Wojna domowa na Ukrainie 08.06.2020r.- 1815 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 89.

Parlament Ługańskiej Republiki Ludowej większością konstytucyjną głosów zmienił ustawę, zgodnie z którą język ukraiński był drugim językiem państwowym. Obecnie decyzją większości w Radzie Ludowej parlamentarzyści ustanowili rosyjski jako jedyny język państwowy.

Projekt tej ustawy został wprowadzony przez szefa ŁRL Leonida Pasecznika po dyskusji w komisji ds. działań legislacyjnych i regulacyjnych. Według przedstawiciela Pasecznika w parlamencie, Niny Galan, „przyjęcie ustawy pomoże wzmocnić procesy integracyjne między ŁRL a Federacją Rosyjską, ochroni i wesprze język rosyjski jako język państwowy oraz zwiększy i wzbogaci kulturę duchową państwa”.

Decyzja o zmianie ustawy językowej podjęto w drodze konsensusu, ale została ona poparta przez główne siły polityczne republiki. Tak więc na przykład inicjatywę poparli nie tylko prorządowy ruch „Pokój Ługańszczyzny”, ale także „Ługańska Unia Gospodarcza” (ŁUG), która ma 13 miejsc w parlamencie.

„Nadając rosyjskiemu językowi status jedynego języka państwowego, Rada Ludowa ŁRL utrwaliła historycznie ustanowioną normę: Ługańsk jest krajem rosyjskojęzycznej populacji różnych narodowości”– powiedziała Zinaida Naden, liderka ŁUG.

Podobny punkt widzenia ma „Patriotyczne Stowarzyszenie Donbasu” (PSD)- ruch skoncentrowany na strukturach władzy i bardzo licznym skrzydle młodych aktywistów.

„Już w szóstym roku nauki, rodzice uczniów pytali, dlaczego potrzebujemy nadal języka ukraińskiego? Sześć lat temu, aby zapewnić polityczną poprawność, aby nie być jak ukraińscy naziści, zadeklarowaliśmy jako państwowe języki rosyjski i ukraiński. Praktyka tych lat pokazała, że ​​język ukraiński, bez specjalnych środków, gdy państwo go specjalnie promowało, zmuszało do mówienia, sporządzania dokumentów, w naturalny sposób zajął swoje miejsce”– powiedział przewodniczący PSD, Aleksiej Seliwanow.

Trzeba tu podkreślić, że w ostatnich sześciu latach język rosyjski był faktycznie jedynym językiem państwowym. Rosyjski był głównym językiem porozumiewania się w urzędach Ługańska, prasy, komunikacji międzyetnicznej. Jednocześnie język ukraiński i literatura były w użyciu, a filologia ukraińska studiowana jako odrębna dyscyplina w wyższych uczelniach ŁRL.

Dodam, że jakiś czas temu przeprowadzono anonimowe badanie wśród rodziców dzieci w wieku szkolnym z pytaniem: „Czy chcą uczyć się w języku ukraińskim?”. Jego wyniki nie był korzystny dla języka ukraińskiego. Uzasadniano, że dzieci nie wytrzymują dwujęzycznego obciążenia, w wyniku czego tak naprawdę nie mówią właściwie ani po rosyjsku, ani po ukraińsku.

Nawiasem mówiąc, parlamentarzyści Donieckiej Republiki Ludowej podjęli podobną decyzję, więc nie można tu mówić o jakimś precedensie.

Deputowany ługańskiego parlamentu, Aleksandr Protsenko stwierdził, że przez sześć lat język ukraiński otrzymał swego rodzaju okres próbny w czasie którego okazało się, że status prawny tego języka nie odpowiada faktycznej sytuacji.

„Początkowo w nowo utworzonej ŁRL ustalono równe pozycje i warunki dla języka rosyjskiego i ukraińskiego, ale bez dopingu administracyjnego dla języka ukraińskiego lub, przeciwnie, ukrytych barier wobec języka rosyjskiego, tak jak miało to miejsce na Ukrainie. Tym samym, oba języki znalazły się w neutralnym i identycznym otoczeniu prawnym i obiektywnym statusie językowym. Nawiasem mówiąc, wszystkie karty do głosowania podczas referendum w 2014 r. i we wszystkich wyborach w ŁRL były zawsze dwujęzyczne. W rezultacie po pięciu latach sytuacja stała się już na tyle jasna, że ​​język ukraiński nie ma takiego znaczenia w ŁRL w żadnej z dziedzin życia społecznego, które odpowiadałyby jego konsolidacji legislacyjnej”- powiedział Protsenko.

