Wojna domowa na Ukrainie 22.01.2020r.- 1687 dzień od nowego rozejmu.


„Godło państwowe Ukrainy bierze początek w czasach Rusi Kijowskiej i jest jednym z symboli jedności Ukraińców. Jest on szeroko wykorzystywany przez organy władzy państwowej i społeczność. Kojarzenie herbu państwowego Ukrainy z ekstremizmem obraża uczucia milionów ludzi na Ukrainie i poza jej granicami”– napisano w komunikacie ukraińskiego MSZ.

Ukraiński MSZ domaga się także oficjalnej odpowiedzi od brytyjskiego Home Office oraz od policji.

Wcześniej protest w związku z umieszczeniem tryzuba przez Counter Terrorism Police UK w przewodniku po ekstremizmie wystosowała ambasada Ukrainy w Londynie. Wyjaśniła ona, że przewodnik został przygotowany przez policję antyterrorystyczną dla nauczycieli i personelu medycznego. Ambasada zażądała usunięcia godła Ukrainy z tych materiałów oraz oficjalnych przeprosin.

„Dodanie trójzębu, symbolu narodowego i państwowego herbu Ukrainy, ustalonego w Konstytucji, do ‚Podręcznika do walki z ekstremizmem’, stworzonego przez policję antyterrorystyczną dla nauczycieli i personelu medycznego, jest bardziej niż wyzywające”– napisano na oficjalnej stronie na Twitterze ambasady Ukrainy w Londynie.

Na przygotowanej przez brytyjskich antyterrorystów liście “prawicowych symboli” można zobaczyć zdjęcie tatuażu z ukraińskim tryzubem. Z kolei na liście “zwolenników rządów białych”– naszywkę ukraińskiego pułku MSWU “Azow”.

Afera o tryzub zaczęła się po tym, gdy policyjny dokument ‘Signs and Symbols’ opublikował brytyjski dziennik „The Guardian”,zarzucając jego autorom, że znalazły się w nim m.in. organizacje zajmujące się ochroną przyrody takie jak „Greenpeace” czy też ochroną zwierząt, jak np. „Peta” i inne grupy nie stosujące przemocy, które umieszczono wśród organizacji neonazistów.

W odpowiedzi na ten zarzut przedstawiciel Counter Terrorism Policing, wyjaśnił, że przewodnik, jest używany w całej Anglii jako część szkolenia w celu profilaktyki, w ramach programu przeciwdziałającego radykalizacji postaw, który ma wyłącznie na celu wyodrębnienie i zlokalizowania osób potencjalnie zainteresowanych stosowaniem przemocy terrorystycznej.

Dlatego też, jak wyjaśnił przedstawiciel brytyjskiej policji, dokument ten służy zadaniom prewencji, ale tylko i wyłącznie jako przewodnik, który pomoże zidentyfikować i zrozumieć zakres organizacji, które mogą spotkać w swej praktyce policjanci i antyterroryści, czy też nawet zwykli obywatele, którzy bez tego przewodnika nie zdawali sobie sprawy na temat różnych form symboliki radykalnych ekstremistów.

Na bazie tej odpowiedzi, brytyjska ambasada w Kijowie, wydała oświadczenie, w którym napisano, że:

„Uznajemy i żałujemy urazy spowodowanej pojawieniem się ukraińskiego tryzub w ramach ‚pomocy wizualnej’ brytyjskiej policji. Jak już stwierdziła policja, dokument ten wyraźnie stwierdza, że ​​wiele zawartych w nim symboli nie jest zainteresowanych walką z terroryzmem”

W oświadczeniu władze brytyjskie przyznały, że szanują oficjalne symbole ukraińskiej państwowości:

„Uznajemy, że tryzub jako główny element narodowego godła Ukrainy ma znaczenie konstytucyjne, historyczne i kulturowe dla narodu ukraińskiego.”

