Wojna domowa na Ukrainie 12.05.2020r.- 1788 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 62.

W związku z przypadającą wczoraj (11 maja), 6 rocznicą powstania DRL, jej szef Denis Puszilin wygłosił okolicznościowe przemówienie:

„Drodzy obywatele Donieckiej Republiki Ludowej!

Sześć lat temu, w równie cudowny dzień wiosny, dokonaliśmy wyboru, który zadecydował o losie Donbasu na wiele lat.

Dobrze pamiętam emocjonalne napięcie, które towarzyszyło referendum w dniu 11 maja 2014 r. Pamiętam, z jaką radością przyjęliśmy, to co naprawdę cieszyło- jego wyniki.

W tamtych czasach byliśmy pełni dumy, zwycięstwo wydawało się tak bliskie.

Ale nielegalna władza ‚Majdanu’ na Ukrainie potrzebowała wojny na naszej ziemi, musieliśmy bronić naszego wyboru i nadal to robimy.

Przyjaciele!

Republice przybył kolejny rok. Nauczyliśmy się walczyć. Stworzyliśmy państwo, zapewniające obronę granic i możliwość budowania spokojnego życia. Zapewniamy ochronę socjalną obywatelom i stale pracujemy nad zwiększeniem świadczeń społecznych.

Dzisiaj stajemy przed koniecznością głębokiej reformy gospodarki i nie mam wątpliwości, że uda nam się pokonać ten kluczowy etap.

Drodzy Rodacy!

Droga do Rosji, droga, którą wybraliśmy w 2014 roku, okazała się niewiarygodnie trudna, ale jeszcze bardziej zachęcający jest fakt, że dzisiaj wyraźnie widzimy silny nadchodzący ruch. Rosja się zbliża, a nasze więzi gospodarcze i kulturowe z dnia na dzień stają się coraz silniejsze.

Rodacy!

Dzięki waszemu poświęceniu, niezrównanej odwadze i sile Doniecka Republika Ludowa świętuje kolejną rocznicę urodzin. Z całego serca dziękuję za to, że w obecnych trudnych warunkach, będąc w miejscu pracy lub na służbie wojskowej, przy obrabiarce lub w kopalni, na polu lub z podręcznikiem, przybliżasz nasze wspólne zwycięstwo, pokazując siłę ducha i wytrzymałość prawdziwie donbaskiego charakteru.

Drodzy przyjaciele!

W te święta życzę zdrowia, pokoju i pomyślności. Niech w waszych rodzinach panuje wzajemne zrozumienie i dobrobyt. Niech wasze dzieci nie przestaną was szanować. Niech poczucie dumy z Ojczyzny wypełni wasze serca, a sukcesom towarzyszyć będą wasze przedsięwzięcia!

Wesołych świąt! Szczęśliwego Dnia Republiki!

Szef Donieckiej Republiki Ludowej

Denis Puszilin”

*

A na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, w dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (1 ostrzał, 8 min) i moździerzy kaliber 82 mm (4 ostrzały, 40 min), przeciwpancernego systemu rakiet kierowanych PTUR (1 ostrzał, 1 rakieta) oraz przeciwpancernych granatników SPG-9 (3 ostrzały, 10 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (6 ostrzałów), tym sposobem 10 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze minionej doby ostrzeliwali obrzeża Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina i 6/7) oraz w okolicach i na obrzeżach Doniecka (Wierchnietoreczkoje, Spartakus, Aleksandrowka i Staromichajłowka oraz teren lotniska).

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 59 pocisków (wobec 84- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie rozdzielni prądu doprowadzanego do fermy kur „Razdolnaja” przy ulicy Fabrycznej nr. 93 w miejscowości Wierchnietoreczkoje oraz uszkodzenia jednego domu w Staromichajłowce znajdującego się przy ulicy Pionierskiej nr. 17.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/ Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 12 травня 2020 року.

