Wojna domowa na Ukrainie 15.05.2020r.- 1791 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 65.

Zastępca szefa administracji prezydenckiej Dmitrij Kozak, udał się z wizytą do Berlina, aby negocjować ze stroną niemiecką w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie.

Kozak zwrócił uwagę na to, że konsultacje odbyły się w biurze kanclerza federalnego, dialog był konstruktywny i odbywał się w „duchu zrozumienia”.

Według niego uczestnicy konsultacji uzgodnili „dalsze wspólne działania na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu”, a także „wiele trudnych zadań, które należy wykonać, w tym interakcje z przedstawicielami Donbasu na Ukrainie w formacie normańskim”.

„Konsultacje te nadadzą dodatkowy impuls do zintensyfikowania negocjacji”– stwierdził Dmitrij Kozak.
 
Jednocześnie podkreślił, że przedwczesne jest mówienie o konkretnych wynikach; „decyzje powinny być podejmowane przez trójstronną grupę kontaktową lub w ramach formatu normańskiego”.

Zastępca szefa administracji prezydenckiej Dmitrij Kozak, na zaproszenie strony niemieckiej, przybył na jednodniową wizytę roboczą do Berlina, aby omówić problemy dotyczące południowo-wschodniej Ukrainy i spotkać się z asystentem Merkel, „ponieważ nigdy nie spotkali się osobiście”.

Dmitrij Kozak pracuje w administracji prezydenckiej od lutego br. gdzie nadzoruje on m.in. kwestię ukraińską.

Natomiast w odniesieniu do tej wizyty, minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba powiedział, że Kijów z góry wiedział o negocjacjach zastępcy szefa administracji prezydenckiej Dmitrija Kozaka w Berlinie i stwierdził, że „nie mówimy tu o żadnych zakulisowych grach”.

Według niego Kozak został zaproszony do negocjacji w Berlinie ze względu na brak postępów we wdrażaniu porozumień mińskich, a także ze względu na aktywne podejście strony ukraińskiej, która oferuje nowe inicjatywy, w szczególności w celu zwiększenia poziomu reprezentacji w trójstronnej grupie kontaktowej.

„Oczywiście wszystko pójdzie naprzód, jeśli Rosja będzie konstruktywnie nastawiona. Dlatego potrzebne było spotkanie w Berlinie. Nawiasem mówiąc, dzięki tej logice mój niemiecki odpowiednik, minister Maas, był w stanie po mojej rozmowie z nim przyciągnąć rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Ławrowa do negocjacji w formacie normańskim. Ukraina z góry wiedziała o tej wizycie Kozaka i będzie wiedziała, jak poszło. Współpracujemy z partnerami- nie pertraktujemy się nawzajem za plecami. Dlatego nie mówimy o żadnych grach za naszymi plecami”– cytuje szefa ukraińskiej dyplomacji, agencja informacyjna „RBK-Ukraina”.

Zauważył także, że Ukraina jest wdzięczna stronie niemieckiej „za wysiłki mające na celu przyciągnięcie Rosji do dialogu i poszukiwanie konstruktywnego rozwiązania”.

https://www.rbc.ua/rus/news/ryaboshapk-presledovanie-poroshenko-napominayut-1589446292.html

Wizyta zastępcy szefa administracji prezydenckiej Dmitrija Kozaka w Berlinie została także zauważona przez byłego ministra spraw zagranicznych Ukrainy Pawła Klimkina, wywołując u niego poważne obawy. Tak dowodzi jego wpis zamieszczony na swojej stronie na Facebooku.

Według byłego szefa ukraińskiej dyplomacji, wizyta ta jest dla interesów Ukrainy „negatywną historią, bez względu na to, czy zostaliśmy o niej powiadomieni, czy też nie”.

„To nasza wina, że ​​coś dzieje się za naszymi głowami: kiedy nasi partnerzy dowiadują się z prasy, co dzieje się w procesie pokojowym, w szczególności pomysł utworzenia tak zwanej rady doradczej, delikatnie mówiąc, jest nie inspirujące”– napisał Klimkin.

