Wojna domowa na Ukrainie 22.02.2020r.- 1718 dzień od nowego rozejmu.


Podczas konferencji prasowej po zakończeniu zamkniętego posiedzenia Komitetu Rady Najwyższej ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Minister Obrony Ukrainy Andrij Zahorodniuk poinformował o tymczasowym opuszczeniu przez żołnierzy ukraińskich jednego ze stanowisk w okolicach Zołotoje, gdzie we wtorek jakoby doszło do gwałtownej wymiany ognia z „separatystami”.

Minister Zahorodniuk podkreślił, że to „separatyści” jako pierwsi rozpoczęli ostrzał artyleryjski.

Natomiast zapytany przez jednego z dziennikarzy o to, że oddziały ukraińskie rzekomo opuściły jedno ze stanowisk obserwacyjnych w rejonie gdzie doszło do incydentu zbrojnego, odpowiedział on, iż „według naszych informacji opuściły je tymczasowo, a nasze utrzymywanie przez nas stanowisk na linii frontu w ogóle nie uległo zmianie. Oznacza to, że ten punkt obserwacyjny był, że tak powiem, przed wszystkimi naszymi głównymi pozycjami”.

W ten sposób przyznał, że żołnierze ci znajdowali się tam gdzie nie powinni, a więc na terenie który podlegał umowie o wycofaniu wojsk i sprzętu.

Aby przykryć tą nieopatrzenie ujawnioną oczywistą prawdę, ukraiński minister obrony, przekazał sensacyjną wiadomość, że w Donbasie przebywa obecnie ponad 25 tys. rosyjskich żołnierzy.

Zapytany, jaka jest dziś liczba żołnierzy rosyjskich na wschodzie Ukrainy, Zagorodniuk odpowiedział:

„To zmieniająca się sytuacja. Z pewnością to ponad 25 tysięcy”.

Oczywiście, i tym razem przedstawiciel rządu ukraińskiego, a w tym przypadku szef ministerstwa obrony, który w tym konkretnym przypadku powinien być najbardziej kompetentny i wiarygodny, po raz już nie wiadomo który, zarzucając Rosji jakoby wysłała do Donbasu całą armię swoich żołnierzy, nie przedstawia na to żadnego dowodu.

A więc, jego słowa o tym, że „z pewnością to ponad 25 tysięcy” rosyjskich żołnierzy okupuje Donbas, są tyle samo warte, co jego mętne tłumaczenia o istnieniu jakoby jakiegoś „punktu obserwacyjnego” ukraińskich wojsk- oczywiście znajdującego się w strefie zdemilitaryzowanej w rejonie wsi Zołotoje, którego likwidacja jednocześnie nie zmieniła przebiegu linii frontu.

Oczywiście, że nie zmieniła, bo rzeczywista linia frontu od strony ukraińskiej, przebiega od tego miejsca, w którym miałby znajdować się jakoby „punkt obserwacyjny” ukraińskich sił zbrojnych, kilka kilometrów w głąb terytorium ŁRL.

Jednoznacznym dowodem na to jest fakt, że ciało jednego z zabitych po wejściu na minę żołnierzy ukraińskich grupy sabotażowo-obserwacyjnej znajdowało się na terenie będącego pod kontrolą ŁRL, jest to, że zostało ono wydane stronie ukraińskiej przez przedstawicieli dowództwa ML ŁRL. Zresztą materiału dokumentującego ten fakt, jest bardzo dużo:

Poniżej lista ukraińskich żołnierzy z grupy sabotażowej, która na początku tego tygodnia w rejonie wsi Gołubowskoje, weszła na pole minowe znajdujące się na terytorium ŁRL:

Porucznik BOGDANOWICZ Sergej Władymyrowicz,

Młodszy sierżant GANAPOLSKI Andrei Igorewicz- zmarł,

Młodszy sierżant GARKAWIJ Igor Siergiejewicz

Szeregowi: HITAIŁOW Maksim Ewgeniewicz- zmarł (obserwator, jego zwłoki porzucono w strefie zdemilitaryzowanej po stronie ŁRL)

