Wojna domowa na Ukrainie 30.01.2020r.- 1695 dzień od nowego rozejmu.


Przewodniczący strony rosyjskiej w Trójstronnej Grupie Kontaktowej (TGK), Borys Gryzłow na wczorajszym spotkaniu w Mińsku (29 stycznia), wezwał władze ukraińskie aby włączyły do swojego ustawodawstwa „formułę Steinmeiera”, pod którą się wcześniej podpisały.

Według Gryzłowa zajmowana przez wielu ukraińskich polityków pozycja polityczna stwarza dodatkowe problemy dla przywrócenia zaufania między stronami konfliktu.

„Kilka dni temu, w przeddzień spotkania grupy kontaktowej, w Kijowie ponownie wyrażono chęć zmiany porozumień mińskich”– stwierdził Gryzłow.

„Nowe zagrożenia z Kijowa to kolejny dowód na to, że Donbas potrzebuje specjalnego statusu i potrzebne są silne gwarancje tego statusu. W przeciwnym razie nie należy opowiadać o poszanowaniu i ochronie praw mieszkańców Donbasu, w tym prawa do życia. Jest to pozycja, którą popierają przedstawiciele Donbasu w grupie kontaktowej. I tej pozycji nie można zignorować. Jako jeden z priorytetowych kroków Kijów powinien włączyć formułę Steinmeiera do prawodawstwa”– powiedział Gryzłow.

Podkreślił on także, że każde takie oświadczenie Kijowa jest bezpośrednio sprzeczne z wynikami ostatniego szczytu „normańskiej czwórki”.

Gryzłow dodał, że grupa kontaktowa, obok kwestii bezpieczeństwa, omawiała wczoraj sytuację humanitarną i bieżące problemy gospodarcze, jej uczestnicy wskazali również na potrzebę rozwoju dialogu politycznego między Kijowem, Donieckiem i Ługańskiem.

Na wczorajszym spotkaniu TGR w podgrupie ds. bezpieczeństwa w Mińsu, tradycyjnie już przedstawiciel Misji Obserwacyjnej Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji DRL (MO WCKK), przedstawił raport za okres pomiędzy spotkaniami TGK ( w tym przypadku za okres pomiędzy 16 a 29 stycznia 2020r.) w sprawie łamania przez stronę ukraińską Operacji Połączonych Sił w Donbasie, porozumienia o zawieszeniu broni.

Strona ukraińska 106 razy ostrzeliwała terytorium DRL, w tym używając moździerzy 120 i 82 mm:

Moździerze kalibru 120 mm użyto 18 razy, wystrzeliwując z nich 122 miny,

Moździerze 82 mm użyto 20 razy wystrzeliwując z nich 152 miny. W sumie na terytorium DRL spadły 274 miny

Gorącymi punktami były nadal okolice Gorłówki i południowy odcinek frontu, a także osady: Staromichaiłowka, Donieck (osiedle przy kopalni Trudowskaja oraz teren i okolice serwisu „Volvo-Center”), a także obrzeża Jasinowateja.

Zgodnie z raportami Specjalnej Misji Monitorującej OBWE , przez określony wyżej odcinek czasu obserwatorzy odnotowali obecność zabronionej broni i sprzętu ukraińskich sił zbrojnych (USZ) z naruszeniem linii wycofania, w strefie bezpieczeństwa i poza magazynami.

Przedstawiciele Ukrainy w grupie roboczej ds. bezpieczeństwa nie byli gotowi na spotkanie w ustalonym formacie ze wszystkimi uczestnikami procesu negocjacji, dlatego główne kwestie w porządku obrad zostały omówione w ramach konsultacji dwustronnych.

Oficjalny przedstawiciel DRL, Aleksiej Nikonorow ponownie podkreślił potrzebę pisemnego ustalenia pakietu dodatkowych środków uzgodnionych w lipcu ubiegłego roku.

