Wojna domowa na Ukrainie 30.05.2020r.- 1806 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 80.

Pojawia się ze strony Kijowa coraz więcej sygnałów chęci wycofania się rakiem z porozumień mińskich.

Tym razem w sprawie tej swój głos zabrał szef rady polityki zagranicznej Wierchownej Rady Aleksander Mereżko, który udzielił wywiadu w LB.ua.

Stwierdził on tam, że Ukraina ma „polityczne i moralne prawo” do wycofania się z porozumień mińskich w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie, jeśli Rosja „okaże swoją nieuczciwość”.

Według niego Rosja zrobiła już taki krok, przeprowadzając wybory w D i ŁRL.

„W przypadku, gdy Ukraina wywiązuje się ze swoich zobowiązań, a Rosja tego nie robi, mamy prawo- i także analogię do traktatu międzynarodowego- z powodu nieprzestrzegania i naruszenia umowy przez kontrahenta o wycofania się z umowy”– zauważył Mereżko.

Dodał także, że antyrosyjskie sankcje „pozostaną w każdym razie ważne, ponieważ wyjście z Mińska-2 nie nastąpi z winy strony ukraińskiej”.

Ponadto Mereżko uważa, że ​​umowy z Mińska jakoby wygasły z dniem 31 grudnia 2015 r., a teraz jedynie trwają próby utrzymania zobowiązań i wypełnienia ich nowymi treściami. Jednocześnie zaprzeczył on pogłoskom o szykowaniu się do podpisania nowej umowy w postaci „Mińska-3”.

„Nie ma jeszcze takiego planu. Teraz skupiamy się tylko na sumiennym wdrażaniu tego, co jest ustalone w tekście porozumień mińskich, pomimo różnych interpretacji, w odniesieniu do niektórych punktów, które odrzucam”– podkreślił Mereżko.

Jednocześnie odniósł się on do sprawy zmian w konstytucji ukraińskiej, które w myśl porozumień mińskich mają gwarantować specjalny status dla Donbasu. Otóż stwierdził on, że „w konstytucji Ukrainy bardzo trudno jest zagwarantować specjalny status Donbasu.”

Na zakończenie dodam, że Aleksander Merżko jest jednym z najbardziej wpływowych deputowanych obecnego parlamentu, bo poza tym, że jest przewodniczącym jego rady polityki zagranicznej, to pełni także funkcję wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, a także jest wiceprzewodniczącym ukraińskiej delegacji w Trójstronnej Grupie Kontaktowej w Mińsku.

https://lb.ua/world/2020/05/29/458598_aleksandr_merezhko_v_konstitutsii.html

*

W ciągu minionej doby na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał o godzinie 18:20 i 18:40, z kierunku Nowotroiczkoje w stronę Dokuczajewska oraz wsi Jasnoje i z kierunku Nowogorodskoje w stronę Szirokoj Bałki, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (2 ostrzały, 14 min), w sumie 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 14 min (w odniesieniu do 6- z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie w Jasnoje 6 obiektów mieszkalnych pod adresami: ul. Szczorsa nr. 25 i 27 m. 8 oraz pod numerem 28, na ulicy Czapajewa nr. 9 m. 1 i 2, a takze na ulicy Wałowej nr, 13 m. 1. Poza tym przy domu na ulicy Czapajewa n.9 został uszkodzony samochód osobowy.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, już 6 dzień jest spokojnie i nie dochodzi tam do naruszeń warunków rozejmu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/ Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 30 травня 2020 року.

Минулої доби збройні формування Російської Федерації 13 разів порушили режим припинення вогню та обстріляли наші позиції з заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібрів 120 мм і 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Рішучими діями та ефективним застосуванням чергових вогневих засобів наші воїни припинили ворожі обстріли. Окупанти отримали адекватну відповідь від Об’єднаних сил.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї обстріляв наші позиції неподалік Богданівки та Невельського. Біля населених пунктів Березове і Новотроїцьке ворог застосував гранатомети різних систем, а поблизу Лебединського і Старогнатівки, окупанти, окрім гранатометів, використали ще й великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю. Проти українських захисників, які обороняють підступи до Авдіївки найманці відкривали вогонь із мінометів калібру 82 мм, ручних протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Для блокування злочинної діяльності підрозділи Об’єднаних сил давали противнику результативну та вмотивовану відповідь.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” неподалік Луганського противник неодноразово вів вогонь по наших військовослужбовцях зі 120 мм мінометів, гранатометів різних систем та стрілецької зброї. Міномети калібру 82 мм агресор застосував біля населених пунктів Гладосове і Новгородське, а на околицях Кримського окупанти двічі відкривали вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

Внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

Українські оборонці вжили вичерпних заходів для припинення вогню з боку збройних формувань РФ, після чого загарбники відмовилися від подальшої активності. За даними розвідки, 29 травня наші воїни поранили одного окупанта.

