Wojna domowa na Ukrainie 27.01.2020r.- 1692 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj w niedzielę 26 stycznia, ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski przyleciał do Polski aby wziąć udział w obchodach 75 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka) przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Na świecie 27 stycznia obchodzony jest również jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W uroczystościach na terenie obozu zagłady weźmie udział kilka tysięcy osób.

W dzisiejszych uroczystościach weźmie udział 50 delegacji państwowych. Wśród nich jest trzynastu prezydentów, piętnastu premierów oraz koronowane głowy i następcy tronów. Na czele polskiej delegacji stanie prezydent Andrzej Duda. Obecni będą między innymi prezydenci Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Izraela Reuven Rivlin. Rosję reprezentować będzie tylko ambasador Siergiej Andriejew. Delegacji Stanów Zjednoczonych będzie przewodniczyć Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin. Nie będzie za to obecny prezydent Rosji, a więc kraju którego wojsk oswobodziły 75 lat temu obóz koncentracyjny w Oświęcimiu.

Wczoraj natomiast, ukraiński prezydent- Wołodymyr Zełenski, wygłosił stosowne przemówienie.

Pierwszego dnia wizyty roboczej w Polsce Zełenski wziął udział w obiedzie z okazji 75 rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W wydarzeniu wzięli udział byli więźniowie obozu i ich rodziny. W swoim przemówieniu podkreślił on, że ​​zaszczytem i obowiązkiem było spotkanie się z tymi, którzy przeżyli holokaust i przeżyli pobyt w obozie koncentracyjnym.

„Prawdopodobnie ludzkość nie wymyśliła jeszcze słów, które mogłyby opisać niezwyciężoność i siłę waszego ducha”– powiedział Zełenski, zwaracając w tym miejscu uwagę, że wspomnienia więźniów Auschwitz, z których wiele opublikowano w książkach, są bardzo trudne do przeczytania, ponieważ nie można powstrzymać przy tym łez.

„Większość tych wspomnień łączy apel: ‚Nie możesz milczeć! Musisz o tym porozmawiać!” Młodsze pokolenie powinno znać te historie, wiedzieć o okropnościach holokaustu. Że na tej planecie nigdy więcej nie pozwoli na coś takiego”– dodał Zełenski.

Jego zdaniem, aby nawet czytać wspomnienia więźniów Auschwitz, trzeba mieć silną wolę. Dlatego trudno sobie wyobrazić, jaką siłę trzeba posiadać, aby wytrzymać koszmar obozu koncentracyjnego.

„Zrobiliście to! Jesteście niesamowitymi ludźmi! Bardzo silny i bardzo odważny. Inspirujesz, by nigdy się nie poddawać. Holokaust nazywany jest najciemniejszym okresem w historii ludzkości. A wy jesteście promieniami słońca, które pokonały ciemność”– podkreślił ukraiński prezydent.

Ponadto, zwrócił on uwagę na to, że te wspomnienia są pełne bólu, smutku, strachu. Jednocześnie- walką, wytrzymałością, nadzieją i ogromną ludzką mądrością. Pokazują wezwanie do wyeliminowania nienawiści jako największego niszczyciela ludzkiej cywilizacji.

„Jestem pewien, że dziś jest to zadanie numer jeden dla każdego światowego lidera. Społeczność międzynarodowa musi jednoczyć i zapobiegać wszelkim przejawom antysemityzmu, ksenofobii i rasizmu. Musi strzec humanizmu, tolerancji i wolności. Powstrzymaj zło, zanim stanie się niebezpieczne dla ludzkości”– podkreślił Zełenski, dodająć, że holokaust to straszna tragedia narodu żydowskiego, tragiczna lekcja dla całej ludzkości, która przywołuje nas do zapamiętania tej strony historii i nigdy nie pozwól, aby się powtórzyła.

„Naszym obowiązkiem jest pamięć o milionach niewinnych ofiar, milionach Żydów. To nasz obowiązek wobec wszystkich przyszłych pokoleń”– powiedział Zełenski.

NA zakończenie, zwrócił on uwagę na fenomen sprawiedliwych wśród narodów świata. To ci, którzy nie byli obojętni i ryzykowali własnym życiem, aby ocalić Żydów.

„Jestem dumny, że ponad dwa i pół tysiąca Ukraińców otrzymało tę wysoką rangę”– powiedział na zakończenie swego okolicznościowego przemówienia, Wołodymyr Zełenski.

No tak, ale zabrakło tu także nawiązania do ciemnych kart historii, dotyczących bezpośredniego udziału Ukraińców w procesie holokaustu i na własną rękę, dokonywanych pogromów ludności żydowskiej, jak i innych mniejszości etnicznych byłej Galicji Wschodniej i Wołynia.

