Wojna domowa na Ukrainie 14.02.2020r.- 1710 dzień od nowego rozejmu.


„Moskwa najbardziej skorzystała na wyniku wojny”– ocenił kilka dni temu w liście opublikowanym w jednej z niemieckich gazet, polski ambasador w Berlinie- Andrzej Przyłębski.

„To absurdalne kłamstwo”– oświadczyła w środę (12.02.2020) rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa.

Biorąca udział w programie rosyjskiej telewizji „Kanał Pierwszy”, Zacharowa oceniła, że „stwierdzenia, iż Związek Radziecki okupował sam siebie, bo tak można je zakwalifikowa攄kłamstwem, które teraz przedstawiane jest jako fakt historyczny”. „To, że Armia Czerwona nie wyzwoliła Warszawy, to kłamstwo, a że ZSRR okupował Ukrainę i Białoruś, to nie tylko kłamstwo, ale absurdalne kłamstwo”– stwierdziła Zacharowa. Dodała, że odnosi się do wypowiedzi „oficjalnej Warszawy”, a nie Polski, „bo Polska to Polacy, historycy, eksperci”.

Następnie stwierdziła, że według jej informacji „polskie struktury prorządowe i organy rządowe odbyły spotkanie w sprawie zneutralizowania materiałów i faktów historycznych”, które zamierza przedstawić Moskwa. „Myślę, że niestety zobaczymy jeszcze dużo więcej, ale musimy odpowiedzieć”– dodała rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

Rzeczniczka powiedziała również, że jej ministerstwo ma informacje, że Polska chce „szczególnie zneutralizować” fakty historyczne dotyczące II wojny światowej przedstawione przez Rosję.

List polskiego ambasadora w Niemczech, do którego odniosła się Maria Zacharowa, został opublikowany 8 lutego br. w regionalnej gazecie „Märkische Oderzeitung” (MOZ). I był on odpowiedzią na wywiad tej gazety z ambasadorem Rosji Siergiejem Nieczajewem, który oskarżał Polskę o fałszowanie historii.

To „fałszowanie historii” przez ambasadora Rosji w Niemczech- Nieczajewa polegało na skrytykowaniu w wywiadzie MOZ faktu, że pomniki żołnierzy radzieckich zostały „zburzone i zbezczeszczone” w Polsce.

„W żaden sposób nie zafałszowuje to historycznego faktu, że Związek Sowiecki zaatakował Polskę 17 września 1939 r., wcielając w życie postanowienia tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow i uniemożliwiając tym samym Polsce dalszą obronę. II wojna światowa rozpoczęła się, panie Nieczajew, w 1939, a nie dopiero w 1941 roku, gdy nazistowskie Niemcy zaatakowały komunistyczną Rosję. Rosja musi wreszcie to zrozumieć: 3 września 1939 r. To Francja i Wielka Brytania wypowiedziały wojnę nazistowskim Niemcom”– napisał w swym liście ambasador Przyłębski.

Następnie dodał, że Związek Sowiecki przygotował się do wojny z III Rzeszą i „odniósł największe korzyści z jej rezultatu”. Co wg. niego wynikało z „okupacji Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich, podporządkowanie sobie Polski, Węgier, Czechosłowacji itd…”. Podkreślił też, że „dla nas, Polaków II wojna światowa nie skończyła się w 1945 roku. Wprawdzie uratowano nas przed zniszczeniem, ale aż do 1989 roku nie mogliśmy odbudować naszego wolnego państwa”– napisał w swym liście polski ambasador.

Polski dyplomata ocenia też, że działania Rosji na Ukrainie i w Gruzji są dowodem na to, iż <em>„wciąż powracające wypowiedzi” o konieczności ochrony wschodnioeuropejskich krajów NATO przed „agresywnymi dążeniami Rosji” nie są absurdalne.

Dodam, że PiS-owski ambasador w Berlinie, Andrzej Przyłębski, w latach 1979–1980 zarejestrowany był jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa PRL o pseudonimie „Wolfgang” (nr rejestracyjny: KWMO Konin 3889/1979). Jednak gdy to wyszło na jaw, Przyłębski zaprzeczył tej współpracy. Pojawiły się wątpliwości co do zgodności z prawdą złożonego przez niego oświadczenia lustracyjnego, jednak decyzją z 25 sierpnia 2017 prokurator Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Krakowie uznał, że w sprawie oświadczenia złożonego przez Andrzeja Przyłębskiego nie zachodzi wątpliwość co do jego zgodności z prawdą w rozumieniu art. 52e ustawy o IPN – KŚZpNP z 18 grudnia 1998. Uznał tym samym, że brak podstaw do skierowania tej sprawy do sądu. Podstawą tego rozstrzygnięcia było uznanie, że „pomimo, iż doszło do podpisania zobowiązania do współpracy z SB i przyjęcia przez lustrowanego pseudonimu, nie występują przesłanki przesądzające o współpracy – przede wszystkim brak jest przesłanki materializacji i tajności”. Chyba w ramach nabytego doświadczenia i obycia w roli agenta SB, Przyłębski 1991 roku podjął współpracę z Urzędem Ochrony Państwa?

