Wojna domowa na Ukrainie 13.05.2020r.- 1789 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 63.

Pełnomocnik przedstawiciela Rosji w grupie kontaktowej w Mińsku, Borys Gryzłow ogłosił, że Rosja zrobi wszystko, aby zakończyć walki w Donbasie.

Jednocześnie Gryzłow obiecał pełne wsparcie Moskwy w celu zaprowadzenia spokojnego życia dla mieszkańców żyjących w regionie.

„Rosja, jako pośrednik w Grupie Kontaktowej ds. Rozstrzygania Sytuacji na Ukrainie, wykonuje celowe prace i będzie nadal robić wszystko, co konieczne, aby zakończyć działania wojenne i ustanowić spokojne życie w Donbasie. Nasze działania opierają się na porozumieniach z Mińska zatwierdzonych rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ, które nie pozwalają nikomu decydować o losie Donbasu bez uwzględnienia woli i udziału jego ludności”– powiedział Gryzłow.

Jednocześnie podkreślił, że lud Donbasu kosztem niewiarygodnych wysiłków i strat bronił i nadal broni prawa do swobodnego i godnego rozwoju.

„Przez te wszystkie lata, w warunkach wojny, ekonomicznej, transportowej i finansowej blokady, broniliście swojego prawa do wolności myśli, wolności słowa, języka ojczystego, dziedzictwa historycznego i kulturowego oraz bliskich związków z Rosją. I co najważniejsze- prawa do życia!”– podkreślił Gryzłow.

*

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, pomimo to, że ilość ukraińskich ostrzałów zmalała, to nadal kierowano je w stronę celów cywilnych.

I tak, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 05:55 a 19:30, przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (1 ostrzał, 7 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (4 ostrzały, 42 pociski) oraz przeciwpancernego granatnika SPG-9 (1 ostrzał, 2 granaty), tym sposobem 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane wczoraj przez ukraińskich żołnierzy były okolice i obrzeża Doniecka (Jasinowata i Staromichajłowka oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja), a także na południowym odcinku frontu (Jasnoje i Pietrowskoje).

Łącznie minionej doby w wyniku ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 76 pocisków (wobec 59- w odniesieniu do dnia poprzedniego), w wyniku czego zostały uszkodzone trzy domy jednorodzinne w miejscowości Staromichajłowka znajdujące się przy ulicy Szewczenki nr. 18 i Lenina nr. 102 i 104, tam też został rany przebywająca w swym domu przy ulicy Szewczenki nr. 18, 52-letnia kobieta.

Poza tym, w miejscowości Jasnoje zostały jeszcze uszkodzone dwa obiekty mieszkalne znajdujące się przy ulicy Lenina nr. 26 m. 4 i nr. 28.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/ Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 13 травня 2020 року.

Минулої доби збройні формування Російської Федерації 9 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібрів 120 мм та 82 мм, а також протитанкового ракетного комплексу, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Застосовуючи штатне озброєння, українські воїни своєчасно реагували на ворожі збройні провокації та прицільним вогнем змушували противника відмовитись від продовження обстрілів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” біля Павлополя та двічі поблизу Старогнатівки противник обстрілював позиції Об’єднаних сил з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
По околицях Опитного окупанти задіяли великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.
На обстріли противника Об’єднані сили дали результативну та адекватну відповідь, тож окупанти згорнули свою активність.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” ворог двічі обстріляв оборонців Кримського, використавши міномети калібру 120 мм, а також гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.
Поруч з Луганським окупанти тричі порушували режим припинення вогню, застосувавши 82 мм міномети, протитанковий ракетний комплекс, гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.

Внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

Злочинні дії російських окупантів безкарними не залишилися – наші воїни відкрили прицільний вогонь по опорних пунктах російських найманців. Завдяки відвазі та рішучості військовослужбовців зі складу Об’єднаних сил ворог був змушений припинити свої злочинні дії.

За даними розвідки, 12 травня українські військовослужбовці поранили п’ять російських окупантів.

Від початку поточної доби в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” біля Гнутового противник вів вогонь з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Українські воїни у відповідь рішуче застосували чергові вогневі засоби та припинили ворожі провокації.

За поточну добу втрат серед українських захисників немає.
Випадків захворювання на коронавірусну інфекцію серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!

