Wojna domowa na Ukrainie 08.02.2020r.- 1704 dzień od nowego rozejmu.


Przedstawiciele niemieckiej partii prawicowej (AfD) przybyli na początku tego tygodnia (4 lutego) do stolicy DRL- Ługańska, aby wziąć tam udział w oficjalnym wydarzeniu politycznym.

O całej sprawie poinformował na Twitterze niemiecki dziennikarz „Bilda”– Julian Röpcke:

Przedstawiciele niemieckich prawicowych populistów (AfD) przybyli do okupowanego przez Rosję Ługańska, aby wziąć udział w „oficjalnym” wydarzeniu samozwańczej „Ługańskiej Republiki Ludowej” („LPR”).

Na spotkaniu z przedstawicielami ŁRL przybyli z Niemiec: Gunnar Lindemann, polityk AfD z berlińskiej dzielnicy Marzahn, zasiadający w berlińskiej radzie miejskiej oraz Richard Gretzinger, członek zarządu regionalnego biura AfD. Towarzyszył im niemiecki prof. dr Henning Zoz. To nie była ich pierwsza wizyta w Donbasie. Lindemann i Gretzinger byli obserwatorami podczas w czasie ostatnich wyborów przeprowadzonych przez ŁRL jesienią 2018 r. Co więcej, obaj członkowie AfD odwiedzili rosyjski Krym co wg. strony ukraińskiej jest naruszeniem jej prawa, które uznaje taką wizytę na terenach „okupowanych” za nielegalne.

Ta w istocie niewinna inicjatywa niemieckich polityków AfD i towarzyszącego im profesora Henninga Zoza, którzy po prostu monitorują sytuację w będącej pod kontrolą części Donbasu, wywołała wśród elit ukraińskiej władzy znaczne poruszenie doprowadzając je do furii.

Oficjalnie zareagowało na taki afront, ukraińskie MSZ, które potępiło wizytę trzech niemieckich deputowanych z prawicowej niemieckiej partii „Alternatywa dla Niemiec”, o czym poinformowała rzeczniczka resortu dyplomacji, Kateryna Zełenko.

„MSZ Ukrainy zdecydowanie potępia wizytę przedstawicieli partii ‚Alternatywa dla Niemiec’, Gunnara Lindemanna, Richarda Gretzingera i Henninga Zoza na tymczasowo okupowanych terytoriach ukraińskich w Donbasie”– oświadczyła Zełenko.

Wyjaśniła dalej, że MSZ traktuje tę wizytę jako dowód braku poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, lekceważenia podstawowych zasad prawa międzynarodowego i ustawodawstwa krajowego Ukrainy. Stwierdziła także, że „ci politycy odwiedzili już nielegalnie okupowane terytoria Ukrainy. Wskazuje to na umyślne pogwałcenie przez nich ustawodawstwa krajowego Ukrainy i prawa międzynarodowego z korzyścią dla rosyjskiej ideologii. Takie działania zostaną uwzględnione przy określaniu odpowiedzialności prawnej zgodnie z prawem ukraińskim”– zagroziła rzeczniczka ukraińskiego MSZ.

Zełenko dodała również, że strona ukraińska wie, że niemieckie demokratyczne siły polityczne wspierają wysiłki kanclerz federalnej Angeli Merkel w ramach „kwartetu normandzkiego” w celu przywrócenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w granicach uznanych na arenie międzynarodowej. Znane jest także niezmienne stanowisko rządu federalnego potępiające rosyjskie próby agresji na Ukrainę. W ten sposób dystansując się od wszelkich przejawów propagowania agresywnej polityki rosyjskiej mającej na celu podważenie ukraińskiej państwowości i integralności terytorialnej.

Według Zełenko Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oczekuje, że kierownictwo partii „Alternatywa dla Niemiec” także potępi nielegalne działania jej członków i zapobiegnie takim przestępstwom w przyszłości.

