Wojna domowa na Ukrainie 20.02.2020r.- 1716 dzień od nowego rozejmu.


„MSZ RP wyraża głębokie zaniepokojenie eskalacją sytuacji w Donbasie w ciągu ostatnich tygodni, czego ostatnim przejawem jest dzisiejsza, intensywna wymiana ognia w obwodzie ługańskim”– napisano przedwczoraj (18 lutego) w oświadczeniu polskiego MSZ.

Resort dyplomacji wyraził swoje oburzenie oświadczając, że:

„Ataki ze strony wspieranych przez Rosję nielegalnych formacji zbrojnych następują w okresie, gdy dzięki wysiłkom w ramach formatu normandzkiego oraz konstruktywnej postawie prezydenta W. Zełenskiego, proces uregulowania konfliktu nabrał nowej dynamiki. MSZ RP niezmiennie wzywa Rosję do zaprzestania agresji przeciw Ukrainie, w tym wycofania kontrolowanych przez nią formacji zbrojnych z okupowanej części Donbasu i do bezwarunkowego wdrożenia Porozumień Mińskich.”

W świetle opublikowanych przeze mnie wczoraj wyjaśnień sprawy incydentu z 18 lutego br. w rejonie wsi Gołubowskoje na terenie ŁRL, widzimy w jak zakłamanym świecie porusza się nasza dyplomacja, a wraz z nią rząd RP.

Dodam jeszcze, że nie jest to odosobniona wizja jakiś rusofobów-maniaków z Polski, bo podobne w treści oświadczenie wydała także UE.

Poza tym, oczywiście Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, również w ostrej formie skrytykowały wczoraj- 19 lutego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Rosję, za kierowanie „separatystami” i kłamstwa o swoim udziale w wojnie w Donbasie.

Ambasador Cherith Norman Chalet, pełniąca obowiązki zastępcy przedstawiciela USA w ONZ, zarzuciła ​​Rosji, że wciąż uzbraja „separatystów” z Donbasu, czym narusza porozumienia mińskie. Z kolei przedstawiciel Wielkiej Brytanii przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ, Karen Pierce, oskarżyła Rosjan o nieustanne kłamanie w sprawie udziału Rosji w wojnie w Donbasie.

Amerykańska ambasador podkreśliła, że do zakończenia konfliktu w Donbasie powinno dojść na drodze dyplomatycznej. Zapewniła, że ​​Stany Zjednoczone będą nadal współpracować z sojusznikami i partnerami w celu wspierania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Zwróciła też uwagę na to, że ​​„dzięki swoim działaniom Ukraina wyraźnie wykazała swoje zaangażowanie na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu”. Podkreśliła, że ​​prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zintensyfikował wysiłki dyplomatyczne w celu ustanowienia więzi z obywatelami ukraińskimi w Donbasie, poprawy sytuacji humanitarnej po obu stronach linii rozgraniczenia, przeprowadzenia dwóch wymian jeńców i więźniów oraz wznowienia negocjacji między pokojowych w formule normandzkiej z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina.

„Niestety Rosja nie wykazała podobnego pragnienia wywiązania się ze swoich zobowiązań wynikających z porozumień mińskich. Nadal uzbraja, przygotowuje i kieruje działaniami wojenne po stronie swoich marionetkowych sił we wschodniej Ukrainie. Jest to bezpośrednie naruszenie zobowiązań Rosji zgodnymi z porozumieniami z Mińska, w tym wprowadzenia natychmiastowego i kompleksowego zawieszenia broni”– stwierdziła amerykańska dyplomatka.

Następnie dodała, że wczorajszy atak sił rosyjskich pod Zołotoje był jawnym złamaniem porozumień mińskich i doszło do tego w piątą rocznicę zajęcia Debalczewa przez siły wspierane przez Rosję.

„Zarówno wtedy, jak i teraz dowodzone przez Rosję siły nadal naruszają zobowiązania, które przyjął prezydent Putin i rosyjscy urzędnicy, oraz zabijają Ukraińców na terytorium Ukrainy”– podkreśliła ambasador Cherith Norman Chalet.

Na zakończenie swego przemówienia wezwała Rosję do wykonania zobowiązań, które uzgodnili przywódcy „czwórki normandzkiej” w celu ustabilizowania sytuacji w strefie konfliktu, co obejmuje otwarcie nowych cywilnych punktów kontrolnych, wycofanie sił i uzbrojenia oraz wdrożenie środków zapewniających zawieszenie broni.

