Wojna domowa na Ukrainie 24.01.2020r.- 1689 dzień od nowego rozejmu.


„Nie będzie wycofywania wojska”: Ministerstwo Obrony Ukrainy wyjaśniło, dlaczego siły zbrojne Ukrainy ostrzeliwują Donbas.

W Kijowie wciąż pojawiają się wymówki, by nie wdrażać porozumień z Mińska, uznanych przez społeczność międzynarodową za niekwestionowany sposób na przywrócenie pokoju na Ukrainie. Na przykład, zdaniem Ministra Obrony Ukrainy Andreja Zagorodniuka, wycofanie sił wzdłuż całej linii demarkacyjnej w Donbasie może potrwać latami i doprowadzić do zamrożenia konfliktu, co jest sprzeczne z porozumieniami z Mińska, więc Ukraina sprzeciwia się takiemu rozwojowi wydarzeń

Według kijowskiej optyki, siły zbrojne Ukrainy nie wycofują się z linii frontu, ponieważ to najpierw milicja zbuntowanej części Donbasu się rozbroić. Zagorodniuk podkreślił, że Ukraina ma wiele powodów, by nie wypełniać porozumień z Mińska, ale jest to główny. Na przykład, zgodnie z jego obliczeniami, wycofanie sił i aktywów wzdłuż całej linii rozgraniczającej, której długość wynosi 410 kilometrów, może potrwać lata:

„A jak się wycofywać przez lata? Konflikt uległby zamrożeniu. I to kategorycznie nam nie odpowiada. Niektórzy politycy mówili i teraz mówią: przyznajmy, że już jest to zamrożony konflikt. To niewłaściwy sposób myślenia, ponieważ faktycznie zmienia porozumienie zgodnie z realną sytuacją. Tak więc, napięcie zostaje usunięte i nikt nie mówi o powrocie terytoriów lub mówi o tym bardzo cicho. Rozumując w ten sposób, że napięcie zostało usunięte z całej społeczności międzynarodowej i można rozpocząć lobbing na rzecz zniesienia sankcji.”– wyjaśnił Zagrodniuk.

Minister obrony Ukrainy uważa, że ​​jeśli porozumienia z Mińska zostaną wdrożone przez „drugą stronę”, to nie ma potrzeby wycofania ukraińskich sił wzdłuż całej linii demarkacyjnej. Spełnienie porozumień mińskich oznacza dobrowolne wycofanie rebelianckich oddziałów zbrojnych z pozycji bojowych, co zakończy wieloletnią wojnę.

„We wschodniej Ukrainie do 2014 r. nie mieliśmy żadnych konfliktów ani prześladowań na tle etnicznym lub językowym. Konflikt powstał w 2014 roku całkowicie sztucznie. Jeszcze w ubiegłym roku Ukraina przedłożyła nowe propozycje w celu zmobilizowania stron do wycofania swych sił. Działania te mogą występować w poszczególnych punktach jako element humanitarny- takie jest nasze stanowisko zarówno przed, podczas, jak i po ‚spotkaniu normandzkim’. Aby ludzie mogli przekroczyć granicę rozgraniczenia, aby w tym regionie nastąpiło przynajmniej ożywienie gospodarki, ponieważ znajduje się ona w głębokiej depresji”– powiedział Andrei Zagorodniuk.

Taka interpretacja przedstawiona przez stronę ukraińską jest kolejnym dowodem na to, że usiłuje ona całkowicie zignorować porozumienia podpisane w Mińsku, a na ich miejsce wcielić swoją korzystną wyłącznie dla Kijowa, strategię odzyskania Donbasu.

W tym miejscu przypomnę, że już pierwszy akapit porozumień mińskich mówi o natychmiastowym i kompleksowym zawieszeniu broni, następny zaś o wycofaniu ciężkiej broni przez obie strony w równych odległościach w celu stworzenia strefy bezpieczeństwa o szerokości co najmniej 50 km dla systemów artyleryjskich; dla systemów wielokrotnego startu rakiet (RSZO) strefa bezpieczeństwa powinna wynosić 70 km, dla RSZO „Tornado-S”, „Huragan”, „Smercz” oraz dla taktycznych systemów rakietowych „Toczka”, aż 140 km. OBWE została wyznaczona do nadzoru nad tym procesem przy wsparciu trójstronnej grupy kontaktowej.

