Wojna domowa na Ukrainie 12.02.2020r.- 1708 dzień od nowego rozejmu.


Moskwa zdecydowanie wyjaśniła, że ​​bez wypełnienia przez Kijów porozumień osiągniętych na ostatnim spotkaniu normańskiej czwórki w Paryżu nie będzie nowego szczytu w tym formacie.

Wiceminister rosyjskiego resortu spraw zagranicznych, Andriej Rudenko przypomniał zobowiązania podjęte przez strony konfliktu. Tak zwany „pakiet paryski” obejmuje 6 pozycji.

A więc DRL i ŁRL oraz Kijów powinny:

1. wycofać siły na trzech kolejnych odcinkach linii rozgraniczenia,

2. otworzyć nowe punkty kontrolne,

3. zanotować zdecydowany postęp w usuwaniu min,

4. dokonać całkowitą wymianę osób przetrzymywanych i więzionych,

5. przeprowadzić konstytucyjną fiksację „formuły Steinmeiera”,

6. koordynować wszystkie aspekty prawne specjalnego statusu Donbasu, aby zapewnić jego
ciągłość działania.

Na tych sześć punktów wzajemnego porozumienia w Paryżu, jak dotąd wypełniono tylko jeden- dokonano wymiany. Jeśli zaś chodzi o wszystkie inne, jak dotąd nie ma nawet wskazówki, że ukraińskie władze są w jakikolwiek sposób gotowe choćby do rozpoczęcia ich wdrażania. Wygląda nawet na to, że nikt poważnie o tym nie myśli. Co więcej, zapał do negocjacji z Rosją, który Wołodymyr Zełenski wykazywał na początku swojej kadencji, zniknął teraz bez śladu. Ministrowie i politycy z kręgu prezydenta coraz częściej wypowiadają antyrosyjskie oświadczenia, które wykluczają samą możliwość normalnego i konstruktywnego dialogu.

Głosy tak zwanych „elit”, to znaczy tych ukraińskich polityków, których poglądy ukształtowały się na jednym z kursów szkoleniowych finansowanych przez miliardera George’a Sorosa, zwolenników liberalnych reform i protegowanych Partii Demokratycznej Stanów Zjednoczonych, stają się coraz głośniejsze, stając się dominującą nutą obecnego czasu.

I tak, m.in. wywiadzie dla RBC-Ukraina” minister kultury, młodzieży i sportu Wołodymyr Borodianski, który pochodzi ze struktur biznesowych oligarchy Wiktora Pinczuka, oceniając trasy ukraińskich artystów w Rosji, stwierdził:

„Powiedziałem, że istnieją rzeczy, które normalizują stosunki między krajami . Sfera kulturowa normalizuje relacje. Mamy nienormalne stosunki z Rosją. Są dzisiaj naszym wrogiem. I myślę, że kiedy nasi artyści udają się do Rosji na występy, prowadzi to automatycznie do normalizacji relacji. Zdecydowanie nie mogę się z tym zgodzić.”

To znaczy, że pewne kręgi ludzi władzy ukształtowanej po zamachu stanu dokonanym w lutym 2014 roku, nie widzą żadnej potrzeby normalizacji stosunków z Rosją. „Ona jest wrogiem” i zwyczajowo z wrogiem walczy się bez podejmowania negocjacji. Jedynym dopuszczalnym formatem negocjacji jest podpisanie przez przeciwnika bezwarunkowej kapitulacji.

W ten sposób, pomimo wyborczych deklaracji o zaprowadzeniu w Donbasie pokoju- dzięki czemu tak sam Zełenski jak i jego zespół z kabaretu „Kwartał 95” wygrali wybory na Ukrainie, obrał w ostateczności jednak polityczny kurs byłego prezydenta Petra Poroszenki. Jeśli wcześniej głowa państwa ukraińskiego próbowała manewrować między różnymi siłami politycznymi, teraz linia antyrosyjska wypiera wszystkie inne elementy. I właśnie taki pogląd jest charakterystyczny dla zwolenników i uczniów polityki węgierskiego miliardera i filantropa- Sorosa. Dlatego też tenże sam Borodianski nazywany jest obecnie na Ukrianie „porochobotem”. W przypadku wszystkich kluczowych kwestii, poczynając od Donbasu, a kończąc na integracji europejskiej, są tacy ludzie przykładnymi przedstawicielami sfinansowanego przez Sorosa „euromajdanu”. Oni nie potrzebują pokoju, uważają, że separatystów należy pokonać, nie chcą nawiązywać stosunków z Rosją i przywracać z nią zerwane więzi gospodarcze.

