Wojna domowa na Ukrainie 07.06.2020r.- 1814 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 88.

Angela Merkel w rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim poparła przeformatowanie Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK).

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowę telefoniczną z kanclerzem federalnym Niemiec Angelą Merkel.

Podczas rozmowy przywódcy obu państw rozmawiali o przywróceniu pokoju w Donbasie, a w szczególności o wynikach roboczej wizyty delegacji ukraińskiej w Niemczech 2 czerwca. 
Rozmówcy podkreślili wysoki poziom wzajemnego zrozumienia między stronami ukraińską i niemiecką w zakresie kluczowych podejść do pokojowego rozwiązania, podkreślając brak alternatywnej ścieżki dyplomatycznej.

„To była bardzo znacząca wizyta, która nada impet formatowi normańskiemu”– powiedział Wołodymyr Zełenski.

Rozmówcy położyli duży nacisk na potrzebę konsekwentnego i stałego wdrażania przez wszystkie zaangażowane strony porozumień osiągniętych podczas paryskiego szczytu przywódców krajów uczestniczących w formacie normandzkim.

„Jesteśmy otwarci, jesteśmy gotowi iść do przodu. Niezwykle ważne jest zapewnienie dostępu Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża do terytoriów okupowanych w celu weryfikacji zatrzymanych. Ważny jest również nieograniczony dostęp SMM OBWE do monitorowania. Chcemy decydować o nowych miejscach rozgraniczenia. Skuteczne wdrożenie porozumień osiągniętych w ubiegłym roku w Paryżu powinno utorować drogę do następnego szczytu w Berlinie”– powiedział prezydent Ukrainy.

Strona ukraińska potwierdziła swoje zaangażowanie w maksymalną koordynację wysiłków z partnerami w sprawach pokojowego rozwiązania sporu w Donbasie- w Niemczech i we Francji. Ze swej strony kanclerz Angela Merkel wyraziła poparcie dla zmian w pracy Trójstronnej Grupy Kontaktowej zainicjowanej przez Ukrainę.

Poza tym, Zełenski poinformował kanclerz Niemiec o aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w Donbasie, zwracając uwagę na problemy, które wymagają większej uwagi międzynarodowych partnerów Ukrainy.

Rozmówcy rozmawiali również o wielu kwestiach dotyczących dwustronnego programu ukraińsko-niemieckiego, w szczególności o współpracy między krajami w przeciwdziałaniu pandemii COVID-19 oraz stosunkom finansowym i gospodarczym.

Szef państwa ukraińskiego podziękował za jasne i konsekwentne stanowisko Niemiec w sprawie niemożności zmiany formatu „Grupy Siedmiu” aż do całkowitego przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy.

https://www.president.gov.ua/ru/news/angela-merkel-u-rozmovi-z-volodimirom-zelenskim-pidtrimala-p-61509.

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (2 ostrzały, 11 min) i 82 mm (1 ostrzał, 10 min), tym sposobem 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był o godzinie 09:04 i 18:05 z kierunku Opytnoje w stronę Wiesiełoje i Spartakusa- koło Doniecka.

Łącznie w wyniku tych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 21 pocisków nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/ Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 07 червня 2020 року.

Минулої доби збройні формування Російської Федерації 13 разів порушили режим припинення вогню та обстріляли наші позиції з мінометів калібру 120 мм, протитанкових ракетних комплексів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Українські воїни у відповідь вчасно використали чергові вогневі засоби та припинили ворожі провокації.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” на підступах до Опитного та Старогнатівки противник випустив у бік українських оборонних укріплень понад тридцять мін калібру 120 мм. Біля Богданівки ворог задіяв протитанкові ракетні комплекси, а поруч з Мар’їнкою, Павлополем і Авдіївкою – гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю. У вечірній час агресор застосував міномети калібру 120 мм і станкові протитанкові гранатомети по наших опорних пунктах неподалік Гнутового.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” по українських позиціях поблизу Оріхового та тричі біля Луганського збройні формування РФ вели вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Захисників Південного агресор двічі обстріляв з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.

Внаслідок обстрілів з боку загарбників чотири військовослужбовці Об’єднаних сил отримали поранення, а один – бойове травмування.

Для здійснення заходів із відсічі та стримування збройної агресії наші воїни вправно задіяли чергові вогневі засоби і змусили ворога припинити свою злочинну активність. За даними розвідки, 6 червня українські оборонці знищили одного окупанта.

Від початку поточної доби російські збройні формування в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” обстріляли з великокаліберних кулеметів наші опорні пункти неподалік Луганського.
Такі підступні дії ворога без відповіді не залишилися – вогнем зі штатного озброєння по позиціях окупантів українські підрозділи рішуче подавили активність противника.