Z kolei brytyjska ambasador przy ONZ, Karen Pierce przemawiając na forum Rady Bezpieczeństwa oskarżyła Rosjan o nieustanne kłamstwa na temat wojny w Donbasie. Poparła też inicjatywy pokojowe strony ukraińskiej i ostro potępiła Rosję za wspieranie „separatystów” i próby podważenia suwerenności Ukrainy.

„Rosja, zamiast powstrzymywać swoje marionetki, zapewnia im ludzi i sprzęt. Nie robi nic, aby bezpiecznie dostarczać pomoc humanitarną do Donbasu. Jedynym celem Federacji Rosyjskiej jest podważenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Rosjanie chcą, aby to Moskwa, a nie sami Ukraińcy, określiła przyszłość Ukrainy”– wyjaśniła brytyjska ambasador, dodając, że wybory w Donbasie mogą się odbyć tylko po zawieszeniu broni, dopuszczeniu do nich obserwatorów OBWE i wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy.

No i właśnie do tego potrzebna była przedwczorajsza prowokacja ukraińskiego dowództwa Operacji Połączonych Sił w Donbasie, aby stanowiła ona pretekst do oskarżenia Rosji o całe zło jakie się dzieje na Ukrainie. A nawet, w domyśle; całe zło tego świata.

I to też jest miarą wszechogarniającego kłamstwa, które jest tak jawne i widoczne, że graniczy z absurdem. Co dowodzi, iż fikcja zaczyna rządzić tym światem; czyli mamy inną- jeszcze bardzo prymitywną, ale już bardzo skuteczną metodę ogłupiania społeczeństw- wersję MATRIXA.

A na koniec trochę faktów:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Matrix.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (29 min) oraz granatników: AGS-17 (49 granatów), SPG-9 (6 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (23 ostrzały), w sumie 16 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ze strony ukraińskiej ostrzeliwano: rejon Gorłówki (Gołmowskij oraz osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina), okolice i obrzeża Doniecka (Wiesiełoje, Signalnoje, Aleksandrowka, Staromichajłowka oraz teren serwisu „Volvo-Center” i osiedle przy kopalni Trudowskaja), a także południowy odcinek frontu (Sachanka).

W efekcie tych ostrzałów, na terytorium DRL spadło wczoraj 88 pocisków (wobec 99- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie w miejscowości Signalnoje domu jednorodzinnego znajdującego się przy ulicy Sowieckiej nr. 13 oraz samochodu osobowego marki WAZ 2101, zaparkowanego przy ulicy Sokołowskiego na terenie osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka.

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu nadal było niespokojnie, bo ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerzy kaliber 120 (6 min) i 82 mm (12 min) oraz granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty) oraz broni maszynowej (4 ostrzały), w sumie 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały: Łogwinowo (10:05), Niżneje Łozowoje 10:25) oraz Bierezowskoje (17:20).

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 20 лютого 2020 року.

19 лютого збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Також зафіксовано активність снайперської пари.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник здійснив вісім обстрілів по нашим позиціям, а саме:
неподалік Мар’їнки – зі станкового протитанкового гранатомету – 12 пострілів;
поруч з Лебединським – з міномету калібру 82 мм противник випустив 15 мін, а також вів вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
неподалік Славного – працювала снайперська пара, а також вівся вогонь зі стрілецької зброї;
поруч з Василівкою – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу Широкиного – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
двічі в районі населеного пункту Красногорівка – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік Новотроїцького – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Три обстріли було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
два рази в районі населеного пункту Луганське – з 82-мм міномету ворог випустив 6 мін, а також вів вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
поруч з Оріховим – з міномету калібру 120 мм – 6 мін.
Вчора, 19 лютого, внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.
З початком цієї доби російські окупаційні війська з міномету калібру 120 мм, а також озброєння БМП та гранатометів різних систем обстріляли захисників Новомихайлівки.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.02.2020r.- 1716 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraina i epidemia koronawirusa. Samolot z ewakuowanymi z chińskiego Wuhan Ukraińcami (oraz „obywatelami innych państw’) wyladował ostatecznie na lotnisku w Charkowie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4195740-bort-s-ukrayntsamy-yz-ukhania-siadet-v-kharkove-smy
  Gubernator obwodu charkowskiego zapewnił jednak spanikowanych i wściekłych mieszkańców Charkowa że ewakuowani z Chin nie zostaną rozlokowani w mieście;
  https://strana.ua/news/250820-kharkovskij-hubernator-zajavil-chto-evakuirovannye-iz-ukhanja-ukraintsy-v-horode-ne-ostanutsja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ciag dalszy tematu, czyli tak jak wczoraj napisałem przez Ukrainę przetacza sie fala protestów przeciwko ewakuowanym z chińskiego Wuhan Ukraincom. Trwają on m.in w obwodzie tarnopolskim;
  https://strana.ua/news/250828-pod-ternopolem-mestnye-zhiteli-protestujut-protiv-evakuirovannykh-iz-ukhanja-molebnami.html
  A najgwałtowniejsze zamieszki wybuchły w obwodzie połtawskim po tym jak MSW Ukrainy podało ze to właśnie w jednej z miejscowości obwodu połtawskiego rozmieszczeni zostaną ewakuowani z Chin. Opócz policji do akcji wkroczyła także ukraińska Gwardia Narodowa uzbrojona w transportery opancerzone;
  https://korrespondent.net/ukraine/4195762-mvd-nazvalo-mesto-karantyna-evakuyrovannykh-yz-knr
  https://korrespondent.net/ukraine/4195748-evakuatsyia-yz-ukhania-na-poltavschyne-perekryly-dorohy

