Wojna domowa na Ukrainie 26.02.2020r.- 1722 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (25 lutego) w kilku ukraińskich mediach, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Aleksiej Daniłow wypowiadał się w sprawie Krymu i Donbasu.

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Aleksiej Daniłow w wywiadzie dla „Radia NW” powiedział, że Kijów rozważa pięć możliwych scenariuszy rozwoju konfliktu w Donbasie.

„Jeden z nich zakłada prawdopodobieństwo ofensywa Rosji na pełną skalę”– powiedział Daniłow, dodając, że Kijów bardzo poważnie przygotowuje się do takiego scenariusza.

„Rozumiemy, co musimy zrobić w tym przypadku”– powiedział.

Natomiast w wywiadzie dla „Liga.net” Daniłow przyznał, że nie lubi słowa „Donbas”, bo wg. niego słowo to wykorzystywane jest wtedy, gdy Rosja usiłuje oddzielić ten region czy też Galicję od Ukrainy.

„Potem mówią, że mieszkańcy Donbasu to jakaś oddzielna nacja. Takie lingwistyczne pułapki nam podrzucają, a my z nich korzystamy. Ja osobiście uważam, że w danym wypadku mowa powinna być jednoznaczna”– wyjaśnił Daniłow.

Szef RBNiO oświadczył też, że korzystanie z terminu „gubernator” w kontekście szefów ukraińskich administracji obwodowych jest niestosowne; „to absolutna kalka z rosyjskiego”– dodał Daniłow.

Do tych wynurzeń, szefa RBNiO, odniósł się deputowany rosyjskiej Dumy, Wiktor Wodołackij, który stwierdził, że aby zakończyć konflikt w Donbasie, konieczne jest przede wszystkim „zniszczenie” przejawów nacjonalizmu na Ukrainie.

„Słowa ‚obwód ługański’ i ‚obwód doniecki’ nigdy nie drażniły, drażniło tylko słowo ‚Donbass’. Te słowo było powszechne słowo wśród ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego” – powiedział rosyjski deputowany.

Jak zauważył, to nie Rosja rozpętała wojnę domową na Ukrainie, ani też Rosja „nie obaliła władzy Janukowycza”.

Dlatego też, wyjaśnił rosyjskie deputowany; „wszystkie pretensje powinni oni kierować sami do siebie … Coraz więcej- z kręgów władzy Zełenskiego, pada słów tym, że trzeba pięknie odejść od tematu Donbasu, o potrzebie odcięcia się od niego i zapomnienia, dalszego rozwoju Ukrainy bez jego mieszkańców, którzy nie pozwalają batalionom wjechać na swoje terytorium”– podsumował rosyjski deputowany.

Cóż tu dodać?

Otóż, pewne kręgi polityczne nastawione antyrosyjsko postanowiły wyrwać Ukrainę z objęć Moskwy. Aby tego dokonać wrócono do zgranej płyty, którą jest nacjonalizm ukraiński zbudowany na bazie ideologii Dmytro Doncowa i dokonań Bandery. To odwołanie się do tej ciemnej karty historii narodu ukraińskiego, ma na celu zbudowanie jego tożsamości historycznej i rozbudzenie dumy narodowej.

Doprowadziło to do tego, że niszczone są wszelkie ślady rosyjskości na Ukrainie, podobnie jak to wcześniej zrobiono z licznymi śladami polskości w zachodniej części terytorium obecnej Ukrainy. Nie dość tego uznano za bohaterów osoby mające pobrudzone ręce krwią ofiar zbrodni ludobójstwa dokonanego na mniejszościach narodowych w czasie II WŚ, z czego Polacy stanowili najliczniejszą grupę ofiar. Bohaterami, którymi oddaje się cześć, są także żołnierze Waffen SS, którzy dobrowolnie wstąpili w szeregi jednej z jej dywizji, „SS Galizien”, którzy poza czynną kolaboracją z reżymem hitlerowski, również brali udział w dokonaniu licznych zbrodni ludobójstwa na ludności polskiej.