Przyznał, że bardzo go zmartwił fakt, że negocjacje nie były prowadzone przez telefon, a to „świadczy o potrzebie omawiania poufnych tematów”. Były minister Ukrainy zasugerował, że Niemcy chcą dać Ukrainie sygnał, że powinna trzymać się „formatu normańskiego” i „nie dać się zwieść” dwustronnym kontaktom Niemiec z Rosją.

Dodam tylko, że nie są to już tylko „kontakty dwustronne”, tylko trzystronne, bo kolejnym w nich uczestnikiem jest Francja.

*

A na froncie w Donbasie na jego donieckim odcinku, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy; 05:25 a 21:20, przy użyciu:moździerzy kaliber 120 (2 ostrzały, 20 min) i 82 mm (2 ostrzały, 7 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (2 ostrzały, 120 pocisków) oraz przeciwpancernych granatników SPG-9 (1 ostrzał, 7 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (5 ostrzałów), tym sposobem 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Tym razem ukraiński ostrzał celów cywilnych i terytorium DRL koncentrował się na obrzeżach i w okolicach Doniecka: teren serwisu „Volvo-Center” oraz osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja, a także Wiesiełoje i Staromichajłowka oraz dość intensywny ostrzał był w okolicach Gorłówki, a tam koło Zajcewa i Pantelejmonowki (w wyniku tylko dwóch ostrzałów przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm spadło tam 20 min).

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadły 154 pociski (wobec 233- w odniesieniu do dnia poprzedniego), ale jako że ostrzeliwane były cele cywilne, tym razem spowodowały one znaczne szkody i straty. I tak, w miejscowości Pantelejmowce zostało uszkodzone jedno mieszkanie w bloku wielorodzinnym znajdujące się pod adresem, ul. Winogradnaja nr. 52 m. 10, w okolicy miejscowości Krasnyj Partyzan została uszkodzona linia elektryczna o mocy przesyłowej 110 kW, tam też uszkodzone zostały budynki administracyjne i przepompowni. Poza tym został jeszcze uszkodzony jeden dom w miejscowości Zajcewo przy ulicy Jesienina nr. 3 oraz 5 domów jednorodzinnych znajdujących się w miejscowości Staromichajłowka przy ulicy Żukowskiego nr. 18, 28A, 31, 33 i 41.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 120 i 82 mm, ostrzeliwali okolice wsi Berezowskoje, tym sposobem 1 raz naruszyli warunki rozejmu, nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/ Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 15 травня 2020 року.

Минулої доби збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібрів 120 мм та 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Наші захисники утримуючи оборону діяли мужньо та дали ворожим підрозділам гідну відсіч. Відчувши на собі рішучість дій військовослужбовців Збройних Сил України, окупанти припинили свою активність.

По українських військовослужбовцях, які виконують завдання в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник вів вогонь неподалік Пісків та двічі біля Авдіївки з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Оборонців Верхньоторецького окупанти обстріляли з 82 мм мінометів та гранатометів різних систем.
Поруч з населеними пунктами Новомихайлівка та Красногорівка російські найманці використовували станкові протитанкові гранатомети, а біля Водяного – великокаліберні кулемети.

Захисники України своєчасно реагували на усі ворожі збройні провокації та прицільним вогнем по позиціях противника змушували його відмовитись від продовження обстрілів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” збройні формування Російської Федерації двічі вели вогонь поруч Оріхового. Тут загарбники використовували міномети 120 калібру, гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.
Неподалік Хутора Вільного ворог застосовував 82 мм міномети, а також станкові протитанкові гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.
По околицях Зайцевого російські найманці відкривали вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Втрат серед наших захисників внаслідок ворожих обстрілів не було.

Підрозділи Об’єднаних сил на ворожі спроби загострити ситуацію вздовж лінії зіткнення оперативно та жорстко реагували з наявних вогневих засобів. Ситуація в районі проведення операції надійно контролюється українськими військовослужбовцями.

