Wojna domowa na Ukrainie 04.02.2020r.- 1700 dzień od nowego rozejmu.


„Ukraina ma nadzieję na pomoc Ankary w uwolnieniu ukraińskich więźniów politycznych, w tym Tatarów krymskich, na Krymie i w Rosji”– oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek (3 lutego) podczas wizyty w Kijowie tureckiego prezydenta, Recepa Tayyipa Erdoğana.

Po spotkaniu na konferencji prasowej, Zełenski poinformował, że wspólnie z prezydentem Erdoganem omawiał m.in. temat wojny w Donbasie, aneksji Krymu i „agresywnej polityki Rosji w regionie”.

Ze swej strony turecki prezydent zapewnił, że Turcja popiera integralność terytorialną Ukrainy; „Na wszystkich forach opowiadamy się za integralnością terytorialną Ukrainy. Nie uznaliśmy i nie uznamy aneksji Krymu. Podczas pobytu w Kijowie omówimy przede wszystkim sytuację Tatarów krymskich na Krymie” – oświadczył Erdoğan.

„Po nielegalnej aneksji Krymu krymscy Tatarzy byli zmuszeni do zostawienia swojej ojczyzny, przyglądamy się temu procesowi. Będziemy kontynuować pomoc krymskim Tatarom”– dodał Erdogan obiecując, że władze w Ankarze podjęły decyzję o sfinansowaniu miejsc zamieszkania dla około 500 rodzin Tatarów krymskich.

Pomimo tej antyrosyjskiej retoryki tureckiego prezydenta, nie przeszkadza mu to w prowadzeniu bardzo przyjacielskiej polityki wobec Rosji i prowadzenia z nią wzajemnej i bardzo owocnej współpracy gospodarczej. Zapewne impulsem do takiego podejścia są wielomiliardowe dochody jakie przynoszą tureckiemu skarbu państwa rosyjscy turyści oraz spodziewane dochody, ale za to długotrwałe, związane z importem i tranzytem rosyjskiego gazu, a także zakupy najnowocześniejszego uzbrojenia od FR.

Dodam jeszcze, że rosyjski przywódca, Władimir Putin zaprosił na Krym prezydenta Turcji Recepa Erdoğan, o czym poinformował wczoraj sekretarz prasowy kancelarii prezydenta FR, Dmitrij Pieskow podczas wczorajszej konferencji prasowej. Wyjaśnił, że dzięki temu turecki prezydent upewni się, iż „jakiekolwiek informacje co do prześladowań Tatarów krymskich są bezpodstawne”.;.

„Nie zgadzamy się z naszymi tureckimi partnerami, nie zgadzamy się ze sformułowaniami używanymi w tym kontekście. Wielokrotnie mówiliśmy o bezpodstawności jakichkolwiek obaw co do Tatarów krymskich”– powiedział rzecznik prasowy Kremla.

Według niego, Putin wielokrotnie wyjaśniał Erdoganowi „prawdziwy stan rzeczy” w tej sprawie. „Prezydent Erdogan ma wciąż zaproszenie od prezydenta Putina do odwiedzenia Krymu i zobaczenia wszystkiego, z pierwszej ręki”– zapewnił Pieskow.

Podczas wczorajszego spotkania obu prezydentów omówiono także m.in. wzmocnienie współpracy ukraińsko-tureckiej w dziedzinie handlu, przemysłu zbrojeniowego, energii i turystyki.

Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało, że uzgodniono przeznaczenie przez stronę turecką na potrzeby ukraińskich sił zbrojnych 200 mln lirów tureckich (ok. 36 mln dolarów) na zakupu tureckich towarów do wojskowego i podwójnego zastosowania.

„Jako dwaj strategiczni partnerzy prowadzimy rozmowy dotyczące porozumienia o wolnym handlu i powinniśmy zdecydowanie doprowadzić je do końca”– poinformował Erdogan dodając, że podpisanie tej umowy planowane jest na marzec.

Na początku wizyty w Kijowie Erdoğan przywitał się z wartą honorową zawołaniem „Chwała Ukrainie!”.

Ze swej strony prezydent Zełenski wyraził nadzieję, że „wkrótce” będą znane daty wymiany jeńców. Jak wyjaśnił, lista osób, które mają być wymienione, jest „bardzo długa”. „Już przekazaliśmy tę listę. Będzie uzgadniana w Mińsku. Myślę, że wkrótce będą daty pierwszej części naszych jeńców”– poinformował Zełenski.