Dodając, że:

„Jeśli mogę tak powiedzieć, był to rodzaj okresu próbnego w celu zweryfikowania jego stanu. Dziś nie ma wątpliwości, że jego faktyczny status absolutnie nie pokrywa się z jego statusem de jure. W rzeczywistości język ukraiński w ŁRL jest językiem, który nie jest powszechnie używany i który jest rodzimy dla absolutnej mniejszości populacji. Nie znam dokładnej liczby, ale nie sądzę, że jest to więcej niż 5%”.

Według ługańskiego politologa Michaiła Djakonowa ustanowienie języka rosyjskiego jako jedynego języka państwowego jest dość naturalne, bo jest odpowiedzią na przejawy bardzo agresywnej polityki Ukrainy.

„Od 2014 r. duży procent populacji ŁRL wyrażał opinię, że nie chce mieć nic wspólnego z Ukrainą. A język, który został nałożony na ludność jako język ojczysty i obowiązkowy przez ćwierć wieku, zaczął być postrzegany jako język wrogiego państwa”– stwierdził Djakonow.

„Wykazując brak dojrzałości, sama Ukraina prowokuje Donbas do podjęcia działań, które coraz bardziej wzmacniają wektor integracji z Federacją Rosyjską, co jest w pełni zgodne z pragnieniem ludności tych terytoriów. Swoim zachowaniem Ukraina rozwiązuje ręce republik Donbasu. Władze Kijowa będą zmuszone pogodzić się z tym stanem rzeczy”– powiedział Dyakonov.

Jednocześnie były więzień polityczny i dziennikarz z Odessy, Denis Szatunow, który obecnie na stałe mieszka w Ługańsku po zwolnieniu z niewoli ukraińskiej pod koniec 2019 r., uważa, że ​​Kijów z pewnością spróbuje zagrać kartą językową podczas rozmów w Mińsku.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że jak dotąd strona ukraińska nie zareagowała na decyzję władz ługańskich. Kijów prowadzi obecnie wojnę za pomocą własnego ustawodawstwa, które jest uzupełniane przez coraz bardziej restrykcyjne środkami w odniesieniu do języka rosyjskiego i języków mniejszości narodowych. Jednak w przypadku języka ukraińskiego w ŁRL, jest to generalnie język o raczej dekoracyjnych i marginalnych funkcjach, to na Ukrainie język rosyjski pozostaje środkiem komunikacji dla szerokiej polityków, elit, prasy i znacznej liczby ludności kraju.

*

A na froncie w Donbasie, tylko na jego donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał został przeprowadzony przy użyciu ciężkiego karabinu maszynowego w rejonie miejscowości Staromichajłowka na zachodnich przedmieściach Doniecka

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/ Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 08 червня 2020 року.

Минулої доби збройні формування Російської Федерації 8 разів порушили режим припинення вогню та обстріляли наші позиції з мінометів калібрів 120 мм і 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Для здійснення заходів із відсічі та стримування збройної агресії українські воїни вправно задіяли чергові вогневі засоби і змусили ворога припинити свою злочинну активність.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” на підступах до Луганського російські найманці двічі вели вогонь з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів. Аналогічне озброєння агресор застосував по наших оборонних укріпленнях біля населеного пункту Хутір Вільний. Поблизу Кримського противник два рази обстріляв українські позиції з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” неподалік Павлополя загарбники двічі задіяли міномети калібру 120 мм і 82 мм, а також автоматичні станкові гранатомети та великокаліберні кулемети. По опорних пунктах поруч Широкиного противник відкривав вогонь з мінометів калібру 82 мм.

Українські захисники, утримуючи оборону, діяли відважно та дали ворожим підрозділам гідну відсіч. За даними розвідки, минулої доби було поранено одного окупанта. Відчувши на собі рішучість дій військовослужбовців Збройних Сил України, противник припинив свою активність.

