Wojna domowa na Ukrainie 10.02.2020r. 1706 dzień od nowego rozejmu.


9 lutego 1943 roku, po podstępnym wejściu do wsi Parośla Pierwsza na Wołyniu, sotnia Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka ps. „Dowbeszko-Korobko” wymordowała niemal wszystkich mieszkańców, w tym niemowlęta i kobiety.

Rankiem 9 lutego 1943 r. wieś Kolonia Parośla I została otoczona przez dużą grupę uzbrojonych w pepesze i siekiery Ukraińców. Przedstawili się oni jako partyzanci radzieccy, szykujący się do starcia z oddziałami niemieckimi. Jednak jak się później okazało była to pierwsza sotnia UPA pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka ps. „Dowbeszko-Korobko”. Oddział ten po wkroczeniu do Parośla szybko podzielił się na małe grupy, które rozlokowały się we wszystkich domach. Tam kazali gospodarzom przygotować sobie obiad, aby „posilić się przed walką”. Ci, którzy nie godząc się z tym stawiali opór, byli bici.

Gdy domniemani „ruscy partyzanci” ugoszczeni pod przymusem przez polskie rodziny Parośla I najedli się do syta, około godz. 15:00 nakazano wszystkim bez wyjątku mieszkańcom położyć się twarzą do ziemi. Następnie ich skrępowano. Miało to, jak tłumaczyli, uchronić ich przed zemstą Niemców, którzy surowo karali gospodarzy pomagających partyzantom.

Rzeź zaczęła się, gdy tylko związano ostatniego mieszkańca. Ukraińcy zabijali leżących rozrąbując głowy i ciała siekierami. Komendant Związku Strzeleckiego („Strzelca”) Walenty Sawicki został porąbany na „sieczkę”. Dzieci były uśmiercane uderzeniami obuchem siekiery w główkę. W jednym z domów nie można było wyciągnąć noża, którym niemowlę było przybite do stołu. Po zakończeniu tej rzezi Ukraińcy urządzili sobie libację.

Łącznie w ciągu kilku godzin tej jatki w bestialski sposób wymordowano od 149 do 173 Polaków. Udało się uratować jedynie 12 Polakom (według innych źródeł- tylko ośmiu), w większości dzieciom. Część z nich do końca życia pozostała niepełnosprawna. Majątek zabitych został zrabowany przez okolicznych Ukraińców, którzy brali udział w zbrodni, i wywieziony przez nich na saniach.

Wszystkie bez wyjątku gospodarstwa zostały doszczętnie splądrowane. Zabierano nie tylko kosztowności, lecz także żywność i bydło.

Znaczna część Ukraińców, którzy dokonali rzezi w Parośli, rekrutowała się spośród mieszkańców najbliższej okolicy. Wbrew powszechnej opinii nie był to wyłącznie margines społeczny. Obok zwykłych rzezimieszków w mordowaniu Polaków wzięli udział m.in. pracownicy wydziału oświaty z Włodzimierza i rodziny księży prawosławnych. Syn jednego z nich był nawet komendantem UPA w rejonie włodzimierskim. Akcja oczyszczania Ukrainy z „elementu obcego” miała oddanych zwolenników we wszystkich kręgach ukraińskiego społeczeństwa.

Pierwszym, który dotarł do Parośli, a raczej do tego, co po niej zostało, był polski rolnik z pobliskiego Wydymeru. Natychmiast wszczoł on alarm. W tym samym czasie do Wydymeru przybiegła Maria Bułgajewska, która ocalała tylko dlatego, że udawała martwą. Przybyłym do Parośli Polakom udało się odnaleźć jeszcze 12 żywych, choć ciężko rannych osób. Większość stanowiły dzieci. Ocalała także sześcioosobowa rodzina żydowska Dawida Balzera, ukryta przez Klemensa Horoszkiewicza w piwnicy.

Przygotowania do pochówku przerwały strzały z pobliskiego lasu. Dopiero następnego dnia, pod eskortą niemieckich żołnierzy, Polacy mogli wrócić do Parośli. Ochrona jednak się niecierpliwiła, więc pomordowanych chowano w masowym grobie, owiniętych jedynie w prześcieradła, bez trumien. Nie było czasu nawet na zmianę zakrwawionych i zniszczonych ubrań. Jednak wykopany rów nie pomieścił wszystkich ciał. Ułożono je więc w stożek, po czym usypano kurhan. Był to już trzeci kurhan w Parośli- w pierwszym spoczywały ofiary najazdu tatarskiego, w drugim zmarli na grypę hiszpankę.

