Wojna domowa na Ukrainie 23.02.2020r.- 1719 dzień od nowego rozejmu.


W czwartek, 20 lutego- w szóstą rocznicę zamachu stanu, prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z krewnymi osób zabitych podczas tragicznych wydarzeń 20 lutego 2014 r. w centrum Kijowa.

Oczywiście spotkał się on tylko z tymi, którzy zginęli po jednej- tej właściwej, z obecnego punktu widzenia, strony.

Zełenski zapewnił, że dochodzenie w sprawie tych tragicznych wydarzeń jest w toku, a winni zbrodni zostaną ukarani.

„Ja, jako prezydent i władze, robimy wszystko, aby nic nie zostało utracone, ani jednego szczegółu tej kwestii. I pomimo postępów w dochodzeniu w ciągu ostatnich sześciu lat, nie tylko w pełni was wspierać, ale także zakończymy tę pracę. To nasze główne zadanie”– podkreślił Zełenski.

„Wiedzcie, że dla mnie osobiście jest to jedna z najważniejszych rzeczy. Zrobiliśmy wszystko, aby nawet po ponownym uruchomieniu Prokuratury Generalnej i kierownictwie Państwowego Biura Śledczego nie utracić szczegółów tej sprawy i kontynuowaliśmy śledztwo”– dodał ukraiński prezydent.

Odpowiadając na pytanie ojca jednego z bohaterów, Władisława Zubenko, prezydent powiedział:

„Dla mnie bohaterowie niebiańskiej sotni to ludzie, którzy podtrzymali i bronili niepodległości naszego kraju. Bronili, mimo że u nas rozpoczęła się wojna. Tacy ludzie nie mogą dzielić kraju. To jest nasz rdzeń, to główna rzecz, którą mamy. Dlatego wierzę, że są bohaterami.”

Krewni poległych podczas „rewolucji godności” ubolewali nad tym, że od sześciu lat czekają na wyniki dochodzenia w sprawie zbrodni przeciwko uczestnikom „Majdanu” i ukarania wszystkich za nią odpowiedzialnych.

Uczestniczący w spotkaniu prokurator generalny Rusłan Raboszapka zwrócił uwagę na fakt, że śledztwo jest w toku, a wielu sprawców przestępstw już odpowiadają za to, co zrobili.

„Tylko 44 osoby zostały skazane za sprawy Majdanu. Są to osoby, wobec których prawomocne orzeczenie sądu weszło w życie. To ci, którzy już ponoszą karę … Są to zarówno ciotki, jak i funkcjonariusze organów ścigania. Wśród tych, które obecnie przyciągamy, jest 450 osób. To są ci, których prokuratura i podejrzany o śledztwo o popełnienie przestępstwa”– poinformował Raboszapka.

Następnie podkreślił on, że wszystkie dowody rzeczowe w sprawie zostały zebrane i zostaną wykorzystane w trakcie procesu.

„Ani jeden dowód nie zostanie utracony, ani jeden przypadek nie zostanie pominięty. Niczego nie brakuje. I ani jeden dzień śledztwa nie został utracony”– zapewnił Rusłan Raboszapka.

Ze swej strony, pełniąca obowiązki dyrektora Państwowego Biura Śledczego Irina Wenediktowa przypomniała, że ​​zgodnie z prawem w styczniu prokuratorzy zaangażowani w sprawy Majdanu zostali przeniesieni z Biura Prokuratora Generalnego do Państwowego Biura Śledczego. Następnie określoną jednostkę przekształcono w „biuro ds. Majdanu”. Według niej wkrótce ogłoszony zostanie konkurs, na który zostanie wybrany szef tego działu.

„Konkurs będzie otwarty, a rodziny bohaterów niebiańskiej sotni będą mogły nadać swojemu przedstawicielowi prawo do kontroli nad procesem”– powiedział szefowa PBŚ.

Przypomnę, że pod koniec minionego roku (27 grudnia), prokuratora generalnego Ukrainy Rusłan Raboszapka, poinformował korespondenta agencji informacyjnej „Ukrinfo”, że około 30 pracowników Prokuratury Generalnej, którzy prowadzili dochodzenia w „sprawach Majdanu”, jest gotowych przenieść się do Państwowego Biura Śledczego:

„ Mamy 27 lub 28 osób, które są gotowe przenieść się do PBŚ”.