Внаслідок обстрілів з боку загарбників два воїни Об’єднаних сил отримали поранення.

Від початку поточної доби російські збройні формування 4 рази порушили режим припинення вогню.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” агресор двічі обстріляв з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї наші опорні пункти неподалік Новолуганського. Також ворожу провокацію зі стрілецької зброї зафіксовано біля Оріхового.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” на підступах до Богданівки російські найманці вели вогонь з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

За поточну добу внаслідок обстрілів з боку загарбників один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. Його оперативно було доставлено до військово-медичного закладу. Стан здоров’я нашого захисника задовільний.

Такі підступні дії ворога без відповіді не залишилися – вогнем зі штатного озброєння по позиціях окупантів українські підрозділи рішуче подавили активність противника.

Ситуація в районі проведення операції надійно контролюється Об’єднаними силами.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 08.06.2020r.- 1815 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z USA, gdzie trwa w najlepsze ‚WIELKA REWOLUCJA IDIOKRATYCZNA”. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w „wyzwolonym” Minneapolis ma zostać zlikwidowana policja, a w jej miejsce ma zostać inny „system bezpieczeństwa publicznego” (moze tak jak na „bratniej” Ukrainie gdzie do ‚pomocy” policji włączyli „bojówki” za oceanem bedą to miejskie gangi);
  https://edition.cnn.com/videos/us/2020/06/07/minneapolis-city-council-intent-to-disband-police-department-nr-vpx.cnn
  „Rewolucyjna czystka” w „The New York Times” skad „wyleciał” jeden z redaktorów który odważył się opublikować artykuł autorstwa jednego z republikańskich senatorów w którym ten wzywał by zamieszki w USA zacząć tłumić siłą;
  https://thehill.com/homenews/media/501576-nyt-editorial-page-director-resigns-after-tom-cotton-op-ed-controversy
  Tymczasem w Seattle w stanie Waszyngton w tłum „demonstrantów” wjechał samochód osobowy, którego kierowca następnie zaczał strzelać do próbujacych go wywlec z wnętrza pojazdu „pokojowych demonstrantów”;
  https://www.seattletimes.com/seattle-news/seattle-area-protests-live-updates-for-sunday-june-7/#update-12835265

  Polubione przez 1 osoba

 2. Dziś w Amsterdamie wznowiony zostanie proces w sprawie zestrzelenia samolotu linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą 17 lipca 2014 r. W katastrofie zginęło 298 osób. Zapowiadana jest publikacja nowego raportu z najnowszych postępów w śledztwie.
  Holenderski zespół śledczy (JIT) od samego początku usiłował udowodnić rosyjskie zaangażowanie w konflikt na wschodniej Ukrainie w 2014 r. Wskazywano m.in. na osobę z wysokiego szczebla rosyjskich służb, które wydały zgodę na transport broni, która posłużyła do zestrzelenia samolotu.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wznowienie-procesu-ws-zestrzelenia-samolotu-malaysia-airlines/j8jm09q

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Gaz-System podsumował 2019 rok ilością ponad 20 mld m sześc. przesłanego paliwa. Poprzedni rekord został zanotowany w 2017 roku i wyniósł 19,7 mld m sześc gazu.
  https://biznesalert.pl/gaz-system-dostawy-gaz-wyniki-podsumowanie-transport-zima-energetyka/
  Na granicy z Ukrainą wielogodzinne kolejki
  10 godzin czekają kierowcy ciężarówek na wjazd do Polski z Ukrainy przez przejście graniczne Dorohusk-Jagodzin. Godzinę krócej wynosi tutaj czas oczekiwania na wyjazd z naszego kraju. Po obu stronach granicy stoi po około 200 samochodów ciężarowych.
  https://radio.lublin.pl/2020/06/dorohusk-10-godzin-oczekiwania-na-wjazd-do-polski/