За даними розвідки, 14 травня українські військовослужбовці знищили одного російського окупанта та ще п’ятьох поранили.

Від початку поточної доби російські окупаційні війська активності не проявляли.

За поточну добу втрат серед українських захисників немає.
Випадків захворювання на коронавірусну інфекцію серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

51 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.05.2020r.- 1791 dzień od nowego rozejmu.

 1. ‚Apocalypse Now!”, kandydat Demokratów na Prezydenta USA Joe Biden wygraża sie w amerykańskich mediach że jak wygra wybory to „nie będzie litosci dla Trumpa” który zostanie osądzony za przestępstwa jakie popełnił podczas swojej prezydentury;
  https://www.msnbc.com/the-last-word/watch/biden-says-he-would-not-pardon-trump-83489861539
  Prezes amerykańskiego ‚Boeniga” o „apokaliptyczny” momencie” w jakim znalazł się przemysł lotniczy oraz możliwych bankructwach najważniejszych linii lotniczych w USA z powodu KORONAKRYZYSU;
  https://www.nbcphiladelphia.com/news/coronavirus/boeing-ceo-says-a-major-airline-could-be-forced-out-of-business/2392969/
  Z kolei ‚BussinesInsider” oskarzył Trumpa o stosowanie „sowieckich metod” w walce z epidemia koronawirusa czyli odmawia uznania pełnego zakresu problemu, zamiast tego ogłoszajac „zwycięstwo nad infekcją” i nadal kłamie na temat rzeczywistego stanu rzeczy…
  https://www.businessinsider.com/trump-coronavirus-plan-looks-like-soviet-union-chernobyl-playbook-2020-5?IR=T

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Co dalej z ekologiczną „zieloną energią” na Ukrainie? Po tym jak pojawiły sie informacje że w związku z jej wprowadzanie, i zastąpieniem w ten sposób energii produkowanej z „atomówek”, Ukraińców czekają gigantyczne podwyżki opłat za nią, a zarobi na tym wszystkim holding DTEK należący do najbogatszego ukraińskiego oligarchy Achmetowa , a zaprotestował przeciwko temu nawet Bank Światowy (jeden z głownych kredytodawców Ukrainy”, w sprawie wypowiedział się premier Ukrainy Szmyhal. Stwierdził on że w okresie kryzysu w sektorze energetycznym kraj nie może sobie pozwolić na najdroższą „zieloną energię” w Europie (warto przy tym przypomnieć że Ukraina jest obecnie jednym z najbiedniejszych państw na kontynencie) i zapowiedział dalsze dyskusje nad „problemem”;
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2020/05/14/660518/

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT światowe, czyli amerykański dyplomata pełniacy funkcję specjalnego przedstawiciela USA w Afganistanie Zalmay Khalilzad broni…Talibów, oskarżając o dokonanie dwóch ostatnich ataków terrorystycznych w Afganistanie (w tym jednego wyjątkowo odrażajacego którego ofiarami stały się niemowlęta) psychopatów z tzw. państwa islamskiego. Wezwał takze Talibów i władze w Kabulu by nie dały się „wciągnąc w pułapkę państwa islamskiego” które chce w ten sposób zakłócić toczace się rozmowy na temat zakończenia pokoju w Afganistanie;
  https://korrespondent.net/world/4228844-ssha-uvereny-chto-za-teraktamy-v-afhanystane-stoiat-ne-talyby