W rym miejscy Zełenski, jak to u niego bywa, mija się z prawdą, bo z planowaną wymianą więźniów nie jest taka prosta sprawa.

Chodzi o to, że przedstawiciele Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) DRL, postawili stronie ukraińskiej warunek dotyczący nowej wymiany jeńców i więźniów, o czym poinformowała rzecznik praw obywatelskich Donieckiej Republiki Ludowej- Daria Morozowa.

Według Morozowej, przedstawiciele DRL w podgrupie humanitarnej TGK podczas ostatniego spotkania w Mińsku 29 stycznia br. odmówili nowej wymiany do czasu zakończenia „proceduralnego oczyszczenia” osób przekazanych im podczas ostatniej wymiany. „Wymiana, która odbyła się 29 grudnia 2019 r., zostanie uznana za zakończoną dopiero po zakończeniu procedury oczyszczenia proceduralnego osób uprzednio przetrzymywanych. Do czasu wypełnienia tego punktu nie można mówić o nowych działaniach w sprawie wymiany”– poinformowała przedstawicielka DRL, w TGK.

Ponadto, Daria Morozowa, powiedziała, że ​​DRL nie uważa za konieczne przeprowadzenia nowej wymiany, dopóki nie zostanie podpisana ustawa o amnestii i wprowadzony zakaz ścigania obywateli, którzy nie zgadzają się z polityką Kijowa. Jak słusznie zauważył Morozowa: wymiana nie ma sensu, ponieważ strona ukraińska natychmiast, prawie zupełnie niespodziewanie, zyskuje nowych zakładników do wymiany.

Potwierdza to niedawna sprawa w Mikołajowie, gdy prokuratura odwołała się od wyroku, zgodnie z którym kilku obywatelom wydano wyrok w zawieszeniu. Prokuratura zażądała aresztowania skazanych, nowego sądu i rzeczywistej kary.

Na Ukrainie regularnie różnego rodzaju „eksperci” sprzeciwiają się dalszemu łagodzeniu konfliktu. Ostatnim- z mniej lub bardziej znanych, którzy o tym mówili, jest Dmitrij Snegirew, który uważa się za „działacza społecznego”. Jest on kategorycznie przeciwny prawnemu oczyszczaniu, obawiając się, że może to również anulować odpowiedzialność za przestępstwa popełnione w Donbasie. dziwna ta jego teza, bo praktycznie na Ukrainie nikt nie jest prześladowany za okrucieństwa popełnione na ludności cywilnej przez ukraińskie siły zbrojne i „formacje ochotnicze” w czasie operacji antyterrorystycznej (ATO) w Donbasie. Czyli wg. niego do odpowiedzialności mają zostać bezwzględnie pociągnięci, ci którzy się temu przeciwstawili?

Działacz ukraiński obawia się, że wszyscy zaangażowani w wybuch wojny- oczywiście po stronie separatystów, unikną odpowiedzialności.

Jednocześnie zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), gen, Sierhiej Kriwonos nie ukraywa, że Ukraina nie powinna wycofywać swoich wojsk z linii kontaktowej, pomimo porozumienia. Co więcej, potwierdził on informację, że Milicja Ludowa DRL wypełniła swoją część kontraktu- skierowała siły do ​​uzgodnionych miejsc. Jednak, według generała Kriwonosa, „bojownicy i rosyjskie wojsko”, którzy ubrani w cywilne stroje przechadzają się w Stanicy Ługańskiej.

No i co z tego, że tam się przechadzają? Czyż, jako obywatele Ukrainy, nie mają do tego prawa?

Tak właśnie wygląda realnie stosunek znacznej części elit władzy na Ukrainie do uregulowania na zasadzie pokojowej konfliktu zbrojnego w Donbasie.

Taka postawa utwierdza więc racje i obawy strony powstańczej, że nie ma dla nich normalnego życia, w zintegrowanej Ukrainy z całym Donbasem.

