Wojna domowa na Ukrainie 01.03.2020r.- 1726 dzień od nowego rozejmu.


Komentarz przedstawicielki DRL w negocjacjach grupy kontaktowej w Mińsku, minister spraw zagranicznych republiki- Natalii Nikonorowej w związku z oświadczeniami ukraińskiego ministra spraw zagranicznych- Wadyma Prystajko, na temat „granic kompromisu”.

„Rozważania Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy na temat ‚granic kompromisu’, do których władze ukraińskie są gotowe się posunąć w ramach rozwiązania konfliktu w Donbasie, sugerują, że szef ukraińskiej dyplomacji nadal przyjmuje swoje życzenia za rzeczywistość. Jednak granice rzeczywistości są takie, że czeka go tylko rozczarowanie- wszystkie jego wymysły dotyczące porozumień mińskich mają na celu przekreślenie prawnie ustalonych zobowiązań Ukrainy.

W szczególności, kijowskie władze prędzej czy później muszą pogodzić się z faktem, że będą musiały bezwzględnie uzgadniać wszystkie warunki i problematykę przedterminowych wyborów lokalnych z przedstawicielami republik. Jednocześnie jeszcze raz przypominamy, że rozmowa o przedterminowych wyborach jest jeszcze przedwczesna. Najpierw trzeba dokończyć wszystkie te etapy, które zgodnie z pakietem środków muszą zostać wdrożone przed debatą w sprawie wyborów, a mianowicie wejście w życie ustawy o szczególnym statusie Donbasu, opracować i skoordynować z nami wszystkie wynikające z nich akty prawne i umowy, a także obowiązkowo zarządzenie poprawek do Konstytucji nadające szczególny status tak aby posiadały one trwały charakter. Nie należy również zapominać o znaczeniu opracowania i konsolidacji legislacyjnej mechanizmu zapobiegającego ściganiu osób uczestniczących w wydarzeniach w Donbasie. Do innych możliwości jednostronnych działań z ukraińskiej strony my nie dopuścimy.

Pełnomocny przedstawiciel DRL w negocjacjach grupy kontaktowej, minister spraw zagranicznych Republiki

Natalia Nikonorowa

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (6 min) i 82 mm (48 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (15 wystrzałów) oraz przeciwpancernych granatników SPG-9 (25 granatów) i RPG-7 (13 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej i snajperskiej (11 ostrzałów), w sumie 22 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał w następujących punktach frontu: na obrzeżach Gorłówki (Gołmowskij oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Izotowa), obrzeżach i okolic Doniecka (Żabiczewo, teren serwisu „Volvo-Center” i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Donieca oraz Wiesiełoje, Staromichaiłowka, Aleksandrowka i Spartakus- w okolicy Doniecka), a także południowy odcinek frontu (Leninskoje).

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 107 pocisków, w odniesieniu do 72 z dnia poprzedniego, co spowodowało uszkodzenie czterech domów jednorodzinnych w miejscowości Staromichaiłowka przy ulicy Krasnofłockiej nr. 25, 33, 45 i 52 oraz jednego domu przy ulicy Lenina nr. 171 w Aleksandrowce, a także zabudowań gospodarczych znajdujących się przy ulicy Szkolnej nr. 190- w tej samej miejscowości.

07.30-08.05 – н.п. Водяное – н.п. Ленинское, выпущено 23 мины калибром 82 мм;

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 01 березня 2020 року.

29 лютого збройні формування Російської Федерації 19 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з протитанкового ракетного комплексу, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Окрім цього, була відмічена робота снайперської пари.
Тринадцять обстрілів було зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
два рази поруч з Невельським – з міномету калібру 120 мм противник випустив 6 мін, а також вівся вогонь з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї;
двічі неподалік Красногорівки – зі станкових протитанкових гранатометів – 12 пострілів, а також противник вів вогонь з великокаліберних кулеметів;
два рази в районі населеного пункту Лебединське – з 82-мм мінометів – 10 мін, зі станкових протитанкових гранатометів – 16 пострілів, а також зафіксовано вогонь з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу Павлополя – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
тричі поруч з Мар’їнкою – з протитанкового ракетного комплексу, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
два рази в районі населеного пункту Піски – з мінометів калібру 120 мм – 8 мін, з 82-мм міномету – 6 мін, з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Також по нашим позиціям вівся снайперський вогонь;
неподалік Василівки – з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив шість обстрілів наших позицій, а саме:
поблизу Травневого – з міномету калібру 82 мм – 3 міни, а також вогонь вівся з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
чотири рази неподалік населеного пункту Оріхове – з мінометів калібру 120 мм – 7 мін та 5 мін – з 82-мм міномету;
поруч з Кримським – зі 120-мм мінометів – 12 мін.
Вчора, 29 лютого, внаслідок ворожих обстрілів два військовослужбовці Об’єднаних сил отримали поранення та ще один бойове ураження.
Слід зазначити, що вчора противник з ПТРК обстріляв позиції Об’єднаних сил, які знаходяться поруч з контрольним пунктом в’їзду-виїзду «Мар’їнка».
З початком цієї доби російські окупаційні війська випустили 2 міни з 82-мм міномету, а також вели вогонь з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів по захисникам населеного пункту Піски.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

21 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 01.03.2020r.- 1726 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam rednacza i całą ekipę 🙂
  Jest sukces 🙂