Najprawdopodobniej sytuacja polityczna może się nieco zmienić, ale tendencja do wzrostu liczby zwolenników Sorosa wydaje się logiczna, uzasadniona i nie do pokonania. Antyrosyjska retoryka, która jest podstawą państwowej ideologii Ukrainy, skazana jest na samoreprodukcję w coraz bardziej bezkompromisowych formach, ponieważ bez wzmocnienia jej elementów Ukraina traci siłę i wewnętrzną dynamikę. Dlatego tak długo, jak państwo ukraińskie pozostawać będzie antyrosyjskie, jakikolwiek władza tego kraju zostanie zawsze postawiona do pionu samą siłą rozbudzonych upiorów przeszłości. To właśnie obecnie determinuje politykę ukraińską i od tego nie da się już uciec.

Na zakończenie przypomnę, że w dniu dzisiejszym mija pięć lat od podpisania porozumienia o wdrażaniu środków prowadzący do pokoju w Donbasie, tzw. porozumienia „Mińsk 2”.

Jak dotąd nie zrealizowano w całości z tego porozumienia ani jednego punktu.

Oczywiście taka sytuacja ma związek z postawą strony ukraińskiej, która działając pod presją hegemona, musi spełniać jego życzenia. Zaś celem jaki przyświeca światowemu mocarstwu jest wyłącznie demontaż tzw. poradzieckiej strefy wpływów Rosji. Aby to osiągnąć, stosowane są różne metody, a ostatnio wojna gospodarcza w postaci sankcji nałożonych na Rosję oraz destabilizacja sytuacji w pobliżu jej granic. Oczywiście ekspansja terytorialna NATO oraz przyśpieszający wyścig zbrojeń również są nie bez znaczenia.

W efekcie zagrożenie wybuchu niekontrolowanego konfliktu zbrojnego na dużą skalę ciągle rośnie.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu:moździerzy kaliber 82 mm (21 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (8 wystrzałów) oraz granatników SPG-9 (7 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (4 ostrzały), w sumie 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały Krutaja Bałka i Staromichajłowka- koło Doniecka oraz Leninskoje i Sachanka- na południowym odcinku frontu.

Łącznie w wyniku ukraińskiego ostrzału na terytorium DRL spadło wczoraj 36 pocisków (wobec 22- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 12 лютого 2020 року.

11 лютого збройні формування Російської Федерації 5 разів порушили режим припинення вогню. Противник вів вогонь по нашим позиціям із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм, а також з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Один ворожий обстріл з автоматичних станкових гранатометів було зафіксовано поруч з Пісками, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив чотири обстріли наших позицій, а саме:
тричі в районі Оріхового – з міномету калібру 120 мм противник випустив 9 мін, а також вів вогонь з гранатометів різних систем;
неподалік населеного пункту Кримське – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Вчора, 11 лютого, внаслідок ворожих обстрілів втрат серед українських захисників не було.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.02.2020r.- 1708 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem w Kijowie. Kolejne „nieporozumienia” w nowej kijowskiej ‚wierchuszce”, tym razem przewodniczacy frakcji parlamentarnej proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” Dawid Arachamija „wyskoczył” z pomysłem, by w zamian za „puszczenie wody z Ukrainy na Krym” Rosja „ustąpiła na Donbasie”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4192791-v-sluhe-naroda-nazvaly-uslovye-podachy-vody-v-krym
  Skomentował to nowy szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, który stwierdził ze nic na ten temat nie wie, a także że jest to „osobista opinia Dawida Arachamii” która omówi z nim gdy sie z nim spotka;
  https://korrespondent.net/ukraine/4192842-ermak-otreahyroval-na-zaiavlenye-po-vode-v-krym
  Plus „głos w sprawie” zabrał również rzecznik Kremla Pieskow który stwierdził że owszem sprawa dostaw wody z Ukrainy na Krym może być przedmiotem rozmów, ale nie żadnej „wymiany”, przypominając ze Krym jest już „częścią Federacji Rosyjskiej”, a konflikt na Donbasie to „sprawa wewnątrzukraińska”;
  https://tass.ru/politika/7743375