Минулої доби збройні формування Російської Федерації 6 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції з гранатометів різних систем, озброєння бойових машин піхоти, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Українські підрозділи діяли адекватно обстановці і вживали необхідних заходів щодо придушення вогневих засобів противника. Прицільним вогнем у відповідь Об’єднані сили рішуче припиняли усі провокації ворога.

Більшість обстрілів зафіксована в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”.
Неподалік Павлополя та Авдіївки противник відкривав вогонь по наших позиціях з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.
Околиці Красногорівки у вечірній час російські окупанти обстріляли зі станкових протитанкових гранатометів, а вночі застосували по оборонцях Старогнатівки озброєння бойових машин піхоти та автоматичний станковий гранатомет.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” біля Кримського ворог відкривав вогонь зі станкового протитанкового гранатомета та великокаліберних кулеметів.
Поруч з населеним пунктом Південне противник для обстрілів застосовував гранатомети різних систем, озброєння бойових машин піхоти, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.

Втрат серед наших захисників внаслідок ворожих обстрілів не було.

Військовослужбовці Об’єднаних сил чітко дали зрозуміти загарбникам, що такі злочинні дії без відповіді не залишаться. Прицільним вогнем українські оборонці змусили окупантів згорнути свою збройну активність.

За даними розвідки, 11 травня українські військовослужбовці знищили одного російського окупанта та ще двох поранили.

Від початку поточної доби російські окупанти відкривали вогонь по околицях Кримського, застосувавши 120 мм міномет, станкові протитанкові гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю. Військовослужбовці Об’єднаних сил застосували чергові вогневі засоби у відповідь на порушення, внаслідок чого ворожі провокації припинилися.

За поточну добу втрат серед українських захисників немає.

Випадків захворювання на коронавірусну інфекцію серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.05.2020r.- 1788 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na drodze do pełnej CELEBRYTYZACJI, czyli Natalia Pokłońska udzieliła wywiadu popularnemu ukraińskiemu dziennikarzowi Dmytro Gordonowi podczas którego m.in…śpiewała „kuplety i opowiadała jak to „kocha jezyk ukraiński”…
  https://strana.ua/news/266681-natalja-poklonskaja-v-intervju-hordonu-zajavila-o-ljubvi-k-ukrainskomu-jazyku.html
  …a także że w wyborach na Prezydenta Ukrainy (gdyby oczywiście mieszkała na Ukrainie) głosowałaby na Wołodomyra Zelenskiego…
  https://strana.ua/news/266686-natalja-poklonskaja-zajavila-chto-holosovala-by-za-zelenskoho.html
  …oraz że tak w ogóle to chciałaby zostać…Ambasadorem Rosji na Ukrainie…
  https://strana.ua/news/266694-natalja-poklonskaja-zajavila-o-hotovnosti-rabotat-poslom-rossii-v-kieve.html
  Ps. Kariera polityczna już była, kariera celebrytki się rozkręca (było juz m.in huczne wesele i huczny rozwód), czas jeszcze na jakąś „rozbieraną sesje zdjęciową”…

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Epidemia koronawirusa na Ukrainie, najnowsze dane, czyli m.in o „osłabianiu” przez władze w Kijowie zarządzonej przez nie na Ukrainie „kwarantanny”;
  https://strana.ua/news/266677-karantin-v-kieve-oslabljajut-s-12-maja-kak-eto-proiskhodit-onlajn-khronika-koronavirusa.html
  W Równem „wysypka” koronawirusa w siedzibie filii jednego z ogólnoukraińskich kanałów TV (UA:Rivne). Pracowników wysłano na „kwarantanne”, a budynek i znajdujący się w nim sprzęt poddano dezynfekcji;
  https://korrespondent.net/ukraine/4227452-na-ukraynskom-telekanale-proyzoshla-vspyshka-COVID-19

