Wojna domowa na Ukrainie 14.03.2020r.- 1739 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 3.

Pomimo wielokrotnie powtarzanego z uporem maniaka zaprowadzenia pokoju w Donbasie przez ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, na linii frontu widać od liku dni znaczny wzrost napięcia spowodowanego zwiększeniem ilości ostrzałów ze strony ukraińskich żołnierzy biorących udział w Operacji Połączonych Sił (wcześniej operacji antyterrorystycznej-AT0).

I tak, minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: ciężkiej artylerii (1 ostrzał, 10 pocisków), moździerzy kaliber 120 (3 ostrzały, 19 min) i 82 mm (8 ostrzałów, 60 min), działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (3 ostrzały, 120 pocisków), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (2 ostrzały, 38 pocisków) oraz granatników: AGS-17 (3 ostrzały, 27 granatów), SPG-9 (4 ostrzały, 10 granatów) i RPG-7 (4 ostrzały, 20 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej i broni snajperskiej (23 ostrzały, w ten sposób 30 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał ze strony ukraińskiej prowadzony był w następujących punktach frontu: w rejonie Gorłówki (Zajcewo oraz osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina i kopalni 6/7), w okolicach i na obrzeżach Doniecka (Wasilewka, Starmichaiłowka i Kasztanowoje oraz Zabiczewo, Wiesełoje, osiedla mieszkaniowe przy kopalni Oktiabrskaja i Trudowskaja oraz teren lotniska i serwisu „Volvo-Center”- na obrzeżach Doniecka), a także południowy odcinek frontu (Jelenowka i Pietrowskoje).

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadły 304 pociski (wobec 101- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało różne szkody i straty, tak na zdrowiu, jaki i mieniu prywatnym oraz komunalnym. I tak, na terenie osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7 zostały ranne trzy osoby: 61-letnie małżeństwo oraz ich 13-letni wnuk. Poza tym, na tym samym osiedlu zostało uszkodzonych 8 domów jednorodzinnych znajdujących się przy ulicy: Generała Batjuka nr. 32, 34, 36, 38, 41, 42, 43 oraz przy Artemowskiej Szosie nr. 28. Intensywnie przy użyciu działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (2 ostrzały, 50 pocisków) oraz ciężkiej broni maszynowej, ukraińscy żołnierze ostrzeliwali (11:30, 12:14 i 12:40) teren stacji uzdatniania wody w Wasilewce, powodując tam różne uszkodzenia budynków oraz w ten sposób zmuszając załogę do przerwania pracy i ukrycia się w schronie przeciwlotniczym.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

6 min.

Зведення станом на 07:00 14 березня 2020 року.

13 березня збройні формування Російської Федерації 6 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Чотири обстріли були зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
два рази поблизу населеного пункту Лебединське – з мінометів калібру 82 мм ворог випустив 11 мін, а також вів вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поруч з населеним пунктом Славне – зі станкового протитанкового гранатомета – 5 пострілів, а також противник здійснив обстріл з великокаліберного кулемета;
неподалік Новомихайлівки – зі станкового протитанкового гранатомета – 6 пострілів, а також противник вів вогонь зі стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив два обстріли, а саме:
неподалік Оріхового – з 82-мм міномету – 8 мін;
поруч з Кримським – з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Окрім цього, противник здійснив обстріл з ручного протитанкового гранатомету та стрілецької зброї ділянки розведення №3 Богданівка-Петрівське. Українські захисники вогонь у відповідь не відкривали, дотримуючись режиму тиші.
Вчора, 13 березня, внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.
З початком цієї доби російські окупаційні війська 3 рази обстріляли наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” було зафіксовано один обстріл, а саме:
поруч з Березовим – з гранатометів різних систем.
Два обстріли були здійснені у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
поблизу Новолуганського – з міномету калібру 82 мм – 3 міни, а також було зафіксовано вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік населеного пункту Шуми – зі 120-мм мінометів – 6 мін, 24 міни із мінометів калібру 82 мм, а також противник вів вогонь із великокаліберних кулеметів;
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.03.2020r.- 1739 dzień od nowego rozejmu.

