Wojna domowa na Ukrainie 17.02.2020r.- 1713 dzień od nowego rozejmu.


W odpowiedzi na apel francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona o wypracowanie strategicznego dialogu z Rosją, szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz uważa, że nie ma obecnie warunków do rozpoczęcia nowego dialogu z Moskwą. „Rosja najpierw musi zacząć przestrzegać prawa międzynarodowego”– stwierdził Czaputowicz.

Jak widzimy, będąc w opozycji do kwestii nowego uregulowania stosunków z Rosją, polski minister resortu dyplomacji stawia bardzo ciężkie warunki.

Podczas dyskusji panelowej z ministrami spraw zagranicznych Włoch i Francji zorganizowanej drugiego dnia Konferencji Pokojowej w Monachium, Czaputowicz stwierdził, że kraje takie jak Francja patrzą na Moskwę z innej perspektywy:

„One nie czują się zagrożone przez Rosję, co jest ważnym powodem, dla którego nie ma wspólnej europejskiej strategii (wobec Rosji- dopisek mój) i wątpię, że uda się ją wypracować”– oceniał szef polskiej dyplomacji.

Czaputowicz zarzucił także Rosji, że próbuje reinterpretować historię i wypacza przyczyny wybuchu drugiej wojny światowej.

„My to postrzegamy nie jako spór między Polską a Rosją, ale jako działania Rosji przeciwko prawdzie historycznej podzielanej przez Unię Europejską, czyli jako spór między Rosją a światem zachodnim, jeśli chodzi o interpretację historii”– powiedział Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji odniósł się także do problemu konfliktu na południowo-wschodniej Ukrainie, mówiąc, że:

„Społeczność międzynarodowa powinna wspierać wysiłki prezydenta Zełeńskiego na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu, jednocześnie wywierając presję na Rosję.”

Czaputowicz krytycznie ocenił dotychczasowy postęp w realizacji postanowień szczytu krajów formatu normandzkiego w Paryżu, który odbył się w grudniu ubiegłego roku:

„Spośród wielu uzgodnionych działań, w ciągu dwóch miesięcy od zakończenia Szczytu udało się wdrożyć jedynie wzajemne uwolnienie więźniów”– raczył zauważyć minister Czaputowicz.

Jak następnie dodał, nie widać zawieszenia broni, a dalsze uzgodnienia dotyczące rozminowania, wprowadzenia stref rozejmu i przejść granicznych, a także zapewnienia bezpiecznego dostępu misji monitoringowej OBWE na obszary Ukrainy nie są wdrażane.
Ponadto Czaputowicz podkreślił, że Rosja stale zaprzecza swojemu zaangażowaniu w konflikt, zrzucając winę za niewdrażanie porozumień mińskich na Ukrainę, dodając, ze „Polska, jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, podejmowała wysiłki na rzecz umiędzynarodowienia tej kwestii”.

Jacek Czaputowicz uczestniczył także w okrągłym stole poświęconym przyszłej współpracy w ramach „Inicjatywy Trójmorza”. Z uznaniem odniósł się do deklaracji złożonej w Monachium przez sekretarza stanu Michaela Pompeo, o przekazaniu krajom Europy Środkowo-Wschodniej zaangażowanym w „Inicjatywę Trójmorza” do 1 mld dol. na inwestycje energetyczne, oceniając ją jako wyraz wsparcia dla regionu i potwierdzenie silnego zaangażowania USA w ten projekt polityczny.

Oczywiście ten miliard amerykańskiej „pomocy” zapewne pochodzi z nadzwyczajnych zysków, przepłaconego kontraktu na zakup amerykańskiej broni, finansowanego przez polskiego podatnika?

Dodam, że w trakcie Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium próbowano z inicjatywy strony polskiej doprowadzić do spotkania Czaputowicza z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem, który też brał udział w obradach. Jednak strona rosyjska nie chciała takich rozmów. Ostatecznie do spotkania nie doszło.

Ale za o, minister spraw zagranicznych Polski spotkał się m.in. z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy– Wadymem Prystajko i Gruzji– Davidem Zalkanianim, a także dyrektorem wykonawczym Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC)- Davidem Harrisem. Z tym ostatnim zapewne rozmawiał o kwestii ustawy „477”, w celu ustalenia szczegółów płatności?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu przeciwpancernych granatników SPG-9 (6 granatów) i ręcznych granatników RPG-7 (4 granaty) oraz broni maszynowej- w tym ciężkiej (8 ostrzałów), w sumie 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

W efekcie na terytorium DRL spadło 10 pocisków wystrzelonych przez ukraińskich żołnierzy (wobec 14- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co doprowadziło do uszkodzenia jednego domu na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni Trudowskaja przy ulicy Marka Oziernogo nr. 54A.