Zobacz tłumaczenie

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

67 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.05.2020r.- 1789 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem wywiad jaki udzieliła Natalia Pokłońska ukraińskiemu dziennikarzowi Gordonowi (jest we „wstępniaku), a w którym Pokłońska „przymilała się” do Ukrainy, stał się podstawą do wszczęcia przeciwko niej sprawy karnej przez tzw. Prokuraturę Autonomicznej Republiki Karnej , „organ sądowy” funkcjonujący przy władzach w Kijowie. Oburzenie z powodu wywiadu wyraził tzw. medżlis krymsko-tatarski;
  https://strana.ua/news/266893-intervju-poklonskoj-podoshjut-k-ee-uholovnomu-delu-prokuratura-ar-krym.html

  Polubione przez 6 ludzi

    • Wątpisz w Polkę?!!! Zaśpiewałbym kresową przyśpiewkę o cwanej Polce na melodię skocznej Polki, ale… uszy by CI zwiędły.

     Ps. To co WWP uczynił (zachęcając do bycia miłym wobec Ukraińców) podpada mi pod klasyczny trolling w sokratycznym stylu. Wywołał zamierzony efekt. Teraz Rosjanie i ci normalni Ukraińcy mają ubaw patrząc jak te ukrodebile toczą pianę z pyska.

     Polubione przez 5 ludzi

    • Panie Maniaprzepraszania chciałem napisać koment dlaczego o Pokłońską się nie boję. ale wyszedł mi elaborat, niestety nie mam tak potoczystego stylu jak AdNovum więc zrezygnowałem.

     Zacytuję zatem Otto Von Bismarcka
     ,,Ludzie nie powinni wiedzieć jak się robi kiełbasę i politykę, lepiej im potem końcowy wyrób smakuje i spokojniej śpią”.

     Natalia Pokłońska jako jedna jedyna z całej ,,Jednej Rosji”, powiedziała NIE! w sprawie pierwotnego projektu Reformy Emerytalnej. I co się stało? Ano na scenę wkracza On Sam Putin Zbawca Ludu przed złymi Bojarami i mówi: Nie! Naród mówi nie. Do poprawki!. Oprócz pic na wodę partyjnego hejtu – ZERO – konsekwencji. Dlaczego? Bo to HARCOWNIK w drużynie Putina.

     Inny przykład; Tuż przed przyjęciem zmian do konstytucji nagle wstaje Walentyna TIERIESZKOWA kosmonautka i zgłasza poprawkę resetującą kadencję Putinowi. Szach mat liberastom

     Można powiedzieć, że ilekroć Putin robi w *uj liberastów używa do tego kobiet o sławnych nazwiskach.
     Rozgłos wśród Ludu niesie się daleko a kop w jaja przez kobietę w tej kulturze mężczyznę boli szczególnie.

     Nie wykluczam, że być może ,,woda sodowa” uderzyła jej do głowy i ten trolling jest jej własną inicjatywą, a to już była by niesubordynacja i zapewne tak jak piszesz ten wywiad może być końcem jej politycznej kariery.

     Polubione przez 4 ludzi

 2. Witam,
  Na początek info które mnie dość mocno zszokowało.

  Pandemia wyciągnęła na światło dzienne nielegalny proceder handlu macicą do wynajęcia. Stało się to za przyczyną ukraińskiej agencji pośrednictwa, która umieściła w sieci film pokazujący kołyski z 46 niemowlakami, czekającymi na odbiór przez zamawiające je pary. Według włoskiej prasy, która nagłośniła całą sprawę na Ukrainie jest co najmniej 500 dzieci urodzonych przez surogatki, z którymi w obecnej sytuacji ograniczeń wywołanych pandemią kliniki nie wiedzą co zrobić.
  https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2020-05/ukraina-dzieci-surogatek.html
  Komentarz: Tak wielkie przedsiębiorstwo nie da się ukryć. Ktoś musiał sprawować pieczę i ochronę nad tym obiektem. Handel ludźmi w XXi wieku w środku Europy.

