Wojna domowa na Ukrainie 11.02.2020r.- 1707 dzień od nowego rozejmu.


„W czasie szczytu normańskiej czwórki w Paryżu, pod naciskiem Stanów Zjednoczonych, strona ukraińska odmówiła wycofania sił wzdłuż całej długości linii kontaktowej w Donbasie”– powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Ławrow w wywiadzie dla „Rossijskaja Gazeta” powiedział, że Stany Zjednoczone „naprawdę nie chcą wdrożenia porozumień z Mińska”. Minister zasugerował, że konflikt w Donbasie „w pewnej kontrolowanej fazie odpowiada interesom Stanów Zjednoczonych” z „punktu widzenia ich geopolitycznych poglądów na przestrzeń poradziecką”.

Jednocześnie strona ukraińska stwierdziła, że ​​całkowite wycofanie sił zajmie jej 10-15 lat. W tym samym czasie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski „ekstrapolował tempo” podziału sił w Stanicy Ługańskiej, Pietrowskoje i Zołotoje. Ławrow zwrócił uwagę, że „jeśli rozciągnie się ten proces za każdą osadę z oddzielna, to w ten sposób wycofywać się można przez pół wieku” .

Rosja jest zaniepokojona oświadczeniami ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Wadima Priestajko o możliwości rozpoczęcia poszukiwania alternatywy dla porozumień mińskich. Ławrow uważa, że ​​dążenie Kijowa do przejęcia kontroli nad granicą zagraża mieszkańcom Donbasu. Rosyjski minister spraw zagranicznych przypomniał, że nawet w ukraińskiej Wierchownej Radzie i rządzie nie wykluczają wprowadzenia „scenariusza sił”.

„I dać tym ludziom pełną kontrolę nad granicą?”– zapytał retorycznie Ławrow, dodając, że w takiej okoliczności można już by było „zapomnieć o specjalnym statusie, wyborach i wszystkim innym”.

Ławrow zwrócił też uwagę na to, że nie wszystkie tak zwane „bataliony ochotnicze” są gotowe do wykonania rozkazów Kijowa.

Następnie przypomniał, że Kijów „odwołał ambasadora, groził zerwaniem stosunków dyplomatycznych”. Teraz „wygląda na to, że ktoś wspomniał o prawdopodobieństwie podjęcia przez Zełenskiego decyzji o powrocie ambasadorów”. Rosja nie będzie miała nic przeciwko, biorąc pod uwagę, że kraje są powiązane w zakresie gospodarki, transportu, kwestii humanitarnych, więzi rodzinnych. Rosja uważa, że ​​„nierozsądne jest ciągłe budowanie barier”.

Ławrow zwrócił też uwagę, że „wielu ukraińskich partnerów w swoich rozmowach stara się przyjąć pragmatyczne podejście do problemów”, ale mimo to „publicznie prawie każdy z nich mówi coś przeciwnego”.

Określił też on prymitywną praktyką to, gdy „ktoś pojedzie na Krym i to wszystko- jest osobą usuwaną z listy tych, z którymi Ukraińcy mogą nie tylko uścisnąć dłoń, ale nawet spotkać się”. Nazwał to podejście „narodowym radykalizmem ultra-flekowania”.

W tym miejscy przypomnę, że po szczycie w „formacie normańskim” Zełensky wyraził chęć zmiany porozumień mińskich. Kijów żąda przeniesienia kontroli granicy na korzyść Kijowa przed wyborami w Donbasie. Kreml odpowiedział na to, że zmiany w umowach są możliwe tylko przy współpracy z DRL i ŁRL.

Oczywiście taka niejednoznaczna i sprzeczna z deklaracjami postawa najwyższych czynników władzy na Ukrainie, nie może nie spotkać się z reakcją partnerów Ukrainy, a szczególnie z kręgu krajów „kwartetu normandzkiego”, które są gwarantem przyjętych rozwiązań pokojowych, wynikających z porozumień mińskich.

