Wojna domowa na Ukrainie 19.02.2020r.- 1715 dzień od nowego rozejmu.


W dniu wczorajszym (18 lutego), już od samego rana masze media rozpowszechniały informacje spreparowane przez Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy (SOPSZU) na temat aktualnej sytuacji na froncie w Donbasie.

Według narracji SOPSZU, prorosyjscy separatyści jakoby mieli zaatakować pozycje ukraińskich sił zbrojnych w obwodzie ługańskim ok. godz. 5 rano czasu lokalnego. Wyjaśniono, że bojownicy prowadzili ostrzał, wykorzystując uzbrojenie zabronione przez porozumienia mińskie: moździerze kalibru 120 mm, granatniki i wielkokalibrowe karabiny maszynowe.

„Pod osłoną ognia rosyjscy okupanci przeszli do aktywnych działań ofensywnych i podjęli próbę przerwania linii rozgraniczenia. Pododdziały Połączonych Sił Zbrojnych odpowiedziały na atak i utrzymały kontrolę nad sytuacją”– napisano w okolicznościowym komunikacie SOPSZU.

Dalej napisano, że w starciach zginął jeden ukraiński żołnierz, a czterech zostało lekko rannych. Po stronie przeciwnika zginęła jedna osoba, a pięć zostało ciężko rannych.

Następnie „przeciwnik zwrócił się o wstrzymanie ognia”– zaznaczono w komunikacie SOPSZU. zapewniając, że „sytuacja jest w pełni pod kontrolą”, a pododdziały rezerwy są w stanie gotowości.

Walki miały się toczyć w rejonie następujących miejscowości: Nowotoszkowskoje, Oriachowe, Krymskoje i Chutor Wilnyj.

W odpowiedzi na te informacje, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołał w trybie pilnym spotkanie RBNiO, gdzie zwrócił uwagę na fakt, że do ataku doszło w piątą rocznicę kotła w rejonie miejscowości Debalczewo na terenie DRL.

„To nie jest zwykła cyniczna prowokacja, której celem jest rozdrapanie debalczewskiej rany, która nigdy w pełni się nie zagoi. To próba zerwania procesu pokojowego w Donbasie”– powiedział Zełenski.

„Nasz kurs na zakończenie wojny i przywiązanie do uzgodnień międzynarodowych pozostaje niezmienny- tak samo, jak nasze zdecydowanie, by dać odpór wszelkim przejawom agresji zbrojnej wobec Ukrainy”– oświadczył ukraiński prezydent.

„Sytuacja jest w pełni kontrolowana przez naszą armię, szefa sztabu generalnego. Jesteśmy pewni, że ta prowokacja nie zmieni kursu, ponieważ tylko z silną armią można zasiadać do stołu negocjacyjnego. Idziemy pewnie, zbliżamy się do zakończenia wojny i do pokoju”– powiedział Zełenski na konferencji prasowej, w której jako statysta uczestniczył także szef sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy Rusłan Chomczak

Chomczak powtórzył dokładnie to samo, co przed nim już powiedział Zełenski, aby „prawdę” zacementować.

„Obecnie sytuacja jest stabilna, ogień wstrzymano”- poinformował szef sztabu, zaznaczając, że z prośbą o zawieszenie broni o godz. 10:00 zwrócił się przeciwnik” powiedział Chomczak.

<em>”Dziś to nie była prowokacja. Dziś ma miejsce piąta rocznica walk w Debalczewem. Przeciwnik swoim ludziom pokazuje, że było to ich zwycięstwo”– podkreślił szef sztabu.

W związku z tą zainscenizowaną sytuacją zaniepokojenie wyraziło MSZ Ukrainy. Rzeczniczka resortu Katerina Zełenko za pośrednictwem mediów wezwała społeczność międzynarodową do potępienia eskalacji.

Można powiedzieć, że jako kabareciarz, ukraiński prezydent odegrał ponownie swoją rolę celująco.

A teraz relacja drugiej strony.

Oświadczenie oficjalnego przedstawiciela Milicji Ludowej ŁRL.

