Wojna domowa na Ukrainie 29.03.2020r.- 1744 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 18.

Ukraina zintensyfikowała transport ciężkiego sprzętu w rejon linii rozgraniczenia w Donbasie.

Pomimo propagandowej narracji prezydenta Zełenskiego o jego pragnieniu pokoju, potrzebie nowego zawieszenia broni w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 oraz chęci zakończenia działań wojennych w Donbasie, ukraińskie siły zbrojne zintensyfikowały w ciągu ostatnich dwóch tygodni proces dostarczania ciężkiego sprzętu i broni w rejon linii rozgraniczenia.

W sumie w okresie od 1 marca do 24 marca br. obserwatorzy z SMM OBWE udokumentowali obecność 206 sztuk broni ukraińskich sił zbrojnych, które naruszają ustalone linie wycofania i poza wyznaczonymi miejscami przechowywania wzdłuż linii linii rozgraniczenia z DRL, w tym 97 czołgów, 11 systemów rakietowych RS30 „Grad”, 62 dział samobieżnych oraz holowanych kaliber artylerii od 100 do 152 mm, 21 moździerzy i 15 rakietowych systemów obrony powietrznej ZRK.

Natomiast od początku tego roku obserwatorzy SMM OBWE odnotowali obecność 329 jednostek sprzętu i ciężkiej broni ukraińskich sił zbrojnych, które naruszają ustalone linie wycofania i poza wyznaczonymi miejscami przechowywania broni wzdłuż linii rozgraniczenia DRL, w tym 121 czołgów, 36 wyrzutni rakietowych RS30 „Grad”, 101 jednostek artylerii holowanej i samobieżnej, 27 moździerzy, 16 kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR i 28 rakietowych systemów obrony powietrznej ZRK.

Tak więc można spodziewać się, że ostatnie uspokojenie na linii frontu w Donbasie, jest tylko ciszą przed burzą i ukraiński atak może nastąpić w ciągu najbliższych kilku dni a najdalej w ciągu kilku tygodni, z datą znaczącą- 9 maja.

*
W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (1 ostrzał, 12 pocisków), moździerzy kaliber 120 (2 ostrzały, 33 miny) i 82 mm (2 ostrzały, 15 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 ( 2 ostrzały, 42 pociski) oraz granatników: AGS-17 (2 ostrzały, 39 granatów), SPG-9 (4 ostrzały, 10 granatów) i RPG-7 (1 granat), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (14 ostrzałów), w sumie 16 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał przez ukraińskich żołnierzy prowadzony był w następujących punktach frontu: w rejonie Gorłówki (osiedla mieszkaniowe przy kopalni 6/7 i im. Gagarina , Zajcewo oraz Dolomitnoje), w okolicach i na obrzeżach Doniecka (Staromichajłowaka, Aleksandrwoka i Pietrowskoje oraz teren serwisu „Volvo-Center”), a także południowy odcinek frontu (Sachanka).

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 158 pocisków (wobec 47- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie 5 domów i 2 mieszkań na osiedlu przy kopalni Trudowskaja na obrzeżach Doniecka; przy ulicy Romodamowskiej nr. 7 m. 9 i 10 oraz Sofi Pierowskiej nr. 12, 13, 15 i 18 (ostrzał o godzinie 23:25)oraz 3 domów i 1 mieszkania w miejscowości Staromichajłowka k/Doniecka (ostrzał o godzinie 06:55 przy użyciu haubicy 122 mm, moździerza 20 mm oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2), znajdujących się przy ulicy Żukowskiego nr. 17, Koczubińskiego nr. 3 i Kosariewa nr. 88 i 86 m. 17. Poza tym, w tej samej miejscowości przy ulicy Krasnofłockiej nr. 37, została śmiertelnie ranna 89-letnia kobieta. Do zdarzenia doszło o godzinie 14:25 gdy część mieszkalną Straomichajłowki ukraińscy żołnierze zaczęli ostrzeliwać przy użyciu broni maszynowej- w tym ciężkiego karabinu maszynowego.

Wczorajsze ostrzały cechowały się tym, że nie były to jakieś odosobnione wybryki pijanych, czy też tylko znudzonych wysiadywaniem w okopach ukraińskich wojaków, tylko celowo przeprowadzona w szerszej skali operacja przygotowania ogniowego, w tym mająca na celu osłabienie morale ludności cywilnej i żołnierzy ML DRL, a więc kolejną operacją zbrojną o cechach wybitnie terrorystycznych.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/ Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 29 березня 2020 року.

