Wojna domowa na Ukrainie 02.03.2020r.- 1727 dzień od nowego rozejmu.


Jeden z deputowanych Wierchowej Rady z ramienia partii „Gołos”, Sergiej Rachmanin przestawił w zeszłym tygodniu plan odzyskania przez Ukrainę pełnej kontroli nad Donbasem.

Sergiej Rachmanin jest zdania, że porozumienia z Mińska w sprawie Donbasu nie rozwiązują najważniejszej sprawy, a więc zaprzestania dalszego rozlewu krwi i ustanowienia pokoju. Dlatego partia „Gołos” zaproponowała wprowadzenie projekt planu reintegracji Donbasu, stworzony przy udziale niezależnych ekspertów, wolontariuszy i specjalistów w stosunkach międzynarodowych.

Według Rachmanina plan składa się z siedmiu kroków, które mają konkretne cele i warunki ich realizacji. W szczególności pierwszym punktem planu jest długoterminowe zawieszenie broni, które powinno trwać co najmniej sześć miesięcy.

„Aby zakończyć wojnę, nie wystarczy po prostu przestać strzelać … Nalegamy, aby na całej linii frontu obowiązywał długoterminowy zawieszenie broni na sześć miesięcy- jest to warunek dla dalszych kroków. Ukraina nie powinna robić nic więcej, dopóki nie zobaczymy zdolność drugiej strony do przestrzegania tego podstawowego warunku”– wyjaśnił Rachmanin, przedstawiając plan. Według niego, drugim etapem jest utworzenie 2,5 km strefy zdemilitaryzowanej, w której będzie działać międzynarodowa misja policyjna. Trzeci etap to początek rozbrojenia, w szczególności wycofanie lub wyeliminowanie ciężkiej broni.

„Po tym okresie możliwe będzie uzgodnienie sposobu zarządzania terytoriami okupowanymi w okresie przejściowym. Mówimy o utworzeniu tymczasowej administracji międzynarodowej pod auspicjami ONZ lub OBWE. Jednocześnie- pełne rozminowanie”– powiedział Rachmanin, dodając, że według niego, po całkowitym wycofaniu się personelu wojskowego „quasi-państwowe instytucje reżimu okupacyjnego powinny zostać zdemontowane, a władza i kontrola nad granicą powinny zostać przekazane tymczasowym administracjom międzynarodowym”. Później przekażą władzę ukraińskim administracjom tymczasowym i dopiero co najmniej rok po powrocie terytoriów niekontrolowanych przez Kijów powinny się odbyć wybory lokalne.

Plan- z punktu widzenia interesów Kijowa- jest bardzo chwytliwy, ale jak doprowadzić do jego realizacji?

Pewnie separatyści będą stali z bronią u nogi i sparaliżowani jakąś niemocą, przyglądali się tylko, jak tuż przed ich nosem wcielają swoje porządki wrogie im siły?

Mimo, tak absurdalnego pomysłu, który tylko mógł się naraić w głowie ukraińskiego polityka, powstał też jeszcze jeden plan, na to jak może Ukraina odzyskać Krym.

Dokładnie dzień wcześniej, jak ogłosił swój plan odzyskania kontroli nad całym terytorium Donbasu, deputowany partii „Gołos”– Sergiej Rachmanin, inny z liderów ukraińskiej sceny politycznej, wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej- Dmitrij Kuleba, powiedział, że ma plan powrotu Krymu pod kontrolę Kijowa. Ogłosił to na antenie ukraińskiego radia „Nowyje Wremia”.

Jego plam ma składać się z dwunastu kroków, z których ostatnim jest takie osłabienie Rosji, że Krym sam się „wyśliźnie” z jej rąk.

„A sposób, w jaki zbliżamy się do momentu osłabienia Rosji, jak państwo ukraińskie będzie gotowe już przechwycić to, co wymknęło się nam z rąk, jest ustalone w poprzednich jedenastu punktach”– powiedział ukraiński wicepremier.

Ponadto Kuleba przypomniał, że na ostatniej konferencji bezpieczeństwa w Monachium przedstawili 12-stopniową strategię na rzecz pokoju w Donbasie. Oczekuje, że na następnej konferencji pojawi się podobna strategia dla Krymu.