„USZ kontynuują codzienne ostrzał terytorium DRL przy użyciu różnego rodzaju broni, w tym ciężkiej. Ze względu na ciągłe przeciąganie przez stronę ukraińską parafowania pakietu dodatkowych środków w celu wzmocnienia i kontrolowania zawieszenia broni, cywile nadal codziennie narażeni są na cierpienia”– oświadczył Nikonorow.

Ponadto podkreślił, że potrzebna jest pilna koordynacja w zakresie wymogów uzupełnienia decyzji ramowej, co pozwoli zidentyfikować wszystkie sporne kwestie i przejść do wdrażania wycofywania sił i środków w nowych obszarach i dalej wzdłuż całej linii kontaktowej.

Oficjalny przedstawiciel republiki określił również współrzędne geograficzne trzech miejsc w zakresie wycofania sił i środków zaproponowanych przez DRL i dostarczył odpowiednie mapy miejsc do uwzględnienia ich w warunkach wczorajszego spotkania. Poza tym, Aleksiej Nikonorow wyjaśnił, że główne kryteria wycofania sił i środków stron powinny być zgodne z decyzją ramową: wycofanie powinno być lustrzane i równe.

„Decyzja ramowa grupy kontaktowej zawiera warunki, na jakich możliwe jest pomyślne wdrożenie tej umowy. Wycofywanie sił i środków powinno być procesem lustrzanym i równoczesnym, wówczas będzie to wycofanie stron, a nie jednej z nich. Dlatego przygotowując propozycje dotyczące potencjalnych miejsc, należy pamiętać, że mogą być korzystne dla przeciwnej strony. Oznacza to, że po wycofaniu sił i środków żadna ze stron nie powinna zyskać przewagi”– podsumował Aleksiej Nikonorow.

Niestety, z uwagi na wyjątkowo destrukcyjną pozycję Kijowa, nie osiągnięto znaczącego postępu w żadnej z kwestii objętych porządkiem obrad. Przedstawiciele Kijowa celowo przeciągają negocjacje i tworzą przeszkody w wypełnianiu zadań wyznaczonych na spotkaniu „formatu normańskiego”, a mianowicie określeniu kolejnych trzech nowych miejsc w celu dokonania tam wycofania sił i środków oraz zapewnienia stabilnego zawieszenia broni.

Oczywiście jest to w jaskrawej sprzeczności z deklaracjami Zełenskiego złożonymi oficjalnie po ostatnim spotkaniu szczytu „formatu normańskiego” w Paryżu oraz jego programu wyborczego, tak kampanii prezydenckiej, jak i do wyborów Wierchownej Rady. Od tej pory ani jeden z punktów przybliżających pokój w Donbasie, nie został w całości i do końca zrealizowany.

https://dnr-sckk.ru/itogi-zasedaniya-rabochej-gruppy-po-voprosam-bezopasnosti-na-peregovorah-kontaktnoj-gruppy-v-minske-29-yanvarya/,

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D1%96%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80_%D0%B7_%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BB%D1%8E_%D1%82%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%BE%D1%80%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%97.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (2 miny) oraz granatników SPG-9 (8 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, w sumie 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały: obrzeża Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), okolice i obrzeża Doniecka (Aleksandrowka i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja), a także południowy odcinek frontu (Leninskoje i Sachanka).

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło w ciągu minionej doby 17 pocisków (wobec 17 pocisków- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poza tym, w dniu wczorajszym na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze z 93 brygady Operacji Połączonych Sił (dowódca płk Dmitrij Brużyński), o godzinie 14:55 z kierunku Krimskoje, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (10 min) i opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (10 wystrzałów) ostrzelali stanowiska obronne Milicji Ludowej ŁRL w rejonie wsi Żełobok, w wyniku czego został ranny jeden żołnierz sił separatystycznych. Odniesione rany były na tyle poważne, że zmarł on tej nocy.