Parośla pozostała niezamieszkana. Mimo nalegań Niemców, aby zagospodarować pozostałe mienie, wśród okolicznej ludności nie znaleziono chętnych. Trzy miesiące po rzezi miejscowi Polacy ogrodzili kurhan i ustawili na nim duży krzyż. Pod koniec lipca 1943 r. do wsi ponownie wkroczyły bandy ukraińskie, rozpoczynające akcję likwidacji polskich osiedli w gminie Antonówka. Mieszkańcy prawie 30 innych zagród podzielili los Parośli. Szacuje się, że do początku 1944 r. z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło na Wołyniu co najmniej 60 tys. Polaków.

Po Parośli nie ma śladu. W miejscu, gdzie kiedyś była wieś, rośnie gęsty las. Dostać się tam można tylko przy dobrej pogodzie. Wystarczy kilka dni opadów, aby nieutwardzona droga zmieniła się w rwący potok. O tragedii z 9 lutego 1943 r. przypominają jedynie tablica z nazwiskami pomordowanych oraz dwa podniszczone już krzyże, postawione samowolnie przez Antina Kowalczuka, Ukraińca z pobliskich Krawczuk.

Mało kto dziś pamięta o tragedii wsi Kolonia Parośla I. To, że wspomnienie o niej w ogóle przetrwało, jest wyłączną zasługą organizacji kresowych oraz nielicznych historyków, którzy wbrew politycznej poprawności nie boją się pisać o ciemnych stronach stosunków polsko-ukraińskich. A przede wszystkim zaś, dzięki relacjom cudownie ocalonych świadków tej okrutnej zbrodni.

Można przyjąć, że zbrodnia dokonana w Parośli była tylko wstępem do tego co się stało w dniach 11-12 lipca 1943 roku, kiedy to w powiatach włodzimierskiego, horochowskiego i kowelskiego, dokonano na Polakach masowych zbrodni w 150 miejscowościach.

Do największych masakr ludności polskiej dokonanych przez UPA na Wołyniu doszło m. in. w Janowej Dolinie (ok. 600 zabitych), Woli Ostrowieckiej (572-620 zabitych), Ostrówkach (476-520 zabitych). Łącznie, tylko w ciągu tych dwóch dni kaźni, liczba ofiar osiągnęła 50-60 tysięcy zabitych osób.

Masowych mordów dokonywała UPA na ludności polskiej także na terenach dawnej Galicji Wschodniej (do 1939 r. województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie). Zaczęły one narastać od lutego 1944 r. Do akcji wypędzania Polaków, palenia wsi połączonego z mordowaniem mieszkańców UPA przystąpiła na wiosnę 1944 roku. Zbrodni dokonano m. in. w Podkamieniu (100 – 150 zabitych), Berezowicy Małej (130 ofiar), Lipnikach (180 ofiar).

Oprócz UPA zbrodni na Polakach dopuszczali się Ukraińcy z Galizisches SS Freiwilligen Regiment 4 (m.in. w Hucie Pieniackiej – około 1000 ofiar, w Chodaczkowie Wielkim– 832 zamordowanych).

W sumie, na terenie dawnej Galicji Wschodniej zamordowano 30-40 tysięcy Polaków. Łączna liczba Polaków zabitych przez ukraińskich nacjonalistów wynosi najprawdopodobniej około 100 tysięcy. Jednak niektórzy historycy opierając się na szacunkach demograficznych oceniają, że liczba ofiar mogła wynieść nawet około 300 tysięcy zabitych Polaków. Precyzyjna liczba nie jest znana ze względu na to, iż polscy historycy mają zakaz- nałożony przez ukraińskie władze, wykonania ekshumacji w miejscach dokonanej na ludności polskiej zbrodni. Po prostu, brobanderowskie władze Ukrainy mając pełną świadomość całkowitego zakresu tej nieludzkiej zbrodni, usiłują w ten sposób zatrzeć ślady ukraińskiej odpowiedzialności za jej dokonanie. A ich tłumaczenia dotyczące tego, kto dokonał zbrodni na Polakach, są kuriozalne i przeczące wszelkiej logice i obiektywnym faktom historycznym.

