Wojna domowa na Ukrainie 18.02.2020r.- 1714 dzień od nowego rozejmu.


Przykład i doświadczenie Chorwacji zostaną wzięte pod uwagę podczas dyskusji o pomyśle stworzenia wspólnych patroli w Donbasie z udziałem przedstawicieli Ukrainy, terytoriów nie kontrolowanych przez Kijów i OBWE. Zostało to ogłoszone na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa przez ministra spraw zagranicznych Ukrainy Wadima Pristajko.

Pristajko zwrócił uwagę na to, że kwestia wspólnych patroli była wielokrotnie poruszana od samego początku procesu w Mińsku, ale temat jest „dość drażliwy”, ponieważ dotyczy możliwości udziału przedstawicieli terytoriów niekontrolowanych przez Kijów w tych patrolach.

„Decydujemy, jak to zrobić, biorąc pod uwagę doświadczenia np. Chorwacji- w jaki sposób przede wszystkim podjąć decyzję o zapewnieniu bezpieczeństwa na tym terytorium. Być może do tego czasu przeprowadzimy wybory”– powiedział Pristajko.

Dodał, że należy także wycofać wojsko z linii rozgraniczenia, aby zmniejszyć liczbę ostrzałów.

W sprawie tej niecnej propozycji napisał oświadczenie Denis Puszilin- szef DRL:

„Te oświadczenia Zełenskiego są przekazywane znanymi metodami obecnych ukraińskich polityków: aby uwikłać nas w rozmowy pokojowe wciągając nas jednocześnie w bagno.

Przyjmijmy propozycję ‚wspólnych patroli’. Oficjalny Kijów nie zrobił jeszcze ani jednego kroku, aby uzgodnić z DRL i ŁRL prawne aspekty specjalnego statusu Donbasu. Zgodnie z zestawem środków nadzwyczajne wybory lokalne są procesem politycznym będącym częścią pełnego i kompleksowego porozumienia politycznego.

Stanowisko zaproponowane przez Zełenskiego nie jest dla nas nowe. Od sześciu lat Doniecka Republika Ludowa znajduje się pod stałą presją ze strony Ukrainy- ostrzałem i blokadami- i już udowodniła, że ​​Ukraina może próbować ‚spacyfikować’ ludność Donbasu, ale to się jej nie uda!

Ostrzał naszego terytorium nie kończy się, raz po raz rejestrujemy niszczenie obiektów istotnych społecznie. Jak po takich działaniach Zełenski zamierza negocjować bezpośrednio z ludnością republik? Najwyraźniej nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo negatywny stosunek mają do niego mieszkańcy Donbasu. I dlatego powoływana jest władza, aby przedstawiciele społeczeństwa osiągali to, czego chcą ludzie. W tym celu utworzono mińskie gremium.

Oświadczenie Zełenskiego, że Ukraina ma ‚jedną z najsilniejszych armii w Europie’, jest tylko pobożnym życzeniem. Jeśli władze Kijowa zapomniały o niszczycielskich kotłach w Donbasie w wyniku okrążenia przez milicję republik, to inni pamiętają, co skłoniło Poroszenkę do podpisania porozumień z Mińska- haniebną porażkę ukraińskich sił zbrojnych pod Debalczewem.

Ukraina powinna przestać uchylać się i zacząć wypełniać zobowiązania dotyczące pokojowego rozwiązania konfliktu. To z kolei polega na wdrażaniu krok po kroku wszystkich punktów porozumień mińskich.”

Szef Donieckiej Republiki Ludowej

Denis Puszilin

Do propozycji powołania wspólnych patroli na terenie DRL i ŁRL odniósł się także Kreml, którego rzecznik Dimitrij Pieskow oświadczył, że:

„Aby rozważyć tę inicjatywę, należy wziąć pod uwagę opinię kierownictwa nieuznawanych republik. Aby pojąć opinię przywódców nieuznawanych republik, należy z nimi porozumieć się. O ile rozumiemy, pierwotne źródło, czyli Kijów, autor tej inicjatywy, nadal nie wykazuje gotowości do rozpoczęcia dialogu z przedstawicielami nieuznawanych republik Donbasu”– powiedział Pieskow.

Przedstawiciel Kremla mówił także o możliwej dacie nowych rozmów w Paryżu:

„Aby przeprowadzić to spotkanie, należy przynajmniej ponownie przeczytać dokument paryski i spróbować zrozumieć, czy coś zostało zrobione. W takim przypadku nie powinno być miejsca na wadliwe oceny i interpretacje. W tym przypadku mówimy o konkretnych dokumentach”– określony Pieskow.