Dziś siły zbrojne Ukrainy podjęły kolejną próbę destabilizacji sytuacji na linii kontaktu, powiedział przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL- Jakow Osadczy, a następnie przekazał oficjalne oświadczenie:

„Tak więc, wczesnym rankiem około godziny 6.00, 10-osobowa grupa sabotażowa wroga podeszła w kierunku naszych pozycji obronnych w rejonie n. GOŁUBOWSKOJE. Nasi obserwatorzy w odpowiednim czasie wykryli ruch wroga i nadal monitorowali jego dalsze działania.
Zbliżając się do naszych pozycji, grupa została wysadzona w powietrze na polu minowym, w wyniku czego zginęło co najmniej DWÓCH żołnierzy, a TRZECH zostało rannych.
Aby ewakuować zmarłych i rannych z miejsca wybuchu miny, dowództwo 93 brygad zostało poinstruowane, aby przeprowadzić masowy atak artyleryjski na osady republiki.
Ukraińscy napastnicy zadali masowe uderzenie artyleryjskie przy użyciu moździerzy 82 i 120 mm, artylerii 122 i 152 na terenach osad GOŁUBOWSKOJE, SOKOLNIKI, DONIECKIJ i SMIEŁOJE. Żołnierze z 93 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy pod dowództwem BRYŻYNSKOGO wystrzelili ponad PIĘĆDZIESIĄT pocisków i min na terytorium republiki.
Zostały zarejestrowane zniszczenia w infrastrukturze cywilnej, służby ratownicze nie mogą jechać do miejsc zniszczenia. Cywile są zmuszeni schronić się w piwnicach swoich domów.
W czasie ostrzału wróg zauważył aktywne użycie bezzałogowych statków powietrznych (BSP), nasze jednostki obrony powietrznej zestrzeliły JEDEN wrogi BSP, który koordynował ogień na osady w republice.
Podano informacje o zniszczeniach i obrażeniach wśród ludności cywilnej.
Ponadto, zgodnie z naszymi danymi, dowództwo operacji połączonych sił zaangażowało dziennikarzy z ukraińskich kanałów telewizyjnych „Kanał 5”, „1 + 1”, „TCH” i „ICTV” do kręcenia materiałów wideo w celu przygotowania filmów, w których obwiniono ML o naruszenie zawieszenia broni.
Wzywamy obserwatorów Misji OBWE do zarejestrowania faktów dotyczących naruszenia przez Ukrainę zawieszenia broni, a także do wpłynięcia na ukraińskie siły zbrojne w celu powstrzymania prowokacji ”.

Ukraińscy żołnierze przestały ostrzeliwać wieś GOŁUBOWSKOJE po przybyciu obserwatorów Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE.

„W odpowiedzi na nasz apel międzynarodowi obserwatorzy z SMM OBWE monitorują obecnie sytuację na terenie osady GOŁUBOWSKOJE. Umiejętne działania naszych obrońców i szybkie przybycie personelu misji w obszarze pogorszenia sytuacji przyczyniły się do zaprzestania tej krwawej prowokacji ukraińskich agresorów”– podkreślił Osadczy.

„Wydarzenia, które miały miejsce dzisiaj, są całkowicie zaplanowaną operacją. To nie przypadek, że wczoraj przybyła tu ukraińska grupa dziennikarzy”– powiedział przedstawiciel ŁRL w Trójstronnej Grupie Kontaktowej w Mińsku, Rodion Mirosznik gazecie „Wzgliad”, komentując incydent z udziałem ukraińskiej grupy sabotażowo-dywersyjnej (GS-D), co doprowadziło do kolejnej eskalacji konfliktu w Donbasie.

„Fakty są takie, że wczesnym rankiem dość duża ukraińska GS-D próbowała zrobić wypad na odcinku linii kontaktowej w pobliżu wsi Gołubowskoje. Trafili na pole minowe, co doprowadziło do ich eksplozji. Są ofiary. Zgodnie z obserwacją, dwóch zabitych i prawdopodobnie czterech rannych”– wyjaśnił Rodion Mirosznika.