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraiński portal ‚Strana.ua” przedstawił podsumowanie „PSYCHOZY” jaka ogarneła Ukraine, m.in samorządy uchwalaja ustawy w których nazywają próby rozmieszczenia na ich terytorium ewakuowanych z Chin „ludobójstwem narodu ukraińskiego”, w związku z ewakuacją Ukraińców z chińskiego Wuhan;
  https://strana.ua/news/250792-protesty-v-ukraine-protiv-evakuatsii-hrazhdan-iz-ukhanja-poslednie-novosti.html
  W ukraińskim internecie pojawiły sie tymczasem filmiki o tym co działo/dzieje sie na pokładzie samolotu z ewakuowanymi z Chin (obecnie znajduje sie na lotnisku w Charkowie);
  https://korrespondent.net/ukraine/4195794-poiavylos-vydeo-s-borta-samoleta-yz-ukhania

  Polubione przez 3 ludzi

  • Jak ci ludzie wyjdą ze szpitala po kwarantannie, to niech się lepiej nie przyznają , że na niej byli, bo ich sąsiedzi dla pewności zutylizują. Dom wariatów.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. W temacie przemytu na Ukrainie. Na punkcie granicznym Tysa na Zakarpaciu ukraińscy pogranicznicy zatrzymali mężczyznę, używajac do tego „siły fizycznej”, który próbował nielegalnie wwieźć na Węgry ponad 6,5 tys. paczek papierosów posługujac sie przy tym paszportem dyplomatycznym WYSTAWIONYM PRZEZ MSZ UKRAINY. Jak ustaliły miejscowe media zatrzymany to konsul honorowy Łotwy w Użhorodzie na Zakarpaciu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4195809-na-zakarpate-zaderzhan-dyplomat-s-partyei-syharet

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Ukraina KRAINĄ POGROMÓW, czyli dzisiaj mija 6 lat od pogromu jaki urządził „ukropatrioty” pod Korsuniem (obwód czerkaski) a którego ofiarami stali mieszkańcy Krymu którzy wracali z Kijowa gdzie uczestniczyli w tzw. antymajdanie. Patrząc na te filmiki chyba już nikogo nie dziwi dlaczego Krym tak „szybciutko” oddzielił sie od Ukrainy…
  https://peremogi.livejournal.com/49964318.html
  Ps. Jak widać na Ukrainie bez zmian, tylko ze teraz ofiarami pogromów zamiast „antymajdanowców” i ‚separatystów” stają się…Ukraincy podejrzani o to ze są chorzy…

