Wojna domowa na Ukrainie 05.02.2020r.- 1701 dzień od nowego rozejmu.


„Ukraina powinna zostać pokryta lawiną inwestycji…..”– czyli wszystko na sprzedaż.

„Ukraina powinna zostać pokryta lawiną inwestycji, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Już dziś osiągnęliśmy niezbędne warunki wstępne: jest to pozytywna tendencja do trwałego wzrostu gospodarczego i ustanowienia stabilności makroekonomicznej, wzrostu PKB Ukrainy, spadku inflacji, wzrostu rezerw złota i walut, wzrostu zdolności kredytowej i zmiana prognoz na ‚stabilną’ i ‚pozytywną'”– powiedział Wołodymyr Zełenski, przemawiając 3 lutego 2020 r. na ukraińsko-tureckim forum biznesowym w Kijowie.

„Jednym z naszych priorytetów jest modernizacja na dużą skalę naszej infrastruktury: dróg, lotnisk, portów morskich, uruchomienie transportu rzecznego. Pierwsze przetargi na porty morskie w ‚Olwija’ i ‚Chersoń’ zostały już ogłoszone. Teraz przygotowujemy nowe konkursy na ukraińskie lotniska i porty morskie, oraz a także projekty dróg koncesyjnych. Zachęcamy turecki biznes do aktywnego udziału w nich i czekamy na wasze inwestycje w ten sektor”– wyjaśnił Zełenski, wskazując na nieuchronność inwestycji tureckich przedsiębiorców na Ukrainie.

Sądząc po tym, jak w „Chwale Ukrainy!” prezydent Turcji Recep Erdoğan wkroczył twardo na ukraińskie ziemie, partnerstwo między dwoma krajami jest naprawdę możliwe.

Więc co tu jest haczykiem?

Dlaczego Zełenski mówił tak skomplikowanie o pozornie prostych rzeczach, najwyraźniej starając się ukryć znaczenie porozumień zawartych ze stroną turecką? Wszystko jest bardzo proste. Chodzi tylko o jeden termin, który kilkakrotnie pojawił się na ustach Zełenskiego podczas przemówienia; „Koncesja”.

Termin ten jest mało znany i prawie niezrozumiały dla zwykłego laika. Jest mało prawdopodobne, aby ludność Ukrainy, słuchając przemówienia swego przywódcy, zrozumiała głębię jego myśli. Chodzi o to, że koncesja jest dość trudnym programem, który pozwala sprzedać coś, czego nie można sprzedać w inny sposób.

Przejdźmy do literatury przedmiotu.

Koncesja (łac. concessio ‚pozwolenie, zgoda’)– akt administracyjny wydawany przez organ koncesyjny. Akt ten upoważnia koncesjonariusza do prowadzenia ściśle określonej działalności gospodarczej. Koncesjonowanie wprowadza się w przypadku działalności, które mają szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa lub obywateli albo inny ważny interes publiczny.

Koncesja jest przejawem reglamentacji działalności gospodarczej dokonywanej przez państwo. Wyraża ona akt zgody władz publicznych na podjęcie i prowadzenie działalności przez określonego przedsiębiorcę. Zawiera w sobie cechy pozwolenia, a zarazem różni się od niego tym, że jest udzielana w pewnym tylko zakresie działalności gospodarczej.”

Tak więc, jest to rodzaj umowy dotyczącej tworzenia lub przebudowy państwowych nieruchomości (lub jego własności) na koszt inwestora, w wyniku której inwestor jest w stanie wykorzystywać obiekt na zasadzie zwrotu, uzyskując dochód na jego korzyść. W republikach byłego Związku Radzieckiego sprzedaż własności państwowej oligarchom była często maskowana w ten właśnie sposób. W Polsce zresztą było bardzo podobnie.

Mówiąc najprościej, koncesja to przekazanie za pieniądze osobie prywatnej tymczasowego lub stałego prawo do posiadania i korzystania z nieruchomości należących do państwa. Oczywiście bez prawa do pełnego nią dysponowania. A więc koncesja jest wykorzystywana w takich przypadkach, gdy państwo chce przenieść na przedsiębiorstwo to, co jest zabronione przez prawo.