„Natychmiast, aby odwrócić uwagę lub zaplanować, ukraińscy żołnierze otworzyli ogień z ciężkiej broni w znacznej części linii kontaktu. Co najmniej sześć osiedli ŁRL znalazło się pod ostrzałem, jedna osoba została ranna, istnieją poważne uszkodzenia budynków mieszkalnych. Masowe ostrzał trwał kilka godzin”– poinformował Mirosznik.

Według niego wydarzenia, które miały miejsce wczoraj „to całkowicie zaplanowana operacja”. „To nie przypadek, że grupa ukraińskich dziennikarzy przybyła wczoraj w tę okolicę. Oznacza to, że strona ukraińska była świadoma zbliżającej się operacji i planowanego wsparcia medialnego dla tego incydentu. Częścią tej operacji była odprawa prezydenta Ukrainy oraz spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy, która szybko zebrała się, aby omówić sytuację”– dodał przedstawiciel ŁRL.

Mirosznik zwrócił uwagę również i na to, że swoimi działaniami strona ukraińska stara się odwrócić uwagę opinii publicznej od niewypełnienia zobowiązań wynikających z „formatu normańskiego” i porozumień mińskich, tym samym zakłócając przygotowania do następnego spotkania przywódców „normańskiej czwórki”.

„I chcę przypomnieć, że Zełenski na szczycie ‚formatu normańskiego’ w Paryżu zobowiązał się do wprowadzenia zawieszenia broni. Ostrzał jednak nie ustał. Naruszenia są setki. Nic nie zrobiono. Z naszej strony 16 osób zostało rannych od początku roku, cztery z nich zmarły. Ponadto, zgodnie z danymi OBWE w ciągu ostatniego roku, współczynnik zniszczeń wynosił od 1 do 10, to znaczy jedno zniszczenie po stronie ukraińskiej, dziesięć po naszej. Te statystyki wyraźnie pokazują, kto ponosi winę za niespełnienie wszystkich umów”– podsumował Miroshnik.

Natomiast według wczorajszej wypowiedzi sekretarza prasowego biura prezydenta Rosji Dmitrija Pieskowa Kreml nie ma jeszcze specyfiki starcia między Milicją Ludową ŁRL a ukraińskimi siłami zbrojnymi i ma nadzieję, że wkrótce szczegóły zostaną wyjaśnione.

https://vz.ru/news/2020/2/18/1024412.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby nie tylko na ługańskim odcinku frontu doszło do eskalacji konfliktu, bo podobna sytuacja też miała miejsce również na jego donieckim odpowiedniku.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (27 min) oraz granatników; AGS-17 (51 granatów), SPG-9 (16 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (17 ostrzałów), w dniu wczorajszym w sumie 18 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (Gołmowskij, Zejcewo i Dolomitnoje), obrzeża Doniecka (Żabiczewo, teren serwisu „Volvo-Center” oraz osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja), a także południowy odcinek frontu (Leninskoje, Komiternowo i Sachanka). Z tym, że ostrzał południowego odcinka frontu był kontynuowany od godziny 02:15 w dniu dzisiejszym, kiedy to ostrzelano: Sachankę, Leninskoje, Nową Tawię, Zajczenko i Komiternowo.

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 99 pocisków (wobec 36- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie 5 domów jednorodzinnych w miejscowości Zaajcewo k. Gorłówki, które znajdują się przy ulicy Karbuszewa nr. 101, 103, 102, 107 i 109.

Jak dotąd innych szkód i strat nie zgłaszano.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, przeprowadzili ostrzał Gołubowskoje, Donieckiego, Smiełoje, Sokolników i Biereziowskoje, w ten sposób naruszyli 11 razy warunki zawieszenia broni. W efekcie został ranny jeden cywil i uszkodzono 14 domów. Po stronie Milicji Ludowej, gdy obserwatorzy MMS OBWE opuścili rejon miejscowości Gołubowskoje, ukraińscy żołnierze ponownie przeprowadzili o godzinie 18:30 zmasowany ostrzał przy użyciu moździerzy 120 mm z kierunku 6 punktów ogniowych, w efekcie życie stracił jeden z żołnierzy ŁRL.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 19 лютого 2020 року.

