Wojna domowa na Ukrainie 21.01.2020r.- 1686 dzień od nowego rozejmu.


Podczas wizyty w Izraelu, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, w wywiadzie dla „Times of Israel” mówił o pozytywnych wynikach dialogu z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.

„Dziś z prezydentem Federacji Rosyjskiej rozpoczął się nasz dialog. Mieliśmy wiele połączeń telefonicznych. Stworzyliśmy format naszego dialogu, który zaowocował delikatnymi decyzjami. Wróciliśmy naszych więźniów, nasze statki. Po trzech latach bez spotkań udało nam się uzgodnić normandzki format . Następnie miała miejsce druga wymiana więźniów- największa taka wymiana”– poinformował w wywiadzie dla „Times od Israel”, ukraiński prezydent.

Wyraził także nadzieję, że Putin rozumie jego stanowisko i zgadza się, że Ukraina jest niepodległym państwem: „jesteśmy dużym krajem, największym w Europie. Myślę, że on to rozumie”– powiedział Zełenski, ale następnie dodał; „kto to wie co on ma w głowie?”.

Natomiast wizyta Zełenskiego w Izraelu bardzo się nie spodobała, naczelnemu banderofilowi, byłem szefowi ukraińskiego IPN, a obecnie deputowany Wierchownej Rady z ramienia partii byłego prezydenta Petro Poroszenki „Solidarność Europejska”– Wołodymyrowi Wjatrowiczowi.

Otóż, na swojej stronie na Facebooku opublikował on w tej sprawie wpis.

Według Wjatrowicza ukraińskiemu liderowi na forum w Izraelu została przypisana rola „niemego statysty”, na co on się świadomie zgodził.

Wg. Wjatrowicza, taki format zaproszenia prezydenta Ukrainy przez stronę izraelską, który coraz bardziej flirtuje z Moskwą- jest upokarzający dla Ukrainy, lekceważeniem pamięci milionów ukraińskich Żydów- ofiar Holokaustu- oraz wkład narodu ukraińskiego w zwycięstwo nad nazizmem.

Następnie Wjatrowicz dodał, że wstydzi się za Zełenskiego, który „zignorował wydarzenia żałobne w Babim Jarze”, a jednocześnie w „Dniu Zjednoczenia Ukrainy” występuje w Izraelu „w towarzystwie Putina”.

Natomiast, zapewne Wjatrowicz popiera decyzję polskiego prezydenta, Andrzeja Dudy, który w ramach protestu nie pojechał na obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu w Izraelu.

W wywiadzie dla izraelskiej publicznej telewizji „Kan News” prezydent Duda w rozmowie z Amichaiem Steinem poruszył m.in. kwestię organizacji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu w Izraelu oraz wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina odnośnie II wojny światowej.

Dziennikarz „Kan News”– kanału będącego częścią izraelskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego– spytał prezydenta Dudę, czy wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, w których ten sugeruje, że Polska ponosi współodpowiedzialność za wybuch II wojny światowej, to kłamstwo.

„Jeżeli chodzi o tamte fakty, jeżeli chodzi o rozpoczęcie II wojny światowej, niestety, przykro mi to powiedzieć, ale prezydent Putin świadomie, z całą pewnością, rozpowszechnia kłamstwa historyczne i oczywiście ma w tym cel, ponieważ próbuje w ten sposób wymazać odpowiedzialność Rosji stalinowskiej za rozpoczęcie II wojny światowej wspólnie z hitlerowskimi Niemcami. Wyobrażam sobie, że się dziś tego wstydzi”– skonstatował polski prezydent.

Izraelski dziennikarz spytał również Andrzeja Dudę, czy obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu powinny odbywać się w Izraelu. Prezydent podkreślił, że obchody te powinny odbywać się na terenie niemieckiego obozu Auschwitz-Birkeanu.

„(…) to jest najważniejsze miejsce, gdzie pamięć ofiar holocaustu powinna być czczona i powinna być upamiętniana”– zaznaczył prezydent. Następnie dodał, że „dlatego też w tym roku, w związku z 75 rocznicą wyzwolenia obozu, te uroczystości międzynarodowe, zresztą też z udziałem pana prezydenta Izraela– prezydenta Riwlina– będą się odbywały na terenie obozu Auschwitz-Birkenau”– stwierdził Duda.

W ten oto sposób, mimo deklarowanych różnic w postrzeganiu historii stosunków polsko-ukraińskich, Duda jednak udowodnił, że te różnice są w swej istocie niewielkie, a jedynie propagandowo przez rząd PiS, celowo wyolbrzymiane, aby zadowolić w ten sposób elektorat patriotyczny.