28 березня збройні формування Російської Федерації 15 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібрів 120 та 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, снайперської гвинтівки та стрілецької зброї.
Одинадцять обстрілів було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”.
Неподалік Красногорівки ворог двічі обстріляв наші позиції зі 120-мм мінометів, випустивши 24 міни.
Поблизу Водяного окупанти два рази здійснили обстріл опорних пунктів підрозділів Об’єднаних сил з мінометів калібру 120 мм та 82 мм, випустивши загалом 23 міни, а також вели вогонь з автоматичного станкового гранатомета та великокаліберних кулеметів.
В районі населеного пункту Піски ворог випустив 9 мін із 120-мм мінометів, а неподалік Павлополя вів вогонь із міномета калібру 82 мм із використанням 5 мін.
По околицях Мар’їнки окупанти двічі вели вогонь зі станкового протитанкового гранатомета та великокаліберних кулеметів.
По оборонцях Старогнатівки противник здійснив два обстріли зі стрілецької зброї, а неподалік Опитного застосував автоматичний станковий гранатомет.
Наші захисники негайно реагували на ворожі збройні провокації та відкривали прицільний вогонь по позиціях противника, змушуючи його припинити обстріли.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” ворог чотири рази обстріляв позиції українських захисників.
Поруч з населеним пунктом Оріхове противник випустив 5 мін 120 калібру по наших позиціях.
По захисниках Зайцевого ворог вів вогонь з використанням автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Неподалік населених пунктів Шуми та Хутір Вільний окупанти обстріляли позиції військовослужбовців Об’єднаних сил зі станкового протитанкового гранатомета, снайперської та стрілецької зброї.
У відповідь підрозділи Об’єднаних сил черговими вогневими засобами змусили збройні формування Російської Федерації припинити провокаційні обстріли.
Вчора, 28 березня, внаслідок ворожих обстрілів два військовослужбовці Об’єднаних сил отримали поранення.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.
Випадків захворювання на коронавірусну інфекцію серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.03.2020r.- 1744 dzień od nowego rozejmu.

 1. Zastanawiam się czy rzeczywiście to co pisze szef we wstępniaku nie może mieć miejsca- atak sił ukraińskich na pozycje separatystów by odwrócić uwagę od katastrofalnej sytuacji gospodarczej kraju.
  Podano dane za LUTY br.
  W dużym skrócie PRZED wybuchem epidemii (luty) produkcja przemysłowa na Ukrainie nadal spadała (chociaż wolniej niż w grudniu i styczniu). Bezrobocie podskoczyło w IV kwartale 2019 roku (kiedy o koronawirusie w Europie tylko teoretyzowano) z 7.3% do 8.7%. To pokazuje skale problemow przedsiębiorstw na Ukrainie.
  https://www.unian.info/economics/10935347-week-s-balance-cabinet-extends-quarantine-hryvnia-stops-sliding-and-pace-of-industrial-output-decline-slows-down.html
  Już kilkakrotnie pisałem, ze w 2020 roku w Ukrainę może uderzyć recesja-i patrząc na dane z ostatnich miesięcy 2019 i stycznia oraz lutego br to był jak najbardziej prawdopodobny scenariusz.
  Jednak epidemia i związana z nią panika zmieniła zasady gry. W 2020 roku Ukrainę czekała stagnacja lub niewielka recesja gospodarcza- tak było przed koronawirusem. Obecnie to będzie prawdziwy Armagedonfinansowy/społeczny i gospodarczy
  https://www.unian.info/society/10935995-ukraine-s-confirmed-coronavirus-cases-increase-to-418-on-march-29.html
  Większość Ukraińców nie ma oszczędności-utrata źródła dochodu jest dla nich prawdziwym szokiem. A taka własnie sytuacja dotknęła blisko 2 mln pracującymi za granicą – z dnia na dzień stracili prace. Kolejne miliony straciły źródło utrzymania z powodu kwarantanny ogłoszonej w kraju i spadku produkcji przemysłowej.
  Gdy tym nielicznym skończą się oszczędności cóż pozostanie władzo w Kijowie? Już i tak IV kwartał ubiegłego roku był rozczarowaniem ( problemy z budżetem). Teraz trzema utrzymać armię emerytów i rencistów-spadek wartości hrywny i podwyżki cen żywności mocno odbił się na ich dochodach. Dać zasiłki milionom osób które straciły prace. Środków własnych brak więc pozostają pozyczki zagraniczne (najlepiej od MFW bo ma najniższe oprocentowanie).
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/prawie-polowa-ukraincow-nie-ma-zadnych-oszczednosci/
  W tej sytuacji gdy wszystko zawiedzie, kryzys rozleje się na cały kraj, a zaufanie do rządu spadnie do poziomu bruku władze w Kijowie będą chciały mieć plan B-przekierowanie złości i uwagi na inny podmiot.