  Polubione przez 5 ludzi

 3. „Wielka wsypa”, czyli Rada Atlantycka (Atlantic Council) jeden z głównych amerykańskich „think-thanków” informujac że przeciwko byłej p.o. minister zdrowia Suprun na Ukrainie szykowana jest „poważna sprawa karna” (za prowadzoną przez nią nieudolnie „reforme” ukraińskiej służby zdrowia), zdradził że jest ona w dalszym ciągu obywatelką USA. Sama Suprun cały czas temu zaprzeczała gdyż obowiązujace na Ukrainie prawo zabrania by urzędnicy posiadali podwójne obywatelstwo;
  https://strana.ua/news/266924-protiv-suprun-budet-vozbuzhdeno-uholovnoe-delo-atlantic-council.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Jeszcze w temacie informacji przekazanych przez Radę Atlantycką (Atlantic Council) okazuje się ze USA sa niezadowolone z powodu niedawnych „czystek” w ukraińskich władzach. M.in za Oceanem nie podoba się że odwołano „tęczowego” szefa ukraińskich służb celnych Nefedowa, a także prokuratora generalnego Riaboszapkę;
   https://strana.ua/news/266931-atlantic-council-vstali-na-zashchitu-rjaboshapki-verlanova-i-nefedova.html

   Polubione przez 6 ludzi

  • Warto jeszcze dodać pare słów o samej Radzie Atlantyckiej (Atlantic Council) która za Oceanem powiązana jest raczej z Demokratami i „ideologicznie” można ja określić jako „sorosową”. Jest i „polski slad” w jej ostatniej działalności, czyli „Michał Kobosko odchodzi z Atlantic Council i współpracuje z Hołownią”;
   https://wiadomosci.onet.pl/kraj/michal-kobosko-odchodzi-z-atlantic-council/9835kqj
   Widać wiec pewne podobieństwa w „Projekcie Hołownia” z wcześniejszym „Projektem Zelenskij” na Ukrainie…

   Polubione przez 6 ludzi

  • Odwołania powodowane były czynnikami politycznymi. Zeleński rozbudził nadzieje na lepsze jutro dla Ukrainy. Jego deklaracje, że uda się zwiększyć PKB kraju o 40% (za jego kadencji) polepszyć jakość życia mieszkańców i budowa tysięcy kilometrów dróg obecnie mogą zakrawać na szyderstwo.
   Zamiast wzrostu po dwóch latach będzie spadek, zamiast polepszenia jakości życia -pogorszenia („reforma zdrowia”, większe daniny dla państwa i płace realne które spadły). Ogólnie kraj jest w rozsypce-oligarchowie walczą o resztki z ukraińskiej gospodarki, Prezydent nie panuje nad sytuacją, a problemów nie ubywa, ba pojawiają się nowe.
   W tej sytuacji KONIECZNE były kozły ofiarne. Pytanie co dalej? W tym roku gospodarka Ukrainy doświadczy poważnego wstrząsu- straci około 5% PKB. W 2021 przewidywano spory wzrost jednak obecnie mocno w to powątpiewam. Główną bolączką jest kryzys w rolnictwie spowodowany suszą. W 2020 Ukraina chwaliła się rekordową sprzedażą zbóż na rynki zagraniczne-jednocześnie w wyniku suszy tegoroczne zbiory będą dużo niższe od oczekiwanych.
   Mali i średni rolnicy na skutek wahań kursu hrywny/suszy i koronawirusa stracą płynność finansową. Tylko więksi gracze będą mogli myśleć o zwiększeniu produkcji w przyszłym sezonie. Mniejsze zbiory oznaczają mniejsze zapasy zbóż i mniejsze limity eksportu na przyszły rok, a to przełoży się na mniejsze zyski z eksportu (40% eksportu Ukrainy to produkty rolne).

   Polubione przez 6 ludzi

   • Po tym jak ‚zainterweniowała” Rada Atlantycka (Atlantic Council) widać ze na odwołania głowny wpływ miała walka frakcyjna w proprezydenckim ugrupowaniu „Sługa Narodu”, czyli starcie (na pewno) pomiędzy „SOROSiętami” (którzy wspierali odwołanych), a…i tu rodzi się pytanie bo ich najzagorzalsi przeciwnicy czyli „kołomojczycy” też obecnie znajdują sie „w odstawce”, wyglada wiec na to że do głosu dochodzi jakaś kolejna frakcja.