Liderzy ukraińskiej sceny politycznej jak i inne osoby publiczne regularnie przedstawiają różne inicjatywy i plany działania, które ich zdaniem umożliwią „powrót” Krymu pod kontrolę Kijowa. Na przykład znany dziennikarz Ajder Mużdabajew zaproponował odtworzenie Wielkiego Księstwa Litewskiego i przyłączenie do niego Polski, Ukrainy i części terytorium Rosji. A jeden z wojskowych ukraińskich sił zbrojnych Jewgienij Jarantiew wezwał do sprzedaży ziem krymskich Stanom Zjednoczonym, zaś przewodniczący geniczewskiej administacji okręgowej (obwód administracyjny Ukrainy, graniczący od zachodu z Krymem) Aleksander Worobjow mówił o planach „przyłączenia” Krymu do Ukrainy za pomocą trolejbusu do Kerczu.

A może kiedyś, w tym swawolnym produkowaniu coraz to bardziej doskonałych planów odzyskania kontroli przez Kijów nad Krymem, pojawi się i taki, że Ukraina odzyska go w pełni, ale tylko wtedy gdy to ona przyłączy się do niego, w ten sposób stając się częścią FR?

Oczywiście w ten sam sposób można też odzyskać pełną kontrolę nad Donbasem, stając się częścią jego republik.

Innych realnych opcji, jak sądzę, w tym momencie nie ma.

A tworzenie takich absurdalnych; 7, 11, 12, czy też nawet 33- krokowych planów, jest nic nie wartym zajęciem, na które szkoda po prostu czasu.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (33 miny) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (6 granatów) przeciwpancernego granatnika SPG-9 (4 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (13 ostrzałów), w sumie 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze w tym czasie ostrzeliwali; rejon Gorłówki (Dolomitnoje oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), okolice i obrzeża Doniecka (Jasinowata, Spartakus i Aleksandrowka oraz Żabiczewo i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka), a także okolice wsi Jasnoje- na południowym odcinku frontu.

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 43 pociski (wobec 107- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co nie spowodowało żadnych szkód i strat.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm oraz automatycznego granatnika AGS-17 i granatnika przeciwpancernego SPG-9, a także ciężkiego karabinu maszynowego, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały: o 07:50 z kierunku Nowootszkowskoje (pozycje 93 brygady ukraińskich sił zbrojnych), w stronę Donieckiego, o 09:00 również z kierunku stanowisk 93 brygady okolice miejscowości Sławianoserbsk oraz o godzinie 17:45 (z pozycji 59 brygady ukraińskich sił zbrojnych) okolice wsi Ługwinowo.

W rezultacie tych ostrzałów zostały uszkodzone trzy domy jednorodzinne w Donieckim znajdujące się przy ulicy Pugaczewa nr. 4, 5 i 6 oraz uszkodzono linię energetyczną przy ulicy Leśniej, w efekcie okoliczne gospodarstwa domowe zostały pozbawione dopływu prądu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 02 березня 2020 року.

01 березня збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з протитанкового ракетного комплексу, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Сім обстрілів було зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
поблизу населеного пункту Піски – з міномету калібру 82 мм противник випустив 2 міни, а також вів вогонь з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поруч з Лебединським – з ручного протитанкового гранатомету, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік Невельського – з автоматичного станкового гранатомету та стрілецької зброї;
у районі населеного пункту Авдіївка – з ручного протитанкового гранатомету та стрілецької зброї;
поблизу Березового – з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї;
поруч з Мар’їнкою – зі станкового протитанкового гранатомету ворог здійснив 5 пострілів, а також вів вогонь з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік Тарамчука – з автоматичних станкових гранатометів.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив чотири обстріли наших позицій, а саме:
поблизу Луганського – зі станкового протитанкового гранатомету – 7 пострілів, а також вівся вогонь з великокаліберних кулеметів;
в районі населеного пункту Нижньотепле – з протитанкового ракетного комплексу;
неподалік Новолуганського – з міномету калібру 82 мм випустив 3 міни, а також вів вогонь з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
поруч з Новотошківським – зі 120-мм мінометів – 12 мін.
Слід зазначити, що на усі ворожі обстріли Об’єднані сили давали адекватну відповідь з дозволеного Мінськими домовленостями озброєння.
Вчора, 01 березня, внаслідок ворожих обстрілів один український захисник загинув, п’ять військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення та ще два чоловіка отримали бойове ураження.
З початком цієї доби російські окупаційні війська з гранатометів різних систем та стрілецької зброї вели вогонь по захисникам населеного пункту Мар’їнка, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