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ciąg dalszy skandalu wokół hotelu ‚Wenecja” w Kijowie w którym odkryto prawie pół setki niemowląt urodzonych przez ukraińskie „matki zastępcze” na zamówienie klientów z zagranicy. Pełnomocnik Prezydenta Ukrainy ds. Praw Dziecka Mykoła Kuleba zapowiedział wprowadzenie zakazu tzw.macierzyństwa zastępczego na Ukrainie porównujac otwarcie to co się dzieje obecnie z tzw. macierzyństwem zastępczym na Ukrainie do handlu dziećmi. Przypomniał takze że tego procederu zakazano m.in w takich krajach jak Indie czy Tajlandia;
  https://strana.ua/news/267313-detskij-ombudsmen-kuleba-za-zapret-surrohatnoho-materinstva-v-ukraine.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. W temacie zabójstwa 3-letniego synka ukraińskiego biznesmena i polityka Wiaczesława Sobolewa, którego dokonał „weteran ATO” próbujacy „sprzatnąc na zlecenie” własnie Sobolewa. Ojciec chłopczyka publicznie zanegował wartość prowadzonego w tej sprawie śledztwa i domaga się osobistego spotkania z Prezydentem Ukrainy zapowiadajac przekazanie mu wszystkich informacji jakie sam zebrał by w ten sposób ‚zapobiec dalszym zabójstwom”;
  https://strana.ua/news/267344-ubijstvo-syna-soboleva-deputat-ne-verit-sledstviju-i-prosit-vstrechi-s-zelenskim.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” o tym jak Poorszenko „z premedytacja” wysłał okrętu ukraińskiej floty wojennej w celu ‚sforsowania” Cieśniny Kerczeńskiej po to by znowu zrobiło sie wokół Ukrainy „głosno” na świecie. Powołano się przy tym na ekspertyzy sporzadzone przez Kijowski Naukowo-Badawczy Instytut Ekspertyz Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy z których m.in wynika ze decyzja o „forsowaniu” została podjeta poza Sztabem Generalnym Ukrainy, ale w „dobrowolnego aktu dowództwa wojskowego” (Poroszenko jako prezydent był głownodowodzącym).
  Dodatkowo okazuje się ze rekompensaty za „straty moralne” jakie ponieśli w wyniku tych działań ukraińscy wojskowi bedzie im musiało wypłacić takze…państwo ukrainskie;
  https://strana.ua/news/267257-uholovnoe-delo-na-poroshenko-po-intsidentu-v-kerchenskom-prolive-materialy-ekspertizy.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Ukraińska codzienność, w Odessie na terenie jednej z tamtejszych jednostek wojskowych „ukrowojak” podźgał nożem innego „ukrowojaka” oraz policjanta który próbował go zatrzymać;
  https://strana.ua/news/267425-v-odesse-voennosluzhashchij-ranil-nozhom-sosluzhivtsa-i-politsejskoho.html
  W Kijowie w jednym z marketów klient zagroził zdetonowaniem posiadanego przez siebie granatu po tym jak obsługa poprosiła go o założenie maseczki. Na szczeście nie zdążył spełnić groźby bo został obezwładniony przez wezwany na miejsce patrol policji;
  https://strana.ua/news/267415-v-kieve-muzhchina-uhrozhal-hranatoj-v-supermarkete-.html
  W jednej z miejscowości obwodu zakarpackiego próbowano podpalić, za pomoca butelki z płynem zapalajacym, dom należący do parlamentarzysty z frakcji ‚Sługa Narodu”;
  https://strana.ua/news/267375-na-zakarpate-pytalis-szhech-dom-sluhi-naroda-mikhaila-laby.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Tymczasem SBU „zajęła się” w końcu słynną sprawą zadźgania na ulicy w Odessie ukraińskiego wojskowego („weterana ATO”) przez „szczyrego ukropatriotę” byłego „lidera” Prawego Sektora w Odessie Serhija Sternenke, oskarżając o „chuligaństwo”…zamordowanego przez Sternenkę mężczyznę…
  https://strana.ua/news/267431-sbu-podozrevaet-dvoikh-ljudej-v-napadenii-na-sternenko.html
  Z kolei ONZ domaga sie od władz w Kijowie wszczęcia śledztwa w sprawie zabójstwa jakiego jesienia 2014 roku na jednym z tzw. blokpostów na Donbasie mieli dokonać funkcjonariusze SBU, a którego ofiarą padł zatrzymany przez nich „do kontroli” mieszkaniec Doniecka, który jechał z zoną oraz nowo narodzonym synkiem;
  https://strana.ua/news/267402-v-oon-napomnili-ob-ubijstve-zhitelja-donetska-kotoroho-nasmert-zapytali-sotrudniki-sbu-v-2014-hodu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. W ukromediach pojawił sie reportaż o tym jak wyglada praca w jednym ze szpitali zakaźnych w Czerniowcach które stały się jednym z „ognisk” koronawirusa na Ukrainie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4228996-na-vydeo-pokazaly-krasnuui-zonu-bolnytsy-v-chernovtsakh
  Tymczasem władze w Kijowie zakazały publikacji statystyk zgonów w obwodzie lwowskim aż do zakończenia wprowadzonej przez nie na terytorium Ukrainy „kwarantanny”;
  https://strana.ua/news/267435-kabmin-zapretil-publikovat-statistiku-smertej-vo-lvovskoj-oblasti-vo-vremja-karantina.html
  W stolicy Ukrainy wykryto kolejne „ognisko” koronawirusa, tym razem w jednym z internatów dla dziewcząt. Wśród przebywajacych w budynku osób jak dotąd stwierdzono 81 przypadków zainfekowania koronawirusem;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4229098-v-kyevskom-ynternate-vyiavyly-81-sluchai-COVID-19