    Polubione przez 5 ludzi

 4. Ot światowe, „węgierski filantrop” George Soros oskarżył o doprowadzanie do rozpadu UE…Niemcy. Według tego „miłosnika otwartych drzwi” (ale nie we własnych rezydencjach) po tym, jak niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał za nielegalny zakup obligacji rządowych państw UE przez Europejski Bank Centralny , inne państwa UE również mogą pójść za tym przykładem i odmówić przestrzegania prawa ustanawianego przez władze UE;
  https://strana.ua/news/266726-soros-nazval-uhrozoj-dlja-evrosojuza-reshenie-ks-hermanii-po-evropejskomu-tsentrobanku.html
  Ps. Jak widać nawet „obrona wolności i demokracji” ma swoje granice, a wytycza je oczywiscie sam „węgierski filantrop”…

  Polubione przez 6 ludzi

 5. „Apocalypse Now!’, czyli ‚sytuacja ww dalszym ciągu nie jest pod kontrolą”. Po dwóch dniach spadku liczby zgonów, dzisiaj dwukrotny wzrost liczby zgonów z powodu COVID-19, co zauważyły nawet proPiSowskie portale informujac nawet o tym że prognozy amerykańskich naukowców na temat rozwoju epidemii tylko się pogarszają, zamiast polepszac;
  https://dorzeczy.pl/swiat/139835/zmarlo-juz-ponad-82-tys-osob-tragiczne-dane-z-usa.html
  https://www.interfax.ru/world/708365
  https://www.worldometers.info/coronavirus/country/us/

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Epidemia koronawirusa na Ukrainie, najnowsze dane w temacie w linku;
  https://strana.ua/news/266836-koronavirus-v-ukraine-13-maja-vse-hlavnye-novosti-o-pandemii-i-karantine.html
  Za najbardziej niebezpieczne na świecie pod względem możliwości zarażenia się chorobami zostały uznane lotniska w okolicy stolicy Ukrainy Kijowa oraz w ukraińskich Czerniowcach;
  https://strana.ua/news/266881-borispol-zhuljany-i-chernovtsy-tri-aeroporta-v-spiske-samykh-opasnykh-po-koronavirusu-v-mire.html
  Trwa „majdan kwarantannowy”, centrum Kijowa zablokowali autobusami ukraińscy przewoźnicy domagający sie od władz zniesienia ograniczeń dotyczących przewozów pasażerskich;
  https://strana.ua/news/266905-v-kieve-perevozchiki-protestujut-protiv-karantina.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. OT światowe, czyli ‚wpadka” FBI które przez „przypadek” miało dopuścić do wycieku tajnych danych na temat powiązań Saudyjczyków z zamachami z 11 wrzesnia 2001 roku;
  https://news.yahoo.com/in-court-filing-fbi-accidentally-reveals-name-of-saudi-official-suspected-of-directing-support-for-911-hijackers-224555851.html
  Polskie streszczenie;
  https://www.o2.pl/informacje/olbrzymia-wpadka-fbi-wyjawilo-rzadowy-sekret-maja-dowod-mowia-o-przelomie-6509957844363393a
  I teraz pojawia się pytanie dlaczego akurat teraz doszło do ‚wpadki’? Czyżby był to kolejny przejaw „dyscyplinowania” Saudów po ich ostatnich „wybrykach” na rynkach ropy naftowej?

  Polubione przez 6 ludzi

 8. Cenię fakt, że w kwestii Donbasu („Republik Ludowych” ORDŁO), Rosja mówi to co ma na myśli „tekstem jawnym”, a nie tak jak UE, wpuszczona w medialne maliny przez USA/NATO, obawiająca się prawdy, dopasowywująca swoje wypowiedzi do narracji „made in USA”. Wbrew zwolennikom tej ostatniej siły, jestem zwolennikiem wspólpracy europejsko-rosyjskiej, w tym dalszego zasieśniania wzajemnego szacunku w „bratnich” relacjach i realizacji wspólnych interesów. Dlatego też nie podobają mi się zabiegi Polskiej Rzeczpospolitej Wallenrodzkiej.

  Polubione przez 6 ludzi

 9. Sejm w Kijowie podjął decyzję o zaocznym aresztowaniu byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Polityk jest podejrzany o organizację ścigania i zabójstw protestujących w Kijowie w 2014 roku.
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25940309,ukraina-zaoczny-areszt-dla-wiktora-janukowycza-byly-prezydent.html
  Komentarz: Czyli narracja w sprawie masakry niebiańskiej sotni już się nie zmieni. Władze w Kijowie forsują tylko jedną politycznie poprawną linię-wszystko to wina Janukowycza i Putina rzecz jasna.

