Wojna domowa na Ukrainie 13.02.2020r.- 1709 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj, 12 lutego, odbyło się spotkanie w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej podgrupy roboczej ds. bezpieczeństwa w Mińsku. Kluczową kwestią w porządku obrad była koordynacja nowych miejsc w celu wycofania sił i sprzętu, a także zapewnienie stabilnego zawieszenia broni.

Według danych przedstawionych w Mińsku przez przedstawiciela DRL w Specjalnym Centrum Koordynacji i Kontroli (SCKiK) warunków zawieszenia broni, za okres od 29 stycznia do 12 lutego 2020 r., w wyniku ostrzału przez ukraińskie siły zbrojne, 1 dom został całkowicie zniszczony, 12 domów i 4 obiekty infrastruktury uszkodzono.

W tym czasie strona ukraińska 99 razy przeprowadziła ostrzał terytorium DRL, w tym przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm:

– 5 razy moździerze kalibru 120 mm (28 min),

– 20 razy moździerze kalibru 82 mm (114 min).

Gorącymi punktami były nadal okolice Gorłowki i południowy odcinek frontu, a także następujące punktu: Staromichaiłowka, Donieck (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja i „Volvo-Center”) oraz przedmieścia Jasinowatej.

Zgodnie z raportami SMM OBWE, w tym przedziale czasu obserwatorzy odnotowali obecność zabronionej broni i sprzętu ukraińskich sił zbrojnych z naruszeniem linii rozgraniczenia, w strefie bezpieczeństwa i poza magazynami.

W ramach dyskusji na temat zapewnienia całkowitego i trwałego zawieszenia broni oficjalny przedstawiciel DRL Aleksej Nikonorow przypomniał o potrzebie parafowania pakietu dodatkowych środków kontrolnych i wzmocnienia obecnego rozejmu na czas nieokreślony, w którym przewidziany będzie mechanizm sankcji za jego naruszenia.

„Ukraińskie siły zbrojne nie zaprzestały ostrzału zamieszkałych terenów Republiki, w tym przy użyciu ciężkiej broni. Coraz częściej zdarzają się przypadki ostrzału obszarów mieszkalnych, liczba uszkodzonych domów i infrastruktury rośnie każdego dnia, ludność cywilna nadal cierpi. Tydzień temu ukraińskie siły zbrojne ostrzelały celowo budynek dawnej szkoły w Gorłówce, która obecnie służy cywilom jako schronienie. Sytuacja na linii kontaktowej pozostaje napięta i budzi obawy, musimy podjąć konkretne działania, aby uniknąć eskalacji konfliktu. Dlatego jednym z naszych podstawowych zadań jest pisemne ustalenie pakietu dodatkowych środków ”– powiedział przedstawiciel DRL w SCKiK, Aleksiej Nikonorow.

Podczas dyskusji na temat wycofania sił i środków strony okazały mapy z wykreślonymi współrzędnymi geograficznymi proponowanych obszarów. Jednak pomimo intensywnych i długich dyskusji nie poczyniono znaczących postępów w poszukiwaniu opcji kompromisowych.

„Strona ukraińska zaproponowała celowo prowokujące opcje w odniesieniu do miejsc wycofania, które nie uwzględniają podstawowych zasad wycofania określonych w decyzji ramowej, a mianowicie jednoczesności i równoległości wycofania sił z ich pozycji. Przed nami dość skomplikowany proces koordynacji, jednak dołożymy wszelkich starań, aby nasze dyskusje doprowadziły do ​​wspólnej wizji modyfikacji tych obszarów”– powiedział przedstawiciel DRL w SCKiK.

Aleksiej Nikonorow podkreślił również, że kwestia koordynacji i parafowania poprawek do decyzji ramowej, która uprości proces wycofywania się w potencjalnych miejscach wycofania, a następnie wzdłuż całej linii kontaktowej, pozostaje nadal nierozwiązana.

https://dnr-sckk.ru/itogi-zasedaniya-rabochej-gruppy-po-voprosam-bezopasnosti-na-peregovorah-kontaktnoj-gruppy-v-minske-12-fevralya/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu przeciwpancernego granatnika SPG-9 (1 granat) i broni maszynowej- w tym ciężkiej (4 ostrzały), w sumie 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały okolice Aleksandrowki i Staromichaiłowki koło Doniecka, w wyniku czego spadł tam 1 granat ppanc. W odniesieniu do dnia poprzedniego, gdy na terytorium DRL spadło aż 36 wystrzelonych ze strony ukraińskiej pocisków, można przyjąć, że wczoraj było względnie spokojnie. Strat i szkód jak dotąd nie zgłaszano.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w kierunku Donieckiego przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2, w sumie 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał ten spowodował uszkodzenie linii energetycznej- co spowodowało brak dopływu prądu dla 8 gospodarstw domowych. Poza tym incydentem, innych szkód i strat nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 13 лютого 2020 року.