Poza tym ostrzeliwane był obrzeża Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina) oraz Aleksandrowka koło Doniecka, a także Sachanka- na południowym odcinku frontu.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał okolic wsi Smiełoje przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów), w sumie 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Jak dotąd, szkód i strat nie zarejestrowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

7 min.

Зведення станом на 07:00 17 лютого 2020 року.

16 лютого збройні формування Російської Федерації 9 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник здійснив три обстріли по нашим позиціям, а саме:
поруч з Лебединським – з міномету калібру 82 мм ворог випустив 7 мін, а також вів вогонь з великокаліберного кулемету;
двічі неподалік Мар’їнки – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Шість ворожих обстрілів було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
двічі у районі населеного пункту Новолуганське – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
поблизу Кримського – зі 120-мм міномету – 20 мін;
поруч з Оріховим – з міномету калібру 120 мм – 25 мін та 5 мін з 82-мм міномету;
неподалік Новозванівки – зі 120-мм міномету противник випустив 18 мін;
у районі населеного пункту Хутір Вільний – з міномету калібру 82 мм – 6 мін.
На всі обстріли російських окупантів підрозділи Об’єднаних сил давали адекватну відповідь із дозволеного озброєння.
Вчора, 16 лютого, внаслідок ворожих обстрілів втрат серед українських захисників не було.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.02.2020r.- 1713 dzień od nowego rozejmu.

 1. Prosze tu wszystkich komentujacych a najlepiej samego Szefa o wyjasnienie mi na czym polega ta nagminna agresja rosji na wszystkich i bez mala na calym swiecie a w szczegolnosci na nasza biedna POLSKE !!!!!! Bo widze ze nie ma dnia zeby te tzw.zachodnie demokracje nie tworzyly tego zagrozenia poprzez militarna jak i propagandowa akcje.Dziekuje !!!!!

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem na „okupowanym” (wg Kijowa) FSB zatrzymało kolejne „niewiniatko”, czyli mieszkańca Krymu (pochodzenia krymskotatarskiego) który w 2016 roku pojechał sobie na „wolną i demokratyczną” Ukrainę gdzie wstąpił do jednego z tzw. ukrainskich baonów ochotniczych (w Rosji uznawane za „nielegalne organizacje zbrojne”) , a potem sobie wrócił na półwysep;
  https://ria.ru/20200217/1564861243.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie często podnoszonym w mediomatołach, czyli ze obecna Rosja to „kontynuacja ZSRR”. W rosyjskim Trybunale Konstytucyjnym uznano ZSRR za…nielegalny twór powstały w bezprawny sposób na terytorium Rosji (!) Sędzia trybunału który wystąpił z takim oświadczeniem stwierdził ze wobec tego obecna Rosja nie powinna ponosić żadnej odpowiedzialności za „zbrodnie ZSRR”, a do rosyjskiej konstytucji winne być wniesione odpowiednie zapisy „oddzielające” Rosję od działań ZSRR;
  https://strana.ua/news/250218-sudja-konstitutsionnoho-suda-rossii-nazval-sssr-nezakonno-sozdannym-hosudarstvom.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, „Bloomberg” publikuje artykuł o tym które państwa na świecie ucierpia najbardziej z powodu epidemii koronawirusa w Chinach i zwiazanych z tym „perturbacjach” w chińskiej gospodarce. najbardziej mają ucierpieć Australia, Brazylia i Korea Płd państwa które eksportują najwiecej swoich towarów własnie do Chin;
  >https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-02-17/australia-s-korea-brazil-are-most-exposed-to-china-trade-map

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ciekawy artykuł z amerykańskiego „NBC News” o tym jak to szef MSW Ukrainy Awakow (określony w artykule jako „poteżny Ukrainiec”) „rozegrał” obie strony wewnątrzamerykańskiej walki politycznej, to znaczy Trumpa i jego „ekipy” oraz Demokratów. Według autora artykułu Awakow miał „grac na dwa fronty” wspomagając prawnika Trumpa Giulianiego ( i jego „pomagierów”) w szukaniu „na Ukrainie „haków” na Bidenów, a jednocześnie ostrzegał, poprzez ówczesną Ambasador USA w Kijowie Yovanovitch, amerykańskich Demokratów przed ich działaniami;
  >https://www.nbcnews.com/politics/trump-impeachment-inquiry/powerful-ukrainian-playing-both-sides-giuliani-s-ukraine-project-n1136756