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Odnośnie ‚wstępniaka”, czyli w temacie negocjacji w sprawie zakończenia konfliktu na Donbasie, artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” o tym jak Biuro Prezydenta Ukrainy „sabotuje” rozmowy w MIńsku. Co ciekawe w artykule przypomniano że za „politykę negocjacyjną” Biura prezydenta jeszcze do końca kwietnia tego roku odpowiadała „wolontariuszka ATO” Anna Kowalenko, zatrudniona w urzędzie jeszcze przez Andrija Bohdana jako „zastępca szefa Biura do Spraw Obronnych”. I pomimo jej zwolnienia „linia polityczna” jaka wytyczyła dla Biura obowiazuje dalej;
  https://strana.ua/news/267369-kak-ukraina-v-minske-blokiruet-mery-po-prekrashcheniju-ohnja-na-donbasse.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Pojawiły się prognozy ile budżet ukraiński będzie kosztować spadek przekazów pieniężnych, zwiazany z KORONAKRYZYSEM jakie przesyłali na Ukrainę „ukrogastarbeiterzy” którzy pracowali w Polsce. Jedno z ukraińskich centrów analitycznych (CASE Украина) powołując sie na dane przedstawione przez głównego ekonomistę Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasza Kozłowskiego poinformowało że przekazy zmniejsza się o 30 % przez co ukraiński system finansowy otrzyma w tym roku około 4 miliardy dolarów mniej niz w zeszłym roku;
  https://strana.ua/news/267422-zarobitchane-v-polshe-perevedut-na-30-menshe-deneh-v-2020-hodu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Tak jak jakiś czas temu tutaj napisałem, czyli zachciało się Łukaszence „romansu z Zachodem”, no to teraz ma 🙂 W odpowiedzi na informację podaną szefa MSZ Białorusi o tym ze Białoruś będzie kupować rope naftową z USA, Sekretarz Stanu USA Pompeo miał powiedzieć, że Stany Zjednoczone mogą to robić, ale pod warunkiem spełnienia przez Mińsk szeregu warunków, czyli „rozszerzenia dostępu amerykańskich firm [na Białorusi] i przeprowadzenia reform rynkowych”;
  https://ukraina.ru/news/20200515/1027710812.html
  Fajny cytat z ‚Reuters’a”;
  “The United States urges Belarus to build on the progress it has made to increase the access of American businesses to its market and undertake the market-oriented, trade-liberalizing reforms necessary to advance its WTO (World Trade Organization) accession process,”
  https://www.reuters.com/article/us-global-oil-usa-belarus/first-us-crude-oil-shipment-heads-to-belarus-this-week-pompeo-idUSKBN22R1Z5

