Wojna domowa na Ukrainie 05.05.2020r.- 1781 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 55.

Były kanclerz Niemiec, Gerhard Schröder opowiedział się za zniesieniem antyrosyjskich sankcji nałożonych przez UE po przyłączeniu się Krymu do Rosji i podkreślił, że współpraca z Rosją jest szczególnie konieczna w sytuacji gospodarczej powstałej z powodu pandemii koronawirusa.

W wywiadzie dla dla niemieckiej gazety „Tagesspiegel”, Gerhard Schröder zwrócił uwagę, odnosząc się do drugiej wojny światowej, że „nie można przecenić faktu, że Rosja jest gotowa, pomimo swojej strasznej przeszłości, na interakcje z nowymi Niemcami w duchu zaufania”.

„Fakt, że popieramy sankcje wobec Rosji zaprzecza tej postawie. Po pierwsze, przywołują historyczne wspomnienia w Rosji, a po drugie, nie zmieniają rosyjskiej polityki. W tej chwili, kiedy z powodu kryzysu związanego z koronawirusem w gospodarce czekają nas trudne czasy, potrzebna jest większa współpraca. Dlatego też należy znieść bezsensowne sankcje”– powiedział Schröder dla niemieckiej gazety.

„Każdy, kto uważa, że ​​sankcjami można zmusić Rosję do zrobienia czegoś, jest w błędzie. Żaden rosyjski prezydent nigdy nie odda Krymu Ukrainie. Taka jest rzeczywistość”– podkreślił były kanclerz Niemiec.

Mówiąc o sytuacji na południowym-wschodzie Ukrainy, Schröder zwrócił uwagę na fakt, że „pokojowe współistnienie nastąpi tylko wtedy, gdy Ukraina stanie się państwem federalnym, w którym wschód kraju zyska większą autonomię”.

Gerhard Schröder dodał jeszcze, że poza tym „potrzebujemy Rosji do rozwiązania wielkich międzynarodowych problemów, potrzebujemy energii i rynku (…). W takiej sytuacji sankcje są nieaktualne”.

Dziennikarz „Tagesspiegla” zapytał także Schrödera o jego powiązania z rosyjskim sektorem energetycznym. Na to podchwytliwe pytanie Schröder odpowiedział, że tego typu krytyka nie wywiera na nim żadnego wrażenia, bo- jak uzasadnił swoją postawę; „jeśli ktoś zasiada w zarządzie amerykańskiej spółki (…) to nie zakłada się, że zajmuje takie, a nie inne stanowisko właśnie dlatego, że ma tam pracę. To zawsze dotyczy tylko Rosji”. I to jest właśnie miarą stosowania podwójnych standardów.

W tym miejscu przypomnę, że już w październiku zeszłego roku Schröder opowiedział się za tym, aby Rosja i Unia Europejska (UE) powinny rozwijać współpracę i dążyć do stopniowego znoszenia sankcji

W odpowiedzi na tezy ogłoszone przez Schrödera w niemieckiej gazecie „Tagesspiegel”, ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnik zaproponował byłemu kanclerzowi Niemiec Gerhardowi Schröderowi jednak postawić na „powrót” Krymu do Kijowa. Ukraiński dyplomata powiedział to w wywiadzie dla agencji „Ukrinform”.

Melnik powiedział, że Krym „na pewno wróci na łono matki-Ukrainy” jeszcze za życia Schrödera, co- biorąc pod uwagę jego wiek 76-lat, jest przejawem wielkiego hurra optymizmu, albo po prostu typowej krótkowzroczności politycznej- inaczej określanej mianem nieuzasadnionego niczym „chciejstwa”.

