Wojna domowa na Ukrainie 25.02.2020r.- 1721 dzień od nowego rozejmu.


„Naftohaz” na Ukrainie znacznie obniżył cenę gazu ziemnego dla ludności w lutym. Taką informację przekazał serwis prasowy firmy.

Po obniżce cen gazu wyniesie ona teraz 3,95 tys. hrywien (około 640 złotych) za tysiąc metrów sześciennych, czyli o 15 procent mniej niż w styczniu.

„Cena 3,95 hrywien (około 64 groszy- dopisek mój) za metr sześcienny to najniższa cena hurtowa Naftohazu dla ludności od kwietnia 2016 r.”– napisano w oświadczeniu „Naftohazu”.

Wcześniej zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy, Julia Kowalow doradzała obywatelom, aby nie otwierali także okien w celu zaoszczędzenia na ogrzewaniu. Zaleciła, aby Ukraińcy zainstalowali liczniki ciepła w swoich domach, aby nie przepłacali w ciepłe zimy.

We wrześniu 2019 r. Walentin Zemlianskij, dyrektor ds. Programów energetycznych w Centrum Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych Akademii Nauk Ukrainy, doszedł do wniosku, że obywatele rezygnują z ogrzewania gazowego na rzecz drewna opałowego. Według niego rezygnacja ludności z gazu nie jest przejściem na alternatywne źródła ciepła, lecz konsekwencją ciągłego spadku poziomu życia.

Jednocześnie w Europie Zachodniej zaczyna już brakować niebieskiego paliwa, a przejście na odnawialne źródła energii tylko zwiększy na niego dalsze zapotrzebowanie. Przestrzegł przed takim scenariuszem niemiecki minister gospodarki- Peter Altmaier. W związku z tym Berlin uważa, że „​​Nord Stream 2” powinien zostać ukończony tak szybko, jak to możliwe, a i tak po jego ukończeniu gazu wciąż będzie go za mało, dlatego też rosyjski LNG również będzie musiał zostać dokupowany.

Jednocześnie w sytuacji gdy dokończenie projekt budowy gazociągu „Nord Stream 2” jest odraczane, Niemcy obliczyły już, że nawet uruchomienie „Nord Stream 2” nie pokryje rosnącego zapotrzebowania krajów Europy Zachodniej na niebieskie paliwo.

W 2018 roku Europa importowała 390 miliardów metrów sześciennych gazu. Rosja dostarczyła ponad połowę: „Gazprom” dostarczył rekordową wartość 201,7 miliarda metrów sześciennych. Wraz z uruchomieniem „Nord Stream 2” o przepustowości 55 miliardów metrów sześciennych rocznie eksport znacząco wzrośnie.

Ale, jak stwierdził w październiku minionego roku- Andreas Schirenbeck, szef niemieckiego koncernu energetycznego „Uniper”, partnera „Gazpromu”, nawet to nie zaspokoi rosnącego popytu w Europie. Według jego szacunków w przyszłości niedobór gazu na kontynencie może osiągnąć 300 miliardów metrów sześciennych rocznie.

Wynikiem tego jest nie tyle wzrost zużycia gazu przez Europejczyków, co stały spadek wydobycia krajowego. Tak więc w holenderskim złożu Groningen, które stanowiło jedną szóstą całej produkcji gazu w UE, odwierty są obecnie konserwowane, a ostateczne zamknięcie złoża zostało ostatnio przeniesione z z 2030 r. na 2022 r. Czyli 10 lat krócej będzie wydobywany gaz z tego źródła.

„Musimy wziąć pod uwagę ograniczenie dostaw z Norwegii, Wielkiej Brytanii”– przypomniał szef „Uniper”, dodając, że „istnieje bardzo znacząca różnica między podażą a popytem”. Dlatego jest on pewien, że Europa wkrótce będzie potrzebować więcej gazu z rurociągów i LNG.

Obecna sytuacja z LNG na rynku europejskim wyraźnie wskazuje, że i tutaj oczekiwany wzrost dostaw zapewni głównie Rosja. Praktycznie nie ma alternatywnych źródeł. Norwegia nie jest w stanie tego zrobić z powodu wyczerpania się złóż na Morzu Północnym, pod które to wysychające źródełko podpięła się za bardzo duże pieniądze- Polska. Algieria zmniejszyła eksport o 20 procent i traci pozycję wobec głównego europejskiego dostawcy z powodu zwiększonego popytu krajowego.