  Polubione przez 5 ludzi

  • Tu jeszcze masz pare artykułów z jednego tylko ukraińskiego portalu kreślacych ‚apokaliptyczna wizję” tego co się będzie działo z Ukrainą w zwiazku z kryzysem wywołanym epidemia koronawirusa. W tym artykule o tym ze nastapi kompletny rozpad ukrainskiej państwowości a kontrolę na terytorium przejmą wspólnie Rosja – UE i USA (np w ramach „mandatu ONZ”);
   https://glavred.info/opinions/10160771-mrachnoe-prorochestvo-o-blizhayshem-budushchem-ukrainy.html
   Z kolei w tym ukraiński przedsiebiorca, nota bene z branży medycznej, „wieszczy” katastrofę humanitarną na Ukrainie, czyli klęskę głodu;
   https://inosmi.ru/social/20200328/247151998.html

   Polubione przez 4 ludzi

   • Tak jak pisałem w komentarzu powyżej: Ukraińcy (jako naród) nie mają wystarczających oszczędności, by przetrwać długotrwałą kwarantannę. Rodziny z dziećmi/seniorzy/inwalidzi są najbardziej narażeni na wzrost cen żywności. Problemem stali się tez obywatele Ukrainy, którzy dawniej przywozili do kraju środki pracując za granica. Obecnie ci ludzie nie mają pracy (recesja w krajach zachodnich) i masowo powracają na Ukrainę. Dotychczasowy styl życia tych osób polegał na tym, ze jechali na pół roku pracować za granica i powracali do ojczyzny -tam z zaoszczędzonych środków potrafili przeżyć do czasu, aż kolejne sezonowe prace zaczynały się. Teraz nie maja środków do życia, brak perspektyw na znalezienie zatrudnienia na Ukrainie. To tez sprawia, że pandemii na Ukrainie nie uda się łatwo opanować. Ludzie szukają zatrudnienia-środków do życia i wędrują z jednego miejsca do drugiego.
    Jak w pierwszym artykule podają ” poduszka powietrzna” w postaci rezerw, oszczędności dla przedsiębiorców i pracowników skończy się gdzieś w połowie maja wtedy zaczną się masowe zwolnienia, upadek firm i zubożenie społeczeństwa.
    Kraj NIE MA wewnętrznych rezerw by samemu uporać się z problemem. pozostaje współpraca z zagranicznymi „inwestorami”. Coraz bardziej prawdopodobny staje się scenariusz w którym to Ukraina ogłasza techniczne bankructwo-zaprzestaje na jakiś czas spłacać odsetki i zobowiązania.
    Sytuacja jest rozwojowa jak mawiał klasyk.Co do klęski głodu-może mieć miejsce, ale nie z powodu tego, że Ukraina będzie produkowała niewystarczającą ilość jedzenia, a zubożeniem społeczeństwa-po prostu na przeżycie po dewaluacji hrywny nie będzie wystarczało środków z ubogich emerytur/rent/zasiłków.

    Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem na Ukrainie przypomniała o sobie była pełniaca obowiazki minister zdrowia Ukrainy Uljana Suprun, obywatelka USA która obejmujac ukraiński resort zdrowia skłamała na temat swojego wykształcenia, która ogłosiła „przykładem nowego Ukrainca” Serhija Sternenke byłego „lidera” banderowskiego „Prawego Sektora” w Odessie, który „zasłynął” z tego ze podczas ulicznej „draki” zadźgał ukraińskiego wojskowego „weterana ATO”…
  https://strana.ua/news/257955-suprun-zastupilas-za-sternenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Dziwisz się takich poglądów?

   Bohaterem Ukrainy jest tylko ten, który potrafi zadźgać niewinne ofiary…..najlepiej ciężarne kobiety, dzieci i starców.