KORNIECZ Peter Andrejewicz- zmarł

BAGANIECZ Dmitrij Siergiejewicz- zmarł

PETRENKO Wadim Aleksejewicz- ciężko ranny

MURAWSKI Wadim Janowicz

DENISENKO Aleksander Ewgeniewicz- ciężko ranny

BORISJUK Władimir Olegowicz

Wszyscy w/w są żołnierzami 72 brygady ukraińskich sił zbrojnych.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby sytuacja na donieckim odcinku frontu znacznie się uspokoiła.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w godzinach pomiędzy, 07:55 a 22:50, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (7 min) oraz granatników; AGS-17 (5 granatów), SPG-9 (8 granatów) i RPG-7 (1 granat), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (9 ostrzałów), w sumie 10 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były; rejon Gorłówki (Zajcewo, Dolomitnoje oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7- na obrzeżach Gorłówki), okolice Doniecka (Jasionowata, Spratakus i Staromichaiłowka), a także trzy miejscowości na południowym odcinku frontu (Sosnowskoje, Lenionskoje i Komiternowo).

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 10 pocisków (wobec 65- w odniesieniu do dnia poprzedniego), wskazując w ten sposób obiektywnie, że natężenie ostatniego dnia tygodnia przed rozpoczynającym się weekendem, znacznie się zmniejszyło. Dzięki też temu nie ma żadnych strat i szkód.

Jednakże dziś od rana ostrzał się wzmógł i są już pierwsze straty w mieniu cywilnym.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm, opancerzonego wozu bojowego BMP-1, automatycznego granatnika AGS-17 oraz broni maszynowej- w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał przeprowadzono w kierunku wsi Łogwinowo i Donieckij.

Strat i szkód nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

3 min.

Зведення станом на 07:00 22 лютого 2020 року.

21 лютого збройні формування Російської Федерації 13 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Сім обстрілів було зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
поблизу Красногорівки – з міномету калібру 120 мм противник випустив 10 мін;
поруч з Павлополем – з міномету калібру 82 мм – 10 мін, а також вівся вогонь з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі неподалік Лебединського – з 82-мм міномету – 21 міна;
в районі населеного пункту Новотроїцьке – з ручного протитанкового гранатомету;
поблизу Пісок – з підствольного гранатомету, великокаліберного кулемету та іншої стрілецької зброї.
неподалік Мар’їнки – зі стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив шість обстрілів по нашим позиціям, а саме:
два рази поруч з Оріховим – з міномету калібру 120 мм – 20 мін та 10 мін з 82-мм міномету, а також 7 пострілів зі станкового протитанкового гранатомету;
неподалік Луганського – з міномету калібру 120 мм – 5 мін, а також вівся вогонь з гранатометів різних систем;
поблизу Травневого – з 82 мм міномету – 2 міни, а також противник застосував гранатомети різних систем та великокаліберні кулемети;
в районі населеного пункту Новотошківське – з міномету калібру 82 мм – 8 мін та 10 пострілів з автоматичного станкового гранатомету;
поруч з Новолуганським – з 82-мм міномету – 4 міни, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Вчора, 21 лютого, внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.
З початком цієї доби російські окупаційні війська два рази обстріляли наші позиції, а саме:
поруч з Мар’їнкою – зі станкового протитанкового гранатомету противник здійснив 3 постріли;
в районі населеного пункту Новомихайлівка – зі 120-мм міномету – 5 міни.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.02.2020r.- 1718 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie rocznicy kijowskiego majdanu. Ukraiński prawnik Andrij Portnow poinformował że w podreczniku szkolnym o historii dla ukraińskich uczniów (11 klasy) w temacie kijowskiego majdanu znalazły sie tylko „opinie” na temat tamtych wydarzeń byłego szefa ukroIPNu Wjatrowycza. Jak informuje Portnow według Wjatrowycza kijowski majdan był „powstaniem antysowieckim” (!) ponieważ obalone przez niego władze Ukrainy chciały na Ukrainie przywrócić „system rzadów z czasów ZSRR”…
  W zwiazku z tym Portnow zwrócił się z zapytaniem do ukraińskiego resortu nauki i przedstawienia „oficjalnego stanowiska”;
  https://strana.ua/news/251211-portnov-hotov-initsiirovat-otstavku-ministra-obrazovanija-novosad-za-upominanie-vjatrovicha-istorika-v-shkolnykh-uchebnikakh.html
  Plus dla zainteresowanych „samotna walka o prawdę” ukraińskiej prawniczki Ołeny Łukasz, byłej szefowej resortu sprawiedliwości za prezydentury Janukowycza, w popularnym ukraińskim „talk – show” prowadzonym przez Sawika Szustera, a dotyczącym wydarzeń z kijowskiego majdanu („rozstrzelania demonstrantów”). Łukasz (oraz Andrij Portnow) niedawno ujawniła informacje obnażajace oficjalną rzadową propagandę w sprawie kijowskiego majdanu, czyli m.in sfałszowane listy „herojów Niebiańskiej Sotni” oraz to ze jako pierwsi zaczeli strzelać „majdanowcy”, a nie funkcjonariusze ówczesnego MSW Ukrainy;
  https://strana.ua/news/251196-elena-lukash-na-svobode-slova-savika-shustera-21-fevralja-pravda-o-nebesnoj-sotne.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińska codzienność. Mieszkańcy jednej z miejscowosci obwodu charkowskiego zablokowali miejscową trasę w protescie przeciwko planom wydobycia w jej pobliżu gazu łupkowego, co ma doprowadzić do degradacji środowiska naturalnego;
  https://strana.ua/news/251206-pod-kharkovom-bastujut-protiv-dobychi-slantsevoho-haza-ljudi-perekryli-trassu.html
  W w domu byłego ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Kożyry znaleziono zwłoki jednego z ukraińskich biznesmenów Serhija Starickiego. Według ukromediów miał on „zastrzelić się” z pistoletu należacego do Kożyry;
  https://korrespondent.net/ukraine/4196512-v-dome-eks-hlavy-myd-kozhary-nashly-trup-smy
  Ukromedia informuja o zatrzymaniu w obwodzie czerniowieckim (przy granicy z Rumunią) przez ukraińskich pograniczników „rekordowej partii przemycanych papierosów” o wartosci od 2 do 2,5 mln hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/4196582-v-ukrayne-zaderzhaly-rekordnuui-partyui-kontrabandnykh-syharet

