Wojna domowa na Ukrainie 25.01.2020r.- 1690 dzień od nowego rozejmu.


Podczas tegorocznego, 50 Światowego Forum Gospodarczego w szwajcarskim Davos, ukraiński prezydent przedstawił swoją wizję rozwoju Ukrainy. Czy polska gospodarka ma się czego już bać?

„Wyzwania, przed którymi stoją przed nami, Ukraińcami, mobilizują nas i sprawiają, że poruszamy się szybciej, inspirują nas do przezwyciężania nierealnego i niemożliwego. Programujemy się pod kątem pozytywnego myślenia, ambitnych zadań. Jakie, aszym zdaniem, jest zadanie dla kraju, który utracił część swojego terytorium i jest daleki od najbogatszych krajów na starym kontynencie? Zostać liderem. Tak, zostać liderem Europy Wschodniej i Środkowej”– powiedział Zełenski w Davos.

Według Zełenskiego jest to bardzo proste do osiągnięcia, bo Ukraina ma korzystne warunki klimatyczne, korzystne położenie geograficzne, niewyczerpany potencjał rolny i przemysłowy, kreatywnych i utalentowanych ludzi.

Jednak do tej beczki miodu dodał czarę goryczy, mówiąc, że:

„Nie mamy tylko dwóch rzeczy. Nie ma innej opcji niż tylko osiągnąć sukces. To po pierwsze I nie ma wystarczających inwestycji”.

Właśnie dlatego ukraiński prezydent wezwał wszystkich do zostania akcjonariuszami sukcesu nowej Ukrainy.

„Moim celem jest, aby Ukraina pojawiła się w podręcznikach obok spraw Japonii, Korei Południowej i Singapuru. Dlatego dołącz do nas! Ukraina powinna stać się mekką inwestycyjną Europy Wschodniej i Środkowej. Głównym motorem rozwoju gospodarczego jest zdolność do osiągania zysków. I my- jeden z niewielu krajów, które pozwolą wam na uzyskanie tak wysokiego zwrotu z zainwestowanego kapitału”– zachęcał Zełenski potencjalnych inwestorów z Zachodu.

Jednocześnie, według niego, Ukraina staje się stabilnym i przewidywalnym rynkiem ze znaczącymi możliwościami rozwoju biznesu.

Zełenski przekonywał, że Ukraina może osiągnąć pozycję lidera w Europie Środkowej i Wschodniej, pomimo opóźnień w rozwoju w ostatnich latach.

„Nowy rząd Ukrainy buduje równe reguły gry dla wszystkich, oczyszcza sądownictwo, digitalizuje procesy, wprowadza zasadnicze reformy i przyjmuje ważne prawa”– podkreślił Zełenski.

No i mamy problem, pomimo optymizmu naszego premiera, który po Davos stwierdził dla polskich mediów, że „właściwie wszyscy pytają mnie, jakie jest źródło tego sukcesu?”

„Chcę, żeby rozwój polskiej gospodarki był jeszcze mocniej oparty o wysoko zaawansowane technologie”– mówił w środę premier Mateusz Morawiecki dziennikarzom podczas 50 Światowego Forum Gospodarczego w szwajcarskim Davos.

Morawiecki pytany o zapowiadane wcześnie rozmowy w Davos na temat kupowania zagranicznych firm przez firmy polskie odpowiedział, że „to się dzieje coraz częściej”. Jak wskazał, dzisiaj Polacy starają się „repolonizować, starają się ekspandować na cały świat”, ale- jak zaznaczył- nie jest to proste, gdyż „wszyscy wspierają swój kapitał”.

W tym miejscy dodam od siebie, że tylko Polska tego nie robi.

Przechodzą do dalszych wywodów Morawieckiego w Davos, to stwierdził on, że między bajki można odłożyć frazę, że kapitał nie ma narodowości.

„Wiemy doskonale, że przedsiębiorstwa, te które są wspierane przez państwo, radzą sobie najlepiej i one o tym również coraz lepiej wiedzą, zwracają się do nas o pomoc. Tutaj w Davos również mam kilka spotkań tego typu. Wierzę, że dzięki temu polskie przedsiębiorstwa będą mogły szybciej rozwijać się na całym świecie”– powiedział Morawiecki.