Możliwe stało się to tylko dlatego, bo przez państwo polskie i jego elity władzy, tak poprzedniego jak i obecnego systemu politycznego, los zgładzonych przez Ukraińców polskich rodziny Kresów Wschodnich II RP zostały wymazane ze zbiorowej pamięci, w imię jakiś urojonych doraźnych interesów politycznych.

Opis zbrodni:

„Niemowlęta były przybijane do stołów nożami kuchennymi, kilku mężczyzn było obdartych ze skóry pasami, niektórzy mieli wyrywane żyły od pachwiny do stóp, kobiety były nie tylko gwałcone, lecz wiele z nich miało poobcinane piersi. Wielu pomordowanych miało poobcinane uszy, nosy, wargi, oczy powyjmowane, głowy często poobcinane. Po dokonaniu rzezi mordercy urządzili libację w domu sołtysa. Po odejściu oprawców, wśród resztek jedzenia i butelek po samogonie znaleziono martwe dziecko około 12-miesięczne, przybite bagnetem do stołu, a w ustach dziecka włożony był niedojedzony kawałek kiszonego ogórka.”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Paro%C5%9Bli_I,

http://www.nawolyniu.pl/artykuly/parosla.htm,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BA_wo%C5%82y%C5%84ska

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dmytro_Doncow,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukrai%C5%84ska_Powsta%C5%84cza_Armia,

https://pl.wikipedia.org/wiki/14_Dywizja_Grenadier%C3%B3w_SS_(1_ukrai%C5%84ska).

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm (21 min) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (20 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej (7 ostrzałów), w sumie 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały: rejon Gorłówki (Dolomitnoje i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7), obrzeża Doniecka (teren serwisu „Volvo-Center), a także południowy odcinek frontu (Sachanka).

Łącznie, w wyniku ukraińskich ostrzałów terytorium DRL spadło tam 41 pocisków (wobec 16- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało w rejonie Gorłówki, gdzie jednocześnie ostrzał był najbardziej intensywny, uszkodzenie linii wysokiego napięcia.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 10 лютого 2020 року.

9 лютого збройні формування Російської Федерації 9 разів порушили режим припинення вогню. Противник вів вогонь по нашим позиціям із заборонених Мінськими домовленостями артилерійських систем калібру 152 мм та 122 мм, мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник здійснив три обстріли по нашим позиціям, а саме:
два рази поблизу Лебединського – з 82-мм міномету ворог випустив 10 мін, а також вів вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
неподалік Старогнатівки – з підствольного гранатомету та стрілецької зброї.
Шість ворожих обстрілів було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
двічі поруч з Новолуганським – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
неподалік населеного пункту Новозванівка – зі станкового протитанкового гранатомету – 3 постріли;
три рази у районі населеного пункту Оріхове – зі ствольної артилерії калібру 152 мм противник випустив 10 снарядів та з калібру 122 мм – 21 снаряд, зі 120-мм мінометів – 5 мін та мінометів калібру 82 мм – 15 мін, а також ворог вів вогонь з автоматичних станкових гранатометів.
Вчора, 9 лютого, внаслідок ворожих обстрілів один український захисник отримав поранення.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.02.2020r. 1706 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem rzeczniczka praw obywatelskich na Ukrainie Ludmiła Denisowa zaalarmowała ze uwolnieni w rezultacie ostatniej wymiany więźniów na Donbasie zwolennicy ‚wolnej i demokratycznej” Ukrainy obecnie przebywajacy w szpitalach i ośrodkach zdrowia na „leczeniu i rehabilitacji” w większosci przypadków nie mają gdzie wrócić, ponieważ nie mają mieszkań i domów. Dlatego ukraińska „RPO” wezwała władze w Kijowie do szybkiego zorganizowania dl „uwolnionych” jakiegoś „socjalnego zabezpieczenia” by mogli ‚zaadoptować się do życia w cywilu”;
  https://strana.ua/news/249006-osvobozhdenie-ukraintsev-denisova-utverzhdaet-chto-im-nekuda-idti.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Swoją drogą te pomajdanowe „elyty” Ukrainy to prawdziwe sk*&%$ństwo. Biorącym udział w pacyfikacji obiecywano złote góry. Od darmowych mieszkań po dwóch niewolników i ziemię na własność. Pomijając te jednak te ewidentne bzdury to min Poroszenko śmiał twierdzić, że każdy żołnierz będzie miał wykupione ubezpieczenie zdrowotne/polisę na życie i w razie śmierci państwo gwarantuje wypłatę rodzinie „hieroja” rekompensatę w wysokości 500 minimalnych pensji ( w tamtym czasie było to około 600 tysięcy hrywien).
   Ponadto KAŻDY poszkodowany miał mieć zagwarantowaną najlepszą opiekę zdrowotną. No i kwestia długów-windykacji etc. Uczestnicy ATO (ustawa była podpisana!) mieli zagwarantowane, ze ŻADNE windykacje wobec nich nie będą prowadzone DOPÓKI „walczą za kraj.
   Cóż mogę powiedzieć, w tzw KARMĘ nie wierzę, niemniej nad tym krajem i jego mieszkańcami jakby ciążyła jakaś klątwa.