Jednocześnie, aby nie być oskarżanymi o budowanie ideologii tożsamości narodowej na tych, którzy nawoływali i następnie dokonywali zbrodni, zakłamuje się historię. Czego, po raz kolejny są ofiarami, ci na których wcześniej dokonano zbrodni oraz ich żyjący bliscy. Wynika to z tego, że chcąc ukryć skalę zbrodni oraz zmanipulować na tyle fakt o niej, aby nie być o jej dokonanie oskarżonym, ukraińskie władze celowo utrudniają badania nad miejscami pochówku ofiar oraz ordynarnie fałszują prawdę historyczną na ten temat.

W ten sposób zaprzepaszczana jest możliwość jakiegokolwiek uczciwego dialogu i dobrosąsiedzkich stosunków, nie tylko z Polską, ale również ze Słowacją, Węgrami i Rumunią, a więc ze wszystkimi krajami od zachodniej i południowo-zachodniej granicy obecnej Ukrainy.

Podobnie wygląda sytuacja na wschodnie kraju, z tą tylko różnicą, że tam nie mając możliwości zrealizowania swych chorych urojeń ukraińskiego nazizmu, w czasie II WŚ. nie doszło do masowych zbrodni ludobójstwa- na tamtejszych mniejszościach narodowych, z których najbardziej liczna jest rosyjska.

Nie doszło do zbrodni wtedy, ale dziś już są one możliwe, co pokazał nam dobitnie przykład Odessy.

Tym bardziej, że nacjonalizm ukraiński jest skrajnie antyrosyjski. Bo to właśnie w celu wyrugowania rosyjskości wschodniej części Ukrainy wprowadzono ustawę zabraniającą porozumiewania się językiem rosyjskim, zlikwidowano instytucje i ośrodki kulturalne mniejszości rosyjskojęzycznej, a następnie w celu spacyfikowania buntu, wysłano tam nazi bataliony ochotnicze. Które oczywiście raźno wzięły się do wykonania swego dzieła.

W efekcie kilkanaście tysięcy ludności cywilnej straciło życie- w tym dzieci, ciężarne kobiety i młode matki, starcy oraz inwalidzi, a wiele milionów mieszkańców Donbasu uciekło do Rosji, szukając tam bezpiecznej przystani. Dodam, że pomimo tak licznych już deklaracji obecnego prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego- nota bene, m.in. dzięki którym wygrał wybory prezydenckie, a jego ugrupowanie polityczne- „Sługa Narodu”, zdobyło większość z parlamencie, powołując w ten sposób rząd większościowy, to jednak nadal ukraińscy żołnierze prowadzą prowokacyjny ostrzał terytorium republik donbaskich, i giną z tego powodu kolejni cywile oraz niszczony jest ich dobytek i infrastruktura społeczna.

W ten sposób zostały zerwane ostatnie więzi łączące ludność rosyjskojęzyczną z Ukrainą. I dokąd władze centralne będą opierać się na bazie rozbudzonego upiora nacjonalizmu, dotąd nie ma tam szans na żadną normalność i integralność. Wręcz przeciwnie, osłabiać to będzie więzi społeczne prowadząc do ostatecznego upadku tego tworu państwowego paraliżując jego wszelkie pozytywne działania i plany.

Bo przecież nie kto inni, jak członkowie organizacji skrajnie nacjonalistycznych blokują wszelkie możliwości dialogu z Rosją i wprowadzenie pokoju na Donbasie, oskarżając każdego kto chce to zrobić o zdradę narodową. O to samo oskarżono już wielokrotnie prezydenta Zełenskiego i wielu jego współpracowników. Ta właśnie postawa blokuje możliwość zakończenia konfliktu w Donbasie na drodze pokojowej, jaki także przyznania się do dokonanej na Polakach i innych mniejszościach etnicznych, zbrodni ludobójstwa w czasie II WŚ, a także faktu jawnej, dobrowolnej i czynnej kolaboracji z hitlerowskim reżymem.

https://radio.nv.ua/,

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B2,_%D0%90%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B5%D0%B9_%D0%9C%D1%8F%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dmytro_Doncow,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukrai%C5%84ska_Powsta%C5%84cza_Armia,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BA_wo%C5%82y%C5%84ska,

https://pl.wikipedia.org/wiki/14_Dywizja_Grenadier%C3%B3w_SS_(1_ukrai%C5%84ska).

