Wojna domowa na Ukrainie 17.04.2020r.- 1763 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 37.

Procedura wymiany więźniów między Ługańską Republiką Ludową a Kijowem odbyła się wczoraj w rejonie mostu koło miejscowości Szczastie.

Osoby zatrzymane na terytorium LPR w związku z konfliktem w Donbasie przybyły na linię kontaktową w rejonie mostu w pobliżu Szczastie, gdzie dokonano wymieniony więźniów.

Procedura wymiany odbyła się przy udziale przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK), którzy dopełniali formalności wobec przetrzymywanych osoby przed wymianą.

Podczas wideokonferencji grupy kontaktowej 8 kwietnia ŁRL i przedstawiciele rząd z Kijowa zgodziły się zorganizować wymianę osób przetrzymywanych stosując formułę „11 na 8” nie później niż 17 kwietnia. Jednak jedna z osób, które zostały wciągnięte przez ŁRL na listę do wymiany ze strony Kijowa- zrezygnowała, potwierdzając odmowę uczestnictwa w wymianie. Dlatego oczekiwało się przy rozpoczęciu wymiany, że Kijów przekaże ŁRL siedem osób przetrzymywanych na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę.

Przewodnicząca OBWE, premier Albanii Edi Rama i sekretarz generalny organizacji Thomas Greminger z zadowoleniem powitali wymianę więźniów między Kijowem a Donbasem, poinformowali służby prasowe OBWE.

Ługańska Republika Ludowa i Kijów dokonały w tym roku pierwszą wymianę więźniów w Donbasie, która w rzeczywistości zakończyła się formułą „11 na 4”.

„Dzisiejsza wymiana więźniów jest ważnym krokiem przed prawosławną Wielkanocą. Strony wykazały się wolą polityczną i humanitaryzmem. Na ten dzień długo czekali zarówno więźniowie, jak i ich krewni i przyjaciele”– powiedział Edi Rama.

Sekretarz Generalny Thomas Greminger również z zadowoleniem przyjął dokonaną wczoraj wymianę więźniów:

„Wzywam obie strony do skorzystania z wymiany i daję impuls do pokojowego rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie, w oparciu o pełne i kompleksowe wdrożenie porozumień z Mińska”– powiedział Greminger.

Ze swej strony przewodnicząca grupy roboczej ds. wymiany więźniów ŁRL Olga Kobczewa poinformowała media, że:

„Cztery osoby zostały przeniesione do ŁRL ze strony ukraińskiej, w tym dwóch obywateli Federacji Rosyjskiej”.

Reszta z osób, których uwolnienia domagały się władze ŁRL, odmówiła powrotu na terytorium republiki.

A poza tym, pomimo szumnych zapowiedzi oficjalnych władz z Kijowa o pragnieniu pokoju i potrzebie nowego rozejmu w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 oraz chęci zakończenia działań wojennych w Donbasie, ukraińskie grupy zbrojne nadal ostrzeliwują terytorium Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

Agresja militarna ze strony ukraińskich grup zbrojnych stale rośnie, co prowadzi do śmierci i obrażeń ludności cywilnej po stronie przeciwnej.

Tak więc, według Specjalnego Centrum Koordynacji i Kontroli obu republik, w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2020 r. (pierwszy kwartał), w wyniku ostrzału sił zbrojnych Ukrainy, dwóch cywilów zginęło, a 14 zostało rannych w DRL, a 5 zostało rannych w ŁRL.

W sumie, pierwszym kwartale odnotowano ogółem w obu republikach: dwóch zabitych i 19 rannych.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, że pomimo najniższych wskaźników liczby ofiar ostrzału w całym okresie konfliktu zbrojnego odnotowanych w styczniu i lutym 2020 r., w marcu nastąpił gwałtowny wzrost liczby ofiar wśród ludności cywilnej w wyniku ostrzału terytoriów republik przez drony bojowe.