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ciąg dalszy sprawy „spisku członków mniejszosci żydowskiej” w Kołomyi którego domagała się miejscowa policja z powodu, jak to tłumaczono, ‚walki z etnicznymi grupami przestepczymi”. Ukraińska policja prowadzi wewnętrzne dochodzenie w tej sprawie uzasadniajac jego wszczęcie tym że jest to „niedopuszczalny przejaw ksenofobii i antysemityzmu”;
  https://strana.ua/news/266705-politsija-rassleduet-sbor-informatsii-o-evrejakh-kolomyi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraiński piłkarz Roman Zozula występujacy w lidze hiszpańskiej, znany ze swojego „szczyrego ukropatriotyzmu”, przez co stale narażał sie lewicowo nastawionym kibicom hiszpańskim, został w końcu „doceniony” przez…Dowództwo tzw. Operacji Zjednoczonych Sił (dawniej ATO) na Donbasie, które nagrodziło go medalem „Za męstwo i lojalność”…
  https://korrespondent.net/sport/football/4227494-zozulia-poluchyl-medal-operatsyia-obedynennykh-syl-za-doblest-y-vernost

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, artykuł o tym co dalej z jednym z (kiedyś) „flagowców” ukraińskiego przemysłu, czyli zakładów „Motor Sicz” w Zaporożu. Ich sprzedaż Chińczykom wywołała reakcję USA które wymusiły na Ukraincach ‚zablokowanie ” transakcji, czego z kolei nie chcieli uznać Chinczycy. Teraz okazuje się że chińska firma która uznaje się za prawnego właściciela ‚Motor Siczy” (miała już w przedsiębiorstwo zainwestować około 100 mln dolarów), w związku z KORONAKRYZYSEM znalazła się na skraju bankructwa, a Amerykanie którzy mieli wyrażać chęć „odkupienia” ‚Motor Siczy” też się przestali o tym wypowiadać;
  https://strana.ua/articles/analysis/266593-u-kitajskoho-vladeltsa-motors-sichi-nachalis-finansovye-problemy-chto-budet-s-predprijatiem.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Tłumaczenie własne fragmentu artykułu

   „W chińskich mediach niedawno padły zdania, że przejęcie firmy „Motor Sicz” nie ma już większego sensu, ponieważ „chińscy producenci stworzyli silnik WS-15 odpowiedni pod każdym względem dla myśliwców 4. generacji”. To, czy do opracowania tego silnika zastosowano technologię (wykradzioną) Motor Sicz, nie jest jasne”

   Komentarz: Za pewne stało się to co było od dawna do przewidzenia. Podstawiona spółka z Chin przejęła know-how i plany ukraińskiej spółki. Teraz inwestowanie w upadająca spółkę nie ma najmniejszego sensu-w końcu główne cele zostały osiągnięte. Władze w Kijowie zapewne mogłyby pomyśleć o jakiejś pomocy, ale w dobie kryzysu brakuje środków.

   Polubione przez 4 ludzi

  • Wspólczezna norma, kiedyś BDSM(ovement) nawoływał do wycofywania się inwestycji europejskich i amerykańskich, (w UE się na ogół udawało, bo UE dążące do pozyskania wpływów wśród Palestyńczyków, musiało być „propalestyńskie”) z Izraela. Teraz ameryański Biały Dom, nawołuje do bojkotu ChRL.