Ukraina łamie te dwa punkty od czasu podpisania porozumień mińskich. Jednak społeczność zachodnia w żaden sposób nie reaguje na te zbrodnicze działania. Nawiasem mówiąc, Zagorodniuk w swoim wywiadzie wyjaśnił powód, dla którego siły zbrojne nadal aktywnie ostrzeliwują Donbas, a wiec w tym celu, aby nie uznać wojny w południowo-wschodniej Ukrainie za zamrożony konflikt i w ten sposób, nie osłabić napięcia wśród społeczności międzynarodowej co doprowadziłoby w następnej kolejności do rozpoczęcia lobbingu na rzecz usunięcia sankcje. Chodzi tu oczywiście o wprowadzonych sankcjach gospodarczych wobec Rosji oraz zbuntowanych republik, na co oczywiście rząd w Kijowie, nie może na to pozwolić, w przeciwnym razie zachodni panowie będą niezadowoleni i przestaną go finansować, w tym antyrosyjską histerię.

Andrii Zagorodniuk przypomniał również, że „Ukraina złożyła wnioski i wyznaczyła nowe obszary do wycofania sił w zeszłym roku”. Tak, to było … tylko, że te obszary znajdują się na szczerym i opuszczonym polu, których nikt ich nie potrzebuje. Kolejna kabaretowa parodia implementacji przez Kijów porozumień osiągniętych podczas spotkania normandzkiego.

Jeśli chodzi o o poruszoną przez Zagrodniuka kwestię prześladowań etnicznych i sprawy językowe, które jakoby wcześniej na południowo-wschodniej Ukrainie nie istniały, warto w tym miejscu przypomnieć, że Donbas zbuntował się po przejęciu władzy w kraju po przeprowadzonym buncie w Kijowie i obaleniu legalnie wybranego prezydenta. Następnie rosyjskojęzyczna część mieszkańców Donbasu , zainspirowana zjednoczeniem się Krymu z Rosją, przystąpiła do protestów, żądając referendum i federalizacji kraju. Jednak w odpowiedzi Kijów wysłał do Donbasu siły operacji antyterrorystycznej (ATO), aby stłumić bunt społeczny. Późniejsze następstwa, które trwają do dziś, były dzień po dniu tu na moim blogu relacjonowane. Rzeczywiście, w 2014 roku nie doszło do prześladowań ze względów etnicznych i językowych, zaczęły się one nieco później, kiedy Poroszenko przejął władzę w swoje ręce dzięki zwodniczym obietnicom zakończenia wojny w Donbasie. Podobnie zresztą na tych samych obiecankach zdobył władzę obecny prezydent.

W sumie, obaj będąc zakładnikami środowisk i ekstremistów nacjonalistycznych, nie myśleli o wdrożeniu porozumień mińskich, tylko o jakiejś formie siłowego zdławienia buntu. Jak na razie, ta taktyka jest nierealna, i zapewne- w obliczu upadku Ukrainy, nie zostanie zrealizowana nigdy.

https://interfax.com.ua/news/general/636799.html,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Protok%C3%B3%C5%82_mi%C5%84ski.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (54 miny) i 82 mm (22 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (80 wystrzałów) oraz granatników; AGS-19 (15 granatów), SPG-9 (8 granatów) i RPG-9 (7 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (7 ostrzałów), w sumie 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były rejony Doniecka (Żabiczewo, Wiesieloje, teren serwisu „Volvo-Center” i osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz Aleksandrowka i Staromichajłowka- w okolicach Doniecka), a także południowy odcinek frontu (Komiternowo, Leninskoje i Sachanaka).

W wyniku tych ostrzałów, na terytorium DRL spało 156 pocisków (wobec 193- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie czterech domów jednorodzinnych w miejscowości Staromichajłowka, znajdujących się przy ulicy: Lenina nr. 126 i 128 oraz Bakińskich Komisarow nr. 4 i Koczubińskiego nr. 52.

Natomiast, na ługańskim odcinku frontu, nadal utrzymuje się spokój, i nie dochodzi tam- od kilku już dni- do naruszeń warunków rozejmu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 24 січня 2020 року.