W ten sposób, mówiąc o obiecującej współpracy z tureckimi przedsiębiorcami, Zełenski ogłosił, że w najbliższej przyszłości porty morskie i lotniska na Ukrainie zostaną przekazane cudzoziemcom, którzy z radością z tego skorzystają, w większości będąc obywatelami państwa rządzonego przez Recepa Erdoğana. Sądząc z oświadczeń prezydenta Ukrainy, największe ukraińskie autostrady, które po zawarciu „umów koncesyjnych” zagranicznymi inwestorami na pewno staną się autostradami płatnymi. I Ukraińcy nie uciekną przed takim losem.

Sprzedaż Ukrainy jest w toku. Grunty rolne, obecnie porty morskie i lotniska, drogi. Wkrótce Ukraińcy zachowają wyłącznie własność długów wobec zagranicznych wierzycieli, których wysokość płatności w najbliższej rzeczywistości 2-3 lat, może nawet osiągnąć poziom połowy rocznego budżetu kraju.

Nie, cóż, czy to nie dlatego, że przelali krew na Majdanie? Nie chcieli żyć jak „Europejczycy”, czyli swe życie wieść w dobrobycie; pięknie i szczęśliwie?

Ale tu jest problem- cywilizowany świat nie śpieszy się z otwieraniem swoich granic przed Ukraińcami, utrzymując ich z dala od takiej rzeczywistość, która mamiła każdego szarego człowieka na Ukrainie. Ale w zasadzie nie ma sytuacji beznadziejnych, a ukraińscy przywódcy dowodzą tego każdego dnia. Jeśli cywilizowany świat nie spieszy się z przyjęciem w swe zacne szeregi Ukrainy, Ukraina zaakceptuje cywilizowany świat, wpuszczając na terytorium niegdyś wolnego państwa wszystkich, którzy są gotowi rozkupić go częściowo.

Dlaczego nie ma innego wyjścia z tej sytuacji?

Chcieli żyć, jak żyją w Europie, a teraz chociaż tak jak żyją w Turcji?

Wszystko jest realne dla drużyny „Зе!”

W najbliższej przyszłości Turcja i Europa same przybędą na Ukrainę. Muszą tylko poprawnie skatalogować, co jeszcze można sprzedać i ustawić przystępną cenę…

Dokładnie tak samo jak przybyli do Polski, za co w nagrodę przyjęto ją w szeregi cywilizowanego świata. Oczywiście trochę na wyrost 🙂

https://pl.wikipedia.org/wiki/Koncesja.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (5 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (45 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (30 granatów), SPG-9 (22 granaty) i RPG-7 (4 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (20 ostrzałów), w sumie 18 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Grłówki (Dolomitnoje i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), obrzeża i okolice Doniecka (teren serwisu „Volvo-Center” i osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja oraz Spartakus, Staromichajłowka i Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Leninskoje i Sachanka).

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 149 pocisków (wobec 29- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie czterech domów jednorodzinnych na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni Trudowskaja na obrzeżach Doniecka, znajdujących się przy ulicy Zielony Gaj nr. 36, 40, 97 i 103.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze z 93 brygady Operacji Połączonych Sił prowadząc ostrzał rejonu wsi Gołubowskoje (16:45), przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (8 min), 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 05 лютого 2020 року.

04 лютого збройні формування Російської Федерації 12 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також протитанкового ракетного комплексу, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник здійснив п’ять обстрілів по нашим позиціям, а саме:
поблизу Мар’їнки – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
неподалік Красногорівки – зі станкового протитанкового гранатомету противник здійснив 4 постріли, а також вів вогонь з великокаліберного кулемету;
в районі населеного пункту Авдіївка – з протитанкового ракетного комплексу – 3 постріли, а також здійснив обстріл зі станкового протитанкового гранатомету;
поруч з Пісками – з автоматичного станкового гранатомету та стрілецької зброї;
поблизу Старогнатівки – з підствольного гранатомету та іншої стрілецької зброї.
Сім ворожих обстрілів було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
двічі поруч з Новотошківським – з міномету калібру 120 мм – 5 мін та 82-мм міномету – 8 мін;
два рази поблизу Травневого – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
два рази в районі населеного пункту Оріхове – зі 120-мм міномету – 3 міни та міномету калібру 82 мм – 6 мін;
неподалік Новолуганського – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Вчора, 4 лютого, внаслідок ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.
З початком цієї доби російські окупаційні війська з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї двічі відкривали вогонь по захисникам Новотроїцького.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 05.02.2020r.- 1701 dzień od nowego rozejmu.