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińcy przebywajacy w objętym kwarantanną chińskim mieście Wuhan żalą sie tymczasem ze władze Ukrainy „ewakuują” ich już od dwóch tygodni, ciągle przekładajac terminy ‚ostatecznej ewakuacji”. Przypomnieli oni takze że władze w Kijowie własnie już 2 tyg. temu zapewniały ich o już gotowej ewakuacji oraz że „obywatele tak słabo rozwiniętych państw jak Tuvalu, Bangladesz i Papua Nowa Gwinea już dawno zostali wywiezieni przez swoje władze”;
  https://korrespondent.net/world/4192997-ukrayntsy-v-kytae-nas-evakuyruuit-uzhe-dve-nedely
  Ukromedia z kolei informują że samolot do ewakuacji Ukraińców z Chin zistał juz „przygotowany” przez ukraińska linie lotniczą „SkyUp”, jednak nie wiadomo kiedy wystartuje…
  https://korrespondent.net/ukraine/4192990-samolet-dlia-evakuatsyy-ukrayntsev-yz-kytaia-uzhe-hotov

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukromedia poinformowały o „szokujacym czynie” naczelnika państwowych Zakładów Przyportowych w Odessie który zwrócił się do władz w Kijowie z prośbą o…zmniejszenie mu wypłaty z ponad 600 tys. hrywien do 60 tys. hrywien na miesiac. Przy tym szczerze poinformował że na tak wysoka pensję nie zezwala mu stan finansowy przedsiębiorstwa którym kieruje;
  https://strana.ua/news/249511-hlava-odesskoho-priportovoho-zavoda-prosit-o-menshej-zarplate-12-fevralja-2020.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. W temacie zmian konstytucyjnych w Rosji, zaatakowała redakcja Kresów24, twierdząc że „wśród propozycji grupy roboczej pojawiła się właśnie poprawka wprowadzająca dożywotni mandat senatora dla byłych prezydentów” oraz że „obecnie nie ma żyjących byłych prezydentów Rosji”.
  Jak to trzeba uważać by uniknąć „nieumyślnego” rozpowszechniania fakenewsów – ciekawe kiedy, wsdług nich, „zmarło się” Dimitrijowi Miedwiediewowi
  .https://kresy24.pl/byli-prezydenci-rosji-maja-byc-dozywotnimi-senatorami/#comment-212888