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraiński portal ‚Strana.ua” opublikował artykuł o MASOWYCH FAŁSZERSTWACH W SPISACH „HEROJÓW” Z TZW. NIEBIAŃSKIEJ SOTNI (o czym zreszta informuje sie na Ukrainie już od dawna). W artykule zauważono że fałszerstwa te mają m.in związek z chęcią uzyskania „pomocy finansowej” jaka przysługuje „ofiarom”, oraz ich krewnych i rodzinom, tzw. rewolucji godności, która to „pomoc finansowa” kosztowała już ukrainskich podatników ponad 250 milionów hrywien, a końca jej wypłacania nie widać bo coraz to nowe osoby „przypominają” sobie ze były „ofiarami”;
  https://strana.ua/articles/analysis/250173-massovye-falsifikatsii-v-spiske-nebesnoj-sotni-rassledovanie-eleny-lukash-i-andreja-portnova.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraińska codzienność. Przed jednym z centrów handlowych w Charkowie znaleziono ładunek wybuchowy ukryty w znajdujacej sie przed wejściem „urnie”;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4194620-v-kharkove-vozle-torhovoho-tsentra-nashly-vzryvnoe-ustroistvo
  W Użhorodzie (Zakarpacie) zatrzymano „bojca” z ukraińskiej Gwardii Narodowej który podejrzany jest o to ze w dniu 14 lutego dokonał gwałtu na 17 – latce. Warto przy tym przypomnieć że ukraińska Gwardia Narodowa pojawiła się w Użhorodzie by zwalczać tam przestępczość…
  https://strana.ua/news/250202-v-uzhhorode-bojtsa-natshvardii-podozrevajut-v-iznasilvanii-17-letnej-devushki.html
  W Browarach (obwód kijowski) pijany policjant potracił dwie osoby na przejsciu dla pieszych (jedną z nich śmiertelnie) a nastepnie próbował zbiec z miejsca zdarzenia jednak zatrzymali go świadkowie;
  https://strana.ua/news/250201-dtp-v-kievskoj-oblasti-pjanyj-politsejskij-sbil-ljudej-na-peshekhodnom-perekhode.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Z życia ukraińskiej ‚wierchuszki”. pojawiły się informacje o skandalu jaki wywołał podczas konferencji w Monachium „generalissimus” Poroszenko który pomimo braku zaproszenia chciał ‚wparować” na posiedzenie z udziałem prezydenta Ukrainy Zelenskiego ale został ‚wyproszony” przez niemieckich gospodarzy;
  https://strana.ua/news/250243-mjunkhenskaja-konferentsija-petra-poroshenko-ne-pustili-na-panel-hde-vystupal-zelenskij.html
  Natomiast były szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Bohdan „odreagowuje” swoją dymisję na Seszelach, czym pochwalił się w internecie;
  https://strana.ua/news/250242-andrej-bohdan-na-sejshelakh-opublikoval-fotohrafiju-s-otdykha-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ciąg dalszy sprawy zatrzymania przez rosyjskich pograniczników na M.Azowskim 4 ukraińskich rybaków pod zarzutem kłusownictwa, do czego sie zresztą od razu przyznali. Szef ukraińskiej państwowej Straży Granicznej poinformował ze w związku z tym do czego się rybacy przyznali, tzn do kłusownictwa, czeka ich także „pociągnięcie do odpowiedzialności administracyjnej” po ich powrocie na Ukrainę;
  https://korrespondent.net/ukraine/4194824-v-hpsu-rasskazaly-chto-zhdet-ukraynskykh-rybakov

