Wojna domowa na Ukrainie 21.05.2020r.- 1797 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 71.

Oświadczenie szefa DRL w sprawie zwiększenia gotowości bojowej sił Milicji Ludowej:

„Od 1 maja sytuacja na linii kontaktowej gwałtownie się pogorszyła. Grupy zbrojne Ukrainy aktywnie używają broni zabronionej przez porozumienia mińskie, w tym artylerii dużego kalibru, zawieszenie broni zostało naruszone ponad 250 razy.

Zwiększone ostrzały prowadzą do niszczenia budynków mieszkalnych i infrastruktury cywilnej. Ale najbardziej godne ubolewania jest to, że 1, 4 i 7 maja mieszkańcy osiedli Spartak, Saszanka i Aleksandrowka zostali zaatakowani przy wspomaganiu dronów naprowadzających na cel, w wyniku czego zmarła kobieta, a pięcioro nieletnich dzieci zostało rannych.

Tylko w 19 dni maja zmarła kobieta, a 11 osób zostało rannych o różnym nasileniu. Raporty SMM OBWE potwierdzają, że wszystkie ofiary cywilne są mieszkańcami republik.

Jednak zamiast postępowań i pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności, przedstawiciele oficjalnego Kijowa w grupie kontaktowej odmawiają podpisania konkretnych środków kontroli zawieszenia broni, a także bezpośredniej interakcji w celu zmniejszenia napięcia na linii kontaktowej, co w rzeczywistości sprzyja zbrojnej agresji ze strony ukraińskich sił zbrojnych.

Doniecka Republika Ludowa jest gotowa do bezpośredniego konstruktywnego dialogu z pełnomocnikami Kijowa, a także do sumiennego wdrażania wspólnych umów w przypadku takiej samej sumiennej realizacji tych umów przez Kijów. Nie możemy jednak bez końca okazywać jednostronnego spokoju, gdy nasi obywatele nadal cierpią: kobieta została ponownie zraniona na naszym terytorium- mieszkanka Jelenowki.

W związku z tym jako szef Donieckiej Republiki Ludowej postanowiłem zwiększyć gotowość bojową jednostek Milicji Ludowej w przypadku dalszego agresywnego zachowania w Kijowie. Wszystkie niezbędne instrukcje zostały już wydane.

Wzywamy OBWE i poręczycieli porozumień mińskich- Federację Rosyjską, Francję i Niemcy- do przekonania ukraińskich przywódców do zapobiegania eskalacji konfliktu i powstrzymania prowokacji, zarówno na linii kontaktowej, jak i na platformie negocjacyjnej.”

Szef Donieckiej Republiki Ludowej

Denis Puszilin

W związku z tym oświadczeniem Denisa Puszilina, w Kijowie doszło do paniki, czego wyrazem jest to, że niemal natychmiast szef ukraińskiej delegacji w Trójstronnej Grupie Kontaktowej (TGK), Leonid Kuczma zwołał nadzwyczajne posiedzenie TGK z powodu ogłoszonych publicznie oświadczeń szefów ŁRL i DRL, Leonid Pasecznika i Denisa Puszilina w sprawie wezwania żołnierzy do gotowości. 

Zostało to ogłoszone przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas jego konferencji prasowej okazji mijającej pierwszej rocznicy jego prezydentury:

„Co robi teraz Leonid Daniłowicz Kuczma? Dzisiaj, ze względu na wypowiedź pana … Jak ma na imię Pasecznik? Zwołuje nadzwyczajne spotkanie grupy kontaktowej w Mińsku”– powiedział Zełenski.

Jednocześnie zapewnił on, że jest gotowy na wszelkie negocjacje w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie.

„Jestem gotowy na każdy format, który może przybliżyć nas do końca wojny i powrotu naszych terytoriów i ludzi do dowolnego formatu. Nie obchodzi mnie to, potrzebujemy rezultatu”– powiedział Zełenski podczas wczorajszej konferencji prasowej.

Poza tym, zwrócił on uwagę na to, że co prawda ostatnio nie negocjował z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem, ale uważa, że ​​dialog z nim jest nieunikniony i „musimy z nim rozmawiać, musimy negocjować”.

„Rzeczywiście, teraz nie miałem z nim spotkań w żadnym formacie, nie było połączeń, teraz wszystkie kraje, .. wszyscy są zaangażowani w ich kraju z powodu koronawirusa”– wyjaśnił Zełenski.

Jednocześnie ogłosił on pełną gotowość do bezpośrednich negocjacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat zakończenia wojny w Donbasie i zwrócenia Ukrainie „terytoriów okupowanych”.