Chciałoby się w tym miejscu przytoczyć starą polską sentencję:

„Czekaj tatka latka” („Warte Papas Sommer”)

https://www.unian.info/war/10859996-german-right-wing-populists-from-afd-visit-russia-occupied-luhansk-photo.html,

https://www.kyivpost.com/ukraine-politics/kyiv-condemns-trip-of-german-far-right-politicians-to-occupied-donbas.html,

https://twitter.com/JulianRoepcke,

https://de.wikipedia.org/wiki/Gunnar_Lindemann,

https://www.facebook.com/richard.gretzinger,

http://henningzoz.de/wp-content/uploads/2019/03/CV2019-01-Henning-Zoz.pdf,

https://de.wikipedia.org/wiki/Henning_Zoz.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (3 miny) oraz granatnika RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (4 ostrzały), w sumie tylko 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był w rejonie Doniecka (Staromichajłowka i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja) oraz na południowym odcinku frontu (Sachanka), w wyniku czego na terytorium DRL spadło 5 pocisków (wobec 15- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej jeszcze zapis graficzny wrogiej aktywności zbrojnej ukraińskich żołnierzy biorących udział w Operacji Połączonych Sił w Donbasie w ciągu minionego tygodnia:

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm okolice wsi Zołotoje-5 gdzie znajdują się pozycje obronne sił zbrojnych ŁRL. W efekcie tego ostrzału zostało zabitych 4 żołnierzy ŁRL i kolejnych 4 odniosło poważne rany.

Ostrzał przeprowadzono z pozycji ogniowych 93 samodzielnej brygady Operacji Połączonych Sił, czym w rażący sposób naruszyli warunki rozejmu. O tym tragicznym w skutkach incydencie została poinformowana Specjalna Misja Monitorująca OBWE.

Według źródeł wywiadowczych ogień przeprowadzono z kierunku stanowisk ogniowych 44 oddzielnej brygady artyleryjskiej Ukraińskich Sił Zbrojnych pod dowództwem podpułkownika Gruza, zaś bezpośrednio przez prowadzących ostrzał; dowódcę haubicy Bunczuka (1998 rok urodzenia), starszego podawczego Czabana i celowniczego Kuczerenkę.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 08 лютого 2020 року.

07 лютого збройні формування Російської Федерації 6 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з протитанкового ракетного комплексу, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник здійснив два обстріли по нашим позиціям, а саме:
неподалік Новомихайлівки – з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поруч з Василівкою – зі стрілецької зброї.
Чотири ворожі обстріли було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
двічі поблизу населеного пункту Оріхове – зі ствольної артилерії калібру 122 мм противник випустив 5 снарядів, з міномету калібру 120 мм – 7 мін та 23 міни з 82-мм міномету, а також вів вогонь з автоматичних станкових гранатометів;
поруч з Кримським – з протитанкового ракетного комплексу – 2 постріли;
в районі населеного пункту Гладосове – зі станкового протитанкового гранатомету – 2 постріли, а також противник вів вогонь з великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
Вчора, 7 лютого, внаслідок ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.
З початком цієї доби російські окупаційні війська з артилерійських систем калібру 122 мм випустили 12 снарядів та зі 120-мм мінометів – 16 мін по захисникам Оріхового.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

53 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 08.02.2020r.- 1704 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek „spowiedź” byłego „operatora dronów” US Army Brandona Bryanta o „nieludzkich zbrodniach” popełnianych przez siły zbrojne USA w Afganistanie, Bryant stwierdził m.in że amerykańska armia w swych działania stosuje metody gorsze od nazistów oraz że „punktem krytycznym” po którym zdecydował się rzucic służbę w US Army była chwila gdy zobaczył jak w budynku trafionym wystrzeloną przez ‚drona” rakietą ginie dziecko, a jego przełożeni powiedzieli mu ze „to tylko pies”…
  Cytat „Ten obraz na ekranie wciąż jest w mojej głowie. Ilekroć o tym myślę, nadal mnie to boli – powiedział pan Bryant. „Kiedy nacisnąłem spust, wiedziałem, że to złe. Kiedy pocisk uderzył, wiedziałem w duszy, że stałem się mordercą. ”
  https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-military-drone-nazis-brandon-bryant-a9324011.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W temacie haniebnej propozycji burmistrza Lwowa Sadowego czyli „handlem zwłokami” agenta wywiadu ZSRR z czasów IIWŚ w zamian za więźniów ukraińskich przebywajacych w republikach z Donbasu. Jeden z ukraińskich dziennikarzy podsumowując stwierdził że jest strona noworosyjska wielokrotnie oddawała zwłoki ukraińskich wojskowych którzy zginęli na kontrolowanym przez nią terytorium i ani razu nie przyszło im do głowy by wykorzystywac to do jakiś „targów”, a to co zaproponował burmistrz Lwowa nazwał „logiką drobnego cwaniaczka”…
  https://strana.ua/news/248733-prakh-sovetskoho-razvedchika-kuznetsova-ne-zakhoteli-otdavat-rossii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem szefowa ukraińskiej diaspory w Kanadzie („Kongres Ukraińców Kanady’) zażadała od władz w Kijowie zakazania wyjazdu drużynie ukraińskich gimnastyczek na mające sie w tym roku odbyć w Moskwie mistrzostwa w tej dyscyplinie oraz wprowadzenia podobnego zakazu dla innych ukraińskich sportowców;
  https://korrespondent.net/ukraine/4191499-dyaspora-kanady-osudyla-uchastye-ukraynskykh-hymnastok-v-sorevnovanyiakh-v-rf
  Ps. Ciekawe czy pojawią sie tam reprezentanci Kanady?