Natomiast w ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu; działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (1 ostrzał, 3 pociski), przeciwpancernego granatnika SPG-9 (2 ostrzały, 7 granatów) oraz broni maszynowej- w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane były: okolice wsi Wiesiełoje oraz Jasinowatej- w okolicach Doniecka oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka.

Łącznie minionej doby, w wyniku ukraińskiego ostrzału na terytorium DRL spadło 10 pocisków (wobec 7- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/ Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 17 квітня 2020 року.

Минулої доби російські окупаційні війська один раз порушили режим припинення вогню. Поблизу селища Піски противник обстріляв позиції Об’єднаних сил з автоматичних станкових гранатометів. Втрат серед наших захисників внаслідок ворожого обстрілу не було.
Військовослужбовці зі складу Об’єднаних сил вжили необхідних заходів для припинення ворожого вогню та дали відповідь зі штатного озброєння. Після цього противник відмовився від подальших провокацій українських підрозділів.

За даними розвідки, 16 квітня наші підрозділи поранили одного російського найманця.

17 квітня збройні формування Російської Федерації вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат серед українських захисників немає.
Випадків захворювання на коронавірусну інфекцію серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Слава Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

63 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.04.2020r.- 1763 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem w Kijowie…

  https://strana.ua/news/261941-kiev-smoh-sehodnja-okhvatil-stolitsu-pohoda-v-kieve-chto-proiskhodit-s-vozdukhom.html
  …miasto ‚skąpane” w pyle z burzy oraz dymu i sadzy z pożarów w tzw. Strefie Wykluczenia wokół Elektrowni w Czarnobylu, gdzie znowu pojawiły się pożary;
  https://strana.ua/news/261951-pozhar-v-chernobylskoj-zone-ohon-v-novoselkakh-perekinulsja-na-zdanija-i-sooruzhenija.html

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Na granicy Ukrainy z UE znowu kolejki Ukraińców próbujacych sie przedostać na terytorium swojej ojczyzny w związku z rozpoczynajacym się obchodami prawosławnej Wielkanocy;
  https://strana.ua/news/261540-zhiteli-zapadnoj-ukrainy-hotovjatsja-idti-v-tserkvi-na-paskhu-i-zhdut-naplyva-zarobitchan.html
  „Łaska” USA nie zna granic, czyli Waszyngton przekazał Ukrainie na „walke z koronawirusem” aż…9,1 mln dolarów. Warto to porównać z „pomoca wojskową’ o wartosci setek milionów dolarów (cześciowo w postaci kredytów) jaką przekazuje od początku konfliktu na wschodzie Ukrainy;
  https://strana.ua/news/261957-koronavirus-v-ukraine-ssha-rasshirjat-pomoshch-ukraine-do-9-1-mln.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Epidemia koronawirusa na świecie. W Wlk. Brytanii zamiast „odporności stadnej” jaka „gminowi” chciała „zaszczepić” lokalna „gentry” teraz rosnąca ilość zainfekowanych oraz zmarłych z powodu Covid-19 ,ponad 100 tys. z wykrytym koronawirusem oraz ponad 13,5 tys. zmarłych, a brytyjscy dziennikarze i tak oskarżają rząd o zaniżanie danych. Przepełnione szpitale nie przyjmują już chorych, a ci chorzy którzy przebywaja w swoich domach otrzymali do podpisania pisma w których mają zadeklarowac że w razie pogorszenia stanu zdrowia nie beda wzywać pomocy medycznej. Władze o wszystko oczywiscie obwiniają Chiny, pojawiły się informacje że gdy nagle pogorszył się stan zdrowia premiera Johnsona, dziennikarze otrzymali od władz „komunikat” który mieli opublikowac po jego śmierci, w którym miała znaleźć się informacja o tym ze „zabili go Chińczycy”…
  https://strana.ua/news/260988-pochemu-v-velikobritanii-rezko-vyroslo-kolichestvo-zhertv-koronavirusa.html
  Pojawiły sie informacje o „potęznym ciosie” jaki z powodu epidemii koronawirusa poniosła gospodarka Chin, które według najnowszych „njusów” z USA miały epidemie wywołać właśnie po to by im zaszkodzić. Okazuje się ze chińskie PKB spadło w pierwszym kwartale 2020 roku pierwszy raz od 1992 roku (!) i to aż o 6,8 %;
  https://www.interfax.ru/business/704633
  Tymczasem US Donald przedstawił swój plan ‚rozmrażania” amerykańskiej gospodarki po „kwarantannie”, w którym jako pierwsze mają zostać otwarte restauracje, kina, stadiony i świątynie, czyli miejsca gdzie najłatwiej sie pozarażać. Ciekawe czy w zwiazku z tym wypowiedzą mu „posłuszeństwo” kolejni (po Kalifornii oraz Nowego Jorku) gubernatorzy stanowi?
  https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-donald-trump-przedstawil-plan-odmrazania-gospodarki-6500760045992065a.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. W temacie aresztowania generała „ukrobezpieki” SBU Szajtanowa, którego oskarżono m.in o zorganizowanie zamachu na „czeczeńskiego wychodźcę” na Ukrainie Adama Osmajewa i ‚współpracę z rosyjską FSB”. Głos w sprawie zabrał „niezastąpiony” Anton Heraszczenko , obecnie wiceszef MSW Ukrainy, który oskarżył generała ze chciał ‚sprzątnąć” jego szefa to znaczy ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Awakowa;
  https://strana.ua/news/261910-heneral-sbu-valerij-shajtanov-hotovil-pokushenie-na-hlavu-mvd-arsena-avakova.html
  Ps. Cos czuję ze ‚Antoszka” dopiero się „rozkręca’ 🙂

