Wojna domowa na Ukrainie 15.03.2020r.- 1740 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 4.

Ukrowojaki dali wczoraj na froncie w Donbasie niezły po-pis swojej woli zaprowadzenia wszelkimi dostępnymi im środkami przemocy pokoju na południowo-wschodniej części Ukrainy.

Pewnie wykonywali wytyczne zagorzałego piewcy pokoju, prezydenta Ukrainy- Wołodymyra Zełenskiego?

I tak, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy bojcy prowadząc intensywny ostrzał przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 (2 pociski) i 122 mm (16 pocisków), moździerzy 120 (59 min) i 82 mm (49 min), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (21 pocisków), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (15 pocisków) oraz granatników: AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (45 granatów) i RPG-7 (30 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (16 ostrzałów), w sumie aż 34 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy bojcy ostrzeliwali następujące punkty frontu: obrzeża Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagrina), okolice i obrzeża Doniecka (Wasilewka, Wiesiełoje, Staromichaiłowka oraz Żabiczewo, teren serwisu „Volvo-Center” i osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka), a także południowy odcinek frontu (Sygnalnoje, Jelenowka, Pietrowskoje i Biełaja Kamienka).

Łącznie ukraińscy naziści wystrzelili w stronę terytorium DRL 271 pocisków (wobec 304- w odniesieniu do dnia poprzedniego), w wyniku czego z odniesionych ciężkich ran zmarł 85-letni mężczyzna (Sidiniew Władymir Iłycz, ur. w dniu 10.10.1935r.) mieszkaniec wsi Signalnoje ul. Puszkina nr. 12:

W sumie w tej wsi zostały uszkodzone jeszcze 4 domy przy ulicach; wspomniany już dom pod adresem Puszkina nr. 12- gdzie zginął w wyniku ostrzału jego 85-letni właściciel oraz na ulicy Gagarina nr. 12, 15 i 16.

Dodatkowo, na skutek ostrzału przeprowadzonego przez ukraińskich bojców przy użyciu moździerza kaliber 120 mm z kierunki Piasków w stronę Żabiczewa na obrzeżach Doniecka, została tam uszkodzona linia energetyczna pozbawiając dopływu prądu do odbiorców przy ulicy Stepowej i Sofijskiej.

Jak widać przywracanie pokoju w Donbasie idzie pełną parą.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/ Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 15 березня 2020 року.

14 березня збройні формування Російської Федерації 9 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” було зафіксовано шість обстрілів, а саме:
поруч з Березовим – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
неподалік Старогнатівки – з міномету калібру 82 мм – 5 мін;
поблизу Павлополя – зі станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
тричі в районі населеного пункту Піски – з мінометів калібру 82 мм – 11 мін.
Три обстріли були здійснені у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
поблизу Новолуганського – з міномету калібру 82 мм – 3 міни, а також було зафіксовано вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік населеного пункту Шуми – зі 120-мм мінометів – 6 мін, 24 міни із мінометів калібру 82 мм, а також противник вів вогонь із великокаліберних кулеметів;
поруч з Зайцевим – з міномету калібру 120 мм – 3 міни.
Окрім цього, противник здійснив обстріл зі стрілецької зброї ділянки розведення №3 Богданівка-Петрівське. Українські захисники вогонь у відповідь не відкривали, дотримуючись режиму тиші.
Вчора, 14 березня, внаслідок ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.
З початком цієї доби російські окупаційні війська двічі обстріляли наші позиції із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” було зафіксовано один обстріл, а саме:
в районі населеного пункту Піски – зі станкового протитанкового гранатомету – 6 пострілів.
Також один обстріл був здійснений у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
поблизу Луганського – з автоматичного станкового гранатомету, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Підрозділи операції Об’єднаних сил, які обороняються, використовували наявні вогневі засоби та дали збройним формуванням Російської Федерації адекватну відповідь.
За поточну добу внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав дотичне вогнепальне кульове поранення руки. Евакуаційною технікою військового доставлено до військово-медичного закладу, де йому оперативно було надано належну медичну допомогу.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

61 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.03.2020r.- 1740 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem wiceszef Narodowego Banku Ukrainy zdradził jakie sa wymogi MFW wobec włądz w Kijowie, od których ma być uzaleznione przyznanie Ukrainie dalszych kredytó. Podobno nie jest to już „prywatyzacja|” ukraińskiego rynku ziemi, a tylko nie zwracanie „PrivatBanku” (najwiekszy komercyjny bank na Ukrainie obecnie „znacjonalizowany”) „byłym właścicielom” tzn. „nadprezydentowi Ukrainy” Kołomojskiemu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4204472-v-nbu-rasskazaly-o-hlavnom-trebovanyy-mvf

  Polubione przez 5 ludzi

  • Konfabuluje…..priorytetem MFW jest walka z korupcją, prywatyzacja sektora państwowego gospodarki narodowej i wolny obrót ziemią. Oczywiście z dopuszczeniem do jej zakupu klientów zagranicznych.

   Pozdrawiam.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

   • Nie jestem przekonany. Wielokrotnie Ukraina łamała ustalenia dotyczące przyznania środków z MFW. Brak walki z korupcją, odkładanie reformy rolnej i prywatyzacji, a i tak zachodni partnerzy kasę sypali. Dla „zachodnich” partnerów” wygląda na to, że jest jeden imperatyw: Ukraina ma spłacać swoje długi (i procenty od nich). Przez zahamowanie wzrostu PKB w wyniku pandemii koronawirusa byłoby to bardzo utrudnione więc dadzą kolejne miliardy dolarów kredytu-po to by kraj mógł spłacić stare długi i odsetki od nich.