39 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 02.03.2020r.- 1727 dzień od nowego rozejmu.

 1. Śmieszni są ci ukraińscy eksperci 🙂
  „Aby zakończyć wojnę, nie wystarczy po prostu przestać strzelać…” – no właśnie wystarczy ! Kolejny głupa rżnie. Przestać strzelać i wycofać bandytów z linii kontaktowej. To leży w gestii zwierzchnika sił zbrojnych upadłej krainy, a jest nim oczywiście inaczej miłujący pokój, kabareciarz Zeleński.
  Podziwiam cierpliwość grupy kontaktowej ze strony republik. To chyba najbardziej niewdzięczna robota czyli użeranie się z przedstawicielami Kijowa.

  Polubione przez 7 ludzi

  • Gdyby jeszcze Sergiejowi Rachmaninowi zależało na stopniowym przekazaniu praw reprezentowania międzynarodowego nad władzami lokalnymi z rąk Rosji na ręce OBWE/ONZ, to ja bym osobiście mógł uznać to rozwiązanie za cenne, ale dopóki ich plany reintegracyjne opierają się o sterroryzowanie lokalnej ludności, udając przed całym światem, że jej tam nie ma, tylko jest mityczna „obca agresja”, którą „trzeba zlikwidować” (jak prócz Kijowa chce Warszawa i Waszyngton), na złość Rosji, to to oczywiście nie mam sensu. Od początku militarnej fazy tego „konfliktu” byłem zwolennikiem przeciągania przez UE „Republik Ludowych” ORDŁO na stronę proeuropejską (nie mylić z antyrosyjsko-proukraińską czy pronatowską).

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Ciąg dalszy sprawy zatrzymania na granicy z Grecja byłego „dowódcy” tzw. batalionu ‚Ajdar” Melnyczuka. O jego dalszym losie, tzn czy zostanie wydany Rosji, ma zadecydowac sąd w Salonikach;
  https://strana.ua/news/252562-pervoho-komandirabatalona-ajdar-melnichuka-povezut-na-sud-v-saloniki.html
  Żona Melnyczuka , która towarzyszyła meżowi oskarzyła o spowodowanie jego zatrzymania nie tylko Rosję, ale takze…szefa MSW Ukrainy Awakowa oraz…patriarchę Konstantynopola Bartłomieja. Tłumaczyła także niechlubne fakty z przeszłosci męża, za które zresztą ma sprawy karne, czyli m.in grabieże, porwania i wymuszenia dla okupu;
  https://strana.ua/news/252573-zhena-serheja-melnichuka-prokommentirovala-zaderzhanie-supruha.html
  Pojawiła się informacja ze Melnyczuka oficjalnie zatrzymano na wniosek strony rosyjskiej w związku z zabójstwem dwóch rosyjskich dziennikarzy latem 2014 roku na Donbasie, za które także skazano „heroine Ukrainy” Nadieżde Sawczenko;
  https://strana.ua/news/252579-serheja-melnichuka-zaderzhali-po-delu-savchenko.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć. W Pustomytach w obwodzie lwowskim w nocy na jednej z ulic 56 – latek zastrzelił swoja 22 – letnią przyjaciółkę oraz świadka zdarzenia który próbował jej pomóc;
  https://korrespondent.net/ukraine/4199380-pod-lvovom-zloumyshlennyk-rasstrelial-dvukh-chelovek
  Co tam wojna na Donbasie i epidemia koronawirusa, jak na Ukrainie można sie żywcem spalić w tzw. marszrutce. Tym razem jednak wszyscy pasażerowie zdołali uciec z płonącego pojazdu, tylko dwójka z nich został (niegroźnie) poparzona;
  https://korrespondent.net/ukraine/4199324-v-kryvom-rohe-na-khodu-zahorelsia-avtobus-est-postradavshye
  Plus kolejna afera w ukraińskiej „zbrojeniówce”. Tym razem rozkradano państwowe pieniądze w zakładach zbrojeniowych w Żytomierzu, które są częścią państwowego koncernu ‚Ukroboronprom”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4199400-na-zhytomyrskom-bronetankovom-zavode-razoblachyly-khyschenye-hossredstv