I znowu muszę wtrącić swoje trzy gorsze. Otóż, jeśli zdaniem Morawieckiego, „przedsiębiorstwa, te które są wspierane przez państwo, radzą sobie najlepiej”– to cóż za problem objąć pomocą państwową wszystkie polskie przedsiębiorstwa? Tym bardziej, że tą tezą Morawiecki, nieświadomie ujawnił, iż jednak polskie przedsiębiorstwa mają kłopoty. A z czego one wynikają, to już jest szerszy problem, z których najważniejszym jest to co robi PiS w prawodawstwie dotyczącym działalności gospodarczej.

Dodam jeszcze, że Morawiecki spotkał się w Davos między innymi z prezesem firmy biofarmaceutycznej AstraZeneca, Leifem Johanssonem.

„Rozmawialiśmy o inwestycji w Polsce, o dalszych inwestycjach. Dzisiaj, z ogromną radością mogę potwierdzić, że uzgodniliśmy ogromne, nowe inwestycje i to w obszarze na którym bardzo mi zależy, czyli badania, rozwój, wdrożenia, tam gdzie wartość jest bardzo wysoka, tam gdzie są wysokopłatne różnego rodzaju prace”– poinformował Morawiecki, dodając, ze jest to też typ inwestycji, „na której w Polsce najbardziej zależy”.

„Cieszę się, że dzisiaj mogliśmy niejako podsumować ten kilkumiesięczny okres ostatnich kilku miesięcy (wypowiedź oryginalna, czyli typowe „masło maślane”- dopisek mój) , gdzie dogadaliśmy się, co do tej kolejnej, bardzo dużej inwestycji”– powiedział szef polskiego rządu.

AstraZeneca poinformowała w środowym komunikacie, że w trakcie spotkania z premierem Morawieckim, firma przedstawiła swoje plany rozwoju w Polsce. Koncern ma zainwestować w naszym kraju 1,5 miliarda złotych w ciągu najbliższych pięciu lat, czyli tylko około 300 mln złotych rocznie.

No i to są w zasadzie te jedyne pozytywne „źródła sukcesu”, rządu Mateusza Morawieckiego. Reszta, to wpompowanie w polski obrót gospodarczy co roku około 25 mld złotych z wiodącego programu PiS, którym skorumpował swoich wyborców- „500+”. A więc tak na dobrą sprawę nie ma czym się chwalić i wpadać w niczym nie uzasadnioną euforię.

Przypomnę, że uzasadnieniem do wprowadzenia takiego programu, którym była bieda polskich rodzin.

Przejdźmy więc w tym miejscu do faktów. Otóż PKB Polski na mieszkańca, wg. prognozy MFW w 2019 roku, znajdujemy się wśród państw europejskich, na dziesiątym miejscu…..ale niestety od końca. Z tego w odniesieniu do krajów UE, wyprzedzamy tylko: Bułgarię, Rumunię, Grecję, Łotwę i Portugalię, a więc same tuzy i „potęgi” gospodarcze .

Ale za to wyprzedzają nas, z krajów byłego bloku krajów demoludów: Czechy, Słowenia, Litwa, Słowacja, Estonia i Węgry, czyli też nie jakieś gospodarcze potęgi.

Fizycznie oznacza to, że polskie PKB wynosząc 29640 dolarów na osobę, przewyższa ponad trzy razy PKB Ukrainy- z 9770 dolarami na osobę. I to w sytuacji, gdy na początku lat dziewięćdziesiątych minionego wieku PKB Ukrainy było wyższe niż w Polsce.

To jest miara przepaści pomiędzy naszymi krajami.

Z tym, że pomimo majsterkowania PiS w finansach i niekorzystnych zmianach prawnych, do jakich on nieustanie i systematycznie prowadzi, to nasza pozycja jednak daje szansę na dalszy wzrost. No może nie już tak oszałamiający jak w pierwszej fazie wstrzykiwania w gospodarkę wielu dziesiątków miliardów złotych rocznie, ale na przyzwoitym i stabilnym poziomie.

Natomiast Ukraina, jak dotąd nie potrafi złapać równowagi i oddechu po kolejnych klęskach. A więc w sidłach korupcji, upadku państwa- tam jakiś szans na lepsze jutro w najbliższym horyzoncie czasu, nie ma.

Reasumując, i my nie będziemy światową potęgą, ani Ukraina nie stanie się „drugą Japonią”.

