Wojna domowa na Ukrainie 03.02.2020r.- 1699 dzień od nowego rozejmu.


Asystent prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak ma nadzieję, że pod koniec października tego roku Ukraina będzie mogła przeprowadzić wybory lokalne w całym kraju, w tym w Oddzielnych Częściach Obwodów Donieckiego i Ługańskiego (Отдельные районы Донецкой и Луганской областей- ОРДИЛО, OCODiŁ).

„Za trzy miesiące odbędzie się kolejne spotkanie liderów w formacie normańskim. Mam nadzieję, że to nastąpi, i naprawdę mam nadzieję, że Ukraina przyjdzie na to spotkanie z nowym pakietem umów. Mam nadzieję, że podejmiemy następujące kroki, aby zgodnie z ukraińskim prawem wybory lokalne odbyły się pod koniec października na całej Ukrainie”– powiedział Jermak, dodając, że można to nazwać scenariuszem zbyt optymistycznym.

„Ale kiedy mówiono mi, że to nierealne jest uwolnienie Sencowa. Ale prezydent to zrobił. Czy pamiętacie, ile lat, ilu światowych liderów, artystów przemawiało, dyskutowało, ale Zełenski to zrobił, obiecał i zrobił”
– uzasadnił swoją tezę Jermak.

Według asystenta Prezydenta Ukrainy wybory zgodnie z ukraińskim prawem „nie mogą się odbyć na terytoriach, na których znajdują się nielegalne obce ugrupowania zbrojne, a rząd ukraiński nie kontroluje granicy”.

„Ja, podobnie jak wszyscy inni, mam wiele pytań dotyczących porozumień mińskich, ale jest to jedyny dokument, który został dzisiaj uzgodniony, podpisany, a tak naprawdę istnieje przepis, zgodnie z którym granica zostanie odzyskana po wyborach. Prezydent Zełenski powiedział w Paryżu, że nie możemy się z tym zgodzić, ponieważ jest to sprzeczne z ukraińskim prawem”– zauważył Jermak.

Według Jermaka właśnie dlatego strona ukraińska stawia pytanie, jak sprawić, by granica została przekazana Ukrainie pod kontrolę przed zbliżającymi się wyborami.

Na temat tej wypowiedzi Andreja Jermaka wydała specjalne oświadczenie pełnomocnik przedstawiciela DRL w negocjacjach grupy kontaktowej w Mińsku, minister spraw zagranicznych DRL, Natalia Nikonorowa:

„Ostatnio coraz częściej słyszymy oświadczenia strony ukraińskiej o zamiarze przeredagowania przez Kijów porozumień mińskich. Wczorajsze wypowiedzi asystenta prezydenta Ukrainy z tej samej serii, które wcale nie usprawiedliwiają pana Jermaka, ponieważ jest on oficjalnym przedstawicielem państwa ukraińskiego na poziomie doradców w formacie normańskim. Wydaje się, że osoba, która regularnie spotyka się ze swoimi kolegami z Rosji, Niemiec i Francji w celu omówienia sytuacji przy wdrażaniu porozumień z Mińska, powinna wiedzieć, że zestaw środków został zatwierdzony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Ponadto Prezydent Ukrainy potwierdził swoje zobowiązania wynikające z tego dokumentu na grudniowym spotkaniu głównych krajów ‚normańskiej czwórki’. W związku z tym pan Jermak, a także cały skład ukraińskiego kierownictwa, powinni się z tym faktem pogodzić.

Radzimy również ukraińskim władzom, aby zorganizowały otwartą sesję w stolicy w celu wspólnego przeczytania tekstu pakietu środków dla wszystkich tych, którzy lubią komentować porozumienia z Mińska, ale niestety są w nich słabo zorientowani. Być może pomoże to panu Jermakowi i jego kolegom w ustaleniu kolejności punktów w tym dokumencie. Przypominamy raz jeszcze: wybory lokalne w części Donbasu mogą odbyć się dopiero po wypracowaniu wszystkich prawnych aspektów jego specjalnego statusu i uzgodnieniu ich z przedstawicielami republiki na bieżąco. W szczególności chodzi o odblokowanie ustawy o szczególnym statusie Donbasu poprzez wdrożenie formuły Steinmeiera, opracowanie aktów i porozumień wynikających z tej ustawy, a także o ustalenie specjalnego statusu w konstytucji. Wszystkie te postanowienia zostały określone w ust. 11 pakietu środków, który został podpisany przez obie strony konfliktu- i Kijów i republiki. Dokument ten potwierdzili również przywódcy normańskiej czwórki, w tym Zełenski.