Dodam, że dla Melnika, to, że Krym wróci pod opiekuńcze skrzydła Kijowa jeszcze za życia Schrödera, jest tak oczywiste, jak fakt, że „słońce wschodzi na wschodzie i zachodzi na zachodzie”– stwierdził ukraiński dyplomata. Jednakże, większe prawdopodobieństwo jest tego, że za własnego życia- pomimo stosunkowo młodego wieku ukraińskiego ambasadora w Niemczech (45 lat), on do końca swych dni nie odczeka się Krymu w granicach Ukrainy. Krym jest za cenną zdobyczą Rosji, o który walczyła ona przez setki lat, aby teraz ponownie wpadł w sidła ukraińskiej patologii.

https://www.tagesspiegel.de/politik/altkanzler-schroeder-im-interview-die-unsinnigen-russland-sanktionen-muessen-weg/25795514.html,

https://twitter.com/melnykandrij.

*

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami, pomiędzy 07:30 a 22:20, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (2 ostrzały, 15 min) i opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (3 ostrzały, 80 pocisków) oraz granatników; AGS-17 (1 ostrzał, 5 granatów) i RPG-7 (1 ostrzał, 4 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (2 ostrzały), tym sposobem tylko 6 razy naruszyli warunki rozejmu. Jednak pomimo małej aktywności strony ukraińskiej celem jej ostrzału stanowiły obiekty cywilne.

Ostrzał przeprowadzono w okolicach miejscowości Wierchnietoreczkoje Niżne, Staromichajłowki i Aleksandrwoki.

Łączne w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadły 104 pociski (wobec 120- w odniesieniu do dnia poprzedniego), ale mimo to odnotowano znaczne straty.

I tak, po ostrzelaniu okolic wsi Wierchnietoreczkoje Niżne została uszkodzona przebiegająca tam linia 10 kW energetyczna. Natomiast skutki ostrzału Aleksandrowki były znacznie poważniejsze, bo w ich wyniku zostały ranne trzy dziewczynki w wieku 10 i 7 lat oraz 45-letni mężczyzna mieszkaniec domu przy ulicy Lilinoj nr. 4, a także uszkodzono dwa domy jednorodzinne przy ulicy Gorkiego nr. 366 i 368A.

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerza kaliber 120 mm oraz automatycznym granatnikom AGS-17, tym sposobem 2 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał przeprowadzono w kierunku wsi Zołotoje-5 i Bierezowskoje, nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/ Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 05 травня 2020 року.

За минулу добу збройні формування Російської Федерації 12 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Під час ворожих обстрілів наші захисники проявили мужність та витримку. Підрозділи Об’єднаних сил рішуче відповіли на усі вогневі провокації противника, змусивши ворога повернутись до дотримання режиму «тиші».

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” ворог двічі обстрілював наші позиції неподалік Верхньоторецького з мінометів 120 мм та 82 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї, а біля Красногорівки застосував 14 мін 82-го калібру та станкові протитанкові гранатомети.
Біля Новотроїцького, Авдіївки та два рази по околицях Старогнатівки загарбники вели вогонь з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Неподалік Водяного російські збройні формування застосовували станкові протитанкові гранатомети та великокаліберні кулемети.
Поруч з Широкиним ворог обстрілював наші позиції з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї
Рішучими діями та ефективним застосуванням чергових вогневих засобів Об’єднані сили припинили ворожу активність.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” з мінометів калібрів 120 мм та 82 мм, а також станкових протитанкових гранатометів збройні формування Російської Федерації двічі вели вогонь по захисниках Кримського.
По оборонцях населеного пункту Оріхове противник вів вогонь зі 120 мм та 82 мм мінометів, використавши загалом 41 міну, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

По опорних пунктах окупантів, з яких вівся вогонь, наші підрозділи відповіли зі штатного озброєння. Завдяки відвазі та рішучості українських військовослужбовців зі складу Об’єднаних сил ворог був змушений припинити свої злочинні дії.

За даними розвідки, 4 травня українські військовослужбовці ліквідували одного російського окупанта та щонайменше двох поранили. Окрім цього наші воїни знищили військову вантажівку противника.

Від початку поточної доби в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник з 82 мм мінометів обстріляв наші позиції біля Невельського. У відповідь на порушення наші воїни застосували чергові вогневі засоби, внаслідок чого ворожі провокації припинилися.

За поточну добу втрат серед українських захисників немає.

Випадків захворювання на коронавірусну інфекцію серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Слава Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 05.05.2020r.- 1781 dzień od nowego rozejmu.