18 лютого збройні формування Російської Федерації 22 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями артилерійських систем калібру 152 мм та 122 мм, мінометів калібру 120 мм та 82 мм, озброєння танку, а також з озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник здійснив три обстріли по нашим позиціям, а саме:
поруч з населеним пунктом Березове – з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
неподалік Широкиного – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
поблизу населеного пункту Пищевик – з міномету калібру 82 мм противник випустив 3 міни, а також вів вогонь з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Дев’ятнадцять обстрілів було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання ” Північ”, а саме:
шість разів поблизу населеного пункту Кримське – зі 120-мм мінометів ворог випустив 61 міну, ще 10 мін з міномету калібру 82 мм, а також вів вогонь з озброєння БМП та станкового протитанкового гранатомету;
чотири рази поруч з Новотошківським – з артилерійських систем калібру 152 мм – 45 снарядів, 122-мм артилерії – 15 снарядів, мінометів калібру 120 мм – 17 мін, а також 56 пострілів з озброєння танку;
два рази в районі населеного пункту Оріхове – зі ствольної артилерії калібру 152 мм – 22 снаряди, 122-мм артилерії – 28 снарядів, мінометів калібру 120 мм – 61 міна, 82-мм мінометів – 30 мін, а також противник вів вогонь з гранатометів різних систем;
двічі поблизу населеного пункту Хутір Вільний – з артилерійських систем калібру 122 мм – 4 снаряди, 120-мм мінометів – 23 міни, 82-мм мінометів – 25 мін, а також вів вогонь з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
два рази неподалік Золотого-4 – з мінометів калібру 120 мм ворог випустив 3 міни, а також вів вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
поблизу Попасної – зі ствольної артилерії калібру 122 мм – 16 снарядів та мінометів калібру 82 мм – 18 мін;
в районі Луганського – з 82-мм міномету – 2 міни;
поруч з Новолуганським – з міномету калібру 82 мм – 2 міни, а також противник вів вогонь з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Окрім цього, поблизу населеного пункту Оріхове ворог здійснив спробу штурму наших спостережних постів. У результаті бойового зіткнення українські захисники черговими вогневими засобами подавили ворожий вогонь та зупинили диверсійно-розвідувальну групу противника. Позиції українських захисників не втрачені.
Слід зазначити, що на усі ворожі обстріли підрозділи Об’єднаних сил давали адекватну вогневу відповідь та контролювали ситуацію. В подальшому противник запросив режим тиші.
Вчора, 18 лютого, внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних загинув, чотири захисника отримали поранення та ще двоє – бойове ураження.
За даними розвідки, у результаті бойового зіткнення зі сторони противника 4 чоловіка було знищено та ще 6 отримали важкі поранення.
З початком цієї доби російські окупаційні війська по захисникам Лебединського випустили 15 мін з мінометів калібру 82 мм, а також вели вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
За поточну добу втрат немає.