Dlatego też, stanowisko Dudy, w tym zakresie poparł bez zastrzeżeń piewca i mecenas banderyzmu, Wołodymyr Wjatrowicz:

„Поведінка Зеленського разюче відрізняється від дій президента сусідньої Польщі Анджея Дуди, який публічно відмовився їхати до Єрусалиму саме через такий формат запрошення. Тому що для Дуди важливо не тільки, «щоб вулиця була заасфальтована», для нього є різниця, коли йдеться про національну гідність і національні інтереси Польщі.”

https://www.timesofisrael.com/a-serious-man-zelensky-bids-to-address-ukraines-dark-past-brighten-its-future/,

https://www.timesofisrael.com/ukraines-zelensky-confirms-hell-attend-holocaust-forum-in-jerusalem/,

https://www.facebook.com/volodymyr.viatrovych,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wo%C5%82odymyr_Wjatrowycz,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fa%C5%82szowanie_historii_ludob%C3%B3jstwa_OUN_i_UPA,

http://isakowicz.pl/zachodni-historycy-o-manipulacjach-w-wiatrowycza-szefa-ipn-w-kijowie/,

http://www.pch24.pl/prezes-ukrainskiego-ipn-broni-banderowcow–przeciez-nie-wymordowali-wszystkich-polakow,56277,i.html#ixzz6BdzJsTHS

http://www.new.org.pl/5681-inna-twarz-wolodymyra-wiatrowycza.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (31 min) oraz granatników; AGS-17 (49 granatów), SPG-9 (5 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (4 ostrzały), w sumie 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały: rejon Gorłówki (Zajcewo oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina i 6/7), okolice i obrzeża Doniecka (Wiesiełoje oraz teren lotniska i osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja), a także południowy odcinek frontu (Sachanka).

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadło 87 pocisków (wobec 122- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym istotnych szkód i strat.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc w kierunku wsi Bierezowskoje ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm, 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Strat i szkód, jak do tej pory, nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 21 січня 2020 року.

20 січня збройні формування Російської Федерації 10 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями 120-мм мінометів, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
П’ять обстрілів по нашим позиціям відкривалися у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
неподалік населеного пункту Павлопіль – з ручного протитанкового гранатомету;
поруч з Мар’їнкою – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
в районі населеного пункту Опитне – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу Водяного – з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
неподалік – Новотроїцького – з підствольного гранатомету та стрілецької зброї.
П’ять ворожих обстрілів було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
поблизу Травневого – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поруч з Луганським – з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
три рази неподалік населеного пункту Оріхове – з гранатометів різних систем та 120-мм мінометів противник випустив 17 мін.
Вчора, 20 січня, внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, ще один отримав поранення.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.01.2020r.- 1686 dzień od nowego rozejmu.

 1. Artykuł wart przeczytania, czyli ‚SANACYJNA REPUBLIKA KOLESI” w IIRP;
  https://menway.interia.pl/historia/news-najwiekszy-przekret-przedwojennej-polski-w-skale-tej-malwers,nId,4274181,nPack,1#iwa_source=worthsee
  Cytat Na jego czele stał w tym czasie Bogusław Miedziński – jeden z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego…Miedziński, jak wielu innych ludzi ówczesnej władzy, twierdził, że hasła o moralnej odnowie, „sanacji”, akurat jego nie dotyczą. Zamiast sięgnąć po sprawdzonego fachowca, na szefa budowy poczty wybrał… swojego kolegę ze studiów. Inżyniera Edwarda Ruszczewskiego, którego już wcześniej zatrudnił w podległym resorcie”

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ciąg dalszy skandalu z umieszczeniem w Wlk. Brytanii symbolu narodowego Ukrainy „tryzuba” w policyjnym spisie „symboli organizacji ekstremistycznych”. Pomimo tego ze Wlk. Brytania wyraziła „ubolewanie” z tego powodu okazuje się ze „tryzub” wciąż figure w policyjnym spisie o czym poinformował szef MSZ Ukrainy Prystajko powołując sie na Ambasadę Ukrainy w Londynie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4184645-skandal-s-tryzubom-ukrayna-nedovolna-otvetom-brytanyy

