Wojna domowa na Ukrainie 01.02.2020r.- 1697 dzień od nowego rozejmu.


W trakcie spotkania z sekretarzem stanu USA Mike’em Pompeo w Kijowie, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził nadzieję na aktywniejszy udział USA w procesie uregulowania konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy i „deokupacji” zaanektowanego przez Rosję Krymu.

Podczas rozmów z sekretarzem stanu Zełenski wyraził wdzięczność USA za stałe wsparcie dla Ukrainy w zakresie jej suwerenności i integralności terytorialnej; „to dla nas bardzo ważne”– oświadczył ukraińskie prezydent. Zełenski stwierdził dalej, że wsparcie dla Ukrainy jest popierane przez obie partie w amerykańskim Kongresie, a świadczy o tym m.in. wielkość pomocy dla Ukrainy w 2020 roku, która ma wynieść prawie 700 mln dolarów, z czego 365 mln dolarów ma być przeznaczone na obronę i bezpieczeństwo.

„Wyraziłem dziś nadzieję, że Stany Zjednoczone będą aktywniej zaangażowane w procesy pokojowego uregulowania (konfliktu- dopisek mój) na wschodzie Ukrainy i deokupacji Krymu dzięki wyznaczeniu specjalnego przedstawiciela Departamentu Stanu do tych spraw”– powiedział ukraiński prezydent na konferencji prasowej po spotkaniu z Pompeo. Zełenski podziękował też za efektywną politykę sankcji prowadzoną wobec Rosji przez USA.
Podczas wczorajszego spotkania w Kijowie omówiono także m.in. kwestię rozwoju Donbasu, przebieg reform na Ukrainie oraz problematykę amerykańsko-ukraińskich stosunków handlowych. Ukraiński prezydent zaprosił także przedstawicieli amerykańskiego biznesu do udziału w wydobyciu gazu ziemnego i ropy naftowej na Ukrainie, do inwestowania w rozwój ukraińskiej infrastruktury oraz wyraził nadzieję, że USA zniosą cła na import ukraińskiej stali.

Ze swej strony amerykański sekretarz stanu zapewnił, że: „USA bronią suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”. Następnie dodał on, że strona amerykańska utrzyma finansowe wsparcie dla bezpieczeństwa Ukrainy. Podkreślił też, że zaangażowanie Waszyngtonu na rzecz Kijowa jest trwałe.

„Kontynuujemy poparcie dla Ukrainy w kwestii przystąpienia do NATO i zbliżenia się do Unii Europejskiej”– oświadczył Pompeo. Zapewnił również, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają rosyjskiej próby zalegalizowania aneksji Krymu.

Dodał też, że USA pracują nad tym, „by Ukraina rozwijała praworządność, klimat inwestycyjny, reformowała sektor obronny i niezależność energetyczną”.

Ponadto, Pompeo zaprzeczył, jakoby wizyta ukraińskiego prezydenta w Białym Domu była uzależniona od przeprowadzenia przez władze w Kijowie dochodzenia w sprawie działalności Joe i Huntera Bidenów na Ukrainie. Dodał też, że Kijów i Waszyngton znajdą odpowiedni czas, by taka wizyta się odbyła.

Jednak Agencja Associated Press poinformowała, że składając wizytę w Kijowie, Pompeo miał na celu wyłącznie „wzmocnienie więzi z istotnym sojusznikiem będącym w centrum procesu w sprawie impeachmentu” amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa.

Zełenski pytany o to, czy toczący się proces impeachmentu nie pogorszył stosunków amerykańsko-ukraińskich, ocenił, że relacje te są bardzo dobre.

https://apnews.com/a5d77e0efb61f27bcf5f19ee065323f4.

https://www.kyivpost.com/ukraine-politics/associated-press-pompeo-pledges-ongoing-support-for-ukraine-in-kyiv-visit.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (12 min) oraz moździerza kaliber 82 mm (17 min), granatników AGS-17 (12 granatów) i SPG-9 (11 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (2 ostrzały), w sumie 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (Dolomitnoje), okolice i obrzeża Doniecka (Wasilewka oraz teren serwisu „Volvo-Center”), a także południowy odcinek frontu (Pietrowskoje i Sachanka).

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadły 52 pociski (wobec 86- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze z 93 brygady Operacji Połączonych Sił prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2, w kierunku wsi Priszib (12:20), 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Łącznie w wyniku tego ostrzału na terytorium ŁRL spadły 32 pociski, mimo tego strat i szkód nie zgłaszano.

Jednocześnie, strona ukraińska nadal rozmieszcza swój sprzęt wojskowy i broń w rejonie linii rozgraniczenia. Nie dość tego, broń i sprzęt wojskowy rozmieszczany jest wśród budynków mieszkalnych.