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” publikuje artykuł o tym dlaczego pomimo obietnic i zapewnień ze strony obecnych władz Ukrainy do tej pory nie „rozliczono” Poroszenki z jego „dokonań” gdy był Prezydentem Ukrainy. Okazuje się że ma na to wpływ (kolejna już w Kijowie) „wojna na górze” jaką mają ze sobą toczyć ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze z Prokuraturą Generalną Ukrainy i Narodowym Antykorupcyjnym Biurem Ukrainy, a która prowadzi m.in do wzajemnego ‚sabotowania” prowadzonych przez te urzędy śledztw i dochodzeń. powodem ‚wojny” mają być m.in kwestie personalne, a takze dążenie do przejmowania najbardziej „medialnych” spraw;
  https://strana.ua/news/252531-konflikt-mezhdu-hbr-i-nabu-stanet-prichinoj-uvolnenija-henprokurora-rjaboshapki.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codziennosć ciąg dalszy. W Kamieńskie w obwodzie dniepropietrowskim w jednym z bloków eksplodował „niezidentyfikowany ładunek wybuchowy”. Na szczęscie nikomu nic sie nie stało;
  https://korrespondent.net/ukraine/4199445-v-kamenskom-vzorvalos-neyzvestnoe-veschestvo-v-mnohoetazhke
  Szok na jednym z żytomierskich targowiska, gdzie handlarka ziemniaków przyjechała, wraz z „towarem” którym handluje, luksusowym samochodem Rolls-Royce Phantom…
  https://korrespondent.net/ukraine/4199457-v-zhytomyre-prodavets-kartoshky-pryekhala-na-elytnom-Rolls-Royce

  Polubione przez 6 ludzi

 6. OT z granicy UE z Turcją, czyli z Grecji, gdzie nie ustaje szturm „hordy baszybuzuków” poszczutych przez „sułtana”, pojawiła się takze informacja że inna „horda” zmierza ku granicy z Bułgaria;
  https://eurokurier24.pl/index.php/europa/item/551-rzad-grecji-asymetryczne-zagrozenie-dla-bezpieczenstwa-kraju-armia-rozpoczyna-manewry-na-granicy
  Są takze informacje ze „baszybuzuków” aktywnie wspieraja jakieś „osoby w mundurach” po stronie tureckiej które m.in ostrzeliwuja stronę grecką „pojemnikami z gazem’;
  >https://twitter.com/wszewko/status/1234433208676122624
  „Totalna zmiana retoryki” w sprawie tzw. uchodźców syryjskich po stronie UE, czyli Macron zapowiedział „pełne wsparcie” dla Grecji oraz Bułgarii w zwiazku z napływem „uchodźców” m.in w celu „zapenienia ochrony ich granic”. To znaczy ze tym razem REFUGEES NOT WELCOME!
  https://strana.ua/news/252548-makron-obeshchaet-zashchitu-bolharii-i-hretsii-ot-potoka-bezhentsev-s-blizhneho-vostoka.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli skandaliczny wyrok w sprawie „gangu Ukraińców” grasujacego w okolicy Chełma gdzie zajmowali sie napadami bestialsko torturujac swoje ofiary. Sąd w Lublinie…UNIEWINNIŁ wszystkich Ukraińców, a adwokat jednego z nich odgraża sie ze jego klient wystąpi o odszkodowanie…
  https://kurierlubelski.pl/ukraincy-oczyszczeni-z-zarzutow-napadania-na-domy-w-chelmie-i-okolicach-sad-zakwestionowal-tzw-okazanie-glosu/ar/c1-14829052