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-ukrayina-povinna-stati-investicijnoyu-mekkoyu-shid-59377.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (10 min) i 82 mm (28 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (36 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (20 wystrzałów) oraz granatników SPG-9 (6 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (2 ostrzały), w sumie 13 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono w okolicach Gorłówki (Gołmoskij), w rejonie Doniecka (Wiesiełoje i Staromichajłowka oraz teren serwisu „Volvo-Center), a także na południowym odcinku frontu (Leninskoje i Sachanka).

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 79 pocisków (wobec 156- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując tym razem żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 25 січня 2020 року.

24 січня збройні формування Російської Федерації 12 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також протитанкових ракетних комплексів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї. Також була присутня снайперська активність.
Вісім обстрілів по нашим позиціям відкривалися у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
два рази неподалік Талаківки – зі станкового протитанкового гранатомету – 21 постріл, а також великокаліберного кулемету та іншої стрілецької зброї;
двічі поруч з Пісками – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
поблизу Павлополя – зі станкового протитанкового гранатомету – 3 постріли, а також снайперської гвинтівки та іншої стрілецької зброї;
два рази в районі населеного пункту Опитне – зі 120-мм міномету противник випустив 14 мін, а також 1 постріл з протитанкового ракетного комплексу;
неподалік Невельського – з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.
Чотири ворожих обстріли було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
поблизу Новолуганського – зі станкового протитанкового гранатомету – 4 постріли та великокаліберного кулемету;
двічі неподалік населеного пункту Луганське – з міномету калібру 82 мм противник випустив 2 міни, а також гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
поруч з Оріховим – з артилерійських систем калібру 122 мм – 9 снарядів.
Вчора, 24 січня, внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.
З початком цієї доби російські окупаційні війська зі станкового протитанкового гранатомету здійснили 5 пострілів по позиціям захисників Павлополя, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

25 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.01.2020r.- 1690 dzień od nowego rozejmu.

 1. I powrót na Ukrainę, na której w lutym z wizytą ma sie pojawić przedstawiciel OBWE ds. wolności mediów Harlem Desir. Powodem jego przyjazdu ma być sprawa skandalicznej „ustawy o dezinformacji” która wprowadzają na Ukrainie obecne władze, a która wywołała protesty przedstawicieli ukromediów według których jest to próba wprowadzenia na Ukrainie cenzury;
  https://strana.ua/news/246309-predstavitel-obse-arlem-dezir-pribudet-v-ukrainu-obsudit-zakon-o-dezinformatsii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy poinformowało o zatrzymaniu w Bułgarii „kluczowego oskarzonego” w śledztwie dotyczącym napadu na chersońska „aktywistkę” Katerine Handziuk który doprowadził do jej śmierci. Zatrzymany to niejaki Ołeksij (Aleksiej) Lwein – Moskalenko, kryminalista z wieloma wyrokami „na koncie” m.in za zlecanie napadów i zabójstw w obwodzie chersońskim;
  https://strana.ua/news/246298-delo-handzjuk-ofis-henprokurora-soobshchil-o-zaderzhanii-alekseja-levina-sbezhavsheho-iz-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ostatnio pojawiły sie „njusy” ze strony władz w Kijowie o ich „żądaniach” by dokonać zmian w tzw. porozumieniach mińskich, a tymczasem prezydent Ukrainy Zelenskij ogłasza że własnie porozumienia mińskie „są obecnie jedynym dokumentem, na podstawie którego można prowadzić dialog na temat zakończenia wojny i rozwiązania sytuacji w Donbasie”…
  https://strana.ua/news/246311-zachem-zelenskomu-dialoh-s-putinym-i-pochemu-minskie-sohlashenija-eshche-rabotajut.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. I jeszcze jedno OT światowe, czyli świat czeka kolejna fala „kolorowych rewolucji” oraz „majdanów” ponieważ znany „węgierski filantrop” George Soros ogłosił że przeznacza MILIARD dolarów „na walkę z reżimami autorytarnymi”. Oczywiście który rząd jest ‚reżimem autorytarnym” zadecyduje sam ‚węgierski filantrop” Soros, a także znane „instytucje prodemokratyczne” takie jak „Goldman Sachs”, ‚IKEA” oraz „Coca – Cola”…
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-01-23/soros-starts-new-global-university-with-1-billion-commitment