„Pomimo tego, że społeczeństwo inaczej ocenia bezpośrednie negocjacje między prezydentem Zełenskim a prezydentem Putinem, jestem pewien, że powinniśmy to zrobić. Bez rezygnacji z Mińska, równolegle, osobną ścieżką. Jest kilka rzeczy, które można zrozumieć tylko wtedy, gdy się jest jeden na jednego, i są pewne odpowiedzi, które możesz usłyszeć, gdy jesteś jeden na jednego, aby wyciągnąć stuprocentowe wnioski i iść zgodnie z innym planem- plan B”– dodał Zełenski.

Zełenski powiedział także, że daje sobie kolejny rok, aby osiągnąć sukces we wdrażaniu porozumień mińskich. Przypomniał, że sankcje wobec Rosji są związane z tymi umowami.

„Ale jak już mówiłem, będziemy walczyć. Daję rok temu, że będziemy walczyć. Jestem od samego początku walki- i ze względu na koronawirusa proces ten jest trochę zahamowany, więc daję sobie jeszcze kilka miesięcy, aby się zmobilizować, aby udało nam się znaleźć dyplomatyczne wyjście z tej sytuacji zgodnie z porozumieniami z Mińska”– powiedział.

Zełenski dodał, że nie będzie chciał realizować planów „B” i „C”, chociaż one istnieją.

Oczywiście w jego ekipie są tacy, którzy mają zdecydowanie odmienne zdanie w tej sprawie.

*

A na froncie w Donbasie ciągu minionej doby, na jego donieckim odcinku, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (2 ostrzały, 4 miny) i 82 mm (5 ostrzałów, 37 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (1 ostrzał, 5 pocisków) oraz granatników; AGS-17 (1 ostrzał, 20 granatów), SPG-9 (1 ostrzał, 2 granaty) i RPG-7 (1 ostrzał, 2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (4 ostrzały), tym sposobem 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze minionej doby ostrzeliwali: rejon Gorłówki (Ozierianowka, Szirokaja bałka oraz teren osiedli mieszkaniowych przy kopalniach im. Gagarina i 6/7) oraz na obrzeżach Doniecka- teren serwisu „Volvo-Center” i Spartakus oraz Starmichajłowkę- na północ od Doniecka.

Łącznie w wyniku tych ukraińskich ostrzałów w ciągu minionego dnia na terytorium DRL spadły 73 pociski (wobec 127- w odniesieniu do dnia poprzedniego, co spowodowało uszkodzenie trzech domów jednorodzinnych na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni 6/7- na obrzeżach Gorłówki znajdujących się przy ulicy Koniewa nr. 36, 37 i 39.

Poza tym, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał okolic wsi Kalinowka, przy użyciu przeciwpancernego granatnika SPG-9, 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/ Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 21 травня 2020 року.

За минулу добу збройні формування Російської Федерації 18 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібрів 120 мм та 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, снайперської та стрілецької зброї. Підрозділи Об’єднаних сил, застосовуючи штатне озброєння, своєчасно реагували на ворожі провокації та прицільним вогнем по позиціях загарбників подавили їх збройну активність.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник обстрілював наші позиції неподалік Павлополя, Пісків, двічі поруч Кам’янки та Старогнатівки, а також чотири рази біля Богданівки, застосувавши гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.
По околицях Красногорівки окупанти випустили 20 мін 120-го калібру.
З настанням темряви неподалік Мар’їнки загарбники задіяли снайперську зброю.

По українських захисниках, які виконують завдання в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” поблизу Оріхового ворог відкривав вогонь із заборонених Мінськими угодами 120 мм мінометів, а також гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.
Неподалік населених пунктів Шуми та Новоолександрівка російські найманці використовували міномети 82 калібру.
Захисників Південного загарбники двічі обстріляли, застосувавши 82 мм міномети, гранатомети різних систем та великокаліберні кулемети, а по околицях Кримського вели вогонь зі станкових протитанкових гранатометів.

Внаслідок ворожих обстрілів двоє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення.

На усі обстріли наші підрозділи дали противнику результативну та вмотивовану відповідь, змусивши окупантів припинити злочинну діяльність.

За даними розвідки, 20 травня українські військовослужбовці знищили одного російського окупанта та щонайменше двох поранили.

Від початку поточної доби в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” неподалік Богданівки противник вів вогонь зі стрілецької зброї. Внаслідок ворожого обстрілу один український воїн отримав поранення

Наші військовослужбовці у відповідь рішуче застосували чергові вогневі засоби та припинили ворожу активність.

Випадків захворювання на коронавірусну інфекцію серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.
Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.05.2020r.- 1797 dzień od nowego rozejmu.

