Wojna domowa na Ukrainie 27.05.2020r.- 1803 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 77.

Wczoraj, 26 maja, odbyło się z formie wideokonferencji zaplanowane wcześniej spotkanie Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) w jej części roboczej ds. bezpieczeństwa w celu pogłębiania procesu pokojowego zgodnie z podpisanymi sześć lat temu porozumieniami w Mińsku.

Porządkiem tego spotkania były następujące tematy:

1. kwestia zawieszenia broni i dodatkowe środki jego kontroli,

2. działań dotyczących rozminowania terenu wzdłuż linii kontaktu,

3. proces wdrażania decyzji ramowych.

Według danych przedstawionych przez przedstawicielstwo DRL w Specjalnego Centrum Koordynacji i Kontroli (SCKiK) w okresie od poprzedniego spotkania TGK do dnia wczorajszego, tj. od 13 maja do 26 maja 2020 r., w wyniku ostrzału prowadzonego przez ukraińskie siły zbrojne, rannych zostało dwóch cywilów, 3 domy zostało zniszczone, a 57 uszkodzonych, dodatkowo jeszcze uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych zostało 6 obiektów infrastruktury.

W tym odcinku czasu, strona ukraińska około 130 razy przeprowadziła ostrzał terytorium DRL, przy użyciu m.in. ciężkiej artylerii i moździerzy:

1. ciężka artyleria kaliber 122 mm (2 ostrzały, 20 pocisków),

2. moździerze kaliber 120 mm (21 ostrzałów, 169 min),

3. moździerze kaliber 82 mm (43 ostrzały, 288 min).

Ostrzał ukraińskie siły zbrojne prowadziły w rejonie Gorłowki i południowego odcinka (Dokuczajewsk) frontu, a także w okolicach i na obrzeżach Doniecka (Staromichajłowka oraz teren osiedli mieszkaniowych przy kopalniach „Oktrjabskaja, „Trudowskaja” i w okolicy serwisu „Volvo-Center”).

Poza tym, ukraińskie siły zbrojne w obszarze strefy rozgraniczenia nadal przetrzymują tam zabroniony- w myśl porozumienia o zawieszeniu broni i jej wycofania, sprzęt wojskowy:

Oficjalny przedstawiciel republiki Aleksiej Nikonorow zwrócił uwagę na fakt, że naruszenia zawieszenia broni i zarejestrowane konsekwencje wskazują na nieprzestrzeganie rozejmu przez ukraińskie siły zbrojne.

„Obserwatorzy SMM OBWE odnotowali wzrost liczby ostrzałów. Potwierdzają to dane przedstawicieli DRL w SCKiK. Kluczową kwestią, którą ukraińscy negocjatorzy sabotowali od kilku miesięcy, są dodatkowe środki w celu ustabilizowania zawieszenia broni. Bez skutecznych środków dyskusja nad innymi sprawami w porządku obrad będzie nieskuteczna”– stwierdził Aleksiej Nikonorow.

Przedstawiciel republiki podkreślił również, że przy obecnym poziomie eskalacji nie można przeprowadzić akcji rozminowania.

„Pod działaniami minowymi rozumie się nie tylko oczyszczanie min z pól minowych, ale także ładunki wybuchowe- pociski na znacznej części terytorium republiki, które codziennie są ostrzeliwane przez ukraińskie siły zbrojne, a uzupełniane nowymi niewybuchami, co stanowi dodatkowe zagrożenie dla ludności cywilnej. Możliwe jest jednak prowadzenie skutecznych działań przeciwminowych, ale wyłącznie stabilnej sytuacji bezpieczeństwa”– powiedział Aleksiej Nikonorow.

Podsumowując, oficjalny przedstawiciel DRL stwierdził, że pomimo wszystkich starań republik i mediatorów negocjacyjnych- przedstawicieli Federacji Rosyjskiej- w celu uzgodnienia dodatkowych środków w zwiększeniu skuteczności kontroli obecnego rozejmu na czas nieokreślony strona ukraińska po raz kolejny uchyliła się od ich zgody pod naciągniętymi pretekstami.