  Polubione przez 4 ludzi

  • W temacie wydobycia gazu na Ukrainie. Według nowej strategii gaz łupkowy ma być jednym z centralnych sposobów na uzyskanie „niezależności energetycznej”. Problem w tym, że wydobycie gazu wymaga zaawansowanej technologi i jedynym partnerem który może dać sprzęt są firmy made in USA.
   Protesty mieszkańców nie zdadzą się więc na nic-rząd w Kijowie wszak chce dobrych stosunków z USA.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. OT zza Oceanu, czyli ‚SHOW MUST GO ON!”. W Białym Domu oskarżono Rosję o „wspieranie” w wyborach prezydenckich potencjalnego kandydata Demokratów na urzad Prezydenta USA Bernie’go Sandersa…
  >https://www.washingtonpost.com/national-security/bernie-sanders-briefed-by-us-officials-that-russia-is-trying-to-help-his-presidential-campaign/2020/02/21/5ad396a6-54bd-11ea-929a-64efa7482a77_story.html
  Z kolei „BBC” poinformowało o skazaniu przez sąd federalny w Brooklynie jednego z liderów…ukraińskiej mafii działajacej właśnie na Brooklynie. Niejaki Aleksiej Cwietkow (ps. Pielmien) otrzymał wyrok (m.in za zabójstwo) 16,5 lat więzienia. W artykule przypomniano takze w jaki sposób Cwietkowowi udało sie „wyłudzić” prawo do pobytu w USA pomimo braku wizy. Miał on przedstawić się służbom imigracyjnym USA jako „Żyd zagrożony torturami na Ukrainie” w wyniku czego wstrzymano jego deportację z USA. Jednak po zatrzymaniu go w związku z oskarżeniami o „udział w zorganizowanej grupie przestępczej” okazało się że ów „Zyd” nie obchodzi żydowskich świąt, a takę nosi, na szyi chrzescijański krzyż wysadzany diamentami, a na reszcie ciała tatuaże o symbolice chrześcijańskiej 🙂
  https://www.bbc.com/russian/features-51593210

