Wojna domowa na Ukrainie 17.05.2020r.- 1793 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 67.

„Kolejna wideokonferencja grupy kontaktowej przeprowadzona w celu rozwiązania sytuacji w Donbasie, która odbyła się w czwartek, mogła zakończyć się fiaskiem z powodu postawy strony ukraińskiej”– taką ocenę po zakończeniu wideokonferencji przedstawił rosyjski uczestnik w Trójstronnej Grupie Kontaktowej (TGK), Borys Gryzłow.

„Z naruszeniem pakietu środków służących wdrożeniu porozumień mińskich przedstawiciele Kijowa próbowali odmówić bezpośredniego dialogu z przedstawicielami Doniecka i Ługańska. Przez takie działania rząd w Kijowie rażąco narusza rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, która jednogłośnie zatwierdziła pakiet środków”– poinformował Gryzłow.

„Sytuacja była szczególnie napięta wczoraj na spotkaniach podgrup z powodu nowego składu przedstawicieli ukraińskich, z których niektórzy wykazywali otwartą niechęć do interakcji z przedstawicielami Donbasu. Dodam, że w ostatnim czasie przedstawiciele Kijowa aktywnie próbowali ‚wycisnąć’ przedstawicieli DPR i LPR z grup roboczych i grupy kontaktowej”– wyjaśnił Gryzłow.

Według niego, „w przeciwieństwie do wielu obietnic pokojowych złożonych podczas kampanii wyborczych w 2019 r. siły, które uzyskały pełną władzę na Ukrainie, zwodzą nadzieje większości obywateli Ukrainy i wkraczają na niebezpieczną ścieżkę swoich poprzedników”.

„Partia, która nazywa siebie ‚sługą ludu’, ryzykuje, że stanie się stroną ‚sług wojny’. To poważne wyzwanie i zagrożenie dla procesu mińskiego”– zauważył rosyjski przedstawiciel w TGK.

Jak wyjaśnił wicepremier ds. „czasowo okupowanych terytoriów” (ОРДиЛО- ORDiLO), Aleksiej Reznikow, Ukraina nie chce negocjować z Deinij i Nikonorową z powodu tego, że posiadają rosyjskie paszporty.

Na dowód tego okazał on wydruk zdjęcia rosyjskiego paszportu przedstawiciela ORDiLO Wladislawa Deinego.

„Pokazałem to podczas negocjacji Gryzłowi. Dysponujemy paszportami krajowymi i zagranicznymi Federacji Rosyjskiej. Dlatego też, gdy przedstawiciel Federacji Rosyjskiej mówi, że jakoby to nie ich obywatele obecnie negocjują, stwierdzając, że są przedstawicielami ORDILO”- powiedział Reznikow w wywiadzie dla ukraińskich mediów.

Reznikow dodał, że teraz wśród imigrantów z Donbasu rozważa się przyjąć kandydatów do udziału w negocjacjach w TKG jako ukraińskich przedstawicieli ORDiLO.

*

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 (1 ostrzał, 5 min) i 82 mm (1 ostrzał, 12 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (2 ostrzały, 30 pocisków) oraz granatników przeciwpancernych SPG-9 (1 ostrzał, 8 granatów) i RPG-7 (1 ostrzał, 3 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (5 ostrzałów), tym sposobem 13 razy naruszyli warunki rozejmu).

Ze strony ukraińskiej ostrzał prowadzony był: na obrzeżach Gorłówki (osiedle mieszkaniwe przy kopalni im. Izotowa), w okolicy i na obrzeżach Doniecka (Ozierianowka, Spartakus, Staromichajłowka i Aleksandrowka oraz Żabiczewo, teren serwisu „Volvo-Center” i osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja), a także południowy odcinek frontu (Nowaja Mariejwka i Leninskoje).

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadło tylko 71 pocisków (wobec 353- w odniesieniu do dnia poprzedniego), ale mimo to na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni im. Izotowa- na obrzeżach Gorłówki, zostały uszkodzone 4 dommy znajdujące się przy ulicy Jakuba Kołosa nr. 31/2, 26/2, 27/2 i 30/2.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/ Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 08:00 17 травня 2020 року.