   Polubione przez 4 ludzi

 6. I tradycyjne już „njusy” z Ukrainy, czyli dwie eksplozje w jednym z budynków mieszkalnych w Kijowie, gdzie podobno „produkowano narkotyki”. Na razie brak informacji o potencjalnych ofiarach;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4227570-v-kyevskoi-mnohoetazhke-prohremely-vzryvy
  Pod siedzibą Biura Prezydenta Ukrainy protesty (m.in płoną opony) „weterany ATO” którzy oskarżają obecnego Prezydenta Ukrainy o „kapitulanctwo” i „sprzedaż narodowych interesów” (wiadomo komu);
  https://strana.ua/news/266759-pod-ofisom-prezidenta-podozhhli-shiny.html
  W nocy spalono motocykl oraz zniszczono granatem samochód należące do”figurantów” sprawy karnej przeciwko bratu szefa Biura Prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka, który miał ‚załatwiać miejsca pracy za pieniądze”;
  https://strana.ua/news/266740-fihurantam-po-delu-o-plenkakh-ermaka-sozhhli-mototsikl-i-brosili-hranatu-v-avto.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Jakiś czas temu publikowałem oświadczenie rządu w Kijowie na temat sytuacji w szpitalach w związku z koronawirusem. Według oficjalnej narracji rząd panował nad sytuacją.
  Tymczasem dzisiaj znalazłem artykuł z mediów prywatnych, który wprost mówi, że w związku z epidemią i „reformami” wprowadzonymi ostatnimi czasy, cały system służby zdrowia na Ukrainie może się załamać.
  https://www.unian.info/society/pm-comments-on-further-steps-by-government-to-mitigate-quarantine-restrictions-10992353.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. „Z życia weteranów ATO”. Po dzisiejszych ‚występach” pod Biurem Prezydenta Ukrainy w Kijowie, czyli m.in paleniu opon, policja zatrzymałą ‚weterana ATO”, zdeklarowanego geja z tzw. baonu ‚Donbas” oraz „weterankę ATO” która onegdaj „zasłyneła” z awantury jaka urządziła kierowcy „marszrutki” który puszczał w niej rosyjskie seriale;
  https://strana.ua/news/266789-stalo-izvestno-kto-pozhoh-shinu-pod-ofisom-prezidenta-.html
  Plus libacja alkoholowa w Kijowie w której brał udział ‚weteran ATO” połączona z grillem zakończyła sie awanturą w trakcie której „witiran” nadział swojego „kompana od kielicha” na szpikulec. Podobno poszło o przynależność państwową Krymu;
  https://strana.ua/news/266803-atoshnik-protknul-druha-shampurom-iz-za-kryma.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Nowa awantura dyplomatyczna wywołana przez Kijów, tym razem z Turcją. Ambasador Ukrainy w tym państwie zagroził ze już nie przyjadą do niego ukraińscy turyści, po tym jak 9 maja po znanym tureckim kurorcie wypoczynkowym Alanya jeździł samochód z którego rozbrzmiewała radziecka pieśń „Katiusza”;
  https://strana.ua/news/266824-turtsiju-prihrozili-ostavit-bez-ukrainskikh-turistov-iz-za-pesni-katjusha.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. OT światowe, czyli kolejna odsłona „wojny amerykańsko – chińskiej”. Pojawiły sie informacje o tym ze Pekin szykuje sie do zerwania pierwszej części porozumienia jakie zawarł z Waszyngtonem w styczniu tego roku po niedawnej „wojnie celnej” pomiędzy obu państwami. Powodem takiej decyzji maja być oskarżenia USA wobec Chin w związku z epidemią koronawirusa w tym także domaganie się „finansowej rekompensaty”;
  https://korrespondent.net/world/4227738-kytai-hotov-razorvat-torhovuui-sdelku-s-ssha-smy
  Z kolei naukowcy chińscy o dziwo wspólnie z naukowcami australijskimi mieli wykryć dowody wskazujące na naturalne pochodzenie koronawirusa (SARS-CoV-2) w szczególności na jego „powiazania” z pokrewnym wirusem wystepujacym u nietoperzy;
  https://korrespondent.net/tech/4227638-uchenye-nashly-dokazatelstvo-estestvennoho-proyskhozhdenyia-SARS-CoV-2

