Wojna domowa na Ukrainie 10.06.2020r.- 1817 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 91.

Punkty Kontrolne Wyjścia/Wejścia (PKW?W) w Donbasie  wznowią prace od 10 czerwca, ale z pewnymi ograniczeniami. Zostało to ogłoszone na Facebooku przez centrum prasowe ukraińskiej Operacji Połączonych Sił (OPS).

„Jutro, 10 czerwca, od godziny 11.00 przywrócony zostanie przejazd osób i pojazdów przez linię rozgraniczającą na punktach wejścia i wyjścia dla ruchu drogowego i pieszego w obszarze działania połączonych sił”– poinformowała strona kijowska.

Według centrum prasowego OPS, obywatele i pojazdy będą mogli przejeżdżać codziennie pomiędzy godzinami, od 11:00 do 14:00, w zakresie komunikacji samochodowej przez punkt kontrolny Marinka i dla ruchu pieszego przez punkt kontrolny Stanica Ługańska.

Jak zwrócono uwagę, przy wjeździe na terytorium kontrolowane przez Kijów, obywatelom będzie mierzona temperatura, również warunkiem przyjęcia do kontroli jest pozostanie w masce ochronnej (lub przyłbicy) i zachowanie odpowiedniej odległości od innych osób podlegających kontroli. Ponadto, aby przejść przez PKW/W, podróżni muszą wyrazić zgodę na poddanie się izolacji za pomocą aplikacji lub obserwacji  „Zostań w Domu”.

W odpowiedzi na decyzję Kijowa o otwarciu w dniu dzisiejszym PKW/W w Donbasie. Olga Kobczewa stwierdziła: „publicznie oświadczam, że punkt kontrolny w Stanicy Ługańskiej  nie zostanie juto otwarty.

Decyzja władz ukraińskich o wznowieniu pracy punktów kontrolnych na linii demarkacyjnej w Donbasie od 10 czerwca nie została uzgodniona z LPR. O tym powiedział dziś przedstawiciel Ługańska w Trójstronnej Grupie Kontaktowej, w podgrupie ds. humanitarnych- Olga Kobczewa.

„Jako oficjalny przedstawiciel grupy humanitarnej oświadczam publicznie, że punkt kontrolny w Stanicy Ługańskiej nie będzie  jutro otwarty. Uważamy oświadczenie Ukrainy za kolejną prowokację”– poinformowała Kobczewa.

Jednocześnie zwróciła uwagę na to, że ​​środki mające na celu przeciwdziałanie zakażeniu koronawirusem są nadal wdrażane w republice, i wezwała mieszkańców tego kraju, aby nie udawali się na punkt  kontrolny w środę. Natomiast informacje na temat dalszej pracy punktu kontrolnego zostaną w innym terminie .

Natomiast wg. stanowiska władz DRL, Punkty Kontrolne na linii rozgraniczenia w Donbasie pozostaną zamknięte do czasu ustabilizowania się epidemii. Zostało to ogłoszone wczoraj- 9 czerwca, w międzyagencyjnej Centrali Operacyjnej (CO) DRL, aby zapobiec importowi i rozprzestrzenianiu się nowej infekcji koronawirusem.

„Ostatnio informacje o otwarciu punktów kontrolnych między KRLD a Ukrainą coraz częściej znajdują się w sieciach społecznościowych. Należy pamiętać, że takie raporty są niczym więcej niż prowokacją mającą na celu destabilizację sytuacji w KRLD. Nie można jednostronnie otworzyć granicy”– ogłoszono w oświadczeniu CO.

CO DRL wyjaśniła, że ​​na terytorium kontrolowanym przez Kijów poziom badania populacji na koronawirus jest bardzo niski. Oficjalne dane wskazują, że w regionie zarejestrowano ogółem 235 przypadków COVID-19. W tym samym czasie odnotowano nagły wzrost epidemii  w Słowiańsku, gdzie jest już 54 zakażonych, a bezobjawowi pacjenci w Kurachowie i na Ukrainie, gdzie wcześniej nie było zakażonych.

„Aby otworzyć granice, musimy mieć pewność, że będzie to bezpieczne dla naszych obywateli. Ponieważ otwarcie CPVV bez żadnych ograniczeń nieuchronnie doprowadzi do dużego tłumu ludzi, długiego oczekiwania w kolejce, a w rezultacie wybuchu epidemii. Dlatego w celu ochrony obywateli DRL przed zakażeniem COVID-19 jesteśmy zmuszeni pozostawić granicę z Ukrainą zamkniętą”– napisano  w oświadczeniu CO.