„W odpowiedzi na żądanie strony ukraińskiej dotyczące przeglądu trybu wysokiego ostrzegania stwierdziliśmy, że będzie to możliwe dopiero po tym, jak Ukraina przestanie ostrzeliwać terytorium republiki, przeprowadzi postępowanie w sprawie wszystkich faktów dotyczących śmierci i obrażeń ludności cywilnej, pod warunkiem, że wyniki SMM OBWE i oświadczenia grupy kontaktowej republiki, zostaną uzgodnione w kwestii łamania warunków obecnego zawieszenia broni, w tym przyjęcie konkretnych dodatkowych środków mające na celu wzmocnienie i kontrolę nad nim”– podsumował Aleksiej Nikonorow.

Dodał jeszcze, że podczas wideokonferencji podgrupy ds. bezpieczeństwa strona ukraińska po raz kolejny uniknęła uzgodnienia dodatkowych środków kontroli zawieszenia broni w Donbasie, pomimo wszystkich wysiłków republik ludowych i negocjatorów- przedstawicieli Federacji Rosyjskiej.

https://dnr-sckk.ru/itogi-zasedaniya-rabochej-gruppy-po-voprosam-bezopasnosti-na-peregovorah-kontaktnoj-gruppy-v-minske-26-maya/.

*

Natomiast minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w kierunku miejscowości Stasromichajłowka k/Doniecka, przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 pocisków) i przeciwpancernego granatnika SPG-9 (2 granaty), tym sposobem 2 razy naruszyli warunki rozejmu. Oba ostrzały miały miejsce na początku godziny 18:00.

Łącznie w wyniku tych dwóch ostrzałów na terytorium DRL spadły 32 pociski (wobec 48- w odniesieniu do dnia poprzedniego), ale tym razem nie powodując żadnych szkód i strat.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w wyniku powstrzymywania się ukraińskich żołnierzy od prowokacji zbrojnych, już 4 dzień panuje tam absolutny spokój i nie dochodzi do naruszania warunków rozejmu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/ Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 27 травня 2020 року.

Минулої доби збройні формування Російської Федерації 6 разів порушили режим припинення вогню та обстріляли наші позиції з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Українські підрозділи діяли адекватно обстановці і вживали необхідних заходів щодо придушення вогневих засобів противника. Прицільним вогнем у відповідь Об’єднані сили рішуче припиняли усі провокації ворога.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” неподалік Водяного противник обстрілював наші позиції з автоматичних станкових гранатометів.

По околицях Новомихайлівки і Новотроїцького окупанти задіяли станкові протитанкові гранатомети.

Поблизу Пищевика та двічі біля Мар’їнки агресор у вечірній час вів вогонь з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

На жаль, внаслідок ворожого обстрілу Україна втратила одного мужнього захисника. Командування Об’єднаних сил висловлює щирі та глибокі співчуття рідним і близьким загиблого героя.

Наші військовослужбовці чітко дали зрозуміти загарбникам, що такі злочинні дії без відповіді не залишаться. Прицільним вогнем українські оборонці змусили окупантів згорнути свою збройну активність.

За даними розвідки, минулої доби наші воїни знищили одного та поранили щонайменше ще одного окупанта.

Від початку поточної доби російські окупаційні війська активності не проявляли.

За поточну добу втрат серед українських захисників немає.
Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.05.2020r.- 1803 dzień od nowego rozejmu.

 1. UKRY już (znowu) nie tylko lecą ale także idą cała chmarą na terytorium naszego nieszczęsnego kraju. Na „pieszym przejściu” Szeginie-Medyka potworzyły się gigantyczne kolejki „ukrogastarbeiterów”, jak napisano w artykule, „idących do pracy na polach” w Polsce 🙂
  https://strana.ua/news/269504-na-peshem-perekhode-shehini-stojat-kilometrovye-ocheredi-na-vykhod-iz-ukrainy.html
  Ps. I po to było się „wyzwalać od polskich panów” żeby teraz prosić się ich o to żeby pozwolili łaskawie pracować na swoich polach?