  Według służby statystycznej Ukrainy, średnia płaca w styczniu, wzrosła na Ukrainie do poziomu 437$/osobę. Według statystyk jest to znaczący wzrost płacy liczony rok do roku-prawie 13%. Rząd w Kijowie ogłasza sukces jednak cała sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana.
  Po pierwsze podaje się wartość ww $ , od 2019 roku hrywna znacząco się umocniła ( w skutek działań spekulantów). Po drugie wzrost płac był najmocniej widoczny wśród osób zarabiających ustawowe minimum. Większość tych pracowników dostawało płacę minimalną, jednak pracodawcy wypłacali im część wypłaty „pod stołem”. Dla tego grona podwyżka płacy minimalnej spowodowała, że rzeczywiste zarobki zmniejszyły się-część ich pieniędzy przejął w formie podatków ukraiński fiskus.
  Po trzecie rzeczywisty wzrost płac jest widoczny TYLKO w największych ośrodkach-takich jak Kijów gdzie średnia płaca to 643 $ . Na prowincji sytuacja niewiele się zmieniła.
  W mej opinii władze w Kijowie znów manipulują danymi, by zwiększyć swoje poparcie w społeczeństwie. Jednak parafrazując klasyka-skoro jest tak dobrze dlaczego jest tak źle? W badaniach opinii publicznej ponad połowa respondentów uważa, że Ukraina podąża w „złym kierunku”, spada zaufanie, że rząd da radę w szybkim czasie poradzić sobie z problemami gospodarczymi. Jeśli RZECZYWISTE place rosłyby tak szybko lud powinien być więcej niż uradowany, ale z wdzięczności prezydenta Zeleńskiego mianować cesarzem 🙂
  A tak trochę poważniej ciekawi mnie co się stanie z gdy w końcu kurs hrywny spadnie? -a jest to prawie pewne jeśli panika na giełdach związana z koronawirusem utrzyma się.
  https://www.unian.info/economics/10896047-average-wage-in-ukraine-grows-to-almost-us-437-in-jan-y-o-y.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Kilka „newsów” z ukraińskiej gospodarki.

  Oj robi się „wesoło” oj robi „wesoło”-jak mawiał klasyk. Styczeń to już kolejny miesiąc gdy produkcja przemysłowa na Ukrainie spada. Ostatnie wieści mówią o zahamowaniu tego trendu, niemniej sytuacja jest bardzo poważna. Największe spadki-odnotowano w sektorze hutniczym, wydobyciu węgla, przemyśle farmaceutycznym i dostawach mediów. Ukraina spadła na 12 miejsce wśród największych producentów stali (globalnie w 2019 odnotowano wzrost produkcji).
  Ukraińscy ministrowie uspokajają, że widmo spowolnienia gospodarczego nie dotknie Ukrainy, ale obywatele są mocno zaniepokojeni. Górnictwo dogorywa-pewne kopalnie zalegają z pensjami dla pracowników już…za 5 miesięcy. Ogólne zadłużenie, z tytułu niewypłaconych pensji, w tym sektorze, wynosi około 1 mld hrywien. Rząd w Kijowie chciałby oddać kopalnie oligarchom, jednak nawet Achmetow nie jest zainteresowany. W komunikacie firmy DTEK (własność Achmetow) podano, że spółka ma zamiar skupić się na produkcji „zielonej energii”-co nie jest dziwne przeforsowane przez poprzednie ekipy gwarantowane ceny kupna zielonej energii są jedne z najwyższych w Europie(!).
  Do procederu dopłacają ukraińskie elektrownie atomowe ( o tym trzeba by napisać cały felieton 🙂 ).
  Co robi rząd w Kijowie? Uspokaja, i twierdzi, że w …201 roku znajdzie środki na wsparcie własnej gospodarki.
  https://www.unian.info/economics/10895927-week-s-balance-coronavirus-provoking-global-financial-crisis-zelensky-promises-miners-to-pay-off-wage-arrears-while-government-submitted-plan-to-support-key-industries.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Gmina Lubaczów i Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych zbierają fundusze na odnowę polskiego kościółka pw. Św. Józefa w Hruszowie na Ukrainie.

  W 2017 roku ręcznie odgruzowano wnętrze świątyni. Zabezpieczono oryginalne elementy więźby dachowej, detale architektoniczne i dachówki. Całość budowli przykryto folią. Rok później wykonano niezbędną dokumentację budowlaną, przygotowano projekt renowacji obiektu oraz zakupiono drewno na więźbę dachową świątyni.
  https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/29557/zbieraja-na-odnowe-polskiego-kosciolka-w-hruszowie-na-ukrainie

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Pojawiła się informacja, potwierdzona przez Biuro Prezydenta Ukrainy, o tym ze białoruskim Mińsku doszło do spotkania szefa Biura Prezydenta Ukrainy Jermaka ze swoim rosyjskim „odpowiednikiem” Kozakiem. Rozmowa miała m.in dotyczyć wymiany więźniów pomiedzy stronami konfliktu na Donbasie;
  https://strana.ua/news/252474-hlava-op-andrej-ermak-v-minske-vstretilsja-s-predstavitelem-putina-dmitriem-kozakom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT światowe

  Zabicie co najmniej 33 żołnierzy tureckich w Idlibie było upokorzeniem dla Turcji. Pokazało też jak bardzo, kraj ten potrzebuje wsparcia NATO. Nie wydaje się jednak, by doprowadziło to do zmiany tureckiej polityki zagranicznej i zerwania sojuszu z Rosją. Nie odwróci też losów ofensywy w Idlibie-takie opinie padają w artykule ze strony defence24.
  https://www.defence24.pl/turcja-pod-naciskiem-rosji-jakie-konsekwencje-opinia

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.