Jak wiadomo, Kijów zamierza wznowić ruch przez punkty kontrolne na linii demarkacyjnej w Donbasie od środy- 10 czerwca, nie uzgadniając wcześniej z władzami Ł i DRL żadnych związanych z tym kwestii technicznych.

*

A na froncie w Donbasie, na całej jego długości, w ciągu minionej doby nie zarejestrowano ani jednego naruszenia warunków zawieszenia broni przez ukraińskie siły zbrojne.

Mimo to, w wyniku strat niebojowych zginęło wczoraj 4 a rannych zostało 14 ukraińskich żołnierzy. Do zdarzenia doszło w okolicy miejscowości Awdiejewka, gdzie dwa pojazdy opancerzone marki „Spartan” ukraińskich sił zbrojnych zjechały z głównej drogi i tam na poboczu wjechały na miny. W efekcie oba pojazdy uległy zniszczeniu zaś załogi i obsługa zostały ranne lub zginęły.

Tymczasem ukraińskie media rozpowszechniają informacje o 10 rannych i tylko jednym uszkodzonym samochodzie opancerzonym. „Główne dowództwo OPS wciąż nie podaje prawdziwych strat personelu wojskowego niezwiązanych z walką”– wyjaśniła Milicja Ludowa DRL.

Uzupełnię jeszcze, że incydent miał miejsce 9 czerwca o godzinie 09:30 w pobliżu awdiejewskiego pałacu kultury zakładu kokso-chemicznego. Na Ukrainie wszczęto sprawę na podstawie 2 części artykułu 258 „akt terrorystyczny”, ukraińskiego Kodeksu Karnego.

Ciekawe czy ukażą swoich, jeśli wiadomym jest, że pobocze drogi zaminowali sami ukraińscy żołnierze.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/ Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 10 червня 2020 року.

Минулої доби збройні формування Російської Федерації 16 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Підрозділи Об’єднаних сил, застосовуючи штатне озброєння, своєчасно реагували на ворожі провокації та прицільним вогнем по позиціях загарбників подавили їх збройну активність.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” оборонців Мар’їнки збройні формування РФ тричі обстріляли з гранатометів різних систем, а захисників Старогнатівки – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

По околицях Широкиного російські найманці відкривали вогонь з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, а неподалік Авдіївки – зі стрілецької зброї.

Об’єднані сили для забезпечення повного контролю над ситуацією в районі проведення операції вжили необхідних заходів вогневого впливу. Отримавши адекватну відповідь від наших підрозділів, агресор припинив обстріли.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник по два рази обстріляв наші оборонні укріплення неподалік Оріхового та Хутора Вільного, використовуючи 120 мм і 82 мм міномети, а також гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю. Поблизу Шумів та двічі біля Луганського агресор задіяв гранатомети різних систем і стрілецьку зброю. Поруч з Кримським ворог вів вогонь з мінометів калібру 120 мм, автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів, а по оборонцях Новотошківського – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

Внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

На усі випадки агресивних дії загарбників наші захисники з наявних засобів відповідали прицільним вогнем по опорних пунктах противника. Зберігаючи контроль над обстановкою, українські військовослужбовці припинили ворожу активність.

За даними розвідки, 9 червня Об’єднані сили знищили одного окупанта та ще чотирьох поранили.

Від початку поточної доби російські збройні формування 2 рази порушили режим припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” окупанти обстріляли з мінометів калібру 120 мм, станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів оборонні укріплення на підступах до Павлополя.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” найманці вели вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів по наших опорних пунктах неподалік Хутора Вільного.

Такі підступні дії ворога без відповіді не залишилися – вогнем зі штатного озброєння по позиціях ворога українські підрозділи рішуче подавили активність противника.

За поточну добу втрат серед наших захисників немає.

