Wojna domowa na Ukrainie 08.03.2020r.- 1733 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj 07.03.2020r), w sobotnim wydaniu brytyjskiej gazety „The Guardian”, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski udzielił obszernego wywiadu, w którym pojawił się też wątek pokoju w Donbasie.

W wywiadzie tym Zełenski zastrzegł, że jego zdaniem można porozumieć się z Rosją w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie, ale gdyby do tego nie doszło w ciągu najbliższego czasu, to zakończy on te rozmowy.

Jak wyjaśnił, gdy w grudniu 2019 roku na szczycie krajów formatu normańskiego w Paryżu spotkał się osobiście z prezydentem Rosji, Władymirem Putinem, to sądził, że udało mu się z nim porozumieć: „myślę, że mnie słuchał. Miałem takie wrażenie. Mam nadzieję, że nie jest to fałszywe wrażenie”– powiedział ukraiński prezydent.

Jednak, wg. Zełenskiego czas na dalsze negocjacje nie jest nieograniczony:

„Czas biegnie. Rząd może poświęcić jeden rok na całe porozumienie. Potem powinno być implementowane. Wszystko, co trwa dłużej, jest niedopuszczalne. Jeśli będzie to trwało dłużej, musimy zmienić format i wybrać inną strategię”– stwierdził ukraiński prezydent, zapewniając następnie, że „nie poświęcę pięciu lat, które zostały mi dane przez naród ukraiński na to, żeby przez pięć lat pracować na porozumieniem mińskim. Nie zrobię tego.

I jest to nieskrywana próba nacisku na Rosję, aby do porozumienia na temat zakończenia konfliktu na warunkach Kijowa doszło. Iście kabaretowa zagrywka, może dobra wśród braci trefnisiów, ale nie sprawdzająca się w polityce międzynarodowej.

W jego koncepcji, co ujawnił w wywiadzie; obie strony powinny bardziej elastycznie podchodzić do podpisanego pięć lat temu porozumienia mińskiego mającego uregulować sytuację w Donbasie. Zełenski wyjaśnił, że Putin odrzuca jego propozycje kompromisu, zasłaniając się porozumieniem z Mińska, zgodnie z którym republiki donbaskie zrzekną się kontroli nad granicą z Ukrainą dopiero na samym końcu drogi prowadzącej do zakończenia procesu pokojowego.

Tak więc, strasząc tym, że czas pertraktacji się kończy, chce narzucić takie zmiany w wytyczonej mapie drogowej porozumień mińskich, które przywracają pokój w Donbasie, aby praktycznie porozumienie to obalić.

Jak wyjaśnił następnie, „są punkty (porozumienia z- dopisek mój) Mińska, które jeśli byśmy odrobinę zmienili, to co złego by się stało? Jak tylko nie będzie ludzi z bronią, nie będzie strzałów. To jest ważne”, po czym wezwał przywódców Francji i Niemiec by zwiększyli presję na prezydenta Rosji. Jednak w tym momencie wyraził swoje obawy w związku z podejmowanymi przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona próbami zbliżenia z Rosją, ze „nie można tu grać na dwa fronty”.

Zełenski odniósł się też do stawianych mu w kraju zarzutów, że rozmawiał z Putinem, mimo że Rosja nadal okupuje Krym i podsyca walki na wschodzie Ukrainy. Wyjaśnił, że ważniejsze jest dla niego życie ludzi i wskazał, że niedawna wymiana jeńców jest sygnałem postępu. „Dla kogo to wszystko jest robione? Dla ludzi. Jaki jest sens w odzyskaniu terytorium, jeśli milion osób zginie?” – mówił.

Ukraiński prezydent powiedział też, że kluczowe jest przekonanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel i innych przywódców do integracji Ukrainy z UE. „Musimy dać ludziom pewność, że Unia Europejska czeka na Ukrainę. Ludzie nie wierzą w słowa. Albo inaczej – ludzie wierzą w słowa tylko przez pewien czas. Później zaczną się domagać działań” – wyjaśnił Zełenski.

No dobrze, ale wyobraźmy sobie, że Zełenski swoje pogróżki spełni- co nie jest wykluczone, to co zrobi w kolejnym ruchu?

Zaatakuje zbrojnie republiki aby przemocą odzyskać nad tym terenem władzę oraz kontrolę nad znajdującym się tam odcinkiem granicy państwowej?

Taki ruch byłby szaleństwem na niespotykaną w tym konflikcie skalę, bo przecież jeśli mając taką przewagę w ilości wojsk i broni, strona ukraińska z kretesem przegrała, to obecnie gdy republiki dysponują bardzo dobrze uzbrojoną i wyszkoloną armią ochotników, jakie są szanse na odniesienie przez Kijów sukcesu?

Żadne!!!