Минулої доби збройні формування Російської Федерації 6 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Рішучими діями та ефективним застосуванням чергових вогневих засобів наші воїни припинили ворожі обстріли. Окупанти отримали адекватну відповідь від Об’єднаних сил.

Українських захисників, які виконують завдання в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, неподалік Новотроїцького, Гранітного, Авдіївки та двічі поруч з Лебединським окупанти обстрілювали з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Для блокування злочинної діяльності підрозділи Об’єднаних сил давали противнику результативну та вмотивовану відповідь.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” неподалік Новгородського загарбники використали заборонені до розміщення на лінії зіткнення міномети калібру 120 мм, випустивши 30 мін.
Втрат серед наших захисників внаслідок ворожих обстрілів не було.

Українські воїни на такі злочинні дії противника з відповіддю не забарилися і відкрили прицільний вогонь по опорних пунктах загарбників. Збройні формування РФ отримали гідну відсіч.

За даними розвідки, 16 травня українські військовослужбовці поранили одного російського окупанта.

Від початку поточної доби в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник двічі обстріляв наші позиції біля Авдіївки з 82 мм мінометів, гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Внаслідок ворожих обстрілів один український захисник отримав поранення.

Наші військовослужбовці застосували чергові вогневі засоби та дали чітко зрозуміти ворогові, що за такі агресивні дії його чекає жорстка та невідворотна відповідь. Втрати противника уточнюються.

Випадків захворювання на коронавірусну інфекцію серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.05.2020r.- 1793 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem za Oceanem, gdzie ‚UKRAINAGATE”. Osobisty prawnik Donalda Trumpa Rudy Giuliani zgodnie ze swoimi wczesniejszymi zapowiedziami rozpoczął publikowanie materiałów na temat tego jako to na „pomajdanowej” Ukrainie faktyczną władze przejęła administracja byłego Prezydenta USA Obamy i sterowana przez nią „siec agentów” kierowana przez byłego prezydenta Ukrainy Poroszenkę. Giuliani stwierdził m.in że Poroszenko faktycznie obrabował Ukrainę „wywożąc z niej za granicę 100 mld dolarów” dzieląc się przy tym nimi ze swoimi amerykańskim „patronami” (z Partii Demokratycznej). Podział miał wyglądać nastepująco, czyli 70 % dla „patronów”, a 30 % dla Poroszenki i jego „kamandy”;
  https://112.ua/politika/advokat-donalda-trampa-rudi-dzhuliani-obnarodoval-vyvody-iz-svoey-poezdki-v-ukrainu-536200.html
  >https://twitter.com/RudyGiuliani/status/1260655794258755584

  Polubione przez 5 ludzi

  • Plus były ukraiński parlamentarzysta zwany ‚skarbnikiem Poroszenki” Ołeksandr Oniszczenko który zbiegł za granice w 2016 roku, a którego niedawno zatrzymano w Niemczech, w udzielonym rosyjskim mediom wywiadzie określił wszystko jako „aferę” przygotowaną przez „podstawione przez niemieckie służby osoby”. Oniszczenko poinformował takze że gdy przebywał w areszcie próbowano go „otruć podając środki po których czuł się coraz gorzej”. O przygotowanie wszystkiego oskarżył byłego wiceprezydenta USA Bidena (oraz Poroszenkę i Sorosa) który w ten sposób chciał zapobiec jego wylotowi do USA gdzie miał się spotkać z Rudym Giulianim by przekazac mu materiały na temat „korupcji Bidena na Ukrainie”.
   Oniszczenko oskarżył takze Zelenskiego o „zmowę” z Poroszenką oraz zwrócił się z apelem do kanclerz Merkel by nie wydawała go Ukrainie, gdyż z powodu tej „zmowy” grozi mu niebezpieczeństwo po powrocie na Ukrainę;
   https://strana.ua/news/267723-intervju-aleksandra-onishchenko-kanalu-ntv-17-maja-2020-hoda-chto-on-skazal-video.html