   Polubione przez 4 ludzi

   • „..nad tym krajem i jego mieszkańcami jakby ciążyła jakaś klątwa.”- niestety, ale ciąży.

    Jeśli Bóg chce kogoś ukarać, to odbiera mu rozum. I w tym przypadku mamy na to 100% dowód.

    A za co chce ich ukarać?

    Za ich nierozliczone i nadal bezkarne winy.

    Pozdrawiam.

    .

    Polubione przez 3 ludzi

 2. „Haniebna zdrada” zza Oceanem, gdzie wyświetlono film o „kulisach” kijowskiego majdanu (tzw. rewolucji godnosci). W filmie pojawiły sie oskarżenia wobec byłego prezydenta USA Baracka Obamy i jego administracji o to ze faktycznie doprowadziła do obalenia ówczesnego prezydenta Ukrainy Janukowycza poprzez poparcie dla kijowskiego majdanu. Nie zapomniano takze o „panoszeniu się” ówczesnego wiceprezydenta USA Bidena na Ukrainie, czyli doprowadzenia przez niego do usuniecia ze stanowiska prokuratora generalnego Ukrainy Szokina oraz „wkreceniu” synusia Huntera w skład zarządu koncernu „BURISMA”, a takze o mieszaniu sie ukraińskich polityków wybory prezydenckie w USA w 2016 roku (po stronie Hillary Clinton);
  https://strana.ua/news/248958-video-kto-streljal-i-vinoven-v-ubijstvakh-na-majdane-v-ukrainskoj-stolitse-kieve.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli jeden z czołowych „organów” PISmediów uczcił 100 rocznicę „zaślubin z morzem” dokonanych 10 lutego 1920 roku przez gen. Józefa Hallera, zdjęciem „zaślubin” dokonanych w marcu w 1945 roku przez żołnierzy ówczesnych „komunistycznych” (wg PiSmediów) WP…
  https://wpolityce.pl/historia/486284-100-lat-temu-polska-odzyskala-baltyk-rocznica-zaslubin
  Ps. Cytat z komnetarzy;
  „Kto dodawał zdjęcia do artykułu, analfabeta? Nie wiedziałem że Halerczycy posługiwali się pepeszami i mieli syrenkę warszawską na sztandarze…???”