 1. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. W Radomyślu (obwód żytomierski) gdzie zmarła Ukrainka zarażona koronawirusem u kolejnych 5 osób pojawiły się objawy zarażenia. Wszystkie osoby miały odwiedzić cerkiew (z ekspozycją muzealną) w której miała przebywać zmarła kobieta;
  https://tsn.ua/ru/ukrayina/pervaya-zhertva-koronavirusa-v-ukraine-pyat-chelovek-kotorye-hodili-v-cerkov-s-bolnoy-pozhalovalis-na-orvi-1507557.html
  Oficjalnie na Ukraine jak na razie na obecność koronawirusa przetestowano tylko 55 osób, dla porównania w Polsce już ponad dwa tysiące, ale nie ma sie co dziwić takiej dysproporcji z uwagi na stan ukraińskiej „państwowości” (tzn. biedę, korupcję i zwykłe kradzieże);
  https://strana.ua/news/254782-v-ukraine-na-koronavirus-proverili-55-obraztsov.html
  Zgodnie z pogróżkami Awakowa na „granicy” Ukrainy z republikami z Donbasu, na razie nie zablokowano ruchu, ale zaczeto wprowadzać jego ograniczenia, to znaczy „granicy” nie beda mogły przekraczać osoby z „objawami grypopodobnymi”;
  https://strana.ua/news/254784-koronavirus-v-ukraine-vezd-zhiteljam-ordlo-mohut-ohranichit.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. OT z Germanistanu (dawniej Niemcy), czyli , nieoczekiwane skutki epidemii koronawirusa dla niemieckiej gospodarki. Minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier nie wykluczył „interwencji państwa” (w tym „tymczasowej prywatyzacji”) w celu pomocy niemieckim firmom oraz przedsiębiorstwom borykajacym sie z problemami wynikajacymi ze światowego kryzysu gospodarczego jaki wywołała epidemia koronawirusa;
  https://www.spiegel.de/politik/deutschland/peter-altmaier-cdu-werden-verhindern-dass-wirtschaftlich-gesunde-unternehmen-in-die-insolvenz-geraten-a-00000000-0002-0001-0000-000169988523

  Polubione przez 5 ludzi

  • Posłuchałem 🙂

   W zasadzie wiele danych jest prawdziwych, niemniej cały materiał pomimo tego, że minął dopiero miesiąc od publikacji jest już nieaktualny. Recesja światowa (wywołana paniką dotyczącą koronawirusa) wydaje się być coraz bliżej, a wraz z nią zapaść gospodarki i finansów Ukrainy. Jeśli światowej epidemii nie uda się zdusić do czerwca br Ukrainę czekają kolosalne perturbacje finansowe/ekonomiczne/społeczne itd.
   https://www.dailysignal.com/2020/03/09/the-coronavirus-outbreak-is-bad-news-for-ukraines-economy/
   Inwestycji na Ukrainie NIE BĘDZIE (chyba że Chiny zlitowałyby się nad tym krajem, w co wątpię). Panika ogarnęła giełdy i masowo szuka się „bezpiecznych” azyli. Fundusze inwestycyjne lokują środki w złoto/obligacje krajów rozwiniętych takich jak USA czy…Polska.
   Ukrainę zaś postrzega się jako kraj niepewny. I jest to trochę jednak krzywdzące-na Ukrainie jest na razie tylko 3 zarażonych koronawirusem,we Francji parę tysięcy. Niemniej euro trzyma się mocno , a obligacje ukraińskie/hrywna leci na łeb na szyje. Nie pomogą obietnice/prośby brak zaufania do władz w Kijowie jest tak duży, że nawet najwięksi ryzykanci wolą omijać Ukrainę szerokim łukiem. Inwestorzy wyprzedają ukraińskie obligacje państwowe, a o lokowaniu funduszy w fabryki nawet nie chcą słyszeć.
   Zamknięcie granic przez Niemcy/Polskę/Włochy mocno odczują gospodarstwa domowe na Ukrainie, a potem cała gospodarka. Głównym towarem eksportowym Ukrainy jest bowiem nie pszenica, a tania siła robocza. Zamknięcie granic oznacza, że nagle z dnia na dzień setki tysięcy Ukraińców NIE będzie mogło zarobić na chleb.
   W 2019 roku na Ukrainę gastarbeiterzy wysłali 12 mld $. W tym roku może to być znacznie mniej-zamknięcie granic. Wraz z tym mniej będzie $$$na rynku-co spowoduje większe problemy z wymianą i …doprowadzi to do podrożenia dolara względem hrywny. Jednocześnie mniej ludność będzie mogła kupić -spadnie produkcja/spadną przychody z podatków itd itp.
   Ropa/metale/ i zboża tanieją -dwie z tych pozycji są głównymi towarami eksportowymi Ukrainy.
   Reasumując. Pandemia uderzy w Ukrainę (i inne słabe państwa) znacznie mocniej niż na przykład w Polskę. Czy zakończy się to tylko mniejszym wzrostem PKB czy też recesją czas dopiero pokaże.