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Amerykański „Bloomberg” wywołał ostrą reakcję MSZ Rosji po tym jak opublikował artykuł pod tytułem „Eksperci chcą poznać dlaczego koronawirus nie zabił więcej Rosjan”. Po tym jak głos w sprawie zabrało MSZ Rosji oskarżajaąc zachodnie media o rozprzestrzenianie „fejków” na temat epidemii w Rosji, jak zauważono by „odwrócić uwagę własnych społeczeństw”, tytuł został „skorygowany”na „Eksperci maja wątpliwosci co do rosyjskich danych o smiertelności z powodu COVID-19”;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/8492335

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli o czterech „dowcipnisiach” od opozycjonisty Aleksieja Nawalnego którzy postanowili sobie „zażartować” rozmieszczając zdjęcia nazistowskich „szych” (m.in Himmlera i Hitlera) na stronie internetowej poświęconej radzieckim bohaterom z czasów IIWŚ („Бессмертный полк”). Całą czwórką ‚zajeły” się już rosyjskie policja oraz prokuratura. Jak się jeszcze okazało jeden z „dowcipnisiów” pochodzi z Kijowa…
  https://ria.ru/20200516/1571557691.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Dziś mija 76 lat od przymusowych wysiedleń ludności Tatarów Krymskich dokonanych przez sowiecki reżim. Z tej okazji szefowie dyplomacji Polski, Gruzji, Ukrainy, Estonii, Litwy i Łotwy opublikowali mocne oświadczenie, nawiązując także do dzisiejszych poczynań Rosji.
  W oświadczeniu padają poniższe słowa
  „To nie przypadek, że Rosja, która gloryfikuje stalinowski reżim totalitarny, kontynuuje swoją przestępczą politykę w XXI wieku na tymczasowo zajętym Krymie poprzez: nałożenie zakazu na Medżlis Tatarów krymskich, systemowe represje, prześladowania oraz łamanie praw Tatarów krymskich, którzy sprzeciwili się zbrojnej napaści Rosji na integralność terytorialną Ukrainy. Zmusiło to tysiące Tatarów krymskich – rdzennej ludności Krymu – do opuszczenia swoich domów i przeniesienia się do kontynentalnej Ukrainy”
  https://dorzeczy.pl/kraj/140486/wazne-oswiadczenie-rzadow-polski-ukrainy-gruzji-i-panstw-baltyckich-rosja-ktora-gloryfikuje-stalinowski-rezim.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • „….. rdzennej ludności Krymu….”- i znowu kłamstwo, bo jacy oni są tam „rdzenni?

   Cyt.

   „Pierwszymi znanymi z nazwy mieszkańcami półwyspu byli Taurowie (wywodzeni czasami z kultury Kemi-Oba), potem Kimerowie. W VII w. p.n.e. stepy czarnomorskie zaludnili Scytowie (pochodzenia irańskiego), tworząc potężne państwo, które przetrwało pomiędzy Dunajem i Donem do II w. p.n.e., a następnie po jego zniszczeniu w 331 r. p.n.e. przez jednego z wodzów Aleksandra Macedońskiego i najazdach Sarmatów, część Scytów stworzyła nowe państwo na Krymie.

   W VII w. p.n.e. i VI w. p.n.e. pojawiają się miasta – kolonie i państwa greckie, m.in. Chersonez Taurydzki (w okolicach obecnego Sewastopola), Pantikapajon (dzisiejszy Kercz). W celu obrony przed koczownikami około 480 roku p.n.e. we wschodniej części Krymu wokół Pantikapajonu (Kerczu) tworzy się założone przez 30 miejscowości silne Królestwo Bosporańskie, w którym panowała kultura grecka i które w IV wieku p.n.e. opanowało handel na terenach władanych przez Scytów.