W ten sposób brytyjskie władze stanęły po stronie tych, co dokonali zbrodni ludobójstwa, przelewając mnóstwo niewinnej krwi swych ofiar, w ten sposób zrehabilitowali też znak swastyki obok którego występował ukraiński tryzub oraz wolfsangel- znak SS „Galizien” oraz odwołującego się do tej zbrodniczej formacji wojskowej, pułk MSWU- „Azov”.

Jednak, pomimo tego oświadczenia brytyjskiej ambasady, policja nie usunęła ze swej broszurki szkoleniowej, symboli tryzuba i wolfsangel.

https://www.theguardian.com/uk-news/2020/jan/17/greenpeace-included-with-neo-nazis-on-uk-counter-terror-list,

Counter Terrorism Police UK,

https://www.facebook.com/counterterrorismpoliceuk/,

https://www.facebook.com/ukraine.in.uk,

https://www.theguardian.com/uk-news/2020/jan/17/greenpeace-included-with-neo-nazis-on-uk-counter-terror-list,

https://www.counterterrorism.police.uk/our-focus-is-countering-terrorism-not-lawful-protest/,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82k_%E2%80%9EAzow%E2%80%9D,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolfsangel,

https://pl.wikipedia.org/wiki/14_Dywizja_Grenadier%C3%B3w_SS_(1_ukrai%C5%84ska),

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C3%B3jz%C4%85b,

https://naszahistoria.pl/rzez-wolynska-zbrodnie-ktore-przerazaly-nawet-niemcow-bestie-z-wolynia/ar/13293161,

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/79662/herosi-spod-znaku-tryzuba.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (6 min) i 82 mm (15 min)oraz automatycznego granatnika AGS-17 (15 min), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (4 ostrzały), w sumie 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były generalnie okolice Zajcewa z południowej jego strony (rejon Gorłówki), i jeden raz okolice Sachanki- na południowym odcinku frontu.

Łącznie, w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło wczoraj 36 pocisków (wobec 87- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm, 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono w kierunku wsi Gołubowskoje, nie powodując przy tym żadnych strat i szkód.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 22 січня 2020 року.

22 січня збройні формування Російської Федерації 3 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями 82-мм мінометів, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Два обстріли по нашим позиціям зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
неподалік населеного пункту Красногорівка – зі стрілецької зброї;
поруч з Водяним – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Один обстріл по нашим позиціям відкривався неподалік населеного пункту Зайцеве, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ». Противник застосував міномети калібру 82-мм – 4 міни, станковий протитанковий гранатомет – 3 постріли, великокаліберні кулемети та іншу стрілецьку зброю
Вчора, 21 січня, внаслідок ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.01.2020r.- 1687 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem ukraiński portal „Strana.ua” opisuje „przygody” ukraińskiej delegacji na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos, na którym w dniu dzisiejszym ma wystąpić Prezydent Ukrainy;
  https://strana.ua/news/245794-vystuplenie-zelenskoho-v-davose-2020-khronika-vtoroho-dnja-vsemirnoho-ekonomicheskoho-foruma.html
  I taka ciekawostka z Davos, czyli ukraiński ‚reżyser” Sencow oraz…
  >https://strana.ua/img/forall/u/0/92/%D1%81%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%BE%D0%B2(3).jpg
  …obstawiam w ciemno ze pobyt owego pana (po lewej) w Davos zasponsorował jego „przyjaciel” ukraiński oligarcha Pinczuk…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Rosyjskie opozycyjne „Echo Moskwy” (zwane złośliwie przez Rosjan ‚Echem MACY”) poinformowało ze w dniu jutrzejszym (tzn. 23 stycznia) ma dojść do spotkania Prezydentów Rosji oraz Ukrainy na odbywającym sie w Izraelu „Forum pamięci ofiar Holokaustu”., na którym oprócz nich ma sie pojawić „50 światowych liderów”;
  https://strana.ua/news/245805-putin-i-zelenskij-vstretjatsja-v-izraile-23-janvarja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Haniebna zdrada”? W ukromediach pojawił się „njus” o tym ze władze w Kijowie nie chcą już tworzyć unii celnej z UE zamiast tego zamierzaja ograniczyć się do starań o uproszczenie procedur celnych by ułatwiać intensywny przepływ towarów przez granicę celną oraz dostęp ukraińskich producentów do rynku UE. Miał o tym poinformować wicepremier ds. integracji europejskiej Ukrainy Dmytro Kułeba;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2020/01/21/7238002/

