Wojna domowa na Ukrainie 04.06.2020r.- 1811 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 85.

Oświadczenia Jermaka w sprawie wykonania zaleceń szczytu formatu normańskiego w Paryżu (9.12.2019r.) są zasadniczo sprzeczne z rzeczywistością, tak twierdzi pełnomocny przedstawiciel DRL w Trójstronnej Grupie Kontaktowej w Mińsku i jednocześnie szefowa dyplomacji DRL- Natalia Nikonorowa.

Wcześniej (o czym informowałem wczoraj) szef biura prezydenta Ukrainy Andriej Jermak podczas spotkania z asystentem kanclerza spraw zagranicznych Janem Haeckerem w Berlinie powiedział, że Kijów nadal nalega na szybkie wdrożenie porozumień ze szczytu. Przykładami na wdrażanie zaleceń po spotkaniu paryskim, są wg. niego dokonane dwie wymiany więźniów. Jednocześnie na stronie biura prezydenta Ukrainy pozostają kluczowe pytania dotyczące zaprzestania ostrzału.

„Pan Jermak odwołuje się również do zaleceń po wynikach szczytu w formacie normandzkim w Paryżu, które rzekomo strona ukraińska spełnia wszystkie punkty wskazane w końcowym komunikacie. Jednak takie stwierdzenia są zasadniczo sprzeczne z rzeczywistością”– oświadczyła Natalia Nikonorowa.

Według niej władze ukraińskie powinny podjąć konkretne praktyczne działania mające na celu ograniczenie eskalacji i przywrócenie pokoju w Donbasie.

„Przede wszystkim należy uzgodnić przez strony w Mińsku dodatkowe środki kontroli zawieszenia broni, a także uzgodnić nowe obszary rozdziału sił i środków. Zamiast tego przedstawiciele ukraińskiej sabotują prowadzoną merytorycznie dyskusję w ramach grupy kontaktowej tracąc przy tym czas, na tworzenie iluzji ich zaangażowania w negocjacje pokojowe”– powiedziała szefowa dyplomacji DRL.

Oczywiście taka pokrętna postawa przedstawicieli Ukrainy w TGK oraz najwyższych władz tego kraju prowadzą do podejmowania konkretnych kroków na drodze do integracji z FR.

I tak, w dniu wczorajszym Rada Ludowa ŁRL, swoją uchwałą przyjęła język rosyjski jako jedyny obowiązujący oficjalnie w republice.

Deputowani Rady Ludowej ŁRL na wczorajszej sesji plenarnej rozpatrywali w pierwszym i drugim czytaniu, a następnie po głosowaniu przyjęli ustawę „W sprawie zmiany art. 10 Konstytucji Ługańskiej Republiki Ludowej”, która określa rosyjski jako jedyny język ze statusem języka urzędowego na terytorium ŁRL.

Projekt ustawy, opracowany w celu ustalenia statusu języka rosyjskiego jako jedynego języka państwowego ŁRL, został przedłożony do rozpatrzenia przez szefa republiki Leonida Pasecznika.

Zgodnie z prawem art. 10 Konstytucji Ługańskiej Republiki Ludowej brzmi obecnie następująco: „Państwowym językiem Ługańskiej Republiki Ludowej jest rosyjski”.

„Przyjęcie ustawy pomoże wzmocnić procesy integracyjne między ŁRL a Federacją Rosyjską, ochroni i wesprze język rosyjski jako język państwowy Ługańskiej Republiki Ludowej oraz zwiększy i wzbogaci kulturę duchową narodu”– stwierdziła pełnomocny przedstawiciela szefa ŁRL w Radzie Ludowej, Nina Galan.

„Zgodnie z częścią 2 art. 19 Konstytucji Ługańskiej Republiki Ludowej każdy ma prawo do używania języka ojczystego, do swobodnego wyboru języka komunikacji, edukacji, szkolenia i kreatywności”– dodała Galan

*

A w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w rejonie wsi Pietrowskoje i Nabiereżnoje, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (1 ostrzał, 2 miny) i broni maszynowej- w tym ciężkiej (4 ostrzały), tym sposobem 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/ Joint forces operation

4 min.

Зведення станом на 07:00 04 червня 2020 рокy.

За минулу добу збройні формування Російської Федерації чотири рази порушили режим припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник двічі обстрілював наші позиції неподалік Павлополя, застосовувавши озброєння БМП, станкові протитанкові гранатомети та великокаліберні кулемети. Біля Широкиного ворог вів вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів, а по оборонцях Богданівки – з великокаліберних кулеметів.