W świetle powyższego, gaz musi drożeć, a to co ostatnio zrobiono na Ukrainie, obniżając jego cenę, jest tylko i wyłącznie doraźną zagrywką propagandową. Za którą trzeba będzie i tak zapłacić.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (11 min) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (60 granatów) i przeciwpancernych granatników SPG-9 (14 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej i snajperskiej (11 ostrzałów), w sumie 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (osiedla mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina i 6/7), okolice i obrzeża Doniecka (Wiesiełoje, Aleksandrowka oraz Żabiczewo i teren serwisu „Volvo-Center”- na obrzeżach Doniecka), a także Dokuczajewsk- na południowym odcinku frontu.

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło minionej doby 98 pocisków (wobec 41- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych strat i szkód.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonego wozu bojowego BMP-2 oraz przeciwpancernego granatnika SPG-9, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice wsi: Gołubowskoje, Frunze i Bieriezowskoje.

Ostrzały te nie spowodowały żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

6 min.

„Зведення станом на 07:00 25 лютого 2020 року.

24 лютого збройні формування Російської Федерації 5 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Три обстріли було зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
поблизу Мар’їнки – з ручного протитанкового гранатомету, а також з великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
неподалік Пісків – з автоматичного станкового гранатомету та стрілецької зброї;
в районі Талаківки – з міномету калібру 82 мм ворог випустив 10 мін, а також вів вогонь з ручного протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив два обстріли по нашим позиціям, а саме:
поруч з Новотошківським – з міномету калібру 120 мм – 10 мін;
у районі населеного пункту Шуми – з 82-мм міномету, ручного протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету.
Вчора, 24 лютого, внаслідок ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.
З початком цієї доби російські окупаційні війська з 82-мм міномету випустили 5 мін по захисникам Талаківки.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.02.2020r.- 1721 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie „wstępniaka”. Kijowskie przedsiębiorstwo energii cieplnej potwierdziło autentyczność (czyli nie jest to „bład w rozliczeniach” ani „skutek awarii technicznej”) „kosmicznej” opłaty za ogrzewanie w miesiacu styczniu jaką otrzymała jedna z mieszkanek Kijowa, w wysokości 53 tys. hrywien (!) Jak tłumaczy przedsiębiorstwo taka opłata to skutek tego że cześć abonentów wciąż nie zainstalowała „indywidualnych liczników ciepła” i na skutek tego wszyscy są rozliczani nie z ilość zużytego przez nich ciepła a z tego ile przedsiębiorstwo dostarczyło do całego budynku mieszkalnego;
  https://strana.ua/news/251585–kievenerho-priznal-podlinnost-kosmicheskoj-platezhki-za-teplo-na-53-000-hriven.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Przypomniał” o sobie niesławny poligon ukraińskiej armii w obwodzie mikołajowskim „Szyrokyj Łan”. Tym razem jednak nie z powodu „ekscesów” urzędujacych na nim „bojców” z „niezwyciężonej armii kijowskiej”, a huraganu jaki przez niego przeszedł demolujac m.in miasteczko namiotowe oraz odremontowany w 2017 roku budynek koszar;
  https://korrespondent.net/ukraine/4197251-pod-nykolaevom-urahan-snes-palatochnyi-horodok-vsu
  https://korrespondent.net/ukraine/4197229-v-nykolaeve-otremontyrovannye-kazarmy-ne-vyderzhaly-sylnoho-vetra
