Organizacji Morskiej” (IMO) na „działania Rosji na Morzach Czarnym i Azowskim”. I o ile logicznym jest że skarga dotyczy Morza Czarnego, to co do diaska ma wspólnego Gruzja z Morzem Azowskim?!
  https://strana.ua/news/245214-rossija-v-azovskom-i-chernom-morjakh-ukraina-i-hruzija-pozhalovalis-v-mezhdunarodnuju-morskuju-komissiju.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. W temacie „gazowym”, czyli pojawiły sie pierwsze spekulacje na temat tego ile tłoczni gazu na Ukrainie zakończy swoją działalnośc w zwiazku ze zmniejszeniem tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę (a docelowo jego kompletnego wstrzymania). Według szacunków przedstawionych przez dyrektora generalnego ukraińskiej spółki ‚GTS Ukraina” zarządzajacej obecnie systemem przesyłu gazu na Ukrainie ma to być do 80 % tłoczni gazu;
  https://diana-mihailova.livejournal.com/4413975.html#comments

  Polubione przez 3 ludzi

 10. „Odkrycie stulecia” w mediomatołach.pl, czyli „W 2017 r. firma Wniesztorgserwis przejęła kontrolę nad zakładami przemysłowymi w Donbasie. Co jednak ciekawe FR, aby nie maczać palców w brudnym biznesie, ustaliła, że wszelkimi operacjami finansowymi zajmuje się bank z Osetii Południowej”
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/sztuczka-putina-krzysztof-nieczypor-rosja-nie-chce-maczac-palcow-w-brudnym-biznesie/2gb85xw
  Ps. Gdyby „specjalisci” z onet.pl przeglądnęli sobie wpisy na tym blogu to by o tym wiedzieli, tzn. ze republiki z Donbasu oficjalnie współpracują z republikami Abchzaji oraz Osetii Płd. i to nie tylko gospodarczo, ale i wojskowo, od bardzo dawna praktycznie od początki konfliktu na Donbasie…

  Polubione przez 5 ludzi

  • Ps. I jeszcze w temacie ‚wspomagania” przemysłu w republikach z Donbasu przez Rosję, rosyjski portal „RBK” informował dawno temu (sam to opisywałem można poszukać we wpisach na tym blogu) ze w strukturach władz FR powołano w tym celu specjalny „fundusz’. Warto takze przypomnieć o tym ze rosyjski państwowy koncern ‚Gazprom” skasował zadłużenie za gaz jakie miały wobec niego funkcjonujące na terytorium republik przedsiębiorstwa, również o tym pisałem.

   Polubione przez 3 ludzi

  • A to wyłącznie z tego powodu, że tylko one je uznały i podjęły oficjalną współpracę na szczeblu międzynarodowym.

   A konta w banku w Osetii, są założone tylko w celu rozliczenia transakcji ze współpracy gospodarczej.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 11. Pojawiły sie pierwsze informacje na czym mają m.in polegać „zmiany” w rosyjskiej konstytucji jakie zapowiedział na swoim przemówieniu w Zgromadzeniu Federalnym Prezydent Rosji. Jeden z członków komisji powołanej do wprowadzenia zmian w rosyjskiej konstytucji poinformował że mają się w niej znaleźć „normy” ułatwiające wejście w skład Federacji Rosyjskiej „regionom Białorusi oraz Ukrainy”. Powołał sie on przy tym na „prawo do zjednoczenia” w ramach tzw. RUSKIEGO MIRU;
  https://strana.ua/news/245239-izmenenie-konstitutsii-rf-ukraina-i-belarus-dolzhny-poluchit-pravo-vojti-v-sostav-rossii-bezpalko.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.