   W południowej części Krymu mieszkali Taurowie, a północna część była opanowana przez Scytów, których stolicą był Neapol Scytyjski, będący ośrodkiem ich nowego państwa zorganizowanego w III wieku p.n.e. Scytowie zostali pokonani w II w. p.n.e. przez armię króla Pontu Farnakesa I. Ataki Scytów na greckie Chersonez, Pantikapajon i Teodozję spowodowały kolejną interwencję państwa Pontu, którego władca Mitrydates VI Eupator w 110 p.n.e. wysłał na Krym armię pod wodzą Diofantosa, która pobiła Scytów króla Palakosa i wspierających ich Taurów oraz zdobyła Neapol Scytyjski i Chabon. Ponowne starcia wybuchły w 108 r. p.n.e., jednak ponownie Scytowie zostali pokonani, co spowodowało zwiększenie znaczenia miast greckich i Pontu na Krymie. W 107 r. p.n.e. wybuchło powstanie scytyjskiego niewolnika Saumakosa, które stłumiły wojska Pontu. W połowie I wieku n.e. Scytowie oblegli znowu grecki Chersonez Taurydzki, któremu na odsiecz przyszły wojska rzymskie pod dowództwem namiestnika Mezji Dolnej Plaucjusza Sylwanusa, który odparł Scytów. W I w. p.n.e. Królestwo Bosporańskie podporządkowuje się Rzymowi. W ciągu I – II wieku n.e. dochodziło do zatargów zbrojnych Scytów z Królestwem Bosporańskim. W III wieku n.e. państwo Scytów krymskich najechali Goci, którzy zburzyli Neapol Scytyjski i inne miasta scytyjskie. Wydarzenie to było równoznaczne z upadkiem państwa scytyjskiego.

   U schyłku IV w. n.e. stepowe obszary środkowego i północnego Krymu opanowali Hunowie wypierając resztki Taurów i Scytów. Hunowie jednak nie zdołali podbić ani Chersonezu, ani Bosporu. W VI w. n.e. w obu tych państwach greckich dominującą religią staje się chrześcijaństwo, które pojawiło się tu na przełomie III/IV w.[22] i stopniowo zdobywało wpływy.”

   https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C3%B3%C5%82wysep_Krymski

   Oni naprawdę mają ludzi za debili.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

  • Ta „rdzenna ludnosć” pojawiła się na Krymie dopiero pod koniec XIII wieku i to tylko w jego północnej części gdyż południe kontrolowały republiki włoskie i Bizantyjczycy, a nawet niedobitki Gotów z okresu „wędrówki ludów”. Warto przy tym przypomnieć ze „państwo” stworzone przez ową „rdzenną ludnosć” przez cały okres swojego istnienia zapisało się „krwawymi kartami” w dziejach swoich sąsiadów, w szczególnosci Rzeczpospolitej, ponieważ podstawa jego „gospodarki” były grabieże i porwania ludzi by ich sprzedać jako niewolników…
   Ps. Warto jeszcze dodać ze przed owa „rdzenną ludnosci” swoje państwo na Krymie mieli nawet Rusini, czyli Księstwo Tmutarakańskie w X?XI wieku które kontrolowało…Cieśninę Kerczeńską

   Polubione przez 3 ludzi

   • Nie dziwię się, że poparcie dla władz „okupacyjnych” tak mocno wzrosło. W TVP(iS) prezentują zdania kilku opozycjonistów z Krymu- jakoby przedstawicieli całej ludności tatarskiej. Tymczasem jak w każdym państwie i większej grupie etnicznej są setki liderów przywódców itd mających różne interesy opinie i nastawienie.
    Po zajęciu Krymu władze w Moskwie zrobiły dwie rzeczy które Kijów nie chciał (nie mógł?) zrobić. Oddały część budynków/gruntów o jakie Tatarzy walczyli w sądach (należały do nich przed zsyłką) lub uprawomocnili zajęte przez nich nieruchomości.
    Mało osób wie, że Tatarzy wracając na Krym zazwyczaj nie mogli sobie pozwolić na zakup własnej działki pod zabudowę. Cóż więc kilka-kilkanaście rodzin wielopokoleniowych robiło? Tam gdzie „klan” znalazł jakąś ziemię z której nie był przeganiany tam budowano się i zakładano „nielegalne” osady. Zgodnie z prawem te tereny nie należały do Tatarów-ale w wyniku zasiedzenia grunty państwowe zostały oddane tej grupie etnicznej.
    Wzrosło też dofinansowanie wszystkich domów kultury, szkół i placówek edukacyjnych promujących kulturę i tradycje Tatarów. No i oczywiście inwestycje-FR chwali się nowymi drogami, koleją itd itp, które poprawiło życie mieszkańców.
    Ale to nie działania Moskwy przyniosły były przełomowe, a to co zrobiły władze w Kijowie. Ukraińskie władze wykorzystywały Tatarów w swoich agitacjach politycznych, ale już wspieranie finansowe kilku tysięcy wychodźców było dla nich za dużym wyzwaniem.
    Większość przywódców stwierdziła, że nie warto walczyć z FR o Ukrainę, zresztą „Kijów” wielokrotnie pokazał, że traktuje tę grupę etniczną instrumentalnie. Poza pustymi obietnicami najbardziej wojowniczy Tatarzy nie otrzymali nic o co zabiegali. Każda forma autonomii była odrzucana. Co więc „dawał” Kijów? Powrót do status quo sprzed aneksji. Za mało by skłonić ludność do poparcia ekstermistów.