 1. Coś z tym koronawirusem jest nie tak:

  „Lekarze przeanalizowali dane pacjentów, którzy pojawili się w szpitalu przed 24 stycznia z objawami podobnymi do zakażenia koronawirusem. Pobrane, a następnie zamrożone próbki od pacjentów poddano ponownym badaniom. Okazało się, że jedno z takich badań wykazało, że osoba ta była zakażona koronawirusem.

  Chodzi o 42-letniego mężczyznę z Algierii, który od lat mieszkał we Francji i pracował jako sprzedawca ryb. Nie odbył on jednak żadnej podróży do Chin, ostatni raz wyjechał z Francji do Algierii w sierpniu 2019 roku. „

  https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-koronawirus-francja-covid-19-pojawil-sie-w-europie-miesiac-w,nId,4478046#iwa_source=special

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem brytyjski „The Guardian” powołujacy się na „własne źródła w służbach wywiadowczych” poinformował ze obecnie nie ma żadnych dowodów na to, że koronawirus rozprzestrzenił się z laboratorium w Wuhan, a oskarzenia w stosunku do Chin o to że „ukrywały i niszczyły informacje na temat epidemii w Wuhan” rozpowszechnianie przez USA to częśc „presji jaką wywierają na władze w Pekinie”. ‚The Guardian” informuje także ze „dokument” na jaki w tej sprawie powołuje się Waszyngton, a jaki miał według niego we współpracy pomiedzy „wywiadami 5 państwa” (USA, Wlk. Brytanii, Kanady, Australii, Nowej Zelandii) powstał faktycznie tylko w USA;
  https://www.theguardian.com/world/2020/may/04/five-eyes-network-contradicts-theory-covid-19-leaked-from-lab

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Skandaliczna” wypowiedź jednego z ukraińskich piłkarzy Jewgienija Sielezniowa, reprezentanta kadry narodowej obecnie grajacego w jednym z tureckich klubów, który w udzielonym przez siebie wywiadzie, skrytykował politykę „pomajdanowych” władz Ukrainy dzielących Ukraińców m.in z powodu języka. Pozwolił sobie takze na krytykę „świętego majdanu” stwierdzajac, w odpowiedzi na krytyke dziennikarza, ze uzyskane dzięki temu wydarzeniu „tomos” i „bezwiz” nie spowodowały ze Ukraincy „mają wiecej chleba” oraz że PKB Ukrainy wzrósł;
  https://strana.ua/news/265341-napadajushchij-kluba-bursaspor-i-sbornoj-seleznev-o-posledstvijakh-evromajdana-v-ukraine.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Popularny ukraiński bloger Anatolij Szarij ujawnił jak wprowadzona na Ukrainie „kwarantanna” wpłynęła na ukraińskie rolnictwo, czyli plony gniją na polach bo nie ma kto ich zbierać. Przypomniał przy tym że Ukraina miała stać się „żywnosciową potęgą która wykarmi Europę”, a teraz stoi na krawędzi klęski głodu…
  >https://www.youtube.com/watch?time_continue=118&v=Peem859MJtk&feature=emb_title
  I ciekawostka, wprowadzona przez władze Ukrainy „kwarantanna” spowodowała że nie ma kto zbierać plonów z ukraińskich pół, ale za to „ukrogastarbeiterzy” zaczęli „przemykać” się „na saksy” (m.in do Finlandii) własnie do prac polowych. Robią to pomimo tego ze władze w Kijowie w dalszym ciągu nie zawarły oficjalnie nowych porozumień z zachodnimi partnerami porządkujacych sprawę pracy „ukrogastarbeiterów” za granicą;
  https://yle.fi/uutiset/osasto/novosti/klubnichnye_polya_navsegda__ukrainskie_sborshchiki_yagod_dobirayutsya_do_finlyandii_sobstvennym_khodom/11335187