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (4 miny) oraz przeciwpancernych granatników SPG-9 (10 granatów) i RPG-7 (9 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (7 ostrzałów), w sumie 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały; Zajcewo- w okolicy Gorłówki oraz Żabiczewo i teren serwisu „Volvo-Center”- na obrzeżach Doniecka, a także Aleksandrowka- w okolicy Doniecka.

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadły 23 pociski (wobec 98- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc minionej doby ostrzał przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 i automatycznego granatnika AGS-17, 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był w kierunku wsi Żełobok, nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 26 лютого 2020 року.

25 лютого збройні формування Російської Федерації 5 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Чотири обстріли було зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
поруч з Талаківкою – з міномету калібру 82 мм противник випустив 5 мін;
неподалік населеного пункту Піски – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу Новомихайлівки – зі станкового протитанкового гранатомету – 10 пострілів;
поруч з Красногорівкою – з міномету калібру 120 мм – 3 міни, а також вівся вогонь з великокаліберного кулемету.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив один обстріл по нашим позиціям, а саме:
в районі Катеринівки – зі 120-мм міномету ворог випутив10 мін.
Вчора, 25 лютого, внаслідок ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.
З початком цієї доби російські окупаційні війська випустили 4 міни зі 120-мм міномету по захисниках Мар’їнки.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.02.2020r.- 1722 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, pojawił się pierwszy wywiad, po dymisji, z byłym doradcą Prezydenta FR Surkowem w którym ten m.in opowiedział o przyczynach swojego zwolnienia (konflikt z byłem wicepremierem Dmitrijem Kozakiem który powrócił do pracy na Kremlu) a także o tym co według niego czeka Ukrainę oraz republiki z Donbasu. Surkow miał stwierdzić ze obecnie Ukraina jako taka nie istnieje za to istnieje „ukraiństwo skrajnie zafascynowane etnografią” 🙂 a także ze jakaś „Ukraina” (lub nawet kilka „Ukrain”) w końcu się z obecnego „bałaganu” wyłoni, ale nie w obecnych granicach i już bez republik z Donbasu, na powrót którch ‚Ukraina nie zasługuje”;
  https://strana.ua/news/251772-surkov-intervju-posle-otstavki-hlavnye-tezisy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „SĄD KAPTUROWY”? Pojawiły sie informacje, pochodzace z niderlandzkich mediów, o tym że miedzynardowa komisja śledcza pod przewodnictwem Niderlandów badajaca sprawę katastrofy malezyjskiego boeniga nad Donbasem chce „utajnić dane świadków zeznających w sprawie” z powodu „zagrożenia dla ich bezpieczeństwa oraz życia”;
  https://strana.ua/news/251763-niderlandy-mohut-zasekretit-svidetelej-po-delu-sbitoho-boeing-na-donbasse.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem w Kijowie we własnym mieszkaniu znaleziono martwego biznesmena niejakiego Leonida Wulfa. Mężczyzna miał ‚przestrzeloną głowę” a w dłoni trzymał pistolet maszynowy ‚Skorpion” dlatego policja wstepnie uznała że jest to ‚samobójstwo”. Ukromedia informuja że Leonid Wulf „dorobił się” w latach 90 – tych m.in na eksporcie wyrobów metalurgicznych do Izraela oraz że miał powiazania ze światkiem przestępczym Krzywego Rogu i innym ukraińskim biznesmenem który obecnie jest jednym z „wrogów” samego „nadprezydenta Ukrainy” Kołomojskiego. Warto przy tym przypomnieć ze to już kolejna „nagła” śmierć biznesmena na Ukrainie w ciagu kilku ostatnich dni…
  https://strana.ua/news/251783-leonid-vulf-najden-ubitym-v-svoej-kvartire-v-kieve.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukromedia alarmuja o całkowitym paraliżu jakie dotknął ukraiński wymiar sprawiedliwości, szczególnie sądy rodzinne, w związku prowadzonymi od tzw. rewolucji godności ciągłymi „reformami”. Po zwolnieniu starych sędziów, albo „wysłaniu ich na emeryturę okazało się że nie można na ich miejsce mianować nowych, ponieważ w międzyczasie także sparaliżowano prace organów odpowiedzialnych za zatwierdzanie nowo mianowanych sędziów…
  https://tsn.ua/ru/ukrayina/paralizovannye-sudy-pochemu-v-ukraine-tysyachi-narushiteley-zakona-ostayutsya-beznakazannymi-1497906.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Język rosyjski jednak powróci do ukraińskich szkół? W Radzie Najwyższej Ukrainy pojawił się projekt ustawy złozony wspólnie przez deputowanych z frakcji „Sługa Narodu” oraz „Opozycyjna platforma” które ma „znowelizować” poprzednio wprowadzoną ustawę i przywrócić prawa nauczania w języku ojczystym , począwszy od szkół podstawowych do szkół wyzszych, wszystkim mniejszościom narodowym na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/251751-proekt-novoho-zakona-o-jazyke-v-ukraine.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Kolejne spekulację n atemat możliwej dymisji obecnego premiera Ukrainy Honczaruka. W ukromediach pojawiły sie „njusy” o tym ze może go zastąpić Serhij Tihipko, z którym miał „osobiście rozmawiać Zelenskij” który to potwierdził. Co najciekawsze Tihipko to były członek „Partii Regionów” oraz wicepremier Ukrainy w latach 2010 – 2012, czyli w okresie „reżimu Janukowycza”…
  https://strana.ua/news/251803-vladimir-zelenskij-podtverdil-chto-vstrechalsja-s-serheem-tihipko.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Serhij_Tihipko