Pieskow odnosząc się do kwestii, czy istnieje już jakieś porozumienie, co do konkretnego terminu następnego spotkania „formatu normańskiego”, które zaplanowano w kwietniu, rzecznik prezydenta Putina odpowiedział, że „nie ma jeszcze w tej kwestii żadnego porozumienia”.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (20 wystrzałów) oraz przeciwpancernych granatników SPG-9 (13 granatów) i ręcznego granatnika RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (8 ostrzałów), 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były minionej doby: rejon Gorłówki (Gołmowskij oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), obrzeża Doniecka (Żabiczewo i teren serwisu „Volvo-Center”), a także południowy odcinek frontu (Krasnoarmiejskoje, Komiternowo i Sachanka).

W rezultacie wczorajszych ostrzałów przeprowadzonych przez ukraińskich żołnierzy na terytorium DRL spadło 36 pocisków (wobec 10- w odniesieniu do dnia poprzedniego), w wyniku czego w pobliżu wsi Jasnoje została uszkodzona linia energetyczna. Innych szkód i strat, jak dotąd nie zarejestrowano.

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów), ostrzeliwali wieś Frunze, tym samym 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Jak dotąd nie zgłaszano strat i szkód spowodowanych tym ostrzałem.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 18 лютого 2020 року.

17 лютого збройні формування Російської Федерації 8 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник здійснив шість обстрілів по нашим позиціям, а саме:
поруч з населеним пунктом Гнутове – зі станкового протитанкового гранатомету – 12 пострілів, а також вів вогонь з великокаліберного кулемету;
два рази неподалік Павлополя – з міномету калібру 82 мм – 7 мін, ручного протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету;
поблизу Пісків – з автоматичних станкових гранатометів;
у районі Водяного – зі станкового протитанкового гранатомету – 8 пострілів та великокаліберного кулемету;
поруч з Березовим – зі станкового протитанкового гранатомету – 8 пострілів.
Окрім цього, у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник двічі обстріляв захисників Оріхового, випустивши по нашим позиціям 3 мін зі 120-мм міномету, 4 міни з міномету калібру 82 мм, а також вів вогонь з автоматичного станкового гранатомету.
Вчора, 17 лютого, внаслідок ворожих обстрілів втрат серед українських захисників не було.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.02.2020r.- 1714 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na „froncie” na Donbasie. Po tym jak siły prokijowskie stale łamały zawieszenie broni ostrzeliwując pozycje „republikańskie” (nie mówiac o stałym podsyłaniu „dywersantów”) nadeszła odpowiedź…
  https://pbs.twimg.com/media/ERCu45zWoAIMzki?format=jpg
  …podobno ukraińska 72 Brygada w popłochu „opuściła” częśc swoich pozycji w okolicy miejscowości Zołote (obwód ługański)…
  https://korrespondent.net/ukraine/4194971-vsu-poterialy-chast-pozytsyi-u-zolotoho-smy
  …oficjalnie tzw. sztab OZS przyznał się do jednego zabitego i czterech rannych „ukrowojaków”;
  https://strana.ua/news/250435-nazvany-poteri-v-rezultate-nastuplenija-boevikov-pod-zolotym-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraiński portal „Strana.ua” opublikował artykuł w którym podał spis „członków” tzw. grupy Parasiuka, czyli grupy uczestników kijowskiego majdanu w 2014 roku którymi dowodził były deputowany Rady Najwyższej Wołodymyr Parasiuk (w czasie tzw. rewolucji godnosci zwany „sotnikiem kijowskiego majdanu”) która sprowokowała strzelaninę w centrum Kijowa otwierając ogień zarówno do ‚pokojowych” demonstrantów jaki i do funkcjonariuszy ówczesnego MSW Ukrainy („Berkut”). W artykule przypomniano także ze sledczy z Prokuratury generalnej Ukrainy już od 2017 roku wiedzieli, na podstawie posiadanych dowodów, ze to „majdanowcy” jako pierwsi użyli broni palnej podczas kijowskiego majdanu;
  https://strana.ua/news/250376-kto-ubival-ljudej-na-majdane-20-fevralja-2014-hoda-dokumenty-sledstvija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Odnośnie sprawy zestrzelenia malezyjskiego boeniga nad Donbasem latem 2014 roku. Niezależna „platforma dziennikarzy Bonanza Media” opublikowała ‚dokumenty holenderskiego wywiadu” w których dokładnie opisano pozycje zajmowane w czasie katastrofy boeniga przez rosyjskie wyrzutnie 9K37 Buk (m.in w poblizu granicy z Ukraina w obwodzie rostowskim) z których to dokumentów wynika ze żadna rosyjska wyrzutnia „Buk” nie przekroczyła ówczesnej granicy rosyjsko – ukraińskiej, ani nie znajdowała się wówczas na terytorium Ukrainy;
  https://korrespondent.net/world/4194958-smy-obnarodovaly-dannye-razvedky-nyderlandov-po-MH17
  Plus dla zainteresowanych materiały przedstawione przez rosyjskiego inżyniera które obnażają „dowody” przedstawione przez „niezależny portal Bellingcat”, a które miały przedstawiać „przejazd rosyjskiej wyrzutni Buk w poblizu miejscowosci Torez”;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5630744.html
  https://colonelcassad.livejournal.com/5643678.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codziennosć. W nocy w Zaporożu silna eksplozja zdemolowała filię jednego z ukraińskich banków. Okazało się że to przestępcy wysadzili i ograbili znajdujacy sie w pomieszczeniu bankomat;
  https://strana.ua/news/250439-v-zaporozhe-vzorvali-bankomat-i-otdelenie-ukrsibbanka.html
  W pobliżu miejscowości Kałanczak (obwód chersoński) SBU odkryła tajny „arsenał” z granatnikami oraz materiałami wybuchowymi;
  https://korrespondent.net/ukraine/4195044-vozle-severo-krymskoho-kanala-nashly-hranatomety
  Niespokojna noc mieszkańców Łucka którzy z przerażeniem oglądali ognistą łune nad miastem, jak sie okazało był to skutek pożaru ponad hektara suchej trawy oraz trzcin na terenach podmiejskich;
  https://korrespondent.net/ukraine/4195028-pod-lutskom-vspykhnul-masshtabnyi-pozhar