W efekcie, uczestnicy „formatu normańskiego” postanowili na najbliższym spotkaniu na szczycie, do którego ma dojść w Monachium, zmienić jego format na „trio”, a więc bez udziału Ukrainy.

Biorąc pod uwagę fakt, że dyplomacja „tria” już intensywnie pracuje nad przygotowaniem kwietniowego spotkania, pokazuje dobitnie to, że kraje „tria” są głęboko przekonane do podjętej przez siebie decyzji dotyczącej dalszych pertraktacji bez udziału strony ukraińskiej.

Szef ukraińskiego MSZ Wadim Priestajko potwierdził, że nie ma zaproszenia na to spotkanie, a jednocześnie uważa, że ​​nie ma w tym nic złego, chociaż brak zaproszenia na to spotkanie wskazuje na całkowity brak ukraińskiej polityki zagranicznej, za który jest osobiście odpowiedzialny. Odpowiedzialny za taki stan rzeczy jest oczywiście wraz z nim, także głowa państwa Wołodymyr Zełeński.

Próbując usprawiedliwić się, Prisztajko powiedział, że spotkanie zaplanowane na kwiecień jest priorytetem. Dodał, że delegacja z Ukrainy przyjedzie jednak do Niemiec, gdzie weźmie udział w procesie negocjacji między pięcioma państwami, których obywatele zginęli w katastrofie lotu UIA PS752 w Iranie.

Przypomnę, że poprzedni szczyt w „formacie normańskim” na szczeblu przywódców nie był najbardziej udany dla strony ukraińskiej. Tak więc jedyne osiągnięcie Zełenskiego po tym spotkaniu można uznać za porozumienie przewidujące wymianę więźniów. Stronie ukraińskiej udało się też jakimś cudem podpisać umowę gazową, ale same poniosły przy tym wielkie straty. Ponadto Federacja Rosyjska miała możliwość wywarcia presji na Kijów, aby wdrożyć inne umowy.

Dlatego też strony, dostrzegając problem niewiarygodności Ukrainy i jej braku zdecydowania w dalszym procesie przywracania pokoju w Donbasie, a więc i wiarygodności, postanowili w węższym gronie starać się uzgodnić konstruktywne stanowisko.

Prawdopodobnie dopiero wtedy, ponownie Ukraina zostanie zaproszona do stołu rokowań w „formatu normańskiego” w jego pełnej czterostronnej obsadzie, aby tam po przedstawieniu jej wypracowanego stanowiska, zajęła wobec niego swoją opinię.

Oczywiście, nie mając innego wyjścia jak tylko wyrazić zgodę na podjęte przez „trio” decyzję, z ewentualnym późniejszym lawirowaniem Kijowa, do czego już zostaliśmy przyzwyczajeni.

https://rg.ru/2020/02/10/sergej-lavrov-prodolzhaetsia-srashchivanie-nato-s-evrosoiuzom.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 08:15 a 21:48, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (12 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (4 wystrzały) oraz granatników SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (łącznie 4 ostrzały), w sumie 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Przez ukraińskich żołnierzy ostrzelane zostały: rejon Gorłówki (Michajłowka, Szirokaja Bałka oraz na obrzeżach Gorłówki- teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), okolice i obrzeża Doniecka (Staromichajłokwa i Aleksandrowka oraz teren serwisu „Volvo-Center”- na obrzeżach Doniecka), a także na południowym odcinku frontu w punkcie- Sachanka.

Łącznie w wyniku wczorajszego ostrzeliwania terytorium DRL przez ukraińskich żołnierzy, spadły tam 22 pociski (wobec 41- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 11 лютого 2020 року.