   Polubione przez 5 ludzi

   • „Pandemia uderzy w Ukrainę (i inne słabe państwa) znacznie mocniej niż na przykład w Polskę”- to nie wydumana „pandemia” wykończy Polskę, tylko władza ignorantów…..

    Na to, że nas ta przyjemność w postaci zapaści gospodarczej minie, raczej za mocno bym nie liczył.

    Właśnie jesteśmy w punkcie przesilenie, kiedy to zaczynają się ujawniać negatywne efekty frywolnej polityki rządowej.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 4 ludzi

    • Jest takie przysłowie, że głupi ma zawsze szczęście. W przypadku pewnej grupy polityków ta sentencja jest jak najbardziej adekwatna. Przez koronowirusa i wojnę o ropę pomiędzy FR a Arabią ceny ropy spadły drastycznie-co odbije się na inflacji w Polsce. Dotychczasowa polityka rządzących doprowadziła do skokowego wzrostu inflacji -przyszła pandemia i problem sam z siebie się rozwiązał.
     Teraz nawet gdyby inflacja nie zahamowała (chociaż w to wątpię) zawsze można winić epidemię (I Putina 🙂 ).

     Polubione przez 4 ludzi

     • To chyba , żeś dawno nie odwiedzał sklepów i aptek?

      Od początku upublicznienia epidemii koronawirusa w Europie, ceny w tych placówka wzrosły średnio o 20%. Oczywiście na tym towarze, który jeszcze można kupić.

      Pozdrawiam.

      Polubienie

 3. Od północy z soboty na niedzielę polsko-ukraińską granicę na Podkarpaciu będzie można przekraczać jedynie przez przejście w Korczowej – poinformowała rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor. Zaapelowała do podróżnych zamierzających przekroczyć granicę z Ukrainą, aby już planowali podróż przez drogowe przejście graniczne w Korczowej.
  https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-od-polnocy-czynne-bedzie-tylko-przejscie-graniczne-z-ukraina,nId,4381458#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Władze USA i Ukrainy uzgodniły dostawy amerykańskiego gazu LNG na Ukrainę poprzez terminal w Świnoujściu w ilości 6-8 mld metrów sześciennych rocznie – podała w piątek agencja Interfax-Ukraina stwierdzając, z powołaniem na słowa ukraińskiego wiceministra, że kwestia udziału strony polskiej w tym projekcie jest rozstrzygana z USA.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/usa-i-ukraina-uzgodnily-dostawy-gazu-lng-przez-terminal-w-swinoujsciu/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. W obliczu kryzysu Unia Europejska nie zdała egzaminu – twierdzą zarówno politycy Konfederacji, jak i redakcja Gazety Wyborczej. W podobnym tonie wypowiadają się działacze społeczni, przedstawiciele mediów i komentatorzy, na co dzień prezentujący skrajnie odmienne poglądy. Komisja Europejska natomiast pisze o… „trollach internetowych na usługach Kremla”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/unia-europejska-w-ogniu-krytyki-za-brak-zdecydowanych-dzialan-w-obliczu-kryzysu/
  Komentarz: Kurcze jeszcze trochę, a zaczną politycy z UE podawać, że epidemię sprokurował Putin. Swoją drogą ciekawe co politykierzy wymyślą, jakie kolejne wymówki znajdą kiedy po latach pracy dla kraju Putin odejdzie na emeryturę?

  Polubione przez 7 ludzi

   • Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wielu wyborców uważa właśnie, że politycy jedynej i słusznej partii coś im „dają”. Nie ma bezpłatnych obiadków-zawsze ktoś płaci 🙂 I zazwyczaj, tak niestety skonstruowany jest ten świat, płacą niewinni.
    P.S (nie)chciałbym zobaczyć sytuacji gdy polskie służby zmuszone byłoby do interwencji zagranicznej z powodu pandemii (ewakuacja chorych, zapewnienie leków, pomoc prawna, pomoc socjalna itd). Wpisy osób u których PODEJRZEWANO chorobę w polskich szpitalach porażają. Chaos brak strategii, i sprzeczne rozkazy.
    Nie dziwię się, że z marszu władze w Warszawie postanowiły zamknąć kraj (chociaż ucierpi na tym gospodarka) po prostu to było najprostsze rozwiązanie (acz skuteczne). Lepsze, ale bardziej skomplikowane działania (jak na przykład podjął rząd w Pekinie) byłyby awykonalne przy tym zarządzaniu.

    Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.