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

https://vk.com/video517401553_456239156

https://vk.com/video517401553_456239157

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.02.2020r.- 1715 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie „wstępniaka”, czyli warto przy tym dodać że w dniu wczorajszym w RB ONZ odbyło sie posiedzenie zwołane przez Rosje w sprawie ewentualnego kolejnego spotkania w ramach tzw. formatu normandzkiego, które strona rosyjska uzalezniła od postępów we wdrażaniu porozumień mińskich. Dlatego tez w „rosyjskim” internecie pojawiły sie komentarze że to co się wczoraj działo na „froncie” na Donbasie to po prostu (kolejna) ukraińska prowokacja mająca na celu pokazać Kijów w roli „ofiary rosyjskiej inwazji”;
  https://strana.ua/news/250618-rossija-v-oon-nazvala-uslovija-normandskoj-vstrechi-nebenzja-18-fevralja-2020.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „…. to co się wczoraj działo na „froncie” na Donbasie to po prostu (kolejna) ukraińska prowokacja mająca na celu pokazać Kijów w roli „ofiary rosyjskiej inwazji”,,- to pierwszy cel, który dowodzi tego, jak Zełenski ma bardzo mało do powiedzenia stając się zakładnikiem rozbudzonego skrajnego nacjonalizmu ukraińskiego. Dlatego też, można przyjąć, że ta cała ich wczorajsza akcja miała także drugie dno.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 2. Pare „njusów” o „niezwyciężonej armii kijowskiej”. Na 10 lat wiezienia skazano na Ukrainie oficera ukrainskiej armii który w 2016 roku zatłukł na śmierć swojego podkomendnego w strefie tzw. operacji ATO (obecnie OZS) w 2016 roku;
  https://strana.ua/news/250604-v-zone-ato-komandir-izbil-do-smerti-podchinennoho-eho-delo-peredano-v-sud.html
  Z kolei w Żytomierzu w jednym z wojskowych internatów powiesił sie 25 – letni zołnierz kontraktowy ukrainskich sił zbrojnych. Powodem ‚samobójstwa” miało być zadłużenie wojskowego i brak perspektywy jego spłacenia;
  https://strana.ua/news/250596-video-iz-za-dolhov-po-kreditam-v-dushevoj-zhitomira-povesilsja-voennyj-kontraktnik.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć. ‚Draka” na jednym z przystanków komunikacji miejskiej w Krzemieńczuku (obwód połtawski) zakończona strzelaniną w wyniku której śmierc poniosła jedna osoba;

  https://korrespondent.net/ukraine/4195280-na-ostanovke-v-kremenchuhe-zastrelyly-muzhchynu
  Z kolei w Odessie do jednego z salonów „piekności” wtargnął NN mężczyzna który postrzelił z pistoletu jednego z fryzjerów, który jednak przeżył, a nastepnie zbiegł z miejsca przestępstwa;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4195275-v-salone-krasoty-odessy-otkryly-strelbu-est-ranenye

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraina i epidemia koronawirusa. W ukromediach pojawiła sie „njus” ze z Kijowa (w końcu po wieli „perturbacjach”) wyleciał samolot który ma ewakuować przebywających w chińskim Wuhan obywateli Ukrainy (plus „obywateli jeszcze 10 innych państw”);
  https://korrespondent.net/ukraine/4195324-v-ukhan-vyletel-samolet-dlia-evakuatsyy-ukrayntsev
  Według informacji z ukromediów ewakuowani z Wuhan mają dolecieć do Lwowa skad nastepnie , pod ochroną ukraińskiej Gwardii narodowej, mają być rozwiezieni do „ośrodków kwarantanny” na terytorium Ukrainy;
  https://strana.ua/news/250568-hde-prizemlitsja-samolet-s-evakuirovannymi-iz-kitaja-ukraintsami-i-inostrantsami.html
  Plus wiceszef Narodowego Banku Ukrainy poinformował o wpływie epidemii na gospodarke Ukrainy. Według niego „obecna sytuacja z rozprzestrzenianiem się koronawirusa ma ograniczony wpływ na ukraińską gospodarkę, ale może się nasilić w przypadku znacznego spowolnienia chińskiej gospodarki” gdyby epidemia sie nasiliła a tym samym przedłużyła;
  https://strana.ua/news/250542-virus-covid-19-okazhet-ohranichennoe-vlijanie-na-ekonomiku-ukrainy-nbu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT światowe, na Kremlu poinformowano że (ostatecznie) do dymisji podał się doradca Prezydenta Rosji Władisław Surkow;
  https://korrespondent.net/world/russia/4195227-putyn-podpysal-ukaz-ob-uvolnenyy-surkova
  Ciag dalszy „przygód” rosyjskiego „artysty” Pawlenskiego na jego „politycznym wychodźstwie” we Francji. Tym razem Pawlenskiemu, zatrzymanemu wcześniej za udział w bójce na noże w Nowy Rok, ale zwolnionemu już z aresztu, francuska prokuratura przedstawi kolejne zarzuty tym razem dotyczące opublikowania przez niego materiałów kompromitujących jednego z kandydatów na stanowisko burmistrza Paryża;
  https://ria.ru/20200218/1564944445.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli kampania wyborcza w pełni. „KACZELNIK” postanowił „wybić z głowy” co bardziej „nieposłusznym” pomysły ‚podkładania kłod” jedynie słusznemu kandydatowi na urząd Prezydenta RP;
  https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/kamienica-mariana-banasia-cba-w-mieszkaniach-szefa-nik/e8cerp8
  https://www.wprost.pl/kraj/10299918/agent-tomek-zatrzymany-na-polecenie-prokuratury.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraiński portal „Strana.ua” z artykułem o tym co wczoraj miało się stac na „froncie” na Donbasie. Powołujac się na informacje m.in od ukraińskich ‚wolontariuszy” oraz deputowanego Rady Najwyższej z frakcji ‚Europejska Solidarność” Honczarenkę napisano ze „ukrowojacy”, łamiąc znowu porozumienia, próbowali zająć „kawałek” tzw. szarej strefy w szczególności miejsce skad mogli ostrzeliwać przeciwnika (napisał tak jeden z ukraińskich „wolontariuszy”);
  https://strana.ua/news/250705-boj-pod-zolotym-18-fevralja-komu-v-itohe-dostalsja-obekt-banja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Co dalej z ukraiński więźniami uwolnionymi w czasie ostatnie wymiany (w grudniu 2019 roku) pomiędzy stronami konfliktu na Donbasie. Dzielą się oni na dwie kategorie to znaczy „wojskowych” oraz „cywili” i o ile tymi pierwszymi władz w Kijowie starają się zająć to ci drudzy (a jest ich 64) zostali pozostawieni sami sobie. Jeden z ukraińskich portali opisał przypadek uwolnionego „cywila” który po zakończeniu obserwacji w sanatorium, został praktycznie wyrzucony stamtąd do schroniska dla bezdomnych gdzie opiekuja się nim teraz ukraińscy „wolontariusze” oraz „Czerwony Krzyż”;
  https://antikor.com.ua/articles/359801-bez_pasporta_i_deneg_vyselili_iz_sanatorija_hutkaja_istorija_osvobohdennogo_ukrainskogo_plennogo