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Skandal wokół ‚dzieła”, filmu o Wielkim Głodzie na Ukrainie w latach 30 tych XX wieku, „Mr Jones” Agnieszki Holland. Okazuje się ze przeciwko „historycznym faktom” które zostały ukazane protestuja najbliżsi krewni tytułowego ‚Mr Jones’a”, czyli walijskiego dziennikarza Garetha Jones’a’;
  https://www.thetimes.co.uk/article/family-fury-as-hollywood-turns-daring-reporter-gareth-jones-into-accidental-cannibal-lgxswsqjw
  https://www.thetimes.co.uk/article/mr-jones-the-true-story-as-not-seen-on-screen-0rdbxzwhg
  https://www.walesonline.co.uk/news/wales-news/gareth-jones-journalist-film-family-17636266

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ot z naszego nieszczęsnego kraju, czyli przypomina o sobie „Pan Antoni’ Maciarewicz;
  https://wiadomosci.wp.pl/wybory-prezydenckie-2020-antoni-macierewicz-krytykuje-szymona-holownie-za-spot-wyborczy-6476112976246401a
  Cytat „Mówiąc o katastrofie smoleńskiej wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości stwierdził także, że jest w posiadaniu „materiałów od aliantów, które ujawniają prawdę o Smoleńsku” 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na Ukrainę powrócili byli funkcjonariusze jednostki specjalnej MSW Ukrainy „Berkut”. Zostali oni, wbrew swojej woli, wpisani na listę więźniów do wymiany przez strone kijowską i zapowiedzieli powrót na Ukrainę by przed sądem „oczyścić imię” swojej danej jednostki” z oskarżeń o zabójstwa demonstrantów podczas kijowskiego majdanu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4191606-dva-eks-berkutovtsa-vernulys-v-kyev-advokat

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Cos pozytywnego o ukrobezpiece (SBU). Pochwalili sie oni ujawnieniem „lewizny” jaką odstawiono w jednej z ukraińskich linii lotniczej (nazwy nie ujawniono), a która polegała na „imitowaniu remontów”, za co oczywiście brano prawdziwe, a nie „imitowane” pieniądze, używanego w należących do niej samolotów. Jak poinformowało SBU tak „odremontowany” sprzęt zagrażał bezpieczeństwu pasażerów latajacych samolotami owej linii lotniczej;
  https://strana.ua/news/248800-samolety-v-odesse-i-kieve-sbu-nashli-nekachestvenno-otremontirovannye-aviasudna.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ciąg dalszy sprawy deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy który poradził emerytce skarżącej się ze nie starcza jej pieniędzy na opłaty na media, by „sprzedała swojego psa” a uzyskane z tego pieniądze przeznaczyła na opłaty za media. Deputowany jednak nie pojechał do kobiety by ją tam osobiście przeprosić, a oczekiwał tam na niego m.in „komitet powitalny” z hasłem ‚Sprzedaj sługę [Narodu] i kup psa”…
  https://strana.ua/news/248818-brahar-i-sobaki-nardep-otkazalsja-priekhat-na-vstrechu-s-pensionerkoj.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Artykuł (wywiad) wart przeczytania.
  W rozmowie z Piotrem Zychowiczem dla „Do Rzeczy” znany amerykański neorealista, prof. John Mearsheimer przedstawił swoje koncepcje dotyczące polskiej polityki wschodniej. Według naukowca nie ma możliwości powołania do życia ideologi trójmorza. Jak poinformował profesor:”Wielonarodowej Rzeczpospolitej nie da się już odtworzyć. Ten rozdział historii został dla was (Polaków) zamknięty.
  Naukowiec powątpiewa również w możliwość agresji Rosji na Polskę.
  cytat: „„Rosjanie wcale nie chcą bowiem zdominować Polski i państw bałtyckich” – podkreśla Mearsheimer. „Rosjanie doskonale rozumieją, że wzięcie pod okupację Polski, Litwy, Łotwy i Estonii to pewny przepis na kolosalne kłopoty”. Profesor na uwagę Zychowicza, że Rosja zaatakowała Ukrainę odparł, że to Zachód ją do tego sprowokował i to on, a szczególnie Stany Zjednoczone, ponoszą odpowiedzialność za obecny kryzys ukraiński. Zaznaczył, że wbrew powszechnemu m.in. w Polsce i USA przekonaniu, obwinianie o to Moskwy „to fundamentalny błąd”. Przypomniał, że od lat 90., mimo sprzeciwu Rosji, Waszyngton forsował strategię rozszerzania NATO na wschód, wywołując przy tym antyrosyjskie wystąpienia w Gruzji czy na Ukrainie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/mearsheimer-do-zychowicza-nacjonalizm-to-najpotezniejsza-polityczna-ideologia-na-ziemi-wielonarodowej-rzeczpospolitej-nie-da-sie-odtworzyc/