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Tymczasem w jednym z kijowskich sądów w dniu dzisiejszym odbyła się rozprawa w sprawie „weteranicy ATU” znanej jako ‚Marusia Zwereboj” która oskarżona jest o to ze wygrażała śmiercią obecnemu Prezydentowi Ukrainy (wraz z deputowana Rady Najwyższej z frakcji „Europejska Solidarność” Poroszenki). Nie obyło się oczywiście bez (tradycyjnych) „ekscesów” ze strony samej oskarżonej (która m.in „rugała” prokuratorów) oraz jej adwokatów, z których jeden (ten z ta „oklapła fryzurka”), jak przypomniano w artykule, w zeszłym roku udzielał wywiadu na ulicy z butelką piwa w ręku…
  https://strana.ua/news/249007-sud-po-maruse-zveroboj-100220-onlajn-transljatsija.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W roku 80-tym obdywałem chwalebną śłużbę w WP po studiach w zachodniopomorskim miasteczku Trzebiatów. Człowiek się po służbie nudził się, więc snuliśmy się po Trzebiatowie i okolicach. Zwróciłem uwagę, że znaczna część ludności, izolująca się zresztą od reszty, mówiła jakimś dziwnym językiem. Byli to, jak się później dowiedziałem,potomkowie niedobitków po Akcji Wisła. Rosjanie się nie patyczkowali i zsyłali ich na Sybir, a nasi pieścili się z niedobitkami wysyłając ich na Ziemie Zachodnie razem z polskimi przesiedleńcami. I mamy to co mamy.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Wieści z tzw. strefy OZS (dawniej ATO) na Donbasie gdzie siły prokijowskie kontynuują swoje działania „wyzwoleńcze”. Tym razem „bojcy” z ukraińskiej 56 Brygady „wyzwolili” w Peskach pod Donieckiem garaże z dachów, a budynki mieszkalne z okien…
  https://inforesist.org/srezali-kryshi-zabrali-okna-bojczov-56-j-brigady-pojmali-na-maroderstve-v-zone-oos/
  Ukraiński portal „Strana.ua” poinformował z kolei o tym ze tzw. sztab OZS promuje (nie żałując przy tym pieniędzy) jednego z „wolontariuszy ATO” Mirosława Gaja, POROCHOBOTA który nie ukrywa swojej wrogosci wobec obecnego Prezydenta Ukrainy m.in publicznie go obrażając;
  https://strana.ua/news/249050-shtab-oos-proslavil-porokhobota-miroslava-haja-kotoryj-nazyval-zelenskoho-korotyshkoj.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Nowe władze Ukrainy – mimo trudnego otoczenia – przyspieszają reformy. Równocześnie rozwija się współpraca polsko-ukraińska. Między innymi o tym mówiono na zakończonym w środę XIII Forum Europa – Ukraina
  https://www.forbes.pl/gospodarka/xiii-forum-europa-ukraina-ukraina-przyspiesza-reformy/tm0msxd
  Komentarz: Wielokrotnie słyszałem te zapewnienia: Ukraina zwalczy korupcje, uprości procedury itd itp. Na razie wyraźnych rezultatów brak, a czas nieubłaganie płynie. I to jest najtragiczniejsze w obecnej sytuacji-tak długo zaniechano jakichkolwiek reform, ze obecnie nawet gdyby władze w Kijowie rzeczywiście postanowiły walczyć realnie z korupcją to i tak nic to nie da.
  Inwestorzy na Ukrainie nie pojawią się, jeśli nie będzie tam siły roboczej (wyjechała za granice) i infrastruktury technicznej (rozpadła się ze starości).

  Polubione przez 4 ludzi

  • I jeszcze w temacie owego forum.

   Dane Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy za cztery miesiące 2019 r. jasno pokazały, że zmienił się główny rynek ukraińskiego eksportu. Miejsce wieloletniego lidera, czyli Rosji, zajęła Polska, z udziałem 6,7 proc. eksportu Ukrainy. Na drugim miejscu była Rosja (6,2 proc.) przed Egiptem (5,3 proc.) i Chinami (5,2 proc.). Znacząca zmiana, bo jeszcze pięć lat temu eksport do Rosji stanowił aż 18,2 proc., podczas kiedy do Polski – 4,9 proc. całego ukraińskiego eksportu.
   https://www.forbes.pl/gospodarka/xiii-forum-europa-ukraina-ukraina-przyspiesza-reformy/tm0msxd
   Komentarz: To, że tak gwałtownie wzrósł eksport towarów z Ukrainy do Polski wcale NIE JEST dobra wiadomością dla naszego kraju. Większość eksportu Ukrainy to surowce/towary nisko przetworzone: głownie zboża.
   I to ukraińska kukurydza, pszenica która zalewa polski rynek (najtaniej ze względu na transport) jest poważnym problemem dla polskich rolników.