Tym sposobem, PiS-owscy pogromcy agentów nagle stali się- po zdobyciu władzy, bardzo mało aktywni w tym temacie. Zatkało ich, czy też agenci znikli?

A może, po prostu uwili sobie bezpieczne gniazdka w partii rządzącej?

https://www.moz.de/artikel-ansicht/dg/0/1/1784297/?fbclid=IwAR2OPx9py1IIj7oOQWhfuZJSuZOK9f04Tchpb7nf6gaCV34fGiXwUra3REE

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Przy%C5%82%C4%99bski

https://www.dw.com/pl/die-welt-ambasador-przy%C5%82%C4%99bski-krytykuje-nagonk%C4%99-na-polsk%C4%99/a-48711513,

https://www.newsweek.pl/polska/polityka/andrzej-przylebski-ambasador-rp-w-berlinie-wspolpracowal-z-sb/pxqr4k2,

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/maz-prezes-tk-agentem-sb/1q78z96.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (17 razy) oraz ręcznych granatników RPG-7 (8 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (10 ostrzałów), w sumie 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały: rejon Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina oraz miejscowość Dolomitnoje), obrzeża i okolice Doniecka (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz miejscowość Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Sachanka).

Łącznie, w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 25 pocisków (wobec 1- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 14 лютого 2020 року.

13 лютого збройні формування Російської Федерації 6 разів порушили режим припинення вогню. Противник вів вогонь по нашим позиціям із забороненого Мінськими домовленостями міномету калібру 82 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник здійснив чотири обстріли по нашим позиціям, а саме:
поруч з Лебединським – з ручного протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та іншої стрілецької зброї;
неподалік населеного пункту Березове – зі стрілецької зброї;
у районі Славного – з автоматичного станкового гранатомету та великокаліберного кулемету;
поблизу Новомихайлівки – з ручного протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету.
Два ворожі обстріли було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
неподалік Новолуганського – з автоматичного станкового гранатомету та стрілецької зброї;
поруч з Новотошківським – з міномету калібру 82 мм противник випустив 6 мін.
Вчора, 13 лютого, внаслідок ворожих обстрілів втрат серед українських захисників не було.
З початком цієї доби російські окупаційні війська двічі обстріляли захисників Новолуганського, застосувавши 82-мм міномет, ручний протитанковий гранатомет, великокаліберний кулемет та іншу стрілецьку зброю.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.02.2020r.- 1710 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na Ukrainie „rozpędu nabiera” skandal zwiazany z reportażem dziennikarzy popularnego ukraińskiego programu „Schemy” o tym jakoby podczas swojego „tajnego wypoczynku” w Omanie Zelenskij spotkał się z szefem Rady Bezpieczeństwa Rosji Patruszewem;
  https://strana.ua/news/249818-zelenskij-i-patrushev-byla-li-tajnaja-vstrecha-v-omane-.html
  Biuro Prezydenta Ukrainy w oficjalnym komunikacie stwierdziło ze fakty pokazane w reportażu nie odpowiadają rzeczywistosci, a takze że Prezydent Ukrainy „nigdy nie spotkał się osobiście (osobiście lub w ramach spotkań międzynarodowych), nie rozmawiał i nie komunikował się w żaden inny sposób z Nikołajem Patruszewem”. W związku z tym Biuro zażądało usunięcia programu oraz przeprosin a także zapowiedziało złożenie pozwu sądowego przeciwko autorom programu;
  https://strana.ua/news/249848-ofis-prezidenta-oproverh-kontakty-prezidenta-zelenskoho-s-vyskim-rossijskim-chinovnikom.html
  W sprawie wypowiedział się także rzecznik Kremla Pieskow który nazwał „fakty” pokazane w programie „Schem” „kłamstwami”;
  https://ria.ru/20200214/1564756166.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ciag dalszy sprawy wypłat oraz premii dla ukrainskich urzedników. Dyrektor „Naftohazu” Jurij Witrenko który żalił się że do tej pory nie otrzymał całości nagrody za wygranie „arbitrażu” z rosyjskim ‚Gazpromem”, domaga sie teraz jej wypłaty (od władz Ukrainy) poprzez sąd. Część nagrody która do tej pory wypłaciły władze Ukrainy Witrence to około 6 mln dolarów;
  https://korrespondent.net/business/companies/4193726-vytrenko-cherez-sud-trebuet-vyplatyt-premyui