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Premier Ukrainy Denys Szmyhal we wtorkowej rozmowie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel wyraził nadzieję na to, że jej kraj podczas prezydencji w Radzie UE w 2020 r. da jasny sygnał w sprawie europejskiej przyszłości Kijowa – napisano w komunikacie ukraińskiego rządu.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-szmyhal-mamy-nadzieje-na-jasny-sygnal-berlina-ws-naszej-europejskiej-przyszlosci,393549.html
  Komentarz: Nie wiem czy ci ludzie głoszą takie hasełka po to by wzmocnić swoją nikłą siłę przetargową, czy rzeczywiście wierzą w te bzdury. Berlin nie ma ochoty włączać Ukrainę w struktury UE. Kraj ma spore problemy finansowe i nie ma środków (podobnie jak inne kraje UE) by „inwestować” w tak skrajnie skorumpowany kraj jak Ukraina.
  Możliwa jest częściowa rewizja umowy stowarzyszeniowej, która rzeczywiście jest niekorzystna dla Kijowa. Tym bardziej, że głównymi stratnymi będą kraje grupy wyszehradzkiej – to tam Ukraina wysyła gros swego eksportu towarów rolniczych (UE), zatem zniesienie kolejnych ceł nie spowoduje większych strat dla Niemiec.

  Polubione przez 6 ludzi

 11. Rada Najwyższy Ukrainy, w końcu po wielu miesięcznych „bojach”, przyjęłą tzw. prawo antykołomojskie, czyli ustawę dotyczącą ukraińskiego systemu bankowego, która m.in powoduje ze oligarcha Kołomojski nie bedzie mógł odzyskać kontroli na „PrivatBankiem” (przez „nacjonalizacją” za Poroszenki największy bank komercyjny na Ukrainie). Od przyjecia „prawa antykołomojskiego” MFW uzależniał wydzielenie Ukrainie dalszych kredytów. Ukraiński portal „Strana.ua” w artykule na ten temat zauważył jednak że w ustawie znajduja sie „furtki” które może wykorzystać Kołomojski by sądownie domagać się „rekompensat” lub nawet odzyskac kontrolę nad „PrivatBankiem”;
  https://strana.ua/news/266913-antikolomojskij-zakon-2571-d-pjat-voprosov-o-dokumente-prinjatom-dlja-mvf.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Jeden z deputowanych Rady Najwyższej, były członek frakcji ‚Sługa Narodu”, wyrzucony z niej za zgłoszenie 6 tys. „poprawek” do „antykołomojskiego prawa” (co doprowadziło faktycznie do przedłużenia jego przyjęcia) Anton Poliakow zarejestrował projekt ustawy odwołującej przyjetą ustawę. Zgodnie z obowiązującą procedurą ukraiński parlament powinien teraz poddać pod głosowanie projekt ustawy Poliakowa, zanim „prawo antykołomojskie” zostanie przekazane do podpisu Prezydentowi Ukrainy, czyli „wejdzie w życie”;
   https://strana.ua/news/267016-poljakov-podal-postanovlenie-ob-otmene-antikolomojskoho-zakona.html

   Polubione przez 5 ludzi

  • MFW zapewne nie zgodzi się KOLEJNY raz pozwolić na machloje prawne w postaci furtek, dwuznacznych przepisów itp. Samo przyjecie ustawy nie daje gwarancji na nowe kredyty-grupa prawników z MFW będzie musiała przeanalizować nowy akt prawny i dopiero ich pozytywna recenzja daje szanse Ukrainie na nową transzę kredytu.

   Polubione przez 4 ludzi

 12. Z wywiadu jaki przeprowadził ze „zdrajczynią” Pokłońską (jak określa się ją na ‚wolnej i demokratycznej” Ukrainie) tłumaczy się ukraiński dziennikarz Dmytro Gordon, który stwierdził ze zrobił to „w celu udokumentowania faktów rosyjskiej agresji” które mają zostać przedstawione przed miedzynarodowym sądem w Hadze…
  https://inforesist.org/pomogal-ukraine-dlya-suda-v-gaage-gordon-obyasnil-pochemu-vzyal-intervyu-u-poklonskoj/
  Ps. Podsumowanie całej „hecy” przez jednego z rosyjskich internautów;
  „Один клоун, другая дура” [On klaun, a ona idiotka]

  Polubione przez 5 ludzi

  • „Один клоун, другая дура” – czyli dobrana para, która bardzo dobrze się rozumie….

   Ciekawe tylko dlaczego, Pokłońska przyznaje się do swego ukraiństwa, a nie do polskości?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

    • No cóż Natka nazwisko ma tylko po ojcu…

     Jaka matka, taka natka… czyli Ukrainka
     – Nie dziwi mnie już nic.

     ,,Jaka słabość, taki grzech – nie dziwi nic.
     Jaka zdrada, taki gniew – nie dziwi nic.