Nie mamy nic przeciwko złudzeniom pana Jermaka, że ​​Ukraina zdoła skoordynować z nami wszystkie prawne aspekty swojego specjalnego statusu do października. Trudno nam jednak wyobrazić sobie, jak odniosą sukces przedstawiciele ukraińscy, ponieważ teraz Kijów nawet nie podjął próby podjęcia próby włączenia formuły Steinmeiera do ukraińskiego ustawodawstwa, a to w rzeczywistości jest dopiero początkowy etap pracy, którą należy wykonać przed rozmową o przyśpieszonych wyborach.

Pełnomocnik przedstawiciela DPR w negocjacjach grupy kontaktowej, minister spraw zagranicznych republiki

Natalia Nikonorowa

Jak widzimy, osoby z kręgu kolegów i bliskich współpracowników prezydenta Zełenskiego są bardzo zagubione nie mogąc sobie znaleźć odpowiedniego miejsca i wypracować właściwego poglądu w odniesieniu do sytuacji na Ukrainie, bo jak nie zrobią afery doradzając emerytce aby sprzedała swego psa kundelka, żeby w ten sposób znaleźć środki na opłacenie czynszu, to dodatkowo usiłują wmówić Ukraińcom, że zorganizują wybory lokalne i odzyskają dostęp do granicy państwowej na terenie republik donbaskich jeszcze przed październikiem tego roku.

Tylko jak oni to chcą osiągnąć, to już jest ich słodka tajemnica.

Może wszystkie psy z Ukrainy shandlują, aby w ten sposób uzyskać odpowiednie środki, które umożliwią im wygranie wojny z prorosyjskimi separatystami?

https://interfax.com.ua/news/political/638750.html,

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%82%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D1%80%D0%B0%D0%B9%D0%BE%D0%BD%D1%8B_%D0%94%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%86%D0%BA%D0%BE%D0%B9_%D0%B8_%D0%9B%D1%83%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B9_%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%B9.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (1 mina) i moździerza kaliber 82 mm (3 miny), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (20 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (22 granaty), SPG-9 (1 granat) i RPG-7 (1 granat), a także ciężkiej broni maszynowej (1 ostrzał), w ten sposób 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały okolice i obrzeża Doniecka (Aleksandrowka oraz Żabiczewo, teren serwisu „Volvo-Center” i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja), a także południowy odcinek frontu (Nowaja Tawrija).

Łącznie na ostrzeliwane w dniu wczorajszym terytorium DRL spadło 47 pocisków (wobec 59- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 oraz broni maszynowej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał przeprowadzono w kierunki wsi Smiełoje i Gołubowskoje.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 03 лютого 2020 року.

02 лютого збройні формування Російської Федерації 12 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник здійснив чотири обстріли по нашим позиціям, а саме:
два рази поблизу Пісків – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
неподалік Лебединського – зі станкового протитанкового гранатомету противник здійснив 9 пострілів, а також вів обстріл з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
поруч з Василівкою – з автоматичного гранатомету, великокаліберного кулемету та іншої стрілецької зброї;
Вісім ворожих обстрілів було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
чотири рази в районі населеного пункту Луганське – з мінометів калібру 82 мм противник випустив 34 міни, а також відкривав вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
двічі поблизу Кримського – з 82-мм міномету – 25 мін, озброєння БМП, автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поруч з Новотошківським – з міномету калібру 120 мм – 6 мін;
неподалік населеного пункту Гладосове – з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
На всі обстріли російських окупантів підрозділи Об’єднаних сил давали адекватну відповідь із дозволеного озброєння.
Вчора, 2 лютого, внаслідок ворожих обстрілів було поранено двох українських захисників, ще один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав бойове ураження.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

21 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 03.02.2020r.- 1699 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie ostatniej afery która wstrząsneła ukraińską opinią publiczną, czyli „sprzedaj swojego domowego zwierzaka i opłać tym rachunki” jak poradził jeden z parlamnetarzystów „Sługi Narodu” pewnej emerytce. Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Dmytro Razumkow przyzwał ukraińskich parlamentarzystów „do porządku”, czyli m.in do tego by „uważali na to co mówią”;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4189460-razumkov-obratylsia-k-nardepam-po-povodu-sobak

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem ostatnie „hece” sporo kosztowały obecna „wierchuszkę” w Kijowie. Według najnowszych sondaży ukraińskiej opinii publicznej zaufanie dla obecnego Prezydenta Ukrainy pierwszy raz od czasu wyborów prezydenckich spadło poniżej 50 % (49,5 %);
  https://strana.ua/news/247756-rejtinh-doverija-vladimiru-zelenskomu-v-janvare-sostavil-49-4.html
  Spadło takze poparcie dla szefa ukraińskiej rządu Honczaruka które ma wynosić obecnie tylko ponad 23 %;
  https://strana.ua/news/247754-rejtinh-alekseja-honcharuka-rezko-oblilsja-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Minister Kultury Ukrainy Wołodymyr Borodianskij oficjalnie ogłosił że tzw. ustawa o dezinformacji która wywołała sprzeciw i oburzenie nie tylko na samej Ukrainie, gdzie protestują przeciwko niej dziennikarze, ale także poza granicami Ukrainy (m.in w OBWE) zostanie „dopracowana” tak by uwzględnione w niej zostały „zastrzeżenia ze strony społeczeństwa oraz partnerów miedzynarodowych”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4189379-zakonoproekt-o-dezynformatsyy-budut-dorabatyvat