Ponadto, ukraińscy żołnierze z tej samej brygady, o godzinie 16:35 przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (6 min) ostrzeliwali rejon wsi Gołubowskoje oraz o godzinie 18:05, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (8 min) i opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (20 wystrzałów) ostrzeliwali wieś Frunze, w wyniku czego zostały uszkodzone tam 4 domy jednorodzinne znajdujące się przy ulicy Pierwomajskiej nr. 31, 32, 33 i 34.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 30 січня 2020 року.

29 січня збройні формування Російської Федерації 9 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник здійснив чотири обстріли по нашим позиціям поблизу населених пунктів Піски, Лебединське та двічі поруч з Мар’їнкою, застосувавши гранатомети різних систем та стрілецьку зброю.
Чотири ворожі обстріли було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
неподалік Оріхового – з міномету калібру 120 мм противник випустив 2 міни;
три рази поряд з Новотошківським – з міномету калібру 120 мм – 4 міни та з 82-мм міномету – 14 мін;
поблизу Новолуганського – з гранатометів різних систем та іншої стрілецької зброї.
Українські захисники давали адекватну відповідь з дозволеного озброєння, змушуючи противника припиняти обстріли.
Вчора, 29 січня, втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.01.2020r.- 1695 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT zza Oceanu, gdzie „runeła” część tzw. ściany Trumpa na granicy z Meksykiem, ale nie z powodu „naporu nielegalnych imigrantów”, a „silnego wiatru”;
  https://strana.ua/news/247178-stena-trampa-v-meksike-rukhnula-iz-za-vetra-video.html
  Plus „tournee” w USA pojawił sie „reżyser” Sencow któremu, jak skomentowano na portalu „Strana.ua”, zamarzył sie nowy „majdan” na Ukrainie, gdyż pokazuje na zdjęciach ‚ciasteczka Departamentu Stanu”, a jak wiadomo „ciasteczka” rozdawała podczas kijowskiego majdanu pracownica Departamentu Stany Nuland…
  https://strana.ua/news/247153-sentsov-uvidel-v-vashinhtone-rodnenkie-pechenki-hosdepa.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie „globalnego ocieplenia” (kont bankowych kogo trzeba). „PROJEKT Greta Thunberg” przechodzi w nowa fazę, czyli staje „światowym brendem’ za którego „używanie” trzeba będzie teraz płacić. Oficjalnie jest to „obrona przed oszustami, którzy nazywają siebie przedstawicielami Grety” i wykorzystuja to „w celach komercyjnych”;
  https://strana.ua/news/247161-hreta-tunberh-zarehistriruet-svoe-imja-v-kachestve-tovarnoho-znaka.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Skandal w stolicy Ukrainy, gdzie na ulicy pojawiły się bilbordy z informacją o tym że „Rosja to główny strategiczny partner” Ukrainy, które jednak ‚zaraz” (m.in po interwencji wsciekłych ‚weteranów ATO”) usunięto…

  …na razie nie wiadomo po co je rozmieszczono, być moze była to prowokacja przeciwko umieszczonych na nich przedsiębiorcy budowlanemu z Kijowa niejakiemu Katiuszence;
  https://strana.ua/news/247148-vokruh-prorossijskikh-bilbordov-v-kieve-razhorelsja-skandal.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Ukraińska codziennosć. We Lwowie w nocy podpalono samochód Mitsubishi Colt należacy do znanego małżeństwa lwowskich dziennikarzy Tereszczuków pracujacych dla „Radia Swoboda”;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4188163-vo-lvove-sozhhly-avto-yzvestnykh-zhurnalystov
  Z kolei w Zaporożu spłonął samochód należacy do jednego z miejskich ‚aktywistów”;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4188243-v-zaporozhe-shorelo-avto-aktyvysta
  Na przejściu granicznym z Polska Medyka – Szeginie ukraińscy celnicy zatrzymali samochód osobowy „na numerach dyplomatycznych” w którym próbowano przemycić do Polski „kontrabandę” złożona z papierosów (ponad 150 tys. paczek);
  https://korrespondent.net/ukraine/4188232-v-avto-s-dypnomeramy-nashly-150-tysiach-pachek-syharet