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraina i epidemia koronawirusa. Szef MSW Ukrainy Awakow oficjalnie zaprezentował kombinezony ochronne w które mają być ubrani funkcjonariusze ukrainskich służb ratowniczych uczestniczący w ewakuacji obywateli Ukrainy z chińskiego Wuhan;
  https://strana.ua/news/250410-avakov-pokazal-kosmonavtov-kotorye-privezut-v-ukrainu-ljudej-iz-zarazhennoho-ukhanja-video.html
  Z kolei w Konopkówce (obwód tarnopolski) ropoczeły sie protesty mieszkańców po tym jak pojawiły sie informacje ze w sanatorium w tej miejscowości mają być umieszczeni „na kwarantannę” ewakuowani z nich Ukraincy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4195048-pod-ternopolem-otkazalys-prynymat-ukrayntsev-yz-kytaia

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT z Bliskiego Wschodu, czyli „głos” z tureckich mediów, z „Cumhuriyet [Republika]” najstarszego tureckiego dziennika wywodzącego się z opcji „kemalistowskiej”, na temat zaostrzenia sytuacji wokół syryjskiej prowincji Idlib. Autor artykuł proponuje by „sułtan” Erdogan zamiast „podgrzewać atmosferę” wspierajac „radykalnych terrorystów” w Syrii, z czego „cieszą się” USA i Izrael, pozwolił armii syryjskiej na dalsze działania, uzyskując w zamian porozumienie w sprawie utworzenia w płn Syrii „przygranicznej strefy buforowej” (tzn. „oczyszczonej” z wrogi Turcji Kurdów);
  https://inosmi.ru/politic/20200218/246875311.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Zdrada” zza Oceanu, czyli artykuł z amerykańskie ‚The Hill” w którym autor przestrzega że sankcje wprowadzane przez USA wobec Rosji mogą ‚walnąć rykoszetem” w amerykański sektor energetyczny. Okazuje się bowiem ze zgodnie z sankcjami amerykańskie firmy muszą wycofać się ze wszystkich projektów energetycznych, w których rosyjskie podmioty prawne posiadają co najmniej mniejszościowy pakiet akcji. Szacuje się, że wpłynie to na prawie 150 projektów energetycznych w ponad 50 krajach (!) w ramach których zatrudnionych jest w USA tysiace ludzi;
  https://thehill.com/opinion/energy-environment/482904-russian-sanctions-will-boomerang