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem w Kijowie przed siedzibą Biura Prezydenta Ukrainy;

  https://strana.ua/news/251831-samopodzhoh-pod-ofisom-prezidenta-pojavilis-novye-podrobnosti.html
  Powodem takiego desperackiego czynu meżczyzny, pochodzacego z obwodu sumskiego, miał być jego protest przeciwko panującej na Ukrainie „anarchii i samowoli władz” a takze „reformie rolnej” (tzn. zniesieniu moratorium na sprzedaż ziemi na Ukrainie, takze obcokrajowcom);
  https://strana.ua/news/251837-v-kieve-muzhchina-podzheh-sebja-pered-ofisom-prezidenta-video-chto-proizoshlo.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukraina i epidemia koronawirusa. Na Zakarpaciu przymusowej kwarantannie poddano autokar z ukraińskimi turystami powracjącymi z Włoch w zwiazku z tym ze jedna z kobiet miała gorączke. Poddani ‚kwarantannie” skarżą się że faktycznie ogranicza się ona tylko do ich „uwięzienia” na oddziale zakaźnym jednego ze szpitali a tak poza tym to nikt się nimi nie zajmuje ani ich nie bada. Skarza sie takze na warunki w których sa przetrzymywani oraz na to ze praktycznie nie otrzymują nic do jedzenia;
  https://pershij.com.ua/shpytalizovani-na-zakarpatti-turysty-z-italii-vymahaiut-vypustyty-ikh-z-neliudskykh-umov-video/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. W temacie apelu ex Prezydentów RP

  Powątpiewam w nagły wyjazd Ukraińców do Niemiec. Tamtejsza gospodarka ma olbrzymie problemy i nie ma zapotrzebowania na tania siłę robocza (co z imigrantami z „Syrii”?)
  cytat:
  To nie będzie łatwy rok dla największej gospodarki Unii Europejskiej. Jest mało prawdopodobne, aby w 2020 r. niemiecki PKB odnotował znaczny realny wzrost – ocenia Niemieckie Zrzeszenie Izb Przemysłowo-Handlowych.
  https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1454684,pkb-niemiec-prognozy-na-2020-rok-wzrost-gospodarczy.html
  Ponadto dokumenty na jakie powołują się obaj Prezydenci mówią o ułatwianiu w pozyskaniu pracy dla SPECJALISTÓW , a nie dla taniej siły roboczej.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Szkoda, że tak bardzo obaj nie troszczyli się o Polaków, gdy byli prezydentami RP. Łącznie ich czas prezydencji trwał 15 lat, a więc połowę historii III RP, i co? Są jakieś ich osiągnięcia? Jeden kombinował jak koń pod górę, a drugi pełnił rolę strażnika żyrandola,