10 лютого збройні формування Російської Федерації 5 разів порушили режим припинення вогню. Противник вів вогонь по нашим позиціям з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Два ворожі обстріли було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
поблизу Красногорівки – зі стрілецької зброї;
неподалік Павлополя – зі станкового протитанкового гранатомету – 5 пострілів.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив три обстріли наших позицій, а саме:
в районі Оріхового – зі станкового протитанкового гранатомету – 4 постріли;
поруч з населеним пунктом Хутір Вільний – з ручного протитанкового гранатомету;
неподалік Новолуганського – з автоматичного станкового гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
Вчора, 10 лютого, внаслідок ворожих обстрілів втрат серед українських захисників не було.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.02.2020r.- 1707 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ot z naszego nieszczęsnego kraju, czyli „jak Ukroince Warszawę zdobuwały”…
  https://www.se.pl/warszawa/groza-nad-wisla-warszawiacy-porzerazeni-tajemniczym-koczowiskiem-gdzie-sa-sluzby-aa-Vth9-rzBt-awbm.html
  Cytat „Groza nad Wisłą! Warszawiacy porzerażeni tajemniczym koczowiskiem. Gdzie są służby?
  Część z nich to na pewno Ukraińcy. Stamtąd część z nich codziennie wyjeżdża do pracy, część jest bezrobotna”
  Ps. Jak widać dzięki „światłym i postępowym” rządom POPiS dogoniliśmy już Zachód…

  Polubione przez 5 ludzi

  • „Jak widać dzięki „światłym i postępowym” rządom POPiS dogoniliśmy już Zachód…”- ja twierdzę, że prześcignęliśmy go znacznie, wchodząc już w etap realnego komunizmu (bolszewizmu). Przed nimi jeszcze daleka droga aby to osiągnąć 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Tymczasem w Kijowie. Pojawiła się informacja o dymisji dotychczasowego szefa Biura Prezydenta Ukrainy Bohdana i zastąpienia go przez dotychczasowego ‚doradcy d/s międzynarodowych” Prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka;
  https://strana.ua/news/249224-bohdan-ushel-prezident-naznachil-ermaka-hlavoj-ofisa-prezidenta.html
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4192410-zelenskyi-uvolyl-hlavu-svoeho-ofysa-bohdana
  Podobno o (ostatecznym) zwolnieniu Bohdana miał zadecydować, według samego Zelenskiego, „konflikt wewnątrz Biura Prezydenta przeszkadzający w jego pracy”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4192415-zelenskyi-zaiavyl-o-konflykte-v-svoei-komande

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Podczas gdy władze w Kijowie domagają się od członków zarządu państwowej spółki ‚Naftohaz” by „opanowali się” w przyznawaniu sobie „astronomicznych” pensji i premii, dyrektor ‚Naftohazu” Witrenko zażądał wypłacenia sobie do końca premii za wygranie „arbitrażu” w Sztokholmie z rosyjskim ‚Gazpromem”. Podobni Witrenko jest w tej sprawie „poszkodowany” bo w grudniu zeszłego roku otrzymał tylko częśc owej premii;
  https://korrespondent.net/business/companies/4192380-vytrenko-potreboval-premyui-za-pobedu-nad-hazpromom-v-stokholme

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codzienność. W jednej z miejscowosci obwodu zaporoskiego przed jednym z supermarketów w którym wydawany jest przeceniony chleb codziennie trwaja bójki, pomiedzy tymi którzy chcą go dostać;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4192428-na-zaporozhe-luidy-kazhdoe-utro-derutsia-za-deshevyi-khleb
  W Lwowie zatrzymano trzy osoby podejrzane o podpalenie samochodu osobowego należącego do znanego w mieście małżeństwa dziennikarzy, pracujacych m.in dla ‚Radia Swobody”. Wśród zatrzymanych jest ‚zleceniodawca” przestępstwa, „wykonawca” jak sie okazuje znany policji przestępca oraz „pośrednik” pomiędzy „zleceniodawcą” i „wykonawcą”, którym okazał sie być…funkcjonariusz policji obwodu lwowskiego;
  https://strana.ua/news/249201-v-podzhohe-mashiny-zhurnalistki-radio-svoboda-vo-lvove-podozrevajut-trekh-chelovek.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „Haniebna zdrada” ze strony władz w Kijowie wobec kanału ATR będącego „tubą propagandową” dla tzw. medżlisu krymsko – tatarskiego, z powodu czego ów kanał musiał zawiesić swoje nadawanie. Ukraiński minister kultury tłumaczy ze powodem wstrzymania finansowania jest „różnica pomiędzy zarządem kanału a Skarbem Państwa na temat interpretacji ustawy o zamówieniach publicznych”, czyli prawdopodobnie chciano by wyliczyli się z pieniedzy które otrzymali z ukraińskiego budżetu 🙂
  https://korrespondent.net/ukraine/4192480-mynystr-obiasnyl-pochemu-kanalu-ATR-zablokyrovaly-fynansyrovanye

