Wojna domowa na Ukrainie 15.02.2020r.- 1711 dzień od nowego rozejmu.


Uczestnicy konferencji bezpieczeństwa w Monachium przyjęli pierwsze oświadczenie w sprawie Ukrainy, w którym zgodzili się na 12 kroków w celu wzmocnienia bezpieczeństwa na swoich terytoriach, a także w regionie euroatlantyckim.

Zostało to zgłoszone na stronie internetowej konferencji Munich Security Conference(Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa- MKB).

Ale niestety, po protestach strony ukraińskiej inicjatywa ta została usunięta ze strony internetowej MKB.

Poniżej treść tej nowej „mapy drogowej” dla uzyskania pokoju w Donbasie rozszerzonej o istotne kwestie międzynarodowe, które są z nim związane:

Krok 1. Przywróć Wspólne Centrum Monitorowania i Koordynacji Zawieszenia Broni i Stabilizacji linii rozgraniczającej strony (WCMiK). Ta inicjatywa jest niezbędna do bardziej aktywnego wdrażania zawieszenia broni.

Jak wiadomo, przedstawiciele Federacji Rosyjskiej opuścili komisję kilka lat temu.

Krok 2. Negocjacje w sprawie działań wojennych na poziomie „formatu normańskiego” (proponowane jest rozszerzenie tematów negocjacji z uwzględnieniem tematu działań wojennych, a także ich zakończenia).

Krok 3. Rozszerzenie swobody przemieszczania się (proponuje się zwiększenie liczby punktów kontrolnych).

Krok 4. Rozszerzenie akcji poszukiwań „zaginionych bez wieści”.

Krok 5. Planowanie i wdrożenie inicjatywy rozminowywania.

Krok 6. Przywrócenie infrastruktury w Donbasie (badanie potencjału gospodarczego, utworzenie funduszu darczyńców z udziałem firm z UE i Zachodu). Do tego funduszu również może przystąpić Rosja.

Krok 7. Utworzenie strefy wolnego handlu (jako okazję do przywrócenia Donbasu proponuje się utworzenie strefy wolnego handlu odpowiednio z innym opodatkowaniem).

Krok 8. Wsparcie dla planu sankcji (jeśli strony zgodzą się na inicjatywę monachijską, wówczas wdrożenie punktów w niej zawartych może stać się podstawą do przeglądu sankcji wobec Rosji).

Krok 9. Eliminacja zagrożenia promieniowaniem (usuwanie substancji radioaktywnych, które zatruwają ekologię Donbasu. W Donbasie jest ponad 1200 takich źródeł toksyczności).

Krok 10. Rozpoczęcie nowego dialogu między strukturami euroatlantyckimi na temat budowania wzajemnego bezpieczeństwa.

Krok 11. Wspieranie i wyznaczenie obszarów interakcji między UE a Rosją. Należy zwrócić uwagę na to, że w 2020 r. UE i Rosja powinny uczynić selektywną współpracę jednym z priorytetów, w tym wspierać wdrażanie porozumień mińskich.

Krok 12. Rozpocząć nowy narodowy dialog na temat kwestii tożsamości.

Dodam, że ten punkt odnosi się już bezpośrednio do obecnych władz Ukrainy, i ma na celu zmianę stanowiska Kijowa w kwestii realizowanej polityki tożsamości narodowej, co prowadzi do łamania licznych praw obywatelskich i międzynarodowych. Przede wszystkim w kwestii prawa mniejszości etnicznych, ale także polityki historycznej gloryfikującej banderyzm i uznającej za bohaterów zbrodniarzy.

Można powiedzieć, że te „12 kroków” jak gdyby nadaje świeżości porozumieniom mińskim, urealniając je w skali międzynarodowej, bo taki jest też kontekst tego co się wydarzyło i obecnie dzieje na Ukrainie, ewidentnie znajdującej się pod wpływem polityki amerykańskiej, i tym samym niejako ubezwłasnowolnionej w swej suwerenności.
Mimo to, m.in. prezydent Niemiec, Frank-Walter Strinmeier rozwiał wątpliwości co do tego, że aneksja Krymu może zostać uznana przez kraje UE.

Wczoraj do Monachium przyleciał także z wizytą ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, ale jak to wcześniej było już wiadome, nie został zaproszony do udziału w spotkaniu trójki krajów z formatu normańskiej czwórki.