 1. 6 lat ciągłych ostrzałów, lekceważenia mińskich ustaleń, kolejni mordowani cywile i wojskowi. Ileż można wytrzymać ?
  Mówi o tym zirytowany Patrick Lancaster w najnowszym materiale:

  A youtube po raz kolejny blokuje kanały News Front, Anna News i Krym 24

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Trwa „poluźnianie” kwarantanny a zainfekowanych COVID-19 coraz wiecej;
  https://strana.ua/news/268516-v-ukraine-vtoroj-den-podrjad-uvelichivaetsja-kolichestvo-bolnykh-koronavirusom.html
  Oficjalne dane Ministerstwa Zdrowia Ukrainy;
  https://strana.ua/news/268507-chislo-zarazhennykh-koronavirusom-po-rehionam-na-21-maja.html
  „Wielka Trójca” ukraińskiej „wierchuszki”, tzn szefowie MSZ Awakow , Ministerstwa Zdrowia Stepanow oraz minister bez teki Niemczynow, udała się w „trybie pilnym” do „ukraińskiego Wuhan” czyli obwodu czerniowieckiego który „przoduje” na Ukrainie pod względem zarażonych;
  https://strana.ua/news/268506-stepanov-avakov-i-nemchinov-poleteli-v-chernovitskuju-oblast-razbiratsja-s-epidemiej-koronavirusa.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Popularny ukraiński „wolontariusz ATO” oraz „szczyry ukroptariota” Jurij Kasjanow skomentował wczorajsze wystąpienie Zelenskiego z okazji rocznicy jego urzędowania jako Prezydenta Ukrainy;
  >https://www.facebook.com/brtcomua/posts/3018838078176826
  „Послушал в дороге пресс-конференцию Зеленского в Мариинском парке. Знаковое место. Через год на этом месте вопросы задавать уже не будут. Будут вешать.”
  [Posłuchałem sobie konferencji prasowej Zelenksiego w Parku Marynskim. Znaczące miejsce. Za rok w tym miejscu nie będą już zadawane pytania. Będą wieszać]

  Polubione przez 5 ludzi

 4. BIDENGATE ciąg dalszy. Trwają spekulacje kto mógł stać za upublicznieniem skandalicznych rozmów Poroszenki z Bidenem. Oczywiscie jest już tradycyjny ‚rosyjski ślad”, plus „wyciek” z ukraińskich „specsłużb” które zabezpieczały Poroszenkę,lub tez ze strony obecnego Biura Prezydenta Ukrainy gdzie zapisy takich rozmów są „archiwizowane”. Jest także wersja ze zrobił to sam Poroszenko który w ten sposób stara się pozyskać poparcie Trumpa poprzez dyskredytację jego głównego konkurenta w „wyscigu prezydenckim”;
  https://strana.ua/news/268427-audio-bajdena-i-poroshenko-kto-eho-avtor.html
  Tymczasem głos w sprawie zabrał Departament Stanu USA, którego przedstawiciel miał dzwonić do MSZ Ukrainy i który miał przestrzec Ukrainę przed NIEDOPUSZCZALNĄ INGERENCJA W WYBORY W USA;
  https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2020/05/20/7110162/
  I jeszcze dla przypomnienia, do stawienia się na przesłuchanie, na razie jako świadek, przed Komisją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Administracji Publicznej Senatu USA został wezwany syn Joe Bidena Hunter. Oczywiscie tematem przesłuchania ma być jego „praca” w ukraińskim holdingu „BURISMA”;
  https://ukrainian.voanews.com/a/hanter-baiden-rozsliduvannia-respublikanzi-senat/5428372.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. OT zza Oceanu, czyli USA zablokowały projekt oświadczenia zaproponowanego przez Rosję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w zwiazku z ostatnimi wydarzeniami w Wenezueli (Operacja Gideon), a w którym miano m.in wezwać do poszanowania suwerenności Wenezueli. Warto przy tym przypomniec że oficjalnie Biały Dom zaprzeczył jakoby USA miały cokolwiek wspólnego z ową „operacja” przeprowadzoną przez amerykańskich i kolumbijskich najemników oraz tzw. wenezuelskiej opozycji;
  https://strana.ua/news/268486-ssha-zablokirovali-v-sb-oon-zajavlenie-rossii-po-venesuele.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Jaki tam skandal, to tylko trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość…..co prawda niewielu jest w stanie tak odważnie stawać z problemem twarzą w twarz, co nie znaczy, że postawa taka jest skandaliczna.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 6. I powrót na Ukrainę, gdzie konsternację ukraińskich internautów wywołało ich odkrycie że platforma internetowa należaca do Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy prowadzi aukcje…psów. W odpowiedzi na zdziwienie internautów platforma wydała oświadczenie w którym wyjaśniła ze jest to jej normalna działalność, to znaczy prowadzi nie tylko aukcje psów, ale także innych zwierząt m.in krów oraz owiec…
  https://strana.ua/news/268529–v-setam-prokommentirovali-situatsiju-o-prodazhe-sobak.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Trwa modernizacja i przebudowa drogi Przemyśl – Malhowice. Prace na ponad 6-kilometrowym odcinku DW nr 885 od granic miasta przez Hermanowice i Malhowice do granicy państwa z Ukrainą prowadzi firma STRABAG.
  Budowa jest częścią inwestycji pod nowe przejście graniczne.
  Inwestycja realizowana jest z funduszy Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina. Całość pochłonie 31,5 mln zł, a termin zakończenia prac to 31 październik 2020 r.
  https://nowiny24.pl/przebudowuja-droge-przemysl-malhowice-ktora-prowadzi-do-planowanego-przejscia-granicznego-z-ukraina-zdjecia/ar/c1-14981079

  https://nowiny24.pl/malhowice-k-przemysla-jest-szansa-na-drugie-w-regionie-piesze-przejscie-graniczne-z-ukraina/ar/c3-13900376