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Ukraińska codziennosć. W nocy w jednej z miejscowosci w obwodzie kijowskim policyjny specnaz „KORD” z użyciem broni palnej obezwładnił furiata który uzbrojony w nóż napadł na przechodnia. Mężczyzna po tym jak zauważył policjantów ukrył sie we własnym mieszkaniu skad następnie dobiegł odgłos wystrzału z broni automatycznej. Na razie brak informacji czy ktos został ranny;
  https://korrespondent.net/ukraine/4224957-pod-kyevom-spetsnaz-so-strelboi-zaderzhal-vooruzhennoho-muzhchynu-sotssety
  W Zaporożu „ukropatrioci” dokonali „samosądu” na 13 – letniej dziewczynce która wczesniej, prawdopodobnie dla głupawego popisu, wraz z grupką rówieśników zerwała ukraińską flagę wywieszona na maszcie;
  https://strana.ua/news/265377-v-zaporozhe-devochku-podrostka-natsionalisty-zastavili-oblitsja-zelenkoj-i-vstat-na-koleni.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. ‚Apocalypse Now!”. W USA ciąg dalszy „obwału”, spowodowanego przez koronakryzys, na rynku mięsnym. W związku z wstrzymaniem pracy zakładów przetwórstwa mięsa, jedna z największych amerykańskich sieci supermarketów „Costco” wprowadziła limity zakupów produktów mięsnych dla klientów. każdy kupujący będzie mógł teraz kupić tylko trzy produkty ze surowego drobiu, wołowiny lub wieprzowiny;
  https://edition.cnn.com/2020/05/04/business/costco-meat-purchases/index.html
  Ps. Jeszcze trochę, a kratek się doczekają…

  Polubione przez 5 ludzi

 7. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli kolejne „pękniecia” w PiS, tym razem nie z powodu jednej z „frakcji” a w samym „partyjnym betonie”. Cytat „Z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że w weekend na Nowogrodzkiej (siedziba PiS) doszło do awantury, którego celem był minister Sasin. – Poszło głównie o Pocztę i przygotowanie do wyborów. Kaczyński się wściekł, że to tak wygląda, że to nie jest przygotowane. A odpowiada za to Sasin. Miała być natychmiastowa dymisja, ale za szefem aktywów państwowych wstawił się premier Morawiecki. Tłumaczył, że wywoływanie kolejnego konfliktu politycznego, kiedy mamy już gospodarczy, nie jest dobre – mówi nam nasz informator”;
  https://www.rp.pl/Polityka/305049891-Gorniczy-Titanic-gra-do-wyborow-prezydenckich.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. OT z Czech, czyli jak Czesi pomnik tzw. własowcom za „wyzwolenie” Pragi pomnik postawili;
  https://strana.ua/news/265372-v-prahe-postavili-pamjatnik-russkoj-osvoboditelnoj-armii-henerala-vlasova.html
  Warto przy tym przypomnieć że tzw. własowcy którzy „wyzwolili” Pragę to w rzeczywistości „Siły Zbrojne Komitetu Oswobodzenia Narodów Rosji” powołane we wrześniu 1944 roku formacja kolaborancka III Rzeszy stworzona głownie z innych formacji kolaboranckich stworzonych z obywateli ZSRR. W jej skład weszło m.in to co zostało z tzw. Brygady Kamińskiego która „wsławiła się’ swoimi „wyczynami” podczas Powstania Warszawskiego.

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Myślę, że Ukraina i Krym wciąż mają dużą szansę stanowić jeden organizm państwowy, nawet za życia Schrodera. Stanie się to w momencie, gdy Rosja wchłonie resztę banderlandu w obszar swoich granic. 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

   • Ze strony Rosji z pewnością byłby to akt łaski, a nie agresji i na wyraźną prośbę Ukraińców. Nie jest to scenariusz niemożliwy biorąc pod uwagę postępujący rozkład ekonomiczny i polityczny wschodniego sąsiada przy wciąż trwającej wojnie domowej. Kryzys gospodarczy związany z koronawirusem może tylko ten proces przyśpieszyć. Przeciętny Ukrainiec dziś jest jeszcze oczadzony banderyzmem oraz wizją członkostwa w UE czy NATO, głód i bieda szybko wyleczą go z tych mrzonek. Wtedy przypomni sobie w jakim sojuszu było mu najlepiej, ale raczej za późno już będzie na ratowanie samej państwowości.

