Wojna domowa na Ukrainie 20.01.2020r.- 1685 dzień od nowego rozejmu.


Ministerstwo Polityki Społecznej Ukrainy przygotowało projekt ustawy dotyczącej zniesienia emerytur, zasiłków mieszkaniowych i zasiłku porodowego dla osób posiadających ważny paszport innego państwa czy nawet, „Kartę Polaka”.

Nie dość tego, szukające na gwałt oszczędności ukraińskie ministerstwo finansów, chce także pozbawić świadczeń socjalnych, członków organizacji politycznych i społecznych, które zagrażają interesom narodowym Ukrainy. Czyli na swoistym indeksie socjalnym może znaleźć się każdy, kto w danej chwili czynnie protestuje wobec władzy czy też wyraża swoje niezadowolenie z jej działań. Jak widać, Ukraina podąża do Europy, ale bardzo pokrętną drogą.

O tej bulwersującej sprawie poinformował jeden z asystenta deputowanego Wierchownej Rady, który w dniu 13.012020r. zamieścił na blogu „korespondent.net”, skan dokumentu Ministerstwa Polityki Socjalnej Ukrainy z treścią przygotowanego projektu ustawy:

Wprowadzając tą ustawę ministerstw finansów wraz z ministerstwem polityki społecznej planują dzięki temu zaoszczędzić 1,8 mld hrywien rocznie począwszy od 2021 r. Zgodnie z treścią tego dokumentu podpisanego przez szefa Departamentu Pomocy Społecznej w Ministerstwie Polityki Społecznej- A. Charczenkę, ustaleniem osób, które mają podlegać tej ustawie, zajmie się Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Weryfikacja odbiorców świadczeń społecznych zostanie przeprowadzona z wykorzystaniem mechanizmu przewidzianego w niedawno zatwierdzonym projekcie ustawy „W sprawie weryfikacji i monitorowania płatności publicznych”.

Jeśliby ta ustawa weszła w życie, to na jej mocy tylko samych świadczeń emerytalnych może zostać pozbawionych 530 tys. osób. Zaś pozostałą liczbę osób, których objęły by jej sankcje trudno jest w tej chwili nawet pobieżnie oszacować, bo praktycznie jest ona tak skonstruowana, że na indeksie może znaleźć się praktycznie każdy, kto podpadnie władzy, czy też lokalnym kacykom SBU i MSWU.

Dlatego też jasne jest, że w związku z tym będzie dochodziło do nadużyć, bo w prawodawstwie ukraińskim przewidziano już kary za „podwójne obywatelstwo” oraz udział lub nawet za samo sympatyzowanie z organizacjami „separatystycznymi”. Istnieją obecnie również ograniczenia dotyczące świadczeń socjalnych dla tych, którzy sprzeciwiają się „ustawie językowej”.

Tak więc raczej pewne jest, że wobec takiej interpretacji tej potencjalnie nowej ustawy urzędnicy mogą odbierać emerytury i dodatki mieszkaniowe członkom wszystkich organizacji mniejszości narodowych i wszelkich stowarzyszeń społecznych, niewygodnych dla władzy.

Reasumując, spodziewane oszczędności budżetowe po wprowadzeniu takiej stricte represyjnej ustawy są wątpliwe, za to niewątpliwie wzrosną nadużycia, dyskryminacja i korupcja. Taka polityka Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Polityki Społecznej zapewne doprowadzi do dalszych niepokojów społecznych i uzasadnionych protestów mniejszości narodowych oraz pogłębi nastroje separatystyczne, co spowoduje reakcję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz FR.

Oczywiście nasze władze, jak zwykle nabiorą wody w ustaw, udając, że nie ma żadnego problemu, przy tak jaskrawym nadużywaniu prawa na Ukrainie, przez tamtejsze władze.

https://blogs.korrespondent.net/blog/events/4181380/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerzy kaliber 120 (5 min) i 82 mm (7 min) oraz broni pokładowej opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (10 wystrzałów) i BMP-2 (100 wystrzałów), w sumie 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały strona ukraińska prowadziła z kierunku Piasków (10:20) w stronę Wiesiełoje oraz z kierunku Krasnogorowki (14:45), w stronę Staromichajłowki. Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 122 pociski (wobec 20- w odniesieniu do dnia poprzedniego). Na chwilę obecną nie zgłaszano strat i szkód spowodowanych tymi ostrzałami.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

6 min.

„Зведення станом на 07:00 20 січня 2020 року.