    Polubione przez 2 ludzi

 5. Rozporządzenie rządu Ukrainy w sprawie wprowadzenia regulowanych cen m.in. na mleko, cukier, chleb i kaszę gryczaną weszło w poniedziałek w życie – informuje portal Ekonomiczna Prawda. Regulacje mają obowiązywać do końca ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.
  Rozporządzenie dotyczy cen w handlu detalicznym. Jak zaznaczono, podmioty gospodarcze są zobowiązane do zgłaszania zamiaru podnoszenia cen detalicznych na wskazane towary o ponad 5 proc.
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ukraina-wprowadza-regulowane-ceny-m-in-na-mleko-i-chleb-7886332.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • A tymczasem ukraińscy rolnicy wywalają swoje warzywa poniewaz nie ma chętnych by je kupić, pomimo ponownego uruchomienia targowisk oraz giełd rolnych zamkniętych wcześniej z powodu „kwarantanny”. Wysypiska warzyw, które często wyrzucane sa prosto na drogi stały sie poważnym problemem szczególnie w obwodach odeskim, mikołajowskim, chersońskim oraz na Zakarpaciu;

   https://strana.ua/articles/analysis/267927-pochemu-fermery-vybrasyvajut-tonny-ovoshchej.html

   Polubione przez 2 ludzi

   • Tylko towary eksportowane za granice nie sa przechowywane 🙂
    Ponoć przekroczono już „plan” (założenia ile może zostać sprzedane zagranicznym kontrahentom) sprzedaży zbóż. Marnotrawienie jedzenia/ sprzedaż zboża za granicę oby nie zakończyło się to skokowym wzrostem cen żywności.

    Polubione przez 2 ludzi

    • „…..oby nie zakończyło się to skokowym wzrostem cen żywności”- nam na razie to nie grozi, bo największy odbiorca naszego przetwórstwa rolno-spożywczego i produktów rolnych- Niemcy, ograniczają na maksa import z Polski chroniąc w ten sposób swój rynek…..

     Pozdrawiam.

     Polubienie

 6. Władze obwodu lwowskiego na Ukrainie przyjmują wnioski od ukraińskich samorządów o dofinansowanie projektów dotyczących gospodarki ściekowej. Finansowanie inwestycji zapewnia strona polska.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/polska-sfinansuje-inwestycje-w-gospodarke-sciekowa-na-ukrainie-do-wydania-100-mln-zlotych/
  Komentarz: Tak, Polska zapłaci za kanalizację wsi i miasteczek na Ukrainie. Na pocieszenie(?) ścieki z obwodu lwowskiego od lat wpadały do Bugu. Możliwe, że po tych inwestycjach stan wód w tej rzece ulegnie znacznej poprawie.

  Polubione przez 1 osoba

  • „Możliwe, że po tych inwestycjach stan wód w tej rzece ulegnie znacznej poprawie”- niepoprawny optymista, bo te pieniądze jak zwykle zostaną zdefraudowane i ścieki do naszej rzeki Bug będą na Ukrainie odprowadzane nadal. Zresztą ten problem zanieczyszczania celowego Bugu, dotyczy całego okresu po zakończeniu II WŚ aż po dzień dzisiejszy…..

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.