   Weteran ATO też może, z braku laku, być ofiarą.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 3. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Przybył „ostatni pociąg z Rosji” który przywiózł obywateli Ukrainy którzy chcieli powrócić na terytorium tego państwa;
  https://strana.ua/news/257958-poezd-moskva-kiev-pribyl-v-ukrainu-chto-hovorjat-vernuvshiesja-ukraintsy-reportazh.html
  A także przyleciał „ostatni samolot z USA” którym powrócili przebywajacy na terytorium USA Ukraincy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4210665-yz-nui-yorka-v-kyev-spetsreisom-pryletely-359-ukrayntsev
  Tymczasem jeden z Ukrainców który wrócił z Niemiec i w zwiazku z tym że wystąpiły u niego niepokojace objawy chorobowe (m.in goraczka) udał się na „kontrole medyczną” do jednego ze szpitali w Odessie. Jak się okazało test na koronawirusa wyszedł mu negatywnie, ale wizyta kosztowała go…25 tys. hrywien (podobno za podane mu „lekarstwa) oraz zakup środków medycznych (fartuchów, rekawiczek) dla szpitala…
  https://strana.ua/news/257972-koronavirus-v-odesse-odessit-privez-infektsiju-iz-berlina.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. „Zdrada”? Pojawiły się informacje o tym ze USA przekazały Ukrainie na „walkę z koronawirusem” aż…1,2 mln dolarów…
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2020/03/28/7245492/
  …a tymczasem sąsiednia Białoruś, rzadzona przez „antydemokratycznego autokratę” jak „trąbią’ amerykańskie media, otrzymała z USA 1,3 mln dolarów…
  http://zviazda.by/ru/news/20200328/1585382052-ssha-vydelyat-belarusi-13-milliona-dollarov-na-borbu-s-covid-19

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Wieści z Donbasu. W ŁRL „kwarantannie” w palcówkach służby zdrowia w zwiazku z podejrzeniem zarażenia sie koronawirusem poddano 221 osób;
  https://strana.ua/news/257993-koronavirus-v-lnr-izolirovan-221-chelovek.html
  Pojawiły się informacje o masowych ucieczkach na strone republikańską mieszkańców terenów znajdujacych sie pod kontrola Kijowa. MSW i siły zbrojne ŁRL poinformowały o zatrzymaniu ponad 50 osób które łamiąc przepisy o „zamknieciu granic w zwiiązku z epidemią koronawirusa” sforsowały na łódkach „graniczna” rzekę Doniec by w ten sposób dostać sie na terytorium republiki;
  https://gtrklnr.com/2020/03/29/mvd-i-narodnaya-miliciya-zaderzhali-bolee-50-chelovek-nezakonno-pribyvshix-v-lnr-iz-ukrainy/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” opublikował artykuły, m.in w oparciu o informacje od przebywajacych we Włoszech Ukrainców, o dramatycznej sytuacji w jakiej znajduja się Włochy. Sytuacja miała stać się krytyczna do tego stopnia że państwu temu moga grozić „bunty społeczne” w tym wywołane brakiem żywnosci, najgorzej ma być na południu Włoch gdzie miało dojść już do przypadków rozgrabiania marketów;
  https://strana.ua/articles/257630-koronavirus-v-italii-kak-zhivut-nashi-zarobitchane-v-epitsentre-epidemii.html
  https://strana.ua/news/257994-v-italii-mestnykh-zhitelej-prizyvajut-hrabit-supermarkety-iz-za-holoda-smi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. OT z Germanistanu (dawniej Niemcy). Cytat „Ciało ministra finansów niemieckiego landu Hesja, Thomasa Schäfera, zostało znalezione na torach w pobliżu Wiesbaden. Policja podejrzewa, że popełnił samobójstwo…Jak informują lokalne media, na które powołuje się „Deutsche Welle”, Schäfer w ostatnich dniach regularnie pojawiał się publicznie, m.in. by informować o pomocy finansowej związanej z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa. Sercem niemieckiego systemu finansowego jest położony w Hesji Frankfurt, który znajdował się w jego jurysdykcji”;
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-minister-finansow-hesji-zostal-znaleziony-martwy-policja-pod,nId,4409789

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT zza Oceanu, czyli ‚Głos Ameryki” publikuje wypowiedź lekarki z Nowego Jorku opowiadajacej o tragicznej sytuacji jaka panuje w tym amerykańskim mieści. Jak m.in stwierdziła „Ani ona ani jej koledzy nie byli przygotowani do tego ze taka sytuacja moze mieć miejsce w USA’;
  https://www.golos-ameriki.ru/a/5348916.html
  Pojawiły sie takze informacje o 500z arażonych koronawirusem funkcjonariuszach nowojorskiej policji;
  https://edition.cnn.com/world/live-news/coronavirus-outbreak-03-27-20-intl-hnk/h_261ece9fc0370b722492f312516f7e3b