  Polubione przez 5 ludzi

 2. W temacie wczorajszych wydarzeń w Kijowie, gdzie dwójka „killerów” najpierw postrzeliła idącego ulica mężczyzne, a następnie prawie się sami spalili próbując podpalić samochód którym jechali (by zatrzeć ślady). Okazuje się że postrzelony na ulicy mężczyzna to „narkobaron” z Czarnogóry a „killerzy” którzy chcieli go zastrzelić i zostali zatrzymani w Odessie to obywatele Czarnogóry, Macedonii oraz Serbii również powiązani z handlem narkotykami;
  https://strana.ua/news/269620-streljavshie-v-chernohortsa-v-tsetre-kieva-zaderzhany-politsiej-v-odesse.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ciąg dalszy sprawy tortur i gwałtów jakich dopuscili się na 26 – letniej kobiecie policjanci z posterunku w Kacharłyku w obwodzie kijowskim. Kobieta został „zwabiona” na posterunek przez swojego sąsiada, który na chwilę obecna jest poszukiwany, i była na nim przetrzymywana przez 9 godzin, o czym poinformował jej adwokat;
  https://strana.ua/news/269624-pytki-v-kaharlyke-zhertvu-iznasilovanija-v-otdelenie-politsii-privez-ee-sosed.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Skandal dyplomatyczny wywołany przez byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera który nazwał obecnego Ambasadora Ukrainy w Niemczech „karzełkiem”, komentujac sprawę antyrosyjskich sankcji. Była to prawdopodobnie „zemsta” Schroedera za to ze wcześniej Ambasador Ukrainy w udzielonym niemieckim mediom wywiadzie nazwał go „czołowym lobbystą rosyjskiego prezydenta Putina”;
  https://strana.ua/news/269603-eks-kantsler-frh-shreder-nazval-posla-ukrainy-melnika-karlikom.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem sąd w Kijowie potwierdził NORMALNOŚĆ, czyli uznał że symbolika 14 Dywizja Waffen SS-Galizien jest „nazistowska” i jako taka narusza obowiazujące na Ukrainie prawo zakazujace eksponowania symboli reżimów totalitarnych. Odrzucił w ten sposób, uznając za niezgodne z prawem, wywody tłumaczące stosowanie symboliki tej „formacji” przez ukroIPN i jego byłego szefa Wjatrowycza podczas różnych uroczystosci (m.in pogrzebów);
  https://strana.ua/news/269658-simvoliku-divizii-ss-halichina-priznali-natsistskoj.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Pojawił sie kolejny raport ONZ na temat sytuacji na Ukrainie z którego możemy sie dowiedzieć tego co zawsze, czyli;
  -w dalszym ciągu władze w Kijowie ograniczają prawa mieszkańców republik z Donbasu m.in nie wypłacając im należnych im świadczeń (emerytur i rent)
  -armia ukraińska „wyzwala” Donbas grabiąc majatki jego mieszkańców a ich samych ostrzeliwując
  -SBU w dalszym ciągu porywa i torturuje „podejrzanych”
  -„ukropatrioty” w dalszym ciągu robią na Ukrainie co chcą „tępiąc” ze szczególną nienawiścią krytykujących ich dziennikarzy
  -same władze w Kijowie w dalszym ciągu, pomimo apeli i krytyki organizacji miedzynarodowych, ograniczają prawa mniejszości narodowych i ludności tubylczej w szczególności prawa do używania języków narodowych
  Cały raport ONZ w linku;
  https://strana.ua/news/269623-doklad-oon-po-ukraine-pytki-sbu-i-obstrely-mirnykh-zhitelej-na-donbasse.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W obwodzie winnickim zabito już drugiego ukraińskiego wojskowego w ostatnim tygodniu. 24 maja w Winnicy na jednej z ulic znaleziono wojskowego z ranami kłutymi, który zmarł po przewiezieniu go do szpitala. Z kolei w jednej z wsi w obwodzie winnickim znaleziono nieprzytomnego mężczyzne, który zmarł po przewiezieniu do szpitala. Jak się okazało był to kapitan ukraińskich sił zbrojnych który służył w rejonowym „wojenkomacie”. Nie podano jednak w jakim stanie znaleziono wojskowego i co było przyczyna jego śmierci;
  https://korrespondent.net/ukraine/4233609-na-vynnytchyne-ubyly-vtoroho-voennosluzhascheho-za-nedelui