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Masakra w Krzywym Rogu (obwód dniepropietrowski) gdzie wczoraj wieczorem na jednej z ulic meżczyzna uzbrojony w strzelbę „rozstrzelał” pare młodych ludzi (25 -letnia kobieta zgineła na miejscu, 26-letni mezczyzna z ranami postrzałowymi trafił do szpitala). Nastepnie zabójca skrył się w jednym z pobliskich bloków, a następnie wyskoczył z okna na 8 pietrze budynku ponosząc śmierc na miejscu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4218676-v-kryvom-rohe-muzhchyna-rasstrelial-dvoykh-luidei-y-vybrosylsia-yz-okna-smy

  Polubione przez 5 ludzi

 6. W temacie „zadymienia” Ukrainy spowodowanego gigantycznymi pożarami w tzw. Strefie Wykluczenia wokół Elektrowni w Czarnobylu. Powietrze w Zaporożu półtorej raz silniej zanieczyszczone niż w Kijowie;
  https://strana.ua/news/262020-zahrjaznenie-vozdukha-v-zaporozhe-vlasti-otritsajut-prichastnost-chernobylja.html
  W Dnieprze stężenie „pyłów” przekroczyło normę aż 5 pięć razy;
  https://strana.ua/news/262048-v-dnepre-zafiksirovan-vpjatero-prevyshchajushchij-normu-uroven-pyli-v-vozdukhe.html
  Nawet w Żytomierzu stwierdzono zanieczyszczenie powietrza, ale eksperci „nie łączą z tego z pożarami w tzw. Strefie Wkluczenia”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4218957-hriaznyi-vozdukh-zafyksyrovaly-v-zhytomyre

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Afera w jednej z elektrociepłowni pod Kijowem. Ukraińska policja ujawniła ze palono w niej radioaktywnym drewnem pochodzącym właśnie z tzw. Strefy Wykluczenia. Podobno dyrekcja zakładu doskonale wiedziała co kupuje, to znaczy że z powodu „radioaktywnego zanieczyszczenia” drewno nie nadaje się do żadnego użytku;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4218822-tes-pod-kyevom-zhhla-radyoaktyvnuui-drevesynu-yz-chernobylia