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „By na Ukrainie żyło się lepiej [oczywiscie tylko wybranym]!”, czyli fundacja byłej „fyrst lejdi” Ukrainy Mariny Poroszenko ma sie dobrze i „z zapałem” trwoni budżetowe miliony na różne „inicjatywy kulturalne” m.in głupawą komedyjkę „o operacji ATO” oraz „fake newsy” majace uderzać w rosyjską propagandę;
  https://strana.ua/articles/rassledovania/250795-10-millionov-dlja-suprun-i-bandery-kak-fond-mariny-poroshenko-i-hoskino-potratili-bjudzhetnye-denhi-na-komediju-ob-ato.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ze sprzedaży wycofywane jest 960 kg ciastek „Margiai” z Ukrainy, w których znaleziono chemiczne zanieczyszczenia – zbyt dużą ilość akrylamidu.
  Według informacji Państwowej Służby Żywności i Weterynarii, podwyższony poziom akrylamidu w ciastkach może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory u wszystkich grup wiekowych, negatywnie wpływać na układ nerwowy, rozwój płodowy i pozapłodowy, a także na płodność u mężczyzn.
  Wprowadzanie niebezpiecznych ciastek na rynek jest zabronione. Firma, która je otrzymała, jest zobowiązana odzyskać produkt od konsumentów i zniszczyć go.
  http://l24.lt/pl/spoleczenstwo/item/337521-z-rynku-wycofywane-sa-ciastka-z-ukrainy-zawierajace-rakotworcze-substancje
  Komentarz: A wystarczyłoby wspierać polską gospodarkę i kupować polskie produkty.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Z komentarzem się zgadzam.
   „Komentarz: A wystarczyłoby wspierać polską gospodarkę i kupować polskie produkty.”

   Te ciasteczka są z Ukrainy, ale chodzi tu najprawdopodobniej o rynek litewski.
   W artykule nie pisze z jakiego rynku zostały wycofane, ale portal jest litewski.

   Polubione przez 2 ludzi

 6. Dwaj żydowscy filantropi z Florydy, powiązani z Ihorem Kołomojskim, mieli brać udział w „wypraniu” milionów dolarów wyprowadzonych z ukraińskiego PrivatBanku; część z tych środków wpompowano w żydowskie dzieła charytatywne – pisze żydowski portal z USA „The Forward”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/usa-zydowscy-filantropi-mieli-przekazywac-na-dziela-charytatywne-wyprane-pieniadze-wyprowadzone-z-ukrainy/

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Z cyklu „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Kampania prezydencka w naszym nieszczęsnym kraju w pełni, czyli „Szefowa sztabu Andrzeja Dudy miała ugryźć w rękę jednego z mieszkańców Milanówka w trakcie kampanii przed wyborami samorządowymi w 2018 roku…Mecenas Turczynowicz-Kieryłło zaangażowała się wówczas w kampanię przed wyborami samorządowymi. Tuż przed głosowaniem, w trakcie ciszy wyborczej, doszło do incydentu. Kobieta twierdziła, że napadł ją nieznany mężczyzna, który zaczął ją dusić i szarpać. Relacja „podejrzanego” jest zupełnie inna – mieszkaniec Milanówka chciał zatrzymać kobietę rozrzucającą ulotki ośmieszające jednego z kandydatów „…
  https://wiadomosci.radiozet.pl/Polityka/Wybory-prezydenckie-2020/Gazeta-Wyborcza-Jolanta-Turczynowicz-Kieryllo-ugryzla-w-reke-mieszkanca.-Szefowa-sztabu-Andrzeja-Dudy-odpowiada
  Ps. A zdawałoby się dorośli nieźle wykształceni ludzie…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W temacie śmierci znanego ukraińskiego biznesmena Serhija Starickiego który miał sie zastrzelić w domu byłego szefa MSZ Ukrainy Kożary (o sprawie napisałem pare wpisów wyżej). Znajomy biznesmena zaprzeczył oficjalnej wersji podanej przez ukraińską policje że „popełnił on samobójstwo”, stwierdzajac że „miał on wiele planów biznesowych na przyszłosć”, a także że według „innych ekspertów śmiertelny strzał miał zostać oddany z odległości 3 do 5 metrów”;
  https://strana.ua/news/251234-hibel-serheja-staritskoho-vladimir-kosterin-zajavil-chto-muzhchinu-ubili.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.