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Pojawiły sie informacje o (kolejnym) skandalu korupcyjnym w kijowskim ratuszu. Tym razem ukromedia poinformowały ze kijowscy urzednicy podejrzewani są o „wyprowadzeni” łącznie 1,7 miliarda hrywien które przeznaczono na budowe kolejnej linii kijowskiego metra przez co nie można jej będzie oddać do użytku , tak jak zaplanowano, w 2021 roku. Pieniądze mieli umieścić na kontach bankowych i pobierać od nich procenty;
  https://strana.ua/news/249478-sbu-zajavila-o-khishchenii-139-millionov-s-bjudzhetnykh-sredstv-na-stroitelstvo-metro-na-vinohradar.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Kijowski samorządowiec i biznesmen Wiaczesław Sobolew którego w grudniu zeszłego roku próbowali zamordować (na zlecenie) „weterani ATO” w wyniku czego zginał jego 3 – letni synek, zwrócił się z apelem do Prezydenta Ukrainy w którym poprosił go o osobiste spotkanie i poinformował o tym ze ma informacje że szykowany jest na niego kolejny zamach. Stwierdził takze że pomimo odgórnych wytycznych kijowska policja „sabotuje” ochronę jego oraz rodziny, bezprawnie „wycofując” przydzielonych do tego funkcjonariuszy w weekendy;
  https://strana.ua/news/249428-deputat-sobolev-zajavil-o-hotovjashchemsja-pokushenii-na-eho-semju.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk po protestach w zwiazku ze skandalem dotyczącym styczniowych rachunków za gaz dla Ukraińców, które jak obiecywał rząd i Prezydent Ukrainy pod koniec zeszłego roku miały być „znacząco niższe” (a okazały się wyższe), tłumaczył ze miało to zwiazek ze „wzrostem na zapotrzebowania na gaz w sezonie zimowym”. Zapewnił także że „opłaty za gaz w lutym będą już na pewno najniższe tej zimy”…
  https://strana.ua/news/249500-honcharuk-objasnil-podorozhanie-v-platezhkakh-za-janvar-podorozhaniem-tseny-na-haz.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ciekawostka na temat tego co pokazywały ukromedia w styczniu tego roku. Ukraiński portal branżowy zajmujący sie mediami na Ukrainie poinformował że w styczniu z ukraińskich kanałów TV praktycznie „zniknęły” takie tematy jak „kwestia aneksji Krymu przez Rosję”, problemy ukraińskiej i światowej gospodarki;
  https://strana.ua/news/249486-tema-kryma-prakticheski-ne-upominalas-v-efire-ukrainskoho-televidenija-v-janvare.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem na Ukrainie rozpoczął sie masowy protest przewoźników którzy domagają sie od władz zwiększenia wydawanych zezwoleń na transport oraz odwołania obecnego ministra infrastruktury. W obwodach przewoźnicy w ramach protestu zamierzaja zablokować ruch na głownych trasach;
  https://korrespondent.net/ukraine/4192939-protest-perevozchykov-v-rehyonakh-blokyruuit-trassy
  Ich „delegacja” pojawiła się także w centrum Kijowa, pod siedzibą Rady Ministrów Ukrainy;
  https://strana.ua/news/249405-fury-pod-kabminom-perezvochiki-protestujut-trebujut-otstavki-kriklija-12-fevralja-2020.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. OT światowe, czyli władze Szwajcarii rozpoczęły oficjalne dochodzenie po pojawieniu się informacji, że CIA wspólnie z wywiadem niemieckim (BND) wykorzystały firmę ze Szwajcarii, Crypto AG, do szpiegowania tajnej korespondencji urzędników z innych krajów. Podobno cały proceder miał trwać już od lat 70 – tych XX wieku, w latach 90 – tych miało się ze współpracy ze szwajcarską firma wycofać BND, a CIA „dotrwało” az do 2018 roku;
  https://apnews.com/fbd5fe4261c8b326f860936de7c32a87
  >https://www.washingtonpost.com/graphics/2020/world/national-security/cia-crypto-encryption-machines-espionage/

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Były szef ukroIPN, obecnie deputowany Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji ‚Europejska Solidarność” Poroszenki, banderofil i „negacjonista wołyński” Wjatrowycz zabrał sie tym czasem za „ukranizację”…klawiatur służbowych notebooków ukraińskich parlamentarzystów. Nie podoba mu się bowiem to że notebooki posiadają na klawiaturze tylko litery angielskie i (o zgrozo!) rosyjskie;
  https://strana.ua/news/249571-vjatrovich-vozmutilsja-uvidev-russkie-bukvy-na-klaviature-noutbuka-v-rade.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Nie tylko „ruski wungiel” 🙂 Rosyjskie media informują o tym ze Polska z jednego z największych eksporterów ziemniaków do Rosji stała się teraz importerem ziemniaków z Rosji. Podobno wpływa na to miały „anomalie pogodowe” w 2018 roku w wyniku których produkcja gwałtownie spadła we wszystkich największych krajach produkujących ziemniaki, czyli m.in Holandii, Niemczech, Belgii oraz w Polsce, przy jednoczesnym wzroscie produkcji, a co za tym idzie spadku cen ziemniaków w Rosji. Z kolei największym odbiorca ziemniaków z Rosji pozostaje…Ukraina;
  https://east-fruit.com/article/vot-eto-povorot-polsha-importiruet-tovarnyy-kartofel-iz-rossii?

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.