Ситуація в районі проведення операції надійно контролюється Об’єднаними силами.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.06.2020r.- 1817 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na Ukraine „spłyneło szczęście niepojęte”, czyli udało sie w końcu (po trwajacych od listopada zeszłego roku „żebrach”) „wyżebrać” kredyt od MFW. Na chwile obecną ma to być 2,1 mld $, podobno do tego dojść ma jeszcze 2,9 mld ale nie wiadomo kiedy, ale w zwiazku z otrzymaniem kredytu rząd w Kijowie będzie musiał wypełnić 13 głównych „żądań” MFW;
  1. Uniemożliwić odzyskanie „PrivatBanku” przez Kołomojskiego
  2. Znieść moratorium na sprzedaż ziemi na Ukrainie cudzoziemcom
  3. Wzmóc „reżim podatkowy” wobec ukraińskiego biznesu i zwykłych obywateli
  4. Przeprowadzić „audyt” środków wydanych na „walkę z koronawirusem”
  5. Podwyższenie wieku emerytalnego
  6. Kontynuacja „reformy słuzby zdrowia” rozpoczętej przez Suprun (zwanej na Ukrainie „dr Śmierć’)
  7. Cięcia w ukraińskiej oświacie (czyli zamykanie szkół)
  8. Pozwolenie na faktyczna „kontrole miedzynarodową” na ukraińskim sadownictwem
  9. Kolejne podwyżki cen gazu dla Ukraińców
  10. Kolejne podwyżki opłat za ogrzewanie dla Ukraińców
  11. ‚Wyduszenie” od Ukraińców zadłużenia w opłatach komunalnych
  12. Prywatyzacja najważniejszych państwowych spółek energetycznych na Ukrainie (m.in „Centrenego)
  13. Prywatyzacja także innych spółek państwowych
  https://strana.ua/news/271999-mvf-dala-kredit-ukraine-kakie-uslovija-zapisany-v-memorandume.html
  Ps. Jak widać Ukraina faktycznie stanie sie „protektoratem” międzynarodowych instytucji finansowych…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Trwa „WIELKA REWOLUCJA IDIOKRATYCZNA” w „juesej”. „Padł” pomnik…Krzysztofa Kolumba który stał w Richmond w Wirginii;
  https://www.nbc12.com/2020/06/09/christopher-columbus-statue-torn-down-thrown-lake-by-protesters/
  Z oferty amerykańskiego kanału „HBO” usunięto film „przeminęło z wiatrem” ponieważ został uznany za „rasistowski”;
  https://variety.com/2020/film/news/hbo-max-gone-with-the-wind-removed-1234629892/
  A głowny kontrkandydat Trumpa w zbliżających się w USA wyborach prezydenckich Joe Biden „kuje żelazo póki gorące” i ogłasza ze „systemowy rasizm w USA jest wszechobecny”;
  https://korrespondent.net/world/4238770-baiden-zaiavyl-chto-v-ssha-povsuidu-suschestvuet-rasyzm

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Były ukraiński minister infrastruktury, „szczyry ukropatriota” Wołodymyr Omeljan wyraził oburzenie „haniebną zdradą” jakiej według niego dopuścił się francuski koncern „DANONE” który swoja „twarzą” uczynił popularnego rosyjskiego aktora Michaił Porieczenkow który nie dość że przyjeżdżał na „terytoria okupowane” (jak w Kijowie nazywaja republiki z Donbasu) to jeszcze strzelał tam do „bojców ATO”. Omeljan zarzucił takze bezradność i opieszałość w tej sprawie ukrainskim władzom i ‚specsłużbom” które nawet nie wszczeły spraw karnych przeciwko rosyjskiemu aktorowi, ani nie złożyły oficjalnego protestu;
  https://replyua.net/blog/210198-omelyan-v-pervyy-zhe-den-posle-vyhoda-novosti-o-porechenkove-i-danone-slovo-dolzhno-bylo-vzyat-sbu.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. W nocy w Kijowie wybuchł pożar w siedzibie Głownego Departamentu Śledczego ukraińskiej policji, gdzie znajdują sie akta śledztw prowadzonych w sprawie najgłośniejszych przestępstw na Ukrainie m.in zabójstwa dziennikarza Pawła Szeremeta. Jak informuja ukromedia pożar ugaszono a dokumenty znajdujace się w budynku nie ucierpiały;
  https://strana.ua/news/272214-v-kieve-chut-ne-shorelo-delo-pavla-sheremeta.html

  Polubione przez 1 osoba

 5. OT z IDIOKRATYCZNYCH USA. Amerykańskie media poinformowały o tym że bombowiec strategiczny B-52H Stratofortress podczas testów powietrznych „zgubił” prototyp rakiety hipersonicznej tworzonej przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) we współpracy z US Air Force (!) Podobno w trakcie lotu pocisk „przypadkowo oddzielił się od samolotu go przenoszacego”, ale został „zniszczony nad polem testowym”;
  https://korrespondent.net/world/4238952-v-ssha-bombardyrovschyk-poterial-hyperzvukovuui-raketu-smy
  Źródło;
  https://aviationweek.com/defense-space/missile-defense-weapons/us-air-force-investigates-hypersonic-test-mishap

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Tymczasem na Krymie FSB zatrzymała pięc osób, obywateli FR, którzy mieli przygotowywać zamach w Symferopolu. Według informacji przekazanych przez FSB wszystkie zatrzymane osoby miały być powiązane „z radykalnymi grupami ukraińskimi walczącymi na południowym wschodzie Ukrainy”;
  https://ria.ru/20200610/1572749542.html
  Filmik z zatrzymania podejrzanych o szykowanie zamachu w Symferopolu;
  >https://www.youtube.com/watch?v=vgeFIUZknJs&feature=emb_title