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Cytat „Na wartej 4,5 mld dolarów, największej od czasu zakupu jastrzębi F-16 inwestycji w Siłach Powietrznych RP nie skorzysta polski przemysł.
  W lotniczym polsko-amerykańskim „kontrakcie stulecia” podpisywanym w najbliższy piątek w Dęblinie MON potwierdzi zakup 32 samolotów F-35A wycenionych na 87 mln dol. za sztukę. Umowa nie przewiduje jednak offsetu”
  https://www.rp.pl/Przemysl-Obronny/301299887-F-35-bez-offsetowego-wsparcia.html
  A tymczasem ‚sułtan” Erdogan do USAmanów krótko, czyli „Dawać mnie te samoloty, albo oddawać siano!” 🙂
  https://www.rp.pl/Wojsko/200129174-Erdogan-Turcja-F35-USA.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT światowe. Walczący w Jemenie z saudyjską interwencją Huti poinformowali o kolejnym pogromie, w okolicy miejscowości Ma’rib, jaki urządzili saudyjskim najemnikom oraz wspierającym ich jemeńskim zdrajcom;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5603813.html
  Sami Saudowie oficjalnie poinformowali o swoim „taktycznym odwrocie” 🙂
  https://www.mintpressnews.com/yemen-saudi-coalition-tactical-withdrawal-houthi-retake-nihm/264341/
  Pojawiły sie informacje o amerykańskich wojskowych, na razie tylko dwójce pilotów, którzy zgineli w katastrofie (Talibowie informują o zestrzeleniu) samolotu wojskowego Bombardier używanego przez dowództwo amerykańskich sił specjalnych w afgańskiej prowincji Ghazni. Są to wyżsi oficerowie, w stopniu podpułkownika oraz kapitana z wieloletnim stażem. Brak natomiast informacji na temat innych ofiar katastrofy, mowa była o 3 – 4 osobach;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5603924.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Kolejna „haniebna zdrada” w USA gdzie popularna „celebrytka” z TV Ellen DeGeneres (zresztą spod znaku „teczowego LGBT”) ogłosiła że „hopak” to…taniec rosyjski 🙂 Oczywiście zaraz zareagowali czujni „ukropatrioci” oraz Ambasada Ukrainy w Stanach Zjednoczonych którzy „pouczyli” DeGeneres „czyj” jest „hopak”;
  https://strana.ua/news/247217-amerikanskaja-telezvezda-repostnula-fejk-o-russkom-hopake-na-kotorom-tantsuet-kollektiv-ukrainskoho-ansamblja-virskoho.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W „odmęty najgorszej rosyjskiej agentury” stoczył sie „Financial Times” który opublikował artykuł o tym jak to antyrosyjskie sankcje wprowadzone przez Zachód, zamiast „wykończyć” Rosję doprowadziły do tego że „znajduje się ona w lepszej kondycji niż kiedykolwiek”. Zdaniem ekspertów, pomimo spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego w Rosji, gospodarka rozwija się bardziej stabilnie, zgromadzono odpowiednie rezerwy finansowe, eksporterzy znaleźli nowe rynki zbytu, a importerzy – alternatywne krajowe. Sytuacja ta, jak zauważa publikacja, jest wynikiem prowadzenia ostrożnej polityki finansowej, „przeformatowania” rosyjskiej gospodarki przez lata trwania zachodnich sankcji, a także szczęścia.
  Analitycy twierdzą także, że Rosja powinna teraz bardziej uważać na zniesienie sankcji niż na wprowadzanie dodatkowych;
  >https://www.ft.com/content/a9b982e6-169a-11ea-b869-0971bffac109