12 лютого збройні формування Російської Федерації 3 рази порушили режим припинення вогню. Противник вів вогонь по нашим позиціям із забороненого Мінськими домовленостями міномету калібру 120 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Усі обстріли були зафіксовані у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
поруч з Новотошківським – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
неподалік населеного пункту Оріхове – з міномету калібру 120 мм та станкового протитанкового гранатомету;
поблизу Південного – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Вчора, 12 лютого, внаслідок ворожих обстрілів втрат серед українських захисників не було.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.02.2020r.- 1709 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, wywiad z byłym wiceszefem ukraińskiej policji Wiaczesławem Abroskinem w którym ten opowiada m.in o tym ze ważne „antyprzestępcze” ustawy „przepadają” w głosowaniach w Radzie Najwyższej Ukrainy z powodu „bliskich związków” pomiędzy deputowanymi a środowiskiem przestępczym. Abroskin potwierdził także fakt „wyemigrowania” zorganizowonych struktór przestepczych z ich „liderami” na czele (z ros. worami w zakonie) z Doniecka i Ługańska, na terytorium „wolnej i demokratycznej” Ukrainy, po tym jak powstały tam republiki noworosyjskie. Co najciekawsze Abroskin tłumaczy to tym poniewaz kryminaliści nie lubią…anarchii (?!) Opowiedział także
  o bezprawiu jakie panowało na terytorium wyzwalanym podczas tzw. operacji ATO na Donbasie, podczas którego faktycznie rządzili tam samowładnie „dowódcy” tzw. ukraińskich batalionów ochotniczych, które robiły tam co sobie tylko chciały, a miejscowa policja nie reagowała;
  https://strana.ua/articles/interview/249300-intervju-vjacheslav-abroskin-o-pravakh-poterpevshikh-vorakh-v-zakone-i-kriminale.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Abroskin potwierdził także fakt „wyemigrowania” zorganizowonych struktór przestepczych z ich „liderami” na czele (z ros. worami w zakonie) z Doniecka i Ługańska, na terytorium „wolnej i demokratycznej” Ukrainy, po tym jak powstały tam republiki noworosyjskie.”- zapomniał policmajster dodać, że to samo stało się po odłączeniu się Krymu od Ukrainy.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 2. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli czyżby zmiana „gustu” u „Pana Antoniego”? Cytat „MARIAN KOWALSKI OBUDZIŁ POLSKI PATRIOTYZM!”;
  >https://www.youtube.com/watch?v=z0PbAsu4wtY
  I w temacie „nowego aniołka Maciarewicza”, czyli co jeszcze nie tak dawno wygadywał Kowalski o PiSie;
  >https://www.youtube.com/watch?v=4oqM8–mUdg&feature=youtu.be
  Ps. I wytłumaczenie dlaczego to nowy „aniołek Maciarewicza”;
  >https://66.media.tumblr.com/58f19403febf190d8a88e195f8c7b176/d6e631fc805df479-a7/s500x750/c90e9bdce3606655b0439f5d0f1cad0f5eff3325.png

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska codzienność. ‚Draka” w jednym ze sklepów w Odessie zakończona „tradycyjną” walką na noże;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4193471-v-odesse-v-supermarkete-proyzoshla-ponozhovschyna
  Kolejne protesty, tym razem w Zytomierzu, przeciwko styczniowym opłatom za gaz które miały być niższe niż w zeszłym roku, a okazały się być wyższe;
  https://korrespondent.net/ukraine/4193366-zhytely-zhytomyra-sozhhly-platezhky-za-dostavku-haza
  Z kolei w obwodzie dniepropietrowskim SBU ujawniła działalność nielegalnego…elewatora zbożowego. Jak informują ukromedia działalność („obroty” przechowywanego w nim zboża wyliczono na około 90 mln hrywien) nielegalnego elewatora naraziła ukraiński skarp państwa na straty w wysokości około 20 mln hrywien z powodu niezapłaconych podatków;
  https://korrespondent.net/ukraine/4193371-v-dnepropetrovskoi-oblasty-obnaruzhyly-nelehalnyi-elevator

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Niespodziewanym „obrońcą” porozumień z Mińska ze strony ukraińskiej, w środowiskach „ukropatriotycznych” uchodzących za „haniebną zdradę”, okazał sie być…”generalissimus” Poroszenko który ogłosił m.in ze dzieki nim Ukraina „zyskała drogocenny czas na systematyczny rozwój armii. Czas by skupić się na przezwyciężeniu kryzysu społecznego spowodowanego wojną i zablokowaniu dostępu ukraińskich towarów do rynku rosyjskiego”;
  https://strana.ua/news/249667-poroshenkos-nazval-hlavnye-pljusy-minskikh-sohlashenij-dlja-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem ukraiński minister Dmytro Dubilet ogłosił że władze w Kijowie przeprowadzą spis mieszkańców „terytoriów okupowanych” (czyli jak w Kijowie określa się Krym oraz republiki z Donbasu) za pomoca…zdjęć satelitarnych. Podobno członkowie ukraińskiego rządu spotkali się już w tej sprawie z przedstawicielami ONZ, którzy mają pomóc w przeprowadzeniu takiego spisu;
  https://strana.ua/news/249691-perepis-naselenija-v-krymu-i-na-donbasse-provedut-s-pomoshchju-sputnika.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT z Rosji w temacie zmian w konstytucji Federacji Rosyjskiej. Prezydent Władimir Putin zadeklarował że poprze by w zmienionej konstytucji pojawiła sie zapis o tym że „małżeństwo [rodzina] to związek kobiety i mężczyzny”. Stwierdził także że dopóki on będzie prezydentem państwa to w Rosji będzie obowiązywał tylko „tradycyjny model rodziny”;
  https://strana.ua/news/249715-vladimir-putin-vyskazalsja-protiv-netraditsionnykh-semej.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Co będzie z gazociągiem Jamal I. Czy rząd w Warszawie zamknie gazociąg? O tym w artykule poniżej
  Ze swej strony bardzo spodobał mi się ten fragment cytat:

  „Pozostałe kontrakty amerykańskie będą trafiać na rynek globalny i będą konkurencyjne do oferty rosyjskiej tylko po znacznym spadku globalnej ceny gazu skroplonego. Pozostaje kontrakt katarski z indeksacją do ceny ropy naftowej równoważony przez tańszy aneks z wolumenem 2,9 mld m sześc. rocznie. Jeżeli będzie to ostatni kontrakt indeksowany do ropy na polskim rynku, zasadna będzie renegocjacja jego warunków. Są już precedensy takich rozmów, np. w Pakistanie. Katarczycy mogą się ugiąć, jako największy dostawca europejski walczący z USA i Rosją o udziały rynkowe.”

  Czyli standard- ruski gaz najtańszy ale dla bezpieczeństwa energetycznego będziemy kupować droższy od sojuszników 🙂

  https://www.onet.pl/biznes/biznesalert/co-zrobi-polska-z-gazpromem-po-zakonczeniu-kontraktu-jamalskiego/h088d88,30bc1058

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Pierwsze bzdety od nowo mianowanego szefa Biura Prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka. Podzcas spotkania a ambasadorami państw członkami G-7 Jermak miał opowiadać o tym ze strony „uzgodniły kolejne miejsce na Donbasie gdzie ma nastąpić wycofanie sił zbrojnych” podczas gdy nic takiego nie uzgodniona, a nawet zaprzeczyło temu OBWE;
  https://strana.ua/news/249737-andrej-ermak-vstretilsja-s-poslami-stran-bolshoj-semerki-i-obsudil-s-nimi-donbass.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. A tu taka ciekawostka
  Według słów ukraińskiego ministra Ukraina ma stać się lokalnym liderem produkcji drobiu. Produkcja ma osiągnąć poziom 1.45 mln ton w 2020 roku. I wszystko pięknie i ładnie, ale gdzie te mięso zostanie sprzedane?
  https://www.unian.info/economics/10871180-ukraine-to-become-global-leader-in-terms-of-poultry-production-growth-in-2020-economy-minister.html
  Zapewne znów władze w Kijowie i oligarchowie będą starali się ominąć przepisy UE by zalać ten rynek. Problem w tym, że…trwa na razie kwarantanna spowodowana wystąpieniem na Ukrainie wirusa ptasiej grypy.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ue-wstrzymala-import-miesa-drobiowego-z-ukrainy-z-powodu-ptasiej-grypy/

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Ciąg dalszy sprawy „tajnego wypoczynku” prezydenta Ukrainy Zelenskiego w Omanie. ‚Radio Swoboda” informuje o tym ze powrócił on do Kijowa, po tym jak doszło do zestrzelenia ukraińskiego samolotu w Iranie, samolotem wyczarterowanym wcześniej przez szefa Rady Bezpieczeństwa Rosji Patruszewa by równiez przylecieć do Omanu. Dodatkowo Patruszew miał sie spotykać przed Nowym Rokiem z burmistrzem Charkowa Kernesem, a także bratem byłego „pomocnika” obecnego szefa Biura Prezydenta Ukrainy Jermaka. W związku z tym dziennikarze wysłali oficjalne zapytanie do prezydenckiej administracji, czy w Omanie doszło do spotkania Prezydenta Ukrainy z Patruszewem, odpowiedź byłą przecząca;
  https://strana.ua/news/249781-video-zelenskij-i-sekretar-soveta-bezopasnosti-rossii-mohli-peresechsja-v-omane.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. USA znalazły nieoczekiwanego „sojusznika” (nie wiadomo jednak czy skorzystaja z jego „usług”) w swoich „misjach stabilizacyjnych” w Afganistanie oraz w Iraku. Chęć „wspomożenia” USA w Afganistanie oraz Iraku wyraziła bowiem…Ukraina. Miał o tym poinformować podczas swojej wizyty w Brukseli i udziału w posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej NATO ukraiński minister obrony Zahorodniuk;
  https://strana.ua/news/249784-kiev-zajavil-o-namerenii-podderzhivat-nato-v-afhanistane-i-irake.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.