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Nowa „moda” u młodych Ukrainek, czyli jak się nie narobić (teoretycznie 🙂 ) a zarobić. Ukromedia informują o drugiej Ukraince która wystawiła na sprzedaż swoje „dziewictwo” za 50 tys. euro;
  https://www.segodnya.ua/lifestyle/fun/na-etot-raz-deshevle-eshche-odna-19-letnyaya-ukrainka-prodaet-devstvennost-foto-1390494.html
  Dla przypomnienia jej poprzedniczka „sprzedała się” biznesmenowi z Niemiec za 1,2 miliona euro;
  https://www.se.pl/wiadomosci/swiat/5-mln-zlotych-za-dziewictwo-19-latki-z-ukrainy-kase-wylozyl-niemiec-polak-zarobi-prowizje-aa-iKe7-FsXy-gQGm.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codziennosć. W jednym ze śmietników w Żytomierzu znaleziono…granatniki;
  https://korrespondent.net/ukraine/4184636-v-zhytomyre-hranatomety-vybrosyly-v-musornyk
  Z kolei w Zaporożu w jednej z restauracji znajdującej sie na przeciwko komendy policji „draka” pomiędzy gościem, a obsługą lokalu zakończyła sie strzelaniną w wyniku której ranny został właściciel restauracji;
  https://www.061.ua/news/2637114/v-zaporoze-strelali-v-sobstvennika-odnogo-iz-restoranov-strelok-sbezal

  Polubione przez 4 ludzi

 5. W temacie zarobków ukraińskich urzedników. Minister edukacji i nauki Ukrainy Anna Nowosad pozaliła sie w udzielonym przez siebie wywiadzie ze nie jest w stanie utrzymac siebie i dziecko z pensji jaka obecnie otrzymuje czyli 36 tysiecy hrywien miesięcznie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4184643-mynystr-obrazovanyia-ya-ne-smohu-soderzhat-rebenka-na-zarplatu-36-tysiach
  Dla porównania ile oficjalnie wynosiła średnia pensja na Ukrainie na początku 2019 roku;
  https://www.ukrinform.pl/rubric-economy/2687166-przecietne-wynagrodzenie-na-ukrainie-wynosi-prawie-8400-uah.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Tymczasem szef czeskiej dyplomacji minister Tomas Petršicek oficjalnie ogłosił o tym ze w „Grupie Wyszehradzkiej” nie ma jednolitego stanowiska w sprawie Ukrainy. Czeski minister podał przy tym przykład swojego kraju, czyli Czech, które według niego poszukują ‚różnych partnerstw” w ramach „kilku platform porozumienia” dzięki którym „najlepiej reprezentowane by były interesy Republiki Czeskiej”;
  https://korrespondent.net/world/4184674-v-vyshehradskoi-hruppe-zaiavyly-ob-otsutstvyy-sohlasyia-po-ukrayne

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT światowe, czyli w szwajcarskim Davos rozpoczęło się kolejne Światowe Forum Ekonomiczne na którym m.in pojawiła się szwedzka ‚EkoGrecia” która swoje „występy” rozpoczęła od „zrugania” światowych mediów za to ze według niej „ignorują dane dotyczące emisji dwutlenku węgla do atmosfery i jego konsekwencji w postaci zmian klimatu, o czym stale wspomina w SWOICH przemówieniach”;
  https://korrespondent.net/world/4184658-v-davose-hreta-tunberh-raskrytykovala-myrovye-smy
  Ps. Jak widać „EkoGreci” odbija coraz bardziej i niedługo już może nas czekać jej oficjalne „ubóstwienie” podobnie jak dzieje się to na przykład w Nepalu…
  https://www.national-geographic.pl/ludzie/traca-dziecinstwo-zyskuja-boska-czesc-kumari-zywe-boginie-z-nepalu

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem szef ukrainskiego resortu sprawiedliwości Denis Maluśka zapowiedział wyprzedaż funkcjonujących na Ukrainie…więzien oraz aresztów ponieważ ma ich być podobno „za dużo”;
  https://tsn.ua/ru/ukrayina/v-minyuste-anonsirovali-rasprodazhu-tyurem-1478022.html
  A w ukromediach pojawiają się alarmujace artykuły o tragicznym stanie w jakim znajduja się ukraińskie areszty oraz wiezienia w których z powodu „przeludnienia” (czyli jest ich ZA MAŁO) więźniowie m.in „śpią na zmianę”;
  https://bigkiev.com.ua/v-kievskom-sizo-zaklyuchennye-spyat-po-ocheredi-v-kamerah-bez-stekol-foto-uzhasnyh-uslovij/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. OT światowe. CNN poinformowało o tym że amerykański „Boenig” ostatecznie zadecydował o wstrzymaniu produkcji najnowszego modelu samolotu „737 MAX”, który miał być „nowym koniem pociągowym firmy” dzieki której miała ona podbijać kolejne rynki światowe, a który okazał się największą porażką komercyjną w historii „Boeniga”;
  https://edition.cnn.com/2020/01/21/business/boeing-737-max-production-halt/index.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.