  Polubione przez 2 ludzi

 8. I dobra wiadomość dla Polski
  Rząd Ukrainy zaakceptował w środę memorandum dotyczące współpracy z amerykańską firmą w sprawie dostaw skroplonego gazu ziemnego z USA. Dokument przewiduje też rozwój infrastruktury gazowej między Ukrainą i Polską – przekazał deputowany Ołeksij Honczarenko.
  https://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/1479614,ukraina-zaakceptowala-memorandum-ws-dostaw-lng-z-usa-mowa-tez-o-polsce.html
  Komentarz: Władze w Kijowie (podobnie jak Warszawa) stawiają na współpracę z USA. Jednak takowe zabiegi zazwyczaj są kosztowne. USA nie ma przyjaciół ma tylko interesy. Jeśli jakiś kraj chce współpracy z USA musi zaoferować odpowiednią daninę. W przypadku Ukrainy to kontrakty na kupno pewnych towarów od spółek amerykańskich: lokomotyw, gazu, samolotów(?).

  Polubione przez 3 ludzi

 9. „Z życia weteranów ATO”. Ukraińska wiceminister sprawiedliwosci przyznała ze na chwilę obecną w ukraińskich wiezieniach wyroki odsiaduje 149 „weteranów wojennych” (tzn. weteranów ATO);
  https://korrespondent.net/ukraine/4233820-v-tuirmakh-nakhodiatsia-149-veteranov-voiny-mynuist
  Z kolei w Czernichowie jeden z „weteranów ATO”, z proteza nogi, pobił kierowcę „marszrutki” gdy ten odmówił mu bezpłatnego przejazdu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4233698-veteran-ato-bez-nohy-yzbyl-vodytelia-marshrutky

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Generał SBU Walerij Szaitanow zatrzymany pod zarzutem „zdrady państwowej” odrzucił postawione mu zarzuty nazywając je bezpodstawnymi i bezprawnymi. Prawnik Szaitanowa który przekazał jego słowa stwierdził ze w oskarżeniu jego klienta „Chodzi o manipulowanie opinią publiczną w celu zdyskredytowania kluczowych osób, które skutecznie i dobrze wykonywały misje bojowe na wschodzie Ukrainy” oraz że zapisy rozmów jakie miały „pogrążyć jego klienta” nie zostaną przedstawione w sądzie ze względu na ich „niewiarygodność”. Z kolei „relacje” jakie miał mieć Szaitanow z „pułkownikiem FSB” określił jako normalne kontakty na początku konfliktu na Donbasie podobno do tych jakie mieli inni funkcjonariusze SBU;
  https://korrespondent.net/ukraine/4233830-heneral-sbu-shaitanov-otvetyl-na-obvynenyia-v-hosyzmene

  Polubione przez 3 ludzi

 11. W temacie budowy gazociągu „NS2”. Waszyngton znowu straszy, w szczególności Niemcy poprzez swojego ambasadora w tym państwie, kolejnymi sankcjami nałożonymi na budowe gazociągu;
  https://korrespondent.net/business/companies/4233415-posol-ssha-v-frh-zaiavyl-o-novykh-sanktsyiakh-dlia-sp-2
  A Niemcy znowu twardo obstają przy swojej „pozycji”, czyli „Nasze podejście do całego projektu nie uległo zmianie” jak stwierdziła rzeczniczka rządu federalnego Ulrike Demmer;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4233786-berlyn-otreahyroval-na-zaiavlenye-posla-ssha-po-sp-2