A co gorsza, możliwe i prawdopodobne jest, że może się zdarzyć tak, iż prorosyjscy separatyści odzyskają te wszystkie tereny Donbasu, które zostały przez nich utracone w czasie letniej kampanii 2014 roku.

Tak więc, jeśli Zełenski nie blefuje, nich wykona to czym grozi, czyli zerwaniem procesu pokojowego zgodnie z duchem porozumień mińskich. A które to porozumienia zgodnie określają przywódcy Niemiec, Francji i Rosji, jako jedyną drogę do zaprowadzenia w Donbasie pokoju.

https://www.theguardian.com/world/2020/mar/07/volodymyr-zelenskiy-tv-comic-who-became-ukraine-president-trump-putin.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (10 pocisków), moździerzy 120 (7 min) i 82 mm (13 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (5 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (15 granatów), SPG-9 (31 granatów) i RPG-7 (11 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (22 ostrzały), w sumie 16 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze ostrzeliwali następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Gołmowskij, Zajcewo oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), okolice i obrzeża Doniecka (Żabiczewo, teren serwisu „Volvo-Center” i osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudoskaja- na obrzeżach Doniecka oraz Aleksandrowka, Wasilewka i Staromichaiłowka- w okolicach Doniecka), a także południowy odcinek frontu (Pietrowskoje).

Łącznie na ostrzeliwane wczoraj przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadły 92 pociski (wobec 105- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie aż 8 domów jednorodzinnych w Zajcewie przy ulicy: Rybałki nr. 69, 71, 73 i 98, Poletajewa nr. 50, 62 i 63 oraz Astangowa nr. 6.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 08 березня 2020 року.

07 березня збройні формування Російської Федерації 6 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також з озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Три обстріли було зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
поруч з Красногорівкою – зі станкового протитанкового гранатомету – 10 пострілів;
поблизу Мар’їнки – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Широкиного – з міномету калібру 82 мм – 4 міни.
Також у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив три обстріли наших позицій, а саме:
поблизу населеного пункту Зайцеве – з міномету калібру 82 мм противник випустив 6 мін, здійснив 4 постріли зі станкового протитанкового гранатомету, а також вів вогонь з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік Луганського – з гранатометів різних систем;
поруч з Новотошківським – зі станкового протитанкового гранатомету – 10 пострілів, а також вівся обстріл з озброєння БМП.
Вчора, 07 березня, внаслідок ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 08.03.2020r.- 1733 dzień od nowego rozejmu.

 1. Podczas gdy trwa walka, pomiedzy USA a Chinami,o kontrole nad strategicznym ukrainskim przedsiębiorstwem „Motor Sicz”, w ukromediach pojawiła się informacja o tym ze zawalił sie jeden z budynków znajdujacych sie na terytorium zakładów. Jak poinformowały ukraińskie słuzby ratownicze, nie ma żadnych ofiar, a do zawalenia doszło z „przyczyn naturalnych”;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4201885-na-motor-sych-rukhnula-kyrpychnaia-konstruktsyia-hschs

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Co dalej z kredytami z MFW dla Ukrainy, bedącymi ważnym czynnikiem ‚stabilizujacym” ukraińską gospodarkę? W ukromediach pojawiają się kolejne komunikaty o tym ze do wydzielenia Ukrainie kredytów nie dojdzie i to co najmniej przez kilka najbliższych miesięcy, a powodem tego mają być obawy MFW zwiazne z nowa „rekonstrukcją” rządu w Kijowie, czyli ze wpływy na gospodarkę odzyskują ukraińscy oligarchowie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4201955-kredyt-ot-mvf-zaderzhyvaetsia-na-mesiatsy-smy