  Polubione przez 3 ludzi

 8. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Jeden z .ebilków z tzw. PUSSY RIOT, niejaki Piotr Wierziłow, zaczął się nudzić na „kwarantannie” w mieszkaniu w Moskwie więc ubrał sie w policyjny mundur i „wyszedł na miasto”, ale daleko nie zaszedł. teraz grozi mu podwójna „nagroda”, raz za bezprawne noszenie munduru, dwa za złamanie „kwarantanny”;
  https://www.gazeta.ru/social/news/2020/04/17/n_14305501.shtml
  Ps. Gdy takie cos zrobił w „wolnych i demokratycznych” USA zapewne tylko na takiej karze by się nie skończyło…

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Najlepszy przykład na to ze nie tylko POPIs jest skrajnie rusofobiczny ale także tzw. środowiska lewicowe (w tym przypadku LGBT/feminizm”;
  https://magazyn.wp.pl/ksiazki/artykul/klementyna-suchanow-to-jest-wojna-z-kobietami
  Cytat „Przekonuje, że religijne organizacje, które mają być powiązane z Kremlem i przez niego finansowane, próbują przeprowadzić globalną, konserwatywną rewolucję, zmierzającą do ograniczenia praw kobiet”
  Ps. Nazwisko tej kolejnej „maniaczki agentów Kremla” jakby takie swojsko brzmiące, jakby za obecnej granicy na Bugu…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Dla zainteresowanych, rosyjskie media o tym co stoi za ostatnimi „atakami” ze strony USA wobec Chin, „oficjalnie” ma to być sprawa ‚zatajania prawdziwego rozmiaru epidemii w Wuhan” przez władze w Pekinie. Jednak jak przypomniano w artykule Chiny pozostają największym posiadaczem amerykańskich obligacji skarbowych, czyli są największym wierzycielem USA, a te nie za bardzo w obecnej sytuacji ‚palą” się do spłacania długów…
  https://ria.ru/20200417/1570144863.html

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Popularny ukraiński politolog Mychajło Pogrebinskij w wywiadzie dla ukromediów podzielił się swoją opinie jakie będa dalsze „kroki” obecnego Prezydenta Ukrainy jeżeli MFW nie przyzna władzom w Kijowie kolejnych kredytów. Według Pogrebinskiego jeżeli do tego dojdzie, to Zelenskij…ucieknie za granice, ponieważ 2/3 ukraińskiego budżetu ma się „opierać” właśnie na założeniu ze te kredyty zostaną przyznane;
  https://strana.ua/news/262102-bez-kredita-mvf-prezidentu-vladimiru-zelenskomu-pridetsja-bezhat-za-hranitsu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. W temacie pożarów w tzw. Strefie Wykluczenie wokół Elektrowni w Czarnobylu. Ukraińska państwowa agencja zajmujaca się tzw. Strefa Wykluczenia potwierdziła że w wyniku pożarów do atmosfery dostał się m.in cez-137, ale jego stężenie ma być „poniżej normy”;
  https://strana.ua/news/262121-pozhar-v-chernobyle-kakoj-byla-kontsentratsija-tsezija-137-v-vozdukhe-kieva.html
  Z kolei do gaszenia szalejących na Ukrainie pożarów władze w Kijowie zdecydowały sie wysłać jednostki ukraińskich sił zbrojnych wyposażone w „ciężki sprzęt wojskowy”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4219031-lykvydyrovat-pozhary-budet-tiazhelaia-tekhnyka-vsu

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Ot z naszego nieszczęsnego kraju, czyli „Przedstawiciele rządu argumentują, że wprowadzenie stanu nadzwyczajnego skutkowałoby koniecznością wypłaty milionowych odszkodowań wielkim korporacjom, co stanowiłoby zbyt duże obciążenie dla budżetu. Czy faktycznie jest to prawda?”;
  https://kresy.pl/wydarzenia/wprowadzenie-stanu-nadzwyczajnego-wiaze-sie-z-koniecznoscia-wyplat-milionowych-odszkodowan-wyjasniamy/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.