За поточну добу втрат серед наших захисників немає.
Ситуація в районі проведення операції надійно контролюється Об’єднаними силами.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 07.06.2020r.- 1814 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejny dzień gdy liczba zarażeń na Ukrainie utrzymuje się na wysokim poziomie
  Na Ukrainie w ciągu minionej doby potwierdzono 485 przypadków zakażenia koronawirusem, 11 chorych zmarło, a 242 wyzdrowiało – podał w niedzielę resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans wykrytych infekcji wzrósł do 26 999, zgonów do 788, a wyzdrowień do 12 054.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-prawie-500-nowych-zakazen-koronawirusem-11-kolejnych-zgonow,399248.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Kolejna porcja „njusów” z IDIOKRATYCZYCH Stanów Zjednoczonych, czyli władze „uniwersytetu” we Floydtown (dawniej Waszyngton) ogłosiły ze studenci – ‚afroamerykanie” powinni być „inaczej oceniani” (to znaczy „mieć fory” w porównaniu z innymi studentami) ponieważ są zbyt „zajęci walką o swoje prawa”…
  https://freewestmedia.com/2020/06/05/university-agrees-that-black-students-should-graded-differently/
  ps. „Więcej jest rzeczy na ziemi i w niebie, Niż się ich śniło waszym filozofom” William Shakespeare, czyli…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Pożyczka z Międzynarodowego Funduszu Walutowego umożliwi Ukrainie na pokrycie deficytu budżetowego, w tym pełne sfinansowanie przewidzianych w nim wydatków socjalnych. Poinformował o tym minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko na antenie jednego z ukraińskich kanałów telewizyjnych.
  https://kresy24.pl/ukraina-przeznaczy-pozyczke-z-mfw-na-pokrycie-deficytu-budzetowego-w-tym-wydatkow-socjalnych/
  Państwo to nie jest maszynka do produkcji pieniędzy. Państwo to twór który istnieje dzięki podatkom obywateli. Jeśli wpływy z danin maleją, nie ma możliwości by kraj funkcjonował sprawnie. Niby banał, jednak politycy często o tym zapominają.
  Podobnie jest na Ukrainie. Kryzys, na Ukrainie, rozpoczął się już w lutym styczniu br, PKB spadł o 0.2% -niewiele,ale w kraju tak biednym jak nasz sąsiad było to nader dotkliwe dla społeczeństwa. Obecne szacunki mówią, że na koniec roku PKB naszego sasiada spadnie o 4 do 8%. Rząd rząd w Kijowie skupił całą uwagę na pozyskanie nowych kredytów. Zapomniano o przedsiębiorcach i osobach płacących podatki (skąd my to znamy?). Ogólniki planu naprawy gospodarki nie napawają optymizmem.
  Liczba likwidowanych/wstrzymujących działalność firm rośnie lawinowo, a sposobem na zażegnanie kryzysu ma być, zmniejszenie „biurokracji” czytaj przepisów antykorupcyjnych.
  Kolejnym pomysłem jest zatrudnienie mieszkańców do prac społecznych, jednak proponowane stawki są tak niskie, że nie ma chętnych do podjęcia pracy, nie wiadomo też skąd rząd w Kijowie ma zebrać owe 5 miliardów $ na sfinansowanie projektu.
  Przyznaje ,że Zeleński jawił się mi jako polityk, który może uzdrowić Ukrainę. Byłoby to zadanie wymagające tytanicznej pracy, jednak możliwe.
  Niestety okazało się, ze facet nie wie co robi, nie rozumie jak działa państwo, skąd się biorą pieniądze. Mam takie przekonanie, że jakaś klika osób, podrzuca owe „pomysły” prezydentowi i to ona sprawuje nieformalną władze na Ukrainie.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. W temacie wstępniaka

  Papież Franciszek odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który poprosił Stolicę Apostolską o pomoc w uwolnieniu Ukraińców nielegalnie aresztowanych przez Rosję.
  https://naszdziennik.pl/wiara/221870,prezydent-ukrainy-prosi-papieza-o-pomoc-w-uwolnieniu-ukraincow.html
  Komentarz: Mam takie wrażenie, że ostatnie działania władz w Kijowie w sprawie (braku) rozmów na temat uwolnienia zatrzymanych przez siły separatystycznych republik jest celowym działaniem by odwrócić uwagę społeczeństwa od panującego kryzysu.