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet ukraińscy politycy składają życzenia Ukrainkom, a przewodnicząca opozycyjnej ukraińskiej partii ‚Batkiwszczyna” (o profilu liberalnym, nacjonalistycznym i prozachodnim) była premier Ukrainy Julia Tymoszenko przypomniała w związku z tym o…Clarze Zetkin i Róży Luksemburg…
  https://strana.ua/news/253692-8-marta-pozdravlenija-s-mezhdunarodnym-zhenskim-dnem-ot-zelenskoho-i-poroshenko.html
  …których pomniki zostałyby na obecnej Ukrainie zburzone ponieważ obie były zdeklarowanymi komunistkami…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Epidemia koronawirusa na świecie. Podobno w Białym Domu panika po tym jak się okazało że jeden z uczestników forum politycznych, które odbyło sie pod koniec lutego, a w którym uczestniczyli m.in Prezydent i Wiceprezydent USA, jest zarażony koronawirusem;
  >https://www.foxnews.com/politics/cpac-attendee-tests-positive-coronavirus
  Panika miała ogarnąć także mieszkańców Waszyngtonu którzy masowo „oczyszczają” półki w supermarketach;
  https://strana.ua/news/253682-zhiteli-vashinhtona-skupajut-produkty-v-mahazinakh-iz-za-pervoho-sluchaja-zarazhenija-koronavirusom.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Podsumowanie sytuacji gospodarczej Ukrainy z obserwatorafinansowego.
  Jak Pan Michał Kozak słusznie stwierdził, mrzonka są zapowiedzi obecnych władz w Kijowie o rozwoju rzędu 40% PKB w ciągu 5 lat. Kondycja ukraińskich firm, gospodarki POGORSZYŁA się w porównaniu z 2018 roku. Bez szybkich działań zapobiegawczych może być tylko gorzej.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/kolejny-trudny-rok-dla-ukrainy/
  Ze swej strony mogę dodać, że zapowiedzi wzrostu PKB Ukrainy w średnim okresie czasu są po prostu czczym życzeniem. Głównym źródłem wzrostu PKB są przelewy od gastarbeiterów-napędzają konsumpcję wewnętrzną. Jest to jednak miecz obusieczny-młodzi wyjeżdżają za chlebem i …postanawiają nie wracać. Tylko 30% emigrantów zarobkowych z Ukrainy planuje powrót do macierzy (!). Lata upływają pensje Ukraińców w krajach gdzie mieszkają rosną, a przelewy do kraju zahamowały. Dzieje się to co już na forum było wielokrotnie podnoszone-Ukraińcy sprowadzają rodziny do krajów w których pracują i nie mają powodu przelewać ciężko zapracowane złotówki/dolary/ruble/euro na Ukrainę. W dłuższej perspektywie czasu oznacza to nie tylko krach gospodarki Ukrainy, ale też krach systemu emerytalnego na Ukrainie.
  Obecnie wiek emerytalny na Ukrainie to dla mężczyzn 62, a dla kobiet 60 lat. I już teraz stosunek pracujących na Ukrainie (odprowadzających składki) do osób pobierających swiadczenia (emerytury/renty) jest bliski 1 do 1 ( na jednego pracującego przypada jeden emeryt).
  Wykresy nie kłamia liczba emerytów gwałtownie wzrośnie już za kilka lat. Co ważniejsze WIĘKSZOŚĆ osób w przedziale od 20-35 lat jest za granicą (!).
  .https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Ukraine#/media/File:Ukrainepop.svg
  https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-powszechny-wiek-emerytalny-w-europie
  Jak z powyższych wykresów dość dobrze widać już niedługo kolejne miliony będą przechodziły na emeryturę i.. system takich obciążeń nie wytrzyma.

  Polubione przez 4 ludzi

  • U nas też liczba emerytów zacznie wzrastać. Pierwszy powojenne roczniki wyżu demograficznego lat 50 XX wieku powoli odchodzą na emeryturę. Dziura w FUS też będzie rosła. W ogóle ostatnimi czasy, mam wrażenie , że idą trudne lata.

   Polubione przez 2 ludzi

 6. Podczas kontroli podróżnych wjeżdżających do Polski pociągiem z Kijowa funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) ujawnili 60 tys. dolarów amerykańskich. Pieniądze bez zgłoszenia przewoził w reklamówce 23-letni obywatel Ukrainy.
  https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-podkarpacie-23-letni-ukrainiec-wiozl-w-reklamowce-60-tys-dol,nId,4369652#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 4 ludzi

  • I w temacie
   Ukrainiec podróżujący z Polski na Ukrainę próbował w nocy z soboty na niedzielę przewieźć przez granicę 500 tys. euro i prawie 240 tys. dolarów bez zadeklarowania celnikom posiadanej gotówki – poinformowała w niedzielę ukraińska straż graniczna.
   https://www.radiomaryja.pl/informacje/ukraina-udaremniono-probe-wywiezienia-z-polski-500-tys-euro-i-ok-240-tys-usd-w-gotowce/
   Komentarz: Coraz częściej pojawiają się takie „newsy”. Skąd takie duże kwoty u obywateli Ukrainy? Część to zwykłe mrówki które transportują dla szefów gotówkę z nielegalnej działalności (szmugiel alkoholu/kobiet/papierosów/zabytków/ bursztynów). Inni to osoby przewożące na Ukrainie środki jakie powierzyli im rodacy pracujący w Polsce.
   Dlaczego Ukraińcy nie robią przelewów? Powodów jest kilka, ale najważniejszy z nich jest taki, ze po prostu im się to nie opłaca. Rodziny nie wykazujące dochodów mają szanse na subwencje z budżetu państwa, ponadto gdyby środki wpłynęły na konto ukraiński fiskus mógłby je opodatkować. Dlatego rolę nieformalnych „banków” przejęli kierowcy autobusów.

   Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.