  Polubione przez 5 ludzi

 8. We wsi Wołczuchy w pobliżu Lwowa odsłonięto pomnik tzw. wołczuchowskiej ofensywy – operacji wojsk tzw. Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej w 1919 roku mającej na celu zdobycie Lwowa i Przemyśla. Postawienie pomnika, który kosztował ponad milion hrywien, jest inicjatywą skompromitowanego ukraińskiego urzędnika Swiatosława Szeremety.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/na-ukrainie-odslonieto-pomnik-oblezenia-polskiego-lwowa-w-2019-roku/

  Polubione przez 5 ludzi

 9. W 2019 roku Ukraina wyeksportowała rekordową ilość 414 tysięcy ton mięsa drobiowego na sumę 579 mln dolarów. – podała w poniedziałek agencja Unian.
  Według Puhaczowa wzmacnianie pozycji Ukrainy na międzynarodowym rynku mięsnym odbywa się głównie dzięki eksportowi mięsa kurzego. Ogółem Ukraina wysłała za granicę w 2019 roku produkty mięsne na sumę 712 mln dolarów, co oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Najwięksi odbiorcy mięsa z Ukrainy to Holandia (15,8 proc. udziału w wolumenie ukraińskiego eksportu), Arabia Saudyjska (13,5 proc.), Słowacja (8,5 proc.), Białoruś (6,9 proc.), Azerbejdżan (5,9 proc.), Irak (4,9 proc.), Zjednoczone Emiraty Arabskie (4,8 proc.). ) i Kazachstan (4,1 proc.). Holandia była największym nabywcą ukraińskiego mięsa trzeci rok z rzędu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/eksport-ukrainskiego-miesa-drobiowego-bije-rekordy/
  Komentarz: Tak znaczna pozycja Holandii w imporcie mięsa z Ukrainy wynika z tego, że do tego kraju wysyłano nietypowe półtusze ( aby ominąć przepisy UE i limity importu), tam zaś po szybkiej obróbce już „normalne” filety były sprzedawane dalej.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Według oświadczenia dyrektora ds. rozwoju strategicznego i polityki inwestycyjnej UkrZaliznicji, Antona Sabolewskiego, budowa toru o rozstawie 1435mm (europejski rozstaw szyn) na trasie Mościska-Skniliw rozpocznie się jeszcze w 2020 roku.
  http://www.polukr.net/blog/2020/02/budowa-europejskiego-toru-z-lwowa-granicy-z-polska-rozpocznie-sie-jeszcze-w-tym-roku/
  Komentarz: Ukraina wielokrotnie obiecywała budowę takiego połączenia kolejowego. Dotychczas większość transportu z Ukrainy była wysyłana transportem kołowym (tiry).

  Polubione przez 4 ludzi

  • Plus dlaczego tak nagle „odbiło” Erdoganowi i wszczął „syryjską awanturę” w prowincji Idlib? Okazuje się że władze w Damaszku nawiazują bardzo serdeczne stosunki z jednym z „rządów” Libii wspieranym przez marszałka Haftara, którego z kolei chce zniszczyć „sułtan” Erdogan. Podobno porozumiano sie w sprawie otwarcia oficjalnych przedstawicielstw, a także „współpracy wywiadowczej” oprócz tego złapani przez siły wierne Haftarowi ‚syryjscy najemnicy” (to znaczy ‚syryjscy opozycjonisci” przerzuceni do Libii przez ‚sułtana”);
   >https://twitter.com/LNA2019M/status/1234134689197195268

   Polubione przez 4 ludzi

 11. „Dowcipem” popisał się jeden z deputowanych proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” Poturajew który podczas oficjalnej prezentacji rządowego kanału TV dla mieszkańców „terytoriów okupowanych”, stwierdził że najlepszym sposobem zakończenia „wojny z Rosją” byłoby „zrzucenie bomby atomowej na Moskwę”;
  https://strana.ua/news/252673-poturaev-i-atomnaja-bomba-v-seti-obsuzhdajut-predlozhenie-sbrosit-atomnuju-bombu-na-moskvu.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.