Wojna domowa na Ukrainie 27.02.2020r.- 1723 dzień od nowego rozejmu.


Według badań socjologicznych przeprowadzonych przez ukraińską organizację „Centrum im. Razumkowa”, większość Ukraińców opowiada się za powrotem „okupowanego” Donbasu na Ukrainę na takich samych warunkach jak przed jego „okupacją”.

Badanie zostało przeprowadzone przez Centrum Socjologiczne im. Razumkowa w dniach od 13 lutego do 17 lutego 2020 r. na 2018 respondentach, którzy ukończyli 18 rok życia. Ankietowani byli respondenci we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem Krymu i oddzielnych terytoriów obwodu donieckiego i ługańskiego, według próby, która reprezentuje populację dorosłych kraju zgodnie z głównymi wskaźnikami społeczno-demograficznymi. Próba badania została skonstruowana jako wieloetapowy losowy pwybór respondentów na ostatnim etapie. Teoretyczny błąd próbkowania (z wyłączeniem efektu projektowego) nie przekracza 2,3% z prawdopodobieństwem 0,95.

I tak, wg. tego badania, 4 4 % respondentów, oceniając sytuację w Donbasie, uważa, że ​​na wschodzie Ukrainy toczy się wojna między Ukrainą a Rosją, kolejne 19%- że istnieje bunt separatystyczny popierany przez Rosję, 14% uważa, że na wschodzie Ukrainy ma miejsce wojna domowa- konflikt między proukraińskimi i prorosyjskimi obywatelami Ukrainy, 10% jest zdania, że jest to wojna prowadzona pomiędzy Rosją a USA, zaś tylko 6%- że na wschodzie Ukrainy toczy się walka o niepodległość republik donieckich i ługańskich.

Odnosząc się do przyszłości Donbasu, to 54% badanych chciałaby, aby terytoria znajdujące się obecnie pod kontrolą separatystów wróciły do ​​ukraińskiego regionu Doniecka i Ługańska na takich samych warunkach jak przed konfliktem zbrojnym, 13%- aby zwrócić te terytoria pod kontrolę Ukrainy, ale uzyskując większą niezależność od Kijowa, 6% chciałoby utworzenia autonomii tych terytoriów jako części Ukrainy, 5% jest za oddzieleniem tych terytoriów od Ukrainy i uzyskania przez nie pełnej niepodległości, zaś tylko 3% respondentów jest za odłączeniem tych terytoriów od Ukrainy i przyłączenia ich do Federacji Rosyjskiej.

Jeśli zaś chodziłoby o siły pokojowe w Donbasie, w celu przywrócenia ukraińskiej kontroli wojskowej nad terytoriami DRL i ŁRL, to wspiera ten pomysł tylko przez 20% obywateli, przeciwnych zaś jest 56% badanych. Jednak tylko 13% poparłoby oddzielenie terytoriów zajmowanych przez DRL i ŁRL od Ukrainy, przeciwnych oddzieleniu jest 65,5% badanych, w tym tylko 10% poparłoby uznanie Krymu za terytorium rosyjskie w zamian za wyzwolenie Donbasu, nie popiera tego pomysłu 70% respondentów.

Jednocześnie 62% badanych sprzeciwia się przyznaniu i utrwaleniu w konstytucji „specjalnego statusu” oddzielnych terytoriów obwodu donieckiego i ługańskiego, zaś tylko 21% ankietowanych popiera taką zmianę w konstytucji . Jeszcze mniej popularny jest pomysł wprowadzenia systemu federalnego na Ukrainie, którego 68% go nie popiera, a tylko 11% jest za.

Także większość ankietowanych nie zgodziła się na wypełnienie porozumienia mińskiego w celu doprowadzenie do pokoju w Donbasie, w zakresie wprowadzenia amnestii dla wszystkich, którzy uczestniczyli w walkach w Donbasie; nie popiera 63%, jest za 14,5%.

W sprawie wycofania się z planów integracji europejskiej i wycofania się z układu o stowarzyszeniu z UE; nie popiera 60%, a za jest 20%.

W kwestii nadania językowi rosyjskiemu statusu drugiego języka urzędowego, nie popiera 54%, za jest natomiast 31%.

W odniesieniu do odrzucenia perspektywy członkostwa w NATO i za zapisaniem w konstytucji statusu neutralnego Ukrainy; nie popiera 54%, popiera- 26%.