  Polubione przez 4 ludzi

 4. W temacie kolejne głośnego zabójstwa jakiego dokonano w stolicy Ukrainy, czyli zastrzelenia wczoraj w centrum Kijowa znanego ukraińskiego chirurga plastycznego Andrija Sotnika. Policja wciąż poszukuje sprawcy (sprawców) zabójstwa, a na chwilę obecną przedstawiła trzy „nieoficjalne” powody zabójstwa, czyli napad rabunkowy, zabójstwo na zlecenie lub zemsta;
  https://strana.ua/news/247726-ubijstvo-plasticheskoho-khirurha-andreja-sotnika-v-kieve-chto-o-nem-izvestno.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Odnośnie wizyty „sułtana” Erdogana w Kijowie. Pojawiły się informacje o tym ze Turcja ma dostarczać na Ukrainę gaz ziemny, oficjalnie z „Gazociągu Transanatolijskiego’ (TANAP), ale któż to tam wie…
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4189649-ukrayna-y-turtsyia-obsudyly-postavky-haza
  Z kolei Ukraina ma dostarczać Turcji samoloty An – 178;
  https://korrespondent.net/ukraine/4189632-ukrayna-dohovorylas-s-turtsyei-o-postavkakh-an-178
  Okazuje sie że obok rozmów o współpracy handlowej celem wizyty „sułtana” Erdogana stało sie rozprawienie się z przebywajacymi na Ukrainie stronnikami jego zaciekłego wroga (a dawniej „mentora”) Fethullaha Gülena. Według ukromediów Erdogan miał przedstawić Zelenskiemu „listę” stronników Gülena, zajmujacych się na Ukrainie głównie „edukacja”, a Prezydent Ukrainy miał ją przekazać SBU;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4189661-erdohan-peredal-zelenskomu-materyaly-na-storonnykov-huilena

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Serhij Kriwonos zaproponował stworzenie z „weteranów ATO”, którzy nie potrafią „odnaleźć się w cywilu” i są „nikomu niepotrzebni” czegoś w rodzaju „prywatnej armii” na Ukrainie. Kriwonos stwierdził m.in że taka „prywatna armia” byłaby „piorunochronem” dla Ukrainy, gdyż dzieki niej „weterani ATO” mogli by kontynuować swoją „działalnosć zbrojną” legalnie, a nie tak jak obecnie, czyli w „strukturach kryminalnych”;
  https://strana.ua/news/247827-serhej-krivonos-zam-sekretarja-snbo-khochet-sozdat-v-ukraine-chastnuju-armiju.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W ukromediach pojawiły się informacje o tym ze w Grecji toczy się oficjalne śledztwo w sprawie otrucia rtęcią przebywajacego tam na wypoczynku byłego Prokuratora Generalnego Ukrainy Wiktora Szokina. Dla przypomnienia, w rozmowie z prawnikiem Trumpa Rudy’m Giulianim Szokin stwierdził ze mógł za tym stać były wiceprezydent USA Joe Biden;
  https://ukranews.com/news/681501-shokina-otravili-gretskie-pravoohraniteli-otkryli-delo

  Polubione przez 4 ludzi

 8. O „haniebną zdradę” czyli ‚sianie rosyjskiej propagandy”, a nawet gorzej bo ‚sensu stricto” bolszewickiej 🙂
  oskarżył amerykańskiego „NETFLIX’a” wiceprzewodniczacy Komitetu rady Najwyższej Ukrainy d/s polityki informacyjnej Nikita Poturajew. Powodem takiego oskarżenia jest fakt ze „NETFLIX” w swojej ofercie ma rosyjski serial ‚Trocki” o ‚Lwie Trockim” (właść. Lejba Bronstein) jednym z przywódców rewolucji bolszewickiej;
  https://strana.ua/news/247809-nikita-poturaev-obvinil-netflix-v-rossijskoj-propahande.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Jeden z ukraińskich ‚wolontariuszy” zajmujących sie zbiórką na potrzeby ukraińskich sił zbrojnych (i nie tylko) ujawnił „skandaliczne” praktyki ukraińskiej Straży Granicznej która zebrane przez „wolontariuszy” rzeczy których SG miała już pod dostatkiem, „niszczy komisyjnie” to znaczy po prostu pali…
  https://inforesist.org/pogranichniki-unichtozhayut-imushhestvo-kotoroe-otpravlyali-na-front-volontery/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.