    Polubione przez 4 ludzi

    • „…. i tak zachodni partnerzy kasę sypali”- to prawda, że „sypali”, ale już od prawie dwóch lat źródełko te wyschło. Obecnie Ukraina może liczyć na chętnych do zakupu jej obligacji oraz na dawców kredytów komercyjnych. Lecz tu, jest pułapka, bo tak w jednym jak i w drugim przypadku trzeba będzie solidnie nadpłacić.

     A co do UPA-dku Ukrainy, Oczywiście, że jej nie dadzą upaść, oni po prostu ją okradaną a następnie zawłaszczą. Podobnie jak to się stało u nas. A czego się nie udało doprowadzić do końca w Rosji.

     Pozdrawiam.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 3 ludzi

     • Właśnie w znalezieniu tych dawców kredytów komercyjnych jest problem. Po tym jak hrywna runęła, a NBU obniżył stopy dyskontowe cała piramida finansowa się zawaliła. Niewiele osób woli ryzykować kasę w obliczu możliwej światowej recesji. Koszta obsługi długo mocno wzrosły, NBU sprzedał w krótkim okresie czasu 1 mld$ w celu ratowania kursu hrywny, a i tak nie wiadomo czy działania władz w Kijowie zaowocują. W takich sytuacjach zazwyczaj polityczne aspekty brały górę i MFW nawet gdy Ukraina nie robiła żadnych postępów w walce z korupcją sypał kasę.

      Polubione przez 4 ludzi

 2. Od północy z soboty na niedzielę granica z Ukrainą została zamknięta. Przekroczyć ją będą mogli tylko obywatele Polski lub obcokrajowcy, którzy spełniają warunki wymienione w rozporządzeniu ministra.
  Na granicy nerwowa sytuacja. Do jedynego przejścia granicznego utworzyły się kolejki.
  https://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,25789645,koronawirus-na-granicy-z-ukraina-kolejki-samochodow-dlugie.html
  https://nowiny24.pl/koronawirus-na-podkarpaciu-ograniczenia-na-granicach-sprawdz-co-sie-zmieni-na-przejsciach-z-ukraina-slowacja-i-na-lotnisku-w/ar/c1-14857299

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Tymczasem do jednej z elitarnych kijowskich klinik przywieziono byłego premiera Ukrainy Jaceniuka. Według świadków zarówno Jaceniuk jak i ochroniarz byli w maseczkach, a były premier długo nie mógł się „wygramolić” z pojazdu. Z kolei rzeczniczka Jaceniuka poinformowała ze jego wizyta w klinice to „rutynowe badanie”;
  https://www.obozrevatel.com/kiyany/yatsenyuka-v-maske-srochno-privezli-v-kliniku-boris.htm

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Strony konfliktu w trójstronnej grupie kontaktowej w sprawie sytuacji w Donbasie nie zmieniły się, są to Ukraina i Rosja – powiedział szef biura prezydenta Andrij Jermak na antenie programu „Swoboda słowa Sawika Szustera”, donosi korespondent Ukrinform.
  Według Jermaka na spotkaniu Trójstronnej Grupy Kontaktowej nie podjęto żadnych kroków, które dziś stworzyłyby ramy prawne dla uznawania przedstawicieli ORDLO (republik).
  https://www.ukrinform.pl/rubric-polytics/2896336-jermak-zapewni-ze-ukraina-i-rosja-pozostaja-stronami-konfliktu-w-tgk.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Tymczasem na Donbasie, tzw. dowództwo OZS zadecydowało o zamknieciu wszystkich punków kontrolnych na „granicy” z republikami noworosyjskimi. Wcześniej władze republik zadecydowały same o całkowitym ograniczeniu ruchu granicznego m.in „granicę” mogą przekraczać tylko na podstawie specjalnie wydanej w tej sprawie „przepustki”;
  https://strana.ua/news/254960-komandovanie-oos-zakrylo-vse-punkty-propuska-na-donbasse-podrobnosti.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Nie dość że koronawirus, to jeszcze TO! W obwodzie lwowskim pojawiła się gigantyczna dziura w ziemi o rozmiarach 150 na 50 metrów i około 100 metrów głebokosci. Na razie nie wiadomo z jakiego powodu się pojawiła, na miejsce w celu jej zbadania udali sie ratownicy, geolodzy, policja, a także przedstawiciele specjalnej komisji ds. kompleksu paliwowo-energetycznego (obwód lwowski był onegdaj światowym centrum wydobycia ropy naftowej);
  https://strana.ua/news/254980-foto-i-video-v-lvovskoj-oblasti-obrazovalsja-hihantskij-karstovyj-proval-15-marta-2020.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli w ‚antykremlowskiej” TV Dożd „biadolą” że Rosjanie „siedzą w domach” zamiast biegać po sklepach i wykupywać co się da oraz buntować przeciwko „reżimowi Putlera”, w związku ze spadkiem wartości rubla…
  https://tvrain.ru/teleshow/money/rubl_obvalilsja-504506/?utm_source=twi&utm_medium=social&utm_campaign=teleshow-money&utm_term=504506
  https://avatars.mds.yandex.net/get-ynews/1849083/2ffb2bfc6d5dacf2b1a10e8217b9259b/563×304

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.