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT z Rosji, czyli ciag dalszy „przetasowań” we władzach. Tym razem pojawiły się informacje o odejściu ze stanowiska doradcy Prezydenta Rosji Władisława Surkowa który ma przejść, jak poinformował jeden z rosyjskich politologów, z powodu ‚zmiany kursy Kremla wobec Kijowa”;
  https://www.interfax.ru/russia/692656
  z kolei rzecznik Kremla Pieskow stwierdził zaprzeczył jakoby miało dojść na Kremlu do jakiś zmian w polityce prowadzonej do tej pory wobec Kijowa;
  https://interfax.com.ua/news/political/637466.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W temacie wstępniaka

  Prezydent Zeleński rzeczywiście ma rację głosząc , ze „Nie ma innej opcji niż tylko osiągnąć sukces”. Alternatywą jest dla tego kraju recesja, dalsza degradacja infrastruktury i stoczenie się do poziomu najbiedniejszych krajów postkolonialnych.
  Ostatnio na jaw wychodzą kolejne, ukrywane przed opinia publiczną informacje. Dla stałych czytelników forum nie są to żadne „newsy”- ba część z informacji była już na tym forum podawana przez rednacza i komentujących w…2017 roku.
  Pierwszym „newsem” jaki podano otwarcie była informacja o rosnącym deficycie w handlu zagranicznym-jego przyczynach i skutkach. W dużym skrócie: Po podpisaniu umów handlowych z UE i zerwaniu współpracy z FR bilans handlowy Ukrainy pogarszał się. Przedsiębiorstwa z Ukrainy nie potrafiły sprostać konkurencji zachodnich firm.
  Miejsce ukraińskich produktów zajęły marki z UE. Nawet polskie firmy skorzystały na tym i znalazły swoja nisze na Ukrainie (min produkty mleczne, tramwaje i autobusy). Mniejsza liczba sprzedawanych towarów=równa się mniejsza produkcja przemysłowa i upadek firm. Widać znaczący spadek PP na Ukrainie i zmniejszenie zatrudnienia w przemyśle.
  https://www.rp.pl/Biznes/303289850-Choc-polskie-firmy-boja-sie-ryzyka-wymiana-handlowa-z-Ukraina-rosnie.html
  Ukraina jako kraj, wydawała więcej niż w ramach inwestycji i eksportu trafiało nad Dniepr. Sytuację ratowały przekazy pieniężne gastarbeiterów te jednak w ostatnim roku przestały rosnąć. Główne powody to osiedlanie się emigrantów zarobkowych w krajach w których pracowali, ale też i rosnące koszty utrzymania (np inflacja w Polsce).
  Efekty są już widoczne. Przekazy pieniężne+inwestycje w obligacje państwowe światowych spekulantów pozwalały zachować balans w ilości kapitału jaki pozostawał nad Dnieprem. Obecnie ta równowaga została zakłócona- bilans handlowy+ środki wyprowadzane przez oligarchów/inwestorów za granice zaczynają przeważać nad wpływami. To zaś doprowadza, że nie ma środków na inwestycje/bieżące utrzymanie, a kraj nie ma szans na rozwój.
  Lata zaniedbań, złych decyzji dają pierwsze plony-jak ostrzegają UKRAIŃSCY i EUROPEJSCY eksperci Ukrainie grozi kolejna recesja- wystarczą gorsze zbory (!) lub spowolnienie w gospodarce światowej.
  https://www.unian.info/economics/10834574-foreign-trade-balance-gap-paradox-of-ukraine-s-national-economy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie dzisiejszego „wstępniaka” popularny na Ukrainie bloger i „wolontariusz ATO” Jurij Kasjanow o tym dlaczego brak chetnych do inwestowania na Ukrainie. Jak stwierdza Kasjanow nawet to co pozostało w „spadku” po ZSRR (a było tego niemało i o znacznej wartości) zostało już „roztrwonione, zmarnowane i rozgrabione”, a w jedną z rzeczy w którą mogą zainwestować biznesmeni z zagranicy jest ukraińska korupcja (podał przykład ukraińskich kolei);
  https://strana.ua/opinions/246339-net-v-ukraine-lakomykh-kuskov-dlja-investirovanija.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. I jest sukces

  Władze w Kijowie podały informacje, że w 2019 roku PKB liczone na 1 mieszkańca wzrosło znacznie.
  Powodem jest …zmniejszenie się liczby ludności Ukrainy do 37 milionów obywateli.
  Tak jeszcze dodam, ze ten wstrząsający „news” był podawany przez rednacza już wielokrotnie na forum.
  https://www.unian.info/economics/10844414-experts-update-ukraine-s-gdp-per-capita-based-on-latest-population-count.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. I znów szok dla szarego człowieka, który żył w nieświadomości.