  Polubione przez 4 ludzi

   • Chciałbym dodać od siebie, że akurat ta decyzja władz w Kijowie jest nad wyraz roztropna. Po euforii wywołanej „Majdanem Godności” nowe ekipy (za)rzadz(aj)ące doszły do władzy bez zastanowienia podpisały umowy z UE i WHO.
    Po jakimś czasie przyszło opamiętanie, ale było już niestety za późno. Okazało się, ze Ukraina jako p[państwo ma prawo konkurować na rynku europejskim w budowie lotniskowców, elektrowni atomowych. autostrad, ale… równocześnie otwiera swój rynek na towary z UE i tak samochody/motocykle/tramwaje/mleko/makarony itd itp produkowane w krajach UE po prostu zalały ukraiński rynek. Gdy chciano anektować umowy wyszło, że rząd w Kijowie ma zastrzeżenia do 150 punktów(!). Oczywiście europejskie instytucje nie zgodziły się na zmiany. Efekty są już widoczne-olbrzymie ujemne saldo handlowe, polskie mleko wypierające ukraińskie, wieprzowina z Holandii itd itp.
    Co zostało Ukrainie-usługi IT/ zboża i kurczaki (chociaż tu komisje zastanawiają się jak ukrócić nadmierny eksport z Ukrainy).
    Utworzenie Unii celnej byłoby już ostatecznym ciosem dla ukraińskiej gospodarki- lokalne firmy nie stać na wdrożenie kosztownych norm- musiałyby zostać zamknięte.

    Polubione przez 4 ludzi

    • To nie całkiem tak, po wspwartej przez UE „rewolucji godności” (wiadoma propaganda przekonała, że „wszyscy Ukraińcy są proeuropejscy”, co nie do końca okazało się prawdą), pojawiły się niekonstytucyjne władze „tymczasowe” Turczynowa/Jaceniuka, które w zamian za „uznanie międzynarodowe Zachodu”, zrewanżowału się Zachodowi, podpisaniem umowy stowarzyszeniowej (w interesie tego Zachodu).
     Faktycznie w społeczeństwie ukraińskim faktycznie są obec cztery frakcje: proeuropejska (wpierająca i wykorzystywana przez UE), antyrosyjska (USA/NATO), prorosyjska (sympatyzująca mniej lub bardziej z FR, niechętnie nastawiona do USA/NATO, choć już niekoniecznie UE) i neutralna (zaakceptuje każdego ktozreformuje państwo, choćby nawet samego diabła), która chce żyć w „normalnym, dostatnim państwie”, ostatnio pod wpływem propagandy antyrosyjsko-pronatowskiej, stanowiąca największą grupę. Ponieważ UE zdało sobie sprawę z primo – faktycznych podziałów, a nie takich o których informowały Zachód choćby nasi „eksperci”, secundo bardzo wcześnie okazało się, że Ukraina to wiadro bez dna, tertio UE nie chodziło o wojnę z FR ale o jej asymilację lub współasymilację, to mamy co mamy. Chęci do dalszej reintegracji nie ma mimo, że dopiero pełne członkostwo Ukrainy w UE zapewni UE sukces wizerunkowy (zainwwwestowano wizerunek UE sprzed 2014 roku). Dobrobytu nie budziet, bo wiadro wciąż jest bez dna, (korupcja ma się coraz lepiej) w dodatku skłócone wewnętrznie praktycznie bez szans na pojednanie, w krótkim okresie czasu. Destabilizacja daje korzyści USA/NATO.
     Czyli nic się nie zmieni, chyba że Unia zacznie wreszcie wywierać presję na Ukrainę.