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Z życia ukraińskich oligarchów. Brytyjski „Financial Times” opisuje walkę o „kontrolę” nad obecnym Prezydentem Ukrainy jaka maja pomiedzy sobą toczyć dwaj ukraińscy oligarchowie Kołomojski (który faktycznie „wystrugał na polityka” Zelenskiego) i Achmetow (do ostatnich wyborów prezydenckich ‚aliant” Poroszenki). Cytat „Ten 53-letni oligarcha [mowa o Achmetowie] jest przekonany, że wciąż ma wiele do zrobienia na Ukrainie, gdzie stara się zostać jeszcze bliższym sojusznikiem prezydenta Władimira Zeleńskiego, a jednocześnie osłabić wpływy swojego długoletniego rywala [czyli Kołomojskiego]”;
  https://inosmi.ru/politic/20200219/246886705.html
  Okazuje sie takze, ze wbrew szumnym zapowiedziom „Pinokia” Zelenskiego ze „zrobi porządek” z Poroszenka i jego „ekipą”, ukromedia informują ze „bliscy Poroszence” biznesmeni, w tym zwany onegdaj „szara eminencją” Poroszenki Igor Kononeko, w dalszym ciągu kontrolują część ukraińskich elektrociepłowni, dokonując „machlojek” przy sprzedaży wyprodukowanej pzrez nie energii elektrycznej, a także mają stać za dostawami na Ukrainę wegla z „państwa – agresora” (czyli Rosji jak w Kijowie określa się Rosję) oraz „terytoriów okupowanych” (czyli republik z Donbasu);
  https://antikor.com.ua/articles/359816-ugoljnyj_biznes_anatolija_shkribljaka_i_igorja_kononenko_skoljko_zanosjat_silovikam_soratniki_poroshenko_za_kryshevanie_

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ad2
   Nic dziwnego, oligarchowie nie mają poczucia solidarności/honoru. Ci którzy obecnie trwają na dawnych pozycjach zapewne albo graja na tzw dwa fronty, albo przeszli do obozu wroga (Kołomojski?Achmetov).