  Ukraina rozpoczęła wirtualny import gazu z Polski – oświadczył szef państwowej spółki Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy Serhij Makohon. Polega to na tym, iż Ukraina pozostawia sobie część zakupionego od Polski surowca, który Polska nabyła wcześniej od Rosji.
  https://www.tvp.info/46342695/ukraina-rozpoczela-wirtualny-import-gazu-z-polski
  Komentarz: W końcu TVP podało, ze gaz sprzedawany Ukrainie przez polskiego operatora to reeksport ROSYJSKIEGO gazu. I rozwiązała się tez i inna zagadka-na przetrwanie zimy ukraiński Nafohaz miał zbyt mało gazu-polska spółka państwowa zakupiła więc rosyjski gaz, składowała go na Ukrainie, tak by w razie niedoboru surowca ukraińska spółka mogła ratować się rezerwami z Polski.

  Polubione przez 5 ludzi

 10. W temacie ukrainizacji naszego kraju

  Więcej osób melduje się w Częstochowie, niż z niej wymeldowuje, a ponad połowa nowo zameldowanych częstochowian to Ukraińcy – podaje częstochowska „Gazeta Wyborcza”. W 2019 roku w tym mieście zameldowało się ponad 9,6 tys. imigrantów z Ukrainy.
  https://kresy.pl/wydarzenia/czestochowa-ponad-polowa-nowo-zameldowanych-mieszkancow-to-ukraincy/
  Komentarz: Z danych jakie napływają z kraju wyłania się następujący obraz. W Polsce „na stale” przebywa około 1.5 mln Ukraińców. Nie są rozmieszczeni równomiernie-większość wybrała za miejsce pracy większe miasta- Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań itd. W aglomeracjach miejskich już co dziesiąty mieszkaniec pochodzi z Ukrainy. Ważne jest to, ze większość gości zza wschodu to mężczyźni (około 2/3) Wśród emigrantów ekonomicznych przeważają młodzi mieszkańcy Ukrainy w wieku 20-35 lat.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. OT zza Oceanu, czyli wielka awantura do jakiej doszło podczas wywiadu jakiego udzielił Sekretarz Stanu USA Pompeo w „National Public Radio”, a podczas którego dziennikarka miał wyprowadzić Pompeo z równowagi swoimi pytaniami o Ukrainę (w związku ze sprawą impeachmentu Donalda Trumpa). Między innymi Sekretarz Stanu USA miał po wywiadzie zarzucać dziennikarce ze za bardzo skoncentrowąła się na Ukrainie która faktycznie mało co obchodzi Amerykanów, a także „egzaminować” ją ze znajomości położenia geograficznego Ukrainy 🙂
  https://korrespondent.net/world/4186420-pompeo-popal-v-skandal-yz-za-ukrayny

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Ukraińska codziennosć. W „wyzwolonym” Kramatorsku (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) na strychu budynku mieszkalnego znaleziono worek z 3 granatnikami;
  https://korrespondent.net/ukraine/4186514-v-kramatorske-nashly-hranatomety-v-zhylom-dome
  W Mikołajowie doszło do starcia na noże pomiędzy dójką ukraińskich wojskowych (żołnierze kontraktowi) z „elitarnej” 79 Brygady Powiet. – Desant. w wyniku czego jeden z nich trafił do szpitala z ranami kłutymi;
  https://korrespondent.net/ukraine/4186523-v-nykolaeve-desantnyk-ranyl-nozhom-sosluzhyvtsa-smy
  I „cud” w obwodzie odeskim. Na poboczu jednej z tras przypadkowy przechodzień znalazł paczkę z 250 tys. hrywien w środku i…odniósł ją na policję…
  https://korrespondent.net/ukraine/4186468-na-odesschyne-muzhchyna-nashel-na-dorohe-paket-deneh-y-otnes-v-polytsyui

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.