Wojna domowa na Ukrainie 26.01.2020r.- 1691 dzień od nowego rozejmu.


„Polska nie pogodzi się z brakiem odszkodowań za straty wojenne, a polskie roszczenia, także wobec Rosji, nie ulegają przedawnieniu”– powiedział we wczorajszym wywiadzie (25 stycznia) dla niemieckiej gazety „Bild”, szef PiS- Jarosław Kaczyński. Już sam tytuł tego wywiadu jest bardzo znamienny: „Warum wollen Sie noch immer Geld von uns, Herr Kaczynski?” („Dlaczego chcesz od nas naszych pieniędzy, Panie Kaczyński?”)

Jarosław Kaczyński powiedział w wywiadzie dla sobotniego wydania „Bilda”, że Polska nie pogodzi się z brakiem odszkodowań za straty wojenne, a polskie roszczenia, także wobec Rosji, nie ulegają przedawnieniu. Kaczyński zastrzegł, że nie może komentować pogłosek o wysokości reparacji sięgających kwoty 850 mld euro.

„Nie mogę tego komentować. Faktem jednak jest to: cała gospodarka Polski, drogi, fabryki, historyczne budowle i dobra kultury zostały wówczas starte z powierzchni ziemi i unicestwione. Polska została zniszczona już w I wojnie światowej, szczególnie na terenach dawnego Królestwa Polskiego włączonych i eksploatowanych przez carat. Bez żadnego odszkodowania. Francja natomiast dostawała jeszcze kilka lat temu na podstawie Traktatu Wersalskiego z 1919 roku reparacje z Niemiec. Polska nie dostała praktycznie nic. Nie pogodzimy się z tym”– stwierdził prezes PiS.

Kaczyński podkreślił, Rosja także „powinna zapłacić”, zastrzegł jednak, że nie można porównywać Niemiec i Rosji, gdyż w jego ocenie „w Berlinie istnieje demokratycznie wybrany rząd, tam obowiązuje prawo i moralność. Nie można tego powiedzieć o Rosji”. „Nie sądzę, by nasze pokolenie doczekało tego, że Rosja uzna swoją odpowiedzialność. Jedno jest pewne: nasze żądania nie stracą ważności”– zastrzegł Kaczyński.

Odnosząc się do niedawnych wypowiedzi Władimira Putina, w których obarczył on Polskę współodpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej, Kaczyński powiedział, że prezydent Rosji „chce odwrócić uwagę” i „próbuje ukryć uwikłania własnego kraju w wybuch wojny i jej następstwa”.

„Świat zna prawdę. To stalinowski Związek Sowiecki napadł 17 września 1939 roku na Polskę. To sowieccy żołnierze i kaci z NKWD wymordowali w 1940 roku w Katyniu i innych miejscach setki tysięcy polskich oficerów. Polacy jako ofiary, a Rosjanie jako sprawcy– ta rola nie odpowiada Putinowi. Dlatego chce napisać historię na nowo”– wyjaśnił niemieckim czytelnikom „Bilda”, prezes PiS.

Jest już odpowiedź jednego z Rosjan, na te słowa Kaczyńskiego w „Bildzie”.

Otóż, szef państwowej komisji edukacji i nauki w rosyjskiej Dumie, jednocześnie pełniący funkcję przewodniczącego zarządu fundacji „Russkij Mir”, doktor nauk historycznych Wiaczesław Nikonow skomentował oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego, że Rosja wraz z Niemcami powinna wypłacić Warszawie odszkodowanie za szkody podczas II wojny światowej:

„Lider rządzącej partii polskiej Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński uważa, że ​​zarówno Niemcy, jak i Rosja powinny wypłacić Polsce odszkodowanie za szkody wyrządzone krajowi podczas II wojny światowej.

Nie zapomnij, aby zaczął wypłacać odszkodowania rodzinom 80 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, którzy nie wrócili z polskich obozów koncentracyjnych w 1920 r., a także 480 tysiącom bohaterów, którzy złożyli głowy, uwalniając Polskę od nazistowskiego zła.

A żeby domagać się rekompensaty, musisz być zwycięzcą, a nie nikczemnym mankurtem i żebrakiem”– napisał Nikonow na swojej stronie na Facebooku.

Podsumowując: Kaczyński mami swoich wyborców jakimiś nierealnymi do osiągnięcia celami, które pojawiają się u niego na każdą doraźną i partykularną potrzebę. Jednocześnie niby słoń w składzie porcelany niszczy wzajemne stosunki międzynarodowe z naszymi największymi sąsiadami, wywołując przy tym silny rezonans w znacznie większej skali.

W efekcie za rządów PiS, a faktycznie za jego autorytarnych rządów w Polsce, świat zaczyna odwracać się od nas z pogardą, uznając drogę, którą obecnie podążamy za reminiscencję poprzedniego systemu.