  Polubione przez 2 ludzi

 13. „Gościnne występy” Ukroinców w RP, czyli „Policjanci Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu przy współpracy z Biurem Cyberprzestępczości KGP zatrzymali mężczyznę, który nakłaniał dzieci do samookaleczeń, a być może nawet do samobójstwa. 24-letniego obywatela Ukrainy zatrzymano w czwartek, w powiecie bełchatowskim”;
  https://wielkopolskamagazyn.pl/24-letni-obywatel-ukrainy-namawial-dzieci-do-samookaleczen-i-samobojstwa-zostal-zatrzymany/#
  Ps. Wyjątkowy DEGENERAT nawet jak na Ukrainca…

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Przewodniczący komisji d/s energetyki niemieckiego Bundestagu Klaus Ernst komentujac decyzję o tym
  że gazociąg „Nord Stream 2” nie zostanie zwolniony z tzw. dyrektywy gazowej UE…
  https://www.dw.com/pl/nord-stream-2-b%C4%99dzie-podlega%C5%82-przepisom-ue-jest-decyzja-niemiec/a-53452994
  …stwierdził ze gazociąg i tak zostanie ukończony a za podwyższenie kosztów jego budowy zapłacą europejscy odbiorcy gazu;
  https://ria.ru/20200515/1571509219.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Pojawiły się szczegóły niedawnej śmierci dwóch „ukrowojaków” , w tym majora zastępcy dowódcy „elitarnej” 81 Brygady Desantowo – Szturmowej oraz sierżanta z batalionu rozpoznawczego ukraińskiego wywiadu wojskowego (czyli ‚specnazowcy”) . Jak się okazuje mieli oni zginąć nie na „froncie” na Donbasie, a podczas ćwiczeń prowadzonych w jego poblizu, w rejonie Kramatorska (obwód doniecki), podczas rutynowych ćwiczeń polegających na „desantowania się w zbiornik wodny” z helikoptera znajdujacego się na niskiej wysokości…
  https://strana.ua/news/267480-strana-uznala-podrobnosti-hibeli-ukrainskikh-voennykh-vo-vremja-uchenij-na-donbasse.html
  Ps. Podsumowując, czyli ćwiczysz „desantowanie” nie pij…

  Polubione przez 2 ludzi

 16. Tymczasem amerykański „Foreign Policy” stacza sie w „odmęty ostatecznej zdrady” publikując artykuł w którym odważono się skrytykować artykuł „spłodzony” przez trzech byłych ambasadorów USA na Ukrainie, w którym ci bajdurzyli jakoby KORONAKRYZYS miał spowodować załamanie się Rosji co doprowadzi do rozwiązania konfliktu na Donbasie na warunkach korzystnych dla Kijowa i Waszyngtonu. W artykule posunięto się nawet do tego ze nazwano owe bajdurzenia…POBOZNYMI ŻYCZENIAMI. Przypomniano m.in że „wojna cenowa” na rynkach ropy naftowej (zainicjowana przez Saudów) nie doprowadzi do katastrofy gospodarczej Rosji poniewaz ta przezornie przygotowała sobie fundusz państwowy własnie na taki wypadek, na którym zgromadziła 560 mld dolarów, okazuje się także że „zmienny kurs rosyjskiego rubla” ma według dziennikarzy ‚Foreign Policy” oddziaływać pozytywnie na rosyjską gospodarkę.I na koniec „nóż w plecy”, czyli w artykule zwrócono uwagę ze jeżeli już ktoś „skapituluje” z powodu KORONAKRYZYSU to będzie to…Ukraina 🙂
  https://foreignpolicy.com/2020/05/14/ukraine-russia-war-coronavirus-pandemic/
  Dla zainteresowanych, bajdurzenia trójki ambasadorów;
  https://www.npr.org/2020/04/06/827608458/opinion-the-coronavirus-crisis-presents-an-opportunity-to-end-war-in-ukraine?t=1589570440525