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Do portu w Odessie przypłynął w środę pierwszy tankowiec z amerykańską ropą WTI, jaką zakupiła Ukraina. Transakcja następuje miesiąc po osiągnięciu przez baryłkę WTI cen negatywnych.
  Źródła Reutersa podają, że towar z tankowca od BP zostanie przetransportowany do rafinerii w Krzemieńczuku należącym do Ukrtatnafta. Nieznana jest wartość rzeczywistej transakcji.
  https://www.energetyka24.com/na-ukraine-przyplynie-pierwszy-transport-amerykanskiej-ropy-wti

  Polubione przez 5 ludzi

 9. „Apocalypse Now!”, w USA „zwalnia” produkcja najnowszych myśliwców F-35 z powodu problemów z dostawami części od zagranicznych kontrahentów spowodowanych oczywiście KORONAKRYZYSEM. Na razie firma zapowiedziała zmniejszenie produkcji z zaplanowanych w tym roku 141 do 24 lub nawet 18 maszyn;
  https://www.defensenews.com/breaking-news/2020/05/19/lockheed-to-slow-f-35-production-as-supply-chain-struggles-to-keep-up/

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Jacenku „reaktywacja”. W Czerniowcach, zwanych „ukraińskim Wuhan” z powodu tego że mają obecnie najwiekszą wykryta ilosc infekcji koronawirusem wraz z trzema ministrami ukraińskiego rządu nieoczekiwanie pojawił się były premier Jaceniuk. Nie wiadomo dlaczego Jaceniuk, który pochodzi z Czerniowiec, dopuszczony został do konferencji, na której m.in przestrzegał przed czekajacym Ukraine „wirusem ekonomicznym” (tzn. kryzysem gospodarczym);
  https://strana.ua/news/268590-v-chernovtsy-vmeste-s-tremja-chlenami-kabmina-priletel-jatsenjuk.html

  Polubione przez 6 ludzi

 11. Wieści z „frontu” na Donbasie, pojawiły się zdjecia zniszczonej w wyniku ostrzału ukraińskiej ciężarówki wojskowej, w wyniku czego zginąć miał jeden, a czterech zostało „poszkodowanych);
  https://korrespondent.net/ukraine/4231387-poiavylos-foto-podbytoho-voennoho-hruzovyka
  Ps. Takie są skutki „ekscesów” dokonywanych przez „ukrowojaków” na Donbasie, których ofiarami padają głownie „cywile”…

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Tymczasem szef ukraińskich finansów Serhij Marczenko ogłosił ze „do końca roku MUSIMY pożyczyć około 457 miliardów hrywien [ponad 17 mld dolarów]”. Co najciekawsze tylko mniejsza część tej sumy zaplanowano pozyskać od „zachodnich partnerów”, czyli około 3,5 miliarda dolarów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, co ma „odblokować” z kolei kredyt z Banku Światowego w wysokosci 1 miliarda dolarów oraz „pomoc makrofinansową” z UE w wysokosci 1,7 miliarda euro. Reszta ma być pozyskana w postaci ‚pożyczek wewnętrznych”;
  https://nv.ua/biz/finance/marchenko-minfin-provedet-perevypusk-vnutrennih-dolgov-novosti-ukraina-50089456.html

  Polubione przez 5 ludzi

 13. OT z Libii, gdzie ostatnimi czasy „dziwnie” zaczęło sie „szczęścić” siłom wspieranym przez Turcję. Podobno Egipt chce się włączyć do „libijskich szachów”, po stronie przegrywającego marszałka Haftara, ponieważ Kairowi nie podoba się że Ankara usadowi się na jego „prawej flance”.
  Odbyła się także rozmowa telefoniczna pomiędzy szefami dyplomacji rosyjskiej i tureckiej której tematem miała być właśnie obecna sytuacja w Libii. Ministrowie mieli zgodzić się że konieczne jest rozwiązanie konfliktu na drodze dyplomatycznej, to znaczy powrót do negocjacji pomiędzy dwiema głownymi frakcjami w Libii, czyli r”rządem” w Trypolisie, a marszałkiem Haftarem;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5886107.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.