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Były sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow wystąpił w amerykańskim Portland, gdzie oskarżył byłego prezydenta USA Obame o to ze w 2014 roku „porzucił Ukrainę”. W swoim przemówieniu „pastor” stwierdził m.in że ówczesna administracja amerykańska wielokrotnie odmawiała władzom w Kijowie wielokrotnie dostarczenia „pomocy militarnej” tłumacząc to tym że „rozdrażni to Rosję”;
  https://glavcom.ua/news/turchinov-rozpoviv-yak-u-2014-roci-obama-kinuv-ukrajinu-659241.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ciąg dalszy sprawy obywateli Ukrainy którzy wbrew ciagłym zapewnieniom władz w Kijowie, do tej pory nie zostali ewakuowani z objętego „kwarantanną” chinskiego miasta Wuhan. Ukraińska minister zdrowia poinformowała że do ewakuacji ma dojść w najbliższa środe, ale ewakuowani zostaną tylko zdrowi i uzyskali potwierdzenie tego od władz Chin;
  https://replyua.net/news/194871-ukraincy-smogut-vernutsya-iz-uhanya-v-sleduyuschuyu-sredu-skaleckaya.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codziennosć. W obwodzie czerkaskim bandyta ograbił lombard grożąc zdetonowaniem granatu;
  https://strana.ua/news/249841-v-cherkasskoj-oblasti-muzhchina-s-hranatoj-ohrabil-lombard.html
  W Kijowie zatrzymano meżczyznę poszukiwanego międzynarodowym listem gończym za zabójstwo w Rosji;
  https://strana.ua/news/249847-v-kieve-zaderzhali-ubijtsu-kotoroho-rossija-objavila-v-mezhdunarodnyj-rozysk-14-fevralja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Kolejny ‚atak” rosyjskich „prankerów” Wowana i Leksusa. Tym razem ich „ofiarą” stał się potencjalny kandydat Demokratów na urząd Prezydenta USA Bernie Sanders któremu przedstawili się jako występujący w imieniu działaczki ekologicznej Grety Thunberg oraz jej ojca. Rozmowa dotyczyła m.in kwestii, czyli ‚ekoGrecia” powinna odwiedzić Rosję, Sanders skrytykował także za to ze „sprzedaje za dużo ropy naftowej”, co jego zdaniem jest „przejawem złej polityki klimatycznej”;
  https://strana.ua/news/249842-prankery-predstavilis-hretoj-tunberh-i-razyhrali-berni-sandersa-vovan-i-leksus-14-fevralja-2020.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie odbywającej się miedzynarodowej konferencji bezpieczeństwa w Monachium. Pojawiły sie informacje o tym że w gronie „grupy międzynarodowych ekspertów, w skład której wchodzą przedstawiciele Europy, USA, OBWE, Ukrainy i Rosji” dyskutowano tam o „planie deeskalacji konfliktu na Donbasie”. Nowy „plan deeskalacji” zawiera 12 punktów których wypełnienie miałoby doprowadzić m.in do;
  -„realnego” zawieszenie broni i zaostrzenia kontroli nad jego przestrzeganiem
  -stworzenie mechanizmu legalizacji gospodarki niekontrolowanych terytoriów, aby działajace tam przedsiębiorstwa mogły produkować i eksportować swoje produkty bez żadnych przeszkód
  -utworzenie międzynarodowego funduszu na finansowanie odbudowy Donbasu
  -rozpoczęcie dialogu systemowego między UE a Rosją (ma to się wiązać ze zniesieniem antyrosyjskich sankcji)
  „Plan” ma jednak posmak „haniebnej zdrady”, dla strony ukraińskiej oczywiscie, więc pojawiła sie informacja że po kilku godzinach został „zniknięty”…
  https://strana.ua/news/249914-mjunkhenskaja-konferentsija-kakoj-plan-po-donbassu-predlozhili-eksperty.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. „Gościnne występy” Ukroinców w RP, czyli obywatele Ukrainy byli członkami zorganizowanej grupy przestępczej podejrzanej o wyprowadzenie z Polski (poprzez „fikcyjne firmy”) wyprowadziła 2,2 mld euro;
  https://www.segodnya.ua/world/europe/ukraincy-v-polshe-pomogli-ukrast-2-2-mlrd-evro-1402394.html
  Polska wersja;
  https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1453642,cba-rozbilo-gang-26-firm-wytransferowalo-z-polski-8-6-mld-zl.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. W temacie „afery omańskiej” Prezydenta Ukrainy (o której w pierwszym wpisie). Dziennikarze programu ‚Schemy” w wydanym przez siebie oświadczeniu tłumaczyli m.in że w swoim reportażu nie padła informacja o tym ze doszło do spotkania Prezydenta Ukrainy z szefem Rady Bezpieczeństwa Rosji, jednak jak dodali zatajenia przez administrację prezydencką faktu wyjazdu Prezydenta Ukrainy do Omanu „co wywołało wiele pytań”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4194015-skhemy-otvetyly-na-trebovanyia-ofysa-prezydenta
  Sprawą „tajnej wycieczki” Zelenskiego do Omanu zajmie się także ukraińska Narodowa Agencja d/s Zwalczania Korupcji która bada dlaczego w deklaracji Prezydenta Ukrainy brakuje informacji o kosztach podróży do Omanu;
  https://tsn.ua/ru/politika/napk-vozmetsya-proveryat-deklaraciyu-zelenskogo-iz-za-poezdki-v-oman-nardep-1491306.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. A tymczasem Zelenskij przeprowadził rozmowę telefoniczną z Putinem. Jak informują służby prasowe Kremla, podczas rozmowy „Prezydent Rosji podkreślił znaczenie pełnego i bezwarunkowego wdrożenia „zestawu środków” z Mińska oraz decyzji przyjętych na szczytach w „formacie normańskim”, w tym w Paryżu 9 grudnia 2019 roku”;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4193980-kreml-soobschyl-detaly-besedy-zelenskoho-y-putyna