Literatura na ten temat jest równie obszerna jak opublikowane wspomnienia tych, którym jakimś cudem udało się przeżyć obozy koncentracyjne, a nawet obozy zagłady, bo i tacy też się zdarzali.

Natomiast obóz koncentracyjny w Auschwitz (Oświęcim) i podległy mu obóz zagłady w Birkenau (Brzezinka), ma bardzo duże znaczenie symboliczne, bo poza Żydami zwożonymi to tego kompleksu śmierci i pracy przymusowej, ze wszystkich stron Europy, więźniami jego byli przedstawiciele prawie wszystkich narodowości, które znalazły się pod niemiecką niewolą, w tym oczywiście żołnierze Armii Czerwonej. Symboliczne również i ze względu na to, że poza innymi narodowościami strażników tych obozów, liczną grupę stanowili strażnicy ukraińskiego pochodzenia.

Lista osób, które współuczestniczyły czynnie w zbrodniach jakich dokonano w Auschwitz-Birkenau jest bardzo długa i wynosi aż około 8 tys. nazwisk, w tym znaczną ich część stanowili Ukraińcy.

Ukraińscy strażnicy pełnili służbę nie tylko w Oświęcimiu. W obozie przymusowej pracy (Arbeitslager) dla Żydów w Treblince straż stanowiło 20-25 niemieckich SS-manów (Niemców i Austriaków) i około 80-120 strażników ukraińskich. Obozie pracy w Budzyniu koło Kraśnika strzegła załoga składająca się z Niemców i Ukraińców, którzy przeszli na służbę niemiecką. Stan załogi wynosił od 50 do 70 funkcjonariuszy. Byli to głównie strażnicy obozowi i policja ukraińska. Straż centralnego obozu w Sztutowie pełniło ponad 600 esesmanów, rekrutujących się głównie z Niemców gdańskich. W 1944 roku do załogi wartowniczej Stutthofu dołączyła grupa 100 Łotyszów i kilkudziesięciu Ukraińców, umundurowanych na czarno i wykorzystywanych jako jednostki pomocnicze dla wartowników niemieckich. Dodam, że ci „Czarni” byli postrzegani jako najbardziej okrutni strażnicy obozów koncentracyjnych. Jak pilnować więźniów, m.in. ukraińscy ochotnicy uczyli się w Trawnikach niedaleko Lublina. Szkolenia obcokrajowców w Trawnikach ruszyły w 1941 roku. Obóz szkoleniowy uruchomił Odilo Globocnik, szef SS i policji w dystrykcie lubelskim. Zjeżdżali do niego wzięci do niewoli sowieccy żołnierze, którzy zgodzili się współpracować z Niemcami. Nie każdy mógł trafić do Trawnik. Niemcy zrobili dokładną selekcję wśród tysięcy jeńców z Armii Czerwonej. Odpadali żołnierze podejrzani o działalność komunistyczną. Kolejnymi kryteriami był wiek, wygląd, stan zdrowia, chęć służenia Trzeciej Rzeszy oraz znajomość języka niemieckiego. Zdecydowana większość wyselekcjonowanych była niestety Ukraińcami.

Wszystkie te „zasługi” ma zatem przekreślić bohaterska postać Ukraińca Ihora Havryłowycza Pobirczenki– dowódcy czołgu, który rozbił 75 lat temu bramę obozu w Auschwitz w czasie jego wyzwalania. Na ten temat powstał nawet ukraiński film. Dla kogo zatem został ten film umieszczony na stronie polskiej instytucji, jeśli nie przetłumaczono go na język polski?

Tak, czy inaczej chylę czoła przed bohaterskim żołnierzem– wyzwolicielem obozu. Obawiam się jednak, że niektórzy jego rodacy mają mu za złe służbę w Armii Czerwonej, którą zwalczali służąc w UPA lub formacjach pozostających na usługach III Rzeszy.

I to też jest w chwili obecnej bardzo symboliczne, w świetle tego jakich ludzi władze ukraińskie uznają za swoich bohaterów narodowych. Tak więc, to co wygłosił wczoraj ukraiński prezydent na temat holokaustu, kłóci się z tym, że to Ukraińcy byli jego współsprawcami.

https://www.president.gov.ua/ru/news/u-polshi-prezident-ukrayini-zustrivsya-z-kolishnimi-brancyam-59477,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Auschwitz-Birkenau

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (1 mina), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (4 wystrzały) oraz granatników SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (8 ostrzałów), w sumie 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: obrzeża Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), okolice Doniecka (Staromichajlowka) oraz południowy odcinek frontu (Leninskoje, Sachanka i Komitrnowo).