   Polubione przez 4 ludzi

 10. Dla zainteresowanych, skandal z pieniędzmi, w sumie 84 tysięcy hrywien, wydanymi przez obecny rząd w Kijowie na „promocję’ swoich osiągnięć w 2019 roku. Jak sie okazało przetarg na wykonanie „prezentacji” na stronie internetowej „wygrała” firma należąca do… żony jednego z wyższych urzedników państwowego koncernu „Naftohaz”. Całą sprawę ujawnił jeden z deputowanych Rady Najwyzszej Ukrainy z proprezydenckiej frakcji ‚Sługa Narodu” Maksym Bużanskij;
  https://strana.ua/news/250686-skandal-s-prezentatsiej-honcharuka-chto-ne-tak-s-otchetom-o-dostizhenijakh-kabmina.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Co dalej ze sprzedażą Chinczykom jednego z dawnych „flagowców” ukraińskiej gospodarki, czyli zakładów lotniczych ‚Motor Sicz”. Dla przypomnienia, transakcję „zablokował” ukraiński Komitet Antymonopolowy działający „na prosbę” USA. W ukromediach pojawiła sie informacja o tym ze zakłady mają ostatecznie zostać „sprzedane” amerykańskiej kompanii „Oriole Capital Group”, a przedstawiciel kompanii poinformował o tym że „urzędnicy Departamentu Stanu i ambasady USA w Kijowie pomagają mu w zakupie pakietu kontrolnego Motor Sicz”
  https://korrespondent.net/business/companies/4195523-v-ssha-nashelsia-pretendent-na-motor-sych-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 12. OT zza Oceanu, gdzie US Donald prowadzi „czystkę kadrową” w Departamencie Stanu USA w ramach zemsty za „kolaborację” jego urzędników z Demokratami w sprawie impeachmentu. Według agencji „Bloomberg” ze stanowiskiem „pożegnał się” jeden z podsekretarzy Departamentu Stanu John Rood który m.in miał sprzeciwiać się „zamrożeniu” pomocy wojskowej dla Ukrainy przez prezydenta Trumpa;
  >https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-02-19/pentagon-official-involved-in-certifying-ukraine-aid-leaves-post

  Polubione przez 4 ludzi

 13. I powrót na Ukrainę. W dniu dzisiejszym w centrum Kijowa, pojawiło sie ponad stu byłych funkcjonariuszy byłej jednostki specjalnej MSW Ukrainy „Berkut” którzy uczcili pamięć funkcjonariuszy MSW Ukrainy którzy zginęli podczas kijowskiego majdanu;
  https://strana.ua/news/250697-eks-berkutovtsy-sobralis-v-tsentre-kieva-pochtit-pamjat-pohibshikh-na-majdane-spetsnazovtsev.html
  https://strana.ua/news/250697-eks-berkutovtsy-sobralis-v-tsentre-kieva-pochtit-pamjat-pohibshikh-na-majdane-spetsnazovtsev.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Gospodarka Ukrainy rozwija się coraz szybciej, co może wpłynąć na spadek liczby pracowników z tego kraju przyjeżdżających do Polski – pisze serwis „Business Insider”. Zaznacza m.in., że w ujęciu rok do roku na Ukrainie pensje wzrosły o prawie 16 proc., przy czym należy dodać, że to m.in. efekt podnoszenia płacy minimalnej. Pisze też, że według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w 2019 wzrost PKB Ukrainy wyniesie 3,6 proc.
  https://kresy.pl/wydarzenia/business-insider-polska-coraz-mniej-atrakcyjna-dla-ukraincow-przez-lepsze-wyniki-ukrainskiej-gospodarki/
  Komentarz: z całym szacunkiem dla portalu, ale nie zgadzam się z przedstawionymi tam tezami. Niestety, ale ten wzrost w latach 2016-2019 nie wyrównał strat jakie poniosła ukraińska gospodarka po rewolucji godności(!). Co więcej czarne chmury zbierają się nad Ukraina. Po latach zaniedbań, lokalne zakłady przemysłowe powoli plajtują-głównym powodem jest zalew tańszych (i lepszych) produktów z UE. Swoje robi tez bańka spekulacyjna-sztucznie nadmuchany kurs hrywny.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.