23 січня збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також протитанкових ракетних комплексів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Вісім обстрілів по нашим позиціям відкривалися у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
неподалік Талаківки – з мінометів калібру 82 мм противник випустив 8 мін;
два рази поруч з Опитним – з протитанкового ракетного комплексу – 2 постріли та стрілецької зброї;
поблизу Красногорівки – зі стрілецької зброї;
в районі населеного пункту Широкине – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Новоселівки Другої – зі станкового протитанкового гранатомету – 1 постріл, великокаліберного кулемету та іншої стрілецької зброї;
поруч з Авдіївкою – з великокаліберного кулемету;
поблизу Водяного – з автоматичного станкового гранатомету та стрілецької зброї.
Три ворожих обстріли було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
двічі поблизу населеного пункту Хутір Вільний – з гранатометів різних систем та великокаліберного кулемету;
поруч з Оріховим – з гранатометів різних систем.
Вчора, 23 січня, внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.
З початком цієї доби російські окупаційні війська зі станкового протитанкового гранатомету обстріляли позиції захисників Талаківки, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.01.2020r.- 1689 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejna „wojna dyplomatyczna” wywołana przez Kijów, tym razem z Rumunią. Władzom tego państwa nie spodobało się przemówienie Prezydenta Ukrainy w którym miał on m.in mówić o „okupacji” Płn. Bukowiny (obecnie częsci Ukrainy) przez Rumunię. Teraz Ambasada Ukrainy w Bukareszcie próbuje „ugasić” konflikt tłumaczyć ze wszystkiemu winne są „błedy w tłumaczeniu” przemówienia;
  https://korrespondent.net/world/worldabus/4185983-v-rumynyy-razghorelsia-skandal-yz-za-rechy-zelenskoho

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Deputowani Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji „Europejska Solidarność’ (Poroszenki) rozpoczęli protest pod siedzibą ukraińskiego Państwowego Biura Sledczego w związku z nominowaniem na „wysokie stanowisko w PBŚ byłego prawnika byłego prezydenta Ukrainy Janukowycza Ołeksandra Babikowa
  https://strana.ua/news/246142-nardepy-ot-evrosolidarnosti-pod-zdaniem-hbr-protestujut-protiv-naznachenija-babikova.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć. W Konstantynowce (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) alkoholowa libacja dwójki mężczyzn zakończyła sie tym ze jeden z nich z broni myśliwskiej „upolował” drugiego;
  https://strana.ua/news/246137-v-konstintnovke-na-donbasse-arestovali-ubijtsu-svoeho-soseda.html
  Z kolei w nocy na jednej z ulic stolicy Ukrainy, na oczach przechodniów, „draka” zakończyła się zadźganiem nozem jednego z jej uczestników;
  https://strana.ua/news/246130-v-kieve-muzhchinu-neskolko-raz-udarili-nozhom-v-zhivot-on-pohib-na-meste.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W zwiazku z protestami ukraińskich dziennikarzy przeciwko wprowadzanej na Ukrainie „ustawie o dezinformacji”, która według nich narusza wolność ukromediów, jej głowny „pomysłodawca” czyli szef ukraińskiego resortu kultury Borodianskij obiecał dziennikarzom ze będzie ona „złagodzona” tzn. że za jej „naruszenie” nie będa skazywani na wiezienie, a „tylko” na „prace społeczne”…
  https://strana.ua/news/246127-za-narushenija-zakona-o-dezinformatsii-borodjanskij-obeshchaet-zhurnalistam-ne-tjurmy-a-prinuditelnye-raboty.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kolejny skandal w ukraińskiej „zbrojeniówce” i kolejny już raz wynika z „brakoróbstwa” jakiego dopuszczono się przy produkcji korpusów dla transporterów opancerzonych, tym razem BTR – 4 (zdjecia i filmik w linku), mających trafić na wyposażenie „niezwyciężonej armii kijowskiej”;
  https://defence-ua.com/index.php/statti/9357-novi-btr-4-dlya-armiyi-shche-ne-zrobleni-ale-vzhe-trishchat-po-vsikh-shvakh-chomu-tak

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Patrząc z perspektywy czasu widać, jaka szkoda że Powstańcy przerwali ofensywę i nie odzyskali Mariupola. Było by już pozamiatane. Wiem, że atakowali już resztkami sił, ale i tak szkoda. Odessa czy Słowiańsk były i tak za daleko, ale Mariupol był teoretycznie w zasięgu.