Українські захисники для припинення ворожої активності у відповідь рішуче використали чергові вогневі засоби. Підрозділи Об’єднаних сил продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись умов припинення вогню та готові до реагування на можливі загрози з будь-яких напрямків.

Втрат серед наших захисників внаслідок ворожих обстрілів не було.

За даними розвідки, 3 червня українські військовослужбовці поранили щонайменше одного окупанта.

Від початку поточної доби російські збройні формування активності не проявляли.

За поточну добу втрат серед українських захисників немає.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

65 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 04.06.2020r.- 1811 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z USA. „Głos Ameryki” poinformował że z aresztu, bez postawienia zarzutów, wypuszczono Amerykanina ukraińskiego pochodzenia Bogdana Vechirko, który niedawno wjechał kierowaną przez siebie cysterna w „demonstrantów” pod Minneapolis. Przedstawiono także jego „życiorys” z którego ma wynikać ze Ukrainę opuścił w wieku 5 lat wraz z rodzicami „z powodów religijnych”. Nie walczył również we wschodniej Ukrainie, nie służył w armii ukraińskiej, nie był w Winnicy i nie ma strony na Facebooku, czyli „zyciorys” pasuje do tego co podał Sztab Generalny Ukrainy, jest jednak jedno ‚ale” (którego nie udało się zatrzeć”) tzn. Vechirko 2 lata temu jednak przebywał na Ukrainie w Odessie;
  https://ukrainian.voanews.com/a/bogdana-vechirku-vidpustyly/5448023.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. OT z Rosji, czyli katastrofa ekologiczna w okolicach Norylska. O dziwo całkiem rzeczowo (bez „propagandowego zaciecia”) opisały to mediomatoły.pl;
  https://fakty.interia.pl/galerie/swiat/rosja-wyciek-paliwa-z-elektrowni-zdjecie,iId,2902747,iAId,372594
  Wiadomosci z mediów rosyjskich;
  https://ria.ru/20200604/1572442967.html
  Posypały się już pierwsze kary za zaniedbania które doprowadziły do katastrofy. Do aresztu trafił już jeden z naczelników elektrowni cieplnej w Norylska, z której nastapił wyciek paliwa, który miał najpierw dopuścić się zaniedbań które doprowadziły do wycieku, a nastepnie próbował ukryć sam fakt wycieku;
  https://ria.ru/20200604/1572459260.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Plus „Nie boję się stwierdzić, że „W pustyni i w puszczy” to książka, mimo wszystko, rasistowska. (…) W świecie śmierci z powodu koloru skóry, nie pozostaje nic innego jak stwierdzić, że Kali ma twarz George’a Floyda” – napisała Katarzyna Fiołek. Polonistka zbiera podpisy pod petycją, którą zamierza wysłać do Ministra Edukacji Narodowej”;
   https://noizz.pl/kultura/polonistka-chce-usunac-w-pustyni-i-w-puszczy-z-listy-lektur-uczy-pogardy/6720cft
   Pan minister Sergiej Ławrow „pozdrawia” Katarzyne Fiołek i podobne jej „indywidua” 🙂

   Polubione przez 3 ludzi

   • Mnie w liceum uczyli, że „W pustyni i w poszczy”, jest klasyką apoteozy kolonializmu i wyższości białego człowieka. Ale to było za tej złej komuny, kiedy można było używać takich słów, jak murzyn, cygan, pedał i nikt nikogo za to nie ścigał.

    Polubione przez 3 ludzi

    • „„W pustyni i w poszczy”, jest klasyką apoteozy kolonializmu i wyższości białego człowieka”- bo jest, tak samo jak apoteozą antysemityzmu jest „Ziemia Obiecana” Rajmonta, któremu też nikt nie imputuje jakiś niecnych zamiarów, bo taka była wtedy rzeczywistość, którą on opisał.

     Dziś już tego nie wolno robić, bo jest to karane z urzędu….