  Polubione przez 3 ludzi

 17. Od północy otwarte jest piesze przejście w Szeginiach prowadzące do Medyki w Polsce. Również strona polska przekazała, że o północy przywrócono funkcjonowanie przejścia w Medyce.
  https://regiony.tvp.pl/48075271/otwarto-piesze-przejscie-na-granicy-z-ukraina
  Komentarz: Ukraina jest, jak same władze w Kijowie przyznają, dwa tygodnie za Polska jeśli chodzi o epidemie.
  Liczba zarażonych nie zaczęła się zmniejszać, co rusz dobiegają informacje o nowych ogniskach zapalnych, a rząd w Warszawie postanowił otworzyć granice (UE apelowała by tego nie robić).
  Liczba nowych przypadków koronawirusa na Ukrainie rośnie-już teraz nasz sąsiad „dogonił” Polskę.
  Co ważniejsze zarażonych może być znacznie więcej. Przeprowadzono 9 tysięcy testów tymczasem Polska, kraj który w przeliczeniu na 1 mln obywateli wykonał (prawie) najmniej testów w UE, tylko wczoraj przeprowadził 20 tysięcy testów.
  https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/200519429-Wirus-szaleje-na-Ukrainie-Ponad-500-nowych-przypadkow.html
  https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,zasieg-koronawirusa-covid-19–mapa-,artykul,43602150.html

  Polubione przez 1 osoba

  • „… rząd w Warszawie postanowił otworzyć granice (UE apelowała by tego nie robić)”- po prostu ten rząd doprowadził kraj na skraj bankructwa, i teraz usiłuje coś sklecić, aby całkowicie to nie upa-dło do wyborów.

   Przypominam w tym miejscu prezydentowi Dudzie, że nic nie zrobił w ciągu pięciu lat kadencji, w kwestii doprowadzenia do wznowienia prowadzenia badań na temat skali zbrodni ludobójstwa dokonanego na naszych Rodakach ze wschodnich kresów II RP przez ukraińskich bisurmanów. Nic też nie zrobił w sprawie oznaczenia i uhonorowania miejsc pochówków pomordowanych przez Ukraińców Polaków.

   Przypomnę, że pomimo deklaracji współpracy obu stron w sprawie polskich ofiar ukraińskiej zbrodni ludobójstwa, nie dzieje się NIC!!!!!!!!!

   Duda spadaj na drzewo, bo tam twoje miejsce!!!!!!!

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 18. Zdrada
  Ukraina nie powinna zasadniczo kwestionować Porozumień z Mińska, ale raczej skoncentrować się na zapewnieniu zawieszenia broni w Donbasie – powiedziała Rebecca Harms – niemiecka polityk, posłanka do Parlamentu Europejskiego w latach 2004–19, podczas online dyskusji na forum bezpieczeństwa w Kijowie „Kto walczy przeciwko światowej demokracji?”, donosi korespondent Ukrinform.
  https://www.ukrinform.pl/rubric-polytics/3026639-ukraina-nie-powinna-kwestionowac-porozumien-minskich-rebecca-harms.html
  Komentarz: Jeśli polityk przytacza zdanie elit niemieckich to władze w Kijowie maja poważny problem- nie będzie wsparcia dla kolejnych ukraińskich działań na wschodzie kraju.