Jednocześnie rola jaką przyjęły elity władzy w naszym kraju, skrajnej rusofobii, a obecnie także wrogiego nastawienia do Niemiec, zraża do nas coraz szersze grono krajów cywilizowanych, uznając nas za jakiś niepożądany i problematyczny margines.

Czy można się temu dziwić?

Jak sądzę, jest to konsekwencja drogi jaką obrał PiS mamiąc swą demagogią miliony nieświadomych niczego, zmanipulowanych i niedokształconych Polaków, za którą już niebawem zostanie nam wystawiony słony rachunek.

A jak to się skończy?

Może się skończyć, w skrajnie niekorzystnym scenariuszu, bardzo tragicznie.

https://www.bild.de/politik/ausland/politik-ausland/polen-kaczynski-im-interview-warum-wollen-sie-noch-immer-geld-von-uns-67543114.bild.html,

https://www.facebook.com/vyacheslav.nikonov,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mankurt.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (3 miny) i 82 mm (9 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (99 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (17 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (23 granaty) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (16 ostrzałów), w sumie 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice o obrzeża Doniecka (Szirokaja Bałka, Ozierianowka, Pantelejemowka, Aleksandrowka i Staromichajłowka- w okolicach Doniecka oraz Żabiczewo, Wiesiełoje, teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja i teren serwisu „Volvo-Center”- na obrzeżach Doniecka) oraz południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Jasnoje i Leninskoje).

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 185 pocisków (wobec 79- w odniesieniu do dnia poprzedniego), w wyniku czego zostały uszkodzoene dwa domy jednorodzinne we wsi Jasnoje przy ulicy Zwycięstwa nr. 17 i 18 oraz jeden dom na obrzeżach Doniecka w dzielnicy Piotrowskiej znajdujący się przy ulicy Lewaniewskiego nr. 90.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 26 січня 2020 року.

25 січня збройні формування Російської Федерації 10 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї. Також відмічається робота снайперських пар.
Дев’ять обстрілів по нашим позиціям відкривалися у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
двічі неподалік Павлополя – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поруч з Пісками – з мінометів калібру 120 мм противник випустив 3 міни, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік Авдіївки – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
два рази поблизу Березового – зі станкового протитанкового гранатомету – 2 постріли, а також снайперської гвинтівки та іншої стрілецької зброї;
в районі населеного пункту Верхньоторецьке – гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поруч з Водяним – з 82-мм міномету 10 мін;
неподалік Широкиного – з міномету калібру 82 мм – 3 міни, гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Один ворожий обстріл було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
неподалік Катеринівки – з великокаліберного кулемету.
Вчора, 25 січня, внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

21 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.01.2020r.- 1691 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie tego co się dziej zza Oceanem, czyli afery „Ukrainagate”. Pojawiły sie nagrania ze spotkania Donalda Trumpa z biznesmenami Lwem Parnasusem i Igorem Frumanem, których jak sam twierdził nie znał i „nigdy się z nimi nie spotykał”, a którzy „buszowali” na Ukrainie by znaleźć „haki” na Bidenów;
  https://strana.ua/news/246436-pojavilas-polnaja-zapis-hde-tramp-prizyvaet-uvolit-eks-posla-v-ukraine.html
  Z kolei w Ambasadzie USA w Kijowie funkcjonariusze „dyplomatycznej bezpieki” Departamentu Stanu USA dokonali masowych przesłuchań w zwiazku ze śledztwem dotyczącym nielegalnej inwigilacji byłej już Ambasador USA na Ukrainie Yovanovitch;
  https://korrespondent.net/ukraine/4186590-v-kyeve-doprosyly-sotrudnykov-posolstva-ssha-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie awantury Sekretarza Stanu USA Pompeo z jedna z amerykańskich dziennikarek z „National Public Radio”. Pojawił się oficjalny komunikat w sprawie ze strony Sekretarza Stanu zarzucajacy dziennikarce kłamstwa, plu „powiało grozą” dla…Bangladeszu (ostatnie zdanie) 🙂

  Ps. „Бангладеш будет украинским – або безлюдним!”

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I tradycyjnie już jak to na Ukrainie, w kijowskim „Hydroparku” strzelanina w wyniku której ranne zostały dwie osoby;
  https://strana.ua/news/246468-v-politsii-rasskazali-podrobnosti-strelby-na-hidroparke.html
  Z kolei w Dnieprze, mężczyzna zdetonował „niezidentyfikowany ładunek wybuchowy” który przyniósł do domu i próbował „rozbroić”. Przeżył i trafił do szpitala;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4186595-v-dnepre-muzhchyna-prynes-domoi-vzryvnoe-ustroistvo-y-podorvalsia

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.