19 січня збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями артилерійських систем калібру 122 мм та 120-мм мінометів, а також станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Один обстріл по нашим позиціям відкривався неподалік населеного пункту Піски, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”. Противник застосував станковий протитанковий гранатомет – 2 постріли, великокаліберні кулемети та іншу стрілецьку зброю.
10 ворожих обстрілів було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
сім разів поблизу населеного пункту Оріхове – з артилерійських систем калібру 122 мм противник випустив 9 снарядів, зі 120-мм мінометів – 33 міни та зі станкових протитанкових гранатометів – 9 пострілів;
поруч з Новоолександрівкою – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу Новотошківського – з мінометів калібру 120-мм – 8 мін.
Вчора, 19 січня, внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув.
З початком цієї доби російські окупаційні війська з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї обстріляли захисників Травневого та Луганського, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.01.2020r.- 1685 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codziennosć. Na ulicach Chersonia, stolicy jednego z ukraińskich obwodów, pojawiły sie transportery opancerzone i „uzbrojeni po zęby” osobnicy w mundurach polowych. Jak informuja ukromedia ma to być „specoperacja” ukraińskich służb mająca na celu likwidację „zorganizowanej grupy przestępczej” w skład której wchodzą m.in byli i obecni urzędnicy administracji państwowej oraz samorzadowej. Grupa miała miec na swoim koncie m.in zlecenie dokonania napadu (przez bandę „weteranów ATO”) na „aktywistkę z Chersonia Katerinę Handziuk, która w wyniku doznanych obrażen (oblania kwasem) zmarła;
  https://strana.ua/news/245402-v-khersone-prokhodjat-obyski-po-delu-ekateriny-handzjuk.html
  https://korrespondent.net/ukraine/4184114-v-khersone-prokhodyt-masshtabnaia-spetsoperatsyia

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenskij w wywiadzie dla „The Times of Israel” pożalił sie że pomimo tego ze został zaproszony na mające sie odbyć w Izraelu forum poświęcone pamięci ofiar Holokaustu to nie bedzie tam mógł przemówić. I to pomimo tego że jak sam powiedział „co czwarty Żyd, który zginął w wyniku Holokaustu, pochodzi z Ukrainy’, a takze on sam jest z pochodzenia Żydem;
  https://ria.ru/20200120/1563612725.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. No i tradycyjne „njusy” z Ukrainy. W nocy w jednej z miejscowosci obwodu kijowskiego libacja alkoholowa na jednym z placu zabaw dla dzieci zakończyła się strzelaniną w wyniku której ranna została jedna osoba;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4184314-pod-kyevom-na-detskoi-ploschadke-ustroyly-strelbu
  Z kolei w Zaporożu alkoholowa libacja zakończyła się zdetonowaniem granatu w domu jednego z jej uczestników, w wyniku czego śmierc poniosło dwóch meżczyzn;
  https://korrespondent.net/ukraine/4184304-na-zaporozhe-vzorvalas-hranata-dvoe-muzhchyn-pohybly

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem pierwsza „separatystyczna” burmistrz Słowiańska w obwodzie donieckim (obecnie pod kontrola Kijowa) Nela Sztepa wygrała proces przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka jaki wytoczyła władzom Ukrainy (za bezpodstawne aresztowanie i przetrzymywanie w areszcie) które w ramach rekompensaty muszą jej wypłacić 3.6 tys. euro;
  https://korrespondent.net/ukraine/4184285-ukrayna-zaplatyla-nele-shtepe-kompensatsyui