  Polubione przez 5 ludzi

 9. W temacie sprawy zabójstwa dziennikarza Pawła Szeremeta. W ukromediach pojawia sie informacje o tym że sprawie grozi „ukręcenie głowy” w związku z konfliktem jaki wybuchł pomiędzy Biurem Prokuratora Generalnego Ukrainy, a MSW Ukrainy dotyczącym metod prowadzenia śledztwa oraz interpretacji dowodów oraz zeznań. Prokuratorzy mieli oskarżyć wprost policjantów o „niewłaściwe prowadzenie śledztwa”, a z kolei Prokuratora Generalna Ukrainy miała przekazać „wyrazy czci” dla oskarzonych w sprawie, czyli „weteranów ATO”;
  https://strana.ua/news/247168-delo-sheremeta-i-otstavka-avakova-ujdet-li-hlava-mvd.html
  Dodatkowo ukraiński prawnik i były wiceszef Administracji Prezydenta Ukrainy za W. Janukowycza Andrij Portnow opublikowął nagranie z „oficerem SBU” z którego ma wynikać że ukrobezpieka faktycznie „tuszowała” i „blokowała” sledztwo prowadzone w sprawie zabójstwa Szeremeta;
  https://strana.ua/news/247211-andrej-portnov-predostavil-dokazatelstva-pokryvanija-sbu-podozrevaemykh-po-delu-sheremeta-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. I jeszcze o kolejnym procesie prowadzonym w kijowskim sądzie w sprawie pobicia dziennikarza ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” przez „szczyrego ukropatriotę” na jednej z ulicznych demonstracji, za co grozi mu do 5 lat więzienia. Na sale sądową przyszedł sobie, jak gdyby nigdy nic, Serhij Sternenko były „herszt” Prawego Sektora w Odessie który w 2018 roku na odeskiej ulicy zadźgał nożem ukraińskiego wojskowego „weterana ATO”. Pstrykał sobie „selfie” z sądzonym „ukropatriotą” a także próbował „pouczać” przebywajaca na sali wiceredaktor naczelną „Strany.ua” która odpowiedziała mu ze „skoro jest taki odważny to niech spojrzy w oczy dzieci którym zabił ojca”…
  https://strana.ua/news/247204-sud-po-izbieniju-zhurnalista-strany-podderzhat-tsymbaljuka-prishel-sternenko-zarezavshij-cheloveka-v-odesse.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. I kolejna „dawka” ukraińskiej codzienności> W Charkowie na jednej z ulic strzelanina połaczona z detonacjami granatów której uczestnicy zdołali „ewakuować się” przed przyjazdem policji, która z kolei rozpoczeła ich poszukiwania;
  https://strana.ua/news/247225-perestrelka-i-vzryv-hranaty-v-kharkove-.html
  W Mikołajowie policja uratowała kierowcę samochodu osobowego który potrącił smiertelnie kobietę, a którego chcieli zlinczować świadkowie zdarzenia;
  https://novosti-n.org/news/read/183900.html#2
  W Dnieprze zatrzymano pracownicę jednego z zakładów pogrzebowych która chciała przekupić naczelnika policji, za 5 tys. dolarów, by ten przekazywał informacje o zmarłych;
  https://strana.ua/news/247274-v-dnepre-zaderzhali-sotrudnitsu-pokhoronnoho-bjuro-kotoraja-pytalas-podkupit-nachalnika-politsii.html

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Na Ukrainie wylądował kolejny śmigłowiec Airbus Helicopters H225 Super Puma. Maszyna przebyła samodzielnie ponad 3,4 tys. km z hiszpańskiego Albacete na lotnisko w Niżnym na północnej Ukrainie. Jest to jeden spośród 21 zamówionych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy śmigłowców Airbus Helicopters H225 Super Puma (będących cywilną wersją dobrze znanych w Polsce Caracali).
  https://www.infosecurity24.pl/pierwsza-ratownicza-super-puma-na-ukrainie

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.