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ciąg dalszy sprawy zwolnienia przez władze w Kijowie wszystkich ukraińskich prokuratorów uzcestniczacych w prowadzonym przez „międzynarodową komisję” (faktycznie „sterowaną” przez Niderlandy) śledztwie w sprawie katastrofy malezyjskiego boeniga latem 2014 roku w Donbasie o czym poinformowały niderlandzkie media. Według informacji podanych przez te media ma to mieć związek z „reformami” przeprowadzanymi przez Prokuraturę Generalną Ukrainy. Podobno nie ma mieć to wpływu na majacy rozpocząć się 9 marca proces, ale jeden z odchodzących ukraińskich prokuratorów stwierdził ze jego następca będzie potrzebował co najmniej roku na zapoznanie sie z aktami sprawy;
  https://strana.ua/news/250293-ukrainskikh-prokurorov-po-delu-mh17-uvolili-smi.html
  Z kolei Prokuratura Generalny Ukrainy (co było do przewidzenia) zaprzeczyła informacjom z niderlandzkich mediów i m.in stwierdziła ze w pracach „międzynarodowej komisji” w dalszym ciągu uczestniczy 4 jej pracowników;
  https://strana.ua/news/250311-v-ofise-henprokurora-utverzhdajut-chto-v-mezhdunarodnom-sledstvii-po-mh17-uchastvuju-4-prokurora-ofisa.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Będzie kolejny miedzynarodowy skandal z udziałem Ukrainy? W ukromediach pojawił się „njus” o tym że na „czarną liste’ skandalicznego portalu ‚Myrotworec” trafił pomysłodawca nowego „planu pokojowego dla Donbasu” przedstawionego podczas międzynarodowej konferencji w Monachium, sam przewodniczący konferencji niemiecki dyplomata Wolfgang Ischinger. Został on m.in oskarżony o „próbę naruszenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” oraz „udział w rosyjskiej propagandzie (kraju agresora) przeciwko Ukrainie”. Warto przy tym dodać że likwidacji portalu ‚Myrotworec” („którym „opiekuje się” MSW Ukrainy) od dawna domagają sie zachodni partnerzy Ukrainy, w szczególności Niemcy;
  https://strana.ua/news/250363-hlava-mjunkhenskoj-konferentsii-ishinher-popal-na-mirotvorets-za-12-shahov-dlja-donbassa.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Nowa strategia gazowa dla Ukrainy
  10-letnia strategia o nazwie Trójząb ma spowodować znaczący przyrost krajowego wydobycia gazu ziemnego. W ten sposób Kijów chce poprawić bezpieczeństwo gazowe kraju.
  https://www.wnp.pl/gazownictwo/ukraina-ma-strategie-zwiekszania-wydobycia-gazu,373095.html
  Komentarz: Już taka jedna strategia powstała-tuz po majdanie niepodległości. W jej ramach wydobycie gazu miało się drastycznie zwiększyć tak, by kraj od 2030 roku został EKSPORTEREM gazu ziemnego. Co z planów wyszło chyba nie warto się rozwodzić…

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Od kilku miesięcy władze amerykańskie próbują zablokować sprzedaż Chinom przedsiębiorstwa „Motor Sicz”, ukraińskiej firmy z sektora lotniczego. Ukraiński Komitet Antymonopolowy przygotowuje dochodzenie, które, potencjalnie, może zablokować tę transakcję i uniemożliwić stronie chińskiej uzyskanie unikalnej technologii obronnej. Amerykańska pomoc dyplomatyczna i techniczna odegrała kluczową rolę w tym procesie. Sprawę analizuje amerykański dwutygodnik „Forbes”. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w marcu.
  https://kresy24.pl/forbes-ukraina-z-pomoca-usa-odmowi-chinom-sprzedaz-przedsiebiorstwa-motor-sicz/
  Komentarz: Rząd w Pekinie zapamięta taki afront i z pewnością odpłaci się władzom w Kijowie. Ulegniecie naleganiom USA doprowadzi „Motor Sicz” na skraj bankructwa (spółka będzie musiała zapłacić gigantyczną dla niej karę).
  Ponadto samo zablokowanie sprzedaży może już być bezcelowe- dokumentacje techniczne MOGŁY już wpaść w ręce Chińczyków.

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Artykuł o szarej strefie na Ukrainie.
  Wielkość szarej strefy w gospodarce Ukrainy sięga jednej czwartej PKB, czyli równowartości 34 mld dol., ocenił E&Y. Kijów chce ją stopniowo redukować eliminując obrót gotówkowy.
  „Dla ukraińskiej gospodarki ten wskaźnik (szara strefa) wyniósł 23,8 proc. PKB, w tym 19,7 proc. (702 mld hrywien) wynosi „gotówkowa szara strefa”, 4,1 proc. PKB (144 mld hrywien) – chałupniczy wyrób towarów dla klienta końcowego, to jest szara strefa bezgotówkowa” – ocenił 17 lutego Narodowy Bank Ukrainy, powołując się na wstępne wyniki badania „Zmniejszenie szarej strefy Ukrainy poprzez wykorzystanie elektronicznych płatności”.
  https://www.rp.pl/Praca/200219437-Szara-strefa-pokrywa-Ukraine.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Jednak moje nadzieje były płonne..

  Ukraiński resort obrony zdementował spekulacje o tym, że zamierza zrezygnować z obowiązującego w ukraińskiej armii i policji pozdrowienia „Sława Ukrajini-herojam sława!”.

  W wydanym w poniedziałek komunikacie ministerstwo wyjaśniło, że niedawne uchylenie przez ukraiński parlament jednego z regulaminów ukraińskich sił zbrojnych, zgodnie z którym oficjalnym pozdrowieniem w ukraińskiej armii i policji jest hasło „Sława Ukrajini-herojam sława!”, ma jedynie na celu dostosowanie przepisów do ukraińskiej konstytucji. Jak zapewniono, nowy regulamin zostanie wydany w formie nie ustawy, lecz rozporządzenia ministerstwa obrony. Pozdrowienie „Sława Ukrajini-herojam sława!” ma się znaleźć w nowym dokumencie.
  http://www.bibula.com/?p=112108

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.