     Polubione przez 1 osoba

 4. Ukromedia pisza o kolejnym skandalu w otoczeniu Prezydenta Ukrainy. Tym razem chodzi o brak szefa Biura Prezydenta Ukrainy Andrija Bohdana podczas uroczystości pożegnania ukraińskich ofiar katastrofy boeniga pod Teheranem na podkijowskim lotnisku Boryspol. Podobno przyczyną „absencji” Bohdana był jego „konflikt” z „doradcą Prezydenta Ukrainy d/s międzynarodowych” Jermakiem w który miał się „wmieszać” także sam Zelenskij (po stronie swojego ‚doradcy”);
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2020/01/22/7238071/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codziennosć. W Dnieprze w wyniku eksplozji „ładunku wybuchowego” w jednym z mieszkań ranne zostały dwie osoby;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4185005-v-dnepre-proyzoshel-vzryv-v-kvartyre
  Dwóch naczelników ukraińskiej policji (z Kijowa oraz obwodu donieckiego) zatrzymano i oskarżono o sprzeniewierzenie i sprzedaż dowodów materialnych. Według ukromediów chodzi o znajdujace się w policyjnym depozycie metalowe rury o łącznej wadze 19 ton które podejrzani mieli „opylić” w skupach złomu i otrzymać za to ponad 124 tys. hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/4185152-dvoe-polytseiskykh-sdavaly-veschestvennye-dokazatelstva-na-metallolom

  Polubione przez 5 ludzi

 6. OT światowe, czyli ‚Powtórka z rozrywki” czyli tzw. państwo islamskie „odrodzone” tym razem w Nigerii;
  https://korrespondent.net/world/4185122-sviazannyi-s-yhyl-rebenok-kaznyl-nyheryitsa
  Warto przy tym zauważyć że tzw. państwo islamskie „dziwnym trafem” zawsze „odradza się” w miejscach o STRATEGICZNYM ZNACZENIU np bogatych w surowce (np. Libia, Syria, Irak i właśnie Nigeria) lub będacych ważnymi dla kontrolowania pewnych obszarów (np. Syria, Irak, czy też Afganistan)…
  Ps. Artykuł o tym o co sie toczy walka w Nigerii;
  https://www.forbes.pl/wiadomosci/nigeria-gospodarczy-kolos-na-glinianych-nogach/49sqcvg

  Polubione przez 4 ludzi

 7. OT z naszego nieszczęsnego kraju czyli „dobra zmiana” jeszcze pare lat temu „Morawiecki o uchodźcach: Decydujemy się nie przyjmować uchodźców. Nieformalny szczyt UE w Salzburgu ma złagodzić napięcia ws. migracji”…
  https://dziennikzachodni.pl/morawiecki-o-uchodzcach-decydujemy-sie-nie-przyjmowac-uchodzcow-nieformalny-szczyt-ue-w-salzburgu-ma-zlagodzic-napiecia-ws/ar/13508123
  …i „dobra zmiana” obecnie „Premier Morawiecki w Tokio: Polska gospodarka, bezpieczeństwo i polska gościnność sprawiły, że Polska w 2017 r. przyjęła najwięcej tymczasowych imigrantów zarobkowych na świecie wg OECD”
  >https://twitter.com/PremierRP/status/1219155188583256065