Wyjaśnił, że grupa, która badała „sprawy Majdanu”, nie rozpadła się:

„Istnieje dział zarządzania procesami, który jest niezależną jednostką strukturalną i który już prowadzi ważne działania dochodzeniowe”– zapewnił agencję „Ukroinfo”, Rusłan Raboszapka, następnie dodał, że „mamy opcje rozwiązania problemu, aby ludzie nie zostali zwolnieni przed przejściem do PBŚ; prawnie ich powstrzymujemy”.

Wyjaśnię, że problem polega na przekazaniu przez Prokuratura Generalna Ukrainy prowadzonego śledztwa do Krajowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy w związku z wydarzeniami na „Majdanie” w latach 2013-2014.

Wcześniej, bo w październiku 2019 roku, Rusłan Riaboszapka, zwolnił ze stanowiska swojego zastępcę i szefa zarządu śledztw specjalnych, Serhija Horbatiuka. Nadzorował on m.in. postępowania dotyczące Masakry na Majdanie. Horbatiuk twierdzi, że zwolniono go niezgodnie z obowiązującym prawem.

Zwolnienie to było następstwem braku zgody ze strony ukraińskiej prokuratury generalnej wobec Horbatiuka oraz prok. Ołeksija Donskiego na przejście koniecznej certyfikacji. Obaj zajmowali się sprawą Masakry na Majdanie.

Horbatiuk odpowiadał za śledztwo w jego wątku dotyczącym zabójstw i innych przypadków przemocy podczas Majdanu od samego początku śledztwa w lutym 2014 roku. Natomaist drugi ze zwolnionych prokuratorów, Ołeksij Donskij, był kluczowym prokuratorem w departamencie kierowanym przez Horbatiuka i był reprezentantem oskarżenia podczas procesu ws. masakry.

Kilka miesięcy przed swoim zwolnieniem, prokurator Horbatiuk, oskarżył kierownictwo Generalnej Prokuratury Ukrainy o zniszczenie mechanizmu śledczego sprawy Masakry na Majdanie w lutym 2014 roku. Miało do tego dojść w ten sposób, że Riaboszapka sprawy zbrodni popełnionych w czasie EuroMajdanu w latach 2013-2014 przeniósł do Departament Zarządzania Proceduralnego, który na powstać w ramach ukraińskiej prokuratury generalnej. Przy tej okazji oczywiście ma zostać zlikwidowany wydział kierowany przez Horbatiuka.

W ciągu trwania całego śledztwa w sprawie masakry na kijowskim Majdanie w lutym 2014 roku, Horbatiuk wielokrotnie alarmował opinię publiczną o jego blokowaniu.

Ciekawe, że ta skandaliczna sytuacja nie epatuje tak mocno- podobnie jak sprawa mordów w Odessie- zachodnich piewców praworządności i demokracji?

Może przyczyną jest to, że zbrodnie dokonane na Majdanie w lutym 2014r. były popełnione za zgodą i pod auspicjami agentów jednego z najbardziej demokratycznych krajów świata? Możliwe też jest, że maczali w tym też swoje brudne paluchy niektórzy z ukraińskich oligarchów, którym nie w smak były rządy opcji prorosyjskiej?

Jak widać, niestety, ale i w tym wątku ukraiński prezydent nie ma żadnych szans na to aby udowodnić swoją wiarygodność.

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-zavershiti-rozsliduvannya-sprav-majdanu-nashe-golo-59909,

https://outride.rs/pl/strzelal-majdanie-lata-protestach-ukraina-wciaz-probuje-rozliczyc-winnych/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, sytuacja ponownie zaostrzyła się.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (7 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (50 wystrzałów) oraz przeciwpancernych granatników SPG-9 (35 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (7 ostrzałów), w sumie 10 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były z kierunku ukraińskich stanowisk bojowych następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Dolomitnoje oraz tern osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), okolice i obrzeża Doniecka (Aleksandrowka i Staromichaiłowka oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowdskaja- na obrzeżach Doniecka), a także wieś Kulikowo- na południowym odcinku frontu.