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Kolejne „njusy” z „juesej”. Rodzina G. Floyd’a oraz prawnik ją reprezentujacy zwrócili się z oficjalnym pismem do…ONZ w którym proszą organizację o interwencję w procesie dotyczacym śmierci Floyd’a oraz udzielenie „rekomendacji jak zreformować policję w USA”;
  https://strana.ua/news/271904-semja-dzhordzha-flojda-i-ee-advokat-prizvali-oon-vmeshatsja-v-rassledovanie-ubijstva-v-minneapolise.html
  Tymczasem Minister Turystyki Ghany wezwała wszystkich „afroamerykanów” do opuszczenia USA ‚z powodu panujacego w nim rasizmu” i przyjazdu do Afryki i Ghany, które nazwała „domem” którego mieszkańcy oczekują „z otwartymi ramionami powrotu swoich braci oraz sióstr z USA”;
  https://www.ghanaweb.com/GhanaHomePage/NewsArchive/Come-to-Ghana-if-you-re-unwanted-Tourism-Minister-to-African-Americans-971839

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Tymczasem w czeskich mediach pojawił sie wywiad z szefem MSW Czech Tomasem Petršicekiem w którym ten opowiedział że sprawa z tzw. próbą otrucia przedstawicieli władz stolicy Czech Pragi przez wysłanych z Rosji „killerów” została tak naprawdę sprokurowana przez pracujących w Ambasadzie Rosji w Republice Czeskiej rosyjskich dyplomatów bedących ze sobą w konflikcie. Dyplomaci owi to właśnie owa dwójka rosyjskich dyplomatów którzy zostali niedawno wydaleni z terytorium Republiki Czeskiej;
  https://inosmi.ru/politic/20200608/247569905.html
  Źródło;
  https://denikn.cz/374953/boj-dvou-diplomatu-poskodil-nase-vztahy-s-ruskem-bis-kvuli-nim-pracovala-s-vymyslenou-informaci-rika-petricek/?ref=list

  Polubione przez 2 ludzi

 6. W internecie pojawiły się „skany” dokumentów mających pochodzić z ukraińskiego resortu obrony, a mówiace o zgonach spowodowanych w ukraińskich siłach zbrojnych (tzw. okręgu „Zachód” czyli jednostkach stacjonujacych w obwodach zachodnioukraińskich) w wyniku nadużywania alkoholu oraz środków odurzajacych. Zgony owe, zarówno wśród szeregowych jak i oficerów, „rozpisywane” są nastepnie jako tzw. straty niebojowe;
  https://asd.news/articles/ukraina/sbrod-avatarov-u-granits-rossii/

  Polubione przez 2 ludzi

 7. No i tradycyjny już „njus” z Ukrainy, czyli we lwowskich zakładach, należących do koncernu ‚Ukroboronprom”, rozkradziono przywieziony tam do modernizacji myśliwiec MiG-29 należacy do ukraińskich sił zbrojnych. Śledztwo w sprawie kradzieży części oraz urządzeń z samolotu prowadzi ukraińskie PBŚ, łącznie „rozworowano” ponad 20 „podzespołów” z samolotu na etapie jego demontażu. Złodzieje byli tak bezczelni ze to co uznali za małowartosciowe porzucili na trawniku znajdującym sie za płotem zakładów 🙂 Jak informuja ukromedia samolot nie bedzie juz w stanie powrócić w skład ukraińskich sił zbrojnych;
  https://defence-ua.com/people_and_company/cherez_rozkradannja_v_ukroboronpromi_povitrjani_sili_ne_zmozhut_otrimati_modernizovanij_mig_29-890.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Dokładnie 6 lat temu, 8 czerwca zginęło pierwsze dziecko w Donbasie.

  https://news-front.info/2020/06/08/krovavuyu-troiczu-zabyt-nevozmozhno-daniil-bezsonov/

  Na zdjęciu doktor Michaił Kowalalenko niesie w pośpiechu do szpitala Polinę Sładkaja i jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że dziewczynka nie żyje.

  8 marca to też pierwszy dzień prezydentury Poroszenki, który wówczas powiedział, że nie pozwoli na wojnę, że chce ją zatrzymać, ale już wtedy wiedział, że artyleria Sił Zbrojnych Ukrainy uderzy na Słowiańsk. I nie ma wątpliwości, że kolejność tego ostrzału została wydana na samej górze władz junty kijowskiej.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.