To, że poddani zostaną, już jako bezbronni, bezwzględnej fali represji, jest oczywiste. Dlatego też, wyrażenie sprzeciwu przez Darię Morozową, jest tylko ujawnieniem tego, co jest obecnie przykryte pod korcem pokojowej narracji prezydenta Zełenskiego.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (6 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (5 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (10 granatów) i SPG-9 (8 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (8 ostrzałów), w sumie 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były; rejon Gorłówki (Gołowkij i Szirokaja Bałka) oraz obrzeża i okolice Doniecka (wieś Żabiczewo, donieckie lotnisko i teren serwisu „Volvo-Center” oraz Spartakus i Staromichajłowka).

Łącznie wczorajszego dnia ( pomiędzy 10:10 a 14:04) w wyniku ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 29 pocisków (wobec 47- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie 2 domów mieszkalnych w Staromichajłowce znajdujących się przy ulicy Szewczenki nr. 44 i 55. Innych strat i zniszczeń mienia, jak dotąd nie zgłaszano.

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, o godzinie 15:00 ukraińscy żołnierze z 93 brygady Operacji Połączonych Sił, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (7 min) i opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów), przeprowadzili ostrzał rejon wsi Bierezowskoje. W ten sposób 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Ponadto, nadal strona ukraińska łamie też warunki rozejmu w zakresie ściągania kolejnych partii broni ciężkiej w pobliże linii demarkacyjnej. I tak w strefie wspomnianej wyżej 93 brygady, w sektorze mieszkalnym w Muratowie skierowano jeden BTR-70 oraz w Orechowie działko przeciwlotnicze ZU-23-2, które również zostało umieszczone w pobliżu budynków mieszkalnych.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 04 лютого 2020 року.

03 лютого збройні формування Російської Федерації 12 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник здійснив вісім обстрілів по нашим позиціям, а саме:
чотири рази неподалік Павлополя – з мінометів калібру 82 мм противник випустив 28 мін, а також вів вогонь з гранатометів різних систем та іншої стрілецької зброї;
поруч з Опитним – з протитанкового ракетного комплексу ворог здійснив 2 постріли;
двічі в районі населеного пункту Авдіївка – зі станкового протитанкового гранатомету – 9 пострілів, а також противник здійснив обстріл зі стрілецької зброї;
поблизу Пісків – з ручного протитанкового гранатомету та стрілецької зброї.
Чотири ворожих обстріли було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
двічі поруч з Новотошківським – з міномету калібру 120 мм – 9 мін;
неподалік Оріхового – зі 120-мм міномету противник випустив 5 мін;
у районі населеного пункту Новолуганське – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.
Вчора, 3 лютого, внаслідок ворожих обстрілів один український захисник був поранений, ще один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав бойове ураження.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 04.02.2020r.- 1700 dzień od nowego rozejmu.