48% respondentów nie popiera nawiązania kontaktów handlowych i gospodarczych, finansowych z DRL i ŁRL, zaś popiera tylko 35%. Jednocześnie względna większość, wynosząca 41%- nie popiera idei zakończenia finansowania terytoriów znajdujących się pod kontrolą władz DRL i ŁRL, w zakresie wypłat emerytur, wynagrodzeń itp., za jest 36% badanych.

Jeśli zaś chodzi o problem rozpoczęcia oficjalnych rozmów między władzami ukraińskimi a obecnym kierownictwem DRL i ŁRL, odsetek osób popierających ten pomysł wynosi 41%, i nie różni się znacząco od udziału tych, którzy go nie popierają 40%.

http://razumkov.org.ua/napriamky/sotsiologichni-doslidzhennia/gromadska-dumka-pro-sytuatsiiu-na-donbasi-ta-shliakhy-vidnovlennia-suverenitetu-ukrainy-nad-okupovanymy-terytoriiamy-liutyi-2020r,

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%82%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D1%80%D0%B0%D0%B9%D0%BE%D0%BD%D1%8B_%D0%94%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%86%D0%BA%D0%BE%D0%B9_%D0%B8_%D0%9B%D1%83%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B9_%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%B9,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (10 min) i 82 mm (27 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (3 wystrzały) oraz przeciwpancernych granatników SPG-9 (11 granatów) i RPG-7 (11 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (3 ostrzały), 14 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z przerwami w godzinach pomiędzy, 05:20 a 23:40, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 62 pociski (wobec 23- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co nie spowodowało żadnych strat i szkód.

Ostrzelane zostały: rejon Gorłówki (Gołmowskij i Zajcewo), w okolicy i na obrzeżach Doniecka (Kasztanowoje i Spartakus oraz Żabiczewo, teren serwisu „Volvo-Center” i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka), a także Jelenowka i Leninskoje- na południowym odcinku frontu.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm ostrzelali okolice wsi Donieckij, w ten sposób 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał ten nie spowodował żadnych strat i szkód.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 27 лютого 2020 року.

26 лютого збройні формування Російської Федерації 10 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями міномету калібру 120 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Шість обстрілів було зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
два рази поруч з Мар’їнкою – з міномету калібру 120 мм противник випустив 11 мін та здійснив 12 пострілів зі станкового протитанкового гранатомету;
тричі поблизу Павлополя та один раз неподалік Авдіївки – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив чотири обстріли по нашим позиціям, а саме:
поруч з Оріховим – зі 120-мм міномету – 4 міни, зі станкового протитанкового гранатомету – 25 пострілів;
поза межами ділянки розведення в районі населеного пункт Золоте-4 – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
неподалік Новотошківського – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу Луганського – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Вчора, 26 лютого, внаслідок підриву на невстановленому вибуховому пристрої один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув. Також у результаті ворожих обстрілів один український захисник отримав поранення та ще один бойове ураження.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

27 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.02.2020r.- 1723 dzień od nowego rozejmu.

 1. No cóż skoro „proeuropejscy” i „pronatowscy” Ukraińcy w większości nadal pokoju nie chcą to pewnie nadal go nie będzie, zaś oni sami nadal będą za własną niechęć do ustanowienia pokoju i szowinizm etniczny będą winić swoje niedoszłe ofiary. Wojny kaukaskie i konflikt mołdawski z pierwszej połowy lat 90-tych ubiegłego wieku ich (jak i naszej popisowej $olidurności) niczego nie nauczył. Wciąż są przekonani, ze syndrom sztokholmski zawsze działa na tych którzy są terroryzowani.
  Owszem działa ale jedynie na tych którym czasem daje się marchewkę, a nie tylko wciąż leje kijem.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraincy i epidemia koronawirusa. „Ukrogastarbeiterzy” pracujący we Włoszech nie chcą być ewakuowani na Ukrainę, ze względu na katastrofalny stan ukraińskiej służby zdrowia a także na to ze mogą stac się ofiarami prześladowań ze strony swoich rodaków;
  https://strana.ua/news/252010-v-ukraine-prizyvajut-blokirovat-avtobusy-iz-italii-iz-za-koronavirusa.html
  W ukromediach pojawił sie „njus”, powołano się na polskie media, o tym ze w polskiej Łodzi gdzie jak napisano w artykule „CO SZÓSTY MIESZKANIEC TO UKRAINIEC” odnotowano pierwszy przypadek osoby zainfekowanej koronawirusem;
  https://strana.ua/news/252044-koronavirus-v-polshe-zarazhena-devushka-iz-horoda-lodz-27-fevralja-2020.html
  Plus francuska satyryczna „bulwarówka” „Charlie Hebdo” o koronawirusie i Ukrainie…
  >https://ic.pics.livejournal.com/mannat_f/85709709/16574/16574_original.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć. ‚Bitwa” z użyciem broni palnej i prawdopodobnie „ładunkó wybuchowych” na jednym z targowiska w Charkowie;