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło minionej doby 9 pocisków (wobec 185- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu granatnika przeciwpancernego SPG-9 ostrzelali okolice wsi Smiełoje, tym samym 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

4 min.

Зведення станом на 07:00 27 січня 2020 року.

26 січня збройні формування Російської Федерації 12 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Сім обстрілів по нашим позиціям було здійснено у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
двічі неподалік Красногорівки – зі станкового протитанкового гранатомету – 8 пострілів;
поруч з Лебединським – з мінометів калібру 82 мм противник випустив 3 міни, гранатометів різних систем, озброєння БМП та стрілецької зброї;
два рази неподалік Старогнатівки – з великокаліберних кулеметів;
поблизу Новогригорівки – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
в районі населеного пункту Гнутове – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
П’ять ворожих обстрілів було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
два рази неподалік Оріхового – з мінометів калібру 120 мм – 3 міни та 82-мм міномету – 4 міни, а також гранатометів різних систем;
двічі поруч населеного пункту Новотошківське – 8 мін зі 120-мм міномету;
неподалік Кримського – з міномету калібру 120 мм противник випустив 3 міни.
Крім того, о 18.15 в районі ділянки розведення поблизу населеного пункту Богданівка ворог здійснив обстріл зі стрілецької зброї.
Вчора, 26 січня, внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув та один отримав бойову травму. Також, у результаті підриву на невстановленому вибуховому пристрої, один захисник загинув та ще один отримав бойову травму.
З початком цієї доби російські окупаційні війська з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів обстріляли захисників населеного пункту Піски, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.01.2020r.- 1692 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT światowe, amerykański „The New York Times” opublikował artykuł o „kulisach” sprawy ujawnienia faktu omyłkowego zestrzelenia ukrainskiego samolotu pasażerskiego pod Teheranem. Według „NYT” prawde o zestrzeleniu przez 3 dni „ukrywali” irańscy wojskowi przed Prezydentem Iranu nie odpowiadając na pytania o zdarzenie z jego strony;
  https://strana.ua/news/246556-krushenie-mau-v-irane-voennye-tri-dnja-skryvali-pravdu.html
  Źródło;
  >https://www.nytimes.com/2020/01/26/world/middleeast/iran-plane-crash-coverup.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • No niestety, ale „rozwód” Ukrainy z FR jednak bardziej zaszkodził tej pierwszej. Przy czym obecnie powoli, nieśmiało wśród ukraińskich „elyt” pojawiają się głosy, ze jednak handel z Rosją nie był takim złym pomysłem.
   Teraz jest jednak za późno, na jakieś ustępstwa Rosja może by poszła, ale nie za darmo. Może kwestia Donbasu, może otworzenie kanału wodnego na Krym? Sankcje tak czy siak są już omijane, zresztą nakłada się je głownie na urzędników państwowych, a nie firmy.

   Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukrainska codzienność. W nocy z 25 na 26 stycznia w centrum Kijowa saperzy zdetonowali ładunek wybuchowy znajdujacy sie w porzuconej na ulicy torbie którą znalazł przypadkowy przechodzień;
  https://kiev.informator.ua/2020/01/27/v-tsentre-kieva-politsejskie-perekryvali-ulitsu-chtoby-vzorvat-bombu/
  W Zaporożu po jednym z marketów chodził mężczyzna ze strzelbą z której strzelał, jak wytłumaczył zdumionym klientom, do latajacych po sklepie wróbli;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4186873-v-supermarkete-zaporozhia-muzhchyna-otkryl-strelbu
  W jednej z jednostek wojskowych znajdujacej się na terytorium obwodu lwowskiego SBU zatrzymała grupę pracujacych w niej osób które „dorabiały” sobie do pensji rozkradając znadujący się w niej sprzet wojskowy. Ich „łupem” padły „części zamienne i komponenty do pojazdów opancerzonych” w tym m.in noktowizory i odbiorniki radiowe, wspomagajace silniki elektryczne, a takze częsci gasienic;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4186883-na-lvovschyne-razoblachyly-voennykh-na-khyschenyy-zapchastei

  Polubione przez 2 ludzi

 3. W temacie „sądownictwa” w naszym nieszczesnym kraju. Cytat „Sąd Rejonowy w Gdyni wydał w poniedziałek wyrok w sprawie strzelaniny w siedzibie spółki Thomson Reuters w Gdyni, do której doszło w 2017 roku. Sprawca strzelaniny, obywatel Białorusi Stsiapan S. został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata”
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/sad-w-gdyni-lagodny-dla-bialorusina-sprawcy-strzelaniny-w-siedzibie-thomson-reuters/

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.