Ponadto, ukraińskie MSZ wydało oświadczenie, że „12 kroków do pokoju w Donbasie” nie jest oficjalnym stanowiskiem konferencji w Monachium, i nie odzwierciedla on stanowiska Ukrainy. To prywatna inicjatywa, dlatego została usunięta z witryny MKB.

Wyjaśniono dalej, że jakoby dokument „12 kroków do wzmocnienia bezpieczeństwa na Ukrainie i w regionie euroatlantyckim” został przygotowany przez pozarządową organizację Euroatlantycką Grupę Przywództwa w zakresie Bezpieczeństwa. „Jest to prywatna inicjatywa grupy ekspertów i polityków, którzy nie są obojętni na kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego i wobec sytuacji na Ukrainie, w tym zbrojnej agresji Rosji przeciwko naszemu państwu”- oświadczyła rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Katerina Zelenko.

Podkreśliła także, że ​​tezy dokumentu nie odpowiadają oficjalnemu stanowisku Ukrainy. Według niej kierownictwo Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium również nie uważa tego materiału za swój oficjalny dokument.

https://lb.ua/go.php?url=aHR0cHM6Ly9zZWN1cml0eWNvbmZlcmVuY2Uub3JnL25ld3MvbWVsZHVuZy96d29lbGYtc2Nocml0dGUtenUtZ3JvZXNzZXJlci1zaWNoZXJoZWl0LWluLWRlci11a3JhaW5lLXVuZC1kZXItZXVyby1hdGxhbnRpc2NoZW4tcmVnaW9uLw==,

https://lb.ua/news/2020/02/14/449965_mid_ukraini_soobshchili_12_shagov.html,

https://lb.ua/tag/17233_myunhenskaya_konferentsiya_po.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (10 min), moździerzy kaliber 82 mm (32 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP- 1 i BMP-2 (31 wystrzałów) oraz przeciwpancernych granatników SPG-9 (9 granatów) i RGP-7 (3 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (15 ostrzałów), w sumie 12 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (Dolomitnoje, Zajcewo oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), okolice i obrzeża Doniecka (Staromichaiłowka oraz teren byłego serwisu „Volvo-Center”), a także południowy odcinek frontu (Siergiejewka, Nowaja Tawria, Sachanka i Leninskoje).

Łącznie w wyniku ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło wczoraj 85 pocisków (wobec 25- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie 4 mieszkań w blokach na osiedlu Trudowsaja przy ulicy Markilina nr. 12 m. 3, nr. 13 m. 2. nr. 14 m. 2 i nr. 21 m. 2, a także przewody wentylacyjne kopalni im. Czeljuskncewa oraz trzy domy jednorodzinne w miejscowości Staromichaiłowka znajdujące się przy ulicy: Czkałowa nr. 32, Szczorsa nr. 41, Gagarina nr. 11 m. 1, a także dwa pociski spadły na teren szkoły podstawowej przy ulicy Czapajewa nr. 78, w momencie gdy w szkole tej przebywało jeszcze na zajęciach 14 dzieci. Na szczęście nikomu się nic nie stało.

Poniżej zapis graficzny wrogiej aktywności zbrojnej ukraińskich żołnierzy Operacji Połączonych Sił w ciągu minionego tygodnia:

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 15 лютого 2020 року.