  Podobno starli się ze soba handlarze z targowiska oraz służby miejskie i wspierające ich „tituszki” które chcą „oczyścić” teren pod budowę drogi;
  https://strana.ua/news/252031-na-rynke-barabashova-v-kharkove-slyshny-vystrely-i-vzryvy-video.html
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4198219-na-rynke-v-kharkove-proyskhodiat-stolknovenyia

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraiński portal ‚Strana.ua” publikuje kolejne dokumenty na temat wydarzeń podczas kijowskiego majdanu (tzw. rewolucja godności). Tym razem ma z nich wynikać ze wcześniej od demonstrantów zaczeli ginąć funkcjonariusze ówczesnego MSW Ukrainy (m.in ówczesnej jednostki specjalnej MSW „Berkut”);
  https://strana.ua/news/251841-berkutovtsy-pohibshie-na-majdane-18-20-fevralja-2014-polnyj-spisok-familij.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ciąg dalszy perypetii ukraińskich wieźniów uwolnionych podczas ostatnie wymiany więźniów pomiędzy stronami konfliktu na Donbasie. Okazuje się że dwójce z nich władze ukraińskie w dalszym ciągu nie wystawiły żadnych dokumentów przez co nie mogą oni normalnie funkcjonować na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie, czyli pobierać zasiłków, zameldować się, zatrudnić się itd
  https://strana.ua/news/252035-dvoe-vernuvshikhsja-iz-rossijskoho-plena-do-sikh-por-ne-poluchili-dokumenty-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Z życia kijowskiej „wierchuszki”. W ukromediach pojawiła się informacja o tym ze syn byłego Prokuratora Generalnego Ukrainy Jurija Łucenki, Ołęksandr, jest „figurantem” jednej ze spraw karnych prowadzonych w sprawie nielegalnej wycinki drzew i sprzedaży pozyskanego w ten sposób drewna prowadzonej przez sąd w obwodzie chmielnickim;
  https://strana.ua/news/252003-syn-lutsenko-podozrevaetsja-v-kontrabande-lesa-27-fevralja-2020.html
  Tymczasem komisja Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy pozbawiła stopnia doktorskiego starszego brata byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, Petro Juszczenkę zarzucajac mu m.in plagiat oraz niski poziom badań naukowych;
  https://strana.ua/news/251981-u-strasheho-brata-jushchenko-otobrali-stepen-doktora-nauk-za-plahiat.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Złe czasy nastały dla ukraińskich biznesmenów. W ukromediach pojawiła sie informacja o znalezieniu wczoraj wieczorem w Chmielnickim w zaparkowanym na jednej z ulic samochodzie osobowym zwłok mężczyzny z raną zadaną nozem w serce. Jak sie okazało był to miejscowy biznesmen, właściciel firmy zajmującej sie sporzadzaniem dokumentacji projektowo – budowlanej;
  https://korrespondent.net/ukraine/4198300-v-khmelnytskom-v-avto-nashly-zarezannym-byznesmena