 1. odnośnie „wstepniaka”, czyli ukraiński portal ‚Strana.ua” o tym jako to ‚Zelenskij idzie po śladach Poroszenki”, czyli ‚sprzedaje” Erdoganowi przebywajacych na Ukrainie przeciwników politycznych „sułtana” oraz o tym jak to sam „sułtan” Erdogan stara się wykorzystać swoja wizytę w Kijowie jako „przeciwwagę” w stosunku do tego co ostatnio dzieje się w Syrii, to znaczy ofensywy syryjskich sił rządowych w prowincji Idlib;
  https://strana.ua/articles/247776-posledstvija-vizita-prezidenta-turtsii-erdohana-v-ukrainu.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. OT z naszego nieszczęsnego kraju czyli w temacie wizyty Prezydenta Francji w Warszawie.
  „Nie jestem naiwny, ale zdaję sobie sprawę, że w interesie bezpieczeństwa Europy, Francji i Polski jest ustanowienie wymagającego dialogu politycznego z Rosją
  Myślę, że patrząc na mapę mamy takie same odczucia: Rosja znajduje się w Europie i nawet jeśli nie jest członkiem Unii Europejskiej jest naszym sąsiadem. Nie możemy pozwolić sobie na sytuację, w której nie będziemy konfrontować się z koniecznością tworzenia relacji z Rosją” powiedział prezydent Macron po spotkaniu z prezydentem Dudą;
  https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/macron-w-interesie-francji-i-polski-jest-dialog-z-rosja,53315.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ciąg dalszy sprawy kolejnego głośnego zabójstwa w Kijowie, czyli zastrzelenie znanego ukraińskiego chirurga plastycznego Andrija Sotnika. W ukromediach pojawiły sie informacje, pochodzące od „świadków”, ze sprawców było najprawdopodobniej było dwóch oraz ze „czaili się” oni na swoją ofiare (zabójstwo na zlecenie?);
  https://strana.ua/news/247919-video-novye-podrobnosti-ubijstva-plasticheskoho-khirurha-iz-donetska-v-tsentre-kieva.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. W zwiazku z ostatnimi protestami na Ukrainie przeciwko pojawieniu się dodatkowej opłaty za gaz (tzn za jego transport) ukraiński minister energetyki Orżel występując w ukromediach ogłosił ze rząd „chce zrezygnować z podwójnej płatności za gaz [tzn za jego zużycie oraz transport]” nie znaczy to jednak że zostanie anulowana, ale po prostu wliczy sie ją w jeden rachunek…
  https://strana.ua/news/247932-v-ukraine-budet-odna-platezhka-za-haz-orzhel.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ciekawostka naukowa, czyli „szokująca” informacja z kręgów paleonatropologów oraz genetyków z amerykańskiego Uniwersytetu Princeton. Okazuje sie bowiem że Neandertalczycy mogą być przodkami wszystkich ludzi współcześnie żyjacych, a nie tylko ich krewnymi, jak podejrzewano do tej pory. „Smaczku” dodaje także fakt że „biali” (tzn. że pojawili i ukształtowali się na terenie Europy” mogą być protoplastami „czarnych” Afrykańczyków 🙂
  https://strana.ua/news/247680-uchenye-schitajut-chto-vse-sovremennye-ljudi-proizoshli-ot-neandertaltsev.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • No i widzisz, co się porobiło….tak więc, jeśli Ukraińcy uważają się najstarszą nacją w Europie. to znaczy ni mniej ni więcej, że są w prostej linii Neandertalczykami 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 6. I powrót na Ukrainę, gdzie powróciła sprawa „astronomicznych” wypłat i premii jakie sobie wypłacają członkowie zarządu państwowego koncernu ‚Naftohaz”. Władze Ukrainy podobno zaapelowały do zarządu „Naftohazu” o wstrzymanie wypłat, a także zamierzają sie im „przyjrzeć” i sprawdzić czy jest to robione zgodnie z ukraińskim prawem;
  https://lb.ua/news/2020/02/04/448937_kabmin_poprosil_priostanovit.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Kolejny sondaż opinii publicznej na Ukrainie potwierdził „obwał” poparcia dla obecnych władz w Kijowie;
  https://strana.ua/news/247975-rejtinh-zelenskoho-honcharuka-i-sluhi-naroda-padaet-rezultaty-oprosa.html
  Ps. Trzeba przyznać że „Pinokio” pobił chyba już w tym względzie „Porocha”, który nie dość ze zaczynał ze znacznie mniejszym poparciem to także w bardziej dramatycznej sytuacji…
  Ps. 1 Czyli rosną za to „notowania” jednemu z liderów „prorosyjskiego” ugrupowania „Opozycyjna platforma – Za życie” Jurijowi Bojko który ma już poparcie 25 % badanych i „goni” przewodniczącego parlamentu Razumkowa (26 %), a „przegonił” już premiera Honczaruka (20%);
  https://strana.ua/news/248029-rejtinh-doverija-k-juriju-bojko-okazalsja-vyshe-chem-k-alekseju-honcharuku-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Kolejny skandal z „niezastąpionym” deputowanym Rady Najwyższej Ukrainy Ilją Kiwą. Tym razem podpatrzono jak podzcas obrad parlamentu Kiwa prowadzi „telefoniczny dialog” z…”Wołodią Wolfowiczem Żyrkiem” 🙂 co jednoznacznie skojarzyło się z szefem rosyjskich „narodowych liberałów” Żyrinowskim. Jak sie jednak okazało Kiwa prowadził dialog ze swoim przyjacielem który „dla jaj” występował pod taką „ksywka”;
  https://strana.ua/news/248030-kiva-prokommentiroval-svoju-perepisku-s-zhirinovskim.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. We Lwowie na ścianie siedziby Fakultetu Geograficznego Uniwersytetu Lwowskiego wisi tablica pamiątkowa poświęcona Jurijowi Polanskiemu ukraińskiemu i argentyńskiemu geografowi. Jak zauważa jednak przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinskij „zapomniano” na niej wspomnieć że ów „geograf” był po wkroczeniu wojsk niemieckich w czerwcu – wrześniu 1941 burmistrzem Lwowa, kiedy to dokonano pogromów żydowskich mieszkańców miasta oraz wymordowano polska inteligencję;
  https://strana.ua/opinions/248051-snachala-arhentinskij-heohraf-byl-lvovskim-burhomistrom.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Tymczasem w ukromediach pojawiła sie informacja o tym o czym miał mówić podczas swojej wizyty w Kijowie Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo. Miał on m.in w rozmowie z Prezydentem Ukrainy ze Krym jest stracony dla Ukrainy na zawsze, a także ze USA utrzymają pomoc wojskową dla Kijowa, jednak „bez głębokiego angażowania sie w konflikt na wschodzie Ukrainy;
  https://nv.ua/ukraine/politics/krym-ne-vernut-pompeo-novosti-ukrainy-50068211.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. OT światowe, czyli „ciekawostki” na temat laureata nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej niejakiego Hamzy Al – Kateaba używającego tytułu „doktora nauk medycznych” choć egzaminów nie zdał. Okazuje się ze „doktor” Hamza „kumpluje się” z „ucinaczami głów” z tzw. syryjskiej opozycji…
  https://pressgazette.co.uk/bafta-winner-waad-al-kateab-burying-channel-4-news-death-syrian-civil-war-footage-for-sama/
  https://colonelcassad.livejournal.com/5616959.html
  >https://twitter.com/MichaelNo2War/status/1217253518521794566