  Polubione przez 1 osoba

 19. Przedwczoraj 14 ukraińskich marynarzy z tankowca „Ruta”, którzy od kwietnia 2017 roku przebywają w libijskim więzieniu pod zarzutem kontrabandy, rozpoczęło strajk głodowy. Poinformowali o tym ich krewni oraz działacze organizacji społecznej Fundusz pomocy marynarzom „Assol” podczas konferencji prasowej w Odessie.
  https://kresy24.pl/14-marynarzy-ukrainskich-marynarzy-od-trzech-lat-sa-wiezionych-w-libii-oglosilo-glodowke-dzieki-interwencji-ukrainskiego-msz-moga-zostac-przeniesieni-do-aresztu-domowego/
  Komentarz: Marynarzy skazano za przemyt nielegalnych emigrantów do UE. Kra 5 lat wiezienia jest więc całkowicie uzasadniona. Jedyną „niesprawiedliwością” sa tylko poczynania ( a raczej ich brak) władz w Kijowie, które w przeciwieństwie do innych rządów nie upominały się o złagodzenie/amnestie dla swych obywateli.

  Polubione przez 1 osoba

 20. W temacie obłudy Prezydenta Dudy i bezkarnosci władz w Kijowie.

  Działania lokalnych władz w Mościskach na Ukrainie grożą docelową likwidacją nauczania w języku polskim w jedynej miejscowej polskiej szkole. Wcześniej placówka ta była atakowana przez ukraińskie media, szczególnie przez związany z neobanderowcami portal VHołos, na łamach którego wzywano do drastycznego ograniczenia polskojęzycznego szkolnictwa.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska-szkola-w-mosciskach-na-ukrainie-na-celowniku-decyzje-wladz-groza-likwidacja-nauczania-w-j-polskim/
  Komentarz: A tak pierd*(&^liły nasze kochane władzunie, że nowa ustawa o szkolnictwie nie uderzy w mniejszość polską. Gdyby likwidacja groziłaby węgierskiej bułgarskiej mniejszości to rządy tych krajów zareagowałyby błyskawicznie i bez pardonu.

  Polubione przez 1 osoba

 21. Przykład dobrej polityki zagranicznej

  Premier Węgier Viktor Orban podziękował chińskiemu prezydentowi Xi Jinpingowi za pomoc w zwalczaniu pandemii COVID-19. Ostatnie rozmowy węgiersko-chińskie wyraźnie koncentrują się na rozwijanej przez oba kraje współpracy gospodarczej.
  https://kresy.pl/wydarzenia/orban-podziekowal-xi-za-pomoc-w-walce-z-koronawirusem-wegry-i-chiny-rozwijaja-wspolprace-gospodarcza/
  Komentarz: Węgry od lat prowadza spójna politykę zagraniczną: wszystko co w dłuższej i średniej perspektywie jest dobre dla Węgier jest promowane. Nie inaczej jest z decyzjami dt. współpracy z Chinami. Zbliżenie z państwem środka, szczególnie zwiększona wymiana handlowa, z pewnością osłabią problemy jakie nawarstwiają się w wyniku pandemii.
  Węgry w ostatnich latach dokonały skoku w rozwoju kraju -PKB rosło, płace zwykłych pracowników zwiększyły się najwięcej spośród krajów UE. Pozyskano wiele inwestycji (głównie w motoryzacji-co teraz jest problemem).
  Nie jestem jakimś super fanem partii Orbana- za dużo spraw związanych z korupcją i nepotyzmem zostało ujawnionych, by mieć jakiejkolwiek wątpliwości, że w szeregach tej partii są osoby które za Boga mają pieniądz. Jednak w porównaniu z naszymi władzuniami, które bezmyślnie podporządkowują się jedynej i słusznej linii partii.Tymczasem nie liczę się „ideały” liczy się tylko interes własnego kraju.

  Polubione przez 1 osoba

 22. Minister zdrowia Ukrainy poinformował , że 14 obwodów (województw) Ukrainy uwzględniło w wypłatach na marzec 300% bonus dla pracowników służby zdrowia, którzy zaangażowani byli w walkę z koronawirusem.
  https://www.unian.info/society/covid-19-in-ukraine-up-to-300-allowances-for-march-paid-for-doctors-10999379.html
  Komentarz: Czekam na weryfikacje tych danych, jakoś po latach spędzonych na analizie danych z ukraińskich stron internetowych jakoś nie mam zaufania do informacji rządowych rzeczków 😀

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.