  Polubione przez 3 ludzi

 8. OT w temacie relacji białorusko – rosyjskich, które ostatnimi czasy stały się dość mocno „napięte”, głownie ze względu na „ciężki charakter” Prezydenta Białorusi. Pojawiły sie informacje że po całej serii „tyrad” wymierzonych w Rosję które ostatnio wygłosił, ma sie dzisiaj spotkać z prezesem zarzadu rosyjskiego ‚Rosnieftu” Igorem Sieczinem;
  https://ukraina.ru/news/20200218/1026742671.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tak jak przewidywałem, ostatnie posuniecie ukraińskiego portalu ‚Myrotworec”, czyli umieszczenie na jego „czarnej liscie wrogów Ukrainy”, niemieckiego dyplomaty i przewodniczącego miedzynarodowej konferencji bezpieczeństwa w Monachium za to że przedstawił „nowy plan pokojowy dla Donbasu” spotkał sie z krytyką ze strony zachodnich partnerów Ukrainy. Jako pierwszy zareagował amerykański think – thank „Atlantic Council” który skrytykował to co zrobił „Myrotworec” nazywając portal ‚niewiarygodnym i nieodpowiedzialnym skrajnie prawicowym forum” zajmujacym się „zniesławianiem i zastraszaniem”;
  https://www.atlanticcouncil.org/blogs/ukrainealert/why-we-welcome-debate-on-ukraine/

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W temacie zabójstwa w Kijowie dziennikarza Pawła Szeremeta. Szef ukrobezpieki (SBU) Iwan Bakanow w udzielonym ukromediom wywiadzie poinformował że osoby oskarżone o udział w zabójstwie dziennikarza („weterani ATO”) MOGLI BYĆ „AGENTAMI SBU”. Nie poinformował jednak kiedy i jak zostali oni zwerbowani do SBU, ani jakie „zadania” do wypełnienia im zlecano;
  https://ukranews.com/news/684732-bakanov-dopuskaet-chto-figuranty-dela-ob-ubijstve-sheremeta-agenty-sbu

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinskij oskarżył ukraińska „pisarkę” Oksanę Zabużko, „szczyrą ukropatriotkę”, antykomunistkę i feministkę, o opublikowanie „cynicznej fałszywki”. Zabużko bowiem opublikowała zdjęcie w internecie i podpisała je ze przedstawia „wywózkę Ukraińców na Syberię” przez „sowietów”, a tymczasem faktycznie zdjecie przedstawia wywózkę Żydów do obozu Auschwitz – Birkenau…
  https://strana.ua/opinions/250479-kak-oksana-zabuzhko-sibir-s-aushvitsem-pereputala.html
  O samej „pisarce”, cytat „W swojej twórczości skupia się na zagadnieniach dotyczących ukraińskiej samoidentyfikacji, problemach postkolonializmu oraz feminizmie”;
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Oksana_Zabu%C5%BCko

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Dla zainteresowanych, cytat „Wiceprezydent Kenii William Ruto – zdaniem miejscowych mediów – jest zamieszany w skandal związany z fałszowaniem dokumentów na dostawą dronów oraz specjalistycznych urządzeń wojskowych dla telekomunikacji z Polski do Kenii o wartości 400 milionów dolarów”;
  https://eurokurier24.pl/index.php/bezpieczenstwo/item/525-wiceprezydent-kenii-zamieszany-w-skandal-zwiazany-z-dostawa-polskich-dronow