  Polubione przez 4 ludzi

 10. I kolejna zdrada
  Co najmniej sześć umów o sprzedaży broni oraz amunicji ze Stanów Zjednoczonych na Ukrainę boryka się z opóźnieniami w ich realizacji, sięgającymi już przynajmniej jeden rok. Według BuzzFeed News, cytowanego przez całe spektrum mediów w Stanach Zjednoczonych i poza nimi, amerykańska administracja prezydencka mogła de facto zamrozić komercyjne transfery wyposażenia wojskowego na Ukrainę o wartości 30 milionów dolarów. Kijów ma obecnie domagać się zwrotu wydanych pieniędzy.
  https://defence24.pl/bialy-dom-blokuje-sprzedaz-broni-i-amunicji-dla-ukrainy

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Wszystkie osoby, które przybędą na Ukrainę z chińskiej prowincji Hubei, będą przez 14 dni izolowane – ogłosiło dziś ukraińskie ministerstwo zdrowia. Ihor Kuzin poinformował, że Kijów prowadzi rozmowy z Pekinem w sprawie ewakuacji z Wuhan obywateli Ukrainy. Dodał, że na ewakuację czeka ok. 50 Ukraińców.
  https://belsat.eu/pl/news/ukraina-zarzadza-izolacje-dla-przyjezdzajacych-z-chinskiej-prowincji-hubei/
  Komentarz:Bardzo rozsądna decyzja władz Ukrainy.

  Polubione przez 3 ludzi

 12. „Z hymnem na ustach” 🙂
  >https://twitter.com/Vityzeva/status/1226147154537918465
  Dopełnienie, czyli „plastic lady” z filmiku, żonie ukraińskiego piłkarza grajacego na co dzień w jednym z tureckich klubów, grozi teraz surowy wyrok (włącznie z karą więzienia) za profanację hymnu Ukrainy jakiego dopuściła się śpiewajac hymn Ukrainy „w bieliźnie” 🙂
  https://www.eurosport.ru/football/turkish-super-lig/2019-2020/story_sto7656248.shtml

  Polubione przez 3 ludzi

 13. W temacie wizyty „baćki” Łukaszenki w rosyjskim Soczi i jego rozmów z (szorstkim) „drugiem Wołdią”. Podobno udało się Łukaszence „wytargować” by gaz z Rosji kupować po ‚starej cenie” (tzn tej z 2019 roku), ale już ropę Białoruś będzie musiała kupować po cenach rynkowych. Plus rozmowy o integracji dwóch państw bedą kontynuowane;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5626268.html
  ps…
  >https://ic.pics.livejournal.com/baron_amorph/7784588/71319/71319_600.jpg

  Polubione przez 2 ludzi

 14. UKROSZAJBA kolejny atak! Ukraiński „Pinokio” po spotkaniu z Papieżem ogłosił że ten nazwał go…”Prezydentem świata” i że tak podobno postrzegany jest „w całej Europie” (!!)
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/7716721
  Ps. Ciekawe tylko dlaczego „postrzegany w całej Europie jako Prezydent Świata” (według jego samego) ubrał się na spotkanie z Papieżem w kamizelkę kuloodporną?
  >https://twitter.com/Breege_XLII/status/1226245878253576195

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.