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Z życia „witrianów ATU” na Ukrainie.”Psychodeputowany” Rady Najwyższej Ukrainy, „witiran ATU” Ilja Kiwa znowu „w akcji”. Tym razem w jednej z kijowskich restauracji pobił się z innym „witiranem ATU”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4185301-kyva-nazval-prychynu-draky-v-restorane
  Z kolei w obwodzie winnickim znaleziono podźgane nozem i z poderżniętym gardłem zwłoki jak sie okazało należące do „witirana ATU” rodem z Rosji który „walczył” na Donbasie w szeregach batalionu ochotniczego ‚Azow” (obecnie Pułk MSW Ukrainy);
  https://strana.ua/news/245886-pod-vinnitsej-zarezali-hrazhdanina-rf-voevavsheho-v-batalone-azov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Na forum Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Davos wystapił Prezydent Ukrainy, jak informują ukromedia jego wystąpienie odbyło się przed „opustoszałą salą z której prawie wszyscy wyszli” (co widać po zdjeciach w linku);
  https://antikor.com.ua/articles/353919-zelenskij_v_davose_vystupal_pered_opustevshim_zalom_-_pochti_vse_vyshli
  Ps. Warto przy tym przypomnieć ze podobnie wygladały ‚występy” przed międzynarodowym audytorium jego poprzednika „generalissimusa” Poroszenki…
  https://strana.ua/news/151413-poroshenko-v-pustom-zale-na-sammite-nato-pojavilos-video.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraiński prawnik, były wiceszef Administracji Prezydenta Ukrainy za Janukowycza, Andrij Portnow poinformował że uzyskał informacje, podczas forum w Davos, o tym że ukraińscy śledczy i prokuratorzy zajmujący sie dochodzeniami w sprawie wydarzeń na kijowskim majdanie (tzw. rewolucja godnosci) byli ‚dofinansowani” przez „fundację’ należąca do…George Sorosa;
  https://strana.ua/news/245892-sorosovskij-fond-delal-doplaty-sledovateljam-po-delam-majdana.html

  Polubione przez 5 ludzi

 11. W temacie korupcji na Ukrainie. W ukromediach pojawiły sie informacje o skandalu korupcyjnym w ukraińskich kolejach. Dwaj członkowie zarządu „Ukrzaliznyci” (m.in prezes rady nadzorczej) podejrzani są o dopuszczenie do „nadużycia służbowych stanowisk” które polegało na wydawaniu wielki sum firmowych pieniedzy (po kilkaset tysiecy hrywien) na własne rozrywki oraz wypoczynek;
  https://antikor.com.ua/articles/353359-skandal_v_ukrzaliznytse_shevki_i_kravtsov_popalisj_na_rastrate_v_osobo_krupnyh_razmerah_ustraivaja_sebe_otdyh_i_razvlech
  Z kolei popularny ukraiński ‚wolontariusz ATO” Jurij Kasjanow oskarżył urzędników koncernu zbrojeniowego „Ukroboronprom” o to że ci „przyswoili sobie” wiele milionów hrywien przekazanych z Ministerstwa Obrony Ukrainy na budowę „drona zwiadowczego” (którego jednym z pomysłodawców był właśnie Kasjanow);
  https://antikor.com.ua/articles/353940-ukroboronprom_raspilil_sredstva_na_razreklamirovannom_razvedyvateljnom_koptere_-_kasjjanov

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Tymczasem w Davos, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefową platformy YouTube, Susan Wojcicki która jak sam twierdzi „jest jego kuzynką”;
  https://www.money.pl/gospodarka/davos-premier-morawiecki-spotkal-sie-z-kuzynka-to-szefowa-youtubea-6470496678508161a.html
  I ciekawostka na temat Susan Wojcicki
  „Susan Wojcicki urodziła się 5 lipca 1968 roku[1], jako córka Stanleya Wojcickiego, profesora fizyki pochodzącego z Polski oraz dziennikarki i edukatorki rosyjsko-żydowskiego pochodzenia Esther Wojcicki z domu Hochman”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Susan_Wojcicki
  Czyli ‚wszystko zostaje w rodzinie”…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.