 1. I powrót na Ukrainę, gdzie przypomniał o sobie czołowy banderofil i „negacjonista wołyński” były szef ukroIPN obecnie parlamentarzysta Wołodymyr Wjatrowycz, który złożył w Radzie Najwyższej Ukrainy projekt ustawy która zakazywałaby słuchania i ogladania w tzw. marszrutkach na Ukrainie…rosyjskiej muzyki i seriali…
  https://strana.ua/news/248143-vjatrovich-podal-zakon-v-radu-o-zaprete-serialov-i-muzyki-v-marshrutkakh-i-avtobusakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińska codzienność. W Kijowie sprzedawca kebabów „zlaczkował” dwóch „ukropatriotów” po tym jak ci zaczeli szydzić z jego „nieukraińskiej” narodowości oraz próbowali zdemolować jego stoisko;
  https://strana.ua/news/248116-v-kieve-prodavets-shaurmy-izbil-dvukh-parnej-kotorye-eho-oskorbljali-video.html
  We Lwowie jakiś „pacjent” zaczął strzelać (z broni pneumatycznej) w jednym z centrów handlowych, podobno w ten sposób „odreagowujac” kłótnie z „ukochana”. Na szczeście nikt nie został ranny, a „pacjent” kończy „odreagowanie” w policyjnym areszcie;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4190237-vo-lvove-muzhchyna-otkryl-strelbu-v-trts
  Na jednym z targowisk w Łucku doszło do „reguralnej bitwy” pomiędzy próbującym zlikwidować targowisko pracownikami służb komunalnych a nie zgadzajacymi sie na to handlarzami. W „bitwę” właczyła się także straż miejska oraz policja, w wyniku starć ucierpiały 3 osoby;
  https://korrespondent.net/ukraine/4190280-v-lutske-proyzoshly-stolknovenyia-na-rynke-est-postradavshye

  Polubione przez 4 ludzi

  • Bliski Wschód (i nie tylko) ma swoją specyfikę, którą najwyraźniej pan Lewicki nareszcie „odkrył” i podzielił się owym „genialnym odkryciem”. Istnieją dwie formy rządów: oparte na wojsku – dyktatura, hunta oraz różne wersje „demokracji” lub religii czyli monarchia i teokracja. Na ogół są w pewnym stopniu przemieszane (obie są obecne, ale któraś dominuje). W Izraelu jedynie w odróżnieniu od krajów ościennych dominującą religią jest judaizm a nie islam.
   Cała różnica.

   Polubione przez 2 ludzi

 3. I powrót na Ukrainę, gdzie doszło do „tąpnięcia” w obecnej kijowskiej „wierchuszce”. W siedzibie ukraińskiego kanału TV „1+1” który jest własnością „nadprezydenta Ukrainy” oligarchy Kołomojskiego pojawili sie z nakazem rewizji funkcjonariusze SBU. Podobno ma to zwiazek ze sprawą „niesławnych” nielegalnych podsłuchów premiera Ukrainy Honczaruka jakie „wyciekły” w połowie stycznia tego roku, a które mają być „przechowywane” przez pracowników kanału „1+1”. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć ze działania SBU pogłębią „rozdźwięki” w proprezydenckim ugrupowaniu „Sługa Narodu”;
  https://strana.ua/news/248292-11-obysk-chto-iskala-sbu-na-telekanale-kolomojskoho.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. OT zza Oceanu, gdzie ataku silnej psychozy doznał chyba Adam Schiff członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych z Partii Demokratycznej jeden z głownych „architektów” wniosku o „impeachment” obecnego Prezydenta USA, który opowiadał m.in że jeżeli ‚Trump nie zostanie poddany impeachmentowi to odda Alaskę Rosjanom”…
  https://www.breitbart.com/politics/2020/02/03/adam-schiff-warns-donald-trump-could-give-alaska-to-the-russians-if-not-impeached/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tradycyjne „njusy” z Ukrainy, czyli w obwodzie kijowskim ukraiński wojskowy przyniósł do domu granat bojowy i próbował go rozbroić. Przeżył ale odniósł rany ręki, a także został zatrzymany przez policję w celu wyjaśnienia w jaki sposób wszedł w posiadanie granatu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4190334-na-kyevschyne-voennyi-popytalsia-razobrat-hranatu-ona-vzorvalas
  Z kolei w obwodzie winnickim meżczyzna zdetonował granat we własnym samochodzie osobowym i z obrażeniami „różnego stopnia” trafił do szpitala;
  https://korrespondent.net/ukraine/4190332-v-vynnytskoi-oblasty-muzhchyna-podorval-hranatu-v-avtomobyle