  Polubione przez 5 ludzi

 6. MSWiA rozpoczęło procedurę pozbawienia firmy Nattan koncesji na handel bronią. To pokłosie informacji podanych przez DGP.

  Opisaliśmy, jak przedsiębiorstwo z warszawskiej Woli sprzedało 30 tys. serbskich pocisków naszemu wschodniemu sąsiadowi. Część sprzedanej na Ukrainę serbskiej amunicji przejęli prorosyjscy separatyści z Donbasu. Wówczas władze w Belgradzie odcięły się od dealu, a rosyjskiej Służbie Wywiadu Zagranicznego – aby zachować poprawne relacje z Kremlem – przekazały kompromat (materiały obciążające) na Polskę
  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1449766,kontrola-mswia-w-firmie-nattan.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Tymczasem na Ukrainie. W Winnicy centrum miasta zablokował protest mieszkańców przeciwko „reformom placówek opieki zdrowotnej” która forsują lokalne władze. Mieszkańcy obawiają sie ze „reformy” mają w rzeczywistosci doprowadzić do upadku i likwidacji części miejskich placówek zdrowia, przez co staną sie dla nich trudno dostepne;
  https://korrespondent.net/ukraine/4192546-v-vynnytse-protestuuischye-perekryly-dvyzhenye-v-tsentre
  Z kolei w „wyzwolonym” Kramatorsku (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) pod siedzibą prokijowskich władz obwodowych pojawiła sie pikieta górników domagających się (standardowo) wypłaty zaległych wynagrodzeń;
  https://strana.ua/news/249295-shakhtery-piketirovali-zdanie-donetskoj-oha-iz-za-dolhov-po-zarplate.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Po Węgrach i Rumunach ‚zaniepokojenie” działaniami władz Ukrainy wobec mniejszości narodowych wyraziły władze Bułgarii. Cytat „W Sofii odbyło się posiedzenie Prezydenckiej Rady ds. Pracy z Bułgarami mieszkającymi za granicą. Omówiono na nim niepokojące sygnały otrzymywane od bułgarskich społeczeństw na Ukrainie dotyczące możliwych konsekwencji trwającej reformy administracyjnej i terytorialnej w tym kraju”. Podczas spotkania miały pojawić sie sugestie że działania władz w Kijowie zagrażają „zwartemu życiu społeczności bułgarskiej i mogą pozbawić tysiące dzieci bułgarskiego pochodzenia prawa do nauki w języku ojczystym”;
  https://rg.ru/2020/02/11/v-sofii-vyrazili-bespokojstvo-polozheniem-etnicheskih-bolgar-na-ukraine.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, dwa artykuły z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua”. Jeden o tym jak to zarząd państwowego koncernu ‚Naftohaz” toczy „heroiczny bój” ze swoim zwierzchnikiem, czyli rządem Ukrainy, o premie za wygrany z rosyjskim „Gazpromem” „arbitraż” w Sztokholmie. A jest sie o co „bić” bo w grę ma wchodzić 25 mln dolarów;
  https://strana.ua/news/249289-premija-vitrenko-i-koboleva-za-pobedu-s-stokholme-top-menedzhery-trebujut-denhi.html
  Drugi z kolei opowiada jak na stosunek USA wobec Ukrainy może wpłynąć spodziewana „wielka czystka” w Departamencie Stanu USA jaką ma przeprowadzić Trump po zwycięstwie w „batalii o impeachment” (warto przypomnieć że częśc materiałów przeciwko Trumpowi dostarczyli właśnie pracownicy Departamentu Stanu). Pojawiły sie nawet pogłoski o zmianie na stanowisku Sekretarza Stanu, którym miałby zostać…prawnik Trumpa Rudy Giuliani;
  https://strana.ua/articles/249148-kak-otrazjatsja-na-ukraine-kadrovye-chistki-v-hosdepe-ssha.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Przewodniczący zarządu ukraińskiego agroholdingu KSG Agro Siergiej Kasjanow wezwał państwa europejskie do współpracy z Ukraińcami przeciwko ASF, w szczególności do pomocy we wprowadzeniu odpowiednich odszkodowań na Ukrainie ( z budżetu państw zachodnich rzecz jasna-przypisek mój). Propozycja padła podczas dyskusji panelowej na Forum Europa-Ukraina, które odbyło się w dniach 4-5 lutego w polskim Rzeszowie.
  https://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/ukraina-potrzebuje-wsparcia-w-walce-z-asf,91932.html
  Komentarz: Ja pierniczę bogaty agroholding namawia by POLSKIE władze wspierały konkurencję zza wschodniej granicy. Najgorsze jest to, ze „warszawa” na taki układ może przystać(!)