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ciąg dalszy „rozróby” w tzw. Kościele Prawosławnym Ukrainy. Tzw. patriarcha kijowski Filaret zażadał od Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja, którego decyzją powołano tzw. Kościół Prawosławny Ukrainy, zwrócenia dokumentów ogłaszajacych likwidację (a właściwie właczenie w struktury KPU) tzw. Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego (którego Filaret tytułował się „zwierzchnikiem).Zarzucił także kolejny już raz Patriarsze Konstantynopola że dokonał oszustwa gdyż zamiast powołać na Ukrainie niezależną (tzn. autokefaliczną) cerkiew stworzył faktycznie „twór” podlegajacy jego całkowitej kontroli;
  https://strana.ua/news/245475-filaret-trebuet-ot-konstantinopolja-vernut-orihinal-postanovlenija-o-likvidatsii-upts-kp.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W ukromediach pojawił sie ‚njus” o tym ze „generalissimus” Poroszenko (w koncu) „łaskawie” pofatygował się do siedziby ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego (PBŚ). Jak jednak poinformowało PBŚ Poroszenko pomimo że sie w ich siedzibie zjawił, po wielokrotnych wezwaniach, to jednak odmówił składania zeznań…
  https://strana.ua/news/245482-petr-poroshenko-poluchil-v-hbr-tri-povestki-na-dopros.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT zza Oceanu. W „American Herald Tribune” pojawiła się informacja o tym że rakieta która trafiła w ukraiński samolot pasażerski pod Teheranem MOGŁA ZOSTAĆ WYSTRZELONA W WYNIKU DZIAŁAŃ AMERYKAŃSKICH „HAKERÓW”. W artykule na ten temat powołano sie m.in na opinię eksperta byłego oficera CIA według którego irański system obrony pplot tuż przed zestrzeleniem ukraińskiego samolotu został „ogłuszony” za pomoca systemów wojskowych będących na wyposażeniu sił zbrojnych USA, przez co musiano nim „sterować ręcznie”. Zwrócono także uwagę na to ze praktycznie zaraz po katastrofie w sieci pojawiły sie materiały oficjalnie od „przypadkowych świadków” kórzy „dziwnym trafem” znajdowali sie tuż obok miejsca gdzie doszło do zestrzelenia samolotu;
  https://strana.ua/news/245462-katastrofa-samoleta-mau-mozhet-byt-chastju-masshtabnoj-kibervojny-smi.html
  Źródło;
  >https://ahtribune.com/world/north-africa-south-west-asia/iran/3818-who-targeted-ukraine-airlines-flight-752.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. „Forbes” opublikował nowa listę światowych miliarderów na której znalazło się 7 obywateli Ukrainy. I tak wciąż przewodzi Rinat Achmetow który jednak ‚spadł” z zajmowanego w zeszłym roku 272 miejsca na liście „Forbesa” na 289 miejsce z majątkiem o wartosci 6,9 mld dolarów. Kolejny jest Wiktor Pinczuk na miejscu 1769 (z 1605) z majatkiem wycenionym na 1,4 mld dolarów, „podium” zamyka ukraiński „król drobiowy” i „partner biznesowy” Poroszenki Jurij Kosjuk na miejscu 1900 („spadek” z 1605) z majątkiem 1,3 mld dolarów. Z kolei „nadprezydent Ukrainy” Ihor Kołomojski „opadł” na miejsce 2123 z 1941 z majatkiem 1,1 mld dolarów;
  https://strana.ua/news/245484-forbes-vkljuchil-v-svoj-rejtinh-milliarderov-7-ukraintsev.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W temacie „gazowym”. W ukromediach pojawiła się informacja że rozpoczał się proces ‚rozmrażania” aktywów rosyjskiego ‚Gazpromu” które były „aresztowane” w Wlk. Brytanii, Luksemburgu oraz Niderlandach w związku z procesem jaki toczył sie pomiędzy rosyjskim koncernem, a ukraińskim ‚Naftohazem”;
  https://korrespondent.net/business/companies/4184431-razmorozheny-arestovannye-aktyvy-hazproma

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukraina i Węgry porozumiały się w sprawie współpracy wywiadów wojskowych i będą wspólnie tropiły zagrożenia dla bezpieczeństwa w regionie i na świecie — poinformował w niedzielę Główny Zarząd Wywiadu ukraińskiego resortu obrony.
  https://defence24.pl/porozumienie-o-wspolpracy-wywiadow-wojskowych-ukrainy-i-wegier
  Komentarz: Trochę się pogubiłem, według tych informacji współpraca obu państw została ogłoszona publicznie-czyli o żadnych specjalnych akcjach ciężko mówić. Z drugiej strony z uwagi na konflikt dyplomatyczny na linii Budapeszt_Kijów dziwne, ze do zawarcia jakichkolwiek umów doszło.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Artykuł o nielegalnej sprzedaży praw jazdy na Ukrainie. Według redaktorów prawo jazdy kategorii B można kupić już za 2 800 złotych. Biorąc pod uwagę koszt lekcji (40 h z instruktorem) badania lekarskie i koszt samego egzaminu (nie wliczam poprawek). To niestety,ale podróbka z Ukrainy, która nie sposób sprawdzić w Polsce jest szybszym i tańszym rozwiązaniem (!).
  Ciekawe kiedy (i czy w ogole) polska policja zajmie się tymi gangami, które wpros ogłaszają się w internecie (!)
  https://pomorska.pl/prawo-jazdy-z-ukrainy-mozna-kupic-przez-telefon-za-zlozenie-falszywki-grozi-5-lat-wiezienia-2101/ar/c1-14526287

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Ciekawe kiedy (i czy w ogole) polska policja zajmie się tymi gangami, które wpros ogłaszają się w internecie”- nigdy się tym nie zajmą, bo pewnie mają w tym udział. A na pewno, nie ma woli politycznej nadzorców tej służby.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.