  Polubione przez 1 osoba

  • „…. jest celowym działaniem by odwrócić uwagę społeczeństwa od panującego kryzysu”- właśnie, że nie, bo chodzi tu o zasłonę dymną faktu braku realizacji uzgodnionych w Paryżu porozumień przez stronę ukraińską.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 5. ‚Ogólnoukraińskim strajkiem lekarzy” zagroził władzom w Kijowie znany ukraiński kardiolog Borys Todurow, jeżeli te zaczną wprowadzać w życie „drugi etap reformy służby zdrowia” rozpoczętej przez byłą (pełniącą obowiazki) minister zdrowia Suprun (zwaną na Ukrainie „dr Śmierć”). Suprun jest obwiniana na Ukrainie, zarówno przez personel medyczny jak i zwykłych Ukrainców o to ze poprzez prowadzona przez siebie „reformę” doprowadziła i tal „ledwo zipiącą” służbę zdrowia na Ukrainie do stanu rozkładu i upadku;
  https://strana.ua/news/271699-mediki-vyjdut-na-zabastovku-esli-reforma-suprun-prodolzhitsja-todurov.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • „….poprzez prowadzona przez siebie „reformę” doprowadziła i tal „ledwo zipiącą” służbę zdrowia na Ukrainie do stanu rozkładu i upadku”- żeby mogło coś się podnieść, wcześniej musi upa-ść 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 6. 40% mieszkańców ukraińskich Mościsk stanowią Polacy. W zbliżających się wyborach samorządowych mogą dać nauczkę samorządowym władzom nie oddając na nie głosów – tak twierdzi redaktor Radia Lwów Artur Żak odnoszący się do napięcia wywołanego próbą zmiany statutu i regulaminu szkoły przez tamtejsze władze oraz samowolnego przyspieszenia skutków wynikających z nowej ustawy zwiększającej rolę państwowego języka ukraińskiego w procesie edukacyjnym.
  Jesienią br odbędą się wybory samorządowe na Ukrainie (chyba, że koronawirus na to nie pozwoli).
  https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/32305/spor-w-mosciskach-mieszkajacy-tam-polacy-nie-popra-samorzadu

  Polubione przez 1 osoba

 7. Pragniemy włączać przybyszów w kulturalne życie Pomorza, tak, aby wielokulturowość stała się wizytówką kulturalną naszego regionu – mówi Marta Korga z NCK, organizatora projektu Wielokulturowe Pomorze w sieci, w ramach którego już w niedzielę, 7 czerwca 2020 r., o godz. 19, odbędzie się koncert Hanny Tiekuczewej. Artystka zaśpiewa ukraińskie przeboje muzyki pop, pieśni ludowe i, po raz pierwszy, autorskie utwory.
  https://www.gdansk.pl/wiadomosci/wielokulturowe-pomorze-w-sieci-koncert-ukrainskiej-artystki-hanny-tiekuczewej-w-niedziele-7-czerwca,a,172632
  Komentarz: Ilekroć słyszę hasła typu „wielokulturowość” w mózgu załącza mi się czerwona lampka ostrzegawcza. Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie mam nic do tej konkretnej artystki z Ukrainy. Z pewnością bardzo ładnie śpiewa i gra na gitarze. Jednak tworzenie państwa wielonarodowego doprowadza do wielu niebezpiecznych następstw dla naszego kraju. I o tym nasze „elyty” powinny pamiętać, a nie podporządkowywać się trendom z zagranicy i tworzyć „multi-kulti” za pieniądze polskiego podatnika.

  Polubione przez 2 ludzi

 8. OT światowe, czyli kolejna odsłona „WIELKIEJ REWOLUCJI IDIOKRATYCZNEJ” tym razem „lecą” z cokołów pomniki różnych „rasistów”, w USA dowódców i polityków Konfederacji…
  https://colonelcassad.livejournal.com/5927703.html
  …a w Wlk. Brytanii jakiegos filantropa i dobroczyńcy Bristolu z przełomu XVII/XVIII który takze miał się zajmować handlem niewolnikami;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5928058.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. I powrót na Ukrainę gdzie znany ukrooszołom Ilja Kiwa, obecnie deputowany Rady Najwyższej Ukrainy zaproponował by znajdujacy się w Kijowie „Prospekt Bandery” przemianować na „Prospekt”…George’a Floyd’a, a takze domaga się od Premiera Ukrainy by przekazał rodzinie Floyda „pomoc” w wysokosci 10 mln dolarów;
  https://korrespondent.net/ukraine/4238042-kyva-predlahaet-pereymenovat-prospekt-bandery-v-chest-dzhordzha-floida

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.