W efekcie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 97 pocisków (wobec 21- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie 9 domów jednorodzinnych w miejscowości Aleksandrowka na obrzeżach Doniecka, które znajdują się pod następującymi adresami: ul. Szewczenki nr. 255, 255B i 257 oraz 306, na ulicy Lenina nr. 343, a także na ulicy Szkolnej nr. 289, 291, 297, 303.

Powyższe szkody spowodowane były intensywnym ostrzałem (50 wystrzałów) z broni pokładowej opancerzonego wozu bojowego BMP-2, który prowadził ogień z kierunku Marinki.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 23 лютого 2020 року.

22 лютого збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Вісім обстрілів було зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
двічі поблизу Мар’їнки – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
у районі Новомихайлівки – з мінометів калібру 120 мм противник випустив 9 мін;
неподалік Старогнатівки – з автоматичного гранатомету та стрілецької зброї;
поруч з Красногорівкою – зі станкового протитанкового гранатомету – 12 пострілів, а також вів вогонь з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
у районі населеного пункту Лебединське – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
поблизу Водяного – з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поруч з Гнутовим – зі станкового протитанкового гранатомету – 6 пострілів, а також ворог вів вогонь з великокаліберного кулемету.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив три обстріли по нашим позиціям, а саме:
два рази неподалік Кримського – з мінометів калібру 82 мм ворог випустив 20 мін;
у районі населеного пункту Новолуганське – з мінометів калібру 82 мм – 10 мін, а також вів вогонь з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Вчора, 22 лютого, внаслідок підриву на невідомому вибуховому пристрої один український захисник отримав поранення.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.02.2020r.- 1719 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraina i epidemia koronawirusa. Wbrew „njusom” z ukromediów jakoby za zamieszkami w Nowych Sanżarach nie stali mieszkańcy tej miejscowosci, a jakieś „przyjezdne tituszki” ( w domyśle „agenci Kremla”) w internecie pojawił się filmik w którym owe „tituszki” ujawniają się tłumacząc że są „zwykłymi” mieszkańcami Nowych Sanzarach. I tak jak wczoraj napisałem, okazuje się że sa wśród nich „witirany ATU”;
  https://www.unian.net/society/10886504-my-zhiteli-novyh-sanzhar-opublikovano-videoobrashchenie-titushek-kotoryh-obvinili-v-provokaciyah-20-fevralya.html
  Plus dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu „Strana.ua” o tym co sie obecnie dzieje w Nowych Sanżarach;
  https://strana.ua/articles/special/251256-pokhmele-v-novykh-sanzharakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT finansowe

  Ukraina nie po raz pierwszy pozytywnie zaskoczyła fanów kryptowalut. Giełda Kuna wyemitowała stablecoina powiązanego z lokalną walutą fiducjarną, hrywną ukraińską.
  Nowy stablecoin, UAX, jest powiązany z hrywną w stosunku 1: 1 i oparty na blockchainie Ethereum. O sprawie dowiadujemy się z oficjalnego ogłoszenia Kuny z 20 lutego.
  https://comparic.pl/ukraina-gielda-kryptowalut-wyemitowala-swojego-stablecoina-powiazanego-z-hrywna/
  Jednocześnie Bank Narodowy Ukrainy ogłasza, że również ma zamiar wprowadzić technologię e-hrywny.
  https://www.rp.pl/Finanse/200229865-Ukraina-przygotowuje-e-hrywne.html
  Komentarz: Tłumaczenie dla niezorientowanych w temacie. W dużym uproszczeniu w obu informacjach informuje się czytelnika, że Ukraina szykuje się do wprowadzenia do obiegu wirtualnego pieniądza opartego na kursie hrywny 1 do 1.
  https://wgospodarce.pl/opinie/11278-wirtualne-waluty-zalety-i-wady
  Osobiście uważam, że nowe technologie na Ukrainie są wprowadzane po to by utrzymać obecną piramidę finansową ukraińskiego banku centralnego. Dodatkowo mogą „pomóc” oligarchom w praniu brudnych pieniędzy.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W sobotę w Babicach koło Baborowa w woj. opolskim po raz 19. odbyły się uroczystości upamiętniające mieszkańców Huty Pieniackiej, pomordowanych 28 lutego 1944 roku przez przez żołnierzy dywizji SS Galizien złożonej z ukraińskich ochotników, a także UPA. Obecni byli potomkowie rodzin z Huty Pieniackiej, w tym mieszkający w tej okolicy, a także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz organizacji pozarządowych i środowisk kresowych.
  https://kresy.pl/wydarzenia/w-babicach-upamietniono-ofiary-zbrodni-w-hucie-pieniackiej/

