Wojna domowa na Ukrainie 19.01.2020r.- 1684 dzień od nowego rozejmu.


Liderka partii opozycyjnej „Batkiwszczyna” („Ojczyzna”), Julia Tymoszenko na antenie ukraińskiego kanału telewizyjnego „ZIK” ogłosiła rozpoczęcie procesu „likwidacji” Ukrainy.

„Teraz moją robotą i zadaniem jest na konkretnych faktach, liczbach wyjaśnienie, że rozpoczął się proces likwidacji Ukrainy. Jeśli więc nie dotrzemy do każdego Ukraińca i stracimy czas, to go już nie nadrobimy i będzie za późno”– powiedziała Tymoszenko.

Według niej, od momentu uzyskania niepodległości jej kraj znalazł się pod zewnętrznym „nadzorem”, stracił swoją „podmiotowość” na świecie i zamienił się w obiekt, z którego „wszyscy korzystają tak, jak chcą”.

„Musimy przyznać, że straciliśmy ten okres niepodległości, kiedy mogliśmy żyć swoim intelektem, swoją nauką, swoim rozumem, swoimi zainteresowaniami, zastępując to wszystko zewnętrznymi radami”– wyjaśniła była premier, Julia Tymoszenko.

W tej chwili Ukraina znalazła się w tym niekorzystnym położeniu, co można naprawić tylko wtedy gdy jej przywódcy albo wyciągną wnioski i położą kres temu stanowi rzeczy, albo pozwolą trwale pozbawić kraj zasobów i własności, podsumowała liderka „Batkiwszczyny”.

We wtorek, 14 stycznia Wierchowna Rada wznowiła pracę po świętach noworocznych, tego samego dnia przeciwnicy ustawy o sprzedaży ziemi zablokowali centrum Kijowa.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku Wierchowna Rada Ukrainy, pod naciskiem Zachodu, przyjęła projekt ustawy, zgodnie z którym sprzedaż gruntów rolnych będzie dozwolona od 1 października 2020 r. Zgodnie z tym dokumentem możliwość zakupu ziemi będą miały osoby fizyczne i prawne z Ukrainy, wspólnoty terytorialne i państwo. Ponadto cudzoziemcy i bezpaństwowcy mogą zostać właścicielami gruntów rolnych, jeśli otrzymają je w drodze spadku, ale będą zobowiązani do sprzedaży gruntów nie później niż w ciągu roku. Ustawa przewiduje także tymczasowy zakaz zakupu gruntów przez firmy z udziałem zagranicznym do 1 stycznia 2024 r. A po tym zakaz ten przestanie obowiązywać. Czyli za cztery lata każdy będzie mógł sobie nabyć kawałek czarnoziemu ukraińskiego na własność.

Dodam, że moratorium na sprzedaż gruntów rolnych na Ukrainie obowiązuje od 2001 roku, zaś w celu jego zniesienia naciskał m.in. MFW.

Przeciwnicy sprzedaży ziemi obawiając się, że proponowane w tej sprawie rozwiązania mogą doprowadzić do znalezienia się dużych areałów gruntów w jednych rękach. W związku z tym co jakiś czas organizują protesty, w których najliczniej i najbardziej aktywnie uczestniczą zwolennicy partii „Batkiwszczyna” byłej premier Julii Tymoszenko, wraz z nacjonalistyczną partią „Swoboda”, „Agrarną Partią” oraz „Ukraińską Radą Agrarną”.

Jak na razie, do największych tego typu demonstracji doszło w połowie grudnia minionego roku, gdy w wyniku zajść zostało rannych 17 funkcjonariuszy policji i Gwardii Narodowej MSW.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Batkiwszczyna,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Julia_Tymoszenko,

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C541702%2Cukraina-parlament-przyjal-w-pierwszym-czytaniu-ustawe-o-obrocie-ziemia,

https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/ukraina-stawia-na-latyfundia/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu przeciwpancernych granatników SPG-9 (20 granatów) i broni maszynowej (2 ostrzały), łącznie 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane było osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki oraz przedmieścia Jasinowatej i okolice Starmichajłowki- w rejonie Doniecka.

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 20 granatów (wobec 104 pocisków różnego typu- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 19 січня 2020 року.

18 січня збройні формування Російської Федерації 6 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм, а також гранатометів різних систем, БПЛА, озброєння БМП та іншої стрілецької зброї.
Чотири ворожі обстріли було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
поблизу населеного пункту Піски – зі стрілецької зброї;
поруч з Красногорівкою – зі станкового протитанкового гранатомету – 16 пострілів та озброєння БМП-1;
неподалік Павлополя – з БПЛА противник скинув 2 гранатометні постріли ВОГ-17 калібру 30 мм;
в районі населеного пункту Василівка – зі стрілецької зброї.
Окрім цього, з мінометів калібру 120 мм – 27 мін, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї противник обстріляв захисників населеного пункту Оріхове, що в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”.
Вчора, 18 січня, внаслідок ворожих обстрілів 1 військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, ще 10 отримали поранення.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

27 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.01.2020r.- 1684 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, artykuł o tym jak obecne USA „przyswoiło” sobie i „promuje na świecie” część idei dawnej „tradycyjnej” lewicy. od siebie dodam ze jest to skutek tego ze polityce międzynarodwej USA zaczęli nadawać „ton” tzw. neokonserwatyści („zainstalowani” tak u Republikanów jak i u Demokratów) krórzy jak wiadomo wywodzą się ze środowisk trockistowskich, czyli skrajnej „tradycyjnej” lewicy;
  https://www.middleeasteye.net/opinion/us-and-new-imperial-order

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem w Berlinie trwa międzynarodowa konferencja z udziałem m.in liderów Rosji, Niemiec, Francji i Turcji której tematem jest sprawa uregulowania konfliktu w Libii;
  https://berlinspectator.com/2020/01/19/libya-conference-in-berlin-germany-wants-lasting-ceasefire-and-arms-embargo/
  https://ria.ru/20200119/1563602783.html
  W ukromediach szok, Merkel rozmawiała z Putinem po rosyjsku…
  https://korrespondent.net/world/4183973-merkel-pohovoryla-s-putynym-na-russkom-yazyke

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, rosyjska firma z Tomska „Cognitive Technologies” która zajmuje sie produkcja „bezzałogowych”…kombajnów poinformowała o zamówieniach z USA, Chin oraz „państw Europy” (w tym Niemiec oraz Francji);
  https://www.riatomsk.ru/article/20200118/kombajni-bespilotniki-tomsk-eksport/?
  Pokaz „kombajnu – drona”;
  >https://www.youtube.com/watch?v=hD0eblvYX-I
  Oficjalna strona firmy;
  https://www.cognitive-technologies.ai/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.