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że bardzo chciałby, aby w jego kraju wynagrodzenie „było takie jak w Polsce”. Chcę wierzyć, że uda nam się spełnić to marzenie – dodał w wywiadzie opublikowanym przez agencję Interfax-Ukraina.
  https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-prezydent-ukrainy-chce-by-u-nas-zarabialo-sie-tyle-co-w-pols,nId,4320852#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: To trochę poczeka-tak jak Polska od lat nie może dogonić „zachodu” w placach tak Ukraina jeszcze dziesięciolecia będzie nadrabiać (?) zaległości.

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Dobra wiadomość

  Resort kultury Ukrainy rozpoczął przygotowania do odrestaurowania kościoła świętego Mikołaja w Kijowie. Na ten cel w budżecie państwa przeznaczono ok. 50 mln hrywien (ok. 8 mln zł) – poinformował w poniedziałek ukraiński minister kultury Wołodymyr Borodianski.
  Kościół św. Mikołaja od lat 70. XX wieku wykorzystywany jest jako sala organowa. Regularnie odbywają się tu nabożeństwa rzymskokatolickie, jednak kijowscy katolicy prowadzą starania o odzyskanie świątyni. Jak dotychczas nie przyniosły one rezultatów.
  http://www.propertydesign.pl/architektura/104/ukraina_50_mln_hrywien_na_remont_kosciola_sw_mikolaja,27665.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. I kolejny już raz na Ukrainie wprowadza się ustawę bez pomysłu/bez przygotowania i doprowadza to do tragedii
  Od 2020 roku w Ukraińskich cyrkach nie wolno już wystawiać dzikich zwierząt. Znani cyrkowcy Julia i Mikołaj Kotzirev, bohaterowie cyrku państwowego dawnego Związku Radzieckiego, czują się zdradzeni tym nowym zakazem.
  https://www.arte.tv/pl/videos/094055-000-A/ukraina-cyrk-bez-zwierzat/
  Komentarz: Ciekawe co stanie się ze zwierzętami-nie sprecyzowano kto ma się zając wytresowanymi zwierzętami, kto będzie je utrzymywał. Nie ma możliwości by lwy czy tygrysy mogły zostać wypuszczone do naturalnego środowiska.
  Czarny scenariusz to ten w którym zwierzęta zostaną uśpione. Jednak zakładam, że treserzy i ich zwierzęta wyemigrują (Rosja?).

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.