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Ukraiński portal „Strana.ua” opublikował artykuł w którym przedstawił wynurzenia niejakiego ‚Siegfrieda” obywatela Niemiec pochodzącego z rodziny emigrantów z byłego ZSRR na temat jego służby w „niezwycięzonej armii kijowskiej” oraz stanu „państwa ukraińskiego”. „Siegfried” miał zgłosić sie na ochotnika w szeregi ukraińskiej armii 5 lat temu by „walczyć z rosyjska inwazją”, niestety groźniejsze od „rosyjskiej inwazji” okazały się panujace w niej „porządki” (czy raczej nieporządki) m.in korupcja, złodziejstwo oraz zakłamanie. Cytat „Ukraińskie siły zbrojne to dzisiaj organizacja pogrążona w tchórzostwie, hipokrytycznym patosie i oszustwie, kierowana przez pompatycznego łajdaka [obecny minister obrony Ukrainy]”.
  „Dostało się” takze ukraińskiej państwowości, kierowanej najpierw przez złodzieja i przestępcę państwowego Poroszenkę”, a teraz przez „naiwnego faceta Zelenskiego” oraz ukraińskiemu społeczeństwu „pozbawionemu jednosci i głęboko podzielonemu, które z radością oklaskuje skorumpowanych i zdegenerowanych polityków”;
  https://strana.ua/news/248093-hrazhdanin-hermanii-voevavshij-v-vsu-nazval-ukrainskuju-armiju-pohrjazshej-v-trusosti-i-lzhi-orhanizatsiej.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Ciąg dalszy „rozróby” w tzw. Kościele Prawosławnym Ukrainy w który trwa w najlepsze „wojna” pomiedzy jego zwierzchnikiem „metropolitą” Epifaniuszem, a „patriarchą honorowym” (czy tez „kijowskim” jak sam sie tytułuje) Filaretem. Tym razem synod KPU zadecydował o „zawieszeniu” Filareta w prawach członka episkopatu, to znaczy pozostaje on w jego składzie „utracił jednak prawa i obowiązki kanoniczne”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4190121-sviaschennyi-synod-ptsu-yskluichyl-fylareta

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Wieści z „wyzwolonego” przez Kijów terytorium obwodu donieckiego. W jednej z tamtejszych kopalni 79 górników nie wyjechało na powierzchnie po zakończeniu swojej zmiany i ogłosiło strajk, domagajac się spłaty zaległosci płacowych oraz zapewnienia dalszego funkcjonowania kopalni. Według szefa Niezależnego Związku Zawodowego Górników Ukrainy Wołyńca łącznie zadłużenie spółki państwowej do której nalezy owa kopalnia (a jest to tylko jedna ze spółek działajacych w obwodzie donieckim) wynosi 93,12 miliona hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/4190071-v-donetskoi-oblasty-79-horniakov-ne-vykhodiat-yz-shakhty

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.