  Polubione przez 3 ludzi

 11. OT z Francji, gdzie „rosyjski artysta” Pawlenski, który „zasłynał” ze swojego sprzeciwu przeciwko „rezimowi Putina” polegającemu na przybiciu moszny do nawierzchni Placu Czerwonego, a który potem „zbiegł” do Francji gdzie po podpaleniu drzwi siedziby Banku Francji trafił do „psychiatryka”, teraz „odstrzelił” jednego z kandydatów na urząd burmistrza Paryża. Pawlenski opublikował bowiem w internecie kompromitujące kandydata materiały m.in „miłosną” korespondencję oraz filmiki erotyczne które ten przesyłał młodej dziewczynie, pomimo tego ze sam był żonaty i głosił „przywiazanie do wartosci rodzinnych”;
  https://strana.ua/news/249922-petr-pavlenskij-opublikoval-seks-video-s-benzhamenom-hrivo-tot-otkazalsja-ot-uchastija-v-vyborakh.html
  Ps. Jak widać „artysta” we Francji wuczył się nowego „zawodu”, czyli szantażysty…

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Nie za bardzo wiem o co chodzi, ale napisze 🙂 W Rosji z aresztu wypuszczono niejakiego Benesa Ajo zwanego ‚Czarnym Leninem”, pochodzacego z Łowy który wojował jakis czas na Donbasie po stronie noworosyjskiej, a niedawno zatrzymały go władze rosyjskiego obwodu archangielskiego na wniosek władz Łotwy (pewno nie miał zadnych dokumentów) przez które jest ścigany. Ajo został zwolniony po tym jak wstawił się za nim jeden z deputowanych rosyjskiej Dumy Państwowej z frakcji KPFR i poprosił o przyznanie mu w Rosji statusu uchodźcy politycznego. Sam Ajo miał zwrócić się z podobnym apelem (tzn. przyznaniem statusu uchodźcy politycznego) do Prezydenta Rosji;
  https://strana.ua/news/249964-benes-ajo-v-rossii-otpustili-chernoho-lenina-kotoryj-poprosil-o-politicheskom-ubezhishche.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Urzędnicy z UE są lekko wkur&*ni na stronę ukraińską. Istnieją przesłanki, że epidemia ptasiej grypy na Ukrainie wybuchła znacznie wcześniej, ale władze/oligarchowie zataili te informacje. W wyniku tego zaraza dotarła (znów) do krajów UE
   Dochodzi też kwestia ochrony rynku UE przed tanim ukraińskim mięsem, więc zakaz może się lekko wydłużyć.

   Polubione przez 4 ludzi

 13. Nowa afera z „niejasnymi kontaktami Prezydenta Ukrainy i Prezydenta Rosji”. W ukromediach pojawiły sie informacje o „rozbieżnościach” w oficjalnych komunikatach na temat rozmowy telefonicznej Zelenskiego z Putinem (patrz mój wpis powyżej). Według tych informacji strona ukraińska podaje (ukrywa?) inny opis czego dotyczyła rozmowa tzn. że „chodziło o nowe spotkanie normańskiej czwórki, wymianę więźniów i aktywację trójstronnej grupy kontaktowej w Mińsku” natomiast według strony rosyjskiej Prezydent Rosji miał m.in „bezpośrednio” zapytać czy Kijów zamierza wypełniać swoje zobowiązania wynikajace z porozumień w Mińsku;
  https://strana.ua/news/249973-o-chem-hovorili-po-telefonu-zelenskij-i-putin-14-fevralja-2020-hoda.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.