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” o wczorajszej strzelaninie w centrum Kijowa, gdzie dwójka „killerów” chciała zastrzelić, a jedynie postrzeliła „narkobarona” z Czarnogóry. Jak się okazuje jest to częśc „wojny” jaką toczą ze sobą „narkokartele” z Bałkanów, a ukraińska policja zatrzymała w Odessie łącznie cztery osoby zamieszane w zamach (w tym dwóch ‚killerów”) obywateli Czarnogóry, Macedonii i Serbii. Okazuje się także że we wszystko byli zamieszani ukraińscy „weterani ATO”, których dwójka miała pomóc przestępcom w „zadomowieniu się” na Ukrainie i przygotowaniu zamachu.
  Dodatkowo o przygotowaniach do zamachu miało wiedzieć MSW Ukrainy, poinformowane o tym przez swoich serbskich „kolegów po fachu”. Podobno przygotowywano „pułapkę” by złapać przestępców „na goracym uczynku” zanim popełnia przestępstwo, ale „coś poszło nie tak”;
  https://strana.ua/news/269717-v-kieve-rasstreljali-chernohorskoho-narkobarona-podrobnosti.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Sąd w Niemczech odrzucił wniosek o ekstradycję władz w Kijowie o ekstradycje na Ukrainę zbiegłego jeszcze w 2016 roku na zachód byłego ukraińskiego parlamentarzysty Ołeksandra Oniszczenki zwanego ‚skarbnikiem Poroszenki’. W orzeczeniu sądu nie stwierdzono jednak, aby Oniszczence groziły ‚prześladowania polityczne”, ale zauważono że na Ukrainie „nie przestrzega się obowiązkowych minimalnych standardów w dziedzinie prawa międzynarodowego dotyczących warunków w więzieniach”. Dlatego tez Oniszczenko opuścił niemiecki areszt w którym do tej pory przebywał;
  https://strana.ua/news/269720-nemetskij-sud-otkazal-ukraine-v-ekstraditsii-behloho-eks-deputata-onishchenko.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Kuźwa złodziejstwo w czystej formie. Chociaż nie zdziwiłbym się , że jest tak samo jak z „rejderstwem” firm. Przekupni notariusze załatwiają lipne dokumenty dające prawa do gruntów jakimś bandytom. Ci po kilku transakcjach realizowanych przez podstawionych ludzi stają się właścicielami gruntów za ułamek jej ceny.
   Zanim pomyślano o masowej sprzedaży zakładów i ziemi ornej trzeba było rozwiązać problem korupcji. Teraz głównymi beneficjentami „reformy rolnej” będą oligarchowie.

   Polubione przez 3 ludzi

 14. Do poczytania
  Jak rząd w Kijowie WALCZY z małym i średnim biznesem.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/nad-dnieprem-male-nie-jest-piekne/
  I w temacie ostatnie dane pokazują, że przedsiębiorcy na Ukrainie mocno odczuli skutki „koronakryzysu”. W dodatku nie ma impulsów w formie kredytów/zapomóg które rozruszałyby gospodarkę.
  https://kresy24.pl/sondaz-na-ukrainie-jedna-trzecia-drobnych-przedsiebiorcow-stracila-ponad-50-dochodow/

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Przedstawiciel Federacji Rosyjskiej w grupie kontaktowej na rozmowach w Mińsku Borys Gryzłow zagroził Ukrainie „nieodwracalnymi konsekwencjami” dla prób zmiany porozumień z Mińska, w związku z ostatnimi oświadczeniami przedstawicieli władz w Kijowie oraz „ulicznych nacjonalistów ukraińskich” to znaczy że Ukraina „zamierza przejąc pełną kontrolę nad Donbasem” (przed wypełnieniem swoich zobowiązań wynikających z podpisanych przez Ukrainę porozumień) oraz przeprowadzić jego „oczyszczenie”. To ostatnie stwierdzenie Gryzłow określił jako „zagrożenie dokonaniem ludobójstwa mieszkańców Donbasu”;
  https://ria.ru/20200527/1572088188.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Zgadzam się z autorem publikacji. Dodałbym tylko tyle, że „wypalanie żelazem” jakie rozpocznie MS będzie motywowane politycznie 🙂 Jedna afera pedofilska będzie na świeczniku by inne niewygodne dla tego obozu władzy nie mogły wyjść na światło dzienne. Oberwą „elyty” które sprzeciwiały się PiS i nie będę drani bronił, jednak szkoda, że inne środowiska pedofili się nie rusza.

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.