14 лютого збройні формування Російської Федерації 13 разів порушили режим припинення вогню. Противник вів вогонь по нашим позиціям із забороненого Мінськими домовленостями міномету калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник здійснив п’ять обстрілів по нашим позиціям, а саме:
неподалік Красногорівки – з міномету 120 мм противник випустив 12 мін, а також вів вогонь з великокаліберних кулеметів;
двічі поруч з Лебединським – з 82-мм міномету – 8 мін, а також з гранатометів різних систем;
в районі Тарамчука – з автоматичних станкових гранатометів;
поблизу Водяного – з ручного протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету.
Вісім ворожих обстрілів було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
двічі поруч з Новолуганським – з міномету калібру 82 мм – 7 мін, а також противник вів вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
три рази неподалік Кримського – з міномету калібру 120 мм – 20 мін та 82-мм міномету- 14 мін;
поруч з Травневим – зі станкового протитанкового гранатомету – 2 постріли, а також великокаліберного кулемету та іншої стрілецької зброї;
в районі населеного пункту Хутір Вільний – з міномету калібру 120 мм – 2 міни, а також гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
поблизу Зайцевого – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Вчора, 14 лютого, внаслідок ворожих обстрілів один український захисник отримав поранення.
З початком цієї доби російські окупаційні війська обстріляли захисників Новолуганського, застосувавши 82-мм міномет, станковий протитанковий гранатомет, великокаліберний кулемет та іншу стрілецьку зброю.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.02.2020r.- 1711 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, artykuł z ukrainskiego portalu ‚Strana.ua” o „heroicznej walce” poprzez sąd jaką rozpoczął z zarządzana przez siebie firmą (państwową) dyrektor ukraińskiego ‚Naftohazu” Jurij Witrenko. Gwoli przypomnienia, rzecz idzie o resztę premii jaką Witrenko (i reszta zarządu ‚Naftohazu”) miał otrzymać za zwycięstwo w „arbitrazu” z rosyjskim ‚Gazpromem”. A jest się o co „bić’ bo rzecz idzie o 25,6 mln dolarów (!!!)
  https://strana.ua/news/249963-jurij-vitrenko-podal-v-sud-na-naftohaz-iz-za-premii-hlavnye-novosti-po-teme.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W ukromediach pojawiła się informacja o tym że Dyrektor MFW podczas spotkania z Prezydentem Ukrainy w trakcie konferencji w Monachium „poprosiła” go o udzielenie „gwarancji” ze „PrivatBank”, nie gdyś największy ukraiński bank komercyjny „znacjonalizowany” przez Poroszenkę, nie powróci do byłego właściciela, czyli oligarchy Kołomojskiego
  https://strana.ua/news/250019-zelenskij-i-mvf-prezident-rasskazal-kak-proshla-vstrecha-s-direktorom-rasporjaditelem.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem w zachodniej części M.Azowskiego rosyjska straz graniczna zatrzymała niewielki statek z czwórka osób bez żadnych dokumentów na pokładzie. Jak sie okazało wszyscy zatrzymani to obywatele Ukrainy. Strona rosyjska poinformowała że do zatrzymania doszło po tym jak kapitan statku nie zareagował na wezwanie do zatrzymania sie i próbował uciec;
  https://korrespondent.net/world/russia/4194193-rf-zaderzhala-v-azovskom-more-sudno-s-ukrayntsamy

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli jak „kremlowski reżim” „katował” jednego z członków terrorystycznej lewackiej grupy „Sieci” (chcieli „obalić tyranie” za pomoca ładunków wybuchowych podkładanych m.in na stadionach sportowych);
  >https://twitter.com/Pravdiva_pravda/status/1228597462178377728
  O „torturach” można było poczytać sobie w „liberalistycznych” rosyjskich mediomatołach;
  https://meduza.io/feature/2020/02/10/figurantov-dela-seti-summarno-prigovorili-k-86-godam-kolonii-pochitayte-kak-sotrudniki-fsb-pytali-ih-i-vybivali-u-nih-pokazaniya

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Tymczasem „powtórka z rozrywki”, czyli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenskij podczas swojego wystąpienia na konferencji bezpieczeństwa w Monachium opowiadał o ukraińskiej armii jako o…”najsilniejszej armii w Europie”…
  https://strana.ua/news/250015-zelenskij-na-mjunkhenskoj-konferentsii-video-transljatsija-vystuplenija.html
  …dla przypomnienia tak samo opowiadał jego poprzednik Poroszenko;
  https://iz.ru/809331/2018-11-07/poroshenko-vnov-nazval-armiiu-ukrainy-silneishei-v-evrope

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT z Francji, czyli rosyjski „artysta” Pawlenski znowu aresztowany przez francuską policję. Dla przypomnienia „zbiegł” on z Rosji do Francji gdzie uzyskał status „uchodźcy politycznego”. Potem trafił do francuskiego aresztu i „psychiatryka” po tym jak podpalił drzwi w siedzibie Banku Francji. Teraz Pawlenski został aresztowany w związku ze skandalem jaki spowodował ujawniajac materiały kompromitujące jednego z kandydatów na stanowisko burmistrza Paryża;
  http://www.leparisien.fr/faits-divers/affaire-griveaux-l-activiste-russe-piotr-pavlenski-arrete-ce-samedi-a-paris-15-02-2020-8260425.php#xtor=AD-1481423553

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.