Окрім того, у вечірній час з окупованого Первомайська збройні формування РФ цілеспрямовано обстріляли ділянку розведення № 2 Золоте зі станкових протитанкових гранатометів. Такі провокації вкотре засвідчили, що ворог свідомо не бажає дотримуватись існуючих мирних домовленостей.
На ділянках розведення №1 та №3 режим „Тиша” дотримувався.

Від початку поточної доби російські збройні формування в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” неподалік населеного пункту Авдіївка вели вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.
Такі підступні дії без відповіді не залишилися – вогнем зі штатного озброєння по позиціях окупантів наші підрозділи рішуче подавили активність противника.

За поточну добу втрат серед українських захисників немає.

Ситуація в районі проведення операції надійно контролюється Об’єднаними силами.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.05.2020r.- 1806 dzień od nowego rozejmu.

 1. ‚Apocalypse Now!’. Przeciwko brutalności amerykańskiej policji, w zwiazku z ostatnimi wydarzeniami w Minneapolis protestuje ONZ…
  https://news.un.org/en/story/2020/05/1065042
  …oraz MSZ Rosji;
  https://ria.ru/20200529/1572201219.html
  Tymczasem ‚american maydan” rozgościł sie pod Białym Domem (z którego podobno „ewakuował sie” US Donald);
  >https://twitter.com/q_strife/status/1266583853176676356
  Ps. KARMA działa…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie wstępniaka-krótka refleksja

  Strona ukraińska dwukrotnie próbowała siłą stłumić rebelię na wschodzie kraju. Dwukrotnie separatyści pokonali siły wierne rządowi w Kijowie. Po każdej klęsce Ukraina była zmuszona do podpisywania rozejmu- niekorzystnego dla ekipy z Kijowa i zachodnich partnerów.
  Z postanowień zawartych w Mińsk-1 i Mińsk-2 strona ukraińska nie spełniła żadnego. Potrzebowała czasu i spokoju by odbudować potencjał wojskowy po spektakularnych klęskach. Po części władzom w Kijowie udało się zmodernizować wojsko. Nie udało się za to zmniejszyć korupcji, zapewnić dobrego klimatu biznesowego i pokonać system oligarchiczny.
  Kraj jest mocno podzielony:na przekonania polityczne, narodowość po kwestie religijne. Prawdziwa władza należy do wąskiego grona oligarchów-finansują oni „swoich” kandydatów do parlamentu Ukrainy, by tam pod pozorem ustawodawstwa móc grabić resztki majątku narodowego.
  Wprowadzenie specjalnego statusu dla Donbasu spowodowałoby, że resztki Ukrainy podzieliłyby się na quasi państewka rządzone przez oligarchów. Każdy zagarnąłby kawałek dla siebie. Poroszenko obwód Winnicki, „Benia” Odesski itd itp
  Zachodni partnerzy wiedza, jak wygląda rzeczywista sytuacja i nie nalegają na wdrożenie punktów zawartych w Mińsk-2.
  Pytaniem otwartym jest co zrobi obecna ekipa. Odrzucili porozumienia, nie ma woli powstrzymania konfliktu. Kolejne wymiany więźniów chociaż wyglądają na działania na rzecz pokoju, można uznać za przygotowanie do kolejnego ataku. Bez jeńców strona separatystyczna ma mniejszą siłę negocjacyjną.
  Przeglądałem ostatnio stan gospodarki Ukrainy. W 2019 roku PKB całego kraju nominalnie wynosiło około 150 mld $. Za czasów”tyrana” Janukowycza, około 180 mld$. W tym roku z powodu koronawirusa, (ale nie tylko) gospodarka naszego sąsiada straci od 4-8% PKB.
  Z zapewnień Zeleńskiego o odbudowie państwa zostały tylko puste hasła. Mieszkańcy tego nieszczęsnego kraju znów odczują skutki kryzysu,zbiednieją. Obawiam się, że kliki na Ukrainie mogą zechcieć odwrócić uwagę społeczeństwa od swej nieudolności i złodziejstwa i nakręcić konflikt na wschodzie Ukrainy. Oby nie powtórzył się rok 2014/2015.