  Ps. Przeklęte miejsce 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W ukromediach pojawiły się informacje na temat wczorajszej strzelaniny na jednej z ulic w centrum Dniepra. Miała to być próba zamachu na jednego z miejscowych biznesmenów który wraz z dwójką członków swojej rodziny jechał samochodem osobowym ostrzelanym przez NN sprawców w wyniku czego zostali ranni;
  https://strana.ua/news/251587-strelba-v-dnepre-24-fevralja-pokushenie-bylo-na-biznesmena-eltona-vakhidova.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem ukraiński portal ‚Strana.ua” publikuje artykuł o francuskiej nieruchomosci, znajdujacej sie nieopodal Strasbourga, o wartosci 440 tys. euro należącej do żony obecnego Prokuratora Generalnego Ukrainy. Na zakup domu miała ona zaciągnąć kredyt w jednym z francuskich banków spółdzielczych, jak jednak informują autorzy artykułu, okazuje się ze nie za bardzo ma z czego spłacać ów kredyt (ok. 600 tys. euro) z powodu niskich zarobków. oficjalnie nie za bardzo moze jej w spłacie pomóc takze mąż, który np. w 2018 roku nie zadeklarował żadnych „regularnych” dochodów oprócz jednorazowej wypłaty w wysokosci 776 tysięcy hrywien (z a”pracę” dla miedzynarodowych instytucji), a spłata rat kredytu trwa bez zakłóceń. Autorzy artykułu dochodzą wiec do wniosku ze pani Riaboszapka i jej mąż posiadaja jakies „dodatkowe źródło dochodów” które „zapominają” wpisać w deklaracji majatkowej. I tutaj poajwiaja się rodzice zony Prokuratora Generalnego Ukrainy, którzy okazują się właścicielami oficjalnie „firmy marketingowej” działajacej na Ukrainie, a będącej faktycznie (wg autorów artykuł) „piramidą finansową”;
  https://strana.ua/articles/rassledovania/251388-ruslan-rjaboshapka-fakty-o-heneralnom-prokurore-ukrainy-i-eho-dom-vo-frantsii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ciąg dalszy sprawy wstrzymania przez władze w Kijowie finansowania krymskotatarskiego kanału TV „ATR” (będącego „tuba propagandową” tzw. medżlisu krymskotatarskiego). Oficjalnym powodem wstrzymania finansowania miały być niejasności w sprawie rozdysponowania środków przekazanych z budżetu ukraińskiego przez zarząd kanału. teraz pojawiła się informacja ze kanał „ATR” zwrócił się do Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej o pomoc finansową oskarżajac przy tym obecne władze w Kijowie o „niejasne” przyczyny które miały stać za wstrzymaniem przez nie finansowania „ATR”.
  Warto przy tym przypomnieć że kanał „ATR” wyniósł się z Krymu po tym jak ten został „okupowany” przez Rosję i pracujacy w nim dziennikarze mieli obawiac się represji ze strony „władz okupacyjnych” dlatego też wybrali „wolną i demokratyczną” Ukrainę…
  https://lb.ua/news/2020/02/24/450838_telekanal_atr_obratilsya.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „Haniebna zdrada” 🙂 , tzw. Ukrainian Cyber Alliance, stowarzyszenie „aktywistów” z różnych miast Ukrainy oraz państw świata, które powstało w 2016 roku, a które zaangażowane jest w przeciwdziałanie rosyjskiej agresji na Ukrainie, żalą się że do ich siedzib ‚wtargnęła”…ukraińska policja i prowadzi rewizje. Podobno przyczyną takich działań było to ze „aktywisci” zajęli się „hakowaniem”…ukraińskich stron rządowych tłumaczac to tym ze chcieli ujawnić istniejące w nich „luki” które mogłyby zostać wykorzystane przez ‚wrogich hakerów”;
  https://lb.ua/society/2020/02/25/450853_aktivistov_osnovateley.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraina i epidemia koronawirusa. Przedstawiciel MSZ Ukrainy poinformował ze 24 z 25 obywateli Ukrainy przebywających (w charakterze pracowników) na objętym „kwarantanną” z powodu epidemii koronawirusa statku „Diamond Princess” nie chce być ewakuowanymi na Ukrainę [czemu sie nie należy dziwić 🙂 ]
  https://hromadske.radio/news/2020/02/24/ukraintsi-z-layneru-diamond-princess-ne-maiut-namiru-evakuiuvatysia-v-ukrainu