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Zgodnie z przewidywaniami części ukromediów, szumnie zapowiadany jako „pierwsza komedia o operacji ATO” ukraińska komedia „Nasz kotiki” okazała się być finansowa klapą. Po wejściu na ekran ukraińskich kin owo „dzieło” zarobiło tylko 8 mln hrywien, podczas gdy jego produkcja kosztowała 42 mln hrywien. Oczywiscie pieniądze te pochodziły z ukraińskiego budżetu i jak pisza ukromedia w części zostały z niego „wyłudzone’ przez fundację byłej „fyrst lejdi” Ukrainy Marinę Porosznko;
  http://timer-odessa.net/news/ukrainskaya_komediya_ob_ato_provalilas_v_prokate_632.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ciekawostka na temat proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu”, niezależna pozarzadowa organizacja „Komitet Wyborców Ukrainy” na podstawie analizy sprawozdania finansowego tego ugrupowania za czwarty kwartał 2019 r. (październik-grudzień) uznała ją za „wirtualną siłę polityczną” której działalnośc bardzo przypomina tzw. szarą strefę 🙂 Według organizacji ugrupowanie to chociaż oficjalnie wydało 479 milionów hrywien to ani jedna hrywna nie została wydana na pensje dla pracowników chociaż zatrudnionych w niej ma być kilkadziesiat osób zajmujących się m.in sprawami organizacyjnym, kontaktami z mediami, organizowaniem imprez;
  https://strana.ua/news/251305-v-kiu-nazvali-sluh-naroda-virutalnoj-partiej-a-vozmozhno-i-tenevoj.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Z cyklu Polska niepodległe państwo
  Jedyną szansą na zmianę polityki zagranicznej na kierunku białoruskim na zgodną z polską racją stanu jest to, że być może politykę każe Warszawie zmienić ambasador USA-takie tezy padają w artykule onetu.
  cytat:
  Paradoksalnie, ambasador Mosbacher może kazać Polsce prowadzić politykę zgodną z polską racją stanu. Do czasu oczywiście, gdy Waszyngton nie porozumie się z Moskwą w sprawie Mińska.
  https://wiadomosci.onet.pl/opinie/jurasz-marsz-w-hajnowce-wskazuje-na-stan-polityki-wschodniej/qqdrbgv

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Ciekawostka weekendowa.
  Akurat jestem świeżo po kulturalnym dwupaku: „Spaleni słońcem” i „Cyrulik…” Michałkowa.
  Zajrzałem sobie na filmweb.pl no i trafiłem na bardzo interesująca dyskusję. Okazuje się, że już w 2015 zdarzali się w „naszym nieszczęsnym kraju (cyt. za maniaprzepraszania) wcale trzeźwo myślący konsumenci kultury z zacięciem erystycznym:

  https://www.filmweb.pl/person/Nikita+Micha%C5%82kow-12141/discussion/Micha%C5%82kow+kopie+ch%C5%82opca+w+twarz-2143119

  Pozdrawiam

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ukraina i epidemia koronawirusa, czyli terroru Ukrainców wobec własnych współrodaków, podejrzanych tylko o to ze mogą być „chorzy” ciąg dalszy. Tym razem ofiarą stała się rodzina z ukraińskiej Bukowiny która powróciła z Chin po LECZENIU SWOJEGO 4 – LETNIEGO SYNKA, CHOREGO NA PORAŻENIE MÓZGOWE;
  https://inforesist.org/na-bukovine-seme-vernuvshejsya-iz-knr-odnoselchane-ustroili-travlyu-i-zastavili-izolirovatsya/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.