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ukraińska policja zatrzymała do tej pory 28 osób, które brały udział w piątkowej strzelaninie w jednej z dzielnic mieszkalnych w miejscowości Browary pod Kijowem. Ustalono dotychczas tożsamość ponad 60 uczestników zdarzenia.
  Jak podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, uczestnicy strzelaniny pochodzą z różnych regionów kraju. Za udział mieli otrzymać po 800 hrywien – informuje 112.ua.
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25988581,ustalono-dane-ponad-60-uczestnikow-strzelaniny-w-browarach.html
  Komentarz: 120-150 złotych za strzelanie do drugiego człowieka z zamiarem zabicia. I zwerbowano do tego szaleństwa 100 ludzi. Przecież to nienormalne, jak strasznie społeczeństwo na Ukrainie musiało się zdeprawować by do takich sytuacji mogło dojść.
  Rozumiem zamieszki w USA gdzie grabi się sklepy pod pretekstem walki o prawa mniejszości- grupy złodziei znajda się wszędzie. Ale próbować zabić człowieka za sto złotych to przecież szaleństwo.

  Polubione przez 5 ludzi

  • „… próbować zabić człowieka za sto złotych to przecież szaleństwo….” to znak całkowitego upa-dku tej wydumanej nacji.

   Nie dziwi w świetle tego, jak można było bezwzględnie z wyjątkowym bestialstwem zabijać swych sąsiadów tylko dlatego, bo byli Polakami.

   To jest do cna zdeprawowane bydło…..

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. ‚Apocalypse Now!” albo ‚czarny Majdan”. Po Minneapolis stan wyjatkowy z powodu trwajacych w mieści zamieszek ogłosił burmistrz Portland (Oregon);
  https://strana.ua/news/270318-mer-portlenda-vvel-rezhim-chp-v-horode-iz-za-chernoho-majdana-.html
  Z kolei gubernator stanu Minnesota ogłosił pełną mobilizację stanowych oddziałów Gwardii Narodowej, jak zauważono jest to pierwsza taka decyzja od 164 lat;
  https://strana.ua/news/270330-v-minnesota-objavlena-polnaja-mobilizatsija-natshvardii-ssha.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Informacje zza wielkiej kałuży:

  https://colonelcassad.livejournal.com/5907472.html

  Korespondencja z Nowego Jorku. 🙂

  https://colonelcassad.livejournal.com/5907058.html

  Mapa protestów w USA.

  https://colonelcassad.livejournal.com/5906822.html

  Protesty w USA. Galeria fotografii.

  https://colonelcassad.livejournal.com/5905418.html

  MSZ Federacji Rosyjskiej o protestach w Minneapolis.

  https://colonelcassad.livejournal.com/5903970.html

  Sułtan Erdogan oskarża amerykańska policję o faszyzm.

  Od siebie mogę jedynie dodać , że usa nie w pełni przestrzegają Międzynarodowej Konwencji o prawach dziecka, a w końcu zbliża się Dzień Dziecka, wiec warto o tym przypominać.

  Polubienie

 6. Polskie resorty spraw zagranicznych i edukacji w odpowiedzi na pytania portalu Kresy.pl o podjęte działania ws. zagrożonej ukrainizacją szkoły nr 3 w Mościskach z polskim językiem nauczania wyrażają zaniepokojenie sytuacją placówki i informują ogólnie o trwających rozmowach z władzami Mościsk. „Liczymy na pozytywne rozwiązanie tej sprawy” – piszą polskie ministerstwa, których przedstawiciele dotąd publicznie twierdzili, że zagwarantowali bezpieczeństwo polskojęzycznego szkolnictwa na Ukrainie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/msz-i-men-licza-na-pozytywne-rozwiazanie-ws-zagrozonej-polskiej-szkoly-w-mosciskach-na-ukrainie/
  Komentarz: Żenada ze strony urzędników państwowych. O tym, że rząd w Kijowie planuje masową ukrainizację i zamykanie szkół narodowych wiadomo od lat-protestowały Węgry Bułgaria Rosja czy nawet Rumunia. Włodarze z Polski nie mieli odwagi, teraz słyszę o „wyrażaniu zaniepokojenia” i „liczeniu”.

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W czwartek premier Czech Andrej Babisz zapowiedział, że rząd udzieli pożyczki, która będzie sięgała 70 proc. kosztów, na budowę nowych reaktorów jądrowych w elektrowni atomowej Dukovany. Pozostałe 30 proc. sfinansuje Czeskie Przedsiębiorstwo Energetyczne (CPE). Szacunki wskazują, że całkowity koszt projektu wyniesie 6 mld euro.
  https://kresy.pl/wydarzenia/czechy-panstwo-sfinansuje-70-proc-kosztow-budowy-nowych-reaktorow-jadrowych/
  Komentarz: Czechy dały radę zbudować elektrownie atomową, w Polsce z uwagi na politykę powołano tylko specjalna agencję na której żerowali politycy, a która nawet miejsca budowy elektrowni nie znalazła.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.