     Pozwoliłem sobie z parafrazować
     słowa piosenki Jacka Cygana.

     Polubione przez 3 ludzi

     • Tym bardziej,że jak na swój młody wiek osiągnęła już – na ten czas – maksimum w swej karierze i sama o tym dobrze wie. Rosyjskie społeczeństwo jak i system sprawowania władzy jest patriarchalny, a polityka kadrowa wiodących partii paternalistyczna, tam chyba tylko ze trzy kobiety być może mają eksponowane stanowiska, ale niewiele znaczące w procesie decyzyjnym.

      A że Nastka rozrabia? A widziałeś fotki Adolfiny ze zlotu partyjnej młodzieżówki? Skromne miała cycuszki i myszkę też skromnie owłosioną. A Ursula von der Leyen? W czasach studenckich słynęła z nieustających balang całonocnych. A pamiętasz te słynne już ,,kurwiki w oczach” Renaty Berger i seksafery w Samoobronie? Natalce jeszcze daleko, daleko do naszych pań udzielających się w polityce.

      Polubione przez 4 ludzi

  • Lokalna patriotka. zwolenniczka kierunku raczej wschodniego niz zachodniego. Pozostała z „ukraińskim narodem Krymu”, przeciw antyrosyjskim radykałom uznających tylko siębie za „jedynie prawdziwy naród ukraiński”. Nie idiotka, Gordon może i tak, ona nie.

   Polubione przez 2 ludzi

    • Jeden z komentarzy:

     „ндрей Чебыкин Наташа. Замечательное интервью. Одно мне не понравилось – как Дмитрий убежденно рассказывал, что националисты на Майдане были руководимые и приплачиваемы со стороны российского ФСБ… Это он искренно в это верит ? Или он вынужден сейчас так говорить ? При этом Дмитрий Гордон забывает напомнить аудитории, что во время Майдана в одном из зданий на Крещатике, целый этаж был заполнен заокеанскими кураторами !”

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 1 osoba

     • Nie zwróciłeś uwagi na meritum tego komentarza:

      „Одно мне не понравилось – как Дмитрий убежденно рассказывал, что националисты на Майдане были руководимые и приплачиваемы со стороны российского ФСБ”

      Wiesz jaką siłę rażenia ma ta hipoteza Gordona?

      Otóż, okazuje się, że kwaczelnik wraz z jego świtą wykonywali na Majdanie robotę dla KGB. Oczywiście wliczając w tą grupę Kukiza i wielu innych przedstawicieli Zachodu, którzy wspierali Majdan…

      Widzisz jakich czasów dożyliśmy.

      Pozdrawiam.

      Polubione przez 1 osoba

 13. Kolejna „głosna” dymisja w kijowskiej „wierchuszce”, czyli ze stanowiskiem „żegna się” dyrektor generalny ‚Naftohazu” Jurij Witrenko. „Oficjalnie” jako powód swojej dymisji Witrenko podał…„Brak woli politycznej do walki z rosyjską agresją” ze strony obecnych władz Ukrainy, a nieoficjalnie mówi się o narastającym konflikcie z prezesem ‚Naftohazu” Kobolewem którzy „osobiście się nie lubią”. Ukraińscy eksperci d/s energetyki zwracaja także uwagę na to ze o odwołaniu Witrenki jego zwiazanie się z oligarchą Kołomojskim, który miał mu zapewnić większe wpływy, a tymczasem sam traci wpływy na swojego „protegowanego”, czyli obecnego Prezydenta Ukrainy;
  https://strana.ua/news/267035-vitrenko-ukhodit-iz-naftohaza-i-kritikuet-koboleva-analiz-pretenzij.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli rząd „w skowronkach” jak to to „skutecznie zwalcza koronawirusa”, a tymczasem coraz gorsze informacje nadchodzą ze śląskich kopalń…
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-05-13/nowe-przypadki-koronawirusa-najwiecej-na-slasku/?ref=slider_1491573
  https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-na-slasku-zakazonych-jest-juz-ponad-1-2-tys-gorn,nId,4493384
  https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-na-slasku-epicentrum-widac-jak-na-dloni-6510043671635585a.html
  Przypomina się stare (ale jare) powiedzenie „Dlaczego jeżeli jest tak dobrze, to jest tak źle?”