  Pozdrawiam

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Czasy w których przyszło nam żyć”. jeden z „symboli światowego BANKSTERSTWA”, czyli bank inwestycyjny „Goldman Sachs” ogłosił że nie będzie realizował ofert firm, których zarząd nie posiada przynajmniej jednej kobiety, osoby o innym niż biały kolorze skóry lub o innej orientacji seksualnej, a od 2021 roku maja w zarzadach być już po dwie takie osoby…
  https://www.rbc.ru/business/24/01/2020/5e2a72d89a7947551303f8b4
  Źródło;
  >https://www.cnbc.com/2020/01/23/goldman-wont-take-companies-public-that-dont-have-at-least-one-diverse-board-candidate-ceo-says.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. „Gościnne występy” Ukraińców w naszym nieszczęsnym kraju. Cytat „Po 25 lat więzienia za zabójstwo 26-letniej kobiety – takie wyroki usłyszeli Artem S. i Volodymyr L. Proces wykazał, że Ukraińcy udusili swoją rodaczkę, a jej ciało wrzucili do stawu w Brodzicy w powiecie hrubieszowskim”;
  https://kurierlubelski.pl/kobiete-udusili-a-zwloki-wrzucili-do-stawu-dwaj-ukraincy-zostali-skazani/ar/c1-14732300

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem w jednym z pubów w Połtawie pijak z nożem rzucił sie na kobietę i groził ze poderżnie jej gardło, na szczęście skończyło sie tylko na groźbach. Co najciekawsze pijaka zidentyfikowali ukraińscy internauci według których ma być kierowcą…Ilji Kiwy deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy również słynącego ze skandali obyczajowych oraz rozrób;
  https://strana.ua/news/246202-v-poltave-pjanyj-posetitel-hrozil-nozhom-ofitsiantke-v-seti-utverzhdajut-chto-eto-voditel-kivy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Pojawiła się ciekawa informacja na temat zestrzelonego pod Teheranem ukraińskiego samolotu pasażerskiego. Na pokładzie boeniga znajdowała się Ukrainka Ołena Małachowa, będąca szefową dwóch film podejrzewanych o łamanie embarga ONZ na sprzedaż uzbrojenia stronom konfliktu w Libii. Należacy do jednej z jej firm samolot transportowy Ił – 76 został zniszczony w Libii w sierpniu 2019 roku w wyniku ataku „drona” prawdopodobnie wysłanego przez siły marszałka Haftara;
  https://korrespondent.net/ukraine/4186279-sbytyi-samolet-mau-na-bortu-byla-hlava-kompanyi-narushavshykh-embarho-oon
  https://edition.cnn.com/2020/01/24/europe/ukrainian-crash-victim-olena-malakhova-libya-iran-intl/index.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Jeden z deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” Maks Bużanskij zgłosił projekt ustawy która zabraniałby gloryfikacji symboli organizacji nazistowskich z czasów IIWŚ (SS, SA, NSDAP i innych) oraz zbrodniarzy wojennych. „Uderzyłoby” to oczywiście w całą „galerę” obecnych „herojów” Ukrainy z OUN – UPA którzy masowo kolaborowali z III Rzeszą oraz „przeszli” przez szeregi Dywizji SS „Galizien”;
  https://strana.ua/news/246262-buzhanskij-predlozhil-dopolnit-zakon-o-dekommunizatsii-zapretom-natsistskoj-simvoliki.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. OT światowe. W Kuwejcie, który jak wiadomo jest jednym z najbliższych sojuszników „wielbiących wolnosć i demokrację” USA, miejscowa policja zatrzymała małżeństwo Kuwejtczyków po zarzutem zamieszczania w internecie „niemoralnych ” filmików. Ich „niemoralność” polegała na tym ze maż pokazywał jak…rozczesuje włosy swojej żonie…
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-7917405/Husband-wife-arrested-immoral-video-showed-brushing-hair-Kuwait.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Dla zainteresowanych, o tradycyjnym „ukraińskim śniadanku” jakie odbyło się na forum w Davos, podczas którego , jak zauważa autor artykułu „podawane są dwie tradycyjne potrawy – jajecznica z bekonem oraz obietnica walki z korupcją i stworzenia idealnych warunków dla inwestorów”. Podczas ‚śniadanka” premier Ukrainy Honczaruk namawiał międzynarodowych biznesmenów do inwestowania na Ukrainie, a ci zamiast mu „przyklaskiwać” stale pytali sie o postępy w walce z korupcją na Ukrainie.
  Warto jeszcze dodać ze owo „śniadanko” jest tradycyjnie organizowane przez jednego z najbardziej SKORUMPOWANYCH ukraińskich oligarchów Wiktora Pinczuka („best friend” Kwasniewskiego)…
  https://tsn.ua/ru/politika/na-ukrainskom-zavtrake-v-davose-ugoschali-omletom-s-bekonom-i-obeschaniyami-borby-s-korrupciey-1479462.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.