  Polubione przez 2 ludzi

 7. W temacie wstępniaka
  TVN podaje ukraińską oficjalną wersję ostatnich strat na Donbasie.

  Biuro prokuratora generalnego Ukrainy przekazało we wtorek, że dziesięciu żołnierzy zostało rannych, kiedy samochód Sił Zbrojnych Ukrainy najechał na niezidentyfikowany ładunek wybuchowy w obwodzie donieckim na wschodzie kraju.
  Do zdarzenia doszło we wtorek rano w Awdijiwce w obwodzie donieckim. Pojazd Sił Zbrojnych Ukrainy, który najechał na niezidentyfikowany ładunek wybuchowy, jechał jako ostatni w kolumnie – sprecyzowało biuro prokuratura generalnego.
  https://tvn24.pl/swiat/ukraina-wybuch-w-donbasie-rannych-dziesieciu-ukrainskich-zolnierzy-4606858
  Komentarz: Może jednak nie kłamią? Transporter „Warta”, jakimi poruszali się żołnierze UA, są też używane przez Gwardię Narodową Ukrainy. Może drugi zniszczony samochód należał do Gwardii?

  Polubione przez 1 osoba

 8. Jejku, ale manipulacja 🙂

  Związek Sadowników RP w ostatnim czasie otrzymuje od sadowników z całej Polski bardzo niepokojące informacje dotyczące planowanego zamknięcia przez stronę ukraińską przejść granicznych z naszym krajem. Ma to nastąpić prawdopodobnie z dniem 15 czerwca br.
  Nieoficjalnymi powodami zamknięcia granic zewnętrznych przez Ukrainę jest złe traktowanie ich obywateli przez polskie służby graniczne. Przedstawiane są przykłady, iż Ukraińcy poddawani są zbyt szczegółowym kontrolom – nie mającym związku ze względami bezpieczeństwa. Zdarzają się sytuacje, iż tzw. przewoźnik jest kilkukrotnie zawracany z kolejki z powodu np. drobnej usterki technicznej pojazdu.
  Powyższe powoduje, iż Ukraińcy muszą oczekiwać na granicy po kilkadziesiąt godzin, a nawet kilka dni w różnych warunkach atmosferycznych – bez dostępu do możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb fizjologicznych.
  https://www.sad24.pl/jagodniki/planowane-zamkniecie-granic-z-ukraina-z-dniem-15-czerwca/
  Komentarz: Kolejny artykuł podyktowany tym by pewna wąska grupa interesu mogła sprowadzać za psi pieniądz tanią siłę roboczą. Kolejki są po ukraińskiej stronie granicy i tam rzeczywiście brakuje infrastruktury sanitarnej i miejsca do odpoczynku.
  Również wstrzymanie ruchu granicznego, ze strony Ukrainy, trzeba uważać za mało prawdopodobne. Po prostu ci wszyscy gastarbeiterzy roznieśliby urzędników którzy by to zaproponowali na strzępy.

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Czyżby Kijów chciał przekupić Budapeszt, by ten „odblokował” kontakty z NATO, „autonomią’ dla zakarpackich Wegrów? W ukromediach pojawiła się bowiem informacja , mająca pochodzić od ukraińskiego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, że na Zakarapciu miałby zostać utworzony „region wegierski” . Miałby się on składać ze znacznie rozszerzonego terytorialnie istniejacego obecnie rejonu berehowskiego będącego faktycznie głownym skupiskiem mniejszości wegierskiej na Zakarpaciu. oficjalnie zaprzeczył jednak temu MSZ Ukrainy tłumacząc że nie jest to żadne nadawanie „autonomii”, a tylko nowy podział terytorialny w ramach trwajacej na Zakarpaciu reformy administracyjno-terytorialnej;
  https://strana.ua/news/272303-venherskij-rajon-na-zakarpate-sozdavat-ne-budut-kuleba.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Polska i Ukraina zorganizowały razem Euro 2012, teraz prezes Ruchu Lwów chce pójść o krok dalej. Hryhorij Kozłowski uważa, że oba kraje powinny połączyć siły i stworzyć wspólną ligę. – Czy możecie sobie wyobrazić ten potencjał od Morza Czarnego aż po Bałtyk? – pyta retorycznie.
  https://sport.onet.pl/pilka-nozna/prezes-ruchu-lwow-chce-aby-ukraina-i-polska-polaczyly-swoje-ligi/thhfgqx
  Komentarz: Obawiam się, że władze w Warszawie przyklasną temu pomysłowi.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.