   Polubione przez 4 ludzi

 8. Eksperci ostrzegają – większym problemem niż wirus z Chin może się okazać nadchodzący szczyt zachorowań na grypę. Od początku roku z jej powodu zmarło już 10 osób – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Na Ukrainie i Czechach trwa prawdziwa epidemia.
  Bezpośrednią przyczyną ogłoszenia epidemii na Ukrainie był znaczny wzrost zachorowań w obwodzie dniepropietrowskim – w ciągu tygodnia odsetek chorych zwiększył się o 44 proc. „Do lekarzy zwróciło się ponad 26,5 tys. mieszkańców obwodu, a prawie 99 tys. uczniów z regionu skierowano na kwarantannę. W obwodzie zakarpackim zamknięto szkoły w związku z ogłoszeniem dwutygodniowej kwarantanny” – pisze gazeta.
  https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-dgp-nadciaga-pik-grypowy-w-czechach-i-na-ukrainie-epidemia,nId,4318471#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Tymczasem popularny na Ukrainie pranker „Joker” brał sobie na cel „witirankę ATU” „Marusie Zweroboj”, oskarżonej o „publiczne wygłaszanie „gróźb karalnych” wobec obecneho Prezydenta Ukrainy. Występując „w imieniu” deputowanej rady Najwyższej Ukrainy z frakcji „Europejska Solidarność” (Poroszenki) Iryną Heraszczenko nawiązał „rozmowe” ze „Zweroboj” podczas której ta obiecała mu m.in ze „załatwi Zelenskiego za wycofywanie wojsk z frontu” oraz że „pokaże temu pe.ałowi”, ale najpierw Iryna Heraszczenko powinna załatwić jej pobyt w jednej z luksusowych klinik w Kijowie i wyleczenie wrzodu żołądka 🙂
  https://strana.ua/news/249137-dzhoker-marusja-zveroboj-poprosila-irinu-herashchenko-sprjatat-ee-v-feofaniju.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Wiceszef MSW Ukrainy Anton Heraszczenko potwierdził informacje o tym ze osoby oskarżane o zabójstwo dziennikarza Pawła Szeremeta „miały kontakt z SBU”. Według Heraszczenki w związku z tym „badanych i sprawdzanych” jest 10 funkcjonariuszy SBU. Dla przypomnienia, w ukromediach pojawiły sie informacje ze osoby („weterani ATO”) zamieszane w zabójstwo Szeremeta miały być członkami |grupy znajdującej sie pod kontrolą funkcjonariuszy SBU” („Szwadron Śmierci”?);
  https://strana.ua/news/249120-svjaz-sbu-s-podozrevaemymi-v-ubijstve-pavla-sheremeta-dokazana-herashchenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Prokuratura generalna Ukrainy w oficjalnym piśmie potwierdził informacje z ukromediów o tym ze otrzymywała pieniądze od jednej z fundacji należacej do ‚wegierskiego filantropa” Sorosa. odmówiono jednak podania na ten temat szczegółowych informacji to znaczy ile to było pieniedzy oraz kto w prokuraturze je otrzymał i na co ewentualnie je przeznaczono;
  https://strana.ua/news/249167-u-rjaboshapki-priznalis-chto-sotrudnichajut-s-fondom-sorosa.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • „…na co ewentualnie je przeznaczono”- na zakup różnych drogich ruchomości i nieruchomości (luksusowych mieszkań, willi i podmiejskich daczy). Oczywiście w ramach prywatnej konsumpcji.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 12. OT zza Oceanu, czyli pojawiły sie informacje o tym ze Departament Sprawiedliwości USA jest gotowy rozpocząć oficjalne śledztwo w oparciu o wyniku „śledztwa” jakie przeprowadził na Ukrainie prawnik Donalda Trumpa Rudy Giuliani, czyli m.in w sprawie „panoszenia się” byłego wiceprezydenta USA Bidena w Kijowie oraz „zatrudnienia” jego syna w koncernie „BURISMA”;
  https://strana.ua/news/249165-minjust-ssha-hotov-rassmotret-fakty-ob-ukraine-sobrannye-rudi-dzhuliani.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. OT z Bliskiego Wschodu, gdzie trwa ofensywa syryjskich sił rządowych w ostatnim „rezerwacie tzw. syryjskiej opozycji” w prowincji Idlib. Jako że „rezerwat” znajduje sie pod „protektoratem” Turcji, „sułtan” Erdogan stara się „odgonić” siły syryjskie od swoich podopiecznych co skutkuje „wymianą ciosów” pomiedzy siłami tureckimi, a syryjskimi. W międzyczasie okazuje sie że Rosja prowadzi rozmowy z syryjskimi Kurdami;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5633018.html
  Plus dr Szewko poinformował o jakims zamachu bombowym w „wyzwolonym” przez Turków syryjskim Afrinie;
  >https://twitter.com/wszewko/status/1226770550737002496
  I jeszcze Pentagon, kolejny już raz, „uaktualnił” liczbe amerykańskich wojskowych „poszkodowanych” w czasie irańskich odwetowych ataków na bazy US Army znajdujące sie na terytorium Iraku. Według informacja przedstawiony przez CNN liczba „poszkodowanych z urazami mózgu” amerykańskich wojskowych ma już wynosić ponad 100 osób;
  https://edition.cnn.com/2020/02/10/politics/traumatic-brain-injuries-iran-strike/index.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.