    Polubione przez 3 ludzi

 10. OT zza Oceanu, czyli kolejne materiały (dużo zdjęć) na temat nieudanej powtórki „Zatoki Świń” w Wenezueli to znaczy próby zbrojnego przewrotu w wykonaniu amerykańsko-kolumbijskich-wenezuelskich najemników z amerykańskiej firmy „SILVERCORP”
  https://colonelcassad.livejournal.com/5842115.html
  https://colonelcassad.livejournal.com/5841799.html
  https://colonelcassad.livejournal.com/5842208.html
  Ps. Chyba firma „SILVERCORP” już wiecej żadnych zleceń nie dostanie 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Kancelaria Prezydenta Zełenskiego weszła w buty Kancelarii Prezydenta Poroszenki i „prezydenta” Turczynowa. Nie wiem, czy to wypowiedź na potrzeby Atlantic Council czy oficjalne odejście od „pokojowego rozwiązania”. Zapewne zechce wykorzystać wydmuszkę pod nazwą Rady Konsultacyjnej, do celów pijarowych, ale pewnie wyjdzie im to tak jak konsultacje z władzami wschodnich obwodów z czasów „prezydenta” Turczynowa.
  .https://kresy24.pl/kancelaria-prezydenta-ukrainy-wyklucza-jakiekolwiek-negocjacje-z-separatystami-w-sprawie-zakonczenia-wojny-w-donbasie/

  Polubione przez 5 ludzi

  • Tu jest klasyczny pat, bo aby wcielić w życie porozumienia mińskie, trzeba podjąć oficjalne rozmowy z przedstawicielami republik. Jednak, podjęcie takiego dialogu oznacza oficjalne ich uznanie, a więc i ich jurysdykcji na zajmowanym obszarze. Czyli w przypadku fiasku porozumienia, utraty kontroli nad tym terenem, jako obcym, ale suwerennym terytorium.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 12. Tymczasem na Ukrainie. Portal „Strana.ua” powołujac się na swoje „źródła rządowe” informuje ze ukraiński rząd oraz bank centralny zamierzają załatać dziurę w ukraińskim budżecie, której „rozmiar” to na chwile obecną około 100 mld hrywien, dodrukowując pieniedze czyli należy spodziewać się inflacji hrywny;
  https://strana.ua/finance/265450-novosti-ukrainy-pravitelstvu-v-mae-nuzhny-dopolnitelnye-100-mlrd-hriven.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Ukraiński politolog Dmytro Korniejczuk o tym jak „Pinokio” okłamał Ukraińców opowiadając im że UE wydzieli Ukrainie „pomoc na walkę z koronawirusem w wysokosci 1,2 mld euro”;
  >https://www.facebook.com/Dmitriy.Korneychuk/posts/3689888107751907
  Okazuje się ze nie jest to żadna „pomoc”, a kredyt na korzystnych warunkach, czyli m.in maksymalny okres spłaty kredytu wynosi 15 lat, o czym informuja nawet ukromedia;
  https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2020/05/5/7109557/

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Według ukraińskiego wicepremiera, Finlandia spodziewa się zatrudnić w tym roku 15 tys. pracowników sezonowych z Ukrainy. Dodał, że na ukraińskich migrantów zarobkowych oczekują też takie kraje, jak Austria, Dania czy Norwegia. Sprawa była poruszana podczas oficjalnej rozmowy z ambasadorem Finlandii w Kijowie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/finlandia-chce-zatrudnic-15-tys-ukraincow-pracownikow-z-ukrainy-chca-tez-m-in-austria-i-dania/
  Komentarz: Co to jest 15 tysięcy pracowników jak za granice Ukrainy w sezonie pracuje 6 mln Ukraińców. Wiadomości o konkurencji ze strony Niemiec, Finlandii, Austrii w pozyskiwaniu pracowników z Ukrainy miały przekonać Polaków, że konieczne jest nadanie jakiś bene-fitów dla gastarbeiterów z Ukrainy. Tylko, że w obecnej sytuacji nie ma po prostu sensu. Skorzystaliby na tym nieliczni przedsiębiorcy i Ukraińcy, polska gospodarka już nie.
  Po pierwsze musimy jako kraj wyrwać się ze spirali niskich zarobków dla pracowników. Nasz gospodarka nie może się opierać na taniej sile roboczej, ale na większej efektywności pracowników. Po drugie do Polski z powodu kryzysu zjechało wielu rodaków którzy przed laty wyjechali za chlebem zagranicę. Po trzecie nie ma co się oszukiwać, jeśli tylko się na to zezwoli Ukraińcy masowo będą przyjeżdżać na zarobek do Polski.