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Będzie znowu awantura o ‚astronomiczne” zarobki ukraińskich urzedników państwowych. Szef „Ukrposzty” Smelainaskij w wywiadzie udzielonym w ukromediach chwalił się swoją miesięczna pensja w wysokości 836 tys. hrywien (ok 200 razy wiekszą od pensji ukraińskich listonoszy) i szydził z „tanich menadżerów” na Ukrainie którzy nie potrafią „wynegocjować” sobie takich zarobków jak on;
  https://strana.ua/news/250839-zarplata-smeljanskoho-na-postu-hlavy-ukrpochty-20-fevralja-2020.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie tego co się dzieje obecnie na Ukrainie. W Nowych Sanzarach pojawił się szef MSW Ukrainy Awakow który wystąpił z apelem do protestujacych o rozejście się i umozliwienie rozmieszczenia ewakuowanych z Chin w wyznaczonym do tego ośrodku. Przypomniał takze że zanim przyleciał samolot z ewakuowanymi z Wuhan na Ukraine z Chin dotarły juz „tysiace ludzie i a ni jeden z z nich nie był zarażony koronawirusem”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4195933-avakov-krome-evakuatsyy-v-ukraynu-yz-kytaia-prybyly-tysiachy-chelovek
  Do opamiętania i okazania miłosierdzia wobec ewakuowanych z chińskiego Wuhan wezwały także Ukraińska Cerkiew Prawosławna (Patriarchatu Moskiewskiego)…
  https://strana.ua/news/250910-upts-prokommentirovala-situatsiju-s-evakuatsiej-ukraintsev-iz-kitaja.html
  …a takze tzw. Kościół Prawosławny Ukrainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4195922-ptsu-obratylas-k-zhyteliam-novykh-sanzhar

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Nowe informacje o tym co się dzieje w Nowych Sanżarach w obwodzie połtawskim. Ukraińska Gwardia Narodowa przy użyciu siły ‚spacyfikowała” protestujacych i rozblokowała drogę do ośrodka zdrowia gdzie maja być rozmieszczeni ewakuowani z Chin;
  https://strana.ua/news/250945-v-novykh-sanzharakh-raschistili-dorohu-k-sanatoriju-hde-dolzhny-razmestit-evakuirovannykh-ukraintsev.html
  Odgonienie od drogi zaczaili sie na poboczach skąd rzucali kamieniami w autobusy wiozące ewakuowanych;
  https://rusvesna.su/news/1582222315
  Zapowiadaja także że w nocy „puszczą z dymem” ośrodek zdrowia w który mają przebywac ewakuowani z Chin;
  https://strana.ua/news/250953-v-novykh-sanzharakh-protestujushchie-uhrozhajut-szhech-sanatorij.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, o tym co się dzieje w ukraińskiej gospodarce, tym razem znowu „kolebie się” kurs hrywny wobec dolara który przez ostatnie dni znowu poszedł „w górę”. O machinacje przy kursie hrywny przedstawiciele ukraińskich banków oskarżyli…ukraiński bank centralny (Narodowy Bank Ukrainy) i zapowiedzieli ze powiadomia o wszystkim Międzynarodowy Fundusz Walutowy by ten „przyjrzał sie działaniom NBU i prawidłowo je ocenił”;
  https://strana.ua/finance/250956-bankiry-opustili-kurs-dollara-i-sobirajutsja-zhalovatsja-mvf-na-politiku-nbu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem w Kijowie, z okazji kolejnej rocznicy kijowskiego majdanu (tzw. rewolucji godności) „ukropatrioty” i POROCHOBOTY zwołały wiec by uczcić pamięć „herojów niebiańskiej sotni”…
  https://strana.ua/news/250957-v-kieve-na-majdane-prokhodit-veche-pamjati-heroev-nebesnoj-sotni-.html
  …a następnie przeszli pod siedzibe Biura Prezydenta Ukrainy na ul. Bankowej gdzie domagają sie by ‚Pinokio” publicznie nazwał Rosjan „okupantami”, zwolnił ze stanowiska szefa Biura Prezydenta Jermaka którego nazywają „rosyjskim szpiegiem” oraz ograniczył prawa mieszkańców Donbasu;
  https://strana.ua/news/250968-natsionaisty-i-porokhoboty-proveli-veche-pod-ofisom-prezidenta-20-fevralja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Jednak polskojęzyczne media podały informacje

  Ukraińcy i obcokrajowcy ewakuowani z chińskiego miasta Wuhan dotarli na kwarantannę do ośrodka w miasteczku Nowi Sanżary w obwodzie połtawskim, w środkowej części Ukrainy. Mieszkańcy, którzy sprzeciwiają się przyjazdowi ewakuowanych, próbowali zablokować im wjazd do obiektu. Doszło do starć z policją.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/koronawirus-z-wuhan-ukraina-proba-zablokowania-transportu-ewakuowanych-z-chin/splrdgy

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.