  Polubione przez 5 ludzi

 15. I powrót na Ukrainie, gdzie obwód odeski dotkneła katastrofalna susza, porównywalna tym co się działo w „latach głodowych” w ZSRR po IIWŚ, czyli po 1945 roku kiedy rolnictwo praktycznie funkcjonowało z powodu straszliwych zniszczeń wojennych. Z apelem o pomoc dla rolników z obwodu odeskiego, którzy alarmują że moga stracić nawet 90 % zbiorów, do władz w Kijowie zwrócił się gubernator obwodu odeskiego;
  https://strana.ua/news/267044-iz-za-zasukhe-v-odesskoj-oblasti-hubernator-prosit-pomoshchi-u-kabina-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Tymczasem amerykański ‚Bloomberg” informuje o tym ze budowa „najbardziej kontrowersyjnego gazociągu [tzn. Nord Stream 2] zbliża się do końca”. Opublikowane w artykule zdjecia satelitarne pokazują że okręt ‚Akademik Czerski” który ma dokończyć budowę gazociągu, dopłynał do niemieckiego portu Mukran gdzie znajduje się „baza logistyczna budowy”, załadował potrzebne materiały (tzn. rury) a nastepnie uda się na miejsce „budowy” gazociągu;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-05-13/the-world-s-most-controversial-gas-pipeline-is-nearing-its-endgame

  Polubione przez 6 ludzi

 17. OT światowe, czyli pojawiła się informacja ze państwa zrzeszone w ramach tzw. OPEC+ po tym jak wcześniej zadecydowały o zmniejszeniu wydobycia ropy naftowej teraz miały uzgodnić że wstrzymują jej eksport. sama Arabia saudyjska która jest najwiekszym eksporterem ropy naftowej na świecie miała zadecydować o zmniejszeniu eksportu swojej ropy o 17% a także o dalszym zmniejszeniu jej wydobycia;
  https://korrespondent.net/business/financial/4228255-strany-opek-vmeste-s-dobychei-snyzhauit-eksport-nefty

  Polubione przez 6 ludzi

 18. Ot z naszego nieszczęsnego kraju, czyli ‚Projekt Hołownia” ciąg dalszy. Cytat ‚Wiemy, ile sztab Szymona Hołowni zapłacił za zasięgi w mediach społecznościowych”;
  https://businessinsider.com.pl/polityka/wybory-prezydenckie-2020-platne-zasiegi-szymona-holowni/5ky8msb
  I jeszcze w temacie kto stoi za owym projektem radze zwrócic uwagę na „przywództwo”;
  https://en.wikipedia.org/wiki/Atlantic_Council
  A także przypomnienie o możliwym „ukraińskim śladzie” w całym „projekcie”, czyli finansowaniu Rady Atlantyckiej przez osławioną ukraińską spółkę „Burisma’. Cytat „Burisma donated between $100,000 and $250,000 to the Atlantic Council last year, according to its annual report, and sent executives to speak alongside the think tank’s experts at several conferences”;
  https://www.ft.com/content/3c3e0aec-e2a2-11e9-b112-9624ec9edc59

  Polubione przez 5 ludzi

 19. „Haniebna zdrada” ze strony Germanistanu (dawniej Niemcy) gdzie z wizytą, pomimo ciążących na nim sankcji, pojawił się zastępca Administracji Prezydenta Rosji Dmitrij Kozak. Służby prasowe niemieckiego rządu tłumacząc sie dlaczego do tego doszło miały stwierdzić że wizytę rosyjskiego urzędnika potraktowano jako „ważny wyjątek” który ma pomóc w „rozwiązaniu konfliktu na wschodzie Ukrainy”;
  https://ria.ru/20200513/1571403270.html

  Polubione przez 5 ludzi

 20. Dla zainteresowanych, artykuł o niesławnym Konsulu Ukrainy w Hamburgu Wasylu Maruszczyńcu który ‚zasłynął” z pozowania w umundurowaniu armii III Rzeszy oraz głoszonej przez siebie ‚Mein Kampf” z Żydami oraz Polakami, Rumunami i Węgrami. Od tych trzech nacji bowiem chce „wyzwolić przygraniczne ziemie ukraińskie które one okupują”. Warto przypomnieć że po tym jak o ekscesach Maruszczyńca stało się głośno MSZ Ukrainy ‚z hukiem” go wywaliło a ten z zemsty poszedł do ukraińskiego sądu i wygrał sprawę o przywrócenie mu praw urzędnika ukraińskiego MSZ;
  https://zaborona.com/ru/konsul-i-ego-borba/

  Polubione przez 5 ludzi

  • Żałosny przykład neobanderyzmu. Kraj nawet nie z kartonu a z cienkiej tektury, skorumpowany, biedny, podzielony nie radzący sobie właściwie z każdym aspektem, a żąda ziem sąsiadów (chociaż po prawdzie to te kraje mają większą legitymizacje do spornych terenów).