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, ciekawe fakty na temat potencjalnego następcy Ołeksij Honczaruka, czyli „pomniejszego” ukraińskiego oligarchy Serhija Tihipko. Okazuje się że pod koniec ZSRR był działaczem KOMSOMOŁU w ówczesnym Dniepropietrowsku, którego ówczesnym przewodniczacym był…Ołeksandr Turczynow, którego chyba przedstawiać nie trzeba. Następnie był wyższym działaczem „Partii Regionów” Wiktora Janukowycza, pełniąc nawet podczas jednym z ukraińskich wyborów funkcję jego szefa sztabu wyborczego, by w latach 2010 – 2012 za prezydentury Janukowycza zostać wicepremierem Ukrainy.
  Co najciekawsze Tihipko okazuje się tez być „partnerem biznesowym”…”generalissimusa” Poroszenki który miał być tym który odkupi od niego udziały w kijowskich zakładach stoczniowych „Kuźnia na Rybałskim” za 300 mln dolarów na początku 2019 roku;
  https://strana.ua/news/252018-serhej-tihipko-foto-biohrafija-perspektivy-premerstva.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. OT z naszego kraju

  Przybysze spoza Wspólnoty są w Polsce najmniej narażeni na ubóstwo i wykluczenie społeczne – wynika z najnowszych danych Eurostatu, który przeanalizował pod tym kątem wszystkie unijne kraje. Tacy cudzoziemcy mają w Polsce nawet lepiej niż w Norwegii czy Szwajcarii
  https://www.forbes.pl/gospodarka/zagrozenie-ubostwem-i-wykluczeniem-spolecznym-imigrantow-w-polsce-i-ue/q3bfrb1
  Komentarz: Kolejny artykuł sponsorowany, który ma zachęcać emigrantów do osiedlania się w Polsce?
  Redaktor mógłby chociaż półgębkiem poinformować, że w każdym kraju INACZEJ oblicza się ubóstwo. W najbogatszych krajach osoby „ubogie” otrzymują zapomogę państwową wyższą niż pensje Polaków.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem w ukromediach pojawiła sie informacja o tym ze w Kijowie „LUDZIE KOŁOMOJSKIEGO” zablokowali siedzibę ‚CENTRENERHO”, kompanię z większością udziałów ukraińskiego państwa zajmującą się produkcją energii elektrycznej i cieplnej w centralnej i we wschodniej Ukrainie, i nie wpuszczają do niej minowanego w dniu wczorajszym przez rząd Ukrainy członków nowego zarządu. Według przewodniczącego Niezależnego Związku Zawodowego Górników Ukrainy Wołyńca powodem takich działań jest to ze stary zarząd „CENTENERHO” był wobec niego „bardzo uległy”, a nowy nie wiadomo jak się bedzie wobec niego ‚zachowywał”;
  https://strana.ua/news/252101-tsentrenerho-zablokirovali-ljudi-kolomojskoho-i-ne-puskajut-menedzherov-ot-kabmina.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Wieści z „frontu” na Donbasie. Tzw. sztab OZS poinformował że w wyniku ‚wrogich ostrzałów” zginał jeden ukraiński wojskowy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4198432-shtab-oos-voennye-ponesly-novye-potery-na-donbasse
  Z kolei po drugiej stronie na terytorium Rep. Ługańskiej w poblizu linii „frontu” na minę” wszedł mieszkaniec Pionierskoje i w w wyniku odniesionych obrażeń zmarł;
  https://ria.ru/20200227/1565294936.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Dzisiaj przypada piąta rocznica śmierci jednego z liderów rosyjskich „liberastów” Borysa Niemcowa, jedna z jego przyjaciółek, również „rosyjska działaczka opozycyjna” Jewgienija Albac, podzieliła się swoimi wspomnieniami jak to z Niemcowem, we dwójkę, wypili 8 butelek ormiańskiego koniaku i byli „prawie trzeźwi’…
  >https://www.facebook.com/yevgenia.albats/posts/10163052580450574
  Inny rosyjski opozycjonista Ilja Jaszyn w komentarzach nie mógł ukryć swojego szoku jak to przeczytał, ale został „uświadomiony” ze on tak jeszcze nie może ponieważ „jest za młody”…
  >https://ic.pics.livejournal.com/tailaren/84173344/2517/2517_original.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Ukraińscy internauci poinformowali o tym czym podobno obecnie zajmuje się jeden z „herojów kijowskiego majdanu”, czyli Mychajło „Kozak” Hawryluk, po tym jak przestał być deputowanym Rady Najwyższej Ukrainy (gdzie był członkiem frakcji ‚Front Ludowy” byłego premiera Jaceniuka). Teraz „Kozak” Hawryluk ma być taksówkarzem w Kijowie;
  https://strana.ua/news/252081-kak-eks-nardep-havriljuk-stal-taksistom-v-kieve.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.