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Coś weselszego, czyli ukraińscy internauci komentują samotne wakacje Andrij Bohdana na Seszelach po tym jak zdymisjonowano go ze stanowiska szefa Biura Prezydenta Ukrainy. Jedni piszą ze tęskni za nim…premier Ukrainy Honczaruk, drudzy że nad morzami także „pląsa samotnie wolna bogini” (tzn. „Nadiucha” Sawczenko, a jeszcze inni ze szkoda że Bohdan nie zabrał ze sobą „szczyrej ukropatriotki” znanej jako „Marusia Zweroboj” (przeciwko której toczy sie sprawa w sądzie o groźby karalne wobec obecnego Prezydenta Ukrainy) dzieki czemu „Ukraina by miała od niej chwilę wytchnienia;
  https://strana.ua/news/250545-bohdanu-predlozhili-vyzvat-k-sebe-na-sejshely-nadezhdu-savchenko-ili-marusju-zveroboj.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Odnośnie dzisiejszych wydarzeń na „froncie” na Donbasie. Pojawiły sie informacje o tym ze strona prokijowska poprosiła ŁRL o wydanie jej zwłok jednego z poległych w dniu dzisiejszym „ukrowojaków”. Czyli potwierdza sie informacja przekazana przez strone „republikańską” o tym ze dzisiejsze walki sprowokowali „ukrowojacy” którzy chcieli”podkraść” sie pod ich pozycje, ale weszli na pole minowe. Z kolei strona „republikańska” stwierdziła ze „ukrowojak” nie zginał od razu i MOŻNA GO BYŁO URATOWAĆ, ale nie mozna było do niego dotrzeć ze względu na ostrzał ze strony pozycji ukraińskich;
  https://strana.ua/news/250540-lnr-hotova-vydat-kievu-telo-pohibsheho-v-rezultate-obostrenija-na-donbasse-sluzhashcheho-vsu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Tymczasem ukrobezpieka (SBU) poinformowała ze w jednym z garaży w centrum Kijowa odkryto „skrytkę” a w niej ‚zbiornik” z 30 litrami rtęci, plus dwa granaty bojowe i detonatory elektryczne. Garaż ma należeć do lidera jednej z zlikwidowanej ostatnio grupy przestępczej która działała w stolicy Ukrainy i która popełniła szereg „cięzkich przestępstw”. Według ekspertów detonacja „bomby” zbudowanej z zabezpieczonych przedmiotów mogła spowodować poważne skażenie;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4195254-v-tsentre-kyeva-nashly-tainyk-s-hranatamy-y-rtutui

  Polubione przez 4 ludzi

 16. I w temacie dzisiejszego nasilenia walk na froncie.
  MSZ Ukrainy wezwało społeczność międzynarodową do potępienia dzisiejszego ataku „separatystów” w Donbasie.
  Na apel ukraińskiego resortu dyplomacji pierwsza zareagowała Estonia. Estoński minister spraw zagranicznych Urmas Reinsalu stwierdził, że dzisiejszy ostrzał „separatystów” na pozycje wojsk ukraińskich w Donbasie oznacza naruszenie przez Rosję porozumień mińskich.
  https://kresy24.pl/msz-ukrainy-wezwal-spolecznosc-miedzynarodowa-do-potepienia-dzisiejszego-ataku-separatystow-w-donbasie/
  Swoje poparcie wyraziła też Polska.
  „MSZ wyraża głębokie zaniepokojenie eskalacją sytuacji w Donbasie w ciągu ostatnich tygodni, czego ostatnim przejawem jest wtorkowa, intensywna wymiana ognia w obwodzie ługańskim” – czytamy w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego MSZ.
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-polskie-msz-wzywa-rosje-do-zaprzestania-agresji-na-ukrainie,nId,4334184#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Zapewne jeszcze standardowo zareagują Litwa, Gruzja, Łotwa i… to będzie tyle. Co więcej nie oczekuje poważniejszej reakcji ze strony Francji Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Mam takie przeświadczenie, ze jeśli rzeczywiście doszło do prowokacji (nieudana próba wejścia oddziałów sabotażowych na tereny republik to sytuacja może się obrócić przeciwko Ukrainie.
  Poza USA czołowi gracze w Europie starają się pozyskać Rosję do swoich celów (gospodarka). Dla nich (co oczywiste) są ważne ICH interesy narodowe, a nie Ukraina.
  Mam takie wrażenie, że była to próba zbadania nastrojów rządów w Europie ich zaangażowania dla Ukrainy i Ukraina lekko przeliczyła się w swoich rachunkach…

  Polubione przez 5 ludzi

 17. Polska suwerennym krajem hahaha
  Pomysł wprowadzenia podatku cukrowego może wiązać się z poważnymi komplikacjami. Pojawił się gracz dużo silniejszy niż lobby producentów napojów słodzonych. Chodzi o sekretarza handlu Stanów Zjednoczonych, Wilbura Rossa. W czwartek spotkał się z minister rozwoju Jadwigą Emilewicz i rozmawiał o podatku cukrowym, którego wprowadzenie, w związku z powyższym, stanęło pod dużym znakiem zapytania.
  https://kresy.pl/wydarzenia/amerykanie-interweniuja-w-sprawie-podatku-cukrowego/
  Komentarz: Nie dość ,że oddaliśmy za bzdurno ostatnie strategiczne zasoby naturalne naszego kraju to teraz nawet rząd podatku nie może podnieść, bo zaszkodziłoby to firmom made in uSA coca coli i McDonald 🙂
  P.S To dobra wiadomość dla mnie -przynajmniej nie będę płacił kolejnego podatku.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.