   Polubione przez 5 ludzi

 21. Zdrada ze strony Polski 🙂
  Na wniosek Polski Copa i Cogeca wyraziła sprzeciw wobec planów udzielaniu jakichkolwiek dalszych koncesji na eksportowane przez Ukrainę produkty rolne. Jej zdaniem obecna sytuacja na europejskich rynkach rolnych wyklucza dalsze pogłębianie liberalizacji handlu.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/COPA_COGECA
  https://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/organizacje-rolnicze-nie-chca-dalszej-liberalizacji-handlu-z-ukraina,184947.html

  Polubione przez 5 ludzi

 22. Ukraińscy twórcy kultury zorganizowali we wtorek wieczorem akcję „Stop kwarantannie w kulturze”, mającą na celu zwrócenie uwagi na problemy przedstawicieli tego sektora podczas pandemii i zaapelowanie do rządu o podjęcie działań na rzecz wsparcia branży rozrywkowej i artystycznej.
  Organizatorzy akcji zwracają uwagę, że w związku z ograniczeniami wdrożonymi w ramach walki z pandemią koronawirusa ok. 250 tys. pracowników branży artystycznej i rozrywkowej – muzyków, aktorów, pracowników kin itp. – zostało bez pracy.
  http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/290220.html

  Polubione przez 3 ludzi

 23. Wszystkie pożary leśne w strefie wokół nieczynnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu na północy Ukrainy zostały zlikwidowane – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Pożary wybuchły tam 4 kwietnia.
  https://www.tvp.info/48030535/pozar-w-strefie-czarnobylskiej-prezydent-ukrainy-wydal-oswiadczenie
  Komentarz: Nie nazwałbym tego sukcesem=przez miesiąc paliło się wokół strefy wykluczenia, a niedofinansowane, zbyt nieliczne i słabo wyposażone jednostki straży pożarnej nie dawały rady opanować sytuacji. Sytuację uratowały deszcze i to, że większość terenów …wypaliła się.

  Polubione przez 4 ludzi

 24. Zamieszanie wokół eksportu zbóż na Ukrainie. Jak uspokaja rząd w Kijowie zapasy zboża wystarcza na 6 miesięcy (do kolejnych zbiorów) i można dalej eksportować ziarno za granice.Jednak limit ustalony na 20.2 mln ton zbliża się niebezpiecznie do końca. Spółki mogą próbować sprzedać ziarno bez zgody państwa i tym samym narazić kraj.
  https://www.unian.info/economics/wheat-reserves-ukraine-has-enough-grain-for-six-months-pm-shmyhal-10995230.html

  Polubione przez 4 ludzi

 25. W marcu tego roku policja z regionu Mikołajowa wykryła nielegalną kopalnię kryptowalut. Na opuszczonej farmie znaleziono 500 koparek. Funkcjonariusze biorący udział w akcji postanowili wynieść z niej korzyści dla siebie.
  W momencie nalotu na nielegalną kopalnię przebywał tam jej operator. Na początku policjanci próbowali wyłudzić od niego 30 000 USD, proponując rozwiązanie problemu bez procesu. Ponadto zażądali także hasło do jego portfela kryptowalut. Ponieważ górnik nie chciał zgodzić się na stawiane warunki policjanci zaczęli go torturować. Bili go do momentu aż zdradził swój klucz prywatny.
  https://cryps.pl/ukraina-policjanci-pobili-gornika-i-kopali-kryptowaluty-na-przejetym-sprzecie/

  Polubione przez 5 ludzi

 26. W spółkach państwowych na Ukrainie zasiadają dwa rodzaje osób: nieliczni specjaliści i osoby powiązane z oligarchami które wykonują polecenia swoich beneficjatorów.
  Gdy „beton” zdecyduje, że jakiś specjalista jest niewygodny-zwalnia się taka osobę. Tak było między innymi z Panem Balczunem, a teraz z Jurijem Witrenko.
  https://biznesalert.pl/rosja-ukraina-naftogaz-gazprom-spor-trybunal-gaz-energetyka/
  https://biznesalert.pl/naftogaz-ukraina-rosja-gazprom-gaz-energetyka-trybunal/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.