  Polubione przez 4 ludzi

 15. W temacie ukraińskiej energetyki. Pojawiły się informacje ze Ukraincy mogą spodziewać się kolejnych podwyżek opłat za prad. Jest to skutek przechodzenia Ukrainy z energii produkowanej przez „atomówki” na „zieloną energię” produkowaną przez ekologiczne elektrownie (wiatrowe i słoneczne);
  https://strana.ua/news/265481-nkrekp-predlahaet-povysit-tarify-na-elektroenerhiju-dlja-naselenija-ukrainy.html
  A tymczasem ukraińskie Ministerstwo Energetyki poradziło państwowej agencji „Energoatom” zarządzającej ukraińskimi „atomówkami” by pozostałe w nich, po przejsciu Ukrainy na „zielona energię”,”wolne moce przerobowe” wykorzystały do…”kopania” kryptowalut 🙂
  https://strana.ua/news/265466-enerhoatomu-poruchili-izuchit-vozmozhnost-majninha-kriptovaljut.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. „Religijna bitwa” w obwodzie czerniowiecki, gdzie w jednej ze wsi wierni Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego odparli „banderowców”, czyli „wiernych” tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy którzy uzbrojeni w metalowe pałki i noże chcieli zająć miejscową świątynię. Interweniowała policja, która rozdzieliła walczących, z których dwóch z powodu odniesionych obrażeń zostało hospitalizowanych;
  https://strana.ua/news/265459-pod-chernovtsami-predstaviteli-ptsu-pytalis-zakhvatit-khram-upts-mp.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Jakiś lewy przerzut szedł, tzn. poza kontrolą ich służb specjalnych…..

   U nas też tylko wykrywają niechcianą konkurencję…..a naiwni myślą, że to jest biznes dla maluczkich.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 17. Popularny ukraiński bloger Denis Kazanskij, a przy tym „szczyry ukropatriota’, wyjaśnił skąd się wzięły burze pyłowe które ostatnio „nakryły” Kijów oraz tereny obwodu żytomierskiego. Według niego są to skutki wycięcia lasów i wypłukania gleby w ramach rabunkowej działalnosci tzw. republik bursztynowych na Ukrainie, które zajmują się nielegalnym wydobyciem bursztynu. Jak stwierdził bloger „Widzimy, że na Ukrainie nie tylko katastrofa czarnobylska i rosyjska agresja stały się przyczyną straty wielu hektarów terytorium. Ludzie sami niszczą swój kraj”;
  https://replyua.net/blog/denis-kazanskiy/208952-stala-izvestna-nastoyaschaya-prichina-anomalnoy-peschanoy-buri-kotoraya-nedavno-nakryla-zhitomirskuyu-oblast-i-kiev.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Cóż można rzec, powiedział prawdę. Sytuacja na Ukrainie nie ulegnie poprawie, ba można spodziewać się, że coraz większe połacie kraju będą zamieniały się w stepy/półpustynie. Brakuje racjonalnej polityki wodnej (środków?) trwa rabunkowa gospodarka wielkich agro-holdingów (dewastują gleby). W dodatku kradzież drzewa stała się zjawiskiem powszechnym.
   Ukraina to był naprawdę bogaty kraj po upadku ZSRR, ale jeszcze kilka lat takiej „wolności”, a historia zatoczy koło i te tereny staną się ziemią niczyja-słabo zaludnioną przestrzenią rozdzielającą nieprzychylne sobie kraje.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.