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Wirus wirusem, a życie na Ukrainie toczy się dalej. Pod Dnieprem ukraińscy policjanci zatrzymali mężczyzne, który po awanturze zastrzelił ich „kolegę po fachu”, a następnie zwłoki zapakował w plastikowy worek i wsadził do bagażnika swojego samochodu. Następnie chciał je wywieźc w odludne miejsce by je ukryć, ale został zatrzymany przez policjantów;
  https://strana.ua/news/258013-pod-dneprom-muzhchina-zastrelil-politsejskoho-i-vozil-eho-telo-v-bahazhnike-avto.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. OT z Wlk. Brytanii, która pogrążyłą się, wbrew wcześniejszym „pohukiwaniom” premiera Johnsona, w totalnej „samoizolacji” z powodu epidemii koronawirusa…
  https://www.thesun.co.uk/news/11279840/londons-streets-coronavirus-lockdown/
  …policjanci „gonią” osoby która nie honorują zakazów gromadzenia sie w miejscach publicznych, w tym przypadku uczestników meczu piłki nożnej…
  https://www.thesun.co.uk/news/11280154/police-break-up-football-match-lockdown/
  …a „patrole” złożone z mieszkańców terenów wiejskich „gonią” turystów z miast którzy postanowili sobie zrobić „wakacje’;
  https://www.thesun.co.uk/news/11279004/furious-locals-tourist-snowdonia-coronavirus-lockdown/

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Kolejny skandal polityczny na Ukrainie. Jeden z deputowanych z frakcji parlamentarnej „Sługa Narodu” opublikował swoją rozmowę z bratem szefa Biura Prezydenta Ukrainy Denisem Jermakiem z której wynika że ten „załatwia” za pieniądze (i nie tylko) stanowiska w agencjach rządowych;
  https://strana.ua/news/258029-leros-opublikoval-video-kak-brat-ermaka-torhuet-dolzhnostjami-hlava-ofisa-prezidenta-obeshchal-na-eto-pozhalovatsja-v-sbu-i-hbr.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. „Pacjentka zero” na ukraińskiej Bukowinie, czyli „ukrogastarbeiterka” która wróciła „z saksów” we Włoszech pozarażała koronowirusem dziesiątki mieszkańców swojej oraz pobliskich miejscowości błaga ich o przebaczenie i prosi by „Nie palili jej domu” oraz „Nie zabijali jej rodziny”, a w zamian zabili ją…
  https://strana.ua/news/258040-zarazivshaja-desjatki-odnoselchan-koronavirusom-zhitelnitsa-bukoviny-zapisala-video-i-poprosila-proshchenija.html
  „Draka” na podkijowskim lotnisku Boryspol gdzie ewakuowani z Wietnamu Ukraincy nie chcieli sie poddać „kwarantannie” i próbowali „wyrwać się” z terenu lotniska;
  https://strana.ua/news/258058-evakuirovannye-iz-vetnama-ukraintsy-otkazalis-ot-observatsii-i-vyrvalis-iz-aeroporta.html
  Pojawiły się oficjalne dane o zarażeniach koronawirusem w ukraińskich siłach zbrojnych. Na chwilę obecna zainfekowanych ma być 172 ukraińskich wojskowych;
  https://strana.ua/news/258057-skolko-ukrainskikh-voennykh-nakhodjatsja-na-izoljatsii-iz-za-koronavirusa.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. W temacie możliwych zamieszek (głodowych) na Ukrainie.

  Wzrost cen pszenicy doprowadzi w najbliższym czasie do zdrożenia pieczywa nawet o 15-20 proc. – prognozują ukraińskie stowarzyszenia piekarzy i młynarzy, które zwróciły się do władz o wprowadzenie czasowego ograniczenia eksportu produktów zbożowych, by utrzymać obecne ceny.
  https://www.portalspozywczy.pl/zboza/wiadomosci/ukraina-piekarze-prosza-wladze-o-ograniczenie-eksportu-produktow-zbozowych,182909.html
  Apel piekarzy chyba przejdzie bez odzewu, inna grupa interesu-Stowarzyszenie Zbożowe ma inne zdanie w tej kwestii+ rząd w Kijowie potrzebuje dewiz.

  W czwartek Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe zaalarmowało, że skutki ograniczenia eksportu zboża na okres obowiązujących w związku z Covid-19 obostrzeń byłyby katastrofalne dla krajowego sektora rolnego.