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem przeciwko Tatianie Czornowoł, onegdaj jednej z „heroin” kijowskiego majdanu i byłej deputowanej Rady Najwyższej Ukrainy ukrainskie Państwowe Biuro Śledcze wszczeło oficjalne postępowanie karne. Czornowoł została oskarżona o napaść na dziennikarza w grudniu zeszłego roku podczas posiedzenia sądu w Kijowie w sprawie jej byłego „kolegi klubowego” Serhija Paszynskiego;
  https://inforesist.org/na-tatyanu-chernovol-zaveli-delo-za-napadenie-na-zhurnalista-vo-vremya-suda-nad-pashinskim/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Nowy sondaż „preferencji partyjnych” Ukraińców. Według tego sondażu prowadzi proprezydenckie ugrupowanie „Sługa Narodu” (39,1 %) przed „prorosyjskim” ugrupowaniem ‚Opozycyjna platforma (15,6%) oraz ‚Europejska Solidarnością” Poroszenki (10,8%) oraz „Batkiwszczyną” Tymoszenko (9%). Pozostałe ugrupowania nie pzrekraczają 5 % „progu wyborczego”, a ugrupowania „Głos” ukraińskiego celebryty Wakarczuka nie zdołało zebrać nawet 1 % poparcia;
  https://strana.ua/news/251624-pojavilis-rezultaty-oprosa-kmis-o-partijnykh-predpochtenijakh-ukraintsev-v-fevrale-sluha-naroda-po-prezhnemu-v-liderakh.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraina i epidemia koronawirusa. Pojawiła sie informacja o tym ze w dniu dzisiejszym niepowodzeniem zakończyła próba emisji ukraińskich obligacji państwowych, z zaplanowanych 4 mld hrywien pozyskano tylko 1,6 mld hrywien. Jako powód „obwału” podano „powiew globalnych zawirowań gospodarczych spowodowanych koronawirusem”…
  https://strana.ua/news/251700-v-ukraine-torhi-po-ovhz-provalilis-iz-za-koronavirusa.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. „Haniebna zdrada” od MFW, według opublikowanych przez fundusz statystyk Ukraińcy okazali się trzy razy „biedniejsi” niż Rosjanie, a nawet ponad dwukrotnie „biedniejsi” od Białorusinów i to pomimo tego ze zarówno Rosja jak i Białoruś borykaja się obecnie z problemami gospodarczymi;
  https://strana.ua/news/251631-polsha-obohnala-portuhaliju-po-urovnju-dokhodov-na-dushu-naselenija-a-ukraina-marokko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. W ukromediach pojawiła się informacja co moze dalej się stać z nierentownymi kopalniami na Ukrainie. Podobno Prezydent Ukrainy zaproponował „sprywatyzowanie” ich poprzez przekazanie ich ukraińskiemu oligarsze Achmetowowi;
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2020/02/25/657452/
  Plus Zelenskij miał obiecać także ze członkowie rządu w Kijowie nie otrzymają wypłat jeżeli do końca kwietnia tego roku nie zostaną wypłacone górnikom zaległe pensje, suma zaległych górniczych pensji wynosić ma obecnie ponad miliard hrywien;
  https://strana.ua/news/251629-vladimir-zelenskij-zajavil-chto-esli-shakhteram-ne-otdadut-dolhi-po-zarplate-kabmin-ostanetsja-bez-poluchki.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Skandal z producentką ukrainskiego kanału TV „1 +1″ w ‚roli głownej”. Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji „Europejska Solidarnosć” (Poroszenki) Wołodymyr Arjew złożył na nią doniesienie w policji po tym jak miała ona stwierdzić ze „język ukraiński nadaje się tylko do komedii” 🙂
  https://strana.ua/news/251672-politsija-otkryla-uholovnoe-delo-protiv-prodjusera-11-eremeevoj-za-vyskazyvanie-ob-ukrainskom-jazyke.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. OT z Czarnogóry w stolicy której odbył się jak na tamte warunki gigantyczny wiec wiernych Serbskiej Cerkwi Prawosławnej w którym miało wziąć udział około 70 tys. osób (przy liczbie mieszkańców Czarnogóry wynoszącej 623 tys. osób!). Wierni protestują przeciwko działaniom władz które chcą „zaopiekować sie” majątkiem cerkwi a także przeprowadzić „autokefalię” podobną do tej jaka przeprowadzono na Ukrainie. wszystko to ma na celu doprowadzić do zerwania więzi pomiedzy wiernymi w Czarnogórze, a Serbską Cerkwią Prawosławna znana ze swoich antyzachodnich i prorosyjskich poglądów;
  https://strana.ua/news/251635-v-chernohorii-70-tysjach-verjan-vyshli-na-protestnyj-moleben-v-podderzhku-serbskoj-pravoslavnoj-tserkvi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. I powrót na Ukrainę gdzie prawnik Andrij Portnow opublikował informacje o tym jak to jeden ze znanych ukraińskich tzw. wolontariuszy ATO, zajmujący sie oficjalnie zbieraniem pomocy dla ukraińskich sił walczących na Donbasie, Witalij Deinega zrobił sobie z prowadzonej przez siebie fundacji źródło stałego dochodu, dzięki czemu mógł sobie „wojażować” po całym świecie korzystając przy tym z luksusowych hoteli. Oczywiscie „zapomniał” przy tym o tym wszystkim napisać w swojej deklaracji majątkowej…
  https://strana.ua/news/251706-andrej-portnov-pro-vitalija-dejnehu-video-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. W temacie koronawirusa

  Najważniejsze giełdy w Europie spadły w poniedziałek o około cztery procent, niewiele mniej tracą indeksy w USA. To efekt obaw o globalne rozprzestrzenianie się koronawirusa z Chin.
  https://tvn24bis.pl/wiadomosci-gieldowe,76/epidemia-koronawirusa-spadki-na-gieldach-w-europie-i-usa,1006250.html
  Panika na giełdach może znacząco odbić się na ukraińskiej gospodarce. Z uwagi na epidemię koronawirusa i strach przed spowolnieniem gospodarczym w Chinach mocno zareagowały giełdy. Po pierwsze rośnie cena złota i obligacji państwowych wielkich gospodarek (np USA Japonia i krajów UE). Z drugiej strony spada cena ropy naftowej/gazu i …obligacji krajów rozwijających się. Inwestorzy szukaja BEZPIECZNYCH lokat i nie są nastawieni na ryzyko.
  To powoduje spore trudności dla władz w Kijowie. Jak już poinformował dzisiaj mania klapa zakończyło się wyemitowanie kolejnych papierów dłużnych przez rząd w w Kijowie. Zainteresowanie było dużo niższe niż oczekiwały władze. Powodów było kilka-od strachu na giełdach po …zmniejszenie oprocentowania obligacji.
  Tymczasem niedobory w budżecie Ukrainy rosną zbyt szybko. Piramida finansowa jaka powstała przy czynnym udziale Narodowego Banku Ukrainy działa dopóki są chętni do zakupu kolejnych obligacji- gdy liczba chętnych gwałtownie spada-system załamuje się.
  Kolejnym problemem jest spadek ceny gazu ziemnego i ropy naftowej-wydawałoby się dobra wiadomość dla Ukrainy. Własnie wydawałoby się. Zima była dość ciepła-gazu ziemnego jest dość w magazynach i Naftohaz nie ma zamiaru dokupywać kolejnych miliardów metrów sześciennych niebieskiego paliwa. Jakby tego było mało spółka z powodów politycznych sprzedaje gaz taniej niż kupowała. Gromadzenie gazu na zimę miało miejsce gdy ceny utrzymywały się na stabilnym poziomie.
  Jednocześnie ceny ropy naftowej i żywności są ze sobą zależne. Jest taka zależność, że dy spada cena ropy spadają ceny żywności (główny towar eksportowy Ukrainy).
  I tu dochodzimy do smutnej refleksji-koronawirus MA realne oddziaływanie na gospodarkę Ukrainy. Spadają ceny głównych towarów -zbóż/rud metali i towarów z sektora chemicznego. Spadają ceny towarów eksportowych-spadają zyski fiskusa, a to zagraża stabilności finansowej państwa.

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Ukraińskie ministerstwo obrony zaplanowało na rok 2020 zakup 3000 pocisków rakietowych i wyrzutni za łączną sumę 2,4 mld hrywien, czyli około 98,3 mln dolarów. Będą to przede wszystkim wyrzutnie i seryjne pociski dla systemu manewrujących pocisków przeciwokrętowych Neptun i artyleryjskiego systemu wieloprowadnicowego Wilcha. Oba rozwijane są przez krajowy przemysł i w najbliższych latach maja osiągnąć gotowość operacyjną.
  https://www.defence24.pl/ukraina-kupi-3-tys-rakiet-i-wyrzutni-przeciwokretowy-neptun-wkrotce-w-gotowosci

  Polubione przez 3 ludzi

 18. Jak podała służba prasowa ukraińskiej nacjonalistycznej partii WO Swoboda, w poniedziałek rada rejonowa w Brodach przyjęła oświadczenie potępiające „antyukraińskie prowokacje” podczas niedzielnych uroczystości w Hucie Pieniackiej, dawnej polskiej wsi wymordowanej 76 lat temu przez Ukraińców służących pod niemieckimi rozkazami w SS Galizien. Rada przyjęła oświadczenie z inicjatywy szefa frakcji Swobody Wołodymyra Czechuta.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/deputowani-z-brodow-potepili-polskie-obchody-w-hucie-pieniackiej/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.