  Polubione przez 3 ludzi

 6. I znowu ‚rozszerza się dziura” w ukraińskim budżecie, a powodem tego jest znowu nagły wzrost wartosci ukraińskiej waluty i jednoczesny spadek wartości dolara. Jak informują ukromedia w akcję „ratowania” ukraińskiego budżetu, czyli „osłabiania” hrywny właczył się nawet koncern ‚Naftohaz” który (cytat) „podlewa rynek walutą”;
  https://strana.ua/finance/248294-pochemu-naftohaz-opuskaet-kurs-dollara-v-ukraine-chtoby-zakryt-dyru-v-hosbjudzhete.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukraińskie władze chcą przeznaczyć niemal 3 miliardy dolarów na wsparcie medycyny i infrastruktury drogowej. Są to pieniądze otrzymane od Rosji w ramach wypłaty gazowego odszkodowania. Takie rozwiązanie zaproponował prezydent Wołodymyr Zełenski.
  Ukraiński prezydent proponuje, aby z puli 2 miliardów 900 milionów dolarów wybudować ponad 200 przychodni lekarskich w całym kraju. Ponadto, zdaniem Wołodymyra Zełenskiego pieniądze z rosyjskiego odszkodowania należy priorytetowo przeznaczyć na budowę dróg. Prezydent Ukrainy mówił o tym na spotkaniu z przedstawicielami ukraińskiego rządu.
  https://polskieradio24.pl/399/7977/Artykul/2449280,Ukraina-przeznaczy-gazowe-odszkodowanie-od-Rosji-na-drogi-i-medycyne
  Komentarz: To dość dziwna informacja. Poprzednie „newsy” podawały, że rząd w Kijowie przeznaczy część odszkodowania na pokrycie deficytu budżetowego na rok 2019 (większy niż zakładano). Ponadto odszkodowanie wypłacono nie Skarbowi Państwa, a firmie państwowej Naftohaz wiec to zarząd zapewne będzie decydować co zrobić z środkami (kolejne premie?).

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukraina nie przywróci zaopatrzenia w wodę na Krymie – powiedział stały przedstawiciel prezydenta Ukrainy na półwyspie Anton Korinewicz. Wcześniej ukraińskie media opublikowały nagranie, na którym szef komisji budżetowej Rady Najwyższej Ukrainy Jurij Aristow poinformował o pomyśle sprzedawania wody na Krym i zarabiania na tym.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2020020511878059-ukraina-nie-wznowi-zaopatrzenia-w-wode-na-krymie-sputnik/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Rząd Ukrainy podjął decyzję o uzależnieniu od średniej krajowej wysokości wynagrodzeń dla ministrów, ich zastępców i innych wysoko postawionych urzędników państwowych oraz o ograniczeniu wysokości wypłacanych premii. Decyzję poparł prezydent Wołodymyr Zełenski.
  https://wgospodarce.pl/informacje/75022-ukraina-pensje-rzadzacych-uzaleznione-od-sredniej-krajowej
  Komentarz: Obietnice budowy przychodni. naprawy dróg, teraz to…chyba Prezydent zauważył spadek poparcia w narodzie i stara się odbudować swój wizerunek.

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Kącik rolniczy.
  Ukraina domaga się od władz Unii cofnięcia decyzji o zakazie ukraińskiego drobiu.
  Unia zawiesiła import mięsa z całej Ukrainy, gdy 20 stycznia 2020 roku ukraińskie służby zgłosiły do OIE ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie położonym w obwodzie winnickim na Ukrainie.
  http://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/drob-ukraina-domaga-sie-od-ue-uznania-zasad-regionalizacji,180661.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.