  „Jakiekolwiek ograniczenia eksportu zboża z Ukrainy miałyby katastrofalne skutki po pierwsze dla rolnictwa kraju (jako że konsumujemy niewielką część zebranego zboża, doprowadziłoby to do zmniejszenia wysiewu, a to oznacza spadek zbiorów), więc też dla całej gospodarki kraju” – zaznaczył prezes stowarzyszenia Mykoła Horbaczow.

  Polubione przez 4 ludzi

 14. W wyniku kwarantanny wprowadzonej przez rząd w celu zwalczania pandemii koronawirusa prawie połowa ukraińskich firm odnotowała już od 20% do 50% strat w dochodach. Świadczą o tym wyniki badania przeprowadzonego wśród przedsiębiorców przez organizację ukraińskich pracodawców „Stowarzyszenie Europejskiego Biznesu” (EBA).
  https://kresy24.pl/sondaz-23-procent-firm-na-ukrainie-zmniejszy-pracownikom-pensje-17-procent-bedzie-ich-zwalniac/

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Obraz epidemii koronawirusa na Ukrainie oczami polskich dziennikarzy.
  W dużym skrócie: Nie wykonuje się wystarczającej liczby testów na obecność koronawirusa. Jedyne działające laboratorium jest w Kijowie, podobno niedługo maja zacząć działać inne laboratoria w obwodach.
  Ukraińcy masowo unikają obostrzenie związanych z koronawirusem spotykają się , urządzają grille itd.
  Skala zakażeń może być znacząco wyższa od oficjalnych danych-brakuje testów na obecność wirusa.
  https://kresy24.pl/koronawirus-na-ukrainie-relacje-dziennikarzy-polskich-mediow/

  Polubione przez 4 ludzi

 16. „Trzęsienie ziemi” w „kijowskiej wierchuszce”, w ukromediach pojawiły się informacje o tym ze szefowie resortów finansów oraz zdrowia podali się do dymisji, jak zauważono, „nie przepracowawszy nawet [na stanowiskach] miesiąca”;
  https://strana.ua/news/258085-hlava-minzdrava-emets-i-hlava-minfina-umanskij-podali-v-otstavku-ne-prorabotav-i-mesjatsa.html
  Pojawiły się również imformacje ze nowym szefem ukraińskiego resortu finansów ma zostać „człowiek Hrojsmana” byłego premiera Ukrainy oraz wiceszef Administracji Prezydenta Ukrainy za rządów Poroszenki Serhij Marczenko;
  https://strana.ua/news/258082-vmesto-umanskoho-ministrom-finansov-stanet-chelovek-hrojsmana-i-byvshij-sotrudnik-ap-poroshenko.html
  Ukraiński prawnik Andrij Portnow komentujac to co się dzieje stwierdził ze oznacza to „umowę” jaka obecne władze Ukrainy zawarły z byłym prezydentem Poroszenką, podobno mają mu zostać „odpuszczone” takze prowadzone przeciwko niemu sprawy karne, w zamian za poparcie przez niego (i jego „obóz”) rządowych ustaw spełniających wymogi stawiane przez MFW;
  https://strana.ua/news/258080-vlast-dohovorilas-s-poroshenko-o-prinjatii-zakonov-dlja-mvf-v-obmen-na-snjatie-uholovnoho-presledovanija-s-byvsheho-prezidenta-portnov.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Eh patrzę na te wykresy związane z koronawirusem i niestety przed Polską jeszcze długa droga do zakończenia epidemii. Liczba dziennych zachorowań przekracza już 200, liczba chorych rośnie z dnia na dzień. Niedzielne dane są lekko zafałszowane-stacje diagnostyczne nie pracują na 100% wiec i wykrytych przypadków jest za mało).

   Polubione przez 2 ludzi

 17. Tymczasem w Rosji. W aglomeracji moskiewskiej, gdzie na chwilę obecną zdiagnozowano najwiecej przypadków zarażenia koronawirusem w Rosji,wprowadzone zostają „zaostrzone” przepisy dotyczące „kwarantanny”, czyli wychodzenie z domów tylko z powodów nagłych przypadków medycznych, wyjazdu do pracy, zakupów w pobliskich sklepach/aptekach oraz wyprowadzania zwierząt domowych (do 100 metrów) i wynoszenia śmieci;
  https://www.sobyanin.ru/koronavirus-ogranichenie-peredvizheniya-i-sospodderzhka-grazhdan
  https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-koronawirus-w-rosji-obowiazkowa-samoizolacja-w-moskwie,nId,4409936

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.