I tak, jeden BTR-80 został rozmieszczony wśród zabudowań wsi Muratowo, jedno działko przeciwlotnicze ZU-23-2 we wsi Krjakowka, jeden samochód ciężarowy w Łobaczewie oraz jeden BTR-70 w miejscowości Sczastie.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 01 лютого 2020 року.

31 січня збройні формування Російської Федерації 8 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник здійснив п’ять обстрілів по нашим позиціям, а саме:
поблизу населеного пункту Широкине – з мінометів калібру 82 мм противник випустив 13 мін, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
неподалік Старогнатівки – з гранатометів різних систем;
поруч з Авдіївкою – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу Лебединського – з ручного протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та іншої стрілецької зброї;
у районі Василівки – з великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
Три ворожі обстріли було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
два рази поряд з Луганським – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
поруч з Новолуганським – зі станкового протитанкового гранатомету противник здійснив 7 пострілів.
Вчора, 31 січня, у результаті ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

27 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 01.02.2020r.- 1697 dzień od nowego rozejmu.

 1. I stało się, czyli zgodnie z zapowiedziam Wlk. Brytania ‚ewakuowała sie” z UE…

  https://www.bbc.com/news/uk-politics-51333314
  Następnym krokiem, zgodnie z moimi oczekiwaniami, winno być ogłoszenie przez Szkocje niepodległości…
  https://www.rp.pl/Brexit/200139875-Premier-Szkocji-w-dniu-brexitu-przypomina-o-niepodleglosci.html
  …oraz ostateczne zjednoczenie Irlandii, po przyłączeniu do Republiki Irlandii Irlandii Płn, czyli byłby to faktyczny koniec Zjednoczonego Królestwa…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT zza oceanu, czyli w amerykańskim stanie USA zatrzymano, na prośbę ze strony władz Iraku, szefa „komórki”…tzw. Al – Kaidy który oskarżony jest o współudział w zabójstwie w 2006 roku dwóch funkcjonariuszy irackiej policji;
  https://korrespondent.net/world/4189023-v-ssha-zaderzhaly-hlavaria-yacheiky-al-kaydy
  https://www.reuters.com/article/us-arizona-alqaeda/alleged-leader-of-iraqi-al-qaeda-group-arrested-in-arizona-idUSKBN1ZV3CB
  Ps. I teraz pojawia sie pytanie, jakim to cudem prominentny terrorysta z organizacji oficjalnie będącej „na celowniku” USA, znalazł się na terytorium tego państwa i żył sobie tam długi czas nie niepokojony? Więc albo cała „machina do walki z terroryzmem” USA jest do d…tam gdzie się plecy kończą, albo tzw. Al – Kaida to „dzieło” właśnie owej „machiny” USA…

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Tymczasem na Ukrainie. W Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej nagle wyłączył się jej trzeci „energoblok”. Na razie nie wiadomo co było przyczyną zadziałania automatycznego systemu bezpieczeństwa (jak informują ukromedia „przyczyny zdarzenia sa wyjaśnianie”) który odpowiada własnie za takie „nagłe odłączenia”;
  https://korrespondent.net/business/companies/4188987-na-rovenskoi-aes-otkluichylsia-tretyi-enerhoblok

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ciąg dalszy afery z nowymi opłatami za media (ogrzewanie, gaz) dla „zwykłych” Ukraińców, które od nowego roku miały byc mniejsze, zgodnie z zapowiedziami władz w Kijowie, a okazuje sie być wyższe. ‚Pinokio” zwołał nadzwyczajne posiedzenie obecnej kijowskiej :wierchuszki” na którym nakazał jak najszybsze „zrobienie z tym porządku” tzn. doprowadzenie do tego by faktycznie opłaty były nizsze;
  https://korrespondent.net/ukraine/4189037-zelenskyi-potreboval-obiasnenyi-po-platezhkam

  Polubione przez 4 ludzi

  • Niezbyt wiele mogą zrobić. Tak na szybko sprawdzałem informacje z internetu i wygląda na to, że owe podwyżki to efekt zmian w prawodawstwie-wyodrębnienia się spółki która ma zajmować się tylko tranzytem gazu.
   Kapitał spółki jest niewielki-potrzeby olbrzymie więc konieczne było znalezienie źródła dochodu-owe opłaty przy zakupie gazu. Można co prawda zbić ceny, niemniej z samych opłat nie uda się utrzymać systemu, co więcej takie rozwiązanie rozwścieczy zachodnich partnerów (podobno to zachodnie spółki miały przejąć spółkę).