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 1 osoba

 3. Kolejna „policyjna afera” na Ukrainie. Tym razem w Iwano – Frankowsku policjanci znęcali się nad dwójką nastolatków których zatrzymano za „rzekome zakłócenie porzadku publicznego” (mieli się bić na ulicy). Po przewiezieniu na posterunek mieli zostać rozebrani oraz pobici, ale zdołali dokonać zapisu audio całego zdarzenia;
  https://korrespondent.net/ukraine/4237072-v-yvano-frankovske-polytseiskye-pytaly-podrostkov

  Polubione przez 3 ludzi

 4. I powrót na Ukrainę
  Na Ukrainie minionej doby wykryto 588 przypadków zakażenia koronawirusem, 12 chorych zmarło, a 602 wyzdrowiało – poinformowało ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. To najwyższy dotąd dobowy bilans potwierdzonych infekcji.
  Komentarz: Obawiam się, że lekko pospieszyli się ze zniesieniem kwarantanny. Oby nowa fala gastarbeiterów nie przywiozła zarazy do naszego kraju.

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W temacie gazu

  W okresie styczeń – maj 2020 Ukraina importowała 5,2 mld m3 gazu ziemnego z Unii Europejskiej – informuje tamtejszy operator systemu przesyłowego.

  Powyższe dane oznaczają, że import z UE był większy o 30% w porównaniu do analogicznego okresu roku 2019. Także na tle średniej z lat 2016 – 2019 tegoroczny wynik prezentuje się bardzo przyzwoicie, ponieważ jest o 28% wyższy.
  https://www.energetyka24.com/ukraina-kupuje-coraz-wiecej-gazu-z-ue-polska-w-czolowce

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Według sondażu Ipsos/Reuters, większość Amerykanów sympatyzuje z trwającymi w USA protestami (2/3 badanych) i nie zgadza się z podejściem prezydenta Trumpa, a respondenci są podzieleni w kwestii oceny działań policji. Inne badanie pokazuje, że znaczna większość Amerykanów popiera użycie Gwardii Narodowej (3/4 badanych) do wsparcia policji, a ponad połowa jest za użyciem wojska.
  https://kresy.pl/wydarzenia/2-3-amerykanow-sympatyzuje-z-protestujacymi-¾-popiera-uzycie-gwardii-narodowej-sondaze/
  Komentarz: Czy to nie jest doskonały przykład „Dwójmyślenia”? Oczywiście że „większość” wspiera protestujących 🙂 wszak gdyby tego nie robili zostaliby oskarżeni o rasizm, szowinizm pakt z diabłem itd itp.
  A, że większość ludzi ma dosyć grabieży, napadów i gwałtów to popiera (naprawdę) użycie gwardii narodowej, a jakby to nie pomogło wojska.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Przed wprowadzeniem stanu wojennego, gdy już w Polsce dezorganizowanej permanentnymi strajkami nie dawało się żyć, także zaistniał ten fenomen „dwójmyślenia”. Polegało to dokładnie na tym samym co obecnie w USA, czyli ludzie w większości byli przeciwni systemowi, ale…..nie popierali anarchii jaką zaserwowała im „Solidarność”.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Co prawda ta anarchozawierucha w ,,ostoi najprawdziwszej demokracji” tragikomicznie wygląda, Biden’demota na kolanach ,,czarną hołotę” pozdrawia, ale to tylko gra przedwyborcza ,,demokratycznej gerontokracji”. Daje ona wyborcom jasny sygnał: Tramp się nie sprawdził, chaos jeno na kraj sprowadził.
    Albo My Demokracja, albo na ulicach rządzić będzie Ochlokracja.
    Za fasadą pięknych słówek o wolności i demokracji, Zachód powoli ale konsekwentnie wycofuje się z ideałów demokracji podmieniając je pod bliżej nieokreślone ,,nasze wartości” i pod pozorem walki z terrorem ( 11 września), COVIDolem, anarchią i chaosem, stopniowo redukuje swobody obywatelskie.

    Znamienne są wyniki sondażu, który Bladyświt zapodał, owe ,,dwójmyślenie”, ,,Ma się wszystko zmienić, ale tak aby nic się nie zmieniło”, czyli – a niech i będzie zamordyzm, byle anarchii i chaosu na ulicach nie było.
    Ciekaw jestem jaki pretekst wymyślą – do czego są zdolni, by usunąć z konstytucji drugą poprawkę,bo
    ludzi uzbrojonych nie można pozbawić wolności i rządzić nimi tak jak niewolnikami.

    Polubione przez 1 osoba

    • „…do czego są zdolni, by usunąć z konstytucji drugą poprawkę,bo
     ludzi uzbrojonych nie można pozbawić wolności i rządzić nimi tak jak niewolnikami.”- już próbowali pod pretekstem różnych prowokacji i teatralnych inscenizacji. Jako, że dla ludzi władzy jest to priorytet, to zapewne nie ustąpią i dotąd będą drążyć temat, aż ludzi rozbroją a następnie zniewolą.