  Polubione przez 4 ludzi

 11. I powrót na Ukrainę, której MSW zabierze się za zbadanie dlaczego w internecie ogólnodostępne stały się dane personalne „milionów Ukraińców”. Podobno ‚wyciek” miał nastąpić z „kilku źródeł” to znaczy „z baz danych różnych departamentów rządowych i organizacji pozarządowych z różnych okresów poprzednich lat” i nie ma żadnego związku z uruchomioną ostatnio aplikacja rządową „Дия”;
  https://strana.ua/news/266815-mvd-zajavilo-o-rassledovanii-fakta-utechki-lichnykh-dannykh-ukraintsev-iz-neskolkikh-baz.html
  Powiązane z tym jest zapewne pojawienie się dzisiaj dziwacznych komunikatów na jednym z kanałów internetowych należących do Biura Prezydenta Ukrainy;
  https://strana.ua/news/266798-v-telehram-kanale-ofisa-prezidenta-ostavili-zahadochnoe-soobshchenie.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. OT z naszego kraju
  Minister rolnictwa wystąpił do prezesa UOKiK o przeanalizowanie aktualnej struktury cen żywności, szczególnie drobiu, wieprzowiny i warzyw. Uważa, że nie ma powodów do znacznego wzrostu cen tych produktów. Minister nie wyklucza wprowadzenia cen maksymalnych.
  https://kresy.pl/wydarzenia/minister-rolnictwa-zdziwiony-skala-wzrostu-cen-zywnosci-nie-wyklucza-wprowadzenia-cen-maksymalnych/
  Bezrobocie na koniec roku ma wynieść około 10%
  https://kresy.pl/wydarzenia/bank-pekao-rewidujemy-w-dol-prognozy-dot-bezrobocia-w-polsce/

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Gościnne występy
  „Policjanci z powiatu kłodzkiego ustalili i zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, którzy strzelali z broni pneumatycznej do kota oraz w szyby budynku” – podała w poniedziałek policja. Grozi im kara nawet 5 lat pozbawienia wolności. Obydwaj mężczyźni są obywatelami Ukrainy.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraincy-postrzelili-kota-i-uszkodzili-szyby-budynku-zostali-zatrzymani-przez-policje/
  Komentarz: O co chodzi z tym strzelaniem do zwierząt i ludzi? To już kolejna w ostatnim czasie informacja jak to pijany obywatel Ukrainy „bawi się” bronią.

  Polubione przez 3 ludzi

 14. W Kijowie doszło dzisiaj do dwóch samobójstw popełnionych przez funkcjonariuszy ukraińskich struktur siłowych. Najpierw pojawiła sie informacja o tym że z rana postrzałową głowy znaleziono żołnierza pełniącego wartę w jednej z jednostek wojskowych w Kijowie…
  https://strana.ua/news/266715-v-odnoj-iz-chastej-vsu-obnaruzhen-trup-voennoho.html
  …a następnie ze w jednym z mieszkań w Kijowie znaleziono zwłoki podpułkownika SBU który miał sobie podciąć żyły w wannie;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4227733-v-kyeve-pokonchyl-s-soboi-podpolkovnyk-sbu

  Polubione przez 4 ludzi

 15. https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bialorus/prezes-banku-nalezacego-do-gazpromu-chce-zostac-prezydentem-bialorusi/

  Dotychczasowy prezes Biełgazprombanku Wiktor Babariko ogłosił, że zamierza wystartować w wyborach prezydenta Białorusi, które odbędą się w sierpniu.

  https://kresy.pl/wydarzenia/dania-przeciwnicy-baltic-pipe-chca-zablokowac-inwestycje/

  W Danii trwa zbiórka podpisów pod petycją do parlamentu ws. wstrzymania budowy rurociągu Baltic Pipe. Do jej podpisywania wezwała m.in. skrajnie lewicowa duńska młodzieżówka

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/szokujacy-reportaz-ap-z-ukrainy-przepelnione-szpitale-sekcje-zwlok-pod-golym-niebem/

  Pracownicy medyczni w maskach i kombinezonach ochronnych własnej roboty oraz z foliowymi torbami na butach, przepełnione szpitale, sekcje zwłok przeprowadzane pod gołym niebem – to obraz ukraińskiej służby zdrowia w dobie walki z epidemią koronawirusa w reportażu Associated Press.

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/azja-pacyfik/chinscy-uczniowie-wracaja-do-szkol-video/

  Już prawie połowa przedszkolaków, uczniów i studentów w Chińskiej Republice Ludowe wróciła do odbywania zajęć w swoich placówkach.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.