   Polubione przez 3 ludzi

 5. W temacie sprawy zabójstwa w Kijowie dziennikarza Pawła Szeremeta. W ukromediach pojawiła sie informacja pochodząca od MSW Ukrainy że „świadek” który pojawił sie ostatnio, a dzieki zeznaniom którego jeden z podejrzanych o udział w zabójstwie, „celebryta ATO” Andrij Antonenko, miał uzyskać „alibi” kłamał. Ów świadek, kolega Antonenki, miał zeznać że w „krytycznym momencie” Antonenko miał przebywać w jego mieszkaniu około 40 km od Kijowa. Jednak po tym jak jego informacja została sprawdzona przez policję, wycofał się z zeznan i stwierdził ze „pomyliły mu sie daty”;
  https://strana.ua/news/247505-u-antonenko-net-alibi-o-kotorom-rasskazyval-v-smi-eho-znakomyj-mvd.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraiński parlamentarzysta z frakcji „Sługa Narodu” i jednocześnie popularny dziennikarz śledczy Ołeksandr Dubinskij zdradził że na tegoroczne forum w Davos z 19 deputowanych frakcji ‚Sługa Narodu” tylko 4 pojechało ‚za własne pieniądze”, pozostali byli „sponsorowani” przez ukraińskiego oligarchę Wiktora Pinczuka oraz…”węgierskiego filantropa” Sorosa;
  https://strana.ua/news/247530-dubinskij-rasskazal-za-chej-schet-byla-poezdka-deputatov-v-davos.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Były Prokurator Generalny Ukrainy Szokin w rozmowie z prawnikiem Trumpa Giulianim o byłym wiceprezydencie USA Bidenie (którego oskarża o próbę otrucia) scharakteryzował Bidena juniora, czyli Huntera (który „pracował” w ukraińskim koncernie „BURISMA”) jako „narkomana i alkoholika bez zadnych kwalifikacji”;
  https://strana.ua/news/247549-intervju-shokina-dzhuliani-eks-prokuror-ukrainy-nazval-khantera-bajdena-narkomanom-i-alkoholikom.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. „Wujcio dobra rada”. 25 – letni deputowany Rady Najwyższej Ukrainy z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” poradził emerytce, która żaliła sie ze nie jest w stanie opłacić rachunków, zeby sprzedała swojego psa i pozyskanymi w ten sposób pieniądzmi dokonała potrzebnych opłat.
  Warto przypomnieć, że za „kamandy” Poroszenki w Kijowie minister polityki społecznej Rewa radził Ukraincom żalącym sie że nie starcza im pieniędzy, by zaczęli mniej jeść…
  https://strana.ua/news/247545-deputat-ot-sluhi-naroda-brahar-predlozhil-pensionerke-prodat-sobaku-chtoby-zaplatit-za-kommunalku.html
  Ps. Komentarz jednego z ukraińskich internautów z youtube’a;
  „Депутат підла скотиняка. Що би та покидьок здох і собаки срали на твоїй могилі день і ніч!”

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem były „fuhrerek” banderowskiego „Prawego Sektora” i „dowódca” tzw. Ukraińskiej Armii Ochotniczej Dmytro Jarosz w ‚ostrych słowach” w internecie potępił środowiska LGBT na Ukrainie. W odpowiedzi na to „szczyry ukropatriota” i jednocześnie „obrońca LGBT” Dmytro Rezniczenko przypomniał Jaroszowi ze na „froncie” na Donbasie nie przeszkadzało mu ‚stanie w jednym szeregu z gejami” i na dowód wkleił zdjecie na którym widać Jarosza stojacego razem z „bojcem” z tzw. batalionu „Donbas” zdeklarowanym gejem…
  https://bykvu.com/ru/bukvy/jarosh-vystupil-protiv-geev-emu-napomnili-pro-bojca-ato-kotoryj-sdelal-kaming-aut/

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Na ukraińskim portalu ‚Strana.ua” pojawiły się (kolejne) spekulacje na temat możliwej „rekonstrukcji” obecnego rządu Ukrainy. Co najciekawsze mogą w jego skład wejść „ludzie Achmetowa”, czyli może to świadczyć o próbie zawarcia „porozumienia” pomiędzy skłóconymi do tej pory ukraińskimi oligarchami czyli „nadprezydencie Ukrainy” Ihorze Kołomojskim oraz Rinacie Achmetowie, który zanim zmieniły się władze Ukrainy pozostawał w „serdecznym porozumieniu” z Poroszenką;
  https://strana.ua/news/247563-zelenskij-sozdast-chetyre-novykh-ministerstva-ikh-mohut-vozhlavit-ljudi-akhmetova-i-kolomojskoho.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ukromedia informuja, powołując się na informacje z ukraińskiego resortu finansów, że „dziura w budżecie” ma się nadal dobrze i na chwile obecną wynosi 25 % to znaczy do budżetu wpłyneło w styczniu o 13,8 mld hrywien niż pierwotnie zakładano. Jako wytłumaczenie tego podano „znaczące zmiany wskaźników makroekonomicznych w porównaniu z prognozą rządową zatwierdzoną w październiku 2019 r.”;
  https://korrespondent.net/business/financial/4189121-hosbuidzhet-v-yanvare-nedopoluchyl-chetvert-dokhodov

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.