     Tak toczy się koło historii.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 1 osoba

 7. Tymczasem szef ukrainskiej policji Ihor Kłymenko przedstawił deputowanym Rady Najwyższej Ukrainy podsłuchy rozmów jednego z ukraińskich „autorytetów” (worów w zakonie) z zoną, w trakcie których zastanawiali się jak wpłynąc na deputowanych by nie dopuscić do uchwalenia przez Radę Najwyższej ustawy wymierzonej właśnie w ukraińskie „wory w zakonie”. Jak informuje ukraiński portal „Strana.ua” podsłuchany „wor w zakonie” to „partner biznesowy” innego „wora w zakonie” z Dniepra, Ołeksandra Pietrowskiego ps. Narik, który z kolei ma powiązania z Poroszenką i miał nawet opłacić przyznanie Ukrainie przez Patriarchat Konstantynopola tzw. tomosu;
  https://strana.ua/news/271292-deputatam-pokazali-video-kak-avtoritety-obsuzhdajut-prinjatie-zakona-o-vorakh-v-zakone-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ministerstwo rozwoju ekonomicznego Ukrainy przedstawiło oficjalne dane na temat stanu ukrainskiej gospodarki z których m.in wynika ze spadek PKB w samym tylko kwietniu wyniósł az 5 %. Dla porównania według danych resortu spadek PKB za cały pierwszy kwartał tego roku wyniósł 1,5 %. Jest to oczywiscie skutek KORONAKRYZYSU;
  https://korrespondent.net/business/economics/4237177-obval-ekonomyky-ukrayny-uskorylsia-vtroe-za-mesiats

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” z artykułem o sytuacji na Białorusi w związku z nadchodzacymi wyborami prezydenckimi w tym kraju. Cytat Tym razem reelekcji Łukaszenki zagrażają starania dwóch stron naraz – nie tylko z Zachodu, który wcześniej nieustannie próbował podważać sytuację przed każdymi wyborami, ale także z Rosji.
  Plus rosnąca opozycja społeczna, wywołana problemami gospodarczymi i epidemią koronawirusa”;
  https://strana.ua/news/271183-vybory-v-belarusi-vyberut-li-lukashenko-prezidentom-v-shestoj-raz.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraińskie media informują o katastrofie ekologicznej na Krymie. Ponoć w związku z niewystarczającymi zasobami wody słodkiej rozpoczęła się jej reglamentacja w miastach.
  Problemy z wodą dla Krymu są związane z globalnymi zmianami klimatycznymi jak i o części z działań władz w Kijowie. Ukraina zamknęła kanał zaopatrujący Krym w wody z Dniepru
  https://www.unian.info/society/occupied-crimea-environmental-disaster-over-lack-of-water-unfolding-in-the-peninsula-11024294.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Nowa porcja „njusów” z przodującej IDIOKRACJI naszych czasów 🙂 Burmistrz LA ogłosił że zabierze z budżetu miejskiego 150 mln $ przeznaczonych na działalność policji i przekaże je „wspólnotom kolorowych” (tzn. bardziej „kolorowym” w jednym kolorze 🙂 );
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-8387453/LA-mayor-cuts-150m-cops-gives-communities-color.html
  Prokurator Generalny USA William Barr powiedział o „ingerencji zagranicznej” w protesty i zamieszki w Stanach Zjednoczonych;
  https://radiosputnik.ria.ru/20200604/1572488642.html
  Jakie to państwa miały stac za ową „zagraniczną ingerencją” stoja nie poinformował, ale można podejrzewać że chodzi o Chiny, Rosję, „afrykańskie supermocarstwo” Zimbabwe a teraz pewno także o innego „afrykańskiego potentata”, to znaczy Gambię, z wiadomych względów, czyli
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-06-03/policja-zastrzelila-czarnoskorego-mezczyzne-byl-synem-dyplomaty/

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Następny skandal w ukraińskiej policji. W Pawłohradzie (obwód dniepropietrowski) SBU zatrzymała jednego z naczelników policji który jak się okazało zorganizował i szefował bandzie która zajmowała się porywaniem i torturowaniem ludzi by następnie wymusić na nich przyznanie sie do ‚wyimaginowanych przestępstw”. Warto przy tego rodzaju sprawach przypominać że ukraińską policję, po jej powołaniu zasiliła spora liczba „weteranów ATO”;
  https://strana.ua/news/271321-nachalnik-politsii-pavlohrada-orhanizoval-oph-i-pytal-ljudej.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.