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 10. W temacie „astronomicznych”, jak na warunki ukrainskie (ale nie tylko), zarobków ukraińskich urzędników. Ukromedia poinformowały ze szef państwowej spółki „Ukrhydroenerho” która zarządza działającymi na Ukrainie elektrowniami wodnymi zarobił w 2019 roku 16 mln hrywien (około 650 tys. dolarów). Podobno wywołało to oburzenie w ukraińskim resorcie energetyki które wypomniało mu że to wiecej niż zarobił prezydent USA Donald Trump (około 400 tys. dolarów) w 2019 roku …
  https://strana.ua/news/251884-v-minenerho-otkazalis-platit-hlave-ukrhidroenerho-hihantskuju-zarplatu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Kolejna Zdrada

  Ukraińska policja wszczęła postępowanie ws. wypowiedzi Ołeny Jeremejewej, ukraińskiej producentki filmów i seriali dla stacji „1+1”, należącej do oligarchy Ihora Kołomojskiego. Powodem były jej słowa na temat „tonalności ukraińskiego języka”.

  Podczas imprezy Jeremejewa powiedziała, że „znalezienie tonalności języka ukraińskiego, żeby widz ją postrzegał, jest dość niełatwe”.
  – Według naszych obserwacji, melodramaty w języku ukraińskim są postrzegane gorzej, niż komedie – powiedziała dodając, że „artystom nadal trudno jest pracować w języku ukraińskim”.
  To zwiększa proces, który potem wpływa na budżet. Z komediami po ukraińsku jest prościej – powiedziała Jeremejewa. Poinformowała też, że w związku z tym wszystkie siedem melodramatów dla wiosennego sezonu „1+1” będzie po rosyjsku.

  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-zdaniem-producentki-stacji-11-jez-ukrainski-nadaje-sie-raczej-tylko-do-komedii-sprawa-jej-slow-zajela-sie-policja/

  Polubione przez 4 ludzi

 12. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli okazuje się że na „dywersyfikacji” gazu przeprowadzanej przez obecne władze RP zarobią…obcy armatorzy. Cytat „Amerykański gaz chce wozić do Świnoujścia należąca do skarbu państwa Polska Żegluga Morska. Ale inna państwowa spółka, PGNiG, szukanie armatora zleciło nieznanemu szerzej Belgowi. Za kilkanaście dni strategiczny, wart miliardy dolarów kontrakt padnie łupem zagranicznych przewoźników”;
  https://www.newsweek.pl/biznes/gospodarka/za-kilkanascie-dni-polska-straci-miliardy-na-transporcie-gazu-rzad-nie-widzi-problemu/mj1w7qs

  Polubione przez 3 ludzi

 13. „Haniebna zdrada” popularnego ukraińskiego lekarza – pediatry znanego ze swoich występów w ukromediach doktora Jewgienija Komarowskiego, który w wywiadzie udzielonym ukraińskiemu dziennikarzowi Dmytro Gordonowi publicznie zadeklarował się jako…”watnik” oraz zapowiedział że wbrew wprowadzanym na Ukrainie zakazom będzie używał języka rosyjskiego w którym jego matka śpiewała mu piosenki gdy był mały oraz on sam wyznał w nim miłość swojej ukochanej;
  https://glavred.info/ukraine/10152548-russkie-skrepy-komarovskiy-sdelal-oshelomlyayushchee-priznanie.html

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Tymczasem pojawiły sie kolejne informacje o „wahaniach” (spadku wartosci) kursu ukraińskiej waluty wobec amerykańskiego dolara i znowu dla wzmocnienia jej kursu miał interweniować ukrainski koncern ‚Naftohaz” sprzedając poprze banki państwowe obca walutę jaką posiada w swoich rezerwach;
  https://strana.ua/finance/251915-kurs-dollara-rastet-hrivnja-idet-vniz-i-ee-pytajutsja-spasti-valjutoj-ot-naftohaza.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Kolejny sondaż opinii publicznej na Ukrainie z którego wynika ze 41 % badanych opowiada sie za oficjalnymi (bezpośrednimi) rozmowami władz w Kijowie z władzami republik z Donbasu (przeciwnego zdania jest 40 %), przy tym jednak 62 % badanych sprzeciwia się nadaniu im jakiejkolwiek autonomii, a 54 % chce ich powrotu w skład Ukrainy na takich samych zasadach jak przed wybuchem konfliktu;
  https://strana.ua/news/